„Mannen houden niet van elkaar, mannen respecteren elkaar. „Ik lijd onder de machtsbalans... I ZA. 17 JANUARI: MANNENDAG IN AMERSFOORT „In de mannenpraatgroep leerde ik, dat ik iets met m'n gevoelens kon doen" W im*. "Ui 9 J5 éi goudhandel 'éi 9, 99 ,êM'4 „De GOUDVALLEI"... Vakantieparadijs in eigen land. GRATIS, JA GRATrS ONTVANGT IEDERE KOPER EEN WAARDEVOL GESCHENK. 99 DINSDAG 13 JANUAR11981 leusdet* krant AMERSFOORT - Op zaterdag 17 januari is er in Amersfoort een man- nendag. In ,,De Instee", Zuidsingel I 45. Deze dag is niet alleen bedoeld voor alle mannen, die in man- nenpraatgroepen of mannenkafees met mannenemancipatie bezig zijn, maar ook voor mannen, die voor het eerst daarmee willen kennismaken. Die mannendag is er ook voor om weer eens met een heleboel mannen bijeen te zijn. Er komen mannen uit al lerlei plaatsen naar Amersfoort om het gezellige, feestelijke bijeenzijn bij te wonen Er is speelruimte voor de kin deren. Er zal een warme maaltijd wor- j den geserveerd Er is 's avonds feest De mannendag begint om 13.00 uur. en duurt tot 24 00 uur. Het programma omvat thema-dis- cussies, rollenspelen (leerzaam èn om te lachen!), muziek, liedjes en gedich ten voor mannen. Er kan ook spontaan het een of ander worden ingebracht Er zijn informatie-stands en doegroepen Mannenpopgroepen uit Deventer en Apeldoorn zullen satirische liedjes over zichzelf en andere mannen brengen Wij praten met Jean, Jim en Martin over de mannenemancipatie, en vra gen hoe zij bij de mannenpraatgroepen I terecht zijn gekomen. De mannengroe pen draaien in Amersfoort inmiddels al zo'n jaar of vijf Het blijkt, dat de feministische golf Ivan de laatste jaren een heleboel din gen bewust heeft gemaakt, ook aan mannen Zij zijn aangestoken door de vrouwenemancipatie BEKEKEN EN INGESCHAT Jean zegt ..Ik word konstant beke- nen en ingeschat. Ik ben de beste of de slechtste, en ik kan daardoor vaak heel moeilijk met mensen praten. Als ik de slechtste ben van twee mensen, dan houd ik mijn mond Als ik de beste ben. dan praat ik. Dat is heel lastig Dat zie je overal. Het gezag, de wet. het voorzitterschap, de strukturen, de school, de leraar, de opvoeding Ik lijd onder die machtsbalans. Ik zou best met mannen over bepaalde on derwerpen willen praten. Waar ik zou willen wonen bijvoorbeeld. Ik ben onze ker om op straat te lopen Ik wel er best eens aardig uitzien. Maar Je wordt er ook zo moe van. Het is het beeld, dat óndere mensen van jou heb- Je kunt kinderen nog zo geëmancipeerd opvoeden, ze krijgen toch weer een groot deel van de rolpatronen mee die de ouders van zich af proberen te werpen. Jongens leren van de andere jongens hoe je je als man gedragen moet (foto: Tom Klinkhamer) ben. en waaraan je moet beantwoor den Je loopt langs en over jezelf heen Je moet konstant energie pompen in de facade Ik mag dan nog bij mijn moeder of mijn vrouw huilen Dat wil ik niet. Ik word er af en toe echt ongelukkig van. En zo ben ik in de mannenpraatgroep terecht gekomen. Ik voel mezelf meer bevestigd nu. Ik heb leren kijken naar andere mannen en naar mezelf. Ik weet nu wat manipuleren is. en kan er be- fc-ï DG 9^+ DG v: DG DC Gouden ketting88.-168.- Gouden dameshorloge198.- Gouden hangers88.-168.- Gouden armband378.- Gouden damesringen198.- Zaanse klokken159.-238.- Friesestaartklok598.- Herenhorloges39.-138.- Dameshorloges39.-88.- Jongens/meisjeshoiloges29.- JQ ALLEEN DEZE WEEK: Gouden hanger tennisracket100.