Amersfoortse woninginrichter Han van Hattum gewijd tot diaken Blijhof kon er niets aan doen Expositie bij Lieshout verlengd Thema-avond over begin menselijk leven NCVB Leusden-Zuid Schade-afwikkeling grasvliesveld rond i IIIT HET [PWJIlRAPIHHtT DINSDAG 3 FEBRUAR11981 AMERSFOORT/LEUSDEN —Zon dag 25 januari vond de wijding tot diaken plaats van de Amersfoorter Han van Hattum. Deze wijding ge schiedde in de Rooms-Kathoiieke kerk in Achterveld door bisschop Willebrands. In zijn woning aan de Langebeek- straat nummer 1 in Amersfoort had den wij een gesprek met de kersvers gewijde diaken. Uiteraard startten we met de vraag waarom hij van métier woninginrich ter. en gehuwd, met één kind. in een tijd. waarin zovelen niet meer met het instituut kerk overweg kunnen, zich tot diaken heeft willen laten wijden Pastor Han van Hattum ..Dat is een lange geschiedenis Dat besluit je niet van de ene op de andere dag Ik ben katholiek opgevoed Als ie dereen krijg je je twijfels, maar ik blééf bij die kerk Ik werkte eerst in een Utrechts woningmrichtingsbe- drijf. In de 60er jaren ging ik voor mezelf werken in Amersfoort Bij mijn werk deed ik in Utrecht veel open jeugdwerk. Op een gege ven moment kwam daar na twintig jaar een nieuw bestuur Ikzelf en een ander bestuurslid vonden dat we te oud werden voor dat werk. Die jon gens die als kleine snotkereltjes bij ons waren gekomen, die waren nu zelf groot Wij vonden dat zij dat werk best konden overnemen Toen bleek dat ik dat werk zo verschrikkelijk ging missen, en toen had ik aan de meube len niet meer genoeg Ik ging aan de Katholieke Theologische Hoge school in Tilburg theologie stude ren." „U volgde een universitaire theolo gische opleiding?" De pastor lacht, en steekt een si gaartje op Als ik hem zo gadesla lijkt ie aan de ene kant op een handels man. Wat niet vreemd is met zijn achtergrond En aan de andere kant doet hij denken aan een welgedane monnik, in wie het aardse en het hemelse beide rijkelijk aanwezig zijn „Ik deed eerst de middelbare oplei ding. Toen kon ik als leraar gods dienstles gaan geven om de kost te verdienen voor mijn gezin De studie was vreselijk moeilijk voor mij als man van boven de veer tig Als je jong bent en leert weet je precies dót staat op die bladzij bo venaan Maar later Tenslotte moest ik mijn studie afronden aan de Katholieke Theologische Hoge school STAGE IN LEUSDEN Ik mocht stage gaan lopen Dat hoort bij de pastorale opleiding In overleg met het dekanaat mocht ik stage lopen in Leusden Met pastor Ter Bekke klikte het vanaf het begin Het werk smóókte me Toen ging de pastoor in Achterveld met emeritaat, en toen bedacht het bisdom dat ik in een team kon gaan méédraaien Op 15 oktober 1979 wer den we met z'n vieren benoemd Als pastor heeft ieder een eigen wijk. Ik werd wijkpastor van Achterveld Ik wilde voor mezelf van elke vrij blijvendheid af Als ik dit doe voor de tweede helft van mijn leven, dan wil de ik me volledig engageren Mijn vrouw en ik hebben daar lang over gepraat. Sinds het Vatikaan II was het diakenambt (sinds 1967) mogelijk geworden „Veel mensen in Nederland kun nen met de kerk als instituut erg moeilijk overweg. Waarom hebt u er geen moeite mee?" „Ik vergelijk met een huis of een vrouw. Je kan van buiten af een huis inkijken en zeggen - Wat is het daar een rotzooi - Maar je kunt er ook binnengaan. Je verplaatst wat hier en daar En je kunt zeggen - Het is hier zo gek nog niet. De kerk is net als een vrouw. De kerk kan lelijk zijn. maar je kunt er toch verliefd op zijn „Er is veel kritiek op de kerk. Bent u kritiekloos?" Pastor Van Hattum „Ik geloof nog steeds in de kerk De gelovige mens is voor mij: de kerk Al het andere wat er omhéén hangt, de mijters en zo. dat hoort daaraan dienstbaar te zijn Ik wou de rest van mijn leven di aken. is bediende, zijn Dienstbaar aan de mensen, en dus