angstaanjagende roman over een nieuwe ijstijd Nederlandse schilders van de zeventiende eeuw Kunst encyclopedie „Wijlen Sarah Silbermann" Lampo en het fantastische De Nederlandse Schilderkunst - van de primitieven tot het expressionisme DE NEDERLANDSE SCHILDERKUNST leusder krant Christopher Wright Cantecleer DONDERDAG 22 JANUAR11981 10 In 1977 verscheen bij Gottmer in Haarlem de Nederlandse vertaling van „The weather conspiracy", waarin een team specialisten, zich onder meer baserend op enkele be langrijke ClA-rapporten, de moge lijkheid van een nieuwe ijstijd onder zoeken. Een nogal angstaanjagend boek, waarin de ondergang van de huidige beschaving wordt aange kondigd door een vrij snelle, nieuwe ijstijd. Geen atoomoorlog, maar de natuur maakt een einde aan onze moderne tijd. Zijn er dan zoveel te kenen, die er op wijzen, dat de vette jaren voorbij zijn en dat we de ma gere jaren tegemoet gaan? Volgens de deskundigen wel. Onze samenleving is gebaseerd op evenwicht Raakt dat evenwicht zoek, dan zijn er grote konsekwenties voor een bepaald deel van de wereld Hon gersnood. opstanden, revoluties, oor logen zijn vaak ontstaan door een ba lans. die doorsjoeg naar één zijde Ook in de natuur is evenwicht een zeer be langrijke zaak. Zo niet nog belangrijker, omdat een onevenwichtige natuur weer het evenwicht in onze samenleving ernstig verstoort. Het gaat dan dubbel op. Een belangrijke factor in dit geheel is ons klimaat Hoewel deskundigen over de hele wereld met grote ijver trachten het klimaat te doorgronden en zo mogelijk te beheersen, is het resul taat nog niet indrukwekkend, terwijl de tijd dringt. Er is een nieuwe ijstijd op komst en sneller, dan we met z'n allen verwachten. In het verleden is een dergelijke ijstijd ook zéér snel gekomen Vooraan staande geleerden zijn tot die konklusie gekomen op grond van vondsten van ,,ter plaatse ingevroren mammoets die nog verse plantenresten in hun maag hadden". Het weer is de afgelopen jaren niet stabiel geweest Wie er de krantenbe richten uit de afgelopen periode op na slaat, zal tot de ontdekking komen, dat het klimatologische evenwicht is ver stoord- Perioden van grote droogte (en hitte) aan de ene zijde van de wereld corresponderen met de perioden van enorme kou. sneeuwval en overstro mingen aan de nadere kant van de aar de Geen redelijke gelijkmatigheid meer. maar uitersten Wie herinnert zich de uitermate strenge winter van 1976 niet, toen men in Nederland wekenlang op straten en stoepen kon schaatsen"? Dergelijke strenge winters, die met name ook in de VS zich steeds vaker manifesteren, hebben een enorme invloed op onze polen In dergelijke perioden groeit de sneeuwkap van de Noordpool sterk, terwijl in de zomer (die later invalt) het afsmelten langzamer gaat. Elk jaar zal door een dergelijke cyclus de ijskap groeien, steeds verder naar het zuiden Een dergelijk effekt is ook waarneem baar m de Noordelijke landen, waar op sommige plaatsen de sneeuw winter en zomer blijft liggen, vooral in de ondoor dringbare bosgebieden, waar ook de zon niets meer kan doen En sneeuw kaatst warmte terug In de steeds groter wordende reeks doem-verhalen neemt een nieuwe ijs tijd dan ook onherroepelijk een steeds belangrijker plaats in Vooraanstaande SF-schrijvers hebben zich op dit voor hen dankbare onderwerp geworpen, speculerend op de gevolgen van een nieuwe ijstijd. Maar dat was voorname lijk in een tijd, dat er nog geen sprake was van onrustbarende tekenen Nu ligt dat anders. Douglas Orgill en John Gribbin schreven over die nieuwe ijstijd een fascinerende, uiterst aktuele roman: ,,De zesde winter". Het verscheen in Nederlandse vertaling bij De Boekerij te Amsterdam. In ..De zesde winter" is het zover, dat het klimaat van onze aarde dusdanig is verstoord, dat