„Juliana, vorstin naast de rode loper": onvoltooide biografie van allure Jef Geeraerts en de Belgische politiestaat Seth Gaaikema: Terug naar de bron sEHsntim „DE COLTMOORDEN": In het kort Zondag jeugddienst in Marcuskerk Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen bijeen Werkgroep agrarische aangelegenheden niet bijeen Samenkomst gebedsweek voor eenheid Zaterdag Hobby-instuif bij Blijhof Dra M. G. Schenk Magdaleen van Herk DONDERDAG 15 JANUAR11981 In de laatste maanden van 1980 zal er geen boek zijn geweest, dat zo in het middelpunt van de belangstel ling heeft gestaan-en nog staat-als „Juliana, vorstin naast de rode lo per1' van dra. M.G. Schenk en Mag daleen van Herk. Verschillende pas sages uit het boek bleken bij ver schillende al dan niet vooraanstaan de Nederlanders niet al te best te zijn gevallen. Ik wil hier op deze plaats niet verder in gaan op de details, want dat laat ik liever aan de blijkbaar honderden Oranjespecialisten over, die van opwinding bijna over elkaar heenvielen om hun verklaringen aan de pers kwijt te raken. Ik ben (geluk kig) geen Oranje-deskundige en op de Pro Juventute-kalender na, die me elk jaar trouw wordt toegezon den, is in deze rubriek nooit over boeken over het Oranjehuis ge schreven. Als er dan een eerste keer moet zijn, dan komt dit voortreffelijk boek van Schenk en Van Herk zeker daarvoor in aanmerking. Met „Ju liana, vorstin naast de rode loper1' is namelijk sprake van een gunstige uitzondering die de regel weer eens bevestigt. Het is een nuchter, in plezierige stijl, geschreven historisch verantwoord boek, ook al zullen de deskundigen daar nog wel jaren over blijven kibbe len. ..Een onvoltooide biografie" zoals de schrijvers en de uitgevers dit boek noemen. Op mij komt.Juliana, vorstin naast de rode loper11 als zeer gedegen over Geen valse romantiek of verslui erende fragmenten. Juliana wordt uit getekend aan de hand van talrijke, be staande uitspraken, interviews, door Zo nu en dan bekruipt mij een licht onbehaaglijk gevoel, als ik ergens in België word gekonfronteerd met ge ndarme, rijkswacht of soortgelijke poli tiekorpsen in dit overigens gastvrije land. Wellicht dat verschillende nogal onrustbarende artikelen over toene mend fascisme in dat land die onbe haaglijkheid hebben geaccentueerd, maar een feit is, dat België niet de de- mokratie is, die men in het algemeen zou wensen. Niet, dat Nederland nou zo'n toonbeeld van opperste demokra- tie is, maar in België beheersen teveel tegenstrijdige belangen de politiek, verduisterd door een met-rationele taalstrijd Belangen, die vaak via machtsgroeperingen worden behartigd en een goed funktioneren van de recht staat niet altijd waarborgt Het gebruik maken van politie- en recherchekorp sen is één van die talrijke mogelijkhe den, die het Belgische establishment ter beschikking staan om hun verover de machtsposities te kunnen handha ven De Vlaamse schrijver Jef Geeraerts heeft die sfeer van onderling wantrou wen. van groeiende macht van de Rijkswacht als een staat binnen een staat, doorgetrokken naar de nabije toekomst (1990) en daar zijn roman ,,De Coltmoorden11 op gebaseerd. Na tuurlijk zal er sprake zijn van overdrij ving. van een opzettelijke karikatuur, maar toch Geeraerts gebruikt'deze overigens niet slechte detectiveroman om zijn onlustgevoelens over zijn land te eta leren. Niet alleen trekt hij konsekwent de lijn naar de toekomst door om zijn waarschuwing tegen de ontwikkeling te versterken, maar gebruikt die toekomst ook om de steeds moderner wordende politie-technieken in romansfeer over te brengen op het publiek, wat het verhaal des te beklemmender maakt. Want ,,De Coltmoorden" is eigenlijk niet in de eerste plaats een detective roman. De intrige is niet eens zo sen sationeel. het plot wat uitgesponnen en zelfs op een gegeven moment voor spelbaar, ver vóórdat men aan het laatste hoofdstuk toe is Het draait allemaal rond moorden, die met een