Werkgroep Midden- en Kleinbedrijf wil vrouw in hun midden „Vroeger was de rivaliteit tussen de brandweerkorpsen veel groter" I 1 eusd e r hran I: Onder-commandant Van Nimwegen stopt er mee na 21 jaar Radio Instuif vraagt medewerkers Kledingactie Priester Hulp KPO-leden gaan poppen maken Jazz-gym in Zuid Verlovingskaarten, ondertrouwkaarten of geboortekaarten Leusder Krant 18 januari open dag Latent Talent DINSDAG 13 JANUAR11981 plaatselijk nieuws Wel heb ik ook nog deelgenomen aan de cursus voor hoofobrandwacht. Deze cursus heb ik in verband met ziekte niet afgemaakt Wel heb ik daar nog examen voorgedaan, maar omdat ik de cursus niet had afge maakt slaagde ik niet. Nadien heb ik die cursus niet meer gevolgd. In 1968 werd ik benoemd tot onder commandant van de brandweer Leusden en Stoutenburg Dit was na samenvoeging van de beide gemeen ten De beide brandweerkorpsen ble ven bestaan en gingen nu werken onder de naam brandweer Leusden -Achterveld De commandant van Leusden de heer Hoogeveen werd toen ook commandant van de Ach- terveldse brandweer MOTORSPUITJE EN BRANDWEERWAGEN Veel is er in de loop van die jaren veranderd. Toen ik bij de brandweer kwam was er een motorspuitje Als men dan moest uitrukken voor een brand moest er altijd bij een Achter- velds bedrijf een auto worden ge haald waar een trekhaak aan beves tigd was. Dit heeft echter nooit pro blemen opgeleverd Uiteindelijk kregen we dan een brandweerwagen. Wel een hele voor uitgang. Het is echter met de beste geweest waar we mee hebben moe ten werken Uiteindelijk werd ie ver vangen door de brandweerwagen die we nu hebben. Bij de oprichting van de BB moesten we van de toenmalige burgemeester ook allemaal lid wor den van deze BB Heel wat branden hebben we in die tijd dat ik er bij was bestreden De brand bij Lagemaat was de eerste grote brand die ik op eigen commando moest zien te blus sen We hebben al die tijd een heel fijne ploeg gehad en hebben heel prettig met elkaar samengewerkt Het ergste vond ik altijd als er tijdens een brand vee in de vlammen omkwam Je probeerde altijd zoveel mogelijk te redden, doch dat lukte niet altijd De rivaliteit onder de brandweren van diverse omliggende gemeenten is ook heel wat vermin derd In de begin periode was er dan nog wel eens ruzie wie de brand moest blussen als het een grensgeval betrof Ik heb me daar nooit iets van aangetrokken. Het ging er bij mij nooit om wie de brand moest blus sen. alleen dat de brand geblust moest worden Gelukkig is men nu al zover dat er diverse regio's in het leven zijn geroepen zodat men dan alles samen kan doen. Ik vind het wel jammer dat de regio waar Leusden en Achterveld dan ook bij zouden komen nog steeds niet geheel van de grond is gekomen Men is daar nu al jaren over bezig maar een feit is het nog niet. STIL ALARM Het stil alarm is ook een grote vooruitgang geweest. In de tijd dat men nog met de sirene werkte was het altijd een grote puinhoop Niet wat de brandweer zelf betrof maar wat de belangstellenden aanging le dereen wilde gaan kijken waar de brand was en er was dan zoveel verkeer op de weg dat er voor ons geen doorkomen aan was. Dit lever de dan ook op de plaats waar we moesten zijn veel problemen op. Eerst moesten auto's worden ver plaatst voor wij uiteindelijk aan ons werk konden beginnen Dat is nu met het stil alarm heel wat verbeterd Het ondercommando gaat nu over in handen van de heer C Vermeulen uit Leusden. Mijn zoon Herman wordt nu bevelvoerder in Achterveld evenals de heer Boomers Indertijd is de afspraak gemaakt dat de onder commandant altijd uit Achterveld zou komen. Dat