„Gunstige werkgelegenheidssituatie in deze regio geen automatisme" Galerie Coninck's prent van de maand van Harmen Kooistra VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL EEMLAND: lEusder krant Toneelstuk over pleeg kinderen I.V.N. start twee cursussen DINSDAG 13 JANUAR11981 porisering moeten worden gedacht, al dus de heer Karelse Met name het geplande warenhuis zal er pas dan kunnen komen, wan neer duidelijk is, dat de in het nieuwe winkelcentrum Hamershof geves tigde ondernemingen hun be staansrecht hebben bewezen en er een formule kan worden gevonden die afgestemd is op het gevestigde bedrijfsleven. Ook voor Bunschoten geldt, dat on dernemers zo min mogelijk hinderpalen in de weg mogen worden gelegd, juist daar waar de aantrekkelijkheid gelegen is in een goede bereikbaarheid van de winkels. Dit zal volgens de KvK ge handhaafd moeten blijven, ook op en rond het Spuiplein Voor wat Soest betreft is de Kamer gelukkig met de in 1980 eindelijk tot stand gekomen keuze voor het comp romis van een tweepolig winkelmodel ..Synchroon met de ontwikkeling van het buurtcentrum „Overhees" zal nu alles op alles moeten worden gezet om aan dit thans in brede kring steun vin dende winkelbeleid daadwerkelijk vorm te geven Voor de detailhandel in Baarn sprak de KvK-voorzitter tevens de hoop uit, dat met de economische aspecten in de .Centrumplannen ten volle rekening wordt gehouden Ook bij de recente uitbreiding van het winkelapparaat in Eemnes stond de Kamervoorzitter stil. ..Hier zal nog moeten blijken of de gewijzigde de tailhandelsstructuur levensvatbaar is in verhouding tot de ontwikkeling van het inwonertal van deze gemeente Ten aanzien van Renswoude en Wouden berg werd nog eens benadrukt, dat ver der gewerkt zal moeten worden aan een verbetering van de attractiviteit van het winkelapparaat. Verder kondigde de heer Karelse verschillende activi teiten van de Kamer aan ter bestrijding van de beunhazerij en de oneerlijke concurrentie in de horecasector, om zo zijn Nieuwjaarsrede te eindigen „De afgelopen jaren is het werk van de Kamer door sommigen wel eens als „belangenbehartiging bij tegenwind" ervaren. Het Eemlands bedrijsleven slaagde er echter over het algemeen genomen nog redelijk in tussen de door de overheid en door andere externe factoren opge worpen bakens te leveren en op koers te blijven. Nu we werkelijk „in zwaar weer" terecht zijn gekomen, dienen die bakens waar mogelijk te worden verzet. Ik acht het positief, dat de overheidswind ook in dit ge bied wat lijkt te gaan „ruimen". In dien een dergelijk, het bedrijfsleven meer gunstig gestemd „klimaat' doorzet, durf ik met vertrouwen te zeggen: Ik wens u allen een behou den vaart, ook in dit nieuwe jaar." HENK POOTS Ook drong hij aan op een meer soepele toepassing van de ruimtelijke wetge ving ..Nieuw ondernemersschap ont wikkelt zich vaak zeer kleinschalig, in het schuurtje of de garage achter de eigen woning". Dit behoeft volgens de KvK lang niet altijd bezwaarlijk voor de omgeving te zijn Een tijdelijke afwijking van de voor zo n perceel geldende be stemming moet in overweging worden genomen Volgens de KvK-voorzitter wordt aan een ondernemer met investeringsplan nen op het gemeentehuis nog vaak zonder meer ..nee' verkocht, zonder dat met hem wordt doorgesproken wel ke uitbreidingsmogelijkheden er mis schien nog wel zijn Hij wees er verder op, dat een beleid dat zich richt op het stimuleren van de groeikrachtige sec toren en bedrijven die Eemland nog al tijd kent. ook een grotere