In memoriam: ds. J. W. K. Kelder Cie. R.O. vergadert poppen EXPOSITIE BU FA. LIESHOUT Beschilderde meubelen van „Gilde der Schilderkunst' KPO-dames maakten k ran Is Bijeenkomst yoga-vrienden over „ademen wij vanzelf' V.O.S.-cursus van start CML/RO vergadert Interkerkelijk Vrouwenkontakt plaatselijk nieuws DINSDAG 27 JANUAR11981 Hij was een opgewekt mens Hij werkte vlot, en deed de dingen snel af. Moeilijke zaken pakte hij op direkte wij ze aan, en hij verrichtte ze in rap tempo Kon hij delegeren? Kon hij overweg met een kerkelijke taakverdeling? Zoals gezegd: de zaak van zijn ambt zag hij als strikt voor zichzelf weg gelegd Met de scriba of kerkelijke se- kretaris. die hem in 1974 ter zijde stond, trof hij het bizonder goed Aan hem kon hij vele zaken overlaten. Indertijd was er een sterke samenwerking met wat hij noemde ,,zijn rechterhand". Ook aan de andere leden van het moderamum. het dagelijks kerkbestuur, kon hij vele zaken overlaten Toch kon hij niet iemand genoemd worden van een ster ke delegatie Daarvoor had hij een te hoge dunk van zijn eigen taakomvat- ting Wel zei hij vaak tegen ouderlingen ..Doet u dat maar. dan kunt u uitste kend Hij kon ook uitstekend luisteren. Maar hij was wel van het slag mensen, dat het niet erg vond als je het niet met hem eens was, maar dat je er dan wel van wilde overtuigen hóé kortzichtig dat was Hij ging er dan aan werken om jouw standpunt naar het zijne toe te brengen GROOT ONTZAG Van dominee Kelder wordt gezegd: hij had geen vijanden Men had groot ontzag voor hem, en toch ook wel waardering Dominee Kelder werd op 31 mei 1935 te Wormerveer geboren Toen hij 22 jaar was emigreerden zijn ouders met acht kinderen naar Canada. Als enig kind bleef hij in Nederland achter, om dat hij toen reeds begonnen was aan zijn studie theologie aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam Dominee Kel der was predikant in Dieren en Schipluiden. Hij was gehuwd en heeft vier kinderen HET LEVEN NA DE DOOD GOD LAAT JE NIET LOS In het gesprek, dat ik bij zijn intrede met ds. Kelder mocht hebben, bracht hij de dood ter sprake Met zijn eigen woorden wil ik dit korte ,,in memoriam" besluiten. Dominee Kelder: „Hoe zal het le ven zijn na de dood? De hand van God laat je niet los, ook in je laatste knik. Het is nu een laatste knik, het is geen vallen. Hoe het is, dat zullen we wel zien. Dat is het geheim. Met God zijn, daar kun je je geen voorstelling van ma ken. Het zal een feest zijn. God, die orde op zaken stelt, in de hemel en op de aarde! We spreken over een nieuwe hemel. Alles wordt nieuw". ANCO MALI LEUSDEN - Dominee J.W.K. Kel der, die vrijdag 23 januari in zijn huis te Leusden is overleden, wordt van daag begraven in Oud-Leusden. Dominee Kelder werd 45 jaar. Hij werd op zondag 18 augustus 1974 in zijn ambt van predikant van de Ge reformeerde kerk te Leusden beves tigd door ds. G.W.H. Peddemors. Dominee Kelder heeft zich vanaf het begin van zijn loopbaan in Leusden in gezet voor wat betreft het samengaan, ,,het samen op weg zijn", zoals men dat in kerkelijke kringen graag betitelt, van Hervormde en Gereformeerde kerk. Samen met ds Kooman en ds. Weer- nekers. In Leusden doen de protestantse kerken, zeker in zakelijk opzicht, al vrij veel samen. Waar ds Kelder aan ge werkt heeft, dat is aan de mentali teitsverandering. hij wilde, dat de men sen links en rechts niet tegenover el kaar stonden. Hij probeerde an dermans standpunt voor iedereen duidelijk te maken CONSENSUS In 1974 stelde hij de consensus op, de gevoelens en gedachten over geloof en kerk voor de toen net gestarte Ge reformeerde kerk in Leusden. Deze consensus heeft in de afgelopen jaren goed gefunktioneerd, en zal nu pas bij gewerkt gaan worden Dominee Kelder heeft van harte meegewerkt om het kontakt tussen de Leusdense pastores op gang te hou den Hij trad destijds in overleg met postoor Kitselaar. En ook zijn relatie tot pastor Ter Bekke kan in dit licht worden geplaatst. Als zodanig heeft hij bijge dragen aan de uitbouw van de oeku- menische gedachte. AMBTSDRAGER In overeenstemming met de tradities van de Gereformeerde kerk, die nog altijd veel heeft weten te behouden van het begrip „domineeskerk". wilde do minee Kelder graag predikant zijn in de oude betekenis. Toch wel in eenvoudi ge stijl, zonder franje Hij identificeerde zich met zijn ambt. ,,Hij had