Leusdense kringen bracht geen politiek vuurwerk Rademaker en CDA houden Mandemaker hand boven hoofd „Ik wist: als we het nu niet doen, komt het er nooit meer van" Wethouder Mandemaker grote afwezige Marion Defares kon niet tegenstemmen leusil en kncsnb 5I Wagenaar wilde duidelijkheid DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 plaatselijimieuws r (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Waar waarschijnlijk velen op gerekend hadden bleef vrij dagavond tijdens de „nieuwjaarsbij eenkomst" van de Leusdense pro gressieven achterwege. Geen poli tiek opmerkelijke uitspraken, geen discussies achteraf tussen voor- en tegenstanders van het aktiviteiten- centrum nadat de avond ervoor de definitieve beslissing was gevallen. De formule van de avond, die nu al voor de derde keer in het eetcafé „Hakhorst" werd gehouden leent zich anders wel voor wat politiek vuurwerk. Wie zich het VARA-T.V. programma „Haagse Kringen" kan herinneren, heeft een idee van de wijze waarop Progressief Leusden de avond organiseert. Een gezellig sa menzijn, afgewisseld met interviews. Evenals dat in het T.V. Programma gebeurde, werd ook bij „Leusdense Kringen" een interview soms abrupt afgebroken door de klanken van een orkestje. Ondanks het feit dat men een professionele interviewer in de persoon van Jan de Graaft, mede werker van het VARA actualiteiten programma „Achter het Nieuws", be reid had gevonden aan de avond mee te werken, bleek geen van de geinter- viewden bereid zich uit de tent te laten lokken. Ook de tweede vragen steller, Jaap Brandligt, moest na af loop bekennen dat iedereen toch wel erg voorzichtig was geweest met zijn uitspraken. Ondanks het feit dat de avond vrij druk bezocht werd door aanhangers van Progressief Leusden en door ver tegenwoordigers van andere politie ke groeperingen in Leusden viel het toch op dat één man niet aanwezig was De heer Mandemaker. namens Progressief Leusden wethouder in het college van B en W verscheen niet op het toneel Na het optreden van de heer Mandemaker in de raads vergadering van donderdagavond waren velen toch wel benieuwd naar het interview dat tijdens Leusdense Kringen met de wethouder gehouden zou worden Ook vorig jaar kwam de heer Mandemaker via Leusdense Kringen in het nieuws Toen deed hij de uitspraak dat op een enkele hand tekening na het contract met een ondernemer rond was dat er binnen zeer korte tijd een busje zou gaan rijden tussen Leusden-Zuid en Cen trum Het zou echter nog tot oktober 1980 duren voor het busje er werke lijk was BURGEMEESTER De eerste in de rij die vrijdagavond voor het voetlicht kwam was Leus dense eerste burger, de heer J. W M. Rademaker De burgemeester toon de zich zichtbaar verheugd dat de raad de beslissing had genomen om in Leusden een aktiviteitencentrum te bouwen, door vragensteller Jaap Brandligt een ..sporthal met wat frut sels" aangeduid Politieke gezelligheid tijdens Leusdense Kringen Leusdense kringen in de Hakhorst De burgemeester toonde zich erg optimistisch over de andere in Leus den te realiseren voorzieningen op sociaal-cultureel gebied Progressief Leusden is. zoals bekend, erg bang dat allerlei voorzieningen niet gere aliseerd kunnen worden omdat het tekort op de exploitatie van het aktivi teitencentrum wel eens erg zou kun nen oplopen De heer Rademaker liet blijken het onzin te vinden qu al op een eventu eel groter tekort vooruit te lopen, hij blijft er op rekenen dat.ook andere voorzieningen die op de prioriteiten lijst staan tot stand zullen komen D'66 'Zoals in de lijn der verwachting lag werd de heer R Bloemhof, fractie voorzitter van Progressief Leusden in de raad. aan de tand gevoeld over het voornemen van ..zijn" club D'66 om uit het samenwerkingsverband van Progressief Leusden te stappen Pro gressief Leusden is een samenwer king tussen PvdA. D'66, PPR en PSP Tot ieders grote verrassing kondigde D'66 enige tijd geleden aan om bij de eerstvolgende gemeenteraadsver kiezing met een eigen lijst uit te komen In tegenstelling tot vragen steller Jan de Graaf, bleek de heer Bloemhof het