arbeidsmobi liteit vraagt. Dat betekent meer aan dacht voor omscholingsmogelijkheden De Eemlandse Kamer van Koophandel zal zich blijven sterkmaken voor de vestiging van een Centrum voor Va kopleiding voor Volwassenen in Amersfoort De heer Karelse had met teleurstel ling kennisgenomen van de ontstane vertraging bij de aanwijzing van Amersfoort tot groeistad Hij sprak de wens uit. dat rijk, provincie en ge meente elkaar binnenkort kunnen vin den op de voor Amersfoort te hanteren beleidslijnen op het gebied van de wo ningbouw, Naar het oordeel van de Kamervoorzitter is de teurgslag in de bouwnijverheid een extra reden om nu met spoed de noodzakelijke bouwstro- men op gang te brengen Trouwens, ook de woningvoorziening in andere gemeenten zal verder gestimuleerd moeten worden. De detailhandel staat er allesbehalve florissant voor. Nog meer dan andere bedrijfssectoren blijkt de detailhandel in directe mate afhankelijk van de ontwik keling van de koopkrachtige vraag, welke duidelijk is afgenomen Dit wordt vooral ervaren door de detailhandel in de zogenaamde non-food-sector De lokale overheid kan hieraan evenwel een positieve bijdrage leveren door bij het maken van plannen in ieder geval de economische aspecten voldoende aandacht te geven. Met name waar het gaat om de plannen die van invloed zijn op bereikbaarheid, parkeervoorzienin gen en bijvoorbeeld de attractiviteit van het winkelapparaat Gedoeld werd op onder andere de ontwikkelingen in de Amersfoortse bin nenstad. waar het Verkeerscircula tieplan naar het oordeel van de Kamer als kapstok wordt gebruikt om allerlei andere plannen aan op te hangen. Ook de inspraak op basis van het ..Bin nenstadsschrift mist een noodzakelij ke economische onderbouwing Voor Leusden zal bij eventuele verdere uit breiding van de bewinkeling aan tem- AMERSFOORT - „Het wel en wee van het bedrijfsleven is een zaak van overheid en bedrijfsleven tesamen. Een gezamenlijke aandacht en ver antwoordelijkheid, die in deze eco nomisch moeilijke periode meer dan ooit geboden is. Ook in deze regio, of misschien JUIST in deze regio. Im mers, in het verleden is Eemland - ook vanaf deze plaats - meerdere malen gekenschetst als een posi tieve „enclave" in een land, dat met structurele economische problemen kampt. Dat wil echter geenszins zeg gen, dat een gunstige werkgelegen heidssituatie voor deze streek als een automatisme kan worden be schouwd". Zo begon de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland, de heer Chr. Karelse, vorige week don derdag zijn nieuwjaarsrede in de St. Aegtenkapel. Die werkgelegenheid is en blijft het resultaat van succesvol ondernemen en daarom zal in de gegevensituatie ,,de overheid, ook de provinciale en lo kale, de politieke wil moeten hebben om wezenlijke veranderingen ten gunste van het bedrijfsleven door te voeren en om allerlei obstakels voor een gezond functionerende economie uit de weg te ruimen Gezamenlijk zullen overheid en be drijfsleven de hand aan de ploeg moe ten slaan om uit het „economisch dal'' te geraken ,,Een zodanige verbetering, in welke richting ik gelukkig tekenen be speur. zal bovenal steun moeten vinden bij alle bevolkingsgroepen De heer Karelse pleitte voor een ver sterking van de economische structuur van het bedrijfsleven, konstateerde ..dat een dergelijke prioriteitsstelling in dit gebied en binnen de hier funktione- rende beleidskaders nog niet, althans niet over de volle linie waarneembaar is." En noemde toen de cijfers van de enquete regionale