i I Tekort twee ton Inge z onden Tennishal op andere plaats? Plannen aktiviteitencentrum op SOL-avond van kanttekeningen voorzien Voorzitster Stichting Werknemers sprak Buitenlandse voor leden NBP Sportverenigingen kondigen aan om hogere subsidies te gaan vragen Aktiviteitencentrum is voor 90% sportgebeuren Buitenlandse vrouw in Nederland Collegevoorstel: PL organiseert „Leusdense kringen" DINSDAG 27 JANUAR11981 plaatselijk nieuws (Van de rekdaktie) LEUSDEN - In het definitieve voorstel aan de raad inzake de stichting en exploitatie van een aktivitietencentrum, sporthal en tennishal is geen wezenlijke verandering aangebracht. Het geraamde jaarlijkse exploita tietekort blijft rond de twee ton schommelen 198.500,-). Hoewel de opmerkingen en vra gen vanuit de verschillende commissies deels zijn verwerkt, blijft het voorstel toch vrij vaag over verschillende essentiële vragen zoals: in hoeverre zal het exploitatietekort van invloed zijn op andere nog te realiseren projekten als dorpshuis en open jeugd- en jongerencentrum. Vastgesteld wordt alleen, dat er voor 1981 nog wel budgetaire ruimte zal zijn, maar aan de kant wil het gemeentebestuur een deel daarvan gebruiken voor eventuele aanloopkosten. Het gemeentebestuur blijft uit gaan van een personeelsbeleid, waarbij gebruik gemaakt wordt van een ..pappa-mamma-systeem" Dat betekent, dat de echtgenote van een bedrijfsleider ook daad werkelijk ingezet zal worden, ter wijl daarnaast de bedrijfsleiding bijgestaan zal worden door een technische man èn verder part-ti me krachten Volgens het ge meentebestuur is elders gebleken, dat dit een goed werkend systeem is. Volgens het voorstel zal de huidige exploitatie-opzet in de toe komst nog gunstiger uit kunnen vallen, omdat door een verdere groei van de gemeente het gebruik van de accommodatie door leer lingen evenredig toe zal nemen en daarnaast ook sprake is van uit breiding van een aantal lesuren gymnastiek van de leerlingen der Leusdense scholen. In een bijlage wordt een over zicht gegeven van de te verwach ten tarieven, gerelateerd aan ta rieven uit omliggende gemeenten. In de prognose is door de ge meente rekening gehouden met tarieven voor het tennishalprojekt inzake verhuur in avond- en week end uren variërend van 23.5: per uur in de zomer (en als jaarkon- trakt) tot 35 - in de winter In Barneveld (Veluwehal) variëren deze tarieven van ƒ31,50 tot 49.50 in Ede (kontraktbasis) is dat 33,50. in Amsterdam (Frans Ottenhal) ƒ41,50 en in Soest (2-baanshal) 30- Deze bedra gen zijn inclusief 5% verhoging voor het seizoen 1981/82 Zoals bekend zal uiterlijk 1 maart a.s. met de bouw begon nen moeten zijn om het projekt op 15 oktober a.s. in gebruik te kunnen nemen. Ais de raad met het voorstel akkoord gaat en de meerderheid heeft zich al poli- tief uitgesproken), dan zal het projekt worden gebouwd door de Projektontwikkeling Drach ten b.v. De Sportraad ondersteunt het voorstel van harte, aldus b. en w. in het voorstel. NOGMAALS: DE ZOGENAAMDE REKENFOUT VAN 300.00,— Op verzoek van de heer Pedde- mors (deze krant dd. 22-01- 81) wil ik nog even ingaan op de opmerking rond de reken- cq. typefout van ƒ300.000,— in de exploitatie-opzet van het aktiviteitencentrum de ten nishal. (Uiteraard) was ik er in mijn beschouwing reeds van uitgegaan dat hier wel sprake moest zijn van een typefout. Bij mijn verdere opstelling van de cijfers heb ik er dan ook van afgezien om deze 300.000,— in beschou wing te nemen Er viel van mijn kant dus niets recht te zetten. De oorspronkelijk gemaakte op merkingen blijven nog steeds aan de orde en daarmee ook de door mij