„In beheer Utrechts landschap is continu werk voor 50 tot 100 man" „Stichts Landschapsbeheer" startte deze week projekt in Leusden Waterloo! i Stichts Landschaps beheer bestaat vier jaar Mijn ouders wisten het wel, Leusder Krant Weetu nog...? DONDERDAG 5 FEBRUAR11981 reportage 11 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Vroeger", legt Frans ter Maten uit, „was zo'n houtsingel voor een boer econo misch van belang. Hij gebruikte het hout om te stoken, om er pa len van te maken of - als hij het niet te dik liet groeien - als steel- hdut. Daardoor werd zo'n hout wal eens in de zoveel tijd afgezet. Maar tegenwoordig komt een boer daar niet meer toe. In zijn moderne bedrijfsvoering heeft hij er geen tijd meer voor of heeft hij het hout niet meer nodig. Dus doet hij er niks meer aan. En dan wordt het een klerezooi." Tenzij anderen dan de boer de zaag in de houtwal zetten Zoals bijvoorbeeld vrijwilligers op vrije zaterdagen in zoge heten „knotgroepen" doen Of zoals, sedert het begin van deze week op Leusdens grondgebied, enkele werklo zen onder auspiciën van de stichting Stichts Landschapsbeheer". Frans ter Maten is coördinator bij de stichting en hij heeft ons gewezen op de zeven man sterke ploeg, die maandag aan de slag gegaan is in een houtwal langs een wei land in de nabijheid van de Moorster- weg. ,,Je ziet het wel aan de gele Bed ford en aan de rook De rook blijkt niet afkomstig uit het vervoermiddel van de manschappen, maar kringelt omhoog boven in brand gestoken takkenbossen Een Suri naamse man stapelt de takken op Van het ploegje werklozen is hij de enige die kan bogen op ervaring in bosarbeid Hij werkte ooit voor de firma Bruynzeel in verre Surinaamse wouden Het meren deel van de mannen bestaat echter uit hoofdarbeiders, die de economie of de geologie bestudeerden, maar in hun vak momenteel niet aan de slag zijn. Zij hebben in twee dagen tijd al een zo aanzienlijke hoeveelheid haardhout vergaard, dat menig Leusdens nieuw- bouwbewoner er zijn vingers bij zou af likken. En uit de eiken stammetjes zijn al een aantal keurig geschilde heining paaltjes vervaardigd. TAP Toch gaat het niet in de eerste plaats om die produktie. Belangrijk is vooral het werken aan het onderhoud van het landschap, want daar zet de stichting „Stichts Landschapsbeheer" zich voor in Over die stichting, waarvan hij nu anderhalf jaar coördinator is, vertelt Frans ter Maten, dat ze is ontstaan uit de vrijwilligersgroepen. die zich in het Stichtse bezighouden met het onder houden van het landschap. Met .subsi die van CRM en provincie kwam de stichting in 1976 van de grond. Aanvan kelijk alleen ter ondersteuning van de hebben aan iedereen verteld, dat ik geboren was. ledereen kent me nu. [dankzij dat leuke geboorte^ kaartje uit de enorme 'kollektie van de Kom eens kijken. Je huudt het niet vck» mogelijk. Rozendaallaan 9 Leusden-C. maandag aan de slag gaan in de buurt van de Moorsterweg. ,,We zijn", aldus Frans ter Maten, ,,daar begonnen, om dat we wisten dat het een interessant gebied is. De afdeling „Ecologie" van provinciale Waterstaat heeft onlangs een inventarisatie gemaakt. Daarvan zijn de resultaten nog niet gepubliceerd, maar Vincent werkte er toen tijdens een stageperiode en vandaar dat we er het een en ander van weten. Het is een leuke vegetatie, met varens, eikenlot en essenlot en het is een typerend stuk omgeving van Leusden, die geken merkt wordt door kleinschaligheid. Zo'n houtwal draagt bij aan de landschappe lijke waarde van het gebied, en daarom is het van belang dat ze behouden blijft. Wordt zo'n wal niet onderhouden, dan komt er op de stoppels te dik hout, waardoor het gaat scheuren en dan raakt het in verval Het snoeien - in vaktaal: afzetten - gebeurt daar aan de Moorsterweg nog al rigoreus, zo was mijn leken-indruk, meld ik Ter Maten „Dat is daar geen probleem", zegt hij; „het