Colt in de stad Gent worden gepleegd Eerst de weduwe, dan een pedofiel en tenslotte een generaal van de Rijkswacht b.d Dat laatste is natuurlijk het aller ergste. want uit het onderzoek van BOB-majoor Velge blijkt al spoedig, dat veel vuile was naar boven zal komen, als alles in het openbaar zou komen De wijze, waarop Geeraerts de han del en wandel en met name de onder zoeksmethoden van de Belgische Rijkswacht en de Bewakings- en Op sporingsbrigade (BOB) beschrijft, is beklemmend, ook al zou dit zich dan in 1990 af moeten spelen De basis voor dit toekomstig gebeuren is zonder meer al geruime tijd geleden gelegd en op enkele technologische verbeteringen na, zal er niet zoveel verschil zijn met het hedendaagse België Het is duide lijk, dat Jef Geeraerts behoorlijk wat re search heeft gedaan, voodat hij met het schrijven van dit boek begon en dat wil hij weten ook! De schrijver werkt met talrijke voetnoten en verwijzingen naar de verklaringen achter in het boek en dat is soms bepaald irritant, want het leidt af van het lezen. Daarnaast is Geeraerts niet zuinig met sexuele uitspattingen, beschrijvin gen van autopsies tot in details, en al lerhande andere onsmakelijkheden, die best in wat mindere mate beschreven hadden kunnen worden, zonder af breuk te doen aan het boek. Maar als we dat alles buiten beschouwing laten, en waarom zouden we eigenlijk niet, dat blijft er een bijzonder onrustbarend beeld over van een vrijwel totalitair re giem, zonder parlement, gebaseerd op de macht van kapitalistische groepe ringen, in stand gehouden door de Rijkswacht als uiterst efficiënt politie apparaat. Als toekomstroman aan de ene kant door de aangedragen tech nologie goed opgezet, maar aan de an dere kant een tikkeltje ongeloofwaardig doordat allerlei zaken blijkbaar sinds 1981 niet meer zijn veranderd. Geeraerts had wat mij betreft best in het heden kunnen laten afspelen. Want is de realiteit soms niet fantastischer dan welke toekomst ook? V. Jel Geeraerts ,,De Coltmoorden 1980. uitgave: Elsevler/Manteau, Antworpen-Amstordam Paper back 373 bit een rijke achtergrondinformatie van met name dra Schenk ten aanzien van de mens achter de koningin Geen rod- delarij in de sfeer van Privé of Story. Zelf heb ik ..Juliana, vorstin naast de rode loper" met veel plezier gelezen Het is een fascinerend boek door de honderden details, ook door de frag menten, waarin de negatieve zaken van de koninklijke familie niet worden ver sluierd. Dat is juist de kracht van het boek. Het heeft immers geen enkele zin om een boek over het koningshuis te schrijven zónder de minder plezierige zaken, die in elke familie voorkomen. Dergelijke gekuiste geschiedenis vervalsingen zijn al in voldoende mate geschreven en enige kritische zin kan geen kwaad. Het beeld van Juliana wordt daardoor echter allesbehalve aangetast. On danks allerlei affaires, ondanks de soms niet al te zuivere zaken van haar echtgenoot, blijft Juliana de vrouw, die we toch - ondanks talrijke vacuums - uit haar openbare leven hebben leren kennen. Niettemin een onvoltooid boek, zoals de schrijvers zelf aangeven, om dat pas in het jaar 2100 de koninklijke archieven opengaan. ,.Dan pas kan de waarheid duidelijker aan het licht tre den 11 De mens achter de vorstin, zoals geschetst door dra. Schenk en Mag daleen van Herk, is het beeld van een echte afstammeling van Willem de Zwijger: „Nog meer dan in tolerantie heeft zij zich in „tenacité", waarvan de vertaling varieert van vasthou dendheid tot koppigheid, de erf genaam getoond van deze door haar bewonderde voorvader. De term komt van Willem de Zwijgers laatste echtgenote Louise de Coligny, die zijn voornaamste eigenschap om schreef met „la tenacité des Na ssau". De konklusie moet dan ook zijn, Louise de Coligny's typering in gedachten houdend, dat Juliana een echte Nassau is. Die „tenacité" vindt men dan vooral terug in haar pal staan voor de menselijke waardig heid en haar ononderbroken