ingeschatte hoogte van het te ver wachten exploitatietekort. Indien werkelijk op onderbouwde wijze opmerkingen gemaakt zouden zijn die het ingezonden stuk d.d. 8-1-81 ontkracht zouden hebben, zou ik daar uiteraard melding van hebben gemaakt. Ter wille van de eerlijkheid en de objektiviteit. Leusden, 23 januari 1981 P Hanemaaier Gisteren lag het bij mij in de bus Geen flauw idee wie me dit aardige prentje stuurde, en evenmin waarom het bij mij in de bus lag. Een tekeningetje met daarop de schets van een eiland (denk ik). Op dat eiland staan een aantal vak jes getekend, o.a een vrij groot vakje met het woordje ..tennis'' erin. Onwil lekeurig kijk je dan wat geïnteresseer der, we willen in Leusden immers een tennisbal? Zou het daarop slaan? Ik ben er niet helemaal uitgekomen. De tekening was niet compleet; het leek alsof de rand ervan was afgesneden Na een tijdje staren zag ik het- op de rand had gestaan ..Gemeente' en dan nog wat letters maar daar was te weinig van over om te kunnen zien over welke gemeente het gaat. ..Jammer", denk je dan. ,,zo kom ik er niet achter van wie die tekening is en waar het is". Het zou tenslotte heel goed een schetsje van een stukje van Leusden geweest kun nen zijn. En toen liet het me eigenlijk niet meer los Zo n tennishal moet er komen, vindt de gemeente, ook al kost ons dat ieder jaar (veel) geld Er kwam dus een voor stel om dat dan maar gauw te doen. Maar natuurlijk, er gebeurt op ons dorp bijna niets of er wordt wel een bezwaar schrift tegen geschreven Daarom vind ik het eigenlijk best verstandig van de gemeente (ol wie dan ook die schets gemaakt moge hebben), dat ze al een alternatie! klaar heeft liggen Een echt Leusdens alternatief lijkt me. Laten we er van uitgaan dat het inder daad om een eiland gaat. Dan moet |e er komen over een brug; en dat wordt ook duidelijk door de tekening gesug gereerd Dat kost nóg meer geld. hoor ik al zeggen Maar daar ben ik nog niet van overtuigd We hebben immers nog (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De fraktles in de gemeenteraad hebben begin de ze week een briel gekregen van vertegenwoordigers van een aan tal Leusdense organisaties en particulieren, die wat „kantteke ningen" plaatsen bij het voorstel van het college aangaande de stichting van een aktiviteitencen trum en een tennishal in Leus- den-centrum. De brief is een sa menvatting van de kritische ge luiden, die jongstleden donder dagavond te horen waren op een door de werkgroep SOL (Samen levingsopbouw Leusden) beleg de inspraakavond over de beide te realiseren accommodaties. Zo'n veertig Leusdenaren maakten donderdagavond van de door SOL geboden gelegenheid gebruik om van gedachten te wis selen over het voorstel. Dat lever de voor een deel opmerkingen op, die al eerder te horen waren. Zo werd opnieuw de vrees uitge sproken, dat er voor andere in Leusden noodzakelijk geachte voorzieningen op maatschappe lijk terrein geen financiële ruimte meer zal zijn. Een deel van de aanwezigen maakte zich daar erg boos over. Eveneens opnieuw werden er vraagtekens geplaatst bij de door de gemeente gepre senteerde exploitatieopzet, die te optimistisch zou zijn en een lager tekort aangeeft dan straks de werkelijkheid zal blijken. Maar er waren donderdagavond ook geluiden te horen, die tot nog toe minderduidelijk doorgeklonken heb ben. Zo blijkt de Leusdense sportwe reld toch ook met voor 100% gelukkig met de thans gepresenteerde plan nen, waarbij met name de vrees voor niet op te brengen tarieven werd uitgesproken. En vanuit Achterveld kwam de vraag, waarom al die voor- ACHTERVELD zieningen nu persé in