bedrijfsontwikkeling, die onlangs in Eemland en de 34 an dere werkgebieden van de Kamers van Koophandel is gehouden ACHTERBLIJVENDE OMZETONTWIKKELING Uit de resultaten van het KvK-onder- zoek komt naar voren, dat de in het afgelopen jaar ingetreden recessie zich ook in deze regio heeft doen voelen Er is in Eemland sprake van een absolute daling van de omzet (-1 Het district van de Amersfoortse KvK blijft daarme de zelfs nog iets achter bij het landelijke beeld (+3%) De exportontwikkeling bleek nog mee te vallen in Eemland +7%). Toch wa dat onvoldoende compensatie ge zien het feit, dat deze regio een betrek kelijk gering exportaandeel in de totale omzet kent De KvK wil dan ook de ex portbevordering verder stimuleren Frappant is verder de omvangrijke daling van het investeringsvolume (-19%). Wat de rendementspositie be treft. gaf 61% van de aan dit groot scheepse onderzoek deelgenomen hebbende bedrijven te kennen, dat de rentabiliteit nog voldoende was voor een verantwoorde bedrijfsvoering Daarmee scoort het bedrijfsleven in Eemland door de bank genomen nog iets minder slecht dan elders in den lan de Dat resultaat wordt volgens de KvK kende bepaling bij de uitgifte door de provincie opgelegd De gemeente Bun schoten mag niet meer dan 1 ha per jaar uitgeven De heer Karelse vond. dat in de gegeven situatie deze belemmeren de bepaling zou moeten worden opge heven De Kamervoorzitter constateer de wel. dat door de meeste gemeenten de urgentie van het vraagstuk wordt onderkend en met grote voortvarend heid aan plannen voor bedrijfsterrein wordt gewerkt Hij noemde onder meer Soest en Woudenberg. In Amersfoort heeft de gemeente raad midden 1980 besloten tot aanwij zing van het gebied ,,De Hoef tot re gionaal werkgeiegenheidsterrein. ,.De ontsluiting daarvan mag echter niet voor 1985 worden verwacht, zodat tus sentijdse maatregelen moeten worden getroffen Dit ter voorkoming van een verder vertrek van groeikrachtige on dernemingenOp korte termijn zou „inbreiding" op het bestaande indus trieterrein enige ruimte kunnen bieden Volgens de KvK zijn daartoe mogelijk heden. die binnenkort met B en W van Amersfoort zullen worden besproken NIEUW ONDERNEMERS SCHAP Naar de mening van de Kamervoor zitter wordt nog teveel vastgehouden aan een consequente scheiding van de woon- en werkfunctie. „Open ruimte die in de bebouwde kom ontstaan, wor den veelal benut voor woning- of kan- torenbouw. Aan kleinere industriële be drijfsvestigingen wordt niet of nauwe lijks gedacht Het moet toch op mi lieuhygiënisch verantwoorde wijze mo gelijk zijn op bepaalde individuele ves tigingsplaatsen kleinere nijverheidsbe- drijven tot ontplooiing te brengen Hij pleitte voor de oprichting van een be drijfsverzamelgebouw voor ambachte lijke ondernemingen en noemde als mogelijke lokatie de plaats van de vroegere melkfabriek in Amersfoort Beelden van de nieuwjaarsbijeenkomst. vooral bepaald door de verhoudings gewijs sterke vertegenwoordiging van kleinere bedrijven en de eveneens meevallende resultaten in bepaalde dienstverlenende sectoren. Opvallend is. dat bij de grotere bedrijven met meer dan 50 werkzame personen de situatie in de meeste gevallen ronduit slecht is. GROTE VERSCHILLEN De resultaten varieren sterk per be drijfstak, maar ook per individuele on derneming Blijkens het KvK-onder- zoek blijven in Eemland de metaalin dustrie en de textiel- en schoeiselfabri- cage bij het gemiddelde achter. Daar naast springen de ongunstige resulta ten in de non-food detailhandel, de transportsector