Brandweerauto in oude glorie hersteld Ingezonden En tenslotte Terug van weggeweest Spelmiddag in De Til Leusder Krant i MT HET fMNJT^RAPPOKT FOTOKOPIE NODIG? DINSDAG 20 JANUAR11981 loep op Leusden 11 Zo zag de wagen er vóór de restauratie uit (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Sinds kort heeft de Leusdense vrijwillige brandweer weer de beschikking over een brand weerauto die in 1967 werd afgedankt door de gemeente Leusden. Na een half jaar hard werken door leden van de vrijwillige brandweer onder aan voering van brandweerman Henk Prinsen is de auto weer zover opge knapt dat hij zelfs ingezet zou kunnen worden bij brand. De bedoeling is echter dat de fraai opgeknapte auto dienst gaat doen als visitekaartje van de Leusdense brandweer bij optoch ten en dergelijke. Schoonhoven in Veenendaal Aan vankelijk maakte dit bedrijf alleen maar gebruik van de wagen omdat er een goede waterpomp op zat. later werd er een kraanwagen van ge maakt Een klein jaar geleden kreeg de Leusdense brandweer het aanbod om de wagen weer in bezit te nemen. Een geste die direct werd aanvaard. Van de wagen bleek echter niet veel over. alleen het onderstel bleek nog in een redelijke staat Nasporingen van Henk Prinsen leidden er toe dat men tot de ontdekking kwam dat er nog drie auto's van het merk Dodge Deep in Schoonebeek te vinden wa ren. Eén van de auto's deed nog altijd dienst als brandweerauto bij de Ne derlandse Aardoliemaatschappij, de tweede was men zelf weer aan het opknappen, de derde wilde men ech ter wel aan Leusden verkopen De koop werd gesloten en op een zomer avond in juli vorig jaar werd de wa gen, die op eigen kracht niet meer kon rijden, opgehaald. Leden van de vrijwillige brandweer zijn toen druk aan het knutselen ge slagen om van twee oude auto's weer één in de oude staat te herstellen Men is daar wonderwel in geslaagd Geheel terecht werd dan ook Henk Prinsen tijdens de vorige week ge houden nieuwjaarsbijeenkomst van de brandweer door de voorzitter van de brandweervereniging apart ge noemd als grote stimulator achter het gehele plan Alle onderdelen die men. ondanks het feit dat men in feite twee auto's ter beschikking had, toch nog tekort kwam. konden op de kop getikt wor den bij een sloper in Bennekom. In Bennekom bevindt zich namenlijk een sloperij die zich gespecialiseerd heeft in onderdelen van oude leger voertuigen Alleen de brandweer- pomp is niet meer van het oude type. Een dergelijke pomp bleek nergens meer te vinden, zodat men toen ten lange leste maar een andere pomp qemonteerd heeft. Het ziet er naar uit dat de Leusden se bevolking voor de eerste maal met de „nieuwe" aanwinst van de Leus dense brandweer kan kennismaken, tijdens de op handen zijnde carna valsoptocht. Ook wordt er over ge dacht om de auto te gebruiken bij brandweerwedstrijden, zoals die re gelmatig gehouden worden. Of dat ook werkelijk gaat gebeuren is de vraag, omdat er geruchten gaan dat leidende figuren binnen de brand weer alleen met de wagen willen uitrukken bij stralend mooi weer. Hadden we vorige week een prima verslag van de jaarlijkse brandweerbijeenkomst, ontbraken de foto's. Een verzuim dat wij bij deze goed willen maken. De ene opname toont ons burgemeester mr. J. W. M. Rademaker, die in zijn kwaliteit van hoofd van de brandweer verschillende van zijn manschappen een onderscheiding kon uitreiken. Op de andere foto schudden de gaande en komende onder-commandant elkaar de hand. Links Van Nimwegen. rechts Vermeulen. De brandweerauto is aanvankelijk niet als zodanig gebouwd. De auto is afkomstig uit de Verenigde Staten, hij werd daar in 1933 gefabriceerd als legervoertuig. Of de auto, van het merk Dodge Deep ook daadwerkelijk in actie is geweest als legerauto is niet bekend. Wel is bekend dat een tiental legervoertuigen van het be treffende