aan God." GEGROEID UIT GEZINSSITUATIE „Zo n leven In dienst van God: dat is best ingrijpend voor het gezin. Hoe vinden vrouw en dochter de status wijziging?" Het was onmogelijk geweest, als het niet gegroeid was uit onze ge zinssituatie Ik ben een week voorbe reid bij de Benediktijnen in Ooster hout Daar las ik over het leven van de dichter-schrijver Pieter van de Meer de Walcheren Pieter is ingetreden bij de Benediktijnen op latere leeftijd Zijn vrouw en dochters zijn toen ook het klooster ingegaan Die man onderging zijn wijding, met Christine zijn vrouw, in zijn hart Dat kan ik hem letterlijk nazeggen ..Je hebt me door je zijn en door je liefde beter gemaakt dan ik ooit zon der jou geworden zou zijn Dat was voor mij het sleuteltje Van koopman naar ambtsdrager in de kerk dat was een produkt van ons huwelijk. Alleen was ik er nooit toe gekomen Mijn vrouw maakt voor mij het oorzakelijk deel uit. Hoe raar het ook klinkt sinds we zo bezig zijn, krijgt je huwelijk een nieu we dimensie Je boft. als je dit werk mag doen Je kunt nóg zo benoemd worden, maar het vertrouwen van mensen, daar heb je geen recht op Als het je tóch gegeven wordt, dan ben ie een ontzettende bofferd." „Maar de kritiek. Stapt u kritiekloos binnen. Veel priesters worden juist buitengesloten. Vrouwen voor het ambt ook." De kanarie in de vensterbank pro duceert inmiddels de liefelijkste tril lers Han van Hattum voegt 'm toe: „Uitslover!", en vervolgt: ..Waar een kerk mensen uitsluit, dat kan niet goed zijn. Waar een kerk toch nog altijd een vrouw discrimi neert. dat kan niet goed zijn De pastor uit zijn verdriet over mensen in de kerk. die andere men sen uitsluiten In dit verband noemt niet. Dat zulke mensen buitenspel komen, dat doet hun en mij verdriet Dat ik op een altaar sta. met woorden van bijvoorbeeld Huub Oosterhuis Ik heb een liedje van hem gebruikt. „Kom in mij". Die tekst heeft mijn vrouwen en mij beiden gepakt." „Vindt u niet, dat er sprake is van een wreed en ook wereldvreemd ele ment in dit gebeuren?" „Ik denk dat dat zo is Wat is dan de verdienste wél9 De taak van de lagere ambtsdragers is blijf het vertellen Dan vind ik ook dat het benoemen van ambtsdragers niet meer van bo ven af moet gebeuren, maar gedra gen door de gelovige mensen Het heeft iets van dat mensen tegen je zeggen doe jij het maar Bisschopen zo maar van boven af droppen ik denk dat dat om moeilijkheden vra gen is De roeping tot het ambt zit in je hart En voor het tweede deel zit die in het gedragen zijn door je medemen sen Ik zei het in een gesprek met Ben Muller je wordt een beetje op je schouder getikt als jij dat kan. doe jij dan maar Maar in mijn geval maakt liefde met blind'" Deze uitspraak verwondert me in relatie tot de verliefdheid op de lelijke vrouw in het begin van het gesprek „In Achterveld hebt u te maken met oudere, orthodoxe Rooms-Katholie- ken en met vooruitstrevende import katholieken. Kunt u die op één noe mer brengen?" „Makkelijk is het zeker niet. Toch heb ik er wel begrip voor dat mensen op verschillende manieren gelovig zijn Maar zoals altijd en overal tref je natuurlijk mensen, waar het geloof zó diep zit, dat je het niet meer terug vindt In Achterveld en waar niet zal het voor sommige mensen wel eens moeilijk zijn een gehuwde voor ganger te aanvaarden Ik vind. dat je met die mensen erg geduldig moet zijn Als ze zien, dat je eerlijk en zuiver gelooft, zullen ze je op den duur wel begrijpen Ik ga er ook met de catechese werken Niet voor mets doe ik graag het werk met de jongeren Mijn eind opdracht is het jeugdpastoraal" NAAR EEN NIEUW KERKMODEL „Die jongelui brengt u dan wel weer binnen in een autoritair hiërar chisch georganiseerd instituut, waarmee velen moeilijk overweg zul len kunnen." Pastor Van Hattum „Erzitook veel liefde bij Een nieuw kerkmodel. dat zit er óók aan te komen. Hün