Zuster Alcantara - oudste inwoonster gemeente Leusden - wordt 100 jaar Dansavond Klont met levende muziek PONT „Karnemelk-zuster" al sinds 1913 in Achterveld Vrouwen en bijstand thema-avond vrouwenkafé Van Baggum in pand Jensma AKTIVITBITBN- flCEIHI Jaarvergadering Oranjevereniging Bijeenkomsten over Nietzche WAAROM WACHTEN? plaatselijk nieuws schillende directrices meegemaakt, doch ik heb het er altijd goed mee kun nen vinden. Na zuster Silvia hebben we nu een man als directeur Dit was wel even wennen doch ik ben er heel tevreden mee Mijn benen willen niet zo goed meer mee maar verder ben ik nog goed gezond. Ik lees nog elke dag de krant en heb nog steeds belang stelling voor alles wat er om me heen gebeurd. Ik kom zelfs nog tijd te kort In de namiddag en de avond ga ik nog steeds naar de huiskamer waar ik dan met de andere zusters gezellig bij el kaar zit De rest van de tijd houd ik me bezig met handwerken Ik heb het heel goed en gezellig hier ook in mijn kamer Ik ben wel erg dankbaar dat ik dit alles heb mogen meemaken. Ik hoop dat ze er niet teveel drukte van maken op mijn verjaardag, want drukte is iets dat ik niet zo goed meer kan verdragen." I DONDERDAG 22 JANUAR11981 ICBIMllS dat ik in mijn eerste dienst 12 gulden per jaar verdiende. De werktijden in die da gen waren heel wat langer dan nu In mijn tweede dienst kreeg ik 18 gulden per jaar. De man waar ik toen in dienst kwam zei dat hij me niet meer kon be talen Ik kon van hem echter wel een stukje grond krijgen. Ik heb dat aange nomen en verbouwde aardappelen op die grond. Door de verkoop van deze aardappelen kon ik zo nog wat geld bij verdienen." INTREDE IN 1910 Daar zij zich geroepen voelde tot het kloosterleven trad zij op 9 Juni 1910 in bij de zusters van St Joseph te Amersfoort en op 20 juni 1911 volgde de professie in het moederhuis In 1913 is zij naar het toen reeds bestaande Huize St. Joseph gekomen en is daar gebleven tot he den. Toen zij in Achterveld kwam waren er in het toen nog oude huis 14 mannen en 14 vrouwen Doch niet alleen voor deze mensen moest worden gezorgd, ook waakdiensten in het dorp bij ster venden. Ook het afleggen van overle denen behoorde toen tot haar taak. ..Ik had heel graag in de ziekenverpleging gegaan Dit is echter nooit doorgegaan. Ik heb in het moederhuis toen wel op de lijst gestaan, doch zoals mij later werd verteld heefl de toenmalige directrice daar een stok|e voor gestoken. Ze had gezegd dat ze mij niet kon missen". BOERDERIJWERK Tot aan haar 80ste jaar is zi| steeds actief geweest. Veel jaren achtereen verrichtte zij het boerderijwerk. De van de boerderii afkomstige melk werd door haar verwerkt tot boter en kaas. De kar nemelk werd in die tijd voor enkele centen aan de inwoners van het dorp verkocht. Heel veel oud Achtervelders hebben van haar verse karnemelk kun nen genieten. Bij hen kreeg zij dan ook de naam van de Karnemelk-zuster Daarnaast verzorgde zij ook nog de groentetuin. Dit heeft zij gedaan tot de heer van Laar als tuinman in dienst kwam. Hoewel zij vanaf die tijd vrijwel niet meer in de tuin werkte kon zij er toch niet wegblijven. Zij zorgde wel dat de tuinman op tijd zijn bakje koffie en thee kreeg. Nadat zij met het zware werk was gestopt kon zij toch niet stil zitten en werd het schrappen en pitten van de aardappelen die voor de keuken benodigd waren door haar verzorgd Duizenden aardappelen zijn er door haar gepit. Dit heeft zij gedaan tot haar 80ste verjaardag. Daarna is zij opge houden met werken en zij heeft sinds die tijd van een welverdiende rust kun nen genieten ONVOORSTELBAAR ,,Er is in de loop van al die laren wel heel wat veranderd. Ik kan me niet voorstellen dat ik 100 jaar word en dit alles heb meegemaakt. Twee grote verbouwingen heb ik meegemaakt Be gonnen in hel oude boeren huis hebben we nu een tehuis dat er zijn mag. Ik heb mijn werk altijd met plezier gedaan en heb altijd veel schik met de