- NU 50.- Schitterende gouden choker halsketting1800 - NU 990.- Prachtig duikerhorloge so.- nu 39.- Massief zilver hanghortoge 200.-NU 88.- CASSETTES: Juist in cassettes de grootste keus, goedkoopste prijs. Cassette edelstaal GEEN 775.- maar 595.- Bovendien ontvangt u geheel GRATIS: de theelepels-gebaksvorkjes-suikerschep- taartschep-suikertang-broodzaag- slacouvert, met nog een heel mooie cassettedoos erbij. Ook zijn de modellen leverbaar in het hardpleet 100. Inkoop oud goud en zilver. Donderdags koopavond te Utrecht en Apeldoorn, vrijdags te Scher- penzeel en Velp. EIGEN REPARATIE AFDELINGEN U weet de weg, Ukent de smaak... 'tls de GOUDVALLEI die 't voor u maakt... En ook dit jaar zult u dan zeggen... de GOUDVALLEI die is er voor mij... oc v: 9^0% DC oc •"w» f5 wuster tegen ingaan. Ik ben niet meer die robot, die ik was. Een robot, die alles doet wat er van hem verwacht wordt. Je gaat zélf voelen en kijken. Je gaat zelf een relatie leggen met mensen, en met jezelf En niet meer met portretten, die aan de muur hangen, of met etalagepoppen Etala gepoppen zijn mooi aangekleed, en ze hebben een mooie pruik op. Maar als je ,gaat staan als een etalagepop, dan val je om." BEZIG JEZELF TE ONDERDRUKKEN Martin kwam er op een gegeven mo ment achter, dat hij zijn hele leven bezig was zichzelf te onderdrukken. Hij liep zijn gevoelens óók met zijn verstand te regelen. Hij werd er heel onzeker van, hoewel ie alle maatschappelijke zeker heden bezat. ..Ik denk dat het begonnen is. toen mijn vader overleden is. Op de begrafe nis moest ik me flink houden Ik moest een rots zijn voor mijn moeder, die wel haar tranen de vrije loop kon laten. In een flits dacht ik: hoe moet ik doen om mezelf hiér als man te handhaven. Ik dacht aan een man. die ook in een emotionele situatie zat, en over wie ik bij Dostojewsky had gelezen, en die er aan ging denken hoe een boom groeide. Ik zie die denneboom, die ik uitkoos om naar te kijken, nóg voor me Langzaam leerde ik in de man nenpraatgroep dat ik met mijn ge voelens iets kon doen, ook ten opzichte van mannen Ik vond een heel stuk spontaniteit terug. Als ik nu terugkijk, dan was ik, ja, zoals Jean zei een eta lagepop Ik zie mezelf voortgeduwd worden Ik deed eigenlijk niets wat ik voor mezelf leuk vond. Ik merkte het met tekenen. Ik vond het resultaat nooit goed, en ik gooide het altijd weg Nü heb ik niet meer het gevoel, dat ik emotioneel afhankelijk ben Als je daar losser in komt, dan geeft dat zelf vertrouwen Ik zie wel wat er gebeurt. Ik wil mezelf toestaan, dat ik behoefte heb aan warmte MANNEN HOUDEN NIET VAN ELKAAR: MANNEN RESPEKTE- REN ELKAAR Jim vertelt, dat zijn toenmalige vrouw bezig was met het feminisme, en dat hij daar waardering voor had. ..Ik vond feministische vrouwen boeiender dan vrouwen die niet uit die traditionele vrouwenrol wilden stappen Maar ik wist niet hoe ikzèlf moest doen. Ik merkte, dat ik er last mee had, om met andere mannen om te gaan. Ik zat een man in te schalen. Ik vroeg me altijd af: wat ben ik hier waard Wat ik merkte was, dat ik met vrou wen graag en gauw eerlijke en ver trouwelijke kontakten kon hebben, en met mannen over oppervlakkige dingen sprak Bij mannen was het schaven aan de macht. Ik zou het best leuk heb ben gevonden om met een man te pra ten Maar ik denk. dat als een andere man zou zijn begonnen, ik dat gek zou hebben gevonden Toen ging ik in de man nenpraatgroep, en ik ontdekte dat het best