„Zigeuners, de overleving van een reizend volk" De korte verhalen van de Pool Stanislaw Lem „Eten en gegeten worden", deel 9 van Sesam- reeks Boeken in het kort „Beroerd" en „Karaxu" in uitverkochte Flint leusder krant Stanislaw Lem naar Nederland Leusder Krant j Leusder Krant Hobby-instuif Blijhof ^Pverhalen FOTO-KOPIE NODIG? Verlovingskaarten, ondertrouwkaarten of geboortekaarten Ivan Eeuwijk Jan Rogier JUDITH KRANTZ DONDERDAG 29 JANUAR11981 10 Zigeuners Er zullen maar weinig Ne derlanders zijn. die niet weten wat zi geuners zijn. sinds de nogal hardhandi ge aanpak van ons vaderlandse poli tiekorps tegen een kleine groep van dit zwervende volk, dat oorspronkelijk uit India afkomstig blijkt te zijn Zigeuners, zo wist men ons als klein kind reeds te vertellen, zijn zwervers, voor wie niets veilig is. Zigeuners stelen als raven en de kreet moeder haal de was maar binnen, de zigeuners komen er aan' is dan ook karakteristiek ten aanzien van de gevoelens, die wij Nederlanders in het algemeen voor dit zwerversvolk hebben gekoesterd Want ook al zijn we dan nu collectief hevig verontwaardigd over het leed. de zigeuners in Neder land nu aangedaan en roepen we met z n allen heftig, dat fascistische metho den worden gebruikt, in feite hebben we. tolerante Nederlanders, net zo goed boter op ons hoofd. Echte boter Dat blijkt pas als een groep zi geuners bijvoorbeeld in of bij uw prach tige achtertuin neerstrijkt Wat dat betreft maak ik me geen enkele illusie, ook al kan het geen kwaad, dat enkele vertegenwoordigers van de Stichting Rom een boek hebben geschreven met het doel ons wat meer kennis bij te brengen wat betreft cultuur, leven en werken van de zigeuner. De Stichting Rom beoogt de belangenbehartiging van de in Nederland verblijvende zi geuners te verbeteren, vandaar. Nico Bogaart is cultureel antropo loog. Paul van Eeuwijk is socioloog en Jan Rogier is historicus Samen stelden zij het boek ..Zigeuners, de overleving van een reizend volk samen, een boek vol schitterende foto's, want zigeuners zijn fotogeniek Volgens schattingen zijn er nu nog zes miljoen zigeuners in de wereld, vooral geconcentreerd in Europa Ge heel volgens oeroude tradities trekken ze rond. van land tot land Eeuwen ge leden ging dat iets gemakkelijker dan nu Voor ons. gewone burgers, wordt het leven steeds ingewikkelder en ook de zigeuners ondervinden steeds va ker. dat de bureaukratie en gecom puteriseerde registratie-systemen, ge koppeld aan strengere wetgevingen dan voorheen, de slagbomen zijn ge worden aan de grenzen van hun zwer vend bestaan. De geschiedenis van de zigeuners is oeroud Maar telkens weer blijkt het verhaal bekend ze blijven rechteloos, statenloos Ze worden vervolgd en ge discrimineerd. De eenmaal gevestigde vooroordelen zijn onuitroeibaar Hitier en zijn trawanten zijn er bijna in ge slaagd om voorgoed met deze ..last posten af te rekenen, maar zigeuners blijken een allesoverheersende drang tot overleven in zich te hebben. Ze laten zich niet dwingen zij erken nen geen grenzen, ze zijn trouw aan hun oeroude tradities en cultuur. En ze blijven een prikkende doorn in menig regerings-oog Ondanks alles, ondanks de afschuwelijke vervolgingen, de slachtingen tijdens het nazi-tijdperk, ondanks de voortdurende vernederin gen. ondanks alles blijven ze onver stoorbaar hun eeuwige reis vervolgen. Rusteloos zwerven ze over de wereld, een volk in diaspora zonder de diepere drang om terug te keren naar het oor spronkelijke land. Ze zijn voortdurend