een nieuwe ijstijd onver mijdelijk is geworden, ook al proberen de vooraanstaande politici in hun gren zeloos optimisme het koor der deskun digen te overstemmen De klimaatbe heersing is nog met ver genoeg gevor derd om de komende ramp tegen te houden Ijzingwekkende sneeuwstor men teisteren het noordelijke deel van de aarde Hele dorpen en steden wor den met de grond gelijk gemaakt en de oude instinkten der wolven worden weer wakker geroepen door het oer beeld van een teruggekeerde ijstijd Naarmate de kou toeneemt, vervagen de politieke grenzen en probeert een angstige mensheid in toenemende eendracht te redden wat er te redden valt. terwijl op het zuidelijk halfrond de hitte stijgt en een grote droogte werel- delen als Australië en Afrika teistert. Orgill en Gribbin zijn er in geslaagd met ,,De zesde winter een niet alleen spannend en sfeervol boek te schrijven, maar schtsen duidelijk en logisch de gevolgen, voor onze moderne samen leving indien een nieuwe ijstijd aan breekt Die gevolgen zijn aan de ene kant catastrofaal, maar niet zo destruc tief als de gevolgen van een allesom vattende kern-oorlog Want zoals ook in ,,De zesde winter wordt beschreven (met kennis van zaken) zal een nieuwe ijstijd een oeroud volk opnieuw de kans geven zich te ontplooien En dat is het volk der Eskimo's en dat der Chukchi s In de loop der eeuwen voor een belang rijk deel gedegenereerd en gecivili seerd. zullen deze noordelijke wolkeren opnieuw een kans krijgen zich te ont plooien, zich baserend op het oeroude instinkt dat van vader op zoon is over geleverd. Zich baserend op oude ge bruiken en technieken, die ondanks al les nog niet verloren zijn gegaan. Dat is de boodschap in deze fascinerende en huiveringwekkende roman Want terwijl de moderne beschavingen ineenstor ten. Rusland en Amerika vertwijfelde pogingen doen om hun invloedssferen te bewaren, neemt de natuur wraak na de eeuwenlange aanslag, die de be schaafde mens op haar heeft gepleegd. De zesde winter is aan de ene kant geen opwekkend boek, zeker niet ge zien het aktuele thema Want wat in deze roman wordt beschreven zou bin nen afzienbare tijd kunnen gebeuren. De wetenschappelijke rapporten van vooraanstaande klimatologen wijzen duidelijk in die richting. Aan de andere kant biedt ,.De zesde winter' ook hoop Hoop op een nieuwe, betere bescha ving in een steeds witter wordende wereld In het Parool van zaterdag 17 ja nuari 1981 lees ik het volgende be richt: „Terwijl in Europa op grote schaal het verkeer in de war wordt gestuurd door de overvloedige sneeuwval, heersen in Australië on gewoon hoge temperaturen, zelfs voor de Australische zomer. In Ade laide is het al een week meer dan 40 graden in de schaduw". Misschien is voor ons de „zesde winter" al begonnen Bert Vos ..De zesde winter iThe Sixth Winter. 1979) door Douglas Orgill on John Gribbin Nederlandse vertaling Jacques Post 1980 Uitgave De BoeKeni te Amsterdam paperback 326 blz Prijs 27.50 We blijven nog even bij de Neder landse schilders en wel bij die uit de zeventiende eeuw. Wat in het over- zichtsboek van Wouter Kusters ont breekt, namelijk wat uitgebreidere gegevens over de schilders zelf, biedt het boek „Nederlandse schilders van de zeventiende eeuw" door de Britse kunstkenner Chris topher Wright. Wright ontving zijn opleiding aan de universiteiten van Leeds en Londen en specialiseerde zich in de schilderkunst van de ze ventiende eeuw. Naast „Old Master Paintings in Britain" publiceerde hij enkele boeken over Rembrandt en Vermeer en (met B. Nicholson) een monografie over Georges de La Tour. Wright publiceerde geregeld in „The Burlington Magazine" en an dere vaktijdschriften. In ..Nederlandse schilders van de ze ventiende eeuw" trekt een kleurige ka- leidoscoop van zeventien-eeuwse