Els van der Kooy: „Eigenlijk begin je roekeloos aan zoiets, maar er is behoefte aan" VEGETARISCH EETHUISJE „DE GANG" OP DONDERDAG 29 JAN. IN DE GERFKAMER F DINSDAG 27 JANUAR11981 Reportage AMERSFOORT - Waar veel mensen verlangend naar heb ben uitgekeken, In Amersfoort, Leusden, Woudenberg en ver dere omtrek, dat is er dan ten slotte In Amersfoort van geko men: een vegetarisch eethuis. Het eethuis voor natuurvoeding ..De Gang", is gehuisvest in het pand Muurhuizen 38. Het is de ex- tekenlerares Els van der Kooy. die er de maaltijden bereidt „Hoe begin je zoiets", vragen we Els. „Eigenlijk heel roekeloos begin je aan zoiets". zegt ze. „Uit idealisme Ik geloof er echt in Ik woon nu negen jaar in Amersfoort, en ik heb er al die tijd een vegeta risch restaurant gemist. En veel mensen, die hier komen eten. zeggen hetzelfde Het is een uit komst voor hen. Met een dosis doorzettingsvermogen - al spoedig word je met allerlei regels en toestanden gekonfronteerd - krijg je zoiets tenslotte van de grond „Ben je van huls uit vegeta riër, en hoe kwam je In de kook kunst verzeild?" Els. „Van huis uit niet. Wij zijn „met vlees opgevoed", en met het eten van de heel traditionele Hol landse pot. Maar sinds we met zijn vieren, broer en zusters, het huis uit zijn, zijn we. onafhankelijk van elkaar, allemaal belangstelling gaan koesteren voor het zuivere voedsel, en zijn we vegetariër ge worden Na een zware vleesmaal tijd voel je je vaak vermoeid en suf Als je gegeten had, voelde je je loom worden Je lichaam heeft niet veel aan vlees Grote hoeveelhe den afvalstoffen moeten worden weggewerkt Bij mij is het een jaar of acht geleden begonnen Een vriend was makrobiotisch bezig Die vroeg mijn vriend Berry Dillen en mij te eten. Toen kregen we zulke lekkere dingen te eten. die we nog nooit hadden gegeten Daar was ik erg nieuwsgierig naar. Die jongen zei niets, maar gaf mij een boekje mee Daar heb ik een paar jaar Els v d. Kooy in de keuken van het restaurant lang in rondgedobberd Ik begon helemaal in mijn eentje met „Bruine rijst met liefde' Je moet eerst weten hoe al die dingen puur smaken vóór je gaat kombineren Dat makrobiotisme is er nu wel af Ik vind dat die visie een aantal din gen bevat, die hiér niet zo thuis horen. JE MOET JE LICHAAM NIET BELASTEN MET STOFFEN, DIE ER NIET IN THUIS HOREN Wél hoort hiér thuis, èn over de hele wereld, dat je je lichaam niet moet belasten met stoffen, die er niet in thuis horen Tja. en hoe ik in de kookkunst terecht kwam. Ik gaf de laatste drie jaar op de Amersfoortse Berg te kenles Ik had een opleiding aan de Akademie voor Beeldende Vorming Mijn tekenbevoegdheid was derdegraads. Dat was voor de schoolleiding niet zo'n punt. maar de Inspektie eiste van mij (terecht) een tweedegraads bevoegdheid, die ik moest halen op de SOL in Utrecht. Ik heb er toen over nage dacht of ik dat werk eigenlijk wel altijd zou willen doen. (Ik sollici teerde inmiddels als stiliste) Berry riep al jaren: „Jij kookt zo lekker, je moet een eethuis beginnen" Hij ook werd steeds enthousiaster daarvoor Ik besloot de knoop door te hakken Dat was begin 1980 We gingen meteen naar beneden, want het was een uitgemaakte zaak dat we de eetruimte in de gang beneden zouden gaan in richten. 't Viel wel gek op school hoor „Jongens, ik ga jullie verlaten Ik ga een eethuis beginnen!" 