op de vlucht voor de greep van de be schaving Het boek ..Zigeuners, de overleving van een reizend volk' van Nico Bo gaart Paul van Eeuwijk en Jan Rogier is beslist de moeite van het lezen waard Het zal misschien bij kunnen dragen tot een beter begrip voor zi geuners Maar ook niet meer dan dat Want helaas is onze maatschappij niet meer ingesteld op het tolereren van echte vrijheid Of zoals we in onze westerse maatschappij vaak de de- mokratie omschrijven als ..vrijheid in gebondenheid". In een demokratie als de onze. met haar talrijke wetten en regels, zijn de zigeuners lastige ele menten. die niet in een kaartsysteem zijn onder te brengen. En zolang wij onze vooroordelen niet kwijt raken, zullen we de zigeuners ondanks alles met enig wantrouwen tegemoet blijven treden Misschien ook met enige ja loezie Omdat zij die vrijheid hebben, die we zelf in ons hart vaker dan eens zouden willen veroveren Maar ook de zigeuners zullen steeds harder moeten vechten om die onge bonden vrijheid te kunnen behouden Nederland zou een goed voorbeeld kunnen geven door in eigen land ver schillende ..vrijplaatsen op te richten, waar de zigeuners steeds, zonder lastig te worden gevallen, neer zouden kun nen strijken In ieder geval zouden we de zi geuners wèl anders tegemoet moeten treden dan nu gebeurt onder het com mando van staatssecretaris Haars .Zigeuners, de overleving van een reizend volk", door Nico Bogaarl. Paul van Eeuwijk en Jon Rogier 1980 Uitgave Elsevier-Nederland to Amsterdam, groot tor- maal paperback 160 blz Veel Illustraties In rwarl-wlt en kleur prijs 19.50 boeken, voor u besproken DOOR BERT VOS i De Poolse geleerde en SF-schrij- ver Stanislaw Lem heeft zich in de loop der jaren ook in Nederland een uitstekende reputatie opgebouwd. Allerlei indrukwekkende titels wer den hem reeds toegekend op grond van zijn literaire prestaties. Zo noemt men hem de Poolse Jules Verne en ook wel de Dostojevski van de science fiction. Heel beroemd werd zijn SF-roman „Solaris", door de Russische regisseur Andrei Tar- kovsky in 1972 verfilmd. fMaar Lem schreef véél meer en toonde zich ook een meester op de korte baan. Ik noem in dit verband bijvoorbeeld de bij Luitingh verschenen bundel „Kosmisch avontuur", waarin twee kosmische konstrukteurs Trurl en Klapaucius allerlei dolle streken uit halen in het grote universum en In feite onoverwinnelijk zijn. Kostelijke verhalen, waarin Lem niets te gek is. SF-sprookjes van allure. Eveneens bij Luitingh verschenen de avonturen van piloot Pirx in twee bun dels ..Prix in de kosmos en ..Ter minus' Piloot Pirx is met name in Polen een populaire figuur geworden en ver schillende avonturen werden dan ook verfilmd Pirx is in feite een anti-held. die zich echter door intuïtie en naden ken uit allerlei benarde situaties weet te redden Pirx is een dromer, uiterlijk weinig aantrekkelijk en tijdens zijn op leiding tot ruimtepiloot geen absolute uitblinker Pirx is echter wel koelbloedig en vindingrijk en dat zijn twee hoogsl belangrijke eigenschappen voor een ruimtepiloot De verhalen van Pirx zijn door Lem luchtig gehouden met een satirische ondertoon In al die verhalen plaatst Stanislaw Lem de mens tegenover de techniek, het verstand van de mens te genover het kunstmatige intellect van de vergevorderde technologie Pirx is een prototype van de denkende mens, die zich niet afhankelijk heeft gemaakt van de door de mens gefabriceerde computers en robots En dat maakt de ze bundels verhalen tot een amusante dwaaltocht