en de makelaardij in het oog In de bouwnijverheid hebben vooral de grotere ondernemingen zware klappen moeten incasseren. Aan de andere kant geeft de rendement spositie in de zakelijke dienstverlening, de horeca alsmede de chemische en de grafische industrie in gemiddelde zin een minder negatief beeld te zien De werkgelegenheid nam bij de geenquêteerde ondernemingen in Eemland in 1980 nog met 0,6% toe, hetgeen vooral te danken is aan de kleinere bedrijven De methode van on derzoek heeft als gevolg, dat de wijzi ging in de werkloosheid als gevolg van nieuwe vestigingen of vertrokken dan- wel opgeheven bedrijven in de cijfers niet verwerkt zijn. Bij zijn toelichting op de ERBO-óitkomsten wees de heer Karelse, erop, dat juist dat dynamische proces binnen de regionaal-economi sche structuur in Eemland van veel be tekenis is voor de ontwikkelingen op langere termijn Het aantal naar elders verplaatste bedrijven overtreft sedert enige jaren namelijk de van buiten de regio komende vestigingen Er zijn nog tientallen bedrijven - blij kens de enquête alleen al 67 - die in deze streek met uitbreidingsproblemen kampen. Uitvoerig ging de voorzitter van de KvK voor Eemland in op het tekort aan bedrijfsterrein in Eemland Er is op dit moment nog slechts 12 ha werkgebied beschikbaar. Het grootste deel daarvan (7 ha) ligt in Bunschoten, doch hier is een beper- AMERSFOORT - Bij Galerie Co- ninck is de prent van de maand dit keer een etsje van Harmen Kooistra. Dat vanaf heden verkrijgbaar is voor de gereduceerde prijs van 40,- (normale prijs 50,-). Gedurende één maand, zo lang de oplage strekt. Het is een etsje van een houten heks bruggetje over een sloot tussen weilan den. Met op de horizon rechts een kerktorentje temidden van wat bossa- ge En links op de voorgrond tegen de lucht wat kale takken Uitgevoerd in streepjestechniek met een vrij harde tegenstelling in zwart-wit om de Hol landse winterstemming aan te geven. De donkerte van bruggetje, weilanden, takken en dorpje bijna ongenuanceerd aangebracht tegen de lichtere lucht en het water. Harmen Kooistra is een nog jonge kunstenaar, die nu nu ruim vier jaar be zig is als beroeps Hij heeft zich het tekenen en schilderen zelf aangeleerd, beoefende het tekenen aanvankelijk als hobbie. Hij studeerde in de jaren 1971 en 1972 schriftelijk bij de Famous Ar tists, en volgde vanaf 1973 de avond akademie in Leiden, waar hij leerde et sen Hij drukt zijn etsen nu op eigen pers af Het etsen spreekt me aan zegt Harmen Kooistra. „omdat het een heerlijk werk is. Die tegenstelling in zwart en wit, daar houd ik van. Ik probeer een bepaalde sfeer in zo n ets weer te geven Als het zomer is dan moet het ook echt zomer zijn, en dan maak ik de donkere partijen, met zware schaduwen De herfst of winter moet je ook zó van de ets kunnen aflezen „Werkt jouw werk niet omgekeerd vervreemdend? Jij geeft de idylle weer. Ik wéét dat er nog maar weinig idylle in het landschap is. Ik denk aan vergiftigd bodemwater en gesloopte molens. Harmen Ik ben zéér romantisch Ik laat bewust alle lantaarnpalen en bor den uit het landschap weg Ik probeer de 19de eeuw te benaderen, toen er nog geen auto s en dergelijke waren En als je de polder ingaat, zie je geen verkeersborden en auto s meer Maar die plekjes moet je wél opzoeken. Vooral de rust.die van dat landschap uitgaat, die bóéit me „Ik begrijp dat jij puur picturaal be zig wilt zijn. Je kiest bewust voor de schone idylle, ook al is die inmiddels wel heel wreed verstoord." „Ja. zo zou je dat