het hoog met zijn roeping". Ambtsdrager zijn was voor hem een levensnoodzaak. Hij was een man met een stevige eigen in breng. Hij wist wat hij wilde. Hij was iemand, die van zijn typische predi- kantentaak niets wilde of kon afstaan. Het is daarom ook, dat hij, ondanks de ziekte die sinds 1979 zijn gezond heid ondermijnde, tot het laatst toe bleef funktioneren. Van „het verlengde le ven" heeft hij op bewonderenswaardige manier alles gemaakt wat er van te ma ken was. LEUSDEN De Yoga Vrienden Kring organiseert elk yogaseizoen een aantal bijeenkomsten, waarin er op een open manier met elkaar van gedachten gewisseld kan worden, over onderwerpen die vanuit yoga ter sprake komen. Ook thema's die voortkomen uit de belangstelling van onze bezoekers In de Yoga Vrienden Kring worden aan de orde gesteld. Zo kwam onder andere ter sprake: „Ba sisinformatie over meditatie", „Yoga In ons dagelijks leven", „Yoga In India", „Over goed eten gesproken", gevolgd door een vegetarische kook cursus. De eerstvolgende bijeenkomst op 2 februari gaat over het onderwerp: „Ademen wij vanzelf?" De avond begint om 19.45 uur in de Hakhorst en duurt tot ongeveer 22 uur. In de eerste helft van de avond houdt Jan van Dixhoorn een lezing overademhaling. Hij zegt onder meer dat ademhaling een sleutel is tot ontspanning in het dagelijks leven. Het gaat er niet om nieuwe manieren aan te leren. Er wordt geen „metho de" geboden De oefeningen zijn er op gericht de adembeweging bij zichzelf te her-ontdekken. Ze zijn geen gymnastiek of conditietraining, maar wegwijzers naar het gevoel van een spontane en ontspannen adem haling. Dat is het natuurlijke patroon, waarin de adem tevens zijn grootste vermogen en wendbaarheid bereikt. Een ontspannen en natuurlijke ademhaling is bij ieder mens in aan leg aanwezig, maar raakt verloren in de leefwijze van de moderne tijd. Daardoor neemt ook onze draag kracht af, die juist onder de moderne stress zo groot moet zijn. De kracht van de ademhaling is wezenlijk voor onze draagkracht in het algemeen. We moeten dus niet alleen tevreden zijn met ontspanning en rust. maar de adembeweging ook een centrum ver- LEUSDEN Woensdag 21 januari om 20.00 uur komt de werkgroep Ruimtelijke Ordening bijeen in het lenen, waarin het natuurpatroon ver ankerd is. De gevolgen van de gangbare ma nieren van gespannen ademen zijn velerlei. Ze geven klachten die zelden worden herkend als gevolg van ver keerd gebruik van de ademspieren omdat dit gebruik zo wijdverbreid en gewoon is. In de tweede helft van de avond wordt er koffie, resp thee gedronken en is er volop gelegenheid om aan Jan van Dixhoorn vragen te stellen. Jan van Dixhoorn (arts) leidt in Amersfoort samen met Bram van Bal- foort (zangpedagoog) de praktijk voor ademtherapie. Zij hebben enke le boeken geschreven, waaronder het boek „Ademen wij vanzelf", le dereen die geïnteresseerd is in dit onderwerp is op 2 februari welkom. Kontaktadressen: Ria Abels, Krak- horst 30, Telefoon 941886 Henk ter Haar, Vlasland 15, Telefoon 942147. voorlichtingscentrum aan deZwarte- weg. De agenda ziet er als volgt uit: 1 Opening 2 Verslag 9 december 1980 3 Mededelingen 4 Vergaderschema 1981 5 Activiteitencentrum/tennishal 6 Houtskeletbouw 7 Aanleg Rijksweg 28 8. Versnelling 9. Rondvraag 10. Sluiting LEUSDEN - Donderdag 19 februari start er opnieuw een V.O.S.-cursus voor vrouwen die met elkaar van ge dachten willen wisselen over wat er om hen heen gebeurt, of die het leuk vinden hun persoonlijke kontakten uit te breiden. Tijdens een V.O.S.- cursus wordt onder meer gepraat over het vrouw zijn, kinderen opvoe den, onderwijs, politiek, milieu en sociale voorzieningen. Met de hele groep wordt bepaald welke onder werpen bespreekbaar worden ge steld, dus leder onderwerp kan tij dens de cursus ter sprake komen. De V.O S.