„Aktiviteit, bewustheid en verantwoordelijkheid bij het bevallen voor man en vrouw" MARION HOKSBERGEN EN HET BEVALLEN VOLGENS DE P.P.-METHODE Werkloosheid regio verder gestegen linfïl) „Bevallen... doe je niet alléén onder je navel, ook je wil, je denken en je partner doen mee" Leusder Krant Gereformeerde kerkdienst op radio Programma Cine-Leusden Cursus ethiek Verlovingskaarten, ondertrouwkaarten of geboortekaarten Mijn ouders wisten het wel, Leusder Krant DINSDAG 20 JANUAR11981 plaatselijk nieuws door Tea van Maanen-Middelkoop ervaren De mannen leren net zo goed als de vrouwen de ontspanningsoefe ningen en ademhalingstechnieken, niet alleen voor de bevalling maar het is ook toepasbaar in het dagelijks leven. Kun je de cursus ook als vrouw alleen gaan doen? Je kunt eigenlijk alleen de cursus doen wanneer je partner meekomt. Wil je partner persé niet mee of is er een andere reden, dan kun je een vriendin meenemen, maar dat zijn zulke uitzon deringsgevallen Tijsend mijn lessen is dit eén keer gebeurd Hoe staan de verloskundigen/ huisartsen tegenover de P.P.-me thode? Huisartsen staan over het algemeen positeif tegenover de P P -methode De huisartsen die er nog weinig of niet mee te maken hebben gehad, gaan vaak van het standpunt uit ik vind het best. we zullen wel zien' Na een paar beval lingen zijn ze vaak best enthousiast en sturen de echtparen door naar ons Verschillende geven het ook aan dat er zwangerschapsgymnastiek is én de P P -methode Folders worden wel door hun uitgedeeld. Wat voor opleiding heeft een cur susleidster? ..Iedere cursusleidster heeft in ieder geval een kadercursus gevolgd. Dat begint met zes tot acht zaterdagen, waarop gericht les gegeven wordt on der leiding van fysiotherapeuten en art sen. H terna loop je twee keer tien lessen stage Na deze stage geef je zelf een groep tien keer les onder leiding van een ervaren ledister. Deze bepaalt of je de lessen goed gedaan hebt Tijdens de opleiding moet je een of twee bevallin gen meegemaakt hebben Voor je dit achter de rug hebt, is er ongeveer een jaar verstreken. Een eis om aan deze cursus mee te doen is in ieder geval een kind te hebben Wanneer wij les geven blijven wij permanent kontakt houden met de an dere leidsters uit de regio Hoe loopt de P.P.-cursus? Wij hebben het ontzettend druk ge had het afgelopen jaar. Door meer be kendheid aan deze methode te geven is het ook mogelijk meer cursusleidsters op te leiden zodat je meer echtparen kunt begeleiden. Echtparen moeten zich op dit moment opgeven zodra zij weten dat de vrouw in verwachting is. anders is de cursus vaak vol. Wij zou den nog liever nog meer echtparen wil len helpen. Wilt u meer weten over psycho- profylaxe methode of wilt u zich op geven, dan kan dit bij Hannie Schilperoort, maandag tussen 19.00 en 21.30 uur, tel. 033-10365. LEUSDEN - Bevallen doe je niet alleen onder je navel; ook je wil, je denken en je partner doen mee. Li chamelijke voorbereiding spreekt van zelf. Geestelijke voorbereiding is net zo natuurlijk en net zo belangrijk. Li chamelijke en geestelijke voorberei ding samen, kunnen van de bevalling een fijne, bewust beleefde gebeurtenis maken. Deze regels staan op de voorkant van de folder van de Nederlandse ver eniging van psycho-profylaxe bij zwan gerschap en bevalling Sinds enkele jaren bestaat deze kleine vereniging, waarvan mensen lid zijn die een cursus geven voor aanstaande ouders Deze cursussen zijn allen gebaseerd op het werk van de Franse arts Lamaze. Hoewel de cursussen onderling ver schillen vertonen, gaat het in alle ge vallen om het verwerven van een be wust geestelijke instelling ten opzichte van de