was ditmaal niet mogelijk en daarom is het de heer Vermeulen geworden. Ik zeg nogmaals het is voor mij een heel fijne tijd geweest maar gezien mijn gezondheid gaat het niet meer. Ik ben de ploeg waar ik al die tijd mee heb samengewerkt dan ook heel dankbaar voor de fijne samenwer king en vooral voor de kameraad schap die er onder elkaar was" De heer van Nimwegen heeft diver se oorkonden gehad met de daarbij behorende medaille. In 1972 kreeg hij de oorkonde voor 12y2 jarig trouw lid van de vrijwillige brandweer en in 1979 de oorkonde voor 20 jaar trouw lid. Tevens heeft hij twee vrijwilligers medailles ontvangen van de BB met de daarbij behorende oorkonde De eerst kreeg hij voor 10 jaar en de tweede voor 15 jaar BB-vrijwilliger de Kamer van Koophandel en Fabrie ken nog wel gehoord zal moeten worden Verordeningen die de halve dag- en de vakantiesluiting regelen zijn in het geheel niet meer vereist In de praktijk is gebleken, wellis waar in bepaalde gevallen, dat de openstelling van de winkels in de avonduren moeilijkheden met zich mede heeft gebracht, indien die koopavond valt op een met aan een zondag gelijkgestelde algemene of christelijk erkende feestdag. De Mi nister van Economische Zaken heeft derhalve geadviseerd de koopavond verordening zodanig aan te passen, dat deze moeilijkheden worden voor komen De Winkelsluitingswet 1976 biedt voorts de mogelijkheid tot het vast stellen van een regeling op basis waarvan voor de gehele gemeente of voor een gedeelte daarvan door de gemeenteraad vrijstelling kan wor den verleend van de winkelsluitings- tijden. zoals vermeld op de zoge naamde gele aankondigingskaarten en van de verboden inzake het uitoe fenen van de markt-, straathandel of de handel op het water en betreffen de het op een andere wijze dan zo juist vermeld het kopen, verkopen en afleveren van goederen Een vrijstel ling kan voor ten hoogste tien dagen, werkdagen wel te verstaan, per ka lender jaar worden verleend voor on der andere kermissen, braderieën, winkelweekacties. De 'gele aankondigingskaarten waarover in de Winkelsluitingswet 1976 wordt gesproken, zijn echter, zoals is gebleken nog niet bij elke winkel in gebruik De voorzitter wijst erop. dat elke winkel een dergelijke kaart aan devoorruitdienttehebben De praktijk laat zien. dat de politie hierop enige controle uitoefent. De werkgroep kon met de voorstellen accoord gaan VROUW IN WERKGROEP Een ander punt op de agenda was de vrouw in de werkgroep. De heer Wisman was een voorstander van het benoemen van een vrouw in deze werkgroep Echter hij maakte be zwaar tegen de benaming ..een vrou welijke consument." Hij was van me ning. dat een consument een vrouw kan zijn, doch niet per se behoeft te zijn. Een vrouw is een consument en een benaming zoals eerder vermeld ging hem te ver Hij ervaart dit als discriminerend Hij was geen voor stander van het in de werkgroep op nemen van een consument Hij pleit te voor een vrouwelijk raadslid of een vrouw uit de groep van middenstan ders De heer van Thiel was van mening, dat een vrouw in de werkgroep zeker tot de mogelijkheden zal moeten be horen, doch ook hij had bezwaar tegen het opnemen van een consu ment Consumentenbelangen, zo zei hij. horen niet in deze werkgroep thuis De heer Kleinveld was van mening, dat een dame in de werk groep zeker op haar plaats was. doch dat dit geen consument moest zijn. Een vertegenwoordiging van één consument in deze werkgroep was naarzijn mening geen vertegenwoor diging die de belangen zou kunnen behartigen De heer Bloemhof was wél voor standervan een vertegenwoordigster uit de