Wel ot geen school- grenzen in Leusden Dak Ansfridushuis valt onder slopershamer Veel nieuwe leden in schoolraad Schoolraad komt met advies naar B en W LBimit Kennisoverdracht is een probleem Jeugdraad vergadert v Heusinkveld is de naam BDU VjINIIAAT. INIIE KRANT EtaS. SIKKING Reimus&Snel 444 44 4 Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant J Geen krant ontvangen? DANSSTUDIO „DAN BEARDA" FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant schoenen huis schoenreparatie aarverlies Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420)16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 111,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 20 JANUARI 12e JAARGANG NO. 77 1981 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De vraag of de ge meente nu wel of geen schoolgren- zen hanteert als het gaat om toelating van kinderen op de openbare school, Is al dikwijls aan de orde geweest. Een definitief antwoord is er nooit gekomen om de eenvoudige reden dat er rond het begrip schoolgrenzen verschil van mening bestaat. Verte genwoordigers van de gemeente houden vol dat er in Leusden geen sprake is van schoolgrenzen, volgens velen in de gemeente Leusden han teert de gemeente wel degelijk schoolgrenzen. In een poging aan de discussie voorlopig een eind te maken, werkt de schoolraad voor het openbaar onderwijs aan een advies dat naar B en W gezonden zal worden. In het advies zal staan hoe de schoolraad over de hele zaak denkt en wat er naar zijn mening in Leusden zal moe ten veranderen. In de schoolraad hebben vertegenwoordigers van ou der, onderwijzend personeel, be langstellenden en vertegenwoordi gers van de gemeente zitting De schoolraad heeft zich vorige week donderdag uitvoerig bezigge houden met de problematiek rond de schoolgrenzen. De raad deed dit aan de hand van een notitie, geschreven door de voorzitter van de schoolraad. Jaap Brandligt. De schoolraad heeft zich al eerder met de zaak van de schoolgrenzen beziggehouden. Steeds heeft de raad het standpunt ingenomen dat er geen schoolgren zen horen te bestaan Dat wil zeggen dat ouders vrij moeten zijn hun kind naar die school te sturen die het meest aansluit aan de wensen van de betreffende ouders De gemeente heeft tot op heden stelselmatig ont kent dat er sprake is van schoolgren zen. Wel is er sprake van voedingsge- bieden volgens de gemeenteverte genwoordigers. Dit zou iets anders zijn dan schoolgrenzen. Wel geeft de gemeente toe dat zij de praktijk één echte schoolgrens hanteert Alleen kinderen die wonen ten westen van de Noorderinslag mo gen naar de openbare basisschool ,,De Heerd". Kinderen uit andere wij ken worden niet op deze school toe gelaten In de rest van de gemeente bestaat er volgens de gemeente geen schoolgrens. Voor de andere open bare scholen wordt het begrip ,,voe- dingsgebieden" gehanteerd. Dat wil zeggen dat de gemeente er van uit gaat dat een bepaalde school be stemd is voor leerlingen uit een be paalde wijk of wijken. Veel mensen blijken dit echter te voelen als een grens. In de praktijk blijkt het name lijk onmogelijk een kind op de ..Bon gerd" aan de Asschatterweg te plaat sen omdat deze school ..vol" is. Ou ders worden dan verwezen naar de andere Leusdense scholen. Het blijkt dan al snel dat er in Leusden-cen- trum alleen op de combinatie Wip- Wap/Wegwijzer nog plaats is voor nieuwe leerlingen Ook ,,de Hobbit" kent dezelfde problemen als ,,de Bongerd", ook deze school moet mo menteel kinderen op een wachtlijst plaatsen omdat de school volgens de normen die de gemeente hanteert „vol" is. PRINCIPES Dat er aan principes vele kanten zitten, bleek donderdagavond tijdens de schoolraadvergadering maar al te duidelijk. Men was er over eens dat er principieel een vrijheid van school keuze moet bestaan Er moet niet alleen sprake zijn van een keuzevrij heid waar het gaat om een keuze tussen openbaar- of bijzonder onder wijs. Ouders moeten ook kunnen kie zen uit een scala van openbare scho len. welke vaak een geheel eigen gezicht hebben Vanuit dit principe geredeneerd zijn schoolgrenzen ver werpelijk Een geheel ander principe is echter dat de school binnen een wijk een bepaalde functie kan vervullen De school zou binnen een wijk „het kloppend hart" kunnen zijn. Vanuit deze gedachte zou er juist naar moe ten worden gestreefd dat alle kinde ren uit één wijk éen bepaalde school bezoeken. Vanuit deze visie is het instellen