merk en type na de oorlog bij de brandweer van Emmen terecht is gekomen In de gemeente Emmen zijn de voor het leger bestemde voer tuigen omgebouwd tot brandweer auto's Een van deze auto's werd door de toenmalige gemeente Hamers- veld, het tegenwoordige Leusden, aangekocht. Pas in 1967 werd de brandweer auto afgedankt en verkocht aan het aannemersbedrijf van de firma van Henk Prinsen trots achter het stuur van de gerestaureerde wagen DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Woensdag 21 januari 9.00 uur: Welfa reclub Zonneblofem Ons Gebouw Woensdag 21 januari 20.00 uur: K.P.J. knutselavond De Moespot Donderdag 22 januari 13.30 uur: be- jaardensoos Ons Gebouw. LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Woensdag 21 januari 20.00 uur: Jaar vergadering Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, Groot Krak- horst Woensdag 21 januari 20.00 uur: Bij eenkomst Fed. Hout- en Bouwbon den in De Til. Woensdag 21 januari 19.30 uur: Bij eenkomst SOL Woensdag 21 januari 20.00 uur: Ver gadering Planadviesgroep, raads zaal Donderdag 22 januari 20.00 uur: Ver gadering Jeugdraad, commissieka mer van het gemeentehuis. OP ONZE BUIK Op de rooie vrouwen vergadering van woensdagavond, 14 januari stond het evenementencentrum op de agenda. De rooie vrouwen waren zeer ver ontwaardigd over de gang van zaken met betrekking tot het evenementen centrum Wij vinden het onaanvaard baar dat ook nu weer en juist voor zo'n zogenaamde gemeenschaps voorziening, iedere vorm van open baarheid en inspraak heeft ontbro ken! Een feilloze manier om inspraak te voorkomen is de ter visie legging van een B&W voorstel tijdens een vakan tieperiode. Hoewel de rooie vrouwen zeker een binnensportakkommoda- tie nodig achten, vinden we een der gelijk geld verslindend prestige-ob- ject voor de regio ten koste gaan van de plaatselijke behoeften Dat die plaatselijke behoeften er zijn blijkt wel uit het inventarisatie rapport sociaal-kulturele aktiviteiten. Als de evenementenhal in deze opzet gerealiseerd zal worden, is het duidelijk dat er géén geld meer is om ook maar iets te realiseren van die plannen Op deze manier wordt vol komen voorbijgegaan aan de in spraak door de plan adviesgroep en de onderzoeken van de vrouwenraad en de plan groep Het heeft ons verbaasd dat de schooljeugd kennelijk wel inspraak heeft gehad, want er wordt van ge meentezijde beweerd dat vanuit de praktijk blijkt dat er per gymles per kind ƒ1,25 uitgegeven zal worden aan fris en snacks! In „Samen onderweg" zijn beloften gedaan welke projekten de komende periode gerealiseerd zouden wor den, zoals onder andere een open jongerencentrum, open bejaarden centrum, dorpshuis Leusden-Zuid en een vierde sportpark. Het is volstrekt duidelijk dat we een Vrouwencentrum, wat de helft van de Leusdense bevolking aangaat, dan helemaal op onze buik kunnen schrij ven'! de rooie vrouwen Leusden sekretariaat: Karper 9 tel. 940169. TE DIEP IN HET GLAASJE GE KEKEN Woensdag hield de politie een auto mobilist aan op de Arnhemseweg De heer P. die met een snelheid van 120 kilometer per uur reed. bleek bij zijn aan houding een paar glaasjes teveel op te hebben AUTO IN GREPPEL De heer S. uit Leusden wilde woensdag op de Lockhorsterweg keren. Bij het draaien op de weg bleek er te weinig ruimte te zijn waardoor de auto in de greppel te recht kwam. De auto moest met een takelwagen uit de greppel getakeld worden AANRIJDING OP DE BIEZEN- KAMP Vrijdag deed zich een aanrijding voor op de parkeerplaats van de Biezen- kamp. De heer N. uit Leusden raakte bij het achteruitrijden uit het parkeervak de auto van de heer V. uit Leusden. De linkerachterzijde van de auto van de heer V. werd beschadigd. AUTO IN DE SLIP Donderdag 15 januari belandde er een auto in de sloot langs de Hes senweg. Mevrouw D.B. uit Leusden die