„VrouwenstacT'van Fellini: grotesk circus zonder diepte Weinig belangstelling voor CDA-bijeenkomst kijk op de film Jubileum pastor Goes Amnesty schrijft voor gevangenen Daders vernielingen opgespoord Afscheid pastoor Jansen leusder krnnt DE. BESTE WEN SEN DONDERDAG 8 JANUAR11981 kijk op de film stroianni), die de gehele film droomt En zo kun je ..Vrouwenstad" ook het beste zien. Als de droom van Snaporaz (Mastroianni). de alter ego van Fellini. Een droom, waarin Snaporaz de ideale vrouw ziet als een madonnabeeld In zijn vorige films (bijvoorbeeld „Ar- macord", die me goed is bijgebleven) was nog sprake van humor, ontroering en van een vrij logisch in elkaar zittend verhaal, voor zover je bij Fellini van een .verhaal" en logica kunt spreken. Net als zijn interpretatie van ..Casanova" is ,,La Cittè delle Donne" nergens leuk, nergens grappig of indrukwekkend. Maar wel erg langdurig: maar liefst twee uur en twintig minuten Ik ben bang. dat ik in ieder geval uit gekeken ben op Fellini en dat zijn films zo langzamerhand bestaan bij de gratie van filmische maniertjes en eigen ver wrongen fantasieën, zónder dat ergens ontroering ontstaat. Fraaie decors, fraaie kostuums, dure scènes, maar daar blijft het hoofdzakelijk bij. Niettemin zullen de hele echte liefhebbers van Fellini vast wel erg veel diepzinnige zaken ontdekken in dit langdurige vrouwencircus. Ik niet. (Grand 2,140 minuten, 16 jaar). filmagenda Filmprogramma voor Amersfoort van donderdag 8 januari t/m woensdag 14 ja nuari 1981. Grand, tel. 033-14632. Grand 1: Flying High A l Dagelijks: 14 00. 19 00, 21 45 uur Zondag 14 00, 16 30, 19 00. 21 45 uur Grand 2: Vrouwenstad 16 jaar. Dagelijks 13.30. 19.30 uur Grand 3: The final count down A l Dage lijks: 13.45.18.45,21.30 uur Zondag 13.45. 16 15. 18 45, 21 30 uur Grand 4: The missing link. (Niet voor al te jeugdige bezoekers) Dagelijks: 13.30, 18 30. 21 15 uur. Zondag. 13.30. 16 00, 18.30, 21.15 uur. Grand 5: The Aristocats A l. Dagelijks 13.30. 18.30, 21.15 uur Zondag: 13.30, 16 00, 18.30, 21.15 uur Cinema, tel. 033-18900. Cinema 1: Smokey and the bandit (deel 2). A I. Dagelijks: 13.30, 19.00, 21 30 uur Zon dag: 13.30, 16.00. 19.00. 21.30 uur Cinema 2: De bende van hiernaast A I Za terdag en woensdag 13.45 uur Zondag: 13 45. 16 15 uur. Cinema 2: The Deerhunter 16 jaar Zater dag, zondag en woensdag 19 30 uur Ove rige dagen 13 30-19 30 uur De eerste aflevering in een nieuw jaar van een rubriek als de ze is altijd een makkie voor de schrijvers. Zo ook voor mij, want het enige wat ik van plan ben om vandaag te doen is u het aller beste te wensen voor 1981. Nu zult u zich natuurlijk afvragen wat het allerbeste is vanuit mijn standpunt. Tja, voor de één is een tweede kabinet-Van Agt-Wiegel het allerbeste, voor anderen een tweede kabinet-Den Uyl. U kent mijn standpunt als u mijn vorige stukje hebt gelezen. De één wil graag, dat de prijzen flink stijgen om veel te kunnen verdienen, de andere heeft déér geen geld meer voor en zal dat niet bepaald het allerbeste vin den. U kent mijn standpunt: ik vind alles best als ze maar van mi/n portemonnee afblijven Weer een ander zal zich ver heugen op de steeds triomfantelij ker wordende opmars der com puters, chips en floppy discs, ter wijl de man of vrouw die zojuist daardoor werkeloos is geworden deze afschuwelijke, monsterlijke breinen zal verafschuwen. U kent mijn standpunt in deze. U wilt misschien graag uw va kantie door gaan brengen in eigen land en dat vindt deze regering nog steeds het allerfijnste wat je kan overkomen, ik zoek het liever buiten de enge grenzen van dit steeds benauwender en giftiger