Ir X Ook Commissie Financiën achter het gemeente- voorstel aktiviteitenhal eurafleur NA DRIE UUR DRIFTIG DISKUSSIËREN: Progressief Leusden wil onafhankelijk onderzoek Personeelslasten te optimistisch geraamd? Opheldering gevraagd rond de sloop van St, Ansfridus 1 VANDAAG INDE liEIISDEIt P.J.G.U. houdt 24 januari jaarfeest EB COMMISSIE FINANCIËN KRANT Leusder Krant •fit Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Groot in groen en bloeiend SCHILDERSBEDRIJF Talenpraktikum Amersfoort FOTO-KOPIE NODIG? VAN DEN HEUVELS DANSCENTRUM LEUSDEN Ballroom-Latin American. DONDERDAG 15 JANUARI - 12e JAARGANG NO. 76 -1981 S o Wethouder Mandemaker (PL) (Van de redaktie) LEUSDEN - Ook de meerderheid van de commissie Financiën staat achter het voorstel van b. en w. om met een geraamd exploitatietekort van circa twee ton een sporthal an nex evenementenhal in de Hamers hof en een tennishal aan de Groene Zoom te realiseren. Hoewel uit het betoog van definanciéle deskundige van de gemeente, de heer Heus in 't Veld bleek, dat het oorspronkelijk geraamde tekort iets hoger uit zal vallen (circa 50.000,-) kon de meerderheid zich daar toch mee ver enigen. Twijfels bleven echter nog bij alle commissieleden ten aanzien van de personeelslasten, die vol gens hen te laag waren ingeschat. Zij vroegen wethouder Mandemaker om een gedetailleerde opzet bij het raadsvoorstel. Zoals bekend is Progressief Leusden tegen de door het gemeentebestuur gepresenteerde exploitatie-begroting van sporthal-evenementencentrum en tennishal Volgens het progressieve commissielid Rinze Bloemhof moet op z'n minst gerekend worden op een ex ploitatietekort van vijf ton. Evenals de heer Heus in 't Veld onderbouwde hij dag bedrag met een lang betoog. Het lijkt ons niet erg zinvol om op deze plaats diep in te gaan op de ge presenteerde cijferreeksen Ver moedelijk zullen die alleen interessant zijn voor financiële deskundigen. Te meer ook. omdat in deze krant al uitge breide artikelen over dit onderwerp zijn verschenen Belangrijker is. dat een alternatief voorstel van de heer Bloemhof (alle cijfers laten verifiëren door een deskundig bedrijfs-econo- misch bureau) door de overige com missieleden niet werd aanvaard. Ook wethouder Mandemaker, die overigens op uitstekende wijze de langdurige diskussie leidde, is evenals zijn fraktie, tegen het voor stel van het gemeentebestuur. Jan Mandemaker: ,,U kunt van mij in deze belangrijke zaak dan ook een min derheidsnota verwachten, waarin ik onder meer tot uitdrukking breng, dat ik van mening ben dat aan het fenomeen inspraak tekort is gedaan, dat de prioriteiten onvoldoende zijn afgewogen en dat de cijfers extern onvoldoende zijn doorgelicht." Op de vraag wanneer die minderheids nota is te verwachten, kregen de commissieleden echter geen ant woord. VOLLE BAK Wellicht voor het eerst in de geschie denis van de commissie financiën was de publieke belangstelling zeer groot. Ruim 25 mensen waren naar de raad zaal gekomen om de diskussie rond het belangrijke voorstel te volgen. Ook de commissie was compleet Vanuit de publieke tribune werden verschillende vragen gesteld. De heer Hanemayer hield zelfs een vrij lang be toog. waarin hij de gemeentelijke ex ploitatie-opzet fel aanviel. Hij schatte het uiteindelijke exploitatietekort op vijf tot zes en een half ton per jaar. waarbij nog niet eens de aanloopkosten waren bijgeteld, wat de gemeente overigens ook niet had gedaan. De heer Hane mayer vond de verstrekte informatie onvolledig en onvoldoende. Hij