vanuit Barneveld in de richting van Achterveld reed, raakte door de glad heid in een slip en kwam in de sloot terecht. De auto moest door een takel wagen uit de sloot worden gehaald. LEUSDEN Woensdagmiddag 21 januari is er een spelmiddag in De Til voor kinderen van 6 tot 12 jaar De middag duurt van 14.30 tot 16.30 uur en de kosten bedragen 1 gulden per kind Deze middag zal er een echt levend ganzenbord worden ge speeld WANBETALER Een taxichauffeur uit Amsterdam bracht in de nacht van zaterdag op zon dag een inwoner van Leusden naar huis Bij thuiskomst stapte deze inwo ner uit en vroeg de chauffeur even een momentje te wachten want dan ging hij geld halen. Toen het wachten te lang duurde, kreeg de taxichauffeur arg waan en belde de politie. Naar aanlei ding van het signalement van de be treffende persoon en door de voetstap pen in de sneeuw, kon de wanbetaler in zijn huis van zijn bed gelicht worden. Hij moest 110 gulden voor zijn taxirit beta len en daarbij kreeg hij ook nog een proces-verbaal VERNIELDE LICHTMAST In de bocht Zwarteweg en Larixlaan is vorige week zondag een lichtmast omvergereden De dader is na dit voor val doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. 1090 OVERTREDINGEN GERE GISTREERD De verkeerswagen van de verkeers- groep heeft het laatste kwartaal van 1980 in totaal 1090 foutieve overtredin gen fotografisch vastgelegd. VRAGEN Nu de kleine schermutselingen rond het aktiviteitencentrum, voorheen evenementencentrum. - de windrichting moet wel zeer veranderen, wil het nou nog niet doorgaan - achter de rug zijn. kunnen wij ons gaan bezighouden met de werkelijk belangrijke vra gen. Ik zal er hier. zo goed en zo kwaad als dat gaat. een paar be handelen. al is het gemis van een flapover nu reeds te voelen. Niet temin. in volgorde van belangrijk heid: 1. Hoe gaat het nieuw te bouwen centrum heten? Vooruitlopend op de prijsvraag, die in dit soort situaties welhaast onvermijdelijk li/kt, wil ik enkele suggesties doen, m de verwach ting daarmee genoemde prijs vraag overbodig te maken. Mocht blijken, dat ik inderdaad in de prijzen ga vallen - en zoals ge zegd: ik verwacht niet anders - dan zal ik de uit te keren premie niet in ontvangst nemen. De gedachte dat een aan mij uit te reiken mun- tenset, tegel, prent, kaars of mis schien zelfs wel stropdas zou kun nen drukken op het exploitatiete kort van het centrum, bezwaart mij te zeer Wat het in ieder geval niet moet worden, zo overwoog ik. is een naam die verwijst naar iets uit het Leusdense verleden. Dus, al moe ten we bepaalde lokale geschied vorsers wellicht voor enige tijd de mond snoeren, geen „Hamers centrum". „Ans friduscen trum „Van der Posthal" of „J.C. T. Kuij- persoord" om maar wat treffende voorbeelden - van - hoe - het - met- moet te noemen Nee, het moet echt iets van deze tijd zi/n, zoals die hal dat zelf ook gaat worden. Mijn persoonlijke voorkeur blijft, na ampele overweging, uitgaan naar „De Ballentent". Goed Ne derlands. een term waarvan het gebruik gestimuleerd zou moeten worden en op zich de enig juiste naam van een sporthal, dunkt me Aangezien deze naam bovendien voor meerdere uitleg vatbaar is. kan zij ook in progressieve krin gen nauwelijks op bezwaren stui ten. Ik wil mij dan ook. zonder schroom, sterk maken voor „De BallententIk heb - voor het ge val dat - nog een alternatief: „Het NutsgebouwDe goede ver staander begrijpt ook hier de mul tifunctionaliteit van het woord Enerzijds voortbouwend op een fraaie traditie in de culturele en intellectuele verheffing van Het Volk. anderzijds terecht aandacht gevend aan de werkelijke realisa- toren van het centrum, de BV's Chips. Nuts, IJs en Patat. U begrijpt, dat ik mij in het laatste geval geheel baseer op krantebe- richten. Daarin heb ik namelijk gelezen dat het aktiviteitencen trum niet mogelijk