„Karaxu" en de solidariteitsgroep „Beroerd" in de Flint Stadshal VALLEICONCERTEN Verzorgd spel door „De Egelentier" I leusd er krant I Gespreksgroep voor gescheiden mensen van start DINSDAG 20 JANUAR11981 kijk op kunst AMERSFOORT - De afdeling groepsmaatschappelijk werk van de maatschappelijke dienstverlening Eemland (MDE) start in samen werking met het bureau voor al leenstaand ouderschap (FIOM) be gin februari weer met een gespreks groep voor gescheiden mensen. Deze groepen blijken in een behoefte te voorzien en ook nu weer zal er een nieuwe groep gestart worden. Het is in een situatie van gescheiden zijn be langrijk om met lot "-genoten van ge dachten te wisselen Daardoor kan ie BURGERLIJKE STAND Uit het bevolkingsregister van Leus den blijkt dat in de periode tot en met 15 januari 1981 zijn: GEBOREN: 29 dec 80 Sander, z.v. B. V. Haveman en H. Wouters. 2 jan. 81 Mohamed. z.v. K Karimi en L Bouhktari 5 jan. 81 Maria Johanna, d.v J. J M Peperkamp en M J van der Peet. Martijn, z v. J. de Graaf en A. M Veerman. 8 jan. 81 Marjoleine Dieudonneé. d.v. W. J Louwerse en M. van de Poll. Nicoline Carolina Maria. d.v. A. L. F van Heel en W. F M. Herder. 13 jan. 81 Cornelis Hendrik, z.v. W. Soldaat en M. van der Gaauw OVERLEDEN: 7 jan. 81 van der Heiden. Johannes, geh. met E G Kaats, oud 76 jaar 10 jan 81 Zahradnik, Maria Francis- ca, wed. van J. Smit, oud 90 jaar 29 dec. 30 Plattel, Anna Maria. geh. met C de Ridder, oud 78 jaar. GEHUWD: ontdekken, dat je niet alleen staat met de problemen van eenzaamheid, op voeding en een nieuwe weg vinden. Kort of al langer gescheiden, zit je vaak boordevol gevoelens van verdriet, kwaadheid, angst, twijfel, verwijt en schuldgevoel. Als je hoort en ziet hoe anderen daarmee omgaan, krijg je meer inzicht op je eigen situatie Je kan van eikaars aanpak leren en je voelt je niet meer zo alleen staan Hieruit kan je dan weer energie en moed putten om een nieuwe start te maken. Er wordt gedacht aan een groep van acht tot tien deelnemers en deel neemsters Er zijn tien bijeenkomsten, eens per week op maandagavond van 19 00 tot 21.00 uur. Belangstellenden maken eerst persoonlijk kennis met de begeleiding Voor inlichtingen en aan meldingen kan kontakt opgenomen worden met Wil van de Louw, MDE, telefoon 33942 gevonden en verloren ACHTERVELD GEVONDEN/VERLOREN Bij de politie te Achterveld, tele foon 1607, zijn als gevonden en verlo ren voorwerpen opgegeven GEVONDEN gedeelte van een mengkraan VERLOREN hanger met sleutels portemonnee met 125, VERLOREN Blauwe skilaarzen met sokken; zwarte portemonnee met inhoud en twee foto's; bruine leren handtas met 20 gulden en een toilettasje; groen bruin geruite sjaal, 6 huissleutels aan ring, rijbewijs B-E, ten name van T.N.M. Rasch; portemonnee met 200 gulden en een betaalpas; 2 sleutels van Ford Granada; kinderhorloge merk Prisma; zwarte portemonnee met ritssluiting met 51 gulden en twee foto's, kopie deel III met kentekennummer 07-BF-48. Nefkens zag duidelijk kop«r»voordeel, toen zij in één klap 20 Rekords kocht van GM-Roterdam. Nü kopen kan u een besparing opleveren van 1 700.- tot maarliefst I 2.150.