schilderijen aan ons voorbij, vergezeld van korte biografieën Daarnaast is er een historisch-geografisch overzicht van de schilderkunst in de Noordelijke Nederlanden in de zestiende en zeven tiende eeuw opgenomen Aandacht wordt ook geschonken aan de levens- en werkomstandigheden van de be langrijkste kunstenaars uit die periode Het aardige van dit voortreffelijke overzicht is, dat Wright alle geselec teerde schilders alfabetisch rang schikte. zodat het boek heel goed als een encyclopedie te gebruiken is. Daarnaast is een lijst opgenomen van musea, waar collecties te zien zijri van Nederlandse meesters uit de beschre ven periode, gevolgd door een bibliog rafie van algemene werken en tentoon stellingscatalogi Een onmisbare index besluit dit bijzonder komplete over- zichtsboek van onze meest bekende meesters Meesters trouwens, waarvan toch velen niet zullen hebben gehoord, want als we het in het algemeen hebben over onze beroemdste schilders, dan komen we vaak niet veel verder dan Rembrandt. Frans Hals. Jan Steen. Vermeer, Potter en Van Ruisdael Maar had u ooit gehoord van bijvoorbeeld Matthias Withoos9 Wright wel Withoos was een schilder van stillevens, in 1627 in Amersfoort geboren Werken van Withoos zijn te vinden in musea in Avig non, Basel, Leningrad. Rome en Rot terdam. om er maar enkele te noemen Wist u trouwens, dat Paulus Bor naar alle waarschijnlijkheid omtreeks 1600 in Amersfoort is geboren9 Datzelfde geldt ook voor Matthias Stomer. Ik wist dat niet, maar dankzij het uitgebreide stan daardwerk van Christopher Wright is het mogelijk om enorm veel te lezen over schilders, die wellicht alleen in kunstkringen bekend zijn Wat dat be treft biedt ..Nederlandse schilders in de zeventiende eeuw' een schat aan on vermoede gegevens over schilders, die - hoewel we ze niet kennen - nog steeds een niet onbelangrijke plaats in nemen in het ontzagwekkende oeuvre van onze Hollandse meesters. Daarom is dit boek een kostbaar bezit voor hen. die méér willen weten dan hetgeen Rembrandt en Frans Hals voor de schilderkunst in de wereld hebben be tekend. V. Nederlandse schilders in de zeventiende eeuw door Christopher Wright (The Dutch Pamters 1978) Veda!ng B M M Schuddeboom-Tolenaar 1980 Met 162 afbeel dmgen in kleur 27 in zwan-wit 240 blz groot tormaat Uitgave CantecleerbvteOeBin Gebonden prgs 54 50 Een kunstencyclopedie samenstel len - zeker in een tamelijk kort bestek - is een riskante bezigheid Wil je echt volledig zijn, dan kun je je niet beperken tot één boekdeel, maar dan wordt zo n encyclopedie vrijwel onbereikbaar voor het grote publiek, dat misschien wel eens incidenteel iets op kunstgebied wil opzoeken (na een vakantie-ervaring bijvoorbeeld), maar geen honderden guldens wil neertellen voor een alles omvattende encyclopedie Een encyclopedie in kort bestek dus. Ruim vijfhonderd bladzijden Wat neem je wél en wat neem je niet op? Elke keus zal discutabel zijn. maar het belang rijkste is. dat het voornaamste er in te vinden is. Zo n enclyclopedie is de ..Kunst En cyclopedie voor ledereen" van Can- tecleer. Véél illustraties, véél informa tie Vertaald uit het Engels, maar met name wat betreft de Nederlandse kunstgeschiedenis belangrijk aange vuld door de Nederlandse redaktie on der leiding van Lideke Peese Binkhorst- Hoffscholte De Britse mindere goden moesten daarvoor plaats maken. In het algemeen niets dan lof voor dit uiterst nuttige naslagboek, waar vooral scholieren erg veel plezier van kunnen hebben, maar ook zij. die geïnteres seerd zijn in allerlei kunstuitingen en genoegen nemen met een korte uitleg of geschiedenis, is deze encyclopedie prima te gebruiken. Maar als er dan op het titelblad staat. ..Kunst encyclopedie voor iedereen op het gebied van schilderkunst, beeld