stelde voor - evenals Rinze Bloemhof later zou doen - om een alternatief uit te werken, gebaseerd op de werkelijke behoefte van de Leusdenaren, zonder rekening te houden met de behoefte in de regio, wat de gemeente wel doet. DESKUNDIGEN De heer Heus in t Veld hield daarna een drie kwartier durend betoog, waarin hij op gedegen wijze de exploitatie-op zet toelichtte Hij wees de aanwezigen er op. dat de gemeente natuurlijk de cijfers niet zo maar uit de duim zoog. ..We hebben op alle mogelijke manie ren getracht om een zo realistisch beeld te krijgen en hebben daarvoor tal van deskundigen ingeschakeld, zijn op be zoek geweest bij andere sporthallen, de financiële deskundigen van de Vereni ging voor Nederlandse Gemeenten hebben de cijfers gecheckt, maar ook andere externe deskundigen hebben zich er intensief mee bezig gehouden. Verder werd informatie ingewonnen bij zowel horeca-bedrijven. bowling-ex ploitanten, bowling-bond. de Provin ciale Sportraad Sportfondsen Neder land. kortom niets is aan het toeval overgelaten. En alle instanties en des kundigen hebben verklaard, dat er ge werkt was met reele cijfers", aldus de heer Heus in 't Veld Ook de per soneelslasten zijn gebaseerd op er varingscijfers. REGIO Het gemeentebestuur gaat in haar opzet uit van het feit, dat met name de tennishal en de bowlingbaan niet alleen voor de Leusdenaren zullen zijn. Ook belangstellenden uit de regio worden in de exploitatie-opzet meegerekend, terwijl Progressief Leusden van mening is, dat alleen voor de Leusdenaren ge bouwd dient te worden. Volgens de gemeente is er dan echter geen haal bare exploitatie mogelijk, terwijl juist uit bowlingcentrum en tennishal een be langrijk deel van sporthal en activi- teitenhal gefinancierd moeten worden Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. CDA Woordvoerder Ad Wisman van het CDA stond positief tegenover het voorstel van het gemeentebestuur. „Hoewel je de cijfers in feite zowel naar boven als naar beneden in kunt vullen, vinden we toch dat er sprake is van een redelijke prognose." "Dat de gemeente een post „horeca- opbrengsten onderwijs" had opge voerd, daér had hij geen goed woord voor over. Zijn fractie wenste die post dan ook geschrapt te zien We moeten het snoepen e d voor schoolkinderen niet propageren," was zijn stellige me ning. die later ook door andere commis sieleden werd ondersteund Een eventueel hoger explotatietekort hier door wilde zijn fraktie best accepteren. Oerigens wenste het CDA nauw be trokken te worden bij de invulling van het personeel. ,.Een goede exploitatie is een eerste vereite," aldus de heer Wisman, „daarom zullen we alle zorg moeten besteden aan het zoeken van een goede bedrijfsleider." GPV/SGP Harm Offereins (GPV/SGP) gaf toe. dat het door al die cijfers van alle kanten het er niet gemakkelijker op was ge worden. maar kon toch in grote trekken akkoord gaan met de door de gemeente gepresenteerde exploitatie-opzet. Wel wilde hij weten, of de gemeente reke ning had gehouden met de mogelijk heid, dat door de realisering van sport halevenementenhal, de opbrengst van andere zalen (gymzalen) en het SOCCL minder zullen worden. Van gemeentezijde was nlen tiaar niet zo bang voor. Heus in 't Veld: ..In eerste instantie zal de belangstelling voor de bestaande accommodatie teruglopen, maar dat zal zich snel herstellen, omdat in Leusden een groot tekort is aan ac commodatie en daarnaast ook nieuwe aktiviteiten ontplooid zullen worden. Dat is ook elders de praktijk VVD Jan Carel van Dijk