helemaal niet vreemd te vinden om nu al de samenwerking met de progressieve partners in de raad op te zeggen Hij deed dat liever nu al dan na de komende kamerver kiezingen. die volgens hem beslist een daverend succes voor D'66 zul len worden Ook na de komende raadsverkizing blijft er een mogelijk heid tot samenwerken, aldus de heer Bloemhof Ook de suggestie dat de aangekondigde scheiding het huidi ge werk in de raadsfractie zou kun nen ontkrachten, deelde de heer Bloemhof niet De samenwerking is volgens de heer Bloemhof nog altijd goed. en zal als het aan hem ligt ook goed blijven Of er na de komende gemeenteraadsverkiezing een wet houder Bloemhof komt is op dit mo ment nog koffiedikkijkerij Op de vraag of hij eventueel wel beschik baar was voor een dergelijke functie wilde de heer Bloemhof geen ant woord geven Verder vragen werd onmogelijk gemaakt door de muziek, voortgebracht door het gelegen heidsorkestje Tempo Passati EENMANSFRACTIES Ook de éénmansfracties in de raad werden aan het woord gelaten De heer Bor (Gemeentebelangen) ver klaarde zeker weer van de partij te zullen zijn bij de eerstkomende ge meenteraadsverkiezingen Zijn partij zal tegen die tijd met een programma komen dat er pragmatisch zal uitzien Concrete ideeen over wat er Tn dat verkiezingsprogramma zal komen te staan heeft de heer Bor nog niet Jan de Graaff, had volgens zijn zeggen, voordat hij aan de interviews begon wat inlichtingen ingewonnen over enkele personen Zo vertelde hij aan Harm Offereins (S G P /G.P V.) ver nomen te hebben dat het ..af en toe wel leek of de heer Offereins deel uit maakt van de fractie van Progressief Leusden" De heer Offereins had dat gevoel zelf beslist niet Integendeel, hij vertelde in het hol van de leeuw dat hij Progressief Leusden niet zo erg ..kleurvast" vond De beslissing met betrekking tot het aktiviteitencentrum noemde de heer Offereins een juiste beslissing, al zal achteraf moeten blijken of alle ver wachtingen ook daadwerkelijk uitko men EMANCIPATIE Corri Verduin dacht duidelijk an ders over de beslissing van de raad om het aktiviteitencentrum te bou wen. Zij noemde het besluit ronduit teleurstellend. Wel besefte zij dat er iets moet gebeuren voor de binnen- sporters in Leusden Met betrekking tot het huidige plan had volgens me vrouw Verduin geen juiste afweging plaatsgevonden Het progressieve raadslid verklaarde bang te zijn dat al het geld nu wel op is. Zij zette zich duidelijk af tegen de woorden van burgemeester Rademaker, die zich nogal optimistisch had getoond ..We blijven lastig", waarschuwde mevrouw Verduin, toen haar ge vraagd werd hoe het nu stond met de emancipatienota, uitgebracht door de vier vrouwelijke raadsleden Tij dens de begrotingsbehandeling heeft B en W beloofd binnen drie maanden te zullen antwoorden. Deze termijn loopt over veertien dagen af. Wat de vrouwen gaan doen als bin nen die tijd geen antwoord isontvan- gen wist mevrouw Verduin nog niet. Wel beschouwde zij haar woorden als een laatste waarschuwing aan het adres van B en W. om eens wat ..vrouwvriendelijker" te worden GERRIT VAN TIEL De laatste in de rij van ondervraag den was Gerrit van Tiel. fractievoor zitter van de VVD Ook hij liet zich niet door vragensteller Jaap Brand ligt uit de tent lokken, ondanks het feit dat de vraagstelling daar aanlei ding toe gaf De heer Van Tiel weiger de om het stempel opgedrukt te krij gen van een partij die Leusden groot, mooi en luxe wil maken Ook de VVD is. aldus de heer Van Tiel. voorstan der van sociale woningbouw in Leus den Wel zei hij er moeite mee te hebben dat zoveel Leusdenaren. die vaak pas kort in de gemeente wonen zich afzetten tegen uitbreiding van de gemeente Als de autochtone bevol king er 18 jaar geleden ook zo over had gedacht, dan was er nu geen sprake geweest van een gemeente Leusden zoals hij er nu uitziet, aldus Gerrit van Tiel Uiteraard ontbrak ook de muziekniet tijdens Leusdense Kringen Burgemeester Rademaker. „De wethouder heeft wel van zijn twijfels blijk gegeven'' (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN In hef