-Incl. btw! Dat is met recht, een gelukkig nieuwjaar! n 1,114 i;\S OI>i:i. All KltSFOOItT Showroom: Utrechtseweg, hoek Vlasakkerweg, Postbus 330, 3800 AH Amersfoort, tel. 033-10644. Leasing GMAC-financiering Opel-verzekering Inbouw LPG-installaties meer dan een halve eeuw vertrouwd, en betrouwbaar! Volgt het Columbusblok Co lumbus ontdekt Amerika. Ja. ja. We beginnen met een bestaand kinderliedje, dat heel dreigend eindigt. „Nu staan diktators zij aan zij En de neo-kolonialen, en de multinational erbij." Vanuit het ,,Mijn man is zo weinig thuis, hebt u een papegaai die mijn zoon wat woorden leren kan?" AMERSFOORT - Een heel enthousiaste groep Neder landers komt vertellen over de muziekgroep „Karaxu", die op vrijdag 23 januari om 20.15 uur gaat optreden in De Flint Stads hal. De groep heet „Beroerd". De Nederlanders waren in Putten in kontakt gekomen met de vele Chilenen, die daar op een bepaald moment kwamen wonen. Toen deze Chilenen uit hun eigen land moesten vluchten, omdat de de- mokratie er werd omver geworpen door een militaire junta. De diktator Pinochet maakte zich meester van de macht in Chili. Wat de Chilenen in Putten aan de Nederlanders vertelden be roerde hen Ze waren er door ge schokt. Dat zoiets nog altijd moge lijk is in het jaar 1980 Een soortge lijke genocide als vooral ook in de 19de eeuw door de blanke solda ten op de Navajo-Indianen, de Apachen, de Cheyennes en de Sioux werd gepleegd in Noord- Amerika Door de Chilenen kwam de groep „Beroerd" ertoe allerlei ma nifestaties betreffende Latijns- Amerika te gaan bijwonen. Zij kon- stateerden, dat het voor het pu bliek vaak erg moeilijk was om met aandacht al die sprekers, vaak in het Spaans, in al hun vlammende betogen te volgen. Roef: „We gingen er over na denken hoe we op een óndere manier informatie konden gaan geven. In 1976 kwamen we in kontakt met de muziekgroep „Karaxu". Deze bracht op zo'n enthousiaste wijze zijn program ma, en legde tevens de situatie in Latijns-Amerika zo goed uit. dat de problematiek echt voor het publiek ging leven De mensen gingen be grijpen wat daar aan de hand is. Muziek en dans brachten de situa tie op het Latijns-Amerikaanse continent tot leven." De solidariteitsgroep Beroerd GEVONDEN Twee autosleutels, gehaakte har lekijn; linker handschoen; pekinees met groen halsbandje en een plastic tas met pantoffels en zwarte gymschoenen. LEUS DEN - Juist nu het spelen van oude muziek op originele instrumenten (of althans kopiën daarvan) zo'n grote vlucht neemtkomt er, naast een toe nemend aantal werkelijke specialisten, ook steeds meer kaf onder het koren. Tweederangsmusici die een graantje willen meepikken van de populariteit waarin deze stijl van muscieren zich mag verheugen. Des te aangenamer is het een ensemble te horen dat zich werkelijk met grote virtuositeit, kundig heid en verfijning inzet voor oude mu ziek. Zo'n ensemble is het Amsterdams Barokensemble ,,De Egelentier", dat afgelopen vrijdag in de NH-kerk van Leusden-zuid concerteerde voor een gelukkig veelkoppig publiek van dap peren, die het barre winterweer wilden trotseren voor de goede zaak. De Egelentier bestaat sinds 1972, en heeft de volgende bezetting: Harry Geraerts, tenor, een leerling van Max van Egmond en Marius van Altena, Christiaan Norde, cello, leerling van CareI van Leeuwen Boomkamp, Wil- bert Hazel zet, studeerde traverso bij Barthold Kuyken, Ruth Hesseling, violiste, als zodanig opgeleid door o.m. Oskar Back, als barokspecialiste een studente van Sigiswald Kuyken, en tenslotte Jacques Ogg, een pupil van Gustav Leonhardt en zelf docent cla- vecimbel aan de conservatoria van Den Haag en Groningen. Het programma was een goed op elkaar afgestemde