kón. Heel veel mannen bleken het zelfde te hebben Ik dacht eigenlijk dat mijn diepere ik slecht was. en dat het een bekentenis was. In de praatgroep werd ik me ervan bewust, dat ik mannen makkelijk kon benaderen Soms wilde ik helemaal geen aktiviteit met hen hebben Ging ik naar hen toe om de warmte en de wederzijdse waardering. Mannen houden niet van elkaar mannen respekteren elkaar, las ik er gens Bij vrouwen speelde toch wel de spanning van de relatiemarkt een rol. Ik merkte, datje ook gewoon maatjes kon worden met een vrouw. Dat vond ik óók een verruimend idee Mijn eigen gedrag is wat betreft het verstandelijke, het op prestatie gerich te, niet zo erg veranderd- Ik wil nog altijd graag resultaten zien. Maar er is heel veel bijgekomen. Ik ben van mannen gaan houden. Ik vind het leuk als man nen kratief en initiatiefrijk zijn Dat vind ik van vrouwen ook leuk Een belangrijk punt van de praatgroep was. dat mannen over hun seksuele ervaringen spraken. Ik dacht erover als een sprookje. De seksualiteit is een groot geheim gevoel van de man, maar hij sprak er niet over. Of in opper vlakkigheden. die de norm bevestig den Ik ben nu in staat mijn eigen seksuele gevoel te zien. En ik ben me ervan be wust, dat ik er niet aan mee wil doen wat de maatschappij van mij verwacht Mannen zijn elkaar gaan vertellen, dat ze zich onderdrukt voelden Sek sualiteit is meer dan prestatie en or gasme Toen ik dat ontdekte ben ik mijn hele lichaam méér gaan beleven. Ik be sef dat ik niet hoef te vrijen om klaar te komen, en dat ik het grote verschil zie tussen een symfonie en een rotje Ik weet ook zeker dat ik dat wil houden RADIKALE THERAPIE- GROEPEN In de loop van de tijd zijn in Amers foort radikale therapiegroepen ge vormd om in eigen leefsituatie dingen ook werkelijk te veranderen Vooral in de typische mannenrolverschijnselen. Mannert gingen ook proberen vanuit hun gevoel met elkaar om te gaan, en niet rationeel. En juist die kanten te to nen en te ontwikkelen, die niet door de maatschappij worden gewaardeerd Een aantal mannen richtte in mei 1979 een mannenkafee op, dat één maal per week draaide Dat sprak vrij i/eel mannen aan Er waren soms wel tachtig mannen bijeen. Er was een va- dergroep. Een kook- en eetgroep, die met elkaar die vorm van ontmoeten koos. Er was een kabaretspelgroep, en er vormde zich een klein groepje tegen seksisme Na enige tijd waren sommige groe pen weer uit elkaar. Ze hadden hun nut gehad, en verdwenen weer. De radikale therapiegroep en de praatgroep be staan nog steeds, en zijn intensief be zig De laatste tijd worden er veel liedjes geschreven en gezongen, worden er spellen gedaan Ook op andere wijze werden er in Amersfoort mannenpraatgroepen ge vormd door mannen die op dezelfde opleiding zitten of dezelfde werkvorm hebben Op het ogenblik is er in alle grote(re) steden iets dergelijks voor mannen Er zijn 20 mannenkafees Er zijn eens in de drie maanden landelijke platform bijeenkomsten Er is in Amsterdam ook een mannenlijn, waar mannen naar toe kunnen bellen. De manier, waarop het werkt is vaak. bij elkaar gaan zitten, en vanuit je ge voelens en ervaringen met elkaar om gaan Veel mannen hebben vergelijk bare gevoelens en ervaringen, waar door ze zich sterker gaan voelen en kunnen gaan kijken of ze willen veran deren. Afgelopen zomer was de Amers- foortse mannengroep zo n beetje leeg gebloed. Maar in de herfst bestond weer de behoefte om kontakt met el kaar te