Leusden bouwt na tweede fase alleen nog voor eigen behoefte Aktiviteitencentrum wordt nog iets groter Is! krant w nr Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden VANIIAjM* INDE LEIISDEK KRANT I'arloul Zie ook pagina 5: - Rademaker en CDA houden Mandemaker hand boven het hoofd; - Marion Defares kon niet tegenstemmen. FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant COGN BGRG Let op! Wijziging tel.nummers. Reimus&Snel Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 11,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 - 12e JAARGANG NO. 81 Atletiek-complex in 't Ruige Veld?3 Inspraakavond Munnikhove/ Bosveld 3 Leusdense Kringen bracht geen politiek vuurwerk 5 Rademaker en CDA houden Mandemaker hand boven hoofd 5 Marion Defares kon niet tegenstemmen5 Leuk spel van de Eendracht 7 VOScursus7 Han van Hattum. Een interview 9 Achtervelds nieuws 11 Sport13 Achtervelds nieuws 11 De Leusder Krant: ...blijft ook in eigen behoefte voorzien... AFRONDING (van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT - Na afronding van de tweede fase zal Leusden alleen nog voor de eigen behoefte bouwen. Dat zei, gistermiddag op een pers conferentie in Amersfoort, de met ruimtelijke ordening belaste gede puteerdevan het provinciaal college, A. Schapenk. De gedeputeerde woonde in Amersfoort de presenta tie bij van het tweede rapport van de werkgroep „Regio Amersfoortdie verslag heeft uitgebracht over het onderzoek, dat men instelde naar de haalbaarheid van Amersfoort als groeistad. Uit het rapport blijkt, dat niet verwacht mag worden dat de Amersfoortse groeistadplannen (25.000 woningen tot het jaar 2000) de komende vijftien jaar een afdoend antwoord op de behoefte aan wonin gen zullen geven. In 1990 zal er, wanneer de plannen worden uitge voerd, in Amersfoort toch nog een tekort van 3000 woningen zijn, terwijl dat tekort in 1995 ergens tussen de 2000 a 3000 zal liggen. Volgens Schapenk geven deze ge gevens geen aanleiding tot verdere vanuit hogere overheden op te leggen taken voor Leusden. ..Normaal verder bouwen voor de eigen behoefte is vol gens Schapenk voor Leusden het de vies na de voltooiing van de Tweede Fase, wanneer die ook moge plaatsvin den De gedeputeerde wees er gistermid dag op dat ook het verzoek van de provincie aan Leusden om de Tweede Fase sneller af te bouwen, geen ver hoogde taakstelling inhield „Op 6 fe bruari is er een laatste ambtelijk ge sprek tussen Leusden en de provincie. Daarin zullen een aantal nu nog openstaande vragen beantwoord moeten worden Ik verwacht dat een definitieve uitspraak hierover eind fe bruari of begin maart te verwachten valt." aldus de gedeputeerde, die ook nog aangaf, dat de VVT een niet onbe langrijk gespreksonderwerp zal zijn voor 6 februari aanstaande Over diezelfde VVT is Schapenk overigens binnenkort in deze gemeente te horen Op een door het CDA georganiseerde avond zal de gedeputeerde over dit on derwerp spreken. De bijeenkomst wordt aanstaande dinsdag (10 februari) gehouden in Ons Gebouw in Achter veld-. GROEISTADSTATUS NODIG Uit het haalbaarheidsonderzoek concludeert de werkgroep - waarin vertegenwoordigers van de gemeente, provincie en rijk zitten - dat Amersfoort voor het realiseren van de benodigde woningproduktie de status van groei stad moet krijgen Amersfoort kan - ge deeltelijk in Amersfoort Noord, gedeel telijk in Amersfoort Stad en gedeeltelijk in Hooglanderveen - tussen nu en het jaar 2000 ruim 25 000 woningen bou wen. Althans daar is ruimte voor Maar dan is het wel nodig dat Amersfoort ge bruik kan maken van het zogeheten „groeistad-instrumentarium dat de stad naast financiële bijdragen ook een aantal procedurele faciliteiten oplevert. De werkgroep signaleert overigens wel een aantal knelpunten Allereerst is dat het hierboven gesignaleerde pro bleem van het bouwtempo tot 1995 Daarnaast vormt de reconstructie van de provinciale weg Bunschoten- Amersfoort momenteel nog een pro bleem En - last but not least - is de werkgroep nog niet uit de financiële dekking van de plannen Er is thans een tekort van tussen de 51.6 en 61.6 mil joen gulden, afhankelijk van de variant die men voor de uitvoering van de plan nen zou gaan kiezen. Er zijn vier keuzemogelijkheden Zeer opvallend is de door de werk groep voorgestelde woningdifferentia tie Er zou niet minder dan 70% van het totaal aantal te bouwen woningen in de sociale sector gebouwd moeten wor den Voor premiekoop geeft de werk groep een percentage van 23.5% aan. terwijl er voor de vrije sector dan nog slechts 6,5% resteert