beroep op het individuele geweten, dwars tegen de stroom in," aldus het slot van „Juliana, vorstin naast de rode loper een uitermate fascinerend geschreven boek, dat binnen de kortst mogelijke tijd aan een tweede druk toe was. Terecht. V. „Juliana, vorstin naast da rods loper," door dra. M.G Schenk en Magdaleen van Herk. 1980. De Boekorlj, Amsterdam. Gebonden 412 blz. Prijs 45,- (na 1-4-1981 52,50. De laatste tijd krijgen we steeds meer teksten van cabaretiers in boekvorm aangeboden. Met name Toon Hermans heeft daar een enorm succes mee en soms heb ik daarom het gevoel, dat hij daar meer tijd aan besteedt dan aan zijn shows. Kortgeleden verscheen ook zo'n bundel van Seth Gaaikema, nog steeds ondanks een lange staat van dienst - een der mindere goden van onze vaderlandse kleinkunst. Gaaikema is een man vol tegenstel lingen. Aan de ene kant is hij nog steeds de dominees-zoon, die moeite heeft om afstand te nemen van het milieu waaruit hij voortkomt en aan de andere kant eigenlijk staat te popelen om wat méér tegen de politieke schenen van onze Nederlandse gezagsdragers aan te schoppen, maar nog niet goed durft. Deze tweeslachtigheid is in vrijwel al zijn shows terug te vinden en het ver zwakt zijn optreden ondanks de vaak goede teksten Seth Gaaikema heeft altijd weer de neiging om de dominee van de kleinkunst uit te hangen, teveel moraliserend soms. De kans. dat het publiek dit konstant op prijs blijft stellen is erg klein en daarom is het verheu gend. dat met name zijn laatste televi sie-show (Kerst 1980) zo nu en dan een andere, nieuwe Seth liet zien. ,.Het heeft mij steeds aan voldoende durf ontbroken," liet Gaaikema zich kort geleden in een interview ontvallen, maar hij dacht, dat hij dat nu had over wonnen. Laten we zeggen, dat de ver andering veelbelovend was. Met zelfs een lichte neiging naar de methode Wim Kan. hoewel deze cabaretier wel licht nooit geëvenaard zal kunnen wor den. Gaaikema begon zijn carrière in de vijfiger jaren juist met het schrijven van teksten voor dezelfde Wim Kan en het is daarom des te verwonderlijker dat het zo lang moest duren voordat Gaaikema in het voetspoor van deze politieke kleinkunst-meester zou stappen Jaren lang hield Gaaikema zich echter bezig met al dan niet knap gevonden woordspelingen, cabareteske preken met moralistische ondertoontjes, ver talen van musicals e.d Een weerslag van zo n 25 jaar tekst schrijven is te vinden in Gaaikema's bundel ..Terug naar de bron", met tek sten die hij tussen 1959 en 1980 schreef. Van „Tijdsbeeld 1958" voor de oudjaarsconference van Wim Kan tot „Opa" uit Juni 1980. Het is in het alge meen (op de politieke teksten na) ro mantische. gevoelige poezie. Soms iets te zoet. soms moralistisch, soms grap pig, naïef. Wat dat betreft is er niet zo veel verschil met de bundels van Toon Hermans, die ook niet bepaald uitblin ken door politieke betrokkenheid en so ciale bewogenheid. Vrijblijvend dus? Nee. ook dat weer niet, want Seth Gaai kema heeft méér afstand genomen van de „bijtjes en de bloemetjes onder de blauwe hemel" dan Hermans ooit zou kunnen doen. Maar „Terug naar de bron" is wel een weerspiegeling van de tweeslachtigheid, die het werk van Gaaikema zo n 20 tot 25 jaar lang heeft beheerst. Voor de liefhebbers een heel aardig overzicht Bert Vos „Tarug naar da bron, bundal teksten van Seth Gaaikema. 1980- ullgave Elaevler/Manteau. Am sterdam/Antwerpen Paperback. 