mensen gehad Gelukkig is de tijd dat er een 1 e. 2e en 3e klas was voorbij. Ook dat een echtpaar werd gescheiden komt geluk kig niet meer voor. In die eerste jaren ben ik dikwijls naar de verantwoordelij ke zuster geweest of zij nog wat eten had voor de 3e klassersDie kregen niet genoeg en ik wist altijd nog wel iets los te krijgen. In de laren dat ik hier ben heb ik ver- ACHTERVELD - Maandag 2 fe bruari gaat men In Huize St. Joseph feest vieren. Zuster Alcantara hoopt op deze dag haar 100ste verjaardag te vieren. Dit feit zal men zeker niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zr. Alcantara werd op 2 februari 1881 In Hengeveld geboren. Na haar volgden er nog vijf zusjes en drie broertjes. Daar haar moeder veel ziek was heeft zij als kind reeds heel wat huiswerk moeten doen. Het was In die tijd zo dat bij ziekte van de moeder de verzorging van het gezin op de nek van het oudste kind te recht kwam. Van het feit dat zij als kind reeds veel heeft moeten werken heeft zij geen spijt. ,,lk heb er heel veel mee geleerd. Het is in deze tijd heel wat beter op allerlei gebied, maar of ze allemaal zo gelukkig zijn als wij in die tijd weet ik nog zo net niet. Er was toen armoe, we hadden daar geen erg in. Ik weet nog heel goed Op haar 99ste ver/aardag kreeg zuster Alcantara onder meer bezoek van burgemeester mr. J. W. M. Rademaker. Zuster Alcantara Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, t 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18 00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van I 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Vrouwen die voor hun levensonderhoud en dat van hun kinderen afhankelijk zijn van een bij standsuitkering komen vroeg of laat In de problemen. Een Groningse groep bijstands moeders vormde een groep „Vrouwen in de Bijstand" om de problemen gezamenlijk aan te pak ken en wat sterker te staan tegen over de Sociale Dienst. Bij navragen bij bijstandsmoeders in Leusden bleek dat, precies als in Gro ningen en andere steden, ook hier pro blemen ontstonden door - uitkeringen die te laag zijn, - het ontstaan van schulden. - gebrek aan studiemogelijkheden, - geen of weinig kans op werk. - veel te weinig betaalbare kinderop vang, - gebrekkige informatie vanuit de So ciale Dienst. Vrouwen willen meer informatie over hun rechten, over de bijstandswet, over oplossingen voor problemen, en zovoort Op 26 januari volgt meer in formatie op de thema-avond van het vrouwenkafé. Het is de bedoeling met een paar vrouwen een groep te gaan vormen. Die groep wordt geen praatgroep maar een doe-groep, om de problemen die er zijn op te lossen, om informatie te geven en aktie te voeren met andere groepen in Nederland. Aanvang van de thema-avond 20.30 uur Voor meer informatie over dit thema: Noortje Klinkenberg. Brasem 9, tele foon 940755. Het vrouwenkafé is iedere maandag geopend van 20.00 tot 24.00 uur in eet café De Hakhorst, einde Noorder inslag LEUSDEN - De Oranjevereniging Leusden houdt op maandag 26 ja nuari In de vergaderzaal van De Til, Hamersveldsweg 30 haar jaarverga dering. De aanvang Is 20.00 uur. Op de agenda staan de volgende punten vermeld: 1. Opening 2. Notulen 3. Jaarverslag secretaresse 4. Jaarverslag penningmeester 5. Verslag kascommissie 6. Benoeming kascommissie 7 Bestuursverkiezing 8. Vaststelling contributie 1981 9. Bespreking feestelijkheden Konin ginnedag en enkele dagen daarna. Eventueel mededelingen over Kermis en Zeskamp 10. Rondvraag en sluiting. Als de tijd het toelaat wordt er nog een bingo gespeeld. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De firma Van Baggum heeft dezer dagen onderdak gevon den in het voormalige pand van de firma Jensma aan de Rozendaallaan in Leusden-centrum. Daarmee is het probleem voor de firma Van Baggum tot een oplossing gekomen, dat ont stond toen men de bedrijfsruimte in ACHTERVELD - Zaterdagavond or ganiseert Klont voor de Achterveldse jeugd weer een dansavond. Alle jon geren boven de 14 jaar zijn deze avond van harte welkom. De muziek zal wor den verzorgd door de band Braxton, terwijl de pauzes zullen worden opge vuld door de discotheek Black Power Braxton is begonnen medio augustus 1980 en bestaat uit de navolgende per sonen. Theo - gitaren. Willem Jan - synthesizer en slag gitaar, Peter - bas. Michel - drums en zang. Ed zang en toetsen. Bart - fotograaf en Ron - ma nager Hun repertoire bestaat uit eigen werk Hard rock en New Wave worden niet geschuwd en ook wel gecombineerd. De aanvang is om 20.00 uur in de Moespot en de entree bedraagt deze avond vier gulden het voormalige Ansfridusklooster moest verlaten. Zoals bekend was de firma Van Bag gum tot eind vorig jaar gevestigd in een gedeelte van het Ansfridushuis Men moest die ruimte onlangs verlaten in verband met de voorgenomen sloop van het gebouw. Er gingen enkele we ken overheen voordat men een ander bedrijfspand vond. LEUSDEN - De Internationale School voor Wijsbegeerte organi seert op 27 en 28 februari en 1 maart een conferentie waar een aantal be langrijke aspecten van het denken van Friedrich Nietzsche zal worden belicht. Tevens zal worden nage gaan welke invloed deze filosoof op het moderne denken uitoefent. Op vrijdag 27 februari om 20.00 uur zal de heer Pieter Mostert spreken over ..VaaNietzsche tot nu" - een verken ning door de Nietzsche literatuur, en over ..Nietzsches kritiek op het Dar winisme". Zaterdag 28 februari om 10.00 uur praat Paul van Tongeren over ..Nietzsches filosofie van de „Wille zur Macht". Die middag om 14.30 uur spreekt Ger de Gooyer over ..Nietzsche als zenmeester" - een glimlach over het nihilisme, 's Avonds om 19.30 uur zal Gerard Visser het thema schaamte bij Nietzsche behandelen Zondag 1 maart om 10.00 uur spreken Eric Bolle. Ariën van Erkelens, Marco Maes en Peter van Zilfhout over ..Dialektiek en Differentie" - Nietzsche in kontekst. Opgave en inlichtingen bij de Inter nationale School voor Wijsbegeerte, Dodeweg 8, telefoon 15020. Gevonden en verloren VERLOREN Kopie kenteken; huissleutels waar onder autosleutel Toyota, leesbril GEVONDEN/AANGELOPEN Rood witte sjaal; plastic tas met gym- spullen, Ierse setter UIT HET P«I.ITIi; itAI»l»«IÏT AUTO OP VERKEERDE WEGHELFT Maandag 19 januari deed zich een aanrijding voor op de Doornseweg De heer S. uit Utrecht reed in de richting Doorn en raakte op onverklaarbare wij ze op de verkeerde weghelft. Hier reed de heer H.S. uit Zevenhuizen die de auto niet meer kon ontwijken. De auto van de heer S. kwam tegen een boom tot stilstand. Beide auto s hadden zware materiële schade. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor VERKEERSCONTROLE ARNHEMSEWEG De politie heeft dinsdag 20 januari een verkeerscontrole uitgevoerd bij de verkeerslichten bij de Arnhemseweg en de Ooievaarshorsterweg. Bij deze con trole werden vijf automobilisten be keurd Twee van hen kregen een be- keunng omdat zij op de linksafstrook waren gaan staan met hun auto. niet met de bedoeling om links af te slaan maar om snel recht door te kunnen rij den AUTOMOBILIST KREEG HARTAANVAL Dinsdagmiddag deed zich een dode lijk ongeval voor op de Doornseweg De heer van der W uit Guk in Hooglede, België kreeg tijdens het rijden een akute hartstilstand Zijn auto ging van de rechter weghelft naar de linker, waar op dat moment geen auto's reden en kwam in de berm tot stilstand. Er ont stond filevorming en het verkeer moest worden omgeleid Als u direkt kunt beginnen met een dag- of avondopleiding: Steno-typen (Junior-)secretaresse Boekhouden P.D./M.B.A. Bedrijtscorrespondentie bij Instituut Rozendaal Pont Stationsstraat 20, Amersfoort. Tel. 033-14698 b.g.g. 030-313360. (Steno en typen ook in Harderwijk). SPEEL- EN RECREATIEVER ENIGING „BLIJHOF" Ansfriduslaan 49. telefoon 941627.Peuterspeelzaal; maandag tot en met vrijdag van 8 45 tot 12 00 uur voor