bevalling en om verandering van het denkpatroon op dit gebied Wat is psycho-profylace (P.P.) Letterlijk vertaald betekent het: .geestelijk voorkomen van" Oor spronkelijk vooral gericht op het voor komen van pijn. richt de P.P. zich ook meer op het positief en aktief betrokken zijn bij de bevalling Geestelijke aktivi teit stelt de vrouw in staat de contracties van de baarmoeder zelf te beheersen, in plaats van beheerst te worden door de .weeën" die zij anders passief leek te moeten ondergaan. Het doel van de psycho-profylaxe is: de vanouds passieve houding te veran deren in een houding van aktiviteit, be wustheid en verantwoordelijkheid. „Een kind baren'' in plaats van „een kind krijgen". Marion Hoksbergen. cursusleidster uit Hoevelaken licht dit desgevraagd toe. ,.De P P staat bekend als een pijn loze bevalling, daar moeten we een beetje vanaf Onze regio, die van mid den-Nederland, vindt op de eerste plaats het samen zo bewust mogelijk bevallen belangrijk Ik zeg er speciaal bij, onze regio, omdat de regio Gronin gen bijvoorbeeld nog heel fanatiek het pijnloze op de eerste plaats stelt Hier in de regio vonden de echtparen het minder belangrijk en hebben dit zelf op de tweede plaats geschoven. Kom je vanzelf op de vraag, wat is pijn'' Wat voor de één pijn is, is voor de ander een kramperig gevoel Door middel van de ademhalings technieken die de echtparen leren, kan een heleboel pijn onderdrukt worden. Vaak ben je zo druk bezig met het ademhalen en ontspannen dat de pijnprikkel niet kan overheersen. In Amersfoort wordt nu zo n negen jaar les gegeven waarvan de laatste vijf jaar het pijnloze niet als belangrijkste aspect gezien wordt. Wat houdt de cursus in? De cursus omvat in deze regio tien avonden van circa 2 uur. Kosten 150,- per echtpaar. Daarbij is een filmavond in Amersfoort voor alle groe pen, waar een bevalling getoond wordt De groepen bestaan ten hoogste uit zes echtparen De lessen worden bij de cursusleidsters thuis gegeven. Twee cursusleidsters, waarvan de een ge specialiseerd is in het praktische ge deelte en de ander in het theoretische, wisselen elkaar om de week af Voor de cursusleidsters zelf is dit erg prettig: zij kunnen ervaringen met de zelfde groep uitwisselen en inspelen op de voorgaande les. Het geven van les sen thuis bij de leidsters verbetert de kontakten en bouwt een intiemere sfeer op Omdat de mensen naar eenzelfde doel werken, kunnen ervaringen en ge voelens worden uitgewisseld waardoor in de groepen een erg leuke sfeer ont staat, waar zelfs hechte vriendschap pen uit voortvloeien. Tijdens de lessen wordt gesproken over het verloop van de bevalling, ont- sluitingsfase en uitdrijvingsperiode De rol van de geestelijke en lichamelijke aktiviteit, de rol van ademhaling en ont spanning. Ook het instrumentarium van een verloskundige/arts en eventuele complicaties bij een bevalling komen aan de orde. Zoals gezegd, theorie wordt afgewis seld met praktisch oefenen. Samen met de partner wordt de funktie en werking geleerd van de ademhaling en de be langrijkste betekenis hiervan voor het kind Een aangepaste ademhaling tij dens contracties (weeën), samen gaand met ontspanning van het li chaam is een belangrijk aspekt van de psycho-profylaxe Om de laatste fase van de bevalling, de eigenlijke geboor te, zo goed mogelijk te laten verlopen, wordt aandacht gegeven aan pershou ding en perstechniek. Tijdens de cursus kan gepraat wor den over de beleving van de zwanger schap en de verwachtingen ten aanzien van de bevalling De cursus wordt besloten met een gesprek over ..het kraambed" en over de eerste weken na de geboorte. Als het mogelijk is, komt een ouderpaar vertellen over hun ervaringen met een P P -bevalling Wanneer echtparen hun kind heb ben. kunnen zij een verslag schrijven, wat weer erg fijn is voor mensen die op cursus komen. Daar zijn niet alleen leuke verslagen bij, maar ook hele moeilijke of nare bevallingen worden verslagen Ondanks zo n laatste bevalling vin den mensen meestal toch. dat zij aan de P P -methode iets gehad hebben, al kon dit bijvoorbeeld alleen maar ter voorbereiding zijn Waar zit nu het verschil tussen zwangerschapsgymnastiek en de P.P.