Leusden-cen trum moeten komen te staan. Vertegenwoordigingen van de Rooie Vrouwen, het Vrouwenkafé. de Muziekschool Leusden. Avanti. Im pala, de Sportstichting en een aantal individuele Leusdenaren maakten er donderdagavond in De Til een leven dige diskussie van. Onder leiding van de bekwaam voorzittende A. Bouw meester formuleerde men een reeks van overwegingen pro en contra het voorstel, die voor de gemeenteraad bij het nemen van de beslissing van belang kunnen zijn. Omdat b en w officieel hadden laten weten aan de inspraakavond geen medewerking te willen verlenen en dus niet aanwezig wensten te zijn, besloot men het ge meentebestuur schriftelijk van de be vindingen van de avond in kennis te stellen VOLDOENDE INSPRAAK Volgens SOL-lid Jeanette de Jong had men de wethouders Mandema- ker (Financiën, Progressief Leusden) en Van Woudenberg (Welzijn, CDA) alsmede ter zake deskundige ambte naren gevraagd de inspraakavond bij te wonen. Maar het college had daar op te kennen gegeven, dat, naar zijn mening, er meer dan voldoende mo gelijkheden tot inspreken op de plan nen zijn geweest en dat de geïnteres seerde burger ook al via de openbare commissievergaderingen van de ver schillende standpunten uitvoerig had kunnen kennisnemen. Geen ambtenaren of collegeleden daarom bij de inspraakavond, het geen een vruchtbaar avondje diskus- sieren overigens geenszins in de weg bleek te staan In drie groepen beke ken de aanwezigen een half uur lang de specifieke sportkant van het ge beuren, het aktiviteitencentrum bin nen het gehele terrein van sociaal- cultureel werk in Leusden, en de financiële kant van de zaak Toen de drie verschillende groepen verslag deden van het bij hen besprokene, bleek vooral de groep die zich had beziggehouden met de sport tot een aantal verrassende uitspraken te ko men. Vertegenwoordigers van ver schillende sportverenigingen en twee bestuursleden van de Sport stichting hadden met elkaar om de tafel gezeten en berichtten vervol gens dat er bij de sporters ook ver schillende knelpunten te signaleren waren geweest Al eerder lieten de tennissers weten een andere opzet van de sportaccommodaties voor te staan Woensdagavond kwamen ook zorgelijke geluiden van Roda, Impala en Avanti naar voren Roda vreest in verband met de te verwachten tarie ven momenteel wordt gesproken over f 44,— per uur voor de sporthal in het aktiviteitencentrum geen gebruik van de nieuwe accommoda tie te zullen kunnen maken. De hand en korfballers kondigden aan bij de gemeente om meer subsidie tezullen aankloppen, omdat spelen in het nieuwe centrum voor hen anders ook met haalbaar zal zijn. Ook van de Achterveldse sporters kwamen opmerkingen over de hoog te van de tarieven in aktiviteitencen trum en tennishal. Bovendien vroe gen de Achterveldse aanwezigen zich af, of het niet mogelijk was om een behoorlijke binnensportvoorzie ning in Achteveld te maken Het op en neer reizen naar de sportcentra in Leusden-centrum, met name voor de kinderen, noemde men bezwaarlijk. Volgens de heer B W Peddemors, voorzitter van de Sportstichting en woensdagavond vaak de verdediging van de gemeentelijke plannen op zich nemend, zullen de tarieven, die in Leusden gevraagd gaan worden niet afwijken van wat er in de regio voor het gebruik van sportaccommo daties gevraagd wordt. Mochten er verenigingen in de problemen komen door de tarieven, dan bieden de tus sen gemeente en Sportstichting gel dende afspraken de mogelijkheid voor die verenigingen om voor een hogere subsidie bij de gemeente aan te kloppen, aldus Peddemors TELEURSTELLING Veel teleurstelling klonk er uit het verslag