door de avontuurlijke ruimte van het heelal, maar ook van de men selijke geest. In het algemeen worden de SF- liefhebbers in Nederland niet zo ver wend met SF-verhalen en romans uit oost-Europa. De vertalingen van Stanislaw Lem's romans en verhalen zijn daarop een gelukkige uitzonde ring. Aanbevolen. V. ,.P!rx In de kosmos' en ..Terminus'Twee korte verha lenbundels van Stanislaw Lom Vertaling Llsetta Stembor 1980 Uitgegeven door Luitingh te Laren NH Paperback. De Poolse science fiction-schrij- ver en geleerde Stanislaw Lem zal de eregast zijn van de achtste Benelux SF-conventie. de Hillcon 81, die op 28, 29 en 30 augustus dit jaar in Rot terdam wordt gehouden in het At lanta Hotel. Als alles volgens plan gaat, zal Lem niet de enige inter nationale gast zijn. Ook de bekende SF-schrijfster Ursula Le Guin zal aanwezig zijn naast de al even be faamde SF-auteur Jack Vance. En dat betekent, dat SF-liefhebbers die dagen kennis kunnen maken met het puikje van de SF Inlichtingen: Hans van der Zee, Sneeuwgans 6,3435 DK Nieuwegein, tel. 03402-34592. Rozendaallaan9 Leusden-C. Kortgeleden verscheen deel 9 van de Sesam-reeks „Het Leven op Aar de", (in totaal tien boeken over al lerlei aspekten van het planten- en dierenleven). Met deel 9, „Eten en gegeten worden" door Andreas Bertsch is de serie kompleet, omdat deel 10 al eerder verscheen. Wie de tien delen kompleet heeft, be zit een fascinerende reeks, waarin - anders dan gebruikelijk - in tien ver schillende thema's het dierenleven in al haar opzienbarende, opmerkelijke en vaak ongelooflijke facetten wordt be licht. „Eten en gegeten worden" - de titel zegt het al, beschrijft de overlevings kansen, mogelijkheden èn drift van de dieren. Allerlei voedingsgewoonten worden door Bertsch beschreven, niet als afzonderlijke segmenten, maar als een in elkaar grijpend mechanisme. Zonder de één kan de ander niet be staan en andersom. Bertsch vergelijkt de vleeseters met de planteneters. maar verdiept zich ook in de details van het hoe en waarom van plant en dier Hoe blijft een plant en dier in leven. „Prinses Daisy", door Judith Krantz Vertaling J F. Niessen-Hos- sele, 1980 Uitgegeven door Elsevier Nederland te Amsterdam, gebonden 526 blz. De Amerikaanse schrijfster Ju dith Krantz werd vooral befaamd met haar voor TV-verfilmde roman „Scru ples' Haar „Prinses Daisy" overtrof haar vorige bestseller nog en ze kreeg ongelooflijke honoraria, die in de mil joenen liepen. Zoiets schept verwach tingen. want niet voor niets worden zul ke hoge bedragen neergeteld voor een roman, nietwaar? „Prinses Daisy" is een typisch produkt van het televi sie-tijdperk en ook deze roman is er voor geschapen om in tientallen delen als televisie-serie te worden vertoond aan een miljoenen-publiek. Judith Krantz, vrouw van een bekende Hol lywood-producer, weet perfekt hoe zij het publiek moet bespelen. Alle ingre diënten voor een romantisch-spannend verhaal zitten in „Prinses Daisy" ver werkt volgens de overbekende Ameri kaanse bestseller-formule. Erg verras send is het allemaal niet, maar dat wordt wellicht ook niet door de lezers van dit soort lektuur verwacht. „Ik leef van moeilijkheden en an dere verhalen, door Raymond Chandler. Vertaling Ingrid Klijnveld, 1980 Uitgave Bruna Zn te Utrecht, paperback, 189 blz Raymond Chandler behoort tot de meest befaamde schrijvers van hard boiled detective-verhalen. Verschillen de romans van zijn hand zijn meerdere malen verfilmd o m met Humphrey Bo- gart in de hoofdrol. Chandler schreef ook korte verhalen en een aantal uit 1950 verzamelde Bruna in een bundel. Het is - en dat is een tikkeltje teleur stellend - niet het beste van Chandler. Vooral de kenners zullen wat dat betreft een tikkeltje teleurgesteld worden. „Ike", door Melville Shavelson. 