„REIS NAAR DE MAAN" Leuk spel van jeugdtoneel De Eendracht voor volle zaal Kandidaten geven voorkeur aan grond in Bosveld Bewustwording van de positie waarin je je als vrouw bevindt Gerrit de Graaff met „Portret van een boerderij" bij KPO-Leusden Geen uitspraak over nieuwe struktuur VOS-cursus in De Til HOUTSKELETBOUW: WERKGROEP RO/CML Loep op Leusden DINSDAG 3 FEBRUAR11981 IlEUSdEP klUBË dracht overgenomen en ondanks een minder gelukkige accommodatie, kreeg het Eendracht jeugdtoneel vorig jaar tij dens de koninginnefeesten haar pre mière. De opvoeringen waren zo suc cesvol. dat de Eendracht besloot om ook dit jaar door te gaan met het jeugd toneel en onder leiding van de leden Dicky en Clementine werd hard gewerkt aan „Reis naar de maan' Een pretentieloos verhaaltje, dat door de jongelui van de Eendracht (va riërend in leeftijd van negen tot veertien jaar) ontspannen over het voetlicht werd gebracht Een toneelspel van een uurtje en dat is net lang genoeg om de aandacht van het jonge publiek gevan gen te houden en niet te lang. zodat van de acteurs en actrices niet teveel werd gevergd Het verhaal is internationaal georiën teerd. Mensen van verschillende natio naliteiten zijn bijeen om het succes van de Russische ruimtevaarder Iwan te be spreken, die een geslaagde vlucht naar de maan had georganiseerd met een onbemande maanraket en nu bijzonder trots was op de raket, die klaar stond om hèm naar de maan te brengen. Als eer ste Natuurlijk gaat nooit alles zoals je de dingen afspreekt en nu zijn het twee blijmoedige boefjes, die de zaak in het honderd gooien Tijl Uilenspiegel en Jan Klaassen arriveren en terwijl het gezelschap diskussieert over ruimte successen, gaan de twee schavuiten de raket binnen en natuurlijk moeten er weer allerlei knopjes knopjes uitgepro beerd worden. Het is duidelijk Jan en Tijl gaan naar de maan en Iwan blijft verbijsterd achter Daarna volgen er enkele avonturen op de maan. maar het loopt natuurlijk best goed af Zoals gezegd: erg veel last van de zenuwen hadden de kinderen van de Eendracht niet Het spel werd spontaan gespeeld De talrijke jeugdige bezoe- kertjes hebben zaterdagmiddag zeer zeker veel plezier aan het toneelstuk beleefd. Wat ons betreft voor herhaling vatbaar Het is een goed idee van de Een dracht om dóór te gaan met het jeugd toneel Mevrouw Rep zag er na afloop van het spel wel een toekomstige vaste kern in zitten Ze zei blij te zijn. dat het spel zo goed was ontvangen, waaruit het bestuur van de Eendracht moed kon putten Erg veel belangstelling voor het jeugdtoneel van De Eendracht De zaal van 't Ros Beijaart zat zaterdagmiddag vol (Van de redaktie) LEUSDEN - Onder regie van Dicky Rep en Clementine Stellaard bracht de jeugdtoneelafdeling van de to neelvereniging „De Eendracht" voor een uitverkochte zaal van 't Ros Beij- aart zaterdag het stuk „Reis naar de maan" van Micaëla Krinner. Dit spel werd in zijn oorspronkelijke versie opgevoerd in de Internationale School van Fontainebleau bij Parijs. De schrijfster, die zich in Duitsland door haar jeugdspelen een goede naam verworven heeft, was aan deze school verbonden als onderwijze res! De jeugdafdeling van „De Een dracht" heeft dit amusante spel goed over het voetlicht weten te brengen en ook het jeugdige publiek wist het te waarderen, getuige het spontane applaus na afloop. Het valt niet mee om een goed funk- tionerend jeugdtoneel op poten te zet ten Het vereist zowel van de leiding, regie als van de kinderen nogal wat in zet. De Leusdense toneelvereniging De Eendracht is daar vorig jaar - na een eerder experiment - weer mee begon nen onder de bezielende leiding van de vaste regisseur van Eendracht, de heer Pieterse Toen deze ziek werd, werd zijn taak door enkele leden van de Een Scène uit het toneelstuk ,,Reis naar de maan van het jeugdtoneel van De Een dracht. deld Voor het gedeelte in Lan- genbeek, waar de houtskelet- bouwwoningen zouden wor den gerealiseerd zal nu wor den onderzocht, wat déér ge- bouwt kan worden. Er is geen reden meer om daar HSD te plegen, alleen misschien uit stedebouwkundige motieven De kans is groot, dat alsnog conventionele bouw wordt ge realiseerd, al dan niet volgens hetzelfde ontwerp van de om liggende woningen, die door Nationaal Grondbezit zijn ge bouwd" Hij wees de werk groepleden er op. dat méér gegevens