houwkunst. grafische kunst en kunst nijverheid". dan is het toch een tikkeltje verbazingwekkend om te konstateren, dat een befaamd Amsterdams boekbinder als Albert Magnus ont breekt. zoals ook de boekbindkunst ontbreekt En Albert Magnus leverde kunstwerken af. die ook nu nog als zo danig worden erkend. Ik doe maar een keus. omdat dit onderwerp mij toevallig interesseerde en zo zal het ook ande ren vergaan. Zoals gezegd het is moei lijk een grens te trekken. Want waarom bijvoorbeeld wel „Gizeh" vermelden, waar de befaamde pyramide van Cheops staat, maar een even belangrijk monument als Stonehenge weglaten9 1 Zo zullen er wel méér voorbeelden te vinden zijn. Dat wil overigens niet zeggen, dat deze encyclopedie daarom waardeloos is Wat ik alleen maar wil zeggen is. dat een encyclopedie in kort bestek niet datgene te bieden heeft als een grote encyclopedie in veel delen. Ook deze ..Kunst encyclopedie voor iedereen" kent derhalve haar beperkingen, af hankelijk van de keus van de samen stellers Bij het doorlezen van deze encyclo pedie ben ik echter een stuk wijzer ge worden en daar gaat het tenslotte om. Als naslagwerk voor algemeen gebruik is het een goed boek Wil men méér weten, dan zal men toch boeken over het specifieke onderwerp ter hand moeten nemen V. „Kunst encyclopedie voof lederoen", (A visual dictio nary of art. 1978). Uitgave: Cantecleer to Da Bllt, 1978 Gebonden 520 biz Met kleur- en zwart-wlt Illustraties, prijs 49,50. Als men de naam Hubert Lampo noemt, dan denkt men onmiddellijk aan de roman „De komst van Joachim Stiller", die Lampo in 1960 schreef en die hem befaamd maakte in zowel eigen land als daarbuiten. Lampo schreef naast verschillende romans ook tal van essays op het gebied van magisch realisme, een veelomvattend onderwerp, waarvan essentiele delen ook telkens weer in zijn romans opduiken. Over het we zen en hoogtepunten van de fan tastische literatuur schreef Lampo met name „De zwanen van Stone henge waarin hij o.m. speurtoch ten onderneemt naar de herkomst van de Heilige Graal. Die Graal treft men opnieuw aan in zijn nieuwste roman: ..Wijlen Sarah Sil bermann" en dat niet alleen Lampo trekt al zijn registers open en laat het fantastische en magisch-realisme de vrije loop Kernpunten in deze roman is de ..ietwat" afwijkende carnavalsvie ring in het dorpje Zoetelede in het Belgi sche Brabant. Daar schijnt de Car navalsprins elk jaar volgens een oerou de traditie te worden opgeofferd aan de aardgodm, de schenkster van de vruchtbaarheid Geheimzinnigheid overal, dus. Lampo laat het daar echter niet bij. ook al zou hij vanuit dit basis gegeven zonder meer een fascineren de roman geschreven kunnen hebben. Lampo gaat verder en haalt allerlei an dere legenden overhoop. De Heilige Graal, de Zwarte Madonna, megalit- hen, grafheuvels, ja zelfs een soort Ronde Tafel (de notabelen van het dorp) vormen een schakel in dit uitge sponnen verhaal. En dat is jammer, want eenvoud siert de mens Desalnie.temin zal „Wijlen Sarah Silbermann" ook nu weer een boeken, voor u besproken DOOR BERT VOS Wekelijkse boekenrubriek onder redaktie van Bert Vos. 1e jaargang nummer 3. IN DIT NUMMER: De verschrikkingen van ,.De zesde winter", een realistisch toekomstbeeld in romanvorm. De Nederlandse Schilderkunst, van de primitieven tot het expressionisme Nederlandse schilders van de zeventiende eeuw Een schitterend naslagwerk De korte SF-verhalen van de Poolse natuurkundige Stanislaw Lem. En verder: „Wijlen Sarah Silbermann", door Hubert Lampo. Kunst Encyclopedie voor iedereen. Boeken in het kort. Op het gebied van schrijvers, den kers of componisten heeft Nederland niet zoveel te bieden, zegt Wouter Kusters in het monumentale platen boek ..De Nederlandse schilderkunst „Het is een land van kooplieden en re