van de groep die zich bezig hield met de plaats van het evene mentencentrum binnen het gehele sociaal-culturele gebeuren. Alge meen werd de noodzaak van een goede binnensportaccommodatie erkend, maar is het evenementen centrum in deze opzet wel voldoende afgewogen tegen de andere wensen die er zijn op het gebied van accom modaties op sociaal-cultureel ter rein? Ook in „Samen Onderweg", het beleidsplan van de gezamenlijke raadsfracties voor de zittingsperiode van deze raad werd al erkend, dat er bijvoorbeeld een dorpshuis in Leus- den-Zuid moet komen en een open jongerencentrum in Leusden-cen trum Een dienstencentrum voor be jaarden en een ruimte voor de vrou wen staan ook nog zeer hoog op het verlanglijstje Daar zal allemaal, zo vreest men. minder snel iets van te recht komen, nu er dat aktiviteiten centrum gaat komen „Hebben we dan echt al die tijd voor niks meege daan aan inspraakprogramma's voor een sociaal-cultureel plan", zo ver zuchtte Ans van Kemenade (Rooie Vrouwen). En Jeanette de Jong (SOL) toonde zich zeer boos op de Planadviesgroep, die zich geheel af zijdig heeft gehouden van de ontwik keling van de plannen voor het aktivi teitencentrum 90% SPORT Dat de Sportstichting in ieder ge val wel de belangen van de daarbij aangesloten verenigingen uitstekend heeft behartigd, zal duidelijk zijn Peddemors herinnerde er aan, dat de Sportstichting al jarenlang bij de ge meente aandringt op de realisering van een binnensportaccommodatie. Een eigen werkgroep van de Sport stichting houdt er zich al geruime tijd mee bezig En ook in de werkgroep, die het college ten aanzien van aktivi teitencentrum en tennishal heeft ge adviseerd, hebben twee mensen van de Sportstichting de belangen van de sporters met verve verdedigd. Zo zeer, dat één van hen zonder schroom kon vaststellen dat het akti viteitencentrum, zoals dat nu waar schijnlijk gebouwd zal gaan worden voor 90% een sportvoorziening is. De werkgroep, die de financiële kant van de plannen nog eens onder de loupe nam, bracht weinig nieuwe gegevens naar voren. Pieter Hane- maayer, die al in verscheidene kran- tenpublikaties de exploitatieopzet van de gemeente aanvocht en dat ook deed in de vergadering van de raadscommissie „Financiën", hield ook donderdagavond voet bij stuken hield staande dat het exploitatiete kort veel hoger zal zijn, dan nu in de gemeentelijke stukken wordt becij ferd. steeds die brug over het Valleikanaal die één-brug-te-ver bleek te zijn? Die brug kunnen we best slaan tussen de vaste wal en het eiland. Het kost niets want die brug hebben we in voorraad! En dan nog zoiets. Dat zie je eigenlijk meteen als je uitgetennist bent: direkt nadat je over de brug komt moet je een scherpe linkse bocht maken. Die moet er dus eigenlijk uit, denk je dan Mis. die bocht is juist zo scherp gemaakt omdat we de oude bocht in de Noordermslag- Heihgenbergerweg daar kunnen neer leggen' Daarom is die oude bocht ook niet opgebroken! En ik wed dat de bordjes met 30 km die daar stonden óók nog niet zijn weggegooid Zo zie je: wie wat bewaart heeft wat! Nu zult u zeggen moet die bocht er dan op den duur niet tóch uit? Nee, ik denk van niet, tenzij er weer foutjes gemaakt worden bij een onverhoopt voorstel in die richting. Verder niets dan goeds. Ik vind het een mooi plannetje. Misschien zijn de par keerplaatsen wat aan de krappe kant. maar na wat oefening in de Hamershof lukt het wel onze auto's kwijt te raken Nog één ding. Er staat een mast op het eiland aangegeven Waarvoor die zou kunnen dienen, dat weet ik natuurlijk niet. Gaat het om een mast voor een centrale antenne? Of is het gewoon