beschikbaar zullen komen tijdens de commissie vergadering van Openbare Werken en Ruimtelijke Orde ning. die vanavond om half acht zal beginnen in het voor lichtingscentrum aan de Zwar- teweg (Van de redaktie) LEUSDEN Zoals wij reeds eerder uitgebreid schreven, ziet het er naar uit, dat de voorgenomen bouw van Houtskeletbouwwonlngen in het plan Langenbeek niet door kan gaan. De kandidaten voor HSB-wonlngen, die nu al meer dan drie jaar op de realisering ervan wachten, werd gevraagd om te bekijken of er nog Iets tot stand gebracht kon worden. Mocht er geen mogelijkheden meer zijn, dan is de gemeente bereid om aan deze kandida ten een stuk grond ter beschik king te stellen In het deel-be- stemmlngsplan Bosveld. Na enkele gesprekken zijn de kan didaten voor HSB tot de kon- klusie gekomen, dat houtske- letbouw in Langenbeek niet langer haalbaar Is en zij geven daarom de voorkeur aan een stuk grond in Bosveld, waar al dan niet HSB-wonlngen gere aliseerd kunnen worden. De heer Pais, direkteur ge meentewerken Dat verzoek van de HSB-kandidaten zal nu door b en w worden behan- LEUSDEN In de Leusder krant van vorige week dinsdag stond de aankondiging van een nieuwe VOS- cursus. (Vrouwen oriënteren zich in de samenleving). Om eens te weten wat een VOS-cursus daadwerkelijk inhoudt maakte Ik de laatste bijeen komst mee van de vorige groep. Deze ochtend was meer een och tend ter Inventarisatie. Wat vonden de vrouwen van de VOS en hebben zij er Iets aan gehad. Thuis hadden de vrouwen diverse vragen moeten beantwoorden over de cursus die op deze ochtend ter sprake kwamen. De vragen waren opgesteld door Rose Verkerk en José Meyer, de cursusleidsters. Wat de vrouwen over het algemeen het belangrijkste vonden van wat zij geleerd hadden was goed en makke lijker te praten in een groep, te luiste ren naar elkaar Ondanks de ver scheidenheid aan vrouwen toch goe de kontakten kunnen leggen Proble men die je hebt. zelf te leren oplos sen. anderen kunnen dit niet voor je doen. Wat de groep aan elkaar gehad heeft was onder andere begrip, steun en de mogelijkheid tot groei, in die zin van verder te leren gaan met waar bij ieder de knelpunten zitten Deze groeiperiode gaat zeker ook verder na de VOS-cursus. De onderwerpen die de vrouwen gezamenlijk uitge zocht hadden werden meestal en thousiast en positief beoordeeld Negatieve beoordelingen werden wel onderwerpgericht gegeven bij voorbeeld wanneer het onderwerp enkele vrouwen niet aansprak Soms juist omdat een enkeling dieper op een onderwerp had willen ingaan of omdat het onderwerp niet tot zijn recht was gekomen Meer konkrete informatie van buitenaf werd ge noemd. maar dit is altijd te verwezen lijken wanneer de hele groep daar voor kiest. De VOS-cursus is bedoeld om met elkaar van gedachten te wisselen om je te verrijken door de verschillende onderwerpen die ter sprake komen Het is een bewustwording van de positie waarin je je bevindt. Enkele onderwerpen die de afgelo pen cursus van twaalf ochtenden zijn besproken, waren „Huisvrouw zijn", „Werken buitenshuis ja of nee". „Tijd, geld en ruimte voor jezelf". „Lied op het huwelijk/relaties met anderen, je man", „Gezondheids zorg". „Politiek" en „Welke mogelijk heden heb ik" Behalve de twaalf ochtenden is de groep, de ene keer als groep, de andere keer met een paar vrouwen naar de bibliotheek geweest, naar het arbeidsbureau en naar diverse instel lingen om te kijken of daar mogelijk heden zijn om te studeren Boven dien is de hele groep naar een uitvoe ring van Proloog geweest Om nog wat algemene informatie te geven vertelden drie vrouwen iets over de cursus Wat zou je over de VOS willen zeggen tot een nieuwe groep? „Voor iedere vrouw is het leuk hieraan mee te doen. Je vindt een groot stuk erkenning en herkenning ledereen is verschillend, maar ieder een wordt in zijn eigen verschil heel goed geaccepteerd „Wanneer je over opvoeding gaat praten is het fijn om vrouwen met jonge en met oudere kinderen te horen „Je bent even uit de sleur en je krijgt een duwtje in de goede richting om zelf iets te gaan doen in wat voor vorm dan ook „Het is zo nuttig vooreen heleboel huisvrouwen. Je bent bezig met erva ringen uit het leven, dus heel mense lijk Daarbij maakt het niet uit of je wel of geen opleiding hebt." Voor wie is een VOS-cursus? „Voor alle vrouwen die