van de VVD had evenmin veel moeite met het raadsvoorstel. Hij zei wel onder de in druk te zijn van de „power", die Prog ressief Leusden „in het veld bracht" om zich tegen het voorstel te verweren. „Volgens ons wodt door Progressief Leusden keihard gerekend om het pro- jekt tegen te kunnen gaan," aldus de liberale woordvoerder, die er op wees, dat het PL-standpunt om de sporthal los te koppelen van de aktiviteitenhal, niet in het voordeel zou zijn van de Hamers hof Een aspekt wat nog wel eens wordt vergeten, als over ontkoppeling wordt gesproken Ook hij vond de cijfers van de gemeente realistisch op de post Der- soneenasten na „Die cijfers zijn te op timistisch en dat willen wij ook wat ge detailleerder op papier zien," aldus de heer Van Dijk. PL Rinze Bloemhof van Progressief Leusden beklemtoonde aan het begin van zijn lange speech, dat ook zijn frak tie de realisering van accommodatie voor binnensporters van harte toejuicht, maar wilde dat graag wel op een andere wijze realiseren. Ook hij probeerde aan de hand van vele reeksen cijfers aan de tonen, hoe de exploitatie-opzet er uit zou gaan zien. Een opzet, die ruim twee keer zo hoog uitkwam dan de gemeen telijke berekening Hij spitste zijn lang durige betoog toe op de veel te lage personeelskosten en de vraag of de Leusdense sportverenigingen de tarie ven voor sport- en tennishal straks wel op zouden kunnen brengen Volgens zijn informaties zou dat beslist niet het geval zijn, los nog van de vraag, of de plaatselijke tennisverenigingen wel ge bruik zouden willen maken van de ten nishal. Wat hij voorlopig betwijfelde, omdat er nog geen duidelijke uitspra- R. Bloemhof (PL) (Van de redaktie) LEUSDEN - De commissie Finan ciën wenst opheldering inzake de wat al te voorbarige sloop van het St. Ansfridushuis door aannemer Bloemendal. Zoals bekend was over deze sloop ook in de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening al de nodige diskussie ge weest. Wethouder Wagenaar had toen de commissieleden bezworen, dat men blij moest zijn, dat er zo snel werd gesloopt om de vestiging van supermarkten, drankhandels e.d. te voorkomen. Op de vraag of de aan nemer wat te snel van start was ge gaan omdat de raad het desbetref fende voorstel nog niet had goedge keurd, bleef de wethouder wat in het vage. Ook wethouder Mandemaker kwam er niet recht voor uit hoe de vork in de steel zat. Zowel Progressief Leusden, het CDA als het GPV/SGP waren van mening, dat ten onrechte al met de sloop was begonnen Henk van der Sloot (CDA): „Wij zijn beslist niet gelukkig met de gang van zaken De raad zit nu voor joker. De raad is er echter om te bestu ren" Dat standpunt werd in meer of mindere mate gedeeld door de andere commissieleden. Reier van Gooi deed nog wel een niet al te geslaagde poging om de handels wijze van aannemer Bloemendal recht te praten door te wijzen op een artikel in het koopcontract, waarin wordt gesteld, dat voor 1982 gesloopt moet zijn. maar daar trapten de commissieleden niet in. Hoewel Mandemaker te kennen gaf, dat het in feite de aannemer is geweest, die buiten zijn boekje is gegaan, wen sen de commissieleden opheldering tij dens de eerstkomende raadsvergade ring. Overigens deelde voorzitter Man demaker mee. dat voor de firma Van Baggem een oplossing op korte termijn is gevonden. Na informatie bleek, dat de moge lijkheid bestaat, dat de firma Van Baggem ondergebracht kan worden In het voormalige bedrijfspand van de firma Jensma. Bloemisterij - Tuincentrum Ursulineweq 14 Leusden-C. - Tel. 