Burgemeester kon agrariërs weinig concreets vertellen VVD-motto voor het nieuwe jaar: Koop in Leusden Nieuwe telg aan BDU-stam Bezwaar schriften tegen aktiviteiten- centrum en tennisbal ABTB vergaderde in de Til Commissie financiën bijeen leusdea* ki Leusder Krant Doornse Courant De Kaap" Rooie vrouwen 14 januari bijeen Leusder Krant FOTOKOPIE NODIG? FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 13 JANUAR11981 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN „We kwamen om te horen of er nu wel of niet gebouwd gaat worden ten zuiden van de Schoolssteegbosjes, maar we gaan hier net zo onwijs vandaan als dat we kwamen." Met die uitspraak, door een van de aanwezigen gedaan aan het eind van de jaarvergadering van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuin- dersbond (ABTB), wordt deze bij eenkomst aardig gekarakteriseerd. De ABTB-leden, woensdagavond in groten getale naar De Til gekomen. hadden de hoop gehad wat concrete dingen te horen van de voor deze avond uitgenodigde spreker, burge meester Mr. J. W. M. Rademaker. Het onderwerp, waarover Rademaker sprak „De toekomst van Leusden en hoe hierin nog plaats is voor de agrariërs" mag dan ook voor de boeren van belang én aktueel ge noemd worden. Maar de burgemees ter zei het al in zijn inleiding: „U zult wel de meest concrete vragen heb ben over de verdere uitbreiding van het dorp, maar daarop zal ik u het minst concreet kunnen antwoorden". En zo ging het ook Rademaker hield een verhaal, dat door de leden van de katholieke standsorganisatie welw'llend werd aangehoord, maar waarin de burgemeester geen enkele harde uitspraak deed over de toe komstige ontwikkeling van de wo ningbouw Op de na de pauze gestel de vragen die veelal wel concreet gingen over de uitbreiding van het dorp legde Rademaker uit, dat hij ook niet meer kón doen dan hooguit zijn eigen visie op bepaalde punten geven,er wordt momenteel gewerkt aan een structuurplan, waarin zal komen te staan wat er met Leusden gaat gebeuren in zo ongeveer de eerste vijftien, twintig jaar na de vol tooiing van de tweede fase Dat struc tuurplan zal, nadat ook u uitgebreid de gelegenheid hebt gehad om uw mening te laten horen, uiteindelijk worden vastgesteld door de gemeen teraad Nu ben ik de gemeenteraad niet en bovendien duurt het nog een paar jaar voor het structuurplan er helemaal is Dus kan ik u op dit moment weinig concreets zeggen", aldus de burgemeester VITAAL Wat dat betreft zal de vergadering voor een aantal aanwezigen zeker wat teleurstellend zijn verlopen Daar staat tegenover dat de agrariërs en enkele van hun vrouwen de gelegen heid kregen om uitvoerig kennis te nemen op Rademakers kijk op de boerenstand ..Vitaal en stabilise rend" noemde Rademaker deze be volkingsgroep. waarover hij vervol gens aan de hand van enkele tref woorden als ..geloof", ..cultuur". ..economie" en ..landschap" wat filo sofeerde In de loop van zijn verhaal legde de burgemeester ook wat cij fers op tafel. Voor de uitbreiding van Leusden tussen 1969 en 1985 werd ongeveer 290 hectare cultuurland bouwgrond aangekocht om be bouwd te worden Daarvoor moesten zo n dertig boerenbedrijven het veld ruimen Die 290 hectare vormden ongeveer 7.5 procent van de toen aanwezige cultuurgrond en er kon den om en nabij de 6000 woningen op gebouwd worden. En in die wonin gen was plaats voor zo'n 18.000 nieu we inwoners Rademaker noemde die cijfers om te illustreren ..in welke grote spanning je bij deze materie voortdurend ver keert. Het gaat iedere keer om het afwegen van de belangen van de agrariërs tegenover