wel kunnen zeg gen. Maar die plekjes, die ik weergeef, bestaan écht nog. als je er maar moeite voor wilt doen „Jij hebt er geen last van, dat er roestende vaten liggen, en dat even rechts van je beeld het silhouet van betonnen flatgebouwen opdoemt". Harmen Kooistra lacht, en zegt „Nee hoor Je ziet weinig van dit soort werk. zoals ik dat maak De mensen kopen het graag Er wordt garen gezegd, dat mijn werk Rembrandtiek is. Maar dat vind ik niet erg Daar ontkom ik gewoon niet aan Rembrandt is mijn grote voor beeld Ik ben een grote fan van Rembrandt Ik ben ooit begonnen om van zijn grote schilderijen tekeningen te maken met streepjes in zwart-wit Van de Nacht wacht, en Donae in potlood. Daar heb ik veel, erg veel van geleerd Dat doe ik nu niet meer Maar ik verzamel wel alles over Rembrandt Ik heb meer dan tweehon derdvijftig boeken van Rembrandt Niet om Rembrandt te bestuderen, maar ik vind het gewoon leuk om die boeken te hebben Harmen Kooistra is wat je noemt een Rembrandt-gek Hij trouwde ooit in Rembrandtkostuum Hij heeft zijn dochtertje Saskia genoemd Meestal verzorgt hij s morgens zijn dochtertje, omdat zijn vrouw 's mor gens elders werkt Als het mooi weer is, trekt hij graag de polder in om te schet sen. Hij houdt van het detail Hij wil zo veel mogelijk op zijn prent zetten Zegt dat zijn werk haast fotografisch is. Elk grassprietje moet zijn, zoals het is „Je bent nooit uitgetekend", zeqt hij. „De landschap-kombinaties. de leuke hoekjes, watertorens en molens zijn eindeloos. Op het ogenblik ben ik bezig met molens. De laatste vijf of tien prenten van een serie druk ik voor de variatie wel eens bruin af Dat geeft weer een ander ef- fekt." Harmen Kooistra houdt zich bezig met het zuivere etsen Lijnetsen in ijzerchloride gebeten Met akwatint of droge naald werkt hij nooit Allemaal lijntjes over elkaar gezet, dat is véél fluweliger dan akwatint, vindt hij. ANCO MALI Rijksscholengemeenschap. Thor- beckeplein in Amersfoort (ingang Heinsiuslaan). Op deze informatie avond kunt u zich ook opgeven In lichtingen over beide cursussen kun nen worden verkregen bij mevrouw M. C Batenburg', telefoon 946133, en bij de heer W de Lange, telefoon 723225. van is de titel van een toneelstuk, dat op woensdag 28 januari aanstaande in Amersfoort zal worden opgevoerd door de groep „Gruis Het is een stuk over pleegkinderen en alles wat daarmee te maken heeft De voorstelling is gratis en wordt georganiseerd door Centrale voor Pleeggezinnen „Komt er nog wat van' istezieninhet Doopsgezind Centrum aan de Stads- ring 137. De voorstelling begint 28 ja nuari om 20 00 uur AMERSFOORT Het Instituut voor natuurbeschermingseducatie, afdeling Amersfoort start in februari een Groene-Cursus en een Gidsen- Cursus. De Groene cursus geeft in zeven lessen informatie over planten, vo gels. natuur en milieu. Bij deze cur sus horen vier excursies De lessen zijn op 3 en 17 februari, 3. 17 en 31 maart. 7 april en 19 mei De lessen worden gegeven in het gebouw van de Rijksscholengemeenschap. Thor- beckeplein te Amersfoort (ingang Heinsiuslaan) U kunt zich opgeven bij mevrouw Batenburg, telefoon I 946133 De Gidsen cursus is bedoeld om op te leiden tot natuurgidsen, die daarna in de afdeling actief kunnen zijn De cursus duurt iy2 jaar, de lessen zijn eens in de veertien dagen. In deze cursus wordt ook zelfwerkzaamheid van de cursisten verwacht Op 10 februari is er een informatie-avond om 20 00 uur in het gebouw van de i i AMERSFOORT - „Komt er nog wat

Leusder Krant | 1981 | | pagina 15