1 ♦V 11 Interieur woonhuis Els van der Kooy en Berry Dillen hadden het oude pakhuis aan de Muurhuizen enkele jaren terug ge kocht Ze kochten een bouwval, maar Berry die architect is. zag het meteen zitten Berry liet zijn ge dachten gaan. maakte de tekenin gen. en zei dan: „Die vloer moet eruitPlotseling zat ie op een balk, en was aan het zagen. Er moest veel gepast, geschoven en ge meten worden, want de ruimten moesten onder andere kwa hoogte aan de bouwvoorschriften vol doen. MEERJARENPLAN VOOR DE BINNENSTAD ONT BREEKT IN AMERSFOORT NOG STEEDS Berry heeft veel lef zegt Els. „én het overzicht, èn het teken talent. Ik deed wat hij zei We heb ben er twee jaar lang al onze vrije tijd in gestoken 't Was enig om te doen. Alleen het metselwerk heb ben we uitbesteed Naar de gemeente toe kostte het een ongelofelijke hoeveelheid praten om een subsidie te krijgen Ik denk. dat ik in het totaal één week achter elkaar bij de gemeente heb gepraat. Ik had de tijd ervoor, en bleef doorknokken. We knapten'een „beeldbepa lend pand" op. en zouden in aan merking kunnen komen voor een subsidie ineens van CRM. Maar de gemeente Amersfoort heeft nog steeds geen meerjarenplan voor de binnenstad, zoals Am sterdam, Delft. Utrecht. Gouda dat al lang hebben. Je zou dan verwachten, dat de gemeente een zo groot mogelijke gemeentelijke en provinciale sub sidie voor je zou regelen. Het werd tenslotte in de veel geringere sub sidie gegoten van „premie wo ningverbetering" Er zijn meer mensen, die er enorme problemen mee gehad hebben, dat de gemeente dat niet op tijd weten te regelen Partikulie- ren zouden mét die subsidie van CRM. véél eerder stappen onder nemen om dingen in de binnen stad te doen. Als je hier op het dak terras gaat staan, dan zie je hoe al les verkrot'" MET HOUT VERWARMEN Els en Berry wilden „De Gang" op een natuurlijke wijze gaan ver warmen. Ze wilden met hout gaan stoken In een werkplaats in Bun- nik vonden ze een uitprobeerka chel. die eventueel vanuit Amerika geimporteerd zou worden Ze waren meteen wég van die kachel. Maar de import ging niet door, en toen mochten ze die uitprobeerka chel kopen, die veel te groot voor de ruimte was. Ze braken er een muur uit. en maakten er een ruimte bijl Dat schoof de hele zaak wel drie maanden op' „Van welke principes ga je bij je vegetarisch koken uit?" Els: „Een lichaam bestaat uit bepaalde percentages vocht, cal cium enzovoorts, en dat moet je zoveel mogelijk in evenwicht hou den. Dat is een oerprincipe. datje van nature zou moeten hebben. Dat principe is bij ons verloren ge gaan Het is best wel jammer, dat het via oosterse filosofieën weer naar ons moet toe komen. EIWITTEN UIT GRANEN EN PEULVRUCHTEN Wij hebben vroeger óók naar die principes geleefd We kregen eiwitten binnen uit voornamelijk granen en peulvruchten. Alleen dat werd bij ons geen leer zoals de makrobiotiek Als je in Nederland met goeie voeding bezig bent. dan ben je be zig met boekweit, gierst, peulvruchten In het begin zeg je wel: vind ik dat nou lekker"' Mensen, die niet gewend zijn, om zélf zó te koken, moeten er echt aan wennen. 't Heeft ook te maken met je in stelling Je bent véél bewuster be zig met het milieu Willen we eindelijk eens van al die giften af, die de industrieën zo kwistig pro duceren, dan denk ik dat we met z'n allen ons milieu daarvan moe ten bevrijden. VERSCHIL „Kon je konstateren, dat er een verschil was toen je geen vlees en met allerlei gifstoffen behandelde andere zaken meer at?" Els: „Wij gingen ons lichter voelen bij het eten Er zitten je geen dingen in de weg. Kleine al- wijkinkjes verbeteren. Ik voelde mezelf ook fitter. De mensen om me heen vonden het in het begin wel moeilijk, dat ik op een andere manier bezig was. Als ze zelf niet weten hoe het an ders moet, en je bent bij ze te eten, dan zeggen ze. „Neem toch een kopje soep, en dan vis je de bal letjes er maar uit. Nou ja, die hele soep is soep die ik niet wil eten. 