genten, niet van dichters, bouwmees ters of beeldhouwers Gelukkig zijn er daarentegen schilders te over Had het land zijn schilders niet gehad, dan had het geen troef bezeten in het internatio nale culturele spel" Natuurlijk is het een waarheid. Ne derland heeft internationale faam ver worven door zijn schilders. Waren het in de Middeleeuwen de zuid-Nederlandse schilders die tot voorbeeld werden ge steld. in de gouden eeuw werd het ac cent grotendeels verlegd naar de noordelijke Nederlanden Wouter Kusters heeft die ontwikke ling, van de vroege Middeleeuwen tot nu, in een schitterend platenboek vast gelegd, „De Nederlandse schilder kunst'. De begeleidende tekst is kort Tekort eigenlijk, want bij het bekijken van de honderden schilderijen en tekeningen krijg je onwillekeurig de behoefte om méér te willen weten over een bepaalde kunstenaar Maar, zo zal het uitgangs punt van de samensteller zijn geweest, wie echt méér wil weten kan terecht in honderden historische kunst-boeken of biografieën. „De Nederlandse schilderkunst" wil alleen maar de deur openen naar al dat fraais, wat in de loop der eeuwen door onze schilders aan het linnen of papier is toevertrouwd. Hoewel het accent voornamelijk ligt op de middeleeuwse en 17-eeuwse schilders uit zuid- en noord-Nederland, volgt Kusters ook de meer modernere schilders als Mondriaan en Van Gogh. om te eindigen bij Kees van Dongen. In totaal 268 schilderijen, penteke ningen. aquarellen en prenten zijn in dit omvangrijke boek verzameld, al dan niet in detail. Natuurlijk valt er te twisten over de keuze. De één had liever wat méér willen zien van bijvoorbeeld Van Gogh. terwijl de ander het oeuvre van Jeroen Bosch tekort gedaan vindt. Maar in haar algemeenheid is dit over- zichtsboek erg waardevol. Het geeft een uitstekend beeld van al datgeen. wat schilders en tekenaars in de loop der eeuwen aan ons hebben geschon ken En dat is een erg kostbaar cultureel goed. ook al zijn talrijke kostbare schilderijen in de loop der decennia over de hele wereld verspreid, waar ze gelukkig niet alleen deel uitmaken van particuliere verzamelingen maar voor al ook trots te kijk staan in vooraan staande musea, waar ook ter wereld Vraag een buitenlander wat hij weet van Nederland, tien tegen een zal hij het eerst de schilders noemen als Remb randt. Van Gogh Daarna komen pas de molens en de klompen. Dankzij onze schilders zijn we tenminste niet eeuwig veroordeeld tot een volk. dat alleen maar op klompen met molentjes looptDit boek bevat de meeste bewijzen daarvoor. Voor de liefhebbers alleszins het aanschaffen waard' Maar let er dan wel even op. of het gedeelte van pagina 117 tot en met 140 er in zit. In mijn exemplaar ontbraken helaas deze pagina's. V. De Nederlandse schilderkunst door Wouter Kusters 280 blz groot tormaat In kleur en zwad wit met 268 afbeeldin gen Uitgave Icobcv Alphen a d Rijn 1980 Gebonden in linnen, pn)s 55,- tamelijk groot publiek aanspreken, ook al zijn de ook in dit boek niet ontbreken de erotische scènes naar hedendaagse normen wat kneuterig. Het is echter ook duidelijk, dat Lampo nog steeds teveel teert op zijn suc cesvolle Joachim Stiller en er niet in slaagt om dat succes op z'n minst te evenaren. Het teveel aan lang niet altijd essentiële gegevens in één roman wil len proppen, is naar mijn gevoel funest geworden voor „Wijlen Sarah Sil bermann". waarbij Lampo bovendien de aanvankelijk tamelijk boeiende ver teltrant door zijn uitgebreidheid niet tot aan het einde vol weet te houden, zodat de aandacht halverwege begint te ver slappen. V. Wijlen Sarah Silbermann door Hubert Lampo 1980. Uitgave Meulonhoff Nederland te Amaterdam In haar Meulenhoft Edltle-reeka Paperback, 341 blz. prijs 29.50.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 24