Cees Vermeulen wordt de nieuwe onder-commandant I BRANDWEER HULDIGDE JUBILARISSEN Besluiten B. en W. Informatie- en inspraak avond SOL over het evenementen-centrum PONT Commentaren/ iUeniiifjen DONDERDAG 22 JAN. A.S. IN DE TIL: Leusder Krant WAAROM WACHTEN? Waterloo DONDERDAG 15 JANUAR11981 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Tijdens de dinsdag avond gehouden nieuwjaarsbijeen komst van de brandweervereniging Leusden-Achterveld werd afscheid genomen van een aantal vrijwillige brandweerlieden, die soms al meer dan 25 jaaraan de brandweer verbon den waren. Een groot aantal mensen, die zeker nog niet van plan zijn op te stappen kreeg bij deze gelegenheid uit handen van burgemeester mr. J. W. M. Rademaker een oorkonde voor het feit dat zij 10 jaar als vrijwilliger dienst hadden gedaan. Voor het eerst in de geschiedenis van de brandweer in Leusden vond er deze week een nieuwjaarsbijeenkomst plaats, welke in samenwerking met de gemeente was georganiseerd Aan de uitnodiging om de nieuwjaarsbijeenkomst bij te wonen hadden ook een aantal brandweer commandanten uit de regio gehoor ge geven, inclusief de heer Borger com mandant van de Amersfoortse be roepsbrandweer. Namens de ge meente waren behalve de bur gemeester ook wethouder Mandema- ker en de gemeentesecretaris aanwe zig- Het, zoals burgemeester Rademaker het uitdrukte, protocolaire gedeelte nam een belangrijk deel van de avond in beslag. Vandaar dat de burgervader in zijn zeer lange monoloog af en toe eén pauze inlaste om de aanwezigen de gelegenheid te geven hun of haar keel te spoelen. Dat er alle reden was eens een min of meer officieel getinte bijeenkomst te houden, bleek wel uit het feit dat er een oorkonde werd uitgereikt, die al op 15 april 1974 gedateerd stond. Het betrof hier een oorkonde van de heer T. Blan- kenstijn voor 20 jaar vrijwillig „brand- weerverband". De heer Blankenstyn kreeg ook meteen de oorkonde voor 25 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteur. Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrom. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. jaar dienstverband, een oorkonde die overigens ook al anderhalf jaar te laat werd uitgereikt Namens de vereniging kreeg de heer Blankenstijn, die wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd tegelijkertijd ook afscheid moest nemen van de brandweer een herinnering mee naar huis. Een andere jubilaris, die ook afscheid moest nemen wegens het bereiken van de maximum leeftijd voor een brand weerman, was de heer A. R v.d Berg uit Leusden-Zuid. Ook de heer v.d. Berg is meer dan 25 jaar als vrijwilliger bij de brandweer geweest. Naast de vrijwilligersmedaille voor 25 jaar inzet voor de brandweer, ontving ook de heer v.d. Berg een herinnering Iets meer aandacht kreeg het af scheid van de heer J. van Nimwegen uit Achterveld. Niet omdat hij zo lang bij de brandweer is geweest, al Is 21 jaar toch nog een hele tijd, maar omdat in dit geval afscheid werd genomen van Leusdens onder-commandant. De heer van Nimwegen werd door burgemeester Rademaker ,,een brandweerman in hart en nieren" ge noemd De heer van Nimwegen is toe getreden tot de brandweer van de toen malige gemeente Stoutenburg. waartoe ook Achterveld behoorde, in 1959. Dat er veel veranderd is sinds die tijd zal duidelijk zijn. De brandweer van Stoutenburg beschikte slechts over een brandspuit die achter een auto gekop peld moest worden. Bij brand moest eerst de auto van de melkfabriek opge trommeld worden, omdat deze be schikte over een trekhaak. Ook het budget van de brandweer was in die dagen wel een beetje anders Burgemeester Rademaker had uit gezocht dat de brandweer van Stoutenburg het 21 jaar geleden moest doen met een bedrag van 978,50 per jaar, wat neerkwam op 41 per inwoner. Ten tijde van de samenvoeging van Leusden en Stoutenburg in 1970 kostte de brandweer van de samengevoegde gemeente 40.300,- 4,24 per inwo ner). Nu, in 1981 is begroot dat de brandweer de Leusdense gemeen schap ruim een kwart miljoen gulden gaat kosten. Een bedrag dat neerkomt op 12,19 per inwoner Maar nu kan dan ook, aldus burgemeester Radema ker, gesproken worden van een brand weerkorps dat zowel wat betreft mate rieel, als wat betreft aantal personele bezetting goed is uitgerust Een extra compliment kreeg de heer van Nimwegen voor het feit dat hij er in belangrijke mate toe had