1979. Vertaling: Elly Schurink, 1980 Uitgave Bruna Zn te Utrecht, gebonden 243 blz. „Ike" is het verhaal van Dwight D. Eisenhower ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Het is ook het verhaal van een romance tussen deze Ameri kaanse generaal en zijn chauffeuse Kay Summersby Nog niet zo lang ge leden werd een televisie-serie naar de ze roman in Nederland op de buis ver toond en voor wie het allemaal nog eens na wil lezen (een TV-serie is altijd anders dan een boek), kan dat dus doen Melville Shavilson heeft geen historisch verhaal willen schrijven, zoals hij het zelf zegt. „Het is een ver vaagd beeld uit een ver verleden Waar het geheugen tekort schoot, of na- speurigen op gesloten deuren stuitten, heeft de fantasie het ontbrekende aan gevuld" Niettemin is „Ike" en boeiende roman tegen de historische achter grond van de tweede wereldoorlog, die mede dankzij Eisenhower door de Geallieerden werd gewonnen. „Wraak uit het heelal", door Donald F. Glut (The Empire strikes back). 1980. Vertaling Olga Duym Uitgave: Bruna Zn te Utrecht. Paperback. 192 blz Met kleurenfoto's uit de film. „The empire strikes back" is een uit stekende SF-film en het vervolg op „Star Wars" van regisseur George Lu cas. „The empire strikes back' (Wraak uit het heelal) is nu ook in Nederlandse vertaling als boek verschenen, waarin de liefhebbers de nieuwe avonturen van Luke Skywalker. Han Solo. Pruimtabak en prinses Leia Organa nog eens haarfijn na kunnen lezen. Ook als naslagboek wellicht erg handig voor het geval er straks een derde „Star Wars"- film wordt gemaakt en men de draad van het verhaal eventjes kwijt is waarom heeft het dit voedsel nodig en YHet iets anders Eten in droge, woestijnachtige gebieden, in de jungle, in de poolstreken. „Eten en gegeten woiden" biedt een schat aan fascinerende feiten, die men vaak tevergeefs in de gebruikelijke biologieboeken zult vinden Bovendien in een aantrekkelijke vorm gegoten, verteld in een niet te moeilijke stijl, zodat het begrijpelijk is voor jong en oud ..Eten en gegeten worden door Andreas Bertsch. Deel 9 uit de Sesem-reeks „Het leven op aarde". Verta ling J. J. Hoedeman, 1980. Uitgave: Bosch Keunlng - Baarn Gebonden, ri|kgeïllustreerd. 144blz. Prijs 23.-. Natuurlijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. ANCO MALI AMERSFOORT - In een uitver kochte Stadshal gaven de Nederland se solidariteitsgroep Beroerd" en de uit Parijs afkomstige muziek- en zang groep Karaxu" op vrijdagavond23ja- nuari een programma over Latijns- Amenka. Nadat in 1973 een militaire junta de demokratie van Allende in Chili omver had geworpen kwam er een stroom van Chileense vluchtelingen op gang Generaal Pinochet ontbond het par lement, stelde perscensuur in en ver bood de bewegingen, die vooruitgang brachten. Na een bloedige repressie van de aanhangers van het bewind van Allende kreeg het leger de situatie in Chili vast in handen Via een opvangstcentrum in Putten kwamen bewoners van dit Veluwse dorp in kontakt met de Chileense vluchtelingen Gekonronteerd met hun verslagen over de situatie in Chili groeide de verontwaardiging, die in 1979 leidde tot het ontstaan van de Nederlandse solidariteitsgroep ..Be roerd". Met vijftien mensen