die van de wo ningzoekenden" GELUKKIGER De burgemeester liet blijken er be grip voor te hebben dat het niks is. wanneer je bedrijf opgekocht wordt Rademaker ..Veel is natuurlijk af hankelijk van de manier waarop het is aangekaart, maar iedereen heeft toch eerst een hik en een slik. En toch vraag ik me wel eens af: hoe zou het nu gegaan zijn met die boeren, diede afgelopen jaren hun bedrijven naar elders verplaatsten Zijn sommige er toch niet gelukkiger van geworden in Friesland of in de polder'? Is men misschien toch niet tot een betere bedrijfsvoering kunnen komen? Ik denk dat het in een aantal gevallen goed verlopen zal zijn. al heeft het hier en daar soms ook wel pijn ge daan." Tendens van het verhaal: zie het allemaal niet te zwart-wit, ,,het is natuurlijk niet zo, dat de nieuwe tijd in Leusen alle boeren opvreet Dat hoor je wel eens zeggen, maar dat is onrechtvaardig De burgemeester wees er de agra riërs nog eens nadrukkelijk op. dat zij binnenkort alle mogelijkheden heb ben om hun bijdrage aan de totstand koming van het struktuurplan te leve ren Dezer dagen krijgen de Leus- dense agrariërs een enquêteformu lier. waarvan de vragen bedoeld zijn om een inzicht te krijgen in hun wensen en verlangens Ook Jan de Groot, namens de ABTB vertegen woordiger in de gemeentelijke werk groep ..Agrarische Zaken" spoorde zijn collega's aan om toch vooral mee te doen aan de enquête De Groot. Wij hebben als standsorganisaties de gemeente gewezen op de nogal negatieve passages die er in het eer ste rapport, van het buro Arnhem stonden over de agrariërs Daar stond onder meer in dat zo'n 50% van ons nevenfuncties zou hebben, waar natuurliik helemaal niks van klopt. Toen kwam Wagenaar met het voor stel een enquête te houden en daar hebben wij mee ingestemd Wij ho pen dat u allemaal mee zult doen en dat de gemeente van de gegevens een goed gebruik zal maken." ONZEKERHEID Toen er na de pauze gelegenheid tot het stellen van vragen was. bleek er bij veel van de aanwezige boeren onzekerheid te bestaan Wordt Amersfoort nu wel of niet groeistad? Hoeveel gaat Leusden nu nog uit breiden en in welke richting dan'? Kan er aan al die uitbreidingen nu niet eens helemaal een eind komen"? Alleen op die laatste vraag kon Rade maker een concreet antwoord geven ..Nee, we kunnen niet helemaal op houden. We zullen onze eigen groei moeten opvangen en ook moeten proberen onze bijdrage te leveren aan het landelijke probleem van de woningzoekenden. De tent helemaal dichtgooien zou onzekelijk zijn" LEUSDEN Tegen de bouw van het in Hamershof geplande activitei ten centrum is één bezwaarschrift ingediend De indiener een bewo ner van Hamershof maakt zich zorgen over de te verwachten ge luidsoverlast Ook tegen de bouw van een tennishal nabij het kruispunt Groene Zoom -Noorderrandweg is één bezwaar schrift ingediend De opsteller van dit bezwaarschrift is van mening dat de plaats van de tennishal niet in over eenstemming is met het streekplan Utrecht-oost en het bestemmings plan Buitengebied-oost. Verder vindt hi| dat er onvoldoende mogelijkheid tot inspraak is geweest door het plan ter inzage te leggen in de periode rond kerst en nieuwjaar en aan de te inzage gelegde tekeningen geen fi nancieel stuk toe te voegen Beide bezwaarschriften zullen in een van de eerstvolgende vergaderingen van het college van burgemeester en wethouders worden behandeld. Enkele tientallen agrariërs horen burgemeester Rademaker aan Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten. ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: I 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141,toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van I 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t n v de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. LEUSDEN Woensdag 14 januari houdt de commissie financiële en economische zaken een vergadering om 20.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis De volgende punten staan op de agenda 1 opening en inventarisatie vra genstellers en woordvoerders, 2. mededelingen, 3. verslag vergadering 3 december 1980, 4 emdwijziging 1979 Grondbe drijf, 5. bouw activiteitencentrum/ten- nishal; 6. krediet vergroting berghok openbare kleuterschool ,,De Blokkendoos"; 7. subsidie emancipatie-activitei ten 1981; 8 éénmalig subsidie Plaatselijke Vrouwenraad Leusden voor 1981, 9 krediet aanleg Noorderrand weg. 10. CAI Zwanenburg; 11 krediet in rekening-courant B N G 12 aankoop ondergrond Huize Ansfridus. 13 rondvraag; 14 sluiting. Rczendaa'iaan 9 Leusden C (van een onzer medewerkers) LEUSDEN - „Hou van Leusden, koop in Leusden", zo luidde de op roep van de voorzitter van de plaatse lijke V.V.D.-afdeling, de heer J. Sun- derman, tijdens de vorige week vrij dag gehouden nieuwjaarsbijeen komst van de Leusdense Liberalen. Werd vorig jaar het nieuwe jaar inge luid met een rinkelende telefoon, die overigens niet werd opgenomen, dit jaar gebeurde dat met een wat ge noemd werd „nostalgische winkel bel". Om alle toespelingen in de toe komst te vermijden werd er bij ge zegd dat „als de winkels gesloten mocht zijn, je in Leusden gelukkig altijd nog wel achterom kunt lopen". De goed bezochte nieuwjaarsre ceptie van de V V D.-afdeling vond vorige week vrijdagavond plaats in de grote zaal van ,,Ros Beyaart" Vri|wel de gehele gemeenteraad was op de nieuwjaarsbijeenkomst aanwezig. AJIeen VVD-wethouder Jan Wage naar moest het laten afweten, hij zat met een gewonde voet thuis In zijn nieuwjaarstoespraak noemde voorzitter Sunderman 1980 geen ple zierig jaar voor de landelijke VVD Men moest in dat jaar het overlijden betreuren van Jacqueline Wiegel. Haya van Someren en Harm van Riel Plaatselijk gezien was het voor de 11 BARNEVELD - Met ingang van 5 januari jl. is het eenmaal per week verschijnend nieuwsblad de „Doornse Courant De Kaap" toege treden tot de B.D.U.-Kranten-Kom- binatie, waarvan de offsetrotatie- drukkerij te Barneveld is gevestigd. De B.D.U.-Kranten-Kombinatie geeft onafhankelijke nieuwsbladen uit in de gehele Gelderse Vallei met aan grenzende gebieden. Geografisch wordt onder deze vallei verstaan het laaggelegen gebied, dat zich uit strekt van de Rijn tot aan het Eem- en Veluwemeer tussen de Veluwe in het oosten en de Utrechtse Heuvelrug in het westen. De ..Doornse Courant De Kaap' heeft ongeveer 7.500 abonnees in de gemeenten Doorn. Langbroek, Ame- rongen, Leersum en Maarn. Redaktie en administratie zijn gehuisvest ten kantore van Drukkerij Ruitenbeek b.v welke deze krant ook blijft zetten en paginagereed aanlevert aan de off- setrotatiedrukkerij te Barneveld. Daar staan twee persen opgesteld met een kapaciteit van elk 24 pagina's en een gemiddelde maximale produktie van 25.000 exemplaren per uur. Behalve de .Doornse Courant de Kaap" behoren tot de B.D U.