-methode? Marion; ..Bij de gewone zwanger schapsgymnastiek is het hoofdzaak de algemene lichamelijke conditie te ver beteren Wel wordt er wat algemene theorie gegeven, waar slechts summier wordt ingegaan op emoties die man en vrouw beleven. Dit is eigenlijk het grote verschil Daarbij wordt bij de P P. de adem halingstechnieken uitgebreid behan deld Wij zijn twee uur bezig met één techniek; zwangerschapsgymnastiek een half uur tot drie kwartier Bij mijn lessen doen de mannen ook een oefe ning. Zij gaan ook een keer op de mat liggen, leren uitgebreid ontspannen om zelf te ervaren wat het is. De partners leren massage-oefenin gen die zij bij hun vrouw kunnen toe passen. wat heel belangrijk is tijdens de bevalling. Verder leren wij, dat is eigenlijk iets ouderwets, de halfliggende halfzitten de pershouding. Wanneer je in die hou ding zit, kun je een spiegel neerzetten om het zelf te zien, als je daar behoefte aan hebt Ons motto is uiteraard ..niets hoeft, alles mag Wat de cursisten wil len is hun eigen verantwoording. Toch vraag ik mij af, of je met zwangerschapsgymnastiek, goed oefenen thuis en het lezen van voor lichtend materiaal niet hetzelfde be reikt. „Je kunt natuurlijk een heleboel in formatie uit boeken halen, maar de za ken die in de groep besproken worden over de bevalling, de lichamelijke ver andering van de vrouw, je eigen ge voelens Dat kun je op zo n avond kwijt en dat is weer niet uit boeken te halen. Verder controleer ik de hele avond tij dens oefeningen, pas dan kun je goed oefenen thuis Natuurlijk is het belang rijker om voorbereid te zijn, op wat voor manier dan ook. dan helemaal niet voorbereid te zijn Onvoorbereid raak je sneller in paniek, maar omdat de man ook voorbereid is, kan hij meehlepen. Vaders leren vaak zoveel, dat zij soms zelfs de navelstreng door mogen knip pen' DE ROL VAN DE PARTNER Samen een zwangerschap aangaan en samen de bevalling beleven De P P.-methode probeert de zwangere en haar partner voor te bereiden op een bevalling die beiden positief kunnen er varen De vader krijgt een duidelijke en aktieve rol Hij krijgt allereerst een taak om praktisch mee te oefenen, zodat hij goed weet wat zijn vrouw moet doen. Hij kan haar helpen en steunen Als het moment aanbreekt Hij leert onder an dere massage-technieken en leert hoe hij zijn vrouw kan ondersteunen in de pershouding. Door samen dagelijks te oefenen, raken zij vertrouwd met ont spanningsoefeningen en adem halingstechnieken Hij kan daadwerke lijk bij de bevalling betrokken zijn Hoe ervaren mannen deze metho de? Marion „Toen ik pas begon, zo n vier jaar geleden, kwamen de partners va ker mee. omdat hun vrouwen het graag wilden Nu komt de man bewuster mee. omdat hij het zelf graag wil meemaken. Mannen zijn erg enthousiast en bren gen het vaak over op andere echtparen Zij vinden het heerlijk om hier uitge breid voor te gaan zitten, om er met elkaar over te praten Het is eigenlijk een verplichting tien avonden met dit on derwerp bezig te zijn, iets wat door drukke werkzaamheden er anders niet van zou komen, maar zo wordt dit niet (van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT In de laatste maand van het vorig jaar is de werk loosheid in de regio Amersfoort op nieuw gestegen. Het aantal geregi streerde werkloze mannen bedroeg op 1 januari jongstleden 1988, het geen betekent dat hun aantal in de maand december met 176 steeg. Die stijging is het dubbele van het aantal nieuw geregistreerde werklozen in de maand november. Ook het aantal werkloze vrouwen ging verder omhoog. Er kwamen er in december 39 bij en hun aantal komt nu op 1140. Ondertussen daalde het aantal openstaande vacatures met 100 naar 545. Vooral wanneer men deze cijfers legt naast die van precies een jaar geleden, is duidelijk dat de situatie op de arbeidsmarkt in deze regio verslechtert. In het maandelijks bulletin van het Gewestelijk Arbeids- buro Amersfoort, waarin de werk loosheidscijfers worden gepubli ceerd. wordt opgemerkt dat in de maand december het aantal werklo zen altijd stijgt; „het enige lichtpuntje in dit sombere beeld van de arbeids marktsituatie", zo staat in het bulletin te lezen In onderstaand schema een over zicht van de belangrijkste cijfers voor het gewest Amersfoort, dat omvat de gemeenten Amersfoort. Baarn, Bun schoten, Eemnes, Leusden. Soest en Woudenberg.: Mannen dec. 1979 nov. 1980 dec. 1980 werkloos 934 1812 1988 w.v jonger dan 19 jaar 70 210 217 w.v. 19 t/m 22 jaar 169 408 455 Vrouwen werkloos 724 1101 1140 w.v. jonger dan 19 jaar 160 215 215 w.v. 19 t/m 22 jaar 216 367 381 De geregistreerde vraag 1898 645 545 w.v. jonger dan 19 jaar 134 84 45 Natuurlijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. SM Tj Lk .-V: nyt ree so I LEUSDEN - De kerkdienst die op 25 januari om 17.00 uur gehouden wordt in de Gereformeerde kerk „De Koningshof", Centrumweg 2, zal via de radio worden uitgezonden op Hil versum 1. Voorganger van deze dienst is domi nee Nap en de tekst van de preek is Mattheis 4 3 en 4. In deze dienst wordt er gezongen uit de proefbundel van de Gereformeerde kerken. De tekst van deze dienst kunt u aan vragen bij het IKON, Van Borneolaan 27 in Hilversum. Ook is het mogelijk de kerkdienst op cassette te bestellen U kunt deze cassette telefonisch bestel len op telefoonnummer 050-258386, of schriftelijk via postbus 1703 te Hil versum. De kosten bedragen 5 gulden per cassette. Leusden-Filmclub cine-leusden heeft het programma tot en met juli al gereed De activiteiten hebben plaats op iedere tweede maandag van de maand Het programma ziet er als volgt uit 9 februari - jaarvergadering en premières van de Stationsfilm. 9 maart - speelfilmpjes ma- LEUSDEN - Op de Internationale School voor Wijsbegeerte aan de Dodeweg 8 wordt op vier donderda gavonden een cursus ethiek gege ven door dr. E. Schroten. De cursus is op donderdag 5,19 en 26 februari en op 5 maart van 19.45 tot 22.00 uur. De cursus is bedoeld als een inlei ding, er wordt dan ook niet verwacht dat de deelnemers kennis van het vak ethiek hebben. Er wordt gepraat over wat het vak ethiek inhoudt en hoe je zelf een ethisch probleem aan kan pakken door middel van enkele vaardigheden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de In ternationale School voor Wijsbegeerte, telefoon 15020 of 13990. ken (binnen) 13 april - vertoning op- drachtfilms. 11 mei - draaiboekavond 8 juni - belichtingsavond met video 6 juli - filmavond. Voor de ze avond is inmid dels Bert Hoogen- dam bereid gevon den zijn Sahell-film te komen vertonen. hebben aan iedereen verteld, dat ik geboren was ledereen kent me nu, dankzij dat leuke geboorie: kaartje uit de enorme kollektie van de Kom eens kijken. Je houdt het niet voo> mogelijk. Rozendaallaan 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5