maakten zij tek sten, die zii met muziek en in „sket ches" op het toneel brachten voor de pauze op vrijdag 23 januari m De Stadshal. v Verstevigingen van de talrijke dik- taturen. Steeds openlijker steun van banken en andere muh-nationale on dernemingen aan de regimes. Bloedi ge onderdrukking. Heagan aan de macht. Nicaragua heeft het gehaald. Hoe zal het lopen met Guatemala en met El Salvador. Als je dit leest, als je hoort over Latijns-Amerika 1981, dan voel je dat je gedwongen wordt in een machteloze toeschouwersrol. Dat wil len wij niet. Of je bent een deel van het probleem. Of je bent een deel van de oplossing. Wij willen een deel van de oplossing zijn. Wij willen proberen om de aktieve solidariteit hier te stimuleren. Om het politieke en kulturele verzet daér een steun te geven in Nederland". Toen Marcel van Dam in zijn sokrati- sche televisieprogramma „Achter het gelijk" aan de direkteuren van de grootste Nederlandse ondernemingen vroeg of zij investeren in landen waar de mensen worden gevangen geno men, gemarteld, verminkt, vermist en gedood, antwoordden de heren dat erin Chili, El Salvador en andere Zuid- Amerikaanse staten niemand werd vermist en gedood Zij hadden er der halve geen enkele moeite mee om in die landen te investeren. De beide programma's in De Flint Stadshal gaven een geheel ander beeld van de situatie in Latijns-Amerika dan de Nederlandse ondernemers suggereerden. De vier Chilenen en de Franse fluitist die Karaxuvormen, brachten na de pauze liederen van in ballingschap levende Chilenen als Pa tricio Manns en Osvaldo Rodrigues. Liederen van strijd, wanhoop en hoop. Liederen voor de duizenden verdwe nen politieke gevangenen. Liederen over de bodemschatten, die door on dernemingen uit het westen worden weggehaald. Liederen over de onder drukking van volkeren, die al duurt vanaf het moment dat Columbus in Amerika aan land ging Columbus, die daar een zeer vriendelijke bevolking aantrof, in gradaties van zeer hoge be schaving tot zeer primitieve vormen van samenleving. Die in duizenden ia- re n nooit door andere kuituren waren vervormd, tot niet meer aflatende stro men van blanke gelukszoekers en Spaanse, Engelse en Nederlandse overheersers het land afnamen en de bevolking tot arbeidsslaven maakten. Subliem klonken de pamfluiten, de autentieke trommels en tokkelin- strumenten in de Amersfoortse Stad- hal. Indrukwekkend en ontroerend was de zang. Meeslepend het ritme. Fransman en Chilenen in één har monieus gestemd kuituurpatroon ver enigd Het kuituurpatroon van een zacht gestemd beschaafd en kultureel hoogstaand volk. dat zich in de ko mende jaren zal gaan bevrijden van de eeuwenlange onderdrukking. Dat een vrijheidsstrijd moet opbrengen, waar voor de Argentijnse arts Che Guevara (1928-1967) in de 50er jaren van deze eeuw mede de basis legde. LEUSDEN - Aanstaande zaterdag, de laatste dag van januari, kunnen jongens en meisjes in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar weer van allerlei knutselen aan de Ansfriduslaan 49. Op het programma staat: maskers, poppetjes en narcissen maken, vm- gerhaken en kleien Kinderen vanaf acht jaar kunnen meedoen aan een kreatief toneelspel Kinderen die graag een timmercursus willen volgen kunnen ook tijdens deze instuif terecht Aan vang van al deze aktiviteiten is 10.30 uur en de ochtend duurt tot 12.30 uur. Toegang 1.50 voor leden, met-leden betalen 2,50. Melville Shavelson Dwtg/üD Eisenhower de eenzame soldaat

Leusder Krant | 1981 | | pagina 10