Gisteravond hebben de leden van de Amersfoortse gemeenteraad voor de eerste maal kennis genomen van het tweede rapport Op 18 februari aan staande vindt er een bijeenkomst plaats tussen de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht en het gemeentebestuur van Amersfoort. Daarin zal worden bepaald of het rapport van de werkgroep zal kunnen leiden tot een definitieve beslis sing over de toekomstige ontwikkeling van Amersfoort Dan komt men wellicht in de buurt van een afronding van de „groeistaddiskussie", die in feite al se dert eind 1966 - in wisselende mate van hevigheid - wordt gevoerd Het onder werp werd in augustus 1979 aktueel, toen de minister Beelaerts Van Blok land een brief schreef aan het Amers foortse gemeentebestuur Het daarop volgende woningbehoefteonderzoek resulteerde in november 1979 in een uitspraak van de Amersfoortse ge meenteraad: men stond niet afwijzend tegenover het worden van groeistad. Vervolgens startte het thans afgeronde onderzoek naar haalbaarheid en uit voerbaarheid van een en ander Wethouder Verwey van Amersfoort en Gedeputeerde Scha pink (rechts) tijdens de persconferentie LEUSDEN Het aktiviteitencentrum wordt nog iets groter dan tot nog toe was gepland. In de raadsvergadering van jongstleden donder dag, waar een besluit genomen werd over de bouw van het aktivitei tencentrum en een tennishal, kon een raadsmeerderheid zich vinden In een amandement van het CDA. Dat amandement hield in de in het aktiviteitencentrum opgenomen toneelzaal te vergroten tot een capa citeit van ongeveer 400 personen. In de planning was tot voor kort gedacht aan een zaal voor ongeveer 275 personen. De vergroting van de toneelzaal betekent dat het aktiviteitencentrum nog f 225.000, meer gaat kosten, waardoor de jaarlasten f35.000,— hoger zullen komen te liggen. Het CDA-amandement kreeg geen steun van de leden van de fractie van Progressief Leusden. Deze fractie steunde ook niet het voorstel om tot bouw van beide accommodaties over te gaan. Jan Mandemaker (wethouder van financiën), Rinze Bloemhof en Corri Verduin stemden tegen, terwijl Marion Defares aan de stemming niet deelnam. Aan het aldus met dertien stemmen voor en drie tegen genomen besluit om de tennishal en het aktiviteiten centrum te gaan bouwen ging een ongeveer anderhalf uur durend debat in de raad vooraf Het werd door enkele tientallen belangstellenden gevolgd, van wie een groot deel zich tevreden moest stellen met een plaatsje op de gang Ook daar kon echter worden vastgesteld dat het raadsdebat, na de felle diskussies in de achterliggende weken, een soort anti-climax vormde De uitslag van de stemming stond bij voorbaat al vast en uit de uitvoerige verhalen van met name de drie grote fracties viel weinig nieuws te noteren. Ook ten aanzien van wethouder Mandema ker, die in de afgelopen weken on handig opereerde in de zaak van aktiviteitencentrum en tennishal. werd geen politiek op het scherp van de snede bedreven. Zijn optreden werd zowel door burgemeester Ra demaker als door Hans Pekelharing (CDA) op voor Mandemaker uiterst gunstige wijze uitgelegd De VVDers Piet Voormolen (CDA):Wat kopen we m kwalitatief opzicht?" Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes f 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Van Tiel en Wagenaar wensten wat duidelijker de punt op de i te hebben, maar ook dat had voor de wethouder van financiën geen ernstige politieke gevolgen DRIELEDIG Namens de fractie van Progressief Leusden zette mevrouw Verduin de bezwaren tegen het voorstel nog eens op een rijtje Zij waren, zoals bekend, drieledig procedureel, in houdelijk en financieel Fel kritiseer de Corri Verduin de door als zeer onvoldoende bestempelde mogelijk heden tot inspraak op de plannen De twijfels aan de financiële haalbaar heid van het projekt bleken bij Pro gressief Leusden naarmate de raads vergadering dichterbij kwam. eerder te zijn toegenomen dan afgenomen. Op nieuw uitte mevrouw Verduin haar vrees dat uitvoering van het projekt zoveel beslag gaat leggen op de financiële middelen van de ge meente. dat realisering van andere voorzieningen in gevaar komt. Pro gressief Leusden concretiseerde de geuite bezwaren in de vorm van een motie, waarin werd gevraagd het voorstel nu terug te nemen en eerst nader uit te werken. De motie zou het niet halen STEMMING KWEKEN In zijn verhaal nam Gerrit van Tiel (VVD) krachtig stelling tegen de standpunten van Progressief Leus den. De liberale woordvoerder be tichtte de fractie van PL van het kweken van stemming tegen realise ring van