zou zijn, zon der de ferme inzet van de kiezen van de schoolkinderen, die voor niet minder dan f 30.000,-aan ex ploitatietekort gaan wegkauwen Ook mijn eerste gedachte was om de in het centrum op te nemen sportshop maar liever aan een tandarts te verpatsen, en, weder om in progressieve kring, is er ook zeer primair gereageerd op deze post aan de inkomstenkant van het centrum. De tweede vraag luidt daarom 2. Is dat terecht? Ik denk van niet. Ik geloof best, dat dat een heel reéel bedrag is, dat door schoolkinderen uitgegeven wordt, en als je dan toch een exploitatieopzetje maakt voor zo'n centrum, dan kan je dat het best zo reeel mogelijk doen, niet waar? Heel ander verhaal is na tuurlijk of je dat leuk vindt of niet; en of je kinderen dan maar niet beter in kleine gymzalen, waar niets te versnaperen valt, kunt la ten sporten; en of dat eigenlijk, ook om andere redenen, toch al niet beter is Enzovoort. Maar we zouden het hier alleen over enkele belangrijke vragen hebben. Daar om: 3. Waarom liggen die progressie ven nu eigenlijk zo dwars9 Goede vraag, die zij zich zelf wel licht ook eens zouden kunnen stellen. Want er heerst verwarring in Progressief Leusden Tijdens de vergadering van de raadscom missie „Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening" liet voor zitter Jan Wagenaar Marion Defa- res zeggen, dat Progressief Leus den geen problemen heeft met de ruimtelijke ordeningsaspecten van de zaak. En een paar dagen later staat Rinze Bloemhof lustig te beweren - in de commissie Financiën nota bene - dat dat aktiviteitencentrum toch maar weer ergens anders moet komen te staan. Misschien was Bloemhof zich gewoon even aan het profile ren, maar dat je nou zegt: wat een duidelijkheid straalt van Progres sief Leusden afNee. dat niet. Nu heb ik ook boze tongen - en daar mag ik graag naar luisteren -al horen beweren dat Progressief Leusden gewoon een geweldige taxatiefout heeft gemaakt 't Idee gehad dat het al zo vaak niet in orde is gekomen met die sporthal, dat het nu ook wel weer niet luk ken zou, en dat het nu toch eens de beurt was aan Progressief Leusden om de lancet te hante ren. En daar sta je dan naast je flapover. Vraag 4. Is dat zo? Twee dingen: takt en taktiek zijn tot op heden nog nimmer sterke kanten van de progressieven ge weest, maar dat ze nu louter uit berekening - in casu: misrekening - allerlei stampij om niets zouden gaan maken, lijkt mij ook overdre ven. Je kunt best van mening ver schillen over de exploitatieopzet en die Hanemaaijer zal best tot tien kunnen tellen. Dus je zal mij alle argumenten van Progressief Leusden niet tegelijk op de schroothoop zien gooien, al moet er wel een kleine selectie gemaakt worden tussen wat nu wel ergens op slaat en wat niet. Dat laten we uiteraard graag aan de mondige lezer zelve over. Hier is slechts van belang 5 Wie heeft er nu eigenlijk gelijk9 Dat zal ons inderdaad de toekomst gaan leren Stel je voor dat begin 1983 door financién-wethouder R. Bloemhof - wat God verhoede -de mededeling moet worden gedaan dat De Ballentent in het eerste aar van zijn bestaan een exploitatiete kort van zeven ton heeft opgele verd - wat God evenzeer verhoe de - Hoe kijkt de wethouder dan? Tweeslachtig, naar ik vrees Want zijn gelijk zal dan toch een wat zuur karakter hebben Van de andere kant: de ambtena ren, het college en het niet-pro- gressieve deel van de raad zullen zich nog liever een indigestie eten aan drop en repen uit het aktivitei tencentrum, dan die progressieve zeuren hun gelijk te geven. Dat exploitatietekort wordt hoe dan ook binnen de perken gehouden en zou het dan niet een heel scho ne gedachte zijn om dat ook een beetje te danken aan het kritisch volgen door Progressief Leus den? 't Is maar een vraag. K Rozendaailaan 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11