van een schoolgrens ook weer niet zo'n heel gekke gedachte. COMMUNITY SCHOOL Wil een school ook daadwerkelijk „het kloppend hart" van de wijk wor den dan zal er een hechte relatie moeten komen tussen buurt, school en gezin. Dit zou kunnen gebeuren via zogenaamde ..community schools", zoals men die wel kent in Engeland en België. In de reactie op de gemeentelijke onderwijsnota heeft de schoolraad al de wens naar voren gebracht dat er meer samen werking zou moeten plaats vinden tussen welzijnswerk en onderwijs. Een „community schoolverwezen lijkt deze samenwerkingsvorm omdat in deze school volwasseneducatie, zoals „Open School" en „VOS-cur- sus", maar ook jeugd en jongeren werk en normaal onderwijs hand in hand gaan. Tot nog toe zijn alleen in Den Haag en Zwolle wat ervaringen opgedaan met deze samenwerkings vorm. De schoolraad is van mening dat ook in Leusden best onderzocht zou kunnen worden of een „commu nity school" tot de wenselijkheden behoort. Meer dan voorheen zal de school dan een centrale plaats in een wijk gaan innemen. Dat kinderen uit de bepaalde wijk dan ook de bijbeho rende school bezoeken ligt dan voor de hand. Zeker gezien in dit licht erkent de schoolraad dan ook het recht van de gemeente om „voe- dingsgebieden" in te stellen De schoolraad wil dat het gemeentebe stuur niettemin het recht van school keuze accepteert De voorzitter van de schoolraad had graag gezien dat de schoolraad zou worden ingeschakeld als ouders hun kind niet naar de school in hun voedingsgebied wilde sturen Van geval tot geval zou de schoolraad dan zijn advies kunnen uitbrengen aan de gemeente De overgrote meerder heid vond een dergelijke procedure te tijdrovend en te omslachtig. Tot zijn spijt moest voorzitter Jaap Brandligt dan ook concluderen dat zijn suggestie niet aan de gemeente zal worden overgebracht LEUSDEN - Er mag dan nog wat gediscussiëerd worden over het al dan niet juiste aanvangs- tijdstip er van, de sloop van het Ansfridushuis gaat ondertussen gestaag door. Deze week begon nen de slopers m! de verwijde ring van het dak van het gebouw. ogenblik aan de vergetelheid te Janus Visser was erbij om dat ontrukken. Rozenaaauaan 9 Leusden-C belangstelling open dag pag 3 pag. 5 Veel Latent Talent Psycho-profylactisch bevallen Muziek in Leusden enA'foortpag. 7 Sport pag. 9 Carnaval pag. 9 Brandweerauto opgelapt pag. 11 En tenslotte pag. 11 DE LEUSDER KRANT: ..grenzeloos... (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Door het vertrek van een aantal leden uit de schoolraad, werd het noodzakelijk de schoolraad aan te vullen met een, in verhouding, groot aantal leden, dat nog nooit eerder kennis had gemaakt met het werk binnen de schoolraad. Enkele leden hadden zich dan ook afge vraagd hoe ze zich zo snel mogelijk konden inwerken omdat de zaken, welke In de schoolraad besproken worden, in veel gevallen nogal wat kennis van zaken vereist. Een hand leiding voor schoolraadleden bestaat er niet, reden waarom voorzitter Jaap Brandligt aan het begin van de vorige week donderdag gehouden vergade ring van de raad enkele zaken maar eens op een rijtje zette. De schoolraad voor het openbaar onderwijs in de gemeente Leusden is een adviesorgaan dat volgens de wet ingesteld moet worden. Indeschool raad hebben afgevaardigden van ou ders zitting, maar ook vertegenwoor digers van het onderwijzend perso neel en de gemeente Verder maken in Leusden ook een vertegenwoor digsters van de vereniging voor openbaar onderwijs (afdeling Amersfoort) en een vertegenwoordi ger van de Algemene Bond van On derwijzend Personeel deel uit van de schoolraad. Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes f 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. In het algemeen dient de school raad zich in te zetten voor „de bloei van het openbaar kleuter- en lager onderwijs in de gemeente" De schoolraad onderhoudt contact met de oudercommissies en adviseert de gemeente en de onderwijsinspectie in tal van zaken. Ook bij het benoe men van schoolhoofden bij het open baar onderwijs heeft de schoolraad een adviserende stem In de praktijk adviseert de schoolraad de gemeente in alle zaken welke het openbaar onderwijs betreffen De vergaderin gen van de schoolraad vinden één maal per maand plaats en zijn in principe openbaar Belangrijke za ken waar de schoolraad zich mee bezig heeft gehouden of nog bezig is, zijn de onderwijsnota, de nota „veili