bijgedragen dat de korpsen van Stoutenburg-Ach- terveld en die van Leusden aaneen gesmeed" waren. Ten tijde van de sa menvoeging was de heer van Nimwe gen commandant van de brandweer in Stoutenburg. Na het samengaan van beide korpsen kreeg de Stoutenburgse commandant de functie van onder commandant. Een functie die hij nu dus neerlegt ONDER-COMMANDANT Door het vertrek van J. van Nim wegen moest er een nieuwe onder commandant komen. Weliswaar be stond er een stilzwijgende afspraak dat de ondercommandant van de Leusdense brandweer uit Achter veld afkomstig moet zijn, binnen de groep Achterveld bleek echter geen geschikte kandidaat aanwezig te zijn. Op democratische wijze zo leg de brandweercommandant J. Up- perman uit, is toen de heer C. Ver meulen uit Leusden-centrum door het korps als ondercommandant ge kozen. Hiermee wordt de heer Ver meulen de tweede man in het brand weerkorps. De plaats van de heer Vermeulen als officier, wordt inge nomen door de heer E. Becker, eveneens uit Leusden-centrum. Van de gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om drie nieuwe be velvoerders te benoemen. Het be treft hier Herman van Nimwegen, de zoon van de scheidende ondercom mandant, de heer Boomers en de heer H. H. Smal. Beide eerstge- noemden zijn woonachtig in Achter veld, de laatste woont in Leusden- centrum. De benoeming van de drie brandweerlieden betekent, dat het Leusdense brandweerkorps over drie man extra beschikt die ieder voor zich geacht worden de leiding op zich te kunnen nemen bij het blussen van een brand. De enige die niet achteraf gehul digd werd, was de Leusdense brandweercommandant J. Up- perman. Hij werd vast gehuldigd voor het feit dat hij volgende maand 10 jaar aan de brandweer verbonden zal zijn. Het zal voor de vele aanwezi gen een verrassing geweest zijn te vernemen dat de heer J. Upperman voordat hij commandant van de brandweer in Leusden werd, geen enkele brandweerervaring had. Inte gendeel, de heer Upperman bleek in het leger „vernielspecialist" ge weest te zijn. TERUGBLIK Zoals te doen gebruikelijk bij nieuwjaarsbijeenkomsten werd nog even teruggekeken op het oude jaar De voorzitter van de brandweervereni ging, de heer C Vermeulen, memo reerde de drie grote boerderijbranden in het afgelopen iaar Achtereenvolciens gingen de Johanneshoeve, de boerderij van de familie Zwambach in Achterveld en de boerderij van de fam Rozen- boom aan de Stoutenburgerlaan ver loren Voor de toekomst had de heer Ver meulen wel een aantal wensen De brandweerauto in Achterveld is drin gend aan vervanging toe. Ook ont breekt het de brandweer aan voldoende geschikt ..hulpverleningsmateriaal". Weliswaar hebben een aantal vrijwilli gers een cursus .hulpverlening", ge volgd, maar materiaal om in noodge vallen het geleerde in de praktijk toe te passen is in Leusden echter niet aan wezig GEWEST De grootste wens van zowel bur gemeester Rademaker als de Amersfoortse brandweercomman dant, de heer Borger is, dat het in 1981 zal lukken daadwerkelijk in het gewest Eemland een geregionali seerde brandweer van de grond te krijgen. Bijna overal in het land is een regionale brandweer inmiddels al een realiteit. Ook na 10 jaar praten is dat in de regio Amersfoort nog niet gelukt. Tekenen wijzen er echter op dat nog dit jaar een geregionaliseer de brandweer, onder voorzitterschap van de heer Borger, in onze regio tot stand zal komen. LEUSDEN - In zijn vergadering van 13 januari j.l. heeft het college van burgemeester en wethouders onder meer de volgende besluiten genomen. BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN AC- TIVITEITENCENTRUM EN TEN- NISHAL ONGEGROND VERKLAARD B. en W. hebben het enige bezwaar schrift dat was ingediend tegen de voorgenomen bouw van het activi- teitencentrum ongegrond verklaard Tegen de bouw van de tennishal was eveneens een bezwaarschrift inge diend, ook dit bezwaarschrift hebben b en w. ongegrond verklaard. Het bezwaarschrift tegen het activi teitencentrum heeft betrekking op de vrees voor geluidsoverlast. Ten aan zien hiervan zijn b. en w. van mening, dat de aard en de functie van Hamers hof als hoofdcentrum een zekere ge luidsproductie met zich meebrengt. Aangenomen mag worden dat de - in Hamershof wonend?