kerk. waar ze dan deel kunnen nemen. Daar wil ik bij blijven Basisgemeente zijn. dat vind je veel bij de jongeren Ik heb me verbonden aan het instituut, omdat er ook déze mogelijkheid in zit „Als de basisgemeente geaccep teerd wil worden, blijkt dat ze hoog stens getolereerd wordt." „Getolereerd dat vind ik te nega tief In Nederland enthousiasmeren ze nieuwe ideeen Alléén, jezult nooit in de krant lezen: de kerk heeft dat en dat zo fijn gedaan en de mensen zo gelukkig gemaakt. Ik vind het fijn, dat de kloof tussen de gelovige en de ambtsdragers klei ner geworden is Zeker de jonge generatie wéét dat 'kerk zijn'de grote waarde is. die in jezelf zit Dié kerk bedoel ik De waarde van het instituut door de eeuwen héén is in ieder geval het puntgaaf overbrengen van die erfenis, die we 1981 jaar geleden hebben gekregen „U gebruikt de term: puntgaaf. Ve len zijn van mening, dat er aan die gaafheid in de loop der eeuwen het een en ander misvormd is. Zelfs in een Rooms-Katholiek land als Italië heerst er vooral in het zuiden zeer veel misère. Om van Zuid-Amerika onder de katholieke kerk maar te zwijgen." „Ja Maar er zijn in Italië ook basis groepen In de kerk van San Egidio in Rome hebben ze toch maar al die slachtoffers van de aardbeving opge vangen Ze wisten zelf niet hóé ze nog te eten zouden hebben Alle signalen van buiten af ten spijt: de liefde voor de kerk zal bij mij niét ondergraven worden. Ik vind het een ongelofelijk voorrecht in die kerk te mogen werken „Mag u net als de vrouwelijke pas tores de Eucharistieviering niet doen?" Pastor Van Hattum „Ik vind het wel belangrijk, de liturgische taak Alle sakramenten mag ik toedienen be halve de eucharistie en de biecht. Maar eigenlijk vind ik nog belangrij ker de dienst, de échte dienst aan de mensen Mét een glasheldere identi teit Ik ben pastor van die Rooms- Katholieke kerk. Ik vind het heerlijk, als je de mensen met elkaar bezig hoort, en als je die kerk daarin her kent Dat houdt je ook nederig Je vindt veel betere voorbeelden in anderen. Ik geloof in de kerk, die tussen de mensen in staat In die zin zie ik de toekomst voor de kerk. In de bijbel staat „De poorten van de hel zullen haar niet overweldigen." De kerk als liefdesgemeenschap gaat dóór We zullen steeds nieuwe vormen moeten zoeken In de loop der eeuwen is er een belerende kerk gekomen. We moeten de narratieve, de vertellende theolo gie weer terug hebben. Als de fari zeeër aan Jezus de vraag stelde „Rabbie, wie is dan mijn naaste?", antwoordde Jezus: „Er was eens een man", en dan krijg je het verhaal van de barmhartige Samaritaan. De the ologie. die het verhaal niet meer kan vertellen, is geen goeie theologie." „Maar als het verhaal goed is, en het wordt niet in praktijk gebracht, dan Is het ook geen goeie theologie. Ik denk dat christen zijn is arm zijn met de armen. Als priesterarbelder werken In de krottenwijken. Bis schop Romero. Don Helder Camera." Pastor Van Hattum „Ik denk dat het beide is Van de ene kant ge vraagd worden tussen de armen te gaan leven Van de andere kant ge vraagd worden geld te verdienen en met anderen te delen Weer een an der kan goed praten Die zou moeten getuigen Weer een ander k2n goed poetsen en schoonmaken. Die zou dat ook bij anderen moeten doen. Dat talent heb je niet voor jèzelf Je bent Gods handen en voeten De sterkste impuls voor dat nieuwe kerk zijn zal misschien kunnen komen uit de derde wereld „Ik denk dat de kerk der blanken de tijd voorbij heeft laten gaan. En bo vendien denk ik dat óndere rassen een geloof niet over kunnen nemen." „Christus leeft nü. En dat heb ik nog nooit anders dan door een Chris ten horen zeggen Hij is er, en is nooit meer weggegaan Als je die levende Christus dan kerk wilt noemen, dan wil ik daar graag een onderdeeltje van zijn En dan wil ik zo veel mogelijk mensen geloof geven. Je kunt alleen