't Geeft je een machteloos ge voel, als je dingen eet, die je eigen lijk niet wil eten Nü breng ik naar Interieur van het vegetarisch restaurant in de Muurhuizen buiten, dat ik biologisch-dynami- sche voedingsmiddelen wens te gebruiken. Dé granen. daTTs" niet moeilijk Hazelnoten: je hebt biolo- gisch-dynamische en niet-biolo- gisch-dynamische, die alleen duurder zijn. Ik werk in het eethuis alleen met biologisch-dynamische produkten. De groenten, die je biologisch- dynamisch kunt krijgen, zijn in dit seizoen niet overdadig aanwezig Het zijn de groenten van het seizoen. Ik vind het heel erg be langrijk. dat je op die manier een heleboel energie niet hoeft aan te spreken. Als ik denk aan de ener gie, die verloren gaat aan kas- groente TUINDERS EN LAND BOUWGIFTEN „In de kassen moeten de tuinders steeds naar sterkere ver giften grijpen om de grond schoon te krijgen. Nu zeggen ze dat ze enorme verliezen lijden, omdat ze het vergift, dat notabene in het drinkwater is gevonden, en waarmee het bodemwater meer en meer wordt verontreinigd, niet meer mogen gebruiken. Dat ze groenten afleveren voor con sumptie die doortrokken zijn van het gif, schijnt voor hen geen punt te zijn." RESULTATEN OPBRENGST BIOLOGISCH- DYNAMISCHE GROENTEN Els. „Als er veel meer over be kend zou raken, dan zou het be slist wel moeten eindigen. Bovendien als je de resultaten, de opbrengst van de biologisch- dynamische groenten, in „De kleine Aarde" leest, dan is die vaak zó groot, dat die gelijk komt te lig gen met die van de met vergift werkende tuinders." Els, heb jij een kook- of hore- ca-diploma?" „Ik ben gaan informeren bij de Kamer van Koophandel, en stelde het ter diskussie Wat voor papie ren heb ik nodig. Als je geen aard appelen. vlees en groente bereidt, ben je voor de wet geen restau rant. werd mij gezegd Ik hoefde ook geen horecapapieren te heb ben. want ik schenk geen alkohol. Toen ontstond er wel iets geks. Niemand geloofde me. Inmiddels kwam „Onkruid" uit, dat langs vegetarische eethuisjes ging, en in dat artikel werden alle voorwaarden vermeld, met een opleiding op de hotelschool, waar aan de eethuishouders moesten voldoen Ik nam wéér kontakt op met de Kamer van Koophandel, en die blééf bij het eerder ingenomen standpunt. Het zou trouwens ook absurd zijn, als ik op een hotel school een opleiding ter bereiding van vlees en vis zou moeten vol gen. De vegetarische keuken is eigenlijk helemaal een zelf-studie. Zoals ik al zei: ik begon er in mijn eentje mee te eksperimenteren, toen Berry veertien dagen naar Frankrijk was. Toen hij terugkwam, had ik al het een en ander „uitge bouwd Wij woonden met acht mensen samen, en die hadden er knap veel moeite mee. als Berry en ik kookten. Als er vlees op tafel kwam. begonnen de vlees af- bouwers te protesteren, en als wij kookten werd er gesproken over „de done bruine hap". Met vis zijn we nog het langst dóórgegaan Maar op een gege ven moment ga je een keus ma ken. en die gaat steeds verder dóór Je leert ook om de biologisch dynamische hap wat smaak