- indiener van het bezwaarschrift bij de aankoop van zijn woning bekend was of althans kon zijn met de toekomstige ontwikkeling van het hoofdcentrum en met het feit dat Gebroeders v. Willigenburg konden na 39 uur wachten voor de zaak van radio Drieënhuizen de kleuren-t.v. in ontvangst nemen. daarin een activiteitencentrum is ge pland. Overigens streeft het gemeente bestuur ernaar geluidsoverlast te voor komen De indiener van het bezwaarschrift tegen de bouw van de tennishal is van mening dat de gekozen plaats niet in overeenstemming is met het streekplan Utrecht-oost en met het bestem mingsplan Buitengebied-oost. Ten aanzien van deze bezwaren merken b en w. op. dat het gebied waarin de ten nishal wordt gerealiseerd in het streek plan Utrecht-oost is aangewezen als stadsdeelpark en nader onderscheiden als stadsrandgebied. In deze gebieden kunnen verschillende activiteitenwór- den ondergebracht, waaronder recre atieve en sportvoorzieningen. Boven dien zijn b. en w. van mening dat de bouw van een tennishal op de gekozen plaats in overeenstemming is met de algemene lijn die de rijksoverheid in deel e van de verstedelijkingsnota ten aanzien van de inrichting van stads- randgebieden heeft uitgestippeld B en w. onderschrijven de opmerking in het bezwaarschrift dat het bestem mingsplan Buitengebied-oost niet in de bouw van een tennishal voorziet; daar om wordt dan ook een nieuw bestem mingsplan Tennishal ontwikkeld. De door de indiener van het bezwaarschrift naar voren gebrachte bezwaren tegen de periode waarin het plan ter inzage heeft gelegen en het daarbij ontbreken van financiële stukken, achten b. en w. in het kader van de art. 19 procedure niet ter zake AANLEG VOET-/FIETSBRUGGEN IN LANGENBEEK EN HAMERSHOF B. en w. zullen de raad voorstellen over te gaan tot de aanleg van drie in Langenbeek geplande voet-/fietsbrug- gen. De bruggen komen te liggen over de waterpartijen tussen Libel en Sala mander, tussen het pad langs de Ha- mersveldse Wetering ter hoogte van Egelwier en Beekforel en in het voetpad langs de Hamersveldseweg. De eerste twee genoemde bruggen worden uitgevoerd in hout, de derde in beton Met de aanleg van deze bruggen is 60.000,- gemoeid. Naar verwach ting zullen de bruggen in de loop van maart worden geplaatst. B. en w. hebben tevens besloten tot de aanleg van een houten brug in Ha mershof Deze brug gaat deel uitmaken van de verbinding tussen de toekom stige noodparkeerplaats aan de zuidzijde van Hamershof en de Grut- terij De aanlegkosten worden geraamd op 10.000,- te betalen uit het reeds eerder door de raad beschikbaar ge stelde krediet t.b.v. de inrichting van Hamershof. ABRI BUSHALTE ARNHEMSEWEG WORDT VERVANGEN B. en w. hebben besloten tot ver vanging van de abri bij de bushalte aan de Arnhemseweg ter hoogte van het politiebureau. Als gevolg van baldadig heid en vernielzucht staat op het mo ment alleen nog het geraamte overeind In plaats van de abri te herstellen geven b. en w. er de voorkeur aan een geheel nieuwe te plaatsen en wel in een uit voering die maximale weerstand aan vernielzucht biedt De vervanging vari de abri kost ca. 6 000,-. AKTIVITEITENHAL De laatste loodjes zitten er bijna op. Gisteravond ging de commissie Financiën In meer derheid akkoord met de (snelle) bouw van een aktlvlteitenhal. sporthal en tennishal. Met een jaarlijks exploitatie-tekort, dat nu wordt geraamd op 240.000,- in plaats van de aan vankelijke 191.000,-. Progressief Leusden blijft te gen op grond van een geheel andere becijfering, waardoor het exploitatie-tekort uit zou kunnen komen op een half mil joen tot zeven en een halve ton per jaar. Volgens de Progres sieven zou de gemeente Leus den door zoveel lasten op zich te nemen aardig de kans lopen een (armlastige) artikel-12 ge meente te worden, aangewezen op de steun van het rijk. De progressieven willen bo vendien (en Marion Defares gaf dat al eerder aan) de sporthal niet in de Hamershof, maar bij de tennishal. Sport hoort bij el kaar, vinden zij. En bovendien levert het dan méér geld op, wat echter niet of nauwelijks wordt onderbouwd. De overige commissieleden waren gisteravond duidelijk geïrriteerd door de starre op stelling van Progressief Leus den en men maakte P.L. het verwijt „politiek bezig te zijn". Woordvoerder Bloemhof keek dan ook tijdens zijn lange be toog voortdurend naar de pu blieke tribune, als verwachtte hij daar de nodige bijval. Die kreeg hij echter niet van de commis sie, noch van de gemeentelijke financiële deskundigen. Om eerlijk te zijn