-Kranten- Kombinatie nog de volgende bladen: Bennekoms Nieuwsblad. Ede Stad en Lunters Nieuwsblad, verschijnend in de gemeente Ede onder redaktie van Wim Mulder; Scherpenzeelse Krant - tevens verschijnend in de gemeente Rens- woude - en de Woudenberger, die de „Doornse Courant De Kaap" in Maarn ontmoet, onder redaktie van Teus van der Kuilen; Leusder Krant (2x per week) en de Stad Amersfoort onder redaktie van Bert Vos; Hoevelakens Nieuwsblad onder redaktie van Dick van Rheenen; Tempo Expres (gemeente Bunschoten) en De Stad Ni|kerk (2x) onder redaktie van Jan van der Hoeven; Barneveldse Krant (5x) onder redaktie van Jur van Ginkel. De Barneveldse Krant, die te vens een dagbladfunktie vervult, boekte eind vorig jaar haar tienduizendste abonnee VVD echter een goed jaar. aldus de heer Sunderman Het ledental heeft het afgelopen jaar geen daling on dergaan Ook werd het positief feit genoemd dat in Leusden een plaatse lijke afdeling van de J O.V.D. tot stand is gekomen De V V.D.-voorzit ter noemde de liberale jongerenorga nisatie ..het geweten van de V V D." Hij hoopte dan ook dat de Leusdense J.Ó.V D een lang en goed leven be schoren zal zijn. Het wetenschappelijk bureau van de V V D de „Telderstichting", be staat 25 jaar, een feit waar de heer Sunderman even stil bij wilde staan. Het bureau houdt zich al 25 jaar bezig met de maatschappelijke studie voor het liberalisme Als zodanig werd de stichting wel het „fundament" van de VVD genoemd D'66 kan zich niet beroepen op studies van een „eigen" wetenschappelijk bureau, aldus de VVD-voorzitter „De liberaal-filosofi sche grondslag van de VVD lijkt in de verste verte met op die van D'66", aldus de spreker, die verder in zijn toespraak ook blijk gaf te beseffen dat de verkiezingen voor de deur staan. De oproep aan de VVD-raadsleden in Leusden las de heer Sunderman voor van zijn papier omdat „hij het zo'n mooie zin vond" Vandaar dat we de mooie zin maar letterlijk overne men „gemeenteraadsleden, blijf bij de gedegen wijze van beschouwen, waarbij de samenhang en de conti nuïteit der dingen fundament zijn van de politieke stellingname". MIDDENSTAND Het motto van het in het najaar verschenen nummer van „Liberaal Leusden" was: „Hou van het Leus dense" De heer Sunderman wilde voor het nieuwe jaar dit motto wat uitbreiden door hieraan toe te voe gen „Koop in het Leusdense" Hij riep de Leusdense middenstand op. haar aantrekkelijkheid voor het Leus dense kooppubliek te behouden Ook de gemeente zal. aldus de heer Sunderman. haar steentje bij moeten dragen door de bereikbaarheid van de winkels optimaal te houden Als Leusden prijs stelt op een aantrekke lijk winkelbestand dan zal men ook in de Leusdense winkels moeten ko pen, vandaar de oproep „Koop in Leusden" Met het luiden van een „nostalgi sche winkelbel" en het uitspreken van de hoop dat het voor iedereen, vooral op het persoonlijke vlak, een voorspoedig 1981 zal worden, be ëindigde de heer Sunderman zijn nieuwjaarstoespraak Volgend jaar zal iemand anders de taak van hem moeten overnemen Na zes jaar voor zitterschap van de Leusdense V V.D treedt de heer Sunderman dit jaar af Namens het bestuur is de heer J. de Jongh kandidaat gesteld Of hij de nieuwe voorzitter wordt, beslist de algemene ledenvergadering, welke in maart zal worden gehouden. LEUSDEN - Woensdag 14 januari vindt er een bijeenkomst plaats van de Leusdense rooie vrouwengroep om 20.15 uur in De Til in Leusden- Centrum. Er zal gesproken worden over het rooie vrouwenmanifest ar beid en met name de Leusdense amendementen hierop en over het programma van het kursusweekend op de Born van 20 tot 22 maart. Verder wordt aandacht besteed aan Leusdense zaken binnen en buiten de rooie vrouwengroep Belangstellende vrouwen zijn van harte welkom! Inlichtingen zijn te verkrijgen bij Ans van Kemenade, telefoon 943552. Rozendaallaan 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3