wordende landje. Kortom: ik wens voor u zelf het allerbeste, maar hoe dat er uit moet zien zoekt u zelf maar uit. Alles wat wenselijk is dus Moge het jaar 1981 u wel bekomen V. ..Ja, hij speelt graag voor fakir" MarceJIo Mastroianni in Katzone's villa inLa Citta Delle Donne" van Fellini, te zien in Grand 2. Frederico Fellini, regisseur van ..Vrouwenstad". VROUWENSTAD Fellim's nieuwste film .Vrouwen stad" is bijzonder verdeeld ontvangen door filmpers en publiek. En terecht, want Fellini maakte van „Vrouwenstad" niet bepaald een doorzichtige film vol diepte-karakteriseringen. ,,La citta delle Donne" is een groteske aaneens chakeling van „circusbeelden" met vrouwen in allerlei verschijningen in vaak niet al te flatteuze hoofdrollen. Af gezien van het feit, dat je een liefhebber moet zijn van Fellim's films om te kun nen waarderen wat de grote „meester" aan ons voorschotelt, is ook de ver haalvorm van „Vrouwenstad" vrijwel geheel afwezig, wat de film niet erg toe gankelijk maakt voor een groot publiek. Dat zal overigens niet direkt de bedoe ling van Fellini zijn geweest, hoewel je je dat aan de andere kant ook kunt af vragen door het gekozen onderwerp. Zowel Fellini als diens scena rioschrijver Bernardino Zapponi heb- LEUSDEN - Afgelopen dinsdag. 6 januari, was het twaalf en een half jaar geleden dat pastor Goes tot priester werd gewijd. Pastor Goes die niet de man is voor een uitgebreid feest, vierde deze dag op een gepaste wijze De Heilige Mis werd in de R.K. kerk in Achterveld opgedragen waarna er een receptie volgde in 't Ros Beyaart. Vele bekenden kwamen pastor Goes met zijn priesterfeest feliciteren (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De afdeling Leusden van het CDA heeft zich tijdens zijn traditionele nieuwjaarsbijeenkomst niet kunnen verheugen in een over weldigende belangstelling. Slechts een veertigtal Leusdenaren kwam dinsdagavond een kijkje nemen in de schuur van eetcafé „De Hakhorst", alwaar de christen-democraten het glas hieven op het nieuwe jaar. Evenals vorig jaar koos men op speelse wijze uit de raads- en col legeleden de politicus van het jaar. Uit het bussenwerpspel kwam dit jaar Gijs van Woudenberg als de be ste naar voren en de CDA-wethouder mocht daarvoor een fles wijn in ont vangst nemen. Afdelingsvoorzitter Emile Kleuters richtte een paar woorden tot de aanwe zigen, Hij noemde het jaar 1980 het jaar van de fusie van de christelijke partijen Pastor Goes en zijn vader tijdens de receptie ter ere van zijn 12yh jaar priester zijn. zicht heel erg vooruitstrevend als je in de film de vrouwen allerlei anti-man- nenpraat ten beste ziet geven Maar, zoals door velen met lichte afschuw is geconstateerd. Fellini houdt alles prima in evenwicht door de door hem gefilmde vrouwen als een stel zeer fraaie en op zichtig gevederde vogels in een volière voor te stellen Met daarnaast groteske vervormingen, oneerlijke close ups en andere technische hoogstandjes waarmee Fellini het vrouwencircus „re- lief" geeft. Kortom wie verwacht had, dat Fellini zich serieus over de eman cipatie van de vrouw zou hebben gebo gen. komt bedrogen uit, evenals trouwens de man in de film (Ma- Euro, tel. 033-33655. Euro: The Bluesbrothers. A l Zaterdag en woensdag: 18.45,21.30 uur. Zondag-13.30. 16 00, 18 45, 21.30 uur Overige dagen: 13.30. 