begrijpen wij ook niet helemaal wat Progres sief Leusden met haar plot selinge en vrij hevige aktie beoogt. Erg populair zullen zij zich niet maken bij de bevolking, die na jaren wachten eindelijk de kans krijgt op een ruime ac commodatie voor zowel de sport als het oultureel-sociale gebeuren. Alles te duur vinden maar wel even zo vrolijk een na der onderzoek wensen ralson van f 50.000,-, komt ongeloof waardig over. In één ding hebben de prog ressieven wel gelijk: de in spraak en de informatie over het sport-culturele-soclale com plex Is werkelijk miniem ge weest voor Leusdense begrip pen. Besloten Informele raadsvergaderingen kenmerk ten de voorbereiding op het nu te nemen raadsbesluit en zoiets wekt Irritaties. De haast, waar mee alles moet gebeuren wekt niet bepaald een betrouwbare Indruk. Aan de andere kant was het financiële betoog van ge meentezijde gisteravond wel degelijk genoeg om daar vol doende vertrouwen in te heb ben. Het Is, zoals Van Gooi het zei: Gedeputeerde Staten van Utrecht zullen beslist niet haar fiat geven aan een raadsbesluit, waarvan de financiële basis niet klopt." Overigens hebben de prog ressieven een kluitje boven op hun hoofd, zoals gisteravond bleek. Rinze Bloemhof vroeg zich insinuerend af, ten koste van wie de horeca-accommo- daties binnen het complex zou den gaan. Een opmerking, die Bloemhof retour kreeg met de pinnige opmerking van Reler van Gooi, dat juist op voorstel van de heer Bloemhof de hore- ca-eiementen zijn opgenomen. „Je kunt je inderdaad afvragen ten koste van wie, maar daar zou de heer Bloemhof dan zélf een antwoord op kunnen geven". Dat kon of wilde de heer Bloemhof niet en zweeg. Het is duidelijk, dat Leusden met haar komende raadsbesluit niet de meest fraaie sporthal- aktiviteitenhal tot stand zal brengen. Het had beter (en daarmee wellicht ook duurder) gekund. Duidelijk is ook - of moet thans iedereen zijn - dat de gemeente Leusden haar ak tlvlteitenhal en sporthal voorlo pig rustig kan vergeten, als ze nu niet doorzet. Er is in feite al te lang gewacht in de hoop, dat een projekt-ontwikkelaar er in zou stapppn. En over één ding zijn de meesten het wel eens: het complex dient In De Ha- mershol te komen. Had daar al lang moeten staan. Om daar nu een diskussle over te beginnen is tamelijk onzinnig. Progressief Leusden heeft daar jarenlang de tijd voor gehad. V. LEUSDEN - Naar aanleiding van vragen en uitroeptekens van diverse kanten over de plannen voor een groot gemeenschapscentrum bij De Ha mershof. houdt de Werkgroep Samenlevingsopbouw Leusden (SOL), een open informatie- en inspraakavond voor alle belangstellende bewoners en organisaties op donderdag 22 januari om 20 00 uur in De Til. Aanleiding is de belangrijkheid van een gemeenschapscentrum voor de in woners in Leusden Omdat er bij de presentatie door B en W in de kerst vakantie nauwelijks gelegenheid was voor overleg, zijn er véél vragen en pro blemen gerezen over de bestemming van zo n centrum. De SOL heeft zich tot taak gesteld burgers, bevolkingsgroepen, vereni gingen en organisaties te helpen bij in spraak over vormgeving en inrichting van de samenleving in Leusden (dit in het kader van het inspraakorgaan CML). Gesprekspunten voor deze informa tie- en inspraakavond zijn o.a.: wat ge- Als u direkt kunt beginnen met een dag- of avondopleiding: Steno-typen (Junior-)secretaresse Boekhouden P.DJM.B.A. Bedrljfscorrespondentie bij Instituut Rozendaal Pont Stationsstraat 20, Amersfoort. Tel. 033-14698 b.g.g. 030-313360. (Steno en typen ook in Harderwijk). beurt er nou precies allemaal? vragen aan en informatie van de gemeente; belangenafweging bij de opzet van het centrum belangen van binnensport en andere aktiviteiten (zie inventarisa tierapport planadviesgroep sociaal- kulturele aktiviteiten); wat verder ter tafel komt. Duidelijkheid hoopt men te verkrijgen over bestemming, plannen en wensen. Van groot belang, omdat het om een voorziening voor jéren gaat, die veel geld kost en daarom een zorgvuldige afweging vereist over waarvoor we met z'n allen kiezen. Daarom wordt iedereen die met vragen en ideeën zit uitgenodigd om mee te praten. Weet u nog...? Elke vrijdagavond serveren wij ons 5-gangenmenu f 35.- Dcstauranl Doornseweg 18 Leusden (Leusderheil voor reserveren tel. 033-15177 FOTO-KOPIE NODIG? Rozendaaüaan 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3