consumentensfeer. Aangezien de meningen van de leden van de werkgroep verdeeld waren, wilde de voorzitter een hoofdelijke stemming waaruit bleek dat het voorstel om een consument in deze werkgroep op te nemen werd weggestemd met 9 te gen 2 stemmen Men zal echter wel stappen ondernemen om een vrouw bij de activiteiten van de werkgroep te betrekken. Tijdens de rondvraag kwam het vegen van de Biezenkamp aan de orde Op dit moment wordt er ge veegd op dinsdag en op vrijdag het geen voldoende werd geacht Tevens zullen afvalbakken in de Biezenkamp worden geplaatst, terwijl de gevraag de fietsenrekken nog geen plaats zullen krijgen, omdat men nog niet heeft bepaald waar deze rekken op gesteld zullen worden Het busje dat de verbinding vormt tussen Leusden Zuid en Centrum wordt als positief ervaren. De respons van deze verbinding tus sen Zuid en Centrum voor de mid denstand in beide woonkernen kan nog niet bepaald worden Men was van mening, dat wel gesproken moet worden van een éénrichtingsverkeer van Zuid naar Centrum aangezien de markt in Leusden Centrum een grote trekpleister blijft Voorzitter Mandemaker deelde voorts mede, dat het activiteitencen trum een aantal verkooppunten zal kunnen bevatten, waarvoor de mid denstand in Leusden in de betreffen de branche zeker zal worden ge vraagd. Men zal trachten de vuilnisophaal op een andere dag dan de maandag morgen te laten plaatsvinden Voor diverse filiaalhouders in de Hamers hof vormt de huidige situatie een probleem Ook zal worden bekeken of het plaat sen van een telefooncel in dit winkel centrum mogelijk is Volgens de heer Mandemaker zijn er nog geen gega digden voor het warenhuis Aan het slot van de vergadering van de werkgroep dankte de voorzit ter de heer Greveling. thans chef bureau Algemene Zaken voor het vele werk dat hij voor de gemeente en voor deze werkgroep heeft verricht. De heer Greveling zal de gemeente Leusden per 1 maart 1981 gaan verla ten om in een gemeente in de provin cie Drente zijn draai weer te vinden. Natuurlijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. ACHTERVELD „Om gezond heidsredenen is voor mij, na ruim 21 jaar. de tijd gekomen om mijn werk als lid van de vrijwillige brandweer te beëindigen. Ik vind het wel jammer want ik deed het graag, maar ik kan me er wel bij neerleggen Mijn eerste brandweeropleiding kreeg ik in Duitsland In 1943 werd ik verplichtte werk gesteld in Duitsland Ik kwam daar in een fabriek te werken en al vrij kort na die tewerkstelling werd ik ingedeeld bij de vrijwillige brandweer van dat bedrijf Ik heb daar op het gebied van de brandbestrijding heel veel geleerd Als er een lucht aanval was geweest moesten wij met de stadsbrandweer mee om de ontstane branden te bestrijden RIVALITEIT Na mijn terugkomst na de bevrij ding werd ik gevraagd om lid te worden bij de vrijwillige brandweer van de toemalige gemeente Stouten burg Ik heb dat toen niet gedaan. De plaats waar ik toen woonde en nu nog woon was nog gemeente Barneveld. Als ik lid van de Stoutenburgse brandweer zou worden liep ik de kans dat als bijvoorbeeld mijn wo ning in brand zou gaan ik het risico liep dat als wij aan het blussen waren en Barneveld kwam ter plaatse, wij weggestuurd zouden worden. De ri valiteit onder de toenmalige bran dweren was heel wat groter dan te genwoordig het geval is. In 1959 kwam daarechterverande- ring in. Er werd een grenswijziging van de gemeenten Barneveld en Stoutenburg doorgevoerd waardoor ik in de gemeente Stoutenburg kwam te wonen Na het bekend worden van deze grenswijziging werd ik door Stoutenburg weer gevraagd om bij hun brandweer