is een omge ving met veel hout en dan kun je dat gerust zo aanpakken In de zomer en de herfst komen de varens weer op en over twee jaar is dat hout al weer zo ver uitgelopen, datje van dat afzetten niets meer ziet Het wordt natuurlijk wat an ders, wanneer je een groot stuk land schap ineens zo zou aanpakken Het is de bedoeling, dat je het trapsgewijs in deelt, wat je bereikt door het ene jaar dit aan te pakken, en het volgende jaar dat. Zoals de boeren dat vroeger ook deden. Die zaagden ook niet voor één winter al hun hout. want dan hadden ze het jaar er op niks meer." APPELTAART Hoe staan de boeren eigenlijk tegen over die stadsmensen, die zich met het landschap komen bemoeien. Ik heb wel eens een agrarische voorman horen beweren, dat er niemand beter voor het milieu zorgt dan de boeren. Frans ter Maten „Het is me één keer overkomen, dat ik bij een boer z'n erf niet opkwam. Die man moest niks van ons hebben. Maar over het algemeen gaat het heel goed. Je moet je open naar ze op stel len En niet meteen hun bedrijfvoering af gaan zitten kraken Je moet het een niet met het ander verwarren en dan komen er heel goede contacten tot stand." Ter Maten maakt gewag van de reeds vaak ondervonden boeren-gast- vrijheid. die zich onder meer heeft geuit in koffie met appeltaart voor hele knot groepen. Maar, veronderstel ik, agrarisch be lang en landschappelijk belang zullen toch ook wel eens met elkaar strijden Bijvoorbeeld als een uit landschappelijk en ecologisch oogpunt te handhaven hout?ingel ongezond veel schaduw werpt op een perceel maïs Ter Maten kent de situatie en zegt dat praten in zo'n geval de oplossing kan bieden „De boer is er meestal toch niet op uit om zijn land plotseling drastisch te ver anderen. Hij kent zijn land vaak zoals het van oudsher is en als hij zo'n hout singel zou willen rooien, dan doet hij dat echt omdat hij denkt dat dat noodzake lijk is. Maar als je hem duidelijk kan maken, dat goed afzetten ook tot het gewenste resultaat kan leiden, is hij dik wijls best te overtuigen NOOIT VOLDOENDE Er is, zo meldt Ter Maten, nog ver schrikkelijk veel achterstallig onder houd te verrichten aan het Utrechtse landschap. Op de vraag of zijn stichting met de vrijwilligers dat aan kan, is het duidelijke antwoord: „Nooit". Maar de stichting Stichts Landschapsbeheer staat er niet alleen voor Staatsbosbe heer, Natuurmonumenten en „Utrechts landschap" leveren evenzeer hun bij dragen Maar ook daar leeft het besef dat het niet voldoende is, wat er gedaan kan worden en zit men om personeel te springen. „In die zin", zegt Frans ter Maten, „hebben de vrijwilligers een ver schrikkelijk goede funktie, een voortrek- kersiunktie Zij tonen aan, dat er een heleboel werk te verrichten valt op het gebied van het landschapsbeheer in Utrecht Er is in het Utrechtse land schapsbeheer - ik weet dat zeker - continue werK voor vijftig tot honderd man Maar zie daar nu maar eens geld voor te krijgen. Als het gaat om projek- ten ter bestrijding van de werkloosheid, dan is de aandacht toch meestal het eerste gericht op het noorden van het land of op Limburg. Niet omdat hier geen werkloosheid zou zijn - in Noord- Holland en Utrecht zijn in absolute cij fers de meeste werklozen van alle pro vincies -, maar omdat men altijd kijkt naar de percentuele werkloosheid. En die is elders in het land hoger. Niettemin zal Frans ter Maten on verdroten blijven zoeken naar moge lijkheden om mensen in het Land schapsbeheer aan het werk te krij gen. Via regelingen om werklozen de kans te geven hun bijdrage te leve ren, zoals de TAPpers aan de Moor sterweg. Maar ook door het blijven stimuleren van het vrijwilligerswerk. Getuige zijn vriendelijke, doch drin gende suggestie: „Zaterdag is de knotgroep Leusden weer bezig; daar zou jij best eens aan mee kunnen doen." door Mamlx Kreljns foto's: Janus Visser vrijwilligersgroepen