195 blz. 14,90. Onze wekelijkse boekenrubriek, waarin nieuw verschenen boeken worden besproken. Samenstelling: Bert Vos. In dit nummer: Juliana, vorstin naast de rode loper De Coltmoorden, van Jef Geeraerts Verder: Seth Gaaikema: Terug naar de bron Roald Dahl: Oom Oswald Boeken in het kort. De eerste roman van Roald Dahl - hij schreef tot voor kort alleen korte verhalen - is al weer aan de derde druk toe en dat betekent, dat ook Dahl's roman erg in de smaak valt. „Oom Oswald" is dan ook een erg amusant, uitgesponnen verhaal, geba seerd op één van de figuren uit zijn korte verhalen Oom Oswald is een charmante schurdk. die we nog kennen uit het verhaal „De bezoeker" uit de bundel „Gelijk oversteken" Oswald Henryk Cornelius, verleider van vrou wen, bon vivant, liefhebber van opera, expert in spinnen, schorpioenen en wandelstokken, komt in het bezit van een supersterk opwekkingsmiddel. Met behulp van een wetenschapper uit Cambridge en de onweerstaanbare Yasmin, probeert hij het middel uit op verschillende beroemdheden van zijn tijd. Vooruitstrevend denker als oom Oswald is, komt hij op een geweldig plan: een spermabank met als leveran ciers de beroemde persoonlijkheden. Zoals daar zijn: Marcel Proust, Sig- mund Freud. Puccini, Valentino, Re noir, Monet, Strawinsky en nog vele, vele anderen. Roald Dahl weet daar een speels, ironisch verhaal van te maken waar de liefhebbers van Dahl weer hun hart aan kunnen ophalen. Persoonlijk geef ik echter toch de voorkeur aan de korte verhalen. Zelfs zoals ze op TV worden gebracht. V. Roald Dahl. „Oom Oswald". 1979. Vertollng: Jo hannes van Dam, 1980. mal een omslagillustratie van Jan Sanders. Uitgave: Meulenhofl Editie. Am sterdam. Paperback, 219 blz. 25,-. Het Klan Komplot, door Christian Oerlemans. 1980. Uitgave Bruna Zn. te Utrecht, paperback, 253 blz. De laatste jaren kunnen we ons ver heugen op een steeds groter wordende stroom Nederlandse thrillers en detec tive-romans. Op zich is „Het Klan Kom plot" van Christian Oerlemans niet on aardig geschreven, ware het niet, dat alle ingrediënten een tikkeltje onge loofwaardig overkomen. Ga maar na: in dit kleine Nederlandje vindt van alles en vrijwel tegelijk plaats. RAF-sympathi- santen en militante Zuid-Molukkers worden terechtgesteld, terwijl het brein achter dit alles de Grote Draak van de Ku Klux Klan schijnt te zitten, die hoogstpersoonlijk naar Nederland komt om de zaakjes te regelen. Een geestdodende drug speelt een belang rijke rol, want daarmee moet de macht in Nederland en ook daarbuiten ver overd worden Een hele reeks moor den, kerncentrales die opgeblazen worden, valse politiemannen, mooie vrouwen, kortom: het kan niet op En dat is wel wat teveel allemaal van het goede en het maakt er het boek niet spannender en het verhaal niet door zichtiger op. Het lijkt me veel beter, dat Nederlandse thrillerschrijvers hun be perkingen kennen en zich beperken tot misdaden die wat logischer passen in het toch wel erg kleine kader dat Ne derland te bieden heeft. Shoestring, door Paul Ableman, 1979, vertaling Carla van Splunteren, 1980. Uitgave: A.W. Sijthoff, Alphen aan den Rijn. Paperback, 224 blz. Hoewel de meningen er over ver deeld schijnen te zijn. kijk ik altijd met FALL ABLEMAN Privé-detective LEUSDEN - Woensdag 21 januari houdt de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen haar jaarvergadering in Groot Krakhorst. aanvang om 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening 2. Jaarverslag 3. Financiëel jaaroverzicht 4. Ingekomen stukken en mededelin gen 5. Bestuursverkiezing 6. Rondvraag 7. Sluiting Na de pauze zal mevrouw Fransje van Schaik, voorzitster van de Stichting Buitenlandse Werknemers, iets vertel len over haar ervaringen met Turkse en Marokkaanse gezinnen en speciaal over de positie van de vrouw. LEUSDEN - De op 19 januari ge plande vergadering van de werkgroep agrarische aangelegenheden gaat we gens het ontbreken van agenda-on derwerpen niet door. LEUSDEN - Ook dit jaar is er weer om de maand een jeugddienst in de Marcuskerk De eerste dienst is op zondag 18 januari om 10.30 uur. Voorganger is M. G. Boeschoten uit Bunnik.' predikant in het Huis van Be waring te Utrecht Het thema voor deze dienst is ..Pandverbeuren". Muzikale medewerking wordt verleend door het jongerenkoor Pamfanos uit Zeist onder leiding van Harold Piek. Het orgel wordt bespeeld door de heer A. Zevenbergen. Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken en wat na te praten. 