mensen Inviteren. Als je het met een bedrijf vergelijkt, dan heeft mijns inziens de kerk de beste waar. Alleen Is er personeels gebrek. En de etalages zijn ook niet altijd even fraai." Anco Mali hij onder andere de homofiele mede mens „Als je voor jezelf weet. dat de kerk de kerk van Jezus is, dan moeten er géén mensen uit de kerk worden gezet. De kerk is de kerk van de zondige, gebrekkige mens Dan pas ik er wel in Het is het werk van de diaken om de geluiden van de gewo ne. gelovige mens te laten dóórklin ken." „Het geluid van de gewone gelovi ge loopt dood In de synode. De ge wone gelovige Is ernstig teleurge steld in Nederland." Van Hattum „Het is jammer, dat er uit de synode een hoog geleerd the ologisch stuk is gekomen, dat op de boekenplank is bijgezet En dat er geen pastoraal stuk tot stand is geko men Als ik in een groep mensen zit, op groepshuisbezoek. met verdriet en blijdschap van de mensen, dan wil ik tóch solidair zijn met die gelovigen En met ze blijven aandringen Dat verhaal van Jezus moét alle genera ties worden dóórverteld En tja. de kerk valt soms tegen. Valt soms méé „Is de kerk pluriform genoeg?" De koffie is inmiddels ingeschon ken. en de pastor drinkt bedacht zaam zijn koffie Hij toont me een grote groene suikerpot, die één der Benediktijnen heeft gedraaid Mét een klein foutje erin „De kerk niet pluriform genoeg? Hij kan zelfs mij accepteren. Er is nog nooit in de hele geschiedenis één vernieuwing gekomen van boven af Die moet van de basis komen." „Die vernieuwingen aan de basis laat de kerk toe, zolang ze geen wezenlijk gevaar betekenen. Gaan die het wèl worden, dan benoemt de top een bisschop Gijssen, en wordt de zaak teruggedraaid." Pastor Van Hattum „Er valt niks terug te nemen. De werkelijke beslis singen liggen tóch aan de basis Daarom geloof ik niet, dat die kerk de top is Waar we van doordrongen moeten zijn. is dat de top in dienst van de kerk is Als we in de geschiedenis terug kijken, dan valt het best méé. wat we nu in de kerkelijke top hebben. Mijn zorg is de gaten, die er in vallen Dat de kerk de gelovige mens niet meer verstaat. Dat juist de gelovi ge mensen van die kerk veel verdriet ervaren De liefde voor de kerk is er wel Anders zouden die mensen door de kerk geen verdriet hebben Neemt u de priesters, die gehuwd zijn Het zijn beslist de sfechtsten LEUSDEN De Leusdense werk groep van de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind (VBOK) is van plan op donderdag 5 februari een thema-avond te houden over „Het begin van het menselijk leven". De VBOK-werkgroep nodigt de VBOK-leden uit Leusden en om geving uit om deze avond bij te wo nen, maar ook belangstellenden zijn van harte welkom. Naast de informatie die aan de hand van dia's gegeven wordt over het eerste begin van een mensenle ven, wordt er informatie gegeven over het plaatselijk en landelijk werk van de VBOK Er wordt gesproken over de diverse vormen van hulpver lening aan ongewenst zwangere vrouwen en meisjes en hun ongebo ren kinderen. Een arts zal onder meer spreken over enkele (routine)onder- zoeken die wel bij zwangere vrouwen en meisjes verricht worden Er is natuurlijk gelegenheid tot het schrif telijk indienen en mondeling stellen van vragen De thema-avond van de VBOK wordt gehouden op donder dag 5 februari om 20 00 uur in De Koningshof. Centrumweg 2 (aan de Hamersveldseweg) (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Al lange tijd organi seert de speeltuin- en rekreatiever- eniging Blijhof maandelijks filmvoor stellingen voor de jeugd. De belang stelling voor de filmvoorstellingen is vaak zo groot dat men besloten heeft dezelfde film twee maal op een mid dag te draaien. De kinderen die vori ge week naar de Blijhof waren ge gaan om daar de beroemde film „Grease" met in de hoofdrollen Johnny Travolta en Olivia Newton John (voor de tweede