een vlaggemast? U mag het zeggen. Eén ding hoop ik wel; als het nodig mocht zijn dit plan voor een tennishal uit te voeren, laten we dat dan wel een tijdje van te voren horen En niet wan neer u. ik, wij allemaal naar de win tersport vertrokken zijn Daarom nu vast deze tekening Kunnen we vast eens gaan zoeken waar dit eilandje is en hoe mooi het misschien wel is. Dan kunnen we ook allemaal mee doen via onze SOL- én CML-inspraak' B. O W. L Bal LEUSDEN Tijdens de jaarverga dering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen woensdag 21 ja nuari werd niet alleen het financieel verslag en jaarverslag doorgenomen en goedgekeurd. Na de pauze was Fransje van Schalk uitgenodigd om het een en ander te vertellen over de buitenlandse vrouw In onze samenle ving, met name de Marokkaanse en Turkse. Tijdens de jaarvergadering is me vrouw W Neger afgetreden als pen ningmeester en mevrouw G Quint heeft haar taak overgenomen Me vrouw T Jansen is gekozen als verte genwoordigster in de vrouwenraad. Herkozen is voorzitster mevrouw A. van Hasselt. Terug naar Fransje van Schaik. Zij is voorzitster van een werkgroep in Amersfoort van de Stichting Buiten landse Werknemers. Wanneer echt genoten van de vrouwen om hulp komen, legt zij een bezoekje af en vraagt een van de zestig vrijwillige medewerkers verdere hulp te ver strekken Zelf heeft Fransje in Irak gewoond en kreeg daar haar kind Om niet zielig alleen te zijn, leerde zij de taal door kontakt te zoeken met andere moeders Nu heeft zij veel steun aan deze taal, hoewel de mees te gesprekken met veel handen-en Frans/e van Schaik, voorzitster van de Stichting Buitenlandse Werknemers voetenwerk tot stand komen. Op het moment is Fransje van Schaik intensief bezig met het baar- moederhalskankeronderzoek Tij dens dit onderzoek zijn er tolken aanwezig, vooraf wordt met behulp van tekeningen voorlichting gege ven. Fransje van Schaik begon haar in leiding met de vraag tot de aanwezige vrouwen: waar denken jullie aan wanneer je een Turkse of Marok kaanse vrouw ziet? Onderwerpen zo als integratie, voeding, taal. kleding en ongelukkig zijn werden genoemd. Haar verhaal baseerde zij op deze onderwerpen. Wat de huisvesting be treft, Amersfoort voert een zoge naamd spreidingsbeleid om integra tie makkelijker te laten verlopen Bui tenlandse vrouwen hebben het meestal moeilijk in Nederland De vrouw in Turkije en Marokko is ont zettend belangrijk in het gezin Door dat oudere kinderen meer Neder lands gericht raken, brokkelt haar belangrijkheid af, waardoor deze vrouwen vaak ongelukkig zijn Het is prettig wanneer Nederlandse vrou wen wat kontakt met hun zoeken, zodat zij in ieder geval een beetje aanspraak hebben, al is het maar een kort gesprekje in de supermarkt Een halve avond was veel te kort om over dit onderwerp genoeg te horen Het idee is gevormd om Frans je van Schaik nog eens te vragen, maar dan voor een hele avond Veel leden waren op de jaarvergadering aanwezig LEUSDEN Ook dit jaar biedt Progressief Leusden iedereen de mogelijkheid een politieke boom op te zetten over aktuele zaken met mensen uit alle politieke partijen. Daartoe organiseert Progressief Leusden een avond onder het motto „Leusdense Kringen", op vrijdag 30 januari vanaf 21.00 uur In De Hak- horst. Deze avond zal. evenals vorig jaar, worden opgeluisterd volgens de be kende formule interviews met plaat selijke politici afgewisseld met muzi kale intermezzo's van het speciaal voor deze avond samengesteld or kestje. dat er voor zal waken dat de interviews binnen de perken blijven. f

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5