Mandemaker (PL) niet achter voorstel aktiviteiten-centrum Evenementencentrum ontbrak op raadsagenda Is Bouwrijpmaken Paardenmaat moet in juni van start gaan vakiiaai; ik iii: lbiimk krakt Dader verkrachting gepakt S krant; IU ■fr'fr'fr •tCH)" Bezwaren tegen gebrek aan inspraak mogelijkheden en tegen financiële aspecten Straatnamen Claeverenblad: Paarden- attributen J.O.V.D. thema-avond Leusder Krant f. Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Zie ook pagina 5: SOL organiseerde inspraakavond Jaarlijks tekort twee ton Tennishal mogelijk elders FOTO-KOPIE NODIG? Reimus&Snel Verantwoordelijk reda kleur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.O.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 111,80 per kwarlaal. Uitgave B.O.U. B.V. DINSDAG 27 JANUARI - 12e JAARGANG O. 79-1981 Jan Mandemaker. ..Nu de welzijns voorzieningen dreunend op ons afko men" (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het is bepaald niet zeker dat het exploitatietekort van evenementencentrum en tennishal binnen het aan vaardbaar geachte bedrag van 200.000,- per jaar zal blijven. De inspraakmogelijkheden op de plannen waren dermate onvol doende, dat er van feitelijke in spraak geen sprake kon zijn. Evenzeer onvoldoende heeft er een gedegen afweging van prioriteiten plaatsgevonden. Aldus wethouder Jan Mandemaker (Progressief Leusden. financiën) over het collegevoorstel inzake de bouw van een evenementencentrum en een ten nishal. De wethouder van financien neemt een minderheidsstandpunt in en is - evenals zijn drie fraktiegenoten in de raad - tegen het collegevoorstel, zoals dat nu ter tafel ligt Mandemaker heeft de moeite genomen zijn afwijkend standpunt uitvoerig toe te lichten. Uit zijn schrijven - dat gisteren overigens niet gevoegd was bij het collegevoorstel - blijkt dat Mandemaker is uitgegaan van hetgeen de frakties in het beleids plan ..Samen Onderweg ten aanzien van evenementencentrum en tennishal waren overeengekomen. Die afspraak behelsde, zoals bekend, het streven naar een door derden te exploiteren combinatie van aktiviteitencentrum en tennishal. zonder dat het de gemeente een cent zou gaan kosten. Volgens de meerderheid van het college is geble- ken dat het op die basis onmogelijk is om iets te realiseren Mandemaker is van mening, dat de prioriteit van deze voorzieningen daardoor anders is ko men te liggen INSPRAAK Onaanvaardbaar noemt Mandema ker het in zijn brief, dat er zo weinig mogelijkheden voor inspraak op de plannen zijn geweest De wethouder vindt ook dat in strijd met de in ..Samen Onderweg" gemaakte afspraken De mondelinge inbreng van de burger komt vooral tot haar recht in de beginfase van het besluitvormingsproces", zo zegt het beleidsplan. Uit het ..Draaiboek Evenementencentrum' blijkt volgens Mandemaker dat de beginfase van het besluitvormingsproces van aktiviteiten- centrum en tennishal in het voorjaar van 1979 heeft gelegen ..Daarom verwon dert het temeer, dat het besluit vormingsproces thans zó snel dient te verlopen, dat van feitelijke inspraak geen sprake kan zijn FINANCIËLE ASPECTEN Uitvoerig gaat de wethouder van finan ciën in op de financiële aspecten van het project. Hij constateert dat de ge hele opzet tamelijk optimistisch is en meent ..dat de suggestie dat het alle maal best mee zal vallen" ongemoti veerd is. Vraagtekens zet de wethou ders bij de passage uit het voorstel, waarin gewag gemaakt wordt van ,,de gunstige perspectieven die voor de toe komst in het kader van de verdere groei van Leusden verwacht mogen wor den' .Wat zijn", zo vraagt Mandema ker zich af. ..de gunstige perspectieven voor de verdere groei van Leusden'' Over de verdere groei bestaat grote on zekerheid. Feit is dat de bevolkings toename in het afgelopen jaar achter is gebleven bij de verwachtingen Er is geen of nauwelijks aanleiding om te veronderstellen, dat Leusden door middel van ..versnellen' verdere ver traging in de woningbouw kan opvan gen Dit heeft belangrijke konsekwen- ties voor de strukturele en incidentele uitkeringen uit het Gemeentefonds", aldus de wethouder Hij wijst erop dat voor Leusden de incidentele uitkerin gen wegens ongewoon bevolkings verloop in het verleden voldoende zijn geweest om de gevolgen van de uit groei op te vangen Het is, aldus Man demaker. de vraag of het trage groei tempo onze gemeente nog wel. res pectievelijk in welke mate. voor deze uitkeringen in aanmerking doet komen ..Het is een klemmende vraag nu de welzijnsvoorzieningen dreunend op ons afkomen" EXPLOITATIETEKORT Mandemaker verwacht dat, ten gevolge van