keur uit de Italiaan se laat-Barok (stukken van Locatelli en Gemmiani, beide leerlingen van de beroemde violist-componist Corelli, de één in Amsterdam, de ander lange tijd in Londen werkzaam, en de onbeken de Ariosti), en dezelfde periode uit de franse muziek, te weten het Deuxième Concert en de Cantate Orphée van Rameau. Hoewel ik zeker niet kritiekloos tegen het optreden van ,,De Egelentiersta, ik vond bijvoorbeeld de traverso en viola d'amoro-solo's, mede door de aard der instrumenten, maar toch ook door de manier van bespelen, wat te schuchter en te introvert, en het zingen van Harry Geraerts maakte op mij een gemaniëreerde en qua klank watkelige indruk, - kan ik niet anders dan het ensemble als geheel roemen om zijn hoge kwaliteitsnormen en zi/n knappe, verzorgde spel. Vooral het spel van Christiaan Norde en Jacques Ogg vond ik even perfect als aanstekelijk. Het volgende Vallei- concert, datm Leusden plaats zal heb ben is een optreden van het Bourdon Blaaskwintet, eveneens in de NH-kerk, 3 april aanstaande. R. de W. - Het Amsterdams Barokensemble ,,De Egelentiers" tijdens het Valleiconcert. De in Parijs wonende Chileense muziekgroep Karaxu" Wietske „Karaxu" is een in Pa rijs wonende groep spelende en zingende Chilenen, die de traditio nele instrumenten van Zuid-Ame- rika bespeelt. In 1974 richtte Pa tricio Manns, de leider van het Nieuwe Chileense lied, met een Franse fluitist en vier Chileense musici „Karaxu" op. Hun optreden werd het symbool van kultureel verzet tegen de onderdrukking, waaronder de volkeren van Zuid- Amerika gebukt gaan „Beroerd" had al snel de draad niet alleen van onderdrukte vol keren maar ook die van etnische minderheden in ons land te pak ken Ze maakten een programma speciaal voor buitenlandse werk nemers, en deden mee aan het protest tegen de 1 november-wet over de gastarbeiders Maar van dit programma ging veel de mist in, omdat de Turken en Marokkanen weinig of niets begrepen van de Nederlandse teksten. Wèl was het voor deze mensen belangrijk, dat er een Nederlandse groep was. die solidair met hen was. Rijtje: „Tijdens een Latijns- Amerika weekend, dat we op de Veluwe organiseerden traden wij zelf met wat teksten op, en die ble ken aan te slaan Wij werden geïn spireerd door de manier van wer ken van de Belgische Internatio nale Nieuwe Scène. Zoals die mensen hun spektakel deden, dat sprak ons héél erg aan. In het be gin hebben we vele stukken van hèn voorgedragen. Vóór de pauze in De Flint Stadshal brengen wij als „Beroerd" een veertig minuten durend programma, waarin nog één voordracht van de Belgen is overgebleven, een ballade over het verzet HET CHILI VAN NU In De Flint Stadshal brengt „Karaxu" een geheel nieuw pro gramma in een geheel nieuwe aanpak (Dit voor de mensen, die „Karaxu" al eens in Leusden of elders hebben gehoord en ge zien). De liederen uit het Chili van nu zijn liederen vol kracht en hoop. die een symbolische taal spreken. De fraaie vaak ontroerende symboli sche taal, die de Indianen in de vorige eeuw oók nog spraken. Maar waar door blanke generaals als Crook, Connor, Custer, Car- rington uitsluitend op gereageerd werd met bloedbaden. Deze taal is de levende getuige nis van de kreativiteit van het In diaanse Zuid-Amerikaanse volk, van wie het land onrechtmatig werd afgenomen door middel van verdragen, waar de blanken zich bovendien ook nog niet aan hiel den „Karaxu' speelt op zampoha s. gitaren en charango's Maakt ook gebruik van instrumenten van westerse oorsprong als de dwars fluit, de viool en de cello om daar de erfenis vaade Afrikaans-Euro- pese kuituur mee tot uitdrukking te brengen 8 jan. 81 T. R. Kruis en H. van Buren. 