te komen. Er ging toen juist een brandweer cursus van start die ik heb gevolgd Na afloop van deze cursus ben ik in 1960 bij de Stoutenburgse brandweer gegaan. De brandweren van Stoutenburg en Leusden waren toen twee zelfstandi ge corpsen, er werd wel samen ge werkt. R van Nimwegen was comman dant van Stoutenburg en tevens on dercommandant van het Leusdense Corps. We werkten toen ook onder een burgemeester De burgemeester van Leusden was tevens burgemees ter van Stoutenburg Na mijn aanstel ling in 1960 ben ik weer een cursus gaan volgen waarvoor ik het diploma behaalde In 1961 volgde er weer een cursus waarvoor ik ook slaagde en zo mijn tweede diploma wist te behalen Nadien heb ik nog cursussen ge volgd maar daar werd geen examen voor gedaan en dus ook geen diplo ma uitgerëikt AMERSFOORT - De ziekenom roep Radio Instuif is de huisomroep van het Psychiatrisch Centrum Zon en Schild te Amersfoort. Om onze radioprogramma's optimaal te kun nen verzorgen willen wij het aantal medewerkers met drie personen gaan uitbreiden. Gezien de huidige samenstelling van het team gaat de voorkeur uit naar VROUWELIJKE medewerkers. Konkreet zijn de funkties als volgt te omschrijven: - Presentatie van een gevarieerd programma op de maandag avond - Telefoniste voor het maandag avondprogramma Deze funktie is een belangrijke schakel tussen de luisteraars en Radio Instuif. - Presentatie van een verzoekpla- tenprogramma op de zaterdag avond. Ervaring in het ziekenomroepwerk is met direkt vereist al zou het voor ons wel mooi meegenomen zijn. Wij gaan er van uit dat bijna alles te leren is. Wél vragen wij een redelijke ken nis van de populaire muziek van he den en verleden Wat wij absoluut niét kunnen bie den is een geldelijke vergoeding in welke zin dan ook Ook voor ons is het ziekenomroepwerk een hobby die ons tijd en misschien wat geld kost maar wél leuk en interessant is. Heeft u belangstelling? Neem dan eens kontakt met ons op Schriftelijk kan dat aan Radio Instuif. Zon en Schild. Utrechtseweg 266. 3818 EW Amersfoort. Wilt u bellen'? Dat kan óók. Bel Zon en Schild en vraag naar Kees Broekman van de afdeling Ont spanning. Het nummer is 033-38534 toestel 260 naar de Biezenkamp aangebracht worden. Wel zullen volgens de brief van 7 januari j I. voor parkeergele genheid nabij de Biezenkamp wor den geplaatst. De heer Timmer kon zich echter maar matig tevreden stellen met de ant woorden op zijn vragen en zal zich verder nog over de inhoud van de eerder vermelde brief beraden WINKELSLUITINGSWET Voorts kwam aan de orde het ont werp raadsvoorstel en besluit betref fende de verordening Winkelslui tingswet. Door het Ministerie van Economi sche zaken zijn hieromtrent voorstel len gedaan De voorstellen inzake deze wet ko men op het volgende neer. De nieuwe wettelijke regeling zal in vergelijking tot de voorheen geldende Winkelslui tingswet 1951 een vrij aanzienlijke vereenvoudiging betekenen, waar door er een minder grote bemoeienis van de gemeente en de Kamers van Koophandel en Fabrieken zal be staan ten aanzien van de halve dag sluiting. de vakantiesluiting en de koopavond voor winkels Het vaststellen van een koopavond zal dan door de gemeenteraad kun nen worden geregeld, waarbij slechts die aan de najaarskursus jazz-gym- nastiek van Latent Talent hebben deel genomen Beide kursussen starten op maandagavond 19 januari, voor nadere inlichting kan men terecht bij mevr M Schulp, tel. 945000 De kursus zelf staat onder leiding van mevrouw A Doornekamp. Voor nadere informatie kan men ook terecht op de Open Dag van Latent Talent op 18 januari in de