„Als Hamersveld Hamersveld was gebleven, dan was alles heel anders geweest" leu er krta n Zusters betreuren het verdwijnen van het oude Ansfridushuis niet erg Slfl KS v -X.- DINSDAG 13 JANUAR11981 plaatselijk nieuws en daar heb je veel meer kans om langs elkaar heen te leven Toen ze hier waren kon dat niet. waren ze op elkaar aangewezen Zo is dat met ons ook". FAMILIE Wat niet wegneemt, dat de Leusdense zusters zich deel weten van een grote gemeenschap van zusters ..Een grote familie", zegt zuster Imelda. en zij vertellen van twee jaar terug, toen drie van de vier zusters uit Leusden naar Rome zijn geweest, om daar de zaligverklaring van de stichters van de congregatie bij te wonen Negenhonderd zusters van de congregatie bijeen in Rome om daar een fantastische week door te maken Iedere keer als er iets van Rome te zien is op de televisie, denken de zusters terug aan die reis van twee jaar geleden. Alles prima verzorgd En van de vacuüm vleeswaren, die in de trein werden geserveerd hebben de zusters thuis nog dagen lang kunnen eten Zuster Rosa ..Het was allemaal zo veel, dat konden we gewoon niet opeten En die pakjes konden we makkelijk meenemen Betreuren de zusters het, dat het oude Ansfridushuis gaat verdwijnen? Nee. niet bepaald. Niet alleen vanwege het gebrek aan licht in de woonkamer overigens. ..Ach", zegt zuster Huberta, ..als Hamersveld Hamersveld was gebleven, dan was alles anders geweest Maar het is hier zo veranderd, dat gebouw past er toch helemaal niet meer in En het verkeert ook in zo'n slechte staat Dat zie je op die foto's niet. maar het tochtte overal en dan weer hier een lekkage en dan weer daar Dat kon echt niet meer Enkele stukjes van het oude gebouw zijn gespaard. Van de ankers werden er twee aan de gevel van het nieuwe Ansfridushuis bevestigd. Van enkele andere ankers werd een hekje gesmeed En natuurlijk werd het stenen beeld van Sint Ansfridus uit zijn nis van het oude gebouw gehaald en in een nis van het nieuwe gebouw geplaatst Zuster Rosa. ..Toen ze het beeld weghaalden van het oude gebouw bleek dat het er al die jaren volkomen los in die nis had gestaan 't Is toch niet te geloven. hè9 Wat er allemaal niet had kunnen gebeuren Als je dat geweten had. had je toch geen nacht rustig meer geslapen Marnix Kreyns - „Die trap lijkt wel van een televisieserie of zo" - Zo zag de kapel van het oude Ansfridushuis er uit - De gang; ,,als /e die foto's ziet li/kt het wel of wij daar heel chique zaten te wonen" oude ansicht van Rosbaijert en St. Ansfridusgesticht" (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN ..Moet u zien nou is het half vier en als ik het licht uitdoe, dan is het hier gewoon donker We zitten hier eigenlijk de hele dag met het licht aan Komt door dat ding" Het ..ding" dat zuster Rosa aanwijst is het doel van mijn komst het oude Ansfridushuis. waarvan de sloop begonnen is. Janus Visser maakte een paar jaar terug een serie foto's in het toen nog in tact zijnde Ansfridushuis en bewaarde die voor later Nu is het later en we bellen de zusters op om te vragen of zij iets meer weten van de historie van het gebouw, dat plaats gaat maken voor bungalows, parkeerplaatsen en een parkje Jazeker", zegt zuster Rosa." er bestaat een kroniek en daar staat het allemaal in Maar mogen wij die foto's dan eens zien9" Een paar uur later zijn de zusters Agatha. Huberta. Imelda en Rosa zeer enthousiast over de foto's. ..Die trap. lijkt wel een trap voor in een teleïvisieserie of zo"; ..hé. er staan wijnglazen op tafel, waar kan dat nou toch voor geweest zijn?" En ..Als je het zo ziet. dan denk je wat hebben die zusters daar chique zitten wonen. Maar toen we er weg gingen was het echt een oude troep, hoor" CHRONIK DER FILIALE De kroniek draagt nog dezelfde zware stofomslag, die er in 1898 om gedaan is In dat jaar kwamen de Arme Dienstmaagden van Jezus Christus naar Leusden en ging. in een moeilijk te ontcijferen Duits handschrift, de ..Chronik der Filiale Hamersveld St. Ansdridus Stift" van start Zuster Huberta hanteert een Nederlandse vertaling om te melden dat we het klooster in Leusden te danken hebben aan de geestelijke C van de Leemklok. kapelaan in de Sint Jozefparochie, die kort voor de eeuwwisseling meende dat Hamersveld zusters nodig had. Het werden de Arme Dienstmaagden, een in 1852 in Duitsland gestichte congregatie, die zich het geven van onderwijs en het verrichten van wijkverpleging tot hoofddoel stelde Op 6 december 1859 week de congegratie. ten gevolge van een ..Kulturkampf" uit naar het Limburgse, alwaar verschillende kloosters (Amstenrade. Lutterade/ Geleen) werden gesticht Uit de Chronik diept zuster Huberta