het projekt ..Onverant woord en onaanvaardbaar" noemde Van Tiel dat De VVD-fractie bleek het college voorstel volledig en van harte te on dersteunen Inhoudelijk zijn de libe ralen het er mee eens en ook finan cieel ziet men het zitten. Van Tiel liet weten ook geen enkel probleem te hebben ten aanzien van de inspraak op het projekt „Reeds vele jaren wordt op diverse plaatsen en tijdstip pen gesproken, in openbare bijeen komsten, over de realisering van een sporthal en een tennishal Te denken valt aan de verschillende raadscom missies. Ook zijn er gesprekken ge weest met toekomstige gebruikers en het is onderwerp van diskussie ge weest in de sportstichting Het is dan wel erg tendentieus om te zeggen dat er geen of nagenoeg geen inspraak is geweest", aldus Van Tiel TREIN „ernstige kritiek, met name over de inspraak", aldus de besnorde CDA- woordvoerder In de door Wisman bedachte metafoor werd de wijze waarop het college de voorbereidin gen voor de plannen heeft verricht vergeleken met een trein die, buiten alle belanghebbenden om, op een rails wordt gezet Om vervolgens met steeds gezwinder spoed in de mist te verdwijnen Wie wilde inspreken moest als het ware op eigen risico in De CDA-fraktie dacht er anders over Ad Wisman begon zijn be schouwing met kritiek op het college, salons c!e coiffure Dorresteinweg 8 3762 KJ Soest Tel (02155) 1 69 66 Prinses Irenelaan 19 3832 CA Leusden-zuid Tel. (033)94 11 53 een rijdende trein springen, en vol gens Wisman is dat niet voor ieder een even goed afgelopen Het was voor het CDA echter geen reden om daarom het voorstel niet te steunen Wisman somde nog wel een rijtje van door zijn fractie bij realise ring van het project van belang ge achte punten op Met name wil Wis man de raad betrokken houden bij de nog te bepalen beheersvorm En aan sluitend diende Wisman het amande ment in om de podiumzaal met één travee te vergroten tot een capaciteit van vierhonderd bezoekers Ook Wim Bor (Gemeentebelan gen) had daar al op aangedrongen Hij liet blijken de exploitatieopzet van tennishal en aktiviteitencentrum „re ëel en gewetensvol" te vinden. Harm Offereins had weinig meer te zeggen over het voorstel Hij vond uitbreiding van de toneelzaal met een travee echter niet nodig en zou later tegen het CDA-amandement stem men WAT GAAN WE KOPEN? Piet Voormolen (CDA) bleek nog wat persoonlijke twijfels te hebben Hij stelde het college de vraag, „wat we nu in kwalitatief opzicht eigenlijk gaan kopen" Voormolen, bouwkun dige. wilde meer weten over de bouwfysische aspecten van het pro ject en bijvoorbeeld ook over het noodzakelijke onderhoud op langere termijn Het christen-democratische raadslid noemde die onzekere bouw kundige kant van het projekt zijn grootste zorg Wethouder Jan Wagenaar (Ruim telijke Ordening. VVD) zei het voor 100% met Voormolen eens te zijn Ook hij heeft op dit moment nog geen duidelijke inzicht in de bouwkundige kwaliteit van hetgeen projektontwik- kelaar „Drachten" wil gaan leveren Maar. aldus Wagenaar, het is nu ook nog niet het moment om daar een definitief oordeel over te vellen. Wan neer het bestek er ligt kan de bouw kundige kant verder bekeken wor den „U zult het allemaal stap voor stap kunnen volgen," zo zegde de wethouder aan Voormolen en zijn collega's toe Het college liet weten het CDA- amendement te kunnen steunen. Volgens welzijnswethouder Gijs van Woudenberg (CDA) sluit die vergro te zaal prima aan bij zijn accommo datienota. Snelle informatie van Ra demaker bij het hoofd van de stafaf deling „Financiële en Economische Zaken" resulteerde in de medede ling, dat, als de raad dat wil, ook voor de meerkosten van de grotere zaal wel ergens dekkingsmiddelen ge vonden zullen worden. Gerrit van Tiel .,PL doet aan stem mingmakerij" Voordelige verrassing voor u Na de dure laatste maanden, hebben wij een verrassing vooru! Een knap geknipt kapsel en een Föhn permanent in de nieuwe Franse modelijn winter '81 70 voor I17," De hele maand februari. Julie Rozendaallaan 9 Leusden-C. baars woningen bv. Bemiddeling bij eenkoop en verkoop van onroerend goed Hamersveldseweg 10e, 3833 GP LeuSden C telefoon 033-943880 VRND6N winkel 033-943381 install.buro 033-941235 Verzekeringen Gratis huizenpocket Compulerhypolheek- adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties tv makelaardij og hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569 Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141 Harm Offereins (SGP/GPV): ,Geen behoefte aan grotere zaal"

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1