wat bewus ter bezig willen zijn en zich niet alleen bezig willen houden met koffiepraat jes De groep draaide met veertien vrouwen en twee cursusleidsters De leeftijd van de groep varieerde van 25 tot 50 jaar De cursusleidsters Roos en José hebben beiden de sociale academie gevolgd Verschillende vrouwen vinden het woord VOS-cursus niet zo op zijn plaats. Het is geen cursus, maar meer een praatgroep Wilt u verdere inlichtingen of u opgeven kan dit bij Rose Verkerk, tel 940731 en José Meyer, tel. 940031 Bovendien is donderdag 5 februari een open ochtend van 10 00 tot 11.30 uur in de Til, waar ook de bijeenkom sten gehouden worden Voor kinderopvang kan gezorgd worden Tea Middelkoop van Maanen LEUSDEN Maandag 26 januari was de jaarlijkse bingoavond bij de KPO. De bingo-avond werd gehou den voor de Leusdense missionaris sen. Ruim honderd dames en heren waren voor deze bijeenkomst naar Blijhof gekomen De leiding was in zeer goede handen bij de heer Piet Valkenet Het was al laat toen de voorzitster Evelien Blom iedereen bedankte en meedeelde dat het batig saldo van deze avond 700 gulden bedroeg De volgende bijeenkomst van de KPO is gepland op donderdag 5 fe bruari om 20.00 uur in 't Ros Beijaart Die avond is de KPO gast van de ABTB De heer G de Graaf uit Barne- veld toont dan een unieke serie dia's over een 350 jaar oude boederij in de Gelderse Vallei De heer de Graaf is onder andere auteur van het boek „Natuurgeheimen" zal de leden prachtige natuuropnamen laten zien van alle seizoenen rond die oude boerderij. De serie die hij deze avond laat zien heet „Portret van een boer derij". (Van de redaktie) LEUSDEN De werkgroep Ruim telijke Ordening van het Comité Mi lieuzorg Leusden wenst zich nog niet definitief uit te spreken over een nieuwe struktuur voor het Coördina tieteam, zoals voorzitster mevrouw Ter Windt had gevraagd. De werk groepleden voelden zich wat overval len door de plotselinge vraag van de voorzitster, die verslag deed van de vergadering van het Coördinatie team, waar was besloten de struktuur van dit coördinerende orgaan van het CML te veranderen. Ook de naam zal worden gewijzigd in „stuurgroep", waarbij gekozen wordt voor een neu trale voorzitter. De werkgroep ruimtelijke ordening was van mening, dat niet „zo maar eventjes" kon worden geantwoord op de vraag, hoe de samenstelling van de „Stuurgroep Inspraak Orgaan Leusden' er uit zou moeten gaan zien Wél of géén raadslid, wél of géén gewone burgers die geen lid zijn van een werkgroep, wél of géén vertegenwoordiging van bureau Voorlichting, wél of géén ambtelijke steun, het waren vragen, die eerst zorgvuldige overweging vereist, al dus de werkgroep Mevrouw Ter Windt was dan ook niet zo erg duidelijk over de voorge stelde struktuur en hoe bijvoorbeeld de huidige werkgroepen zullen gaan funktioneren. Ze sprak over „het voorkomen van dubbele werkzaam heden" als taak van de coördinerend- e stuurgroep, maar, zo werd door de leden opgemerkt „dat is hun taak nu ook al" Mevrouw van Hasselt verspil de er niet teveel woorden aan „Ik dacht, dat wij in een vorige vergade ring al hadden geformuleerd hoe wij over deze zaak denken". Zoals be kend had de werkgroep R.O vastge steld geen behoefte te hebben aan een sterk gewijzigde werkwijze. In het verslag van de vergadering van 9 december 1980 staat het zo „Wat betreft de werkgroep is verder praten over andere vormen voor het CML niet nodig De huidige werkwijze wordt acceptabel geacht" De heer Ten Berge stelde vast, dat het onderwerp te weinig leeft In de werkgroep Ruimtelijke Ordening om er veel diskussie aan te spenderen. „Laat de stuurgroep of het coördina tieteam eerst maar eens met een goed hanteerbaar voorstel komen", stelde hij voor, „waarbij de inspraak samen mét de gemeente primair dient te zijn. Zonder een wethouder als voorzitter, maar wel met een di- rekte betrokkenheid van de gemeen te bij het werk van deze werkgroep." Hij wees er op, dat in feite alleen de werkgroep R.O. nog funktionneert volgens de oorspronkelijke struktuur van het CML, omdat de SOL heeft afgehaakt en zeker Milieu Edukatie vrijwel autonaam werkt. GESLAAGD LEUSDEN Aan de Rijksuniversi teit te Utrecht is onlangs de heer F. W. Oostra uit Leusden geslaagd voor dierenarts. Deelneemsters aan de VOS-cursus

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7