kinderen van 2 tot 4 jaar Depen dance Smoussensteeg 2 Inlichtingen en inschrijvingen vrijdagmiddag van 14 30 tot 15.00 uur in het verenigings gebouw Kursussen maandag poppen maken om 9.30 uur en van 16 00 tot 17.30 uur voor kinderen. Inlichtingen, telefoonnummer 942252. Maandag kursus portret- en figuurtekenen voor beginners van 9 30 tot 11.30 uur Inlich tingen, telefoonnummer 941947 Dinsdag: bloemschikken van 10 00 tot 11.30 uur Inlichtingen, telefoonnum mer 942706. Kreatieve kindercursus voor kinderen van 8 tot 10 jaar; van 16 00 tot 17.30 uur Inlichtingen, tele foonnummer 942015 Model- en por trettekenen voor gevorderen) van 9.30 tot 11.30 uur Inlichtingen, telefoon nummer 941947. Woensdag: Volksdansen van 10.00 tot 11.30 uur voor volwassenen; van 14.00 tot 15 00 uur voor kinderen vanaf 6 jaar, van 15.00 tot 16.00 uur voor kinderen vanaf 9 jaar. van 19 00 tot 20.30 uur voor beginners, jongeren en volwasse nen; van 21.00 tot 22.30 uur voor ge vorderden, jongeren en volwassenen. Inlichtingen, telefoonnummer 942252 Donderdag Boetseren van 13 30 tot 15.30 uur Inlichtingen, telefoonnum mer 941947. Kreatieve kinderkursus voor kinderen van zes en zeven jaar Inlichtingen, telefoonnummer 943516. Vrijdag Textiele werkvormen van 9.30 tot 11 30 uur Inlichtingen, telefoon nummer 722136. Zaterdag om de veertien dagen hobby- instuif van 10.30 tot 12 30 uur Andere veertien dagen timmerkursus. Inlichtin gen, telefoonnummer 942252 en 943622. Laatste woensdag van de maand film van 13.30 tot 15.30 uur EVANGELISATIECLUB In boerderij Groot Krakhorst, Bol- derikhof 18. Zaterdagochtend van 10.00 tot 11.30 uur bijeenkomst waar gelegenheid is te luisteren naar een bij belverhaal of deel te nemen aan han denarbeid en spel. E.H.B.O. VERENIGING HA- MERSVELD Berkeldijk 33 (Openbare lagere school De Heerd), telefoon 943262 Donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur instructieavond voor leden OPPASCENTRALE LEUSDEN Grienden 16. telefoon 944235 Maandag tot en met zaterdag van 16.00 tot 18.00 uur. JEUGDRAAD LEUSDEN Zwarteweg 14 telefoon 946313. Jeugd- en jongerenwerk, informatie, advies en dienstverlening. Jongeren werker Pirn van Esch is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar tussen 13 00 en 14.00 uur. ROOIE LEUSDEN VROUWENGROEP Secretariaat Karper 9, telefoon 940169 Elke tweede woensdag van de maand bijeenkomst in De Til om 20 15 uur Deelname aan werkgroepen is mogelijk. Voor inlichtingen Ans van Kemenade. telefoon 943552. SCHRIJFAVOND AMNESTY Hamersveldschool. Lijsterbeslaan 54. Iedere tweede maandag van de maand van 19 30 tot 22.00 uur. STICHTING PEUTERSPEEL ZAAL „NIJNTJE" Waarden 25a, tciefoon 942348 De peuterspeelzaal is geopend van maan dag tot en met vrijdag zowel s morgens als 's middags. Voor inlichtingen. E. Seeverens. telefoon 944996. U.V.V. SENIORENSOCIËTEITEN Centrum Donderdagmiddag van 14 00 tot ca. 16.30 uur seniorensoos in Sportzaal.Groenhouten, De Meent 4 Zuid Dinsdagmiddag van 14 00 tot ca. 16.30 uur in de Roda kantine. Bur gemeester Buiningpark Op beide so ciëteiten kunt u kaarten, sjoelen, hand werken en een praatje maken Voor be zoekers die slecht ter been zijn of niet op eigen gelegenheid kunnen komen, kan voor vervoer gezorgd worden. Voor vervoer in Centrum bellen naar mev rouw Geomini. telefoon 942339 en voor Zuid mevrouw Van Marwijk, telefoon 945726 VROUWENCAFÉ LEUSDEN In eetcafé Hakhorst. Waarden 25a. Elke maandag geopend van 20.00 tot 24 00 uur. Om de week thema-avond, filmavond en cabaretavond Voor in lichtingen Jopie van de Wiel. Waarden 16. telefoon 943726 DE ZONNEBLOEM Secretariaat: Wierikwijk 40. telefoon 942877 Elke woensdagmiddag hand- werkclub van 14.00 tot 16.30 uur in het parochiezaaltje achter de R K kerk aan de Hamersveldseweg. Elke dinsdag middag soos voor ouderen van 14 30 tot 17 00 uur in De Til aan de Hamers- veldse weg.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 17