hebben Een keer per maand is er nu weer mannenkafee, en van daar uit ontstond het initiatief tot het organi seren van de Mannendag ,,De achtergrond is", zegt Jim, ,,dat we meer willen gaan dóén. Het ontaardt snel in veel praten, wat makkelijk is voor mannen We zoeken nu naar rollenspelen, wat met je lichaam doen Dat kan van alles zijn, van een eenvoudige vorm van ak- robatiek tot non-verbale lichaam- sekspressie." STRUKTUURLOOS De mannenbeweging is struktuur- loos Er is een afkeer tegen strakke or ganisatie. In leiding en hiërarchie zit toch weer een type mannengedrag. De mannen willen daar niet meer aan méédoen Er zijn groepen mannen, die initiatieven nemen, maar als ze voor andere groepen iets willen doen kun nen ze vragen of die andere groepen óók iets willen. ,,Voor mannen is het moeilijk om die rol te doorbreken", zegt Jim. ..Ik ben typisch opgevoed met de gedachte, dat ik iets moest presteren. Als je gewaar deerd wilde worden, moest je een goed beroep hebben. Je moest verstandelijk zijn, sterk zijn, verantwoordelijk zijn, vaderlijk zijn. goed voor iemand kunnen zorgen. Voor een man hebben vormen van geweld een normaal aanzien in de ze maatschappij. Een andere kant van de man nenmaatschappij is. dat er geen plaats is voor gevoelens van tederheid, twijfel, verdriet, pijn, blijheid. Thuis bij je moeder of je vrouw kon je iets kwijt. Je kinderlijke blijheid alleen bij de voetbal- klub Je kon in bestuurtjes gaan zitten. Steeds meer mannen krijgen daar echt een sik van, en durven zo langza merhand het recht op te eisen om an ders te zijn Mannen willen zich bevrij den van zelfonderdrukking Wel is het zo. dat je met je nieuwe gedragswijze impopulair kunt worden en eenzaam Als je je anders gaat ge dragen. dan kan er bijvoorbeeld in je werkomgeving worden gezegd, wat is die raar aan het doen. Als je als man niet alleen meer joviaal maar ver trouwelijk met andere mannen omgaat, dan kan dat voor de omgeving heel be dreigend zijn. Er ligt een geweldig taboe. Mannen die zacht zijn, zijn homo. Die mannen wor den ook heel gauw ..vrouwelijk" ge noemd. Dat zachte is een kant van je zelf En dat zou dan inhouden dat „vrouwelijk" minderwaardig is! Wat de opvoeding betreft, moet je dat ook proberen te realiseren Kleine jon gens niet meer opvoeden met alleen maar een zaag in hun handen. Elk kind moet zich kompleet kunnen ontwikke len En toch sluipt dat oude rollenpa troon er weer in. De ouders dragen het oude rollenpatroon met zich mee. en vallen er soms op terug. De school en de straat dragen het oude rollenpatroon nog volop in zich De eerste echt geemancipeerde man zal nog wel één of meer generaties op zich laten wach ten! Mannen moeten zich afvragen wat heb je er voor jezelf aan. Doe je iets ook. omdat je er in je eigen leven iets aan hebt. Ik heb een studie gedaan, en het is niet in me opgekomen om niet te stu deren. Dat is voor jongens vrijwel uitge sloten Jongens hadden totnutoe de plicht om als man verder te komen Om meer te verdienen, en typisch manlijke aktiviteiten als politiek, werk en hande lingen met resultaat te verrichten Prestaties op zichzelf zijn niet laak baar. Als je weet wat je wilt. en je steekt daar energie in. dan is dat prima. Opgave voor de mannen praatgroepen en aanmelding voor optredens op de Mannendag bij: Jim Klinkhamer, Muurhuizen 116, tele foon 033-17465, overdag: 03404- 16333. ANCO MALI.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 10