7 LEUSDEN - Het thema van de Week van Gebed voor de Eenheid in 1981 luidt: „Een Geest, vele gaven". Deze week wordt gehouden van 18 tot 25 januari. In Leusden wordt op zondag 18 januari om 16.30 uur een samenkomst gehouden in de Dorpskerk aan de Arn- hemseweg Een van de koren *en de parochie St. Jozef verleent zijn mede werking. Na de liturgie is er gelegenheid samen koffie te drinken LEUSDEN - Zaterdagmorgen 17 ja nuari kun je voor de eerste keer van dit jaar weer bij Blijhof terecht voor de hob by-instuif Maar let op! De tijden zijn veranderd. Het duurt nu van 10.30- 12.30 uur. Natuurlijk kun je komen kleien en tim meren, maar ook kun je bloemen ma ken. een huis bouwen, een sneeuwman plakken en zelfs leuke kreatieve spel letjes doen Je ziet, er valt weer heel wat te beleven bij Blijhof Het kost 1,50 voor leden en 2,50 voor de anderen Daar is de limonade en het koekje na tuurlijk bij inbegrepen. Tot zaterdag, en denk erom vanaf 10 30 uur. veel plezier naar de Britse televisie-se rie „Shoestring die de KRO al enige tijd uitzendt. Eddy Shoestring is privé- detective. maar een bijzondere hij is verbonden aan de lokale radiozender „Radio West" inZuid-Engeland. Vanuit die positie krijgt hij van luisteraars re gelmatig vragen om hun problemen op te lossen Niet altijd is er sprake van misdaad, maar als dat het geval is, volgt Shoestring het spoor als een terriër Gebaseerd op de eerste aflevering van de TV-serie verscheen kortgeleden een boek. geschreven door Paul Able man: „Shoestring, privé-detective". Voor hen. die het allemaal nog eens na willen lezen en bovendien voorzien van verschillende kleurenfoto's uit de serie van onder andere Eddy Shoestring (Trevor Eve) en radio-baas Don Satshley (Michael Medwin) TV-lektuur voor de liefhebbers. „Verkeerde diagnose", door Art hur Hailey. 1959. Vertaling Hans de Vries, 1980. Uitgave: Zuid-Holland- sche Uitgeversmij. Amsterdam. Ge bonden, 275 blz. De befaamde schrijver Arthur Hailey is zo langzamerhand een gevestigd in stituut geworden. Van zijn romans wer den de meeste verfilmd. Met name „Airport" was een gigantisch succes en de filmmaatschappijen hebben daar dan ook een hele reeks van gemaakt. In „Verkeerde diagnose" - die alweer een tweede druk beleeft - vertelt Hailey het één en ander over een Amerikaans provinciaal ziekenhuis, waar de bril jante patholoog Joe Pearson in konflikt komt met Kent O'Donnell. het hoofd van de afdeling chirurgie. Kent wil moder niseren, terwijl Pearson alles bij het ou de wil laten. Maar Pearson stelt op een dag een verkeerde diagnose Zoals je van Hailey kunt verwachten, beschrijft hij op zijn eigen, bekende wijze de sfeer in een ziekenhuis, vol verwikkelingen, spanning én romantiek. Een boek voor de pure liefhebbers, dus, dat is duide lijk. De beste moppen en cartoons, verzameld door Karei Hartman. Uit gave: Centrale Uitgeverij te Har derwijk. Paperback. 129 blz. „De vrouw van de afdelingschef be trapt haar man op het kantoor met zijn secretaresse op schoot. Met grote te genwoordigheid van geest dicteert hij onverstoorbaar. „Ondanks de zware crisis die onze firma nu moet zien te doorstaan, is de aanschaf van een tweede bureaustoel niet te vermijden." Inderdaad, een mop uit een mop penboek. Karei Hartman verzamelde, zoals de titel al zegt: „de beste moppen van cartoons". Nu kun je natuurlijk van mening verschillen over wat de beste moppen zijn. En dat doe ik dan ook. Want de verzameling in deze bundel is nu niet bepaald briljant te noemen Veel van de verzamelde moppen zijn zelfs uitermate flauw, achterhaald en niet echt leuk. En dat is meestal funest voor een dergelijke bundel. Ik lach graag om een goeie mop. maar bij het lezen van deze bundel kostte me dat regelmatig de grootste moeite. Uitzonderingen daargelaten. Wie de door mij geciteerde mop erg leuk vindt, zal zich ook met de rest wel licht prima amuseren. Van mij mag u.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 8