-cursus wordt gehouden op twaall donderdagochtenden van 9.15 tot 11.30 uur in De Til. Hamers- veldseweg. Voor kinderopvang wordt gezorgd Deelname aan de cursus kost 50 gulden per persoon Voor Informatie en aanmelding kunt u bellen naar Rose Verkerk, telefoon 940731 of José Meijer, telefoon 940031 ACHTERVELD - Donderdag 15 ja nuari waren er weer 27 dames van de K.P.O. bijeen in D'Ouwe Peerdestal. Deze avond werden er poppen voor gehandicapte kinderen gemaakt. De voorzitster opende de bijeenkomst en wenste alle leden een voor spoedig nieuwjaar, ook voor hun huisgenoten. Nadat er nog enkele mededelingen door haar waren ge daan werd er besloten om nu vlug aan het werk te gaan. Er wferen deze avond twee dames uitgenodigd van de handwerkhob- byclub. Deze hadden er voor gezorgd dat er een zestigtal beesten en poppen klaar lagen om gevuld en afgewerkt te worden Onder het genot van een kopje koffie werd er vlug aan het werk ge gaan Hoewel er heel wat werd afqe- babbeld werd er toch goed doorge werkt Aan het eind van de avond bleek dat alle poppen en beesten klaar waren gekomen hetgeen zeker een succes was De poppen en beesten werden uitgestald en dit bleek een mooi gezicht te zijn Men was er zelf verbaasd over dat uit zoveel oud materiaal nog zulke mooie dingen konden worden gemaakt. De poppen zullen binnenkort naar een tehuis van gehandicapte kinderen worden gebracht Degenen die er be langstelling voor hadden om mee te gaan konden zich opgeven. De beide uitgenodigde dames werd dank gezegd voor hun geweldige medewerking. Ze kregen bloemen en een cadeaubon aangeboden. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken vergadert dinsdag 3 februari aanstaande. De bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, wordt gehouden in het gemeentelijk voorlichtingscen trum aan de Zwarteweg 16a. De agenda vermeldt: 1 Opening 2. Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders 3. Vaststelling verslag 6 januari 1981. 4. Mededelingen. 5. Voorbereidingsbesluit perceel Hessenweg 189 I (de Groot). 6 Ontwerp - bestemmingsplan „Tennishal" 7. Bouwrijpmaken en afwerken terrein tennishal 8 Bouwrijpmaken plan „Paarden- maat" 9 Aanleg 2 bruggen in plan Lan- genbeek 10. Rondvraag. 11. Sluiting. LEUSDEN Het Interkerkelijk Vrouwenkontakt heeft op woensdag 28 januari een bijeenkomst in de Marcuskerk om 19 45 uur Het onder werp van deze avond is „Wie is God de Vader?" zeehaven Spakenburg" Gerrit Huygen voorzag ook een hoge spinde met een vissersdorpachtige schildering, getiteld „De Helling" Tenslotte bracht Ineke van Klingeren op een buffet met Romaansstijlige pa nelen een winters polderlandschap aan. en op een eiken kastje een grijs getinte schildering. In het sousterrain hebben de schilders nog een aantal olieverf-schil derijen hangen LEUSDEN - Tot en met zaterdag 31 januari is bij de firma Lieshout, Hamers- veldseweg 22 in Leusden-centrum, meubilair te zien, dat is beschilderd door leden van het „Gilde der schilder kunst". De meubelzaak van de heer Lieshout is geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 30 tot 17.45 uur ('s zaterdags tot 17 00 uur) en op vrij dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. In de zomer van 1980 namen enkele schilders het initiatief om meubilair te gaan beschilderen Aanvankelijk nam men de affaire als „projekt" ter hand. De samenwerking beviel de ene dame en de twee heren zo goed. dat ze het „Gilde der schilderkunst" oprichtten. De benaming „gilde" is door hen ge kozen, omdat ze daarin een vergelijking willen zien met het middeleeuwse gil- dewezen. Ambacht en kunst waren in die tijd nauw met elkaar verweven. Am bachtslieden en kunstenaars verenig den zich om hun werkzaamheden te bundelen en de kwaliteit te beoordelen. „Het gilde", zo zeggen zij in een ko pietje. bestemd voor de pers, „regelde de erkenning van de aangesloten leden met de titels „leerling", „gezel" en „meester". „Het Gilde der schilderkunst", zo gaan zij dóór, „werkt met een mees terteken, ontworpen door de schilder J.W. Snelders. Met het meesterteken wordt de kwa liteit van gildeswerkstukken gewaar borgd. Deze beschermende funktie is tevens wettelijk vastgelegd met de ex clusieve rechten op een zogeheten Be nelux depot" Bij het geëxposeerde meubilair dat geheel in het genre en op het nivo van de zaak van de heer Lieshout ligt, zijn een 5 deurs buffet met een land schapsschildering van Ineke van Klin- geren uit Baarn en een spinde met bloemen van haar hand te zien. Alsme de een oude haverkist, waarvan zij bij de toegepaste schildering werd geïn spireerd door een antiek tegeltableau. Een buffetkast werd door John Snel ders uit Baarn voorzien van een hel derblauw landschap Door Gerrit Huy gen werd een spinde voorzien van bij de bruinige toon van de kast passende binnenvarende botters in de „Zuider- VOS-cursus in De Til

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7