betreft aan te passen aan mensen, die deze voeding (nog niet) gewend zijn Het is van belang, dat ook de ze mensen de maaltijd smakelijk vinden. Voor mezelf kook ik héél sober „Hoe loopt je eethuis in deze vier weken, en wie komen er eten?" Els: „Na de eerste avond, toen ik vanwege de enorme drukte, niet de gelegenheid had om „allerlei kleine dingetjes èf te maken", was ik ziek van de zenuwen. Maar bij stukjes en beetjes bouwde ik het op. en nu draai ik erg lekker. Ik kan maximaal 32 mensen hebben De groentes maak ik in etappes klaar. Kleine porties tegelijk op het vuur. zodat de groente knapperig blijft De spanning van: maak ik het weer vanavond Ik ben nog erg af hankelijk van reakties. Mensen, die spontaan zeggen: „Ik heb lek ker zitten eten" Dan voel ik me groot worden! De mensen, die komen: heel gevarieerd. Er komen ook oude mensen, die opeens van de dokter horen, dat ze vanwege hun rheumatiek bijvoorbeeld, geen vlees meer mogen eten! Die vragen me de oren van het hoofd. Er komen ook veel jonge ren Véél vrouwen" Tenslotte nog iets over de sfeer in „De Gang" Dat oude aardappelpakhuis is een glanzen de parel geworden In nuances van wit, en in mooie sobere ver houdingen. Een pure atmosfeer, waar de rust en de zuiverheid je omgeven die bij het natuurlijk zuivere voedsel, dat Els met veel aandacht en inzicht samenstelt, horen. Berry heeft dat exact vorm gegeven Het muziekje, dat er aan staat, is bescheiden Ik heb er inmiddels al een paar keer gegeten. Een uitge breide maaltijd voor 11,50 Met als graansoort de volle bulgur, waarvan de korrel tussen de tan den „openbloeit" Een haché van seitan met kikkererwten, aardap pels en stukjes ui, die zacht van smaak en krokant van veerkracht is. Gegarneerd met winterwortel en een hazelnootsausje Gekom- pleteerd met een gemengde sala de van witte kool met appel en ro zijntjes, en een kroket van witte bonen met wat tuinkruiden, gerold in gehakte hazelnoot. Als dessert koos ik warm ap- pelkruimgebak 3.50) met to- fu„room" Tofu is een'sojaprodukt. dat in dit geval is gezoet met ap- peldiksap. citroen en vanille Een feestelijke toespijs! Els van der Kooy's eethuis is geopend: van dinsdag tot en met zaterdag van 17.00 tot 20.00 uur. GROENCURSUS IN AMERSFOORT Het instituut voor natuurbe schermingseducatie, afdeling Amersfoort en Omstreken wil bij voldoende belangstelling weer een Groencursus in Amersfoort houden. De eerste les is gepland op 3 februari en daarna een keer in de veertien dagen van 20.00 tot 22.00 uur. De lessen worden ge geven in de Rijksscholen gemeenschap, Thorbeckeplein (ingang Heinsiuslaan). De cur sus bestaat uit zeven lessen en een aantal excursies, die in overleg met de cursisten door de docenten worden vast gesteld. In deze cursus zal iets verteld worden over planten en dieren in hun samenhang met mense lijke aktiviteiten en milieufak- toren. Inlichtingen bij Mies Ba tenburg, telefoonnummer 946133. Candide Soci voor Alliance Francaise over Savoye AMERSFOORT - Op donderdag 29 januari organiseert de afde ling Amersfoort van de Alliance Frangaise een lezing in de Gerf- kamer van de Sint Joriskerk aan de Groenmarkt 19. Aanvang 20.00 uur. Het is niet de heer Claude Jean, de kultureel attaché bij de Franse ambassade in Den Haag. die deze lezing zal verzorgen. Hij zou spre ken over de Saintonge romane, een streek in Frankrijk, gelegen ten noorden van de monding van de Gironde De heer Jean heeft inmiddels