9 jan 81 J. Mandersloot en C. H van den Berg; M. Groenendaal en C M Roestenburg. 14 jan. 81 N van Elleswijk en M. Koopman. Op dit moment ondersteunt „Karaxu" met zijn optredens het projekt „Huehecito" kindje in de Chileense Indianentaal) Het pro jekt behelst de bouw van een school in Santiago voor de kinde ren van politieke gevangenen en vermisten. Van deze school zijn totnutoe de kleuterschool en de klassen 1 tot en met 4 gereali seerd. Er is ook een eetzaal met een lokaal voor medische verzor ging gereed gekomen De school wordt geleid door werkeloze on derwijzers perspektief van de historie doen twee mensen een aanklacht. „Jul lie beschaving bracht alleen hon ger en ellende, 't Land werd van de Indianen afgenomen. De Indianen moesten als slaven voor de over heersers werken." Na het eigengemaakte lied van de armen en de ballade van de Belgen volgt aan het slot een stuk over El Salvador. Gelijk-met het Russelltribunaal was er een lan delijke El Salvador manifestatie. Een El Salvadoriaan, die in Parijs woont, had een lied gemaakt, dat op die manivestatie door ons werd gezongen De komponist en diver se andere Latijns-Amerikanen waren zeer ontroerd, toen ze het ons hoorden zingen Rijtje: „Wij hopen in die grote stadshal van De Flint behalve de vele mensen, die al gemotiveerd zijn om de onmenselijke toestan den in Latijns-Amerika te gaan. aanpakken, ook veel mensen aan te trekken, die wij van de Latijns- Amerikaanse problematiek zich bewust kunnen doen maken. Bo vendien is het zó. dat als De Stadshal in De Flint door duizend mensen wordt bezocht op 23 ja nuari, dan kunnen wij het geld dat we over houden, na het betalen van de zaalhuur etcetera, voor het projekt beschikbaar stellen De entreeprijs bedraagt 7,50." Tenminste: „Karaxu bestaat -«it: Chica, Galo, Manuel, Benjamin en Humberto. „Beroerd' bestaat uit Rolf, Wietske, Rijtje, Hanny. Jeroen, Ti neke, Yvonne. Friedel. Ton, Ser gio, Sandrien. Helma, Hans en Leo „Vertel eens iets over het pro gramma, dat jullie brengen op vrijdag de 23ste". Hanny: „We brengen veel eigen teksten, We hebben ook een origi neel bandje uit Chili. Twee meisjes van onze groep waren deze zomer in Chili, en brachten materiaal mee van drie vrouwen, wier mannen worden vermist. Er was daar een groep studenten die een kantate had geschreven, die zij voordroe gen op de begrafenis van een groot aantal gedode politieke ge vangenen. We beginnen ons programma met een generaal, die vertelt hoe fijn het in het land van Zuid-Ameri- ka is. Hoe goed de ekonomische situatie er is Politieke gevangenen en vermisten zijn er niet, beweert hij Dan komt de overgang. Een moeder vertelt dat haar vermiste zoon vermoord is teruggevonden in een kalkmijn. De vrouw is wan hopig. Ons zelfgeschreven vrouwenlied is het lied van de hoop „Blijf niet alleen staan Breng wat er gebeurt naar buiten. Wij willen samen met jou iets bereiken." Daarna brengen we het inves- teringenblok. Een ondernemer uit Chili praat met iemand hoe hij kan investeren, en dan laten we zien dat er in Nederland ook veel fout is. Nederland investeert nog steeds in Zuid-Amerika.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7