op; Ansfridushuis is gereed op 18 januari 1898 In februari van dat jaar nemen de eerste vier zusters hun intrek in het klooster. Op 19 februari gaat er een bewaarschool van start; aantal leerlingen vijftien De naaischool start die maand met één leerlinge De zusters beginnen ook meteen met het bezoeken van zieken en dergelijke De eerste twee weeskinderen vinden in juni 1898 onderdak in het pand aan de Hamersveldseweg. Voordat op 29 september 1898 de lagere school met 28 leerlingen van start gaat. moet de datum van 19 juli 1898 vermeld worden Huberta: ..Die dag bezocht de aartsbisschop van Utrecht het Ansfridushuis en die heeft de zusters toen uit eigen middelen een gouden tientje geschonken Dat was wat. meneer, want u moet weten dat de zusters hier naar toe gekomen waren met - Achter het Ansfridushuis de schoollokalen, waar sedert 1899 les werd gegeven jarenlang niet meer toe tot de congregatie van de Arme Dienstmaagden Althans niet in Nederland, wel nog in Duitsland en. Amerika, en niet in de laatste plaats in India, waar de congregatie zelfs een zekere bloei lijkt door te maken Er zijn nu nog zo'n 2000 volgelingen van Maria Catharina Kasper, verspreid over genoemde landen Een aantal, dat in Nederland de kloosters van de congregatie steeds leger doet geraken 'T HAMERSVELD De tijden veranderen ook anderszins het ziekenhuis dat de zusters in Terborg runden verloor zijn bestaansrecht, toen er een nieuw streekziekenhuis werd gebouwd En in Leusden zelf verrees het verzorgingshuis 't Hamersveld, waarmee er einde kwam aan het wonen van bejaarden in het Ansfridushuis Vier zusters in een veel te groot en bovendien in slechte staat verkerend gebouw Na uitvoerig overleg bleek het voormalig wit gele kruisgebouw de oplossing Het mocht en kon verbouwd worden tot een redelijk gerieflijk onderkomen voor de vier zusters en voor pater Schimmel, die nu een teruggetrokken leven leidt, na vele jaren als missionaris in Zaïre gewerkt te hebben. De zusters zijn er blij mee, dat zij in Leusden konden blijven Er is even sprake van geweest, dat zij misschien terug zouden gaan naar het Limburgse Maar Huberta (25 jaar in Leusden). Imela (20 jaar in Leusden). Rosa (achttien jaar in Leusden) en Agatha (15 jaar in Leusden) zijn blij dat dat niet is doorgegaan ..Dat zou", aldus zuster Huberta. ..voor ons toch wel een hele verandering hebben betekend We leven nu al zo'n lange tijd met elkaar hier, we zijn helemaal op elkaar ingesteld Het zou voor ons echt heel moeilijk zijn om in een grote communiteit terug te keren Dat is iets heel anders." Zuster Rosa beaamt het ..We hebben hier van de zomer twee zusters te logeren gehad van een andere congregatie Die waren eerst in een huis van ons in Limburg geweest en gingen daar weer naar terug, nadat ze hier geweest waren En toen hoorden we vanuit Limburg, dat die zusters veel meer met elkaar omgingen, dan voor ze hier waren geweest. Maar wat wil je? Die zusters kwamen uit een grote communiteit twintig mark Dat was alles wat ze meegekregen hadden en daar moesten ze zich mee zien te redden HONDERD Er moeten, naar schatting, in de loop der jaren zo'n honderd zusters gewoond en gewerkt hebben in het oude Ansfridushuis Maximaal waren het er acht tegelijk, die zich bezighielden met onderwijs, wijkverpleging en bejaardenverzorging Er was in het Ansfridushuis. behalve voor de zusters, plaats voor 14 andere bewoners. Onder hen bijvoorbeeld Andriana van Moorst. die zich in 1914 als 20-jarige wees bij de zusters meldde om er 54 jaar te blijven. Een andere naam die verbonden is aan het Ansfridushuis is die van de arts Braun. die veertig jaar lang spreekuur hield in het Ansfridushuis of het naastgelegen gebouw, waar de zusters nu wonen Vroeger was dat gebouw een voorraadschuur van meelhandelaar Steven van de Berg Verder waren er een waskeuken, kolenhok en paardestallen in het gebouw. De stallen werden vooral gebruikt door de zondagse kerkgangers voor het onderbrengen van hun middelen van vervoer Postbode Hoogland (Pijpje Drop) moest op zekere dag in 1950 de in de kapel biddende zusters komen opschrikken met de mededeling dat de naastliggende voorraadschuur in lichterlaaie stond Het gebouw brandde tot de grond toe af In 1956 liet de kerk het wéér opbouwen en bracht er onder meer hefwit-gele kruis in onder In 1967 werd het gebouw eigendom van de congregatie Tot geluk van de zusters Agatha. Huberta, Imelda en Rosa Want de tijden veranderden Zo liep bijvoorbeeld het aantal zusters van de congregaties in de loop der jaren sterk terug Novicen treden al - De piano was eerst van niemand en is nu van de zusters

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5