zijn post in Nederland moeten verlaten, omdat hij be noemd is in het Midden-Oosten. De afdeling Amersfoort heeft nu de heer Candide Soci. de alge meen gedelegeerde van de Al liance Frangaise voor Nederland, bereid gevonden in de plaats van de heer Jean in Amersfoort te ko men spreken. Na enig speurwerk betreffende dokumentatie van streken als de Cognac, de Charente. Franche Comté viel de keuze van de heer Soci op de Savoie, het historische gebied in de Franse Alpen. Het voormalige hertogdom, dat de huidige departementen Savoie en Haute-Savoie omvatte. Met de hoofdplaats Chambery. Allereerst zal hij de Savoie his torisch belichten, vertelde hij. Tus sen 1060 en 1189 wisten de af stammelingen van Graaf Humbert Withand. de stamvader van het huis Savoie hun gezag aanzienlijk te versterken Dank zij hun kon- trolerende positie ten aanzien van de Saint Gothard, de Saint Bern- hard en de Mont Cénis, en de strategische ligging van hun vor stendom ten opzichte van Kon- stantinopel, Venetië. Nice en het Duitse Rijk. Vanaf het einde van de 12 de eeuw begon de expansie van Sa voie naar het noorden Piémont, Genève en Nice behoorden ten slotte tot het rijk Er werden sterke bastions opgericht, waarmee de Savoyards hun rijk tot een on neembare vesting konden be schermen In 1562 werd Turijn de hoofdstad van de Savoie. Het rijk werd het centrum van de Contra Reformatie. De vorsten van Sa voie werden de verdedigers van de godsdienst, en nooit hebben de Franse koningen getracht de macht van de vorsten van de Sa voie aan te tasten. „Allerlei rijken werden door hen onderworpen met behulp van wapens", aldus de heer Soci, „in 1860 werd de Sa voie Frans grondgebied door de vrije beschikking van de Sa voyards. die zich daartoe in een referendum hadden uitgesproken. In 1720 werd Sicilië door de Sa voyards ingeruild tegen Sardinië. En vanaf 1861 regeerde het huis van Savoie over Italië, waaraan in 1946 voorgoed een einde kwam toen in Italië de republiek werd uit geroepen De heer Soci zal ingaan op de geografische bizonderheden van het gebied, en een vergelijking trekken tussen de twee grote da len. In het dal van de Mauriënne zijn in fresco's trekken aan te wij zen van de Saracenen. Hij zal bi zonderheden geven over Cham- béry, waardoor hij ook de filosoof Jean. Jacques Rousseau zal aan stippen Hij zal de Sainte Chapelle laten zien, vertellen over het lijk kleed van Christus, over de Sa- voyardse burchten die de dalen beheersen, over de gevarieerd heid van het landschap. De heer Soci beschrikt over een unieke kollektie foto's uit de tijd, toen de muilezeldrijverij en de schoorsteenveger opereerden in dit domein maar ook de smok kelaars thuis hoorden Tenslotte zal hij de ontwikkeling van de industrie in het gebied laten zien, en een blik werpen op de wintersport met centra als Courchevelles. Mégève, Val d'lsëre En hij zal de toehoorders meevoeren naar de nationale par ken, die verwant zijn aan het park Gran Paradiso. De toehoorders zullen een Sa- voyaards recept krijgen, en de heer Soci zegt er nadrukkelijk bij dat dit geen fondue zal zijn. Na de pauze zal hij twee films tonen van de Savoie. in de winter en in de zomer. Een film over het skiën Men kan in de Savoie een skidag tocht van zo n 80 kilometer maken! En een film van Australi sche familie die met de kinderen door de Savoie trekt, van Genève naar Nice. De Basiliek van Saint-Martin d' Aime

Leusder Krant | 1981 | | pagina 8