033-940763. J V van Dijk (VVD) ken over waren gedaan. Terwijl de ge meente wat de personeelslasten betreft uitging van een zogenaamd „papa en mama-systeem" (echtparen-beheer ders) en part-timers, kwam Bloemhof op een geheel andere personeelsbe zetting op grond van de te verwachten uren. dat sporthal, bowlingbaan en ten nishal bezet zouden zijn: ben per soneelsleden. Rinze Bloemhof verzette zich ten slotte eveneens fel tegen de post „ho- reca-opbrengsten onderwijs' Hij vond het een schandalige zaak. dat de ge meente deze post überhaupt had opge voerd. „Het zou een blamage zijn. als we die post op zouden nemen, aldus de heer Bloemhof. ALTERNATIEF Na de door voorzitter Mandemaker ingelaste pauze werd er nog ruim schoots verder g- praat over allerlei details in de becijfering, maar het be langrijkste onderdeel hiervan was het voorstel van de heer Bloemhof om een onafhankelijk en deskundig bedrijfs economisch bureau alle cijfers nog eens te laten checken, zowel die van de gemeente als die van Progressief Leusden Zodat men uiteindelijk tot een reële opzet zou kunnen komen Waarbij de sporthal dan buiten de Hamershof gerealiseerd zou moeten worden Eén en ander zou een vertraging kunnen betekenen van anderhalve maand tot twee maanden, zodat het komplex niet op 15 oktober a s. gereed zou kunnen zijn. „En dat betekent op z'n minst een verlies van een paar ton," rekende de heer De Heus in 't Veld de heer Bloemhof voor De heer Van Gooi wees de com missie er trouwens op, dat de door de gemeente gepresenteerde cijfers vrij reëel zijn. „U hoeft er niet op te rekenen, dat Gedeputeerde Staten dit raadsvoorstel goed zouden keu ren, indien de cijfers dat niet zouden zijn," aldus de heer Van Gooi. De overige commissieleden voel den niets voor een door PL voorge steld onderzoek met de nodige ver traging en een extra kostenpost van een halve ton. Zij vroegen het ge meentebestuur wèl om voor een ge detailleerde opzet te zorgen inzake de volgens hen wat te optimistische post „personeelslasten". En daar bleef het bij. Na een kleine uur driftig diskussiëren. Willem de Zwijgerlaan 8, Leusden-Zuid. Telefoon 033-940928. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. (03420-1614r - C. Vermeulen onder commandant brandweer Pag. 3 - Sport Pag. 5 - Spaans Pag. 7 - Mens in z'n werk Pag. 7 - Weekenddiensten Pag. 7 - Boeken Pag. 8 - Kantlijn Pag. 9 - Wat was de beste film? Pag. 10 en 11 DOKTERSDIENST: 033-944541 LEUSDEN - Zaterdag 24 januari houdt de P.J.G U. haar jaarfeest Dit wordt gehouden in De Mof. aanvang 20.00 uur. Het toneelstuk dat die avond wordt opgevoerd is de komische thriller in drie bedrijven „Boeven en madelief jes". De schrijver van dit stuk is George Bat- son. Het speelt zich af in een landhuis van Miss van Loon en er gebeuren in en rondom dat huis allemaal griezel din gen. De regie is in handen van Piet Val- kenet en de spelers worden bijgestaan als het nodig is door souffleuse Ans van Donselaar De spelers die meedoen zijn Arie Verwey. Peter Vahlkamp. Ger- rit van der Berkt. Willem van Engelen hoven. Trudy Verwey-van Laar. Coby Donselaar. Mariet Zwart en Ria Ver wey De toegangsprijs is 5 gulden, kaarten zijn verkrijgbaar bij de ingang van de zaal. De zaal is vanaf 19.30 uur open Nog vóór de zomer een I vreemde taal spreken. I Inl. (033) 729097 Intensieve kursus: 20 weken j Rozendaallaan 9 Leusden-C Heden inschrijving! beginners-gevonlerden jongeren-gehuwden/ veil. Tel. 033-942362. I

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1