de voortschrijdende inflatie, een stijging van het exploitatietekort van aktiviteitencentrum en tennishal te ver wachten zal zijn .,De opbrengsten zul len de neiging hebben achter te blijven (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Verwarring alom, toen vorige week donderdag aan het einde van de middag de agenda met bijbehorende stukken voor de raads vergadering voor aanstaande don derdag waren afgeleverd bij de raadsleden en de pers. Een 24 punten omvattende agenda, maar wat ont brak daarop? Het voorstel om over te gaan tot de bouw van een evenemen tencentrum en een tennishal in Leus den. Terwijl het kan niemand ont gaan zijn er met dit besluit juist de hoogste spoed betracht moest wor den en er persé deze maand over moet worden gepraat in de raad, willen beide accommodaties op tijd 15 oktober van dit jaar hun deuren kunnen openen. Zou er dan toch een kink'in de kabel gekomen zijn, zo vroeg men zich in kringen in en om de gemeen teraad af. Dat bleek echter niet het geval. De stukken, die bij het raads voorstel horen, waren niet op tijd klaar Met name vergde het nog wat tijd om de in de raadscommissie ..Financiën en Economische Zaken" gemaakte opmerkingen in het stuk te verwerken. In een dergelijk geval ver meldt men meestal wel het punt op de agenda, met daarachter dan de aan tekening dat de bijbehorende stuk ken zullen worden nagezonden Van die gewoonte week men bij „Interne Zaken" dit keer echter af en men vergat het spraakmakende voorstel geheel en al te vermelden op de raadsagenda. ..Een omissie", aldus gemeentevoorlichter Hans Hermans, waarvoor men de betrokkenen zijn verontschuldigingen aanbood. Maandag waren de stukken wel ge reed en kregen raadsleden en pers alsnog het voorstel. De agenda voor de raadsvergade ring. die aanstaande donderdag van af 19.30 uur wordt gehouden in de Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden j BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusdertieitjes f 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. raadszaal van net gemeentehuis, Ha- mersveldseweg 2, ziet er thans als volgt uit 1. Opening 2. Mededelingen 3 Notulen 4 Ingekomen stukken 5. Naamgeving wegen 6 Voorbereidingsbesluit plan Ro senberg 7 Vaststelling Winkelsluitmgsver- ordening gemeente Leusden 1980 8. Aankoop ondergrond Huize Ansfridus 9. Aanvrage extra krediet t b v. de openbare kleuterschool ..De Blokkendoos" te Leusden-zuid 10 Aanvrage ex artikel 50 der Kleu teronderwijswet t b v. de Gere formeerde kleuterschool (aan schaf buitenmateriaal) 12. Aanvrage ex artikel 50 der Kleu teronderwijswet tb.v R.K kleu terschool ..Hummeltjeshonk" (aanschaf ontwikkelingsmateri aal) 12. Aanvrage ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de P C. lagere school ..De Vallei" (inrichting van een acht ste lokaal) 13. Aanvrage ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 t.b.v c.v.in stallatie Hamersveldschool 15. Subsidie t b v emancipatie-acti viteiten 1981 16. Subsidie aan de plaatselijke Vrouwenraad Leusden voor 1981 17 Vaststelling krediet in rekening- couant voor 1981 18 Eindwijziging 1979 Grondbedrijf 19. Aanleg CAI in het plan Zwa nenburg 20 Krediet aanleg Noorderrandweg 20a Bouw aktivitentencentrum/ten- nishal 21 Aangaan van langlopende geld leningen in 1981 22 Garantie-geldlening ter finan ciering en bijdrage in exploitatie van 55 wooneenheden in W7 23. Rondvraag 24 Sluiting bij de gemiddelde prijsstijgingen, waartegenover echter de kosten nor maal zullen stijgen aldus de wethou der die er in dit verband verder op wijst dat het een ervaringsfeit is van de pro vincie. dat de exploitatietekorten van vergelijkbare projecten na de aanloop periode stijgen Terwijl de verslechterende financiële positie van de landelijke overheid al zijn gevolgen heeft voor de gemeente, is er, aldus Mandemaker, in een neergaande conjunctuur ook nog eens sprake van een gewijzigd consumptiepatroon. ..Particuliere bezuinigingen zijn nu al markant in verschillende sectoren Het is de vraag in hoeverre de sport hier door béinvloed zal worden, res pectievelijk het sociale gebeuren rond de sport: de horeca' BEHEERSSTRUCTUUR Een volgende reden voor Mandemaker om zich niet te conformeren aan het standpunt van de eerderheid van het college, is gelegen in het feit dat de beheersstructuur voor de beide ac commodaties op dit moment nog niet bekend is en dus ook nog niet de daaruit Voortvloeiende kosten Mandemaker eindigt zijn schrijven met opnieuw een citaat uit Samen Onderweg. Hij onderstreept in de paragraaf over het te voeren welzijnsbeleid de zin waarin staat dat afgewogen moet worden hoe een gelimiteerd bedrag optimaal kan worden verdeeld. Dat is niet goed gedaan in dit geval, zo meent Man demaker. „De frakties hebben grote prioriteit toegekend aan overdekte sportvoorzieningen, op basis van kostendekkende particuliere ex ploitatie. Dit blijkt niet mogelijk. Afgezien nog van het sombere fi nanciële perspectief dwingt zulks tot grondige afweging van prioriteiten. „Binnenhalen nu het nog kan", zou een volstrekt onjuist uitgangspunt zijn", aldus Mandemaker. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN- Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor om enkele straten in het deelplan „Claeverenblad"van de Tweede Fase te vernoemen naar voorwerpen, die gehanteerd worden bij het houden van paar den. Het gaat om de straten, die tegen de wijk „Groenhouten" ko men aan te liggen en volgens het voorstel zouden die moeten gaan heten 'Zadel'. 'Teugel', 'Halster', 'Hoefi/zer' en 'Stijgbeugel' Als al ternatieven worden de raad 'Strengen'en Trens'aangeboden. De weg die komt te lopen door het plan 'Paardenmaat' (het werk- gelegenheidsterrem langs de Ha- mersveldseweg, dat aanvankelijk met de naam 'Bruinhorst' werd aangeduid), moet 'Klokhoek' gaan heten. Volgens het college worden de landerijen, die tegen over dit werkgelegenheidsterrein liggen van oudsher met de naam 'Klokhoek' aangeduid. Tenslotte zouden enkele straat namen in Achterveld gewijzigd moeten worden. Het voorstel is van 'De Veriaegde Ruyterweg' 'Veriaagde Ruyterweg' te maken en van 'Jannendorperweg' "tJan- nendorp' AMERSFOORT - Het nieuwe be stuur van de J.O.V.D. (Jongeren Or ganisatie Vrijheid en Democratie) organiseert donderdag 29 januari een thema-avond over defensie. De avond wordt gehouden in de P.P.M. en begint om 20.15 uur.Sprekers op deze avond zijn luitenant Pronk en de heer Eesma, werkzaam op het secretariaat van Kerk en Vrede. Het gebied waar men in /uni met het bouwrljpmaken van „Paardenmaat" wil beginnen (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeente is van plan om In juni aanstaande van start te gaan met het bou'V- rijpmaken van het werkgelegen heidsterrein „Paardenmaat", dat aan de westzijde van de Hamers- veldseweg tussen het terrein van Pon en het deelplan Claeveren blad komt te liggen. Aldus blijkt uit de stukken voor de vergade ring van de raadscommissie „Openbare Werken en Ruimtelij ke Ordening", waarin onder meer over het bouwrijpmaken van „Paardenmaat" worden. gesproken zal Rozendaallaan 9 Leusden-C Wil men in juni met de werk zaamheden kunnen starten, dan moet de gemeenteraad volgende maand een zogenaamd „werk- krediet" vaststellen. Op dit mo ment is nog niet te zeggen, hoe groot dat krediet moet zijn. Het college laat de commissieleden weten, dat het in de bedoeling ligt om de werkzaamheden onder hands aan te besteden bij de firma G. J. van Schoonhoven. - PJGU vierde jaarfeest pag. 3 - Meer nieuws over aktiviteitencentrum pag. 5 - In memoriam dominee Kelder pag. 7 -Vegetarisch eethuisin Amersfoort pag. 8 - Achtervelds nieuws pag. 9 -Sportnieuws pag. 9 en 10 LEUSDEN - De politie heeft vrij dagavond de dader van de verkrach ting die dinsdagnacht in Leusden plaats vond, aangehouden. De dader is de negentienjarige C. de E. uit Amersfoort. Hij kon worden aange houden naar aanleiding van de ge gevens die een verkrachte vrouw in Amersfoort de politie heeft gegeven. Zij kon vrij nauwkeurig de auto van de jongeman beschrijven en wist zich een gedeelte van het kenteken te herinne ren De politie deed navraag bij een dealer van het betreffende automerk en kwam erachter dat het hier om een ge huurde auto ging Met deze gegevens kon de politie vrij makkelijk de dader opsporen De jongeman heeft onder tussen een bekentenis afgelegd en toegegeven dat hij de twee vrouwen uit Amersfoort en Leusden heeft verkacht De eenentwintigjarige vrouw uit Leusden reed in de nacht van dinsdag op woensdag op haar fiets vanuit Amersfoort in de richting Leusden. Bij de kruising van de Noorderinslag en de Groene Zoom wachtte C de E. zijn slachtoffer op De jonge vrouw werd gedwongen van haar fiets af te stappen en in de auto van de jongeman plaats te nemen baars woningen bv. Bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden-C telefoon 033-943880. i Verzekeringen Gratis huizenpocket Computerhypotheek- adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties twmakelaarciiog hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569 Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur) Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1