boerderi| .Groot Krakhorst' De kans is echter groot dat dan de kursus jazz- gymnastiek al volgeboekt is ACHTERVELD Ook in Achterr veld wordt er een kledingactie wor den gehouden in verband met de Priester Hulp Degene die kleding heeft op te ruimen kan dit vanaf heden afgeven bij mevrouw Van Mid delaar. Hessenweg 130 Het afgeven van de kleding kan geschieden tot en met 20 januari De ingezamelde kle ding voor dit goede doel wordt op 21 januari bij genoemd adres afgehaald LEUSDEN Donderdag 8 januari 20.00 uur. De raadszaal van het ge meentehuis wordt bevolkt door de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf plus een belangstellende op de pu blieke tribune. Lang zou er worden gepraat over de wenselijkheid één of meer dames in deze werkgroep op te nemen. De eerste punten van de agenda worden snel doorgewerkt, waarbij wordt medegedeeld, dat de vaststel ling van de marktgelden is geschied I overeenkomstig het voorstel van B W. ACHTERVELD Donderdag avond 15 januari om 20.00 uur komen de K P O -dames weer bijeen in D'Ouwe Peerdestal. Het is de bedoe ling om deze avond een aantal pop pen te maken voor de gehandicapte kinderen. Mevrouw T Jonkman staat de dames deze avond weer met raad en daad bij. Het is wel de bedoeling dat er deze avond een schaar, vulling en dergelijke attributen worden mee gebracht Gezien het succes van vo rig jaar hoopt het bestuur dat er deze avond weer een groot aantal leden aanwezig zullen zijn om mee te wer ken voor dit doel LEUSDEN Zondagmiddag 18 jkanuari organiseert wederom de werkgroep Latent Talent in Leusden een Open Dag. als afsluiting van het najaarsseizoen en als start van een cursusprogramma voor het voorjaar De Open Dag wordt gehouden in ..Groot Krakhorst" van 14 00 tot 17 00 uur. Meer dan tijdens eerdere mani festaties wordt het accent gelegd op de creatieve produkten van de cursis ten tijdens het afgelopen seizoen Daarnaast geven veel docenten de monstraties en toelichtingen op hun cursusprogramma De 2e dinsdag in februari zullen de zeilen van de marktkramen worden vervangen ter voorkoming van lekka ge. De huurtarieven van de kramen zullen in 1981 niet worden aange past, zo deelde voorzitter Mandema ker mede, terwijl men nog in afwach ting van een opgave van de huurprijs van de niet overdekte kramen. De bewegwijzering van de Biezen kamp was voorts een onderwerp in deze werkgroep. De heer Timmer had hieropmtrent vragen gesteld De Gemeente was echter van mening, dat de Biezenkamp in tegenstelling tot de Hamershof van een andere orde is. mede omdat de Hamershof tevens een woonwijk is. Om die reden zal dan ook geen bewegwijzering LEUSDEN/ZUID - In januari star ten in de gymnastiekzaal aan de prinses Margrietaan in Leusden- Zuid twee kursussen „jazz-gym- nastiek". Beide kursussen worden gegeven in het kader van het voor jaarsprogramma van Latent Talent. In het boekje dat deze week huis aan huis verspreid is, staat vermeld dat de kursussen nr. 14 en 16 in de Moespot in Achterveld zullen wor den gegeven. Deze ruimte is echter minder geschikt om er gymnastiek te bedrijven. De organisatoren zijn dan ook blij dat de ruimte in Leusden- Zuid onverwacht ter beschikking is gekomen. Voor één van de twee kursussen kan men zich nog opgeven, alhoewel de belangstelling zo groot is dat men kans heeft afgewezen te worden Het gaat hier om de kursus die bestaat uit een vorm van konditietraining met aksenten op gezelligheid en moderne muziek Vooraf zullen eerst lenigheidsoefenin gen worden gegeven De tweede kur sus is alleen bestemd voor dieqenen, I

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7