ge schoolroutes", de vraagpunten nota. voor zover deze het onderwijs betrof, deeltijdbanen, integratie kleu ter- en lager onderwijs, de rechtspo sitieregeling van onderwijzend per soneel etc In de praktijk komt het Dagelijks Bestuur van de schoolraad met agen- davoorstellen. De agendapunten kunnen zaken betreffen waarover B en W om advies vraagt, de school raad is echter vrij om ook ongevraagd advies te geven. Dit laatste doet de schoolraad zeer regelmatig. Zo kan de gemeente binnenkort bijvoor beeld een advies over schoolgrenzen en klassegrootte van de raad ver wachten. Naar de mening van Jaap Brand ligt, voorzitter van de schoolraad ko men te weinig ideeën voor agenda punten via de onderwijzersvakbond of de scholen naar voren. De heer Brandligt hoopt dat in deze situatie in de toekomst verandering komt. Na recentelijk gehouden verkiezin gen is de schoolraad voor het open baar onderwijs als volgt samenge steld LEUSOEN —De ambtenaar, die, vorige week woensdag in de raadscommissie „Financiële en Economische Zaken" een toelich ting gaf op hel raadsvoorstel aan gaande het aktiviteitenccnlrum en de tennisbal, heet ntet Heus In '1 Veld zoals In de Leusder Krant van donderdag abuisievelijk ver meld stond maar Heusinkveld. Drs. Jan Heusinkveld Is sinds januari 1979 werkzaam bij de ge meente Leusden. Sedert 1 novem ber vorig laar is hij chef van het stafburo „Financiële en Economi sche Zaken". Onze verontschuldigingen aan Heusinkveld. Namens de ouders: mevr M. D. Steur-Lammes Blok kendoos. mevr. J. Brandligt Wip- Wap, hr. J Brandligt Bongerd, hr. A. van Peski Wip-Wap, hr. D. Vun- derink Hobbit, mevr. Th. v.d. Vechtletswaard Wegwijzer, mevr W v.d. Berg-Kappelle 't Startblok, mevr. W. v d Wildenburg-Rombout 't Palet, mevr. N. van Oort de Heerd. Onderwijzend personeel: mevr. C. Kortebein-Boer Hobbit, mevr. B de Roo-Brouwer de Heer, hr H. Boon Bongerd, hr. A Ver meulen de Heer Belangstellenden: mevr. T v.d. Graft-Brandsma Ver eniging Openbaar Onderwijs, hr C de Kruyf Algemene Bond Onder wijzend Personeel Gemeente: Wethouder G. van Woudenberg dhr. S. Lakeman. hoofd afdeling wel zijn/onderwijs. Het dagelijks bestuur van de schoolraad wordt gevormd door de heren Brandligt en Vermeulen, als mede mevrouw Steur (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Aanstaande donder dag (22 januari) vergadert het be stuur van de Stichting Jeugdraad Leusden. De vergadering, die wordt gehouden in de commissiekamer van het oude gemeentehuis aan de Burg. de Beuafortweg, begint om 20 uur en de agenda vermeldt: 1 Opening 2. Notulen 3 Mededelingen en ingekomen stukken 4 Vergaderschema 1981 5. Verslag voortgang programma- overleg/themadag 6 Suggesties jaarplan 7. Voortgang ontmoetingscentrum Leusden-Zuid 8. Wat verder ter tafel komt 9 Rondvraag Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bfii&ikenonder tel.nr. 03420-16141" Nieuwe lessen starten deze week. Voor beginners: op woensdag 21 januari van 20.00 tot 21.15 uur (gehuwden). Op vrijdag 23 januari van 21.45 tot 23.00 uur (gehuwden). Op vrijdag 23 januari van 19.15 tot 20.30 uur (jeugd). Tevens kunnen op deze laatste groepen heren zich nog in laten schrijven. Inlichtingen. Utrechtseweg 89, 3818 EB Amersfoort. Tel. 033-14456. Rozendaallaan 9 Leusden-C. KLAAR TERWIJL U WACHT Komenii 4 Winkelcentrum Hamershol. Leusden-C. - Tel. 033 944119. baars woningen bv. Bemiddeling bij eankoop en verkoop van onroerend goed Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden-C telefoon 033-943880. i Verzekeringen Gratis huizenpocket Computerhypotheek- adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties tvmakeiaardiiog hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569 Zend mij informatie over: Wat doe je eraan Zelf kunt U er weinig aan doen als U kaal wordt Wat U wel kunt doen is professionele hulp inschakelen voor advies en voorlichting over de mogelijke oplossingen. Het NHC kan U helpen Gratis schriftelijke informatie over bijvoorbeeld: Haartransplantatie. met levenslange groeigarantie, uitgevoerd in eigen centrum. Maathaarwerk, met 2 jaar volledige garantie (ook op kleur!) uit eigen maathaarwerkatelier. lO Haartransplantatie Haarwerk I Naam I Adres 1 Plaats I Tel Nr I Bel of stuur de2e bon n INHCITCI 030 312 I Antwoordt" 1 400 I Mmrebroederstr 21. Utrecht C bon naar f A 126341 (™Cl 27 Utrecht Hei NHC kan U helpen

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1