raadsdebat inzake het aktiviteitencentrum en de tennlshal heeft het wethouder schap van Jan Mandemaker (Pro gressief Leusden) geen moment op de tocht gestaan. Geen enkele fractie bleek er op uit om het de wethouder, die zich de afgelopen weken nogal opvallend manifes teerde, werkelijk lastig te maken. Alleen de VVD-fractie stelde en kele scherpe vragen. Ook het CDA wenste wel nadere inlichtin gen over de door Mandemaker gevolgde handelwijze, maar woordvoerder Pekelharing stelde zijn vragen uiterst vriendelijk. In feite werd Mandemaker door het CDA de hand boven het hoofd gehouden, zoals ook burgemees ter Rademaker dat deed. De consternatie rond de pro gressieve wethouder ontstond af gelopen dinsdag, toen bij de raadsleden een notitie van zijn hand in de brievenbus gleed, waaruit bleek dat Mandemaker het collegevoorstel inzake tennis- hal en aktiviteitencentrum niet steunde Uit het collegevoorstel zelf was daarvan niets gebleken, want het vermelde niet dat de wethouder van financién een min- derheidsstandpunt had ingeno men. In zijn notitie somde Mande maker echter een serie bedenkin gen op en vroeg hij de raadsleden om nog geen besluit te nemen, maar het voorstel eerst nader te laten uitwerken Onduidelijk was. welke status er aan het stuk toege kend moest worden TWEE VRAGEN VVD-fraktieleider Gerrit van Tiel stelde er twee vragen over Is de notitie van Mandemaker be sproken in het college7 En op welke momenten heeft wethouder worden toegekend, zo wilde Pe kelharing weten en hij gaf de wet houder een voorzetje door te sug- Mandemaker. die ook de bevorde ring van de inspraak tot zijn taak mag rekenen, in het college blijk gegeven van zijn ongenoegen ten aanzien van de inspraak met be trekking tot aktiviteitencentrum en tennishal7 Namens het CDA liet Hans Pe kelharing van enige bevreemding over de notitie van Mandemaker blijken Welke status moest eraan gereren. dat het wel om een „aan vullende notitie" zou gaan Ook wenste Pekelharing van Mande maker de verzekering, dat hij loy aal zou meewerken aan het raads besluit. wanneer dat eenmaal ge nomen was In eerste instantie gaf Jan Man demaker op de vragen van CDA en VVD onduidelijke of ontwijken de antwoorden De wethouder van financiën werd overigens te hulp geschoten door burgemees ter Rademaker, die de raad voor hield. dat bedenkingen van een wethouder tegen een bepaald voorstel niet persé in dat voorstel zelf behoeven te worden opgeno men „Bovendien mag iedereen natuurlijk terugkomen opeen eer der ingenomen standpunt." aldus de voorzitter van de raad, die zich in de collegevergadering van dinsdagmiddag ook al had inge spannen om Mandemaker voor een politieke doodsmak te behoe den Voor Gerrit van Tiel was de beantwoording echter niet bevre digend en hij kwam er in tweede instantie op terug „Ik heb." aldus Van Tiel. „op twee essentiële vra gen geen antwoord gekregen Is de notitie van de heer Mandema ker nu besproken in b en w of niet? Staat het college er achter? Ik wil dat graag horen en des noods beantwoordt iedere wet houder deze vraag afzonderlijk De wethouder heeft het over het CML. maar wanneer heeft hij als wethouder aan de bel getrokken inzake de inspraak, die tekort zou schieten? Uiteindelijk is hij zelf verantwoordelijk voor het in- spraak-beleid De vraag is. hoe hij die verantwoordelijkheid heeft uitgedragen Hij neemt het woord „onaanvaardbaar" in de mond Dat is nogal wat. In de Tweede Kamer heeft dat een zware bete kenis. Ik laat het aan hem overzijn konklusies daaruit te trekken," al dus Van Tiel TWEE PETTEN In zijn beantwoording maakte Jan Mandemaker er een .twee petten-kwestie" van; „als u me vraagt met welke pet ik om in spraak heb gevraagd en u zegt. dat ik dat als wethouder had moe ten doen en niet als voorzitter van het CML. dan vind ik dat buiten de orde College en raad zetten die wethouder twee petten op. Ik vind de suggestie van de heer Van Tiel op z'n minst een beetje onzinde lijk." aldus Mandemaker. die wel concreet zei, dat de notitie niet binnen het college is besproken „Maar", aldus Rademaker daarop aanvullend, „de