keer?) te gaan zien, moesten teleurgesteld worden. Alles stond om half twee klaar. De film lag gereed, de filmoperateur was er ook, alleen de projector wilde niet meewerken. Ook na een half uur van alles geprobeerd te hebben, bleef het apparaat het afweten. Ruim honderd wachtende kinderen moesten naar huis gestuurd worden. Wel slaagde men er in nog ergens anders een projector te lenen zodat de geplande voorstelling van vier uur wel door kon gaan Blijhof vindt het erg sneu voor de kinderen die de film nu niet gezien hebben Vandaar dat men het besluit genomen heeft om de film binnenkort nog maar eens te vertonen. Grease wordt dus nog een keer vertoond en wel op een vrije middag in de krokusvakantie, namelijk op donderdagmiddag 5 maart Alleen op die dag dan geen twee. maar slechts één voorstelling, welke zal beginnen om half twee Blijhof hoopt op deze manier toch nog iets goed te kunnen maken voor al die kinderen die nu teleurgesteld moesten worden VROUW NA AANRIJDING OVERLEDEN De zesentachtig jarige mevrouw B die vorige week zeer ernstig gewond raakte bij het oversteken van de As- schatterweg is vorige week aan haar verwondingen overleden in het zieken huis De Lichtenberg. BRANDMELDING Zaterdag 31 januari was er een open haard brandje aan de Bottelroos. De brandweer die snel ter plaatse was kon het brandje spoedig bedwingen Ver moedelijk is er te hard gestookt in de open haard, aangezien de orrzaak niet bij de schoorsteen ligt. want die was kort geleden nog geveegd INBRAAK IN WONING Zondag 1 februari is er tussen 11.00 en 14 45 uur ingebroken in een woning aan de Hoge Kleiweg De inbrekers ver schaften zich de toegang tot het huis door het forceren van een buitendeur bn het terras Er wordt een verrekijker ver mist. De politie stelt een onderzoek in VRACHTWAGEN DWARS OP DE WEG Maandag slipte een vrachtwagen op de Doornseweg vlak bij Aart Jansen De wagen kwam dwars op de weg te staan, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. VERNIELING TUINHEK In de nacht van zondag op maandag heeft een onbekende automobilist met zijn auto tegen het tuinhek van de fami lie B aan de Arnhemseweg gereden. De automobilist is daarna doorgereden. Het hek werd vernield. Ook hier stelt de politie een onderzoek in VERLOREN/WEGGELOPEN Parker stiftvulpen, rode poes met vlooienband, witte pootjes en wit befje; licht bruine portemonnee met 10 gulden en sleutel, groene skai portemonnee met 10 gulden en een giropas; zwarte portemonnee met 22,50; kenteken plaat DZ-73-BJ. zwarte portemonnee met 300 gulden, zwarte gevoerde da meshandschoen; rood bruine legkip Mercedes-wieldop; licht bruine hond LEUSDEN Dinsdag 10 februari is er weer de maandelijkse NCVB- avond. Spreekster is mevrouw Lise Stilma en zij zal spreken over „Mijn armen zijn te kort", dezwakzinnigen- zorg De NCVB afdeling Leusden Centrum is deze avond te gast leder een is van harte welkom om 20.00 uur in 't Trefpunt. LEUSDEN De tentoonstelling van het Gilde de Schilderkunst bij Lieshout is wegens de grote belang stelling verlengd tot zaterdag 7 fe bruari Bij Lieshout zijn beschilderde meubelen en schilderijen van het Gil de geexposeerd De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 8 30 tot 17.45 uur en zaterdag tot 17.00 uur Ook vrijdagavond kan men de tentoon stelling bezichtigen (Van de redaktie) LEUSDEN Volgens mededelingen van wethouder Wagenaar Is het gemeentebe stuur er in geslaagd om overeenstemming te bereiken met de onderhoudsfirma. die verantwoordelijk is geweest voor het grasvliesveld, inzake een schade-regeling. In de Commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening van vanavond (dinsdag) in het gemeentelijke voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg (aanvang half 8) zal de wethouder hierover meer informatie verstrekken.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9