Later kwam er een tweede aandachtsveld bij de bevorde ring van de werkgelegenheid in natuur en landschap. In een speurtocht naar financieringsmiddelen stuitte Ter Maten op de zogeheten „Werkgelegenheids- verruimende Maatregelen" en in het ka der daarvan kon hij vorig jaar vier men sen krijgen, die een jaarlang gewerkt hebben aan houtsingels, geriefbosjes, moerasbossen en schrale graslanden met een bijzondere vegetatie; om maar eens wat te noemen. Een poging om in het zelfde kader een tweede produktie op te zetten, werd niet gehonoreerd. Wel slaagde Ter Ma ten er bij het Arbeidsburo in Utrecht in om voor een half jaar vier zogeheten TAP-krachten te krijgen. Dat zijn werk lozen, die op basis van een Tijdelijke Arbeidsplaatsenregeling (TAP), in be paalde projekten ingezet kunnen wor den. Hun loonkosten worden vanuit het Arbeidsburo voor 100% vergoed, en voor de dekking van reis- en gereed- schapskosten deed Ter Maten een ge slaagd beroep op de post „Bevordering Werkgelegenheid" van de provincie Utrecht En zo konden de vier TAP-krachten, tezamen met twee vrijwilligers en uit voerder Vincent Kraan afgelopen Elke vrijdagavond serveren wij ons 5-gangenmenu 1 35.- Deélauranl Doornseweg 18 Leusden' (Leusderheo voor reserveren tel. 033-15177 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De stichting „Stichts Landschapbeheer" werd in 1976 opgericht ter overkoepeling van de in deze provincie aktieve vrij willigersgroepen. Frans ter Ma ten, coördinator bij de stichting, schat het aantal thans aktieve vrijwilligersgroepen op zo'rr twintig. De stichting ondersteunt hun werkzaamheden, onder ander door het in beheer hebben en ver zorgen van 2000 stuks gereed schap. Verder neemt de stichting ook zoveel mogelijk het „buro- werk" uit handen van de vrijwil ligersgroepen. Een tweede aktivlteit van „Stichts Landschapsbeheer" omvat het sti muleren van werkgelegenheid in natuur en landschap. Ter Maten en de zijnen zoeken naar wegen om zoveel mogelijk mensen in het land schapsbeheer aan het werk te krij gen. Vaak proberen zij daarbij in aanmerking te komen voor speciale maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. De mensen, over wie Stichts Landschapsbeheer op deze wijze de beschikking krijgt, kunnen vaak de grotere klussen aanpakken, die de vrijwilligersgroepen wellicht snel de moed in de schoenen zou den doen zinken. Een derde aktiviteit van „Stichts Landschapsbeheer" wordt gevormd door het organiseren van werkkam pen voor scholen, groepen en clubs Tussen april en oktober worden er voor zeer uiteenlopende gezel schappen werkkampen op poten gezet, die er toe leiden dat weer meer (en vaak andere) mensen in contact komen met de natuur en landschap Wanneer mogelijk over nachten de groepen gedurende het kamp - dat soms enkele dagen, soms langer duurt - in het terrein waar men aan het werk gaat. Is dat terrein te kwetsbaar, dan wordt on derdak gezocht in een kampeer boerderij. Voor haar werkzaamheden heeft „Stichts Landschapsbeheer" dit jaar de beschikking over ruim 190.00,- aan subsidiegelden. Daarvan komt 60.000,- van het ministerie van CRM, de rest wordt door de provincie Utrecht bijgedra gen. Behalve coördinator Frans ter Maten heeft de stichting nog twee werknemers. Vincent Kraan is se dert enkele maanden uitvoerder en bij de burowerkzaamheden wordt Ter Maten bijgestaan door een jon gen, die vervangende dienstplicht moet vervullen Frans Ter Maten zelf trad an derhalf jaar geleden in dienst van „Stichts Landssschapsbeheer". Na zijn studie aan de Hogere Tuinbouwschool in Utrecht werkte Frans een half jaar als TAP-kracht bij de gemeentelijke plantsoenen dienst in Leusden. Via een vriend kwam hij vervolgens bij de stichting terecht Het adres van „Stichts Landschapsbeheer" is postbus 121 3730 AC De Bilt. Frans ter Maten

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11