wethouder heeft wel hier en daar te kennen gege ven dat hij zijn twijfels had; dat is ons wel gebleken." Op dat moment nam Jan Wage- Wethouder Mandemaker (PL): ..Opmerking Van Tiel onzinde lijk" naar het woord De VVD-wethou- der „Ik vind dit niet voldoende We moeten verder gaan. Ondanks de goede samenwerking binnen het college, vind ik. dat dit beter uitgesproken dient te worden Het is beslist niet zo. dat we schriftelij ke vragen van de heer Mandema ker hebben gekregen over de kwestie aktiviteitencentrum/ten- nishal Het is beslist niet zo. dat de heer Mandemaker binnen het col lege gezegd heeft: ik wil inspraak". Waarna niemand er nog iets over te zeggen had LEUSDEN „Het stand punt dat onze fraktie vanavond naar voren heeft gebracht on derschrijf ik. Ook ik heb mijn ernstige twijfels over de finan ciering en de inspraak. Maar aan de andere kant zijn theorie en praktijk soms twee afzon derlijke grootheden. Dagelijks word ik in mijn werk gekon- fronteerd met de wensen en mogelijkheden inzake sociaal- culturele voorzieningen. Daar om heb ik persoonlijk moeite met dit voorstel. Het valt me moeilijk om mijn stem uit te brengen zonder last en rugge spraak. Vandaar dat ik —voor dat de stemming begint graag de zaal zou willen verla ten". En toen stond een duidelijke geëmotioneerde Marion Defares (Progressief Leusden) op en ver liet de raadszaal om zodoende niet mee te doen aan de stemming over het voorstel inzake tennishal en aktiviteitencentrum. Een ande re mogelijkheid was er voor haar niet overgebleven Wanneer in de gemeenteraad hoofdelijk overeen voorstel wordt gestemd, kan men zich niet van stemming onthou den leder raadslid moet dus „voor" danwel „tegen" zeggen „Tegen" kon Marion Defares niet zijn, „voor" evenmin DAGELIJKS WERK „Vanuit mijn dagelijks werk bij het minsiterie van CRM weet ik heel zeker, dat als we nu niet bezig gaan met deze voorzieningen, het nooit meer zal lukken Het is echt nu of nooit En in zo'n situatie vind ik dan. dat ik voor het voorstel moet stemmen, ook al heb ik ook mijn bedenkingen" Daar stond echter, wat Marion Defares noemt „het politieke ge lijk" van de fractie van Progressief Leusden tegenover Maar, zo meent het PPR-raadslid. goed be sturen kan soms ook betekenen, dat je dat „politieke gelijk" laat voor wat het is, en omwille van de zaak een beslissing neemt die daar niet mee strookt, desnoods zelfs er het tegenovergestelde van is Het spanningsveld tussen the orie en praktijk, waar Marion De fares in haar verklaring in de raad op doelde „Ik had eigenlijk voor willen stemmen Maar natuurlijk be greep ik heel goed. dat dat politie ke konsekwenties zou hebben ge had Het zou tegenover mijn me de-fractieleden heel moeilijk zijn, nu Progressief Leusden zich de afgelopen weken zo fel verzet heeft tegen het projekt in deze vorm Die politieke konsekwen ties had ik best willen trekken Ik was bereid geweest om uit de fraktie te stappen, hoe graag ik dit werk ook doe en in een volgende raadsperiode nog zou willen doen Maar in deze zaak lag het voor mij zo essentieel, dat ik die stap desnoods gezet zou hebben Vanuit Progressief Leusden is mij echter gevraagd om dat niet te doen Er is mij gevraagd om dan maar niet te stemmen Ik heb dat. in verband met de politieke sa menwerking binnen Progressief Leusden gedaan Dat was voor mij een moeilijke beslissing Niet- stemmen is laf. Je moet „ja" of „nee" durven zeggen. Maar in dit geval was niet-stemmen het enige dat mij restte." RESPECT Het ging Marion Defares niet gemakkelijk af Met trillende stem las ze haar verklaring voor en snel verliet ze vervolgens de raadszaal Omdat ze pas enkele ogenblikken na afloop van de stemming met een glaasje water in de hand naar haar plaats terugkeerde, was ze er niet bij, toen burgemeester mr. J W M Rademaker verklaarde res pect te hebben voor de houding van het PPR-raadslid Ook van andere zijdes bleek er begrip te bestaan voor haar handelwijze. - Marin Defares leest, haar verklaring voor Even later verliet zi/ de raadszaal.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5