16 00, 21 30 uur Euro: Pietje Bell Al. Zaterdag- en woensdagmiddag: 13 45 uur tot het CDA. Een fusie, die tot vreugde van Kleuters, zowel landelijk als plaat selijk zonder al te grote strubbelingen was verlopen. Dit jaar zal in het teken van de Twee de Kamerverkiezingen staan en in het kader daarvan zal het CDA-Leusden ook enige aktiviteiten ontplooien. Wel licht slaagt men er in om een landelijke politicus naar Leusden te halen voor een spreekbeurt, zo kondigde Kleuters aan. De afdelingsvoorzitter maakte ook nog melding van de pogingen van het CDA om te komen tot één nieuwjaarsbijeenkomst van alle poli tieke partijen in Leusden. Het initiatief, waarover men de andere plaatselijke politieke groeperingen benaderd had, was niet onwelwillend ontvangen. Maar, zo moest Kleuters erkennen, het CDA was er wel wat laat mee op de proppen gekomen en de andere par tijen hadden op dat moment vaak al hun voorbereidingen voor een eigen bijeen komst getroffen. Maar voor het volgend jaar zal er waarschijnlijk een werkgroep in het leven geroepen worden, die één politieke nieuwjaarsbijeenkomst voor 1981 gaat organiseren. Waaraan bur gemeester Rademaker toevoegde, da' die bijeenkomst dan best in het aktivi- teitencentrum zou kunnen plaatsvin den. - Hans Pekelharing (links) en Emile Kleuters (rechts) leggen Joost de Jongh uit, hoe het bussenwerpspel gespeeld moet worden. LEUSDEN - Op maandag f2 ja nuari luidt de adoptiegroep Leusden het nieuwe jaar in met zijn maande lijkse schrijfavond. De schrijfavon- den worden de laatste tijd vrij goed bezocht, maar meer mensen zijn zeer welkom. In de Hamerveldschool, ingang Lijs terbeslaan 54, kan iedere Leusdenaar tussen 19.30 en 22.00 uur binnenlopen om brieven te schrijven. Deze worden gericht aan autoriteiten om de vrijlating te bepleiten van bepaalde gewetens gevangenen. die door Amnesty Inter national zijn geadopteerd. Voorbeeld-brieven in de taal van de betreffende landen kunnen in eigen handschrift worden overgeschreven. Schrijfbenodigdheden en postzegels zijn aanwezig. Iedere tweede maandag van de maand zal op de schrijfavond een ander on derdeel van het werk van de groep extra worden belicht. Op 12 januari wordt aandacht besteed aan de activiteiten van de adoptiegroep op de lagere scholen in Leusden. ramen zijn opgespoord. De uit de grond gerukte banken zijn door de betrokken personen weer netjes op hun plaats aangebracht. Duo, tel. 033-16572. Duo 1: Die Tiroler blondjes toch 16 jaar Dagelijks 14.15, 19 15. 21 30 uur Zondag: 14.15. 16.30. 19.15. 21.30 uur Duo 2: Ace High (Azen zijn troef) 12 jaar. Dagelijks 14 00. 19.00. 21.15 uur. Zondag: 14.00, 16 15, 19 00, 21 15 uur Duo nachtvoorstelllngen: Duo 1Porno prooi. 18 jaar. Vrijdag- en za terdagnacht: 24.00 uur Duo 2: Blazing Magnum 16 jaar Vrijdag- en zaterdagnacht. 23 45 uur. jarig priesterfeest nog niet zo heel lang geleden is gevierd en een geweldig feest is geweest Ik wens u allen Gods zegen toe met elkaar en met het pas toraal team „Tijdens deze plechtige afscheids- dienst werd zowel door het jeugdkoor als door het zangkoor medewerking verleend. Na afloop van de dienst ga ven de vele belangstellenden die in de kerk aanwezig waren een dankbaar applaus. Hierna sprak pastor Goes nog enkele woorden tot de scheidende priester „Veertig jaar hebt u uw Heer en de kerkgemeenschap gediend. Wij als parochiaal team hopen uw werk voori te zetten. Wij wensen u nog een fijne tijd toe en hopen dat wij als wij behoefte hebben aan uw wijsheid wij zeker naar u toe mogen komen". Door velen werd hierna persoonlijk afscheid genomen van de scheidende pastoor. ACHTERVELD - Naar aanleiding van de vernielingen gepleegd in de nieuwjaarsnacht is door de plaatselijke politie een onderzoek ingesteld. Dit on derzoek heeft tot heden gedeeltelijk re sultaat gehad De daders van het ver nielen van enkele boompjes en banken en vermoedelijk van het ingooien van DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Voorlopig, met de feestdagen achter onze kiezen, weer wat rust in het bioscoopprogramma. De grote Kerstpremières gaan rustig door met het trekken van veel publiek, ook al is de rush er nu een beetje af en kunt u misschien In wat rustiger sferen van de films genieten mocht u nog niet geweest zijn. En u weet het: film moet, elke week Het nieuwe jaar heeft ongetwijfeld veel boeiende, fascinerende, spannende, humoristische en wellicht ook veel slechte films voor ons in petto (nog de beste wensen overigens). We zien wel. Wat deze week betreft: éért nieuwe film, „Vrouwen stad" (La Citta delle Donne) van de Italiaanse regisseur Frederico Fellini. Een film, waar in de laatste maanden van het vorige jaar al het nodige is geschre ven in de tijdschriften en kranten. De volgende films overleefden het oude jaar „Flying High" (nu alleen in Grand 1), „The final count down" (Grand 3), „The missing link" (Grand 4), „The Aris tocats" (na volle zalen ietwat teruggetrokken in Grand 5 „Smokey and the Bandit (Cinema 1), „De bende van hiernaast" (Cinema 2), „The Deer Hunter" (Cinema 2), „The Blues Brothers" (Euro). „Die Tiroler blondjes toch" (Duo 1) en „Ace High" (Duo 2). Verder de reprise van de jeugdfilm „Pietje Bell" in de matineevoorstellingen op zaterdag en woensdag van Euro en „Blazing Magnum" in de nachtvoorstellingen van Duo 2. Wie iets méér wil weten over de geprolongeerde films, verwijs ik deze week gemakshalve naar de rubriek van het vorige nummer. ben allerlei goed klinkende volzinnen vrijgegeven om de diepere bedoelingen van „Vrouwenstad" aan te geven, maar erg overtuigend klinkt het allemaal niet. En toch klinkt het op het eerste ge- ACHTERVELD - Tijdens een plechtige afscheidsdienst nam pastoor Jansen zondagmorgen af scheid van zijn parochie. Na meer dan 40 jaar priester te zijn geweest, gaat hij nu van een verdiende rust genieten. Van de veertig jaar priesterschap is hij 15 jaar als pas toor in Achterveld werkzaam ge weest. In zijn afscheidspreek gaf de pas toor een terugbliek over zijn vijftien haar hier in Achterveld". Op 2 juli 1965 werd ik hier als pastoor inge haald. Nadat ik van Tonnie van den Hengel witte lelies en rode rozen in ontvangst had mogen nemen, ging ik vooraf gegaan door een groep bruidjes en door een haag van belangstellenden naar de kerk. In deze kerk waar ik nu afscheid neem vond mijn installatie plaats. Dit was een heerlijke dag voor mij. Er volgde echter al heel spoedig een geweldige teleurstelling. Kapelaan Vlutters trad uit het ambt. Dit viel erg zwaar voor mij en tengevolge van een voortijdige berichtgeving in de pers werd dit gebeuren nog zwaarder ge maakt. Later heb ik de heer Vlutters en zijn echtgenote nog eens op de pastorie ontvangen. Dit werd hier echter niet op prijs gesteld, ondanks het feit dat dit voor mij een normale menselijke daad was. Hierna kreeg de parochie geen kapelaan meer. Ik zocht hulp in de pa rochie en er is toen een gezin geweest dat mij geweldig heeft geholpen. Tengevolge van het tweede Vati caanse concilie en de instelling van een parochieraad ging alles beter lopen De parochianen gingen zich daadwerkelijk steeds meer inzetten en er kan nu duidelijk gezegd worden dat Achterveld een echt levende parochie is en daar ben ik God dankbaar voor Ruim veertig jaar ben ik priester ge weest en is alles gericht geweest op de zorg voor mijn parochianen Ik wil. nu ik met emeritaat ga, als gewoon paro chiaan mijn verdere leven tussen u slij ten. Ik heb 'besloten geen afscheids receptie te houden omdat mijn veertig

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9