I DE PLOEG" IN AMERONGEN Zo zou het aktiviteitencentrum in Leusden er uit kunnen zien Verschillen echter wel aanwezig Elf jaar Gouden Klomp EHBO- rayonwedstrijd DONDERDAG 5 FEBRUAR11981 5J Hoofdingang sporthal de Ploeg, Amerongen. LEUSDEN/CENTRUM Gaat u even mee terug naar 1 februari 1980? Op die dag werd door Z.K.H. Prins Bernhard sporthal „de Ploeg" te Amerongen geopend. Het betrof de 500ste sporthal in Nederland, nadat de 400ste In 1977 te Leerdam, de 300ste In 1974 te Geldrop de 200ste In 1974 te Leeuwarden en de 100ste In 1968 te Roden (Dr.) In gebruik waren genomen. Ondanks diverse verschil len mag „de Ploeg" gezien worden als een redelijk goed voorbeeld van de te Leusden In de Hamershof eveneens door Projectontwikkeling Drachten b.v. en archltekt Anne van der Meer te realiseren overdekte sportaccommodatie. Met fotograaf Janus Visser zijn wij een kijkje gaan nemen In Amerongen, waar de heer G. H. van Dijk, ambtenaar welzijnsza ken, onze informant en gids was. In het begin van de zestiger jaren werd een richtlijn gehanteerd van één sporthal per 100.000 inwoners. Dertig jaar geleden overkoepelde de Nederlandse Sport Federatie 43 sportbonden met 13.000 verenigin gen en rond een miljoen sporters. Per ultimo 1979 waren 87 bonden met 27.000 clubs en ruim vier miljoen leden bij de NSF aangesloten Een nieuwe sporthal voegt een hoofdstuk toe aan het desbetreffende gemeen telijke gebeuren. De lokale sporters kunnen beschikken over een door gaans fraaie, maar bovenal functi onele ruimte, waarmee ook andere welzijnssectoren ontplooiingsmoge lijkheden krijgen. Een nieuwe sport hal geeft nieuwe impulsen aan het onderlinge contact van de samenle ving en is vooral bij het groter worden van een gemeenschap naast een sportief ook een belangrijk sociaal element ten gunste van wedstrijd sporters. recreanten en toeschou wers onderling. Noodzaak bij het toe nemen van de hoeveelheid vrije tijd en de besteding daarvan Op dit moment hebben circa 25.000 Nederlanders een sporthal tot hun beschikking en bij veel toe komstplannen wordt nu reeds reke ning gehouden met de norm van eén sporthal per 10.000 inwoners. Ame rongen. met een bevolkingsaantal van 6.300 ging nog veel verder' De provincie Utrecht is niet overbe- deeld met sporthallen en de bouw van zo n voorziening in Leusden is evenmin een overdadige luxe De navolgende tabel spreekt voor zich zelf (per 1-2-1980) Provincie aantal aantal inw aantal inw sporthallen per provincie per sporthal Groningen 23 547 706 23.813 Friesland 35 572.850 16.367 Drente 25 413.051 16.522 Overijssel 43 1.050.267 23.285 Gelderland 65 1 668 251 25.655 Utrecht 25 878.734 35 149 Noord Holland 62 2.299.536 37 089 Zuid Holland 84 3 052 934 36.344 Zeeland 12 340071 28339 Noord Braband 84 2 011 578 23 947 Limburg 42 1.060 945 25 260 Nederland 500 13 897 874 27-796 Middelste derde deel van de Ploeg. AMERONGEN Het aan de voet van de Utrechtse Heuvelrug gelegen Amerongen is een oud, maar bepaald niet in slaap gevallen dorp. Er is altijd een bloei end (sport)verenigingsleven ge weest. dat vooral de laatste jaren een ontstuimige groei heeft meege maakt De plaatselijke sportvoorzie- ningen bleven daarbij wat achter en dat heeft in 1975 geleid tot de eerste contacten van DVSA (voetbal en bad minton), ATV (tennis), de Haaskamp (hockey), Hemur-Enge (korfbal), de Blauwe Schuur (zwemmen). ~SVA (gymnastiek). de Kievitsruiters (paardesport) en Wilhelm Teil (schie ten) met de gemeente inzake de bouw van een overdekte sportac commodatie Oorspronkelijk werd uitgegaan van een flinke sportzaal van 16x28 meter met een vrije hoogte van 7 meter, maar al spoedig bleek de ge meentelijke blik zo'n voorziening moet vele jaren dienst kunnen doen heel wat verder de toekomst in te gaan Met het oog op de te verwach ten uitbreiding van het aantal inwo ners en het toenemen van hun vrije tijd stelde de gemeenteraad op 29 mei 1978 het krediet beschikbaar voor de realisering van een echte sporthal van 22x42x7 meter In maart 1979 werd met het werk begonnen en met een driedaags feest voor het hele dorp volgde op 1 februari 1980 de officiële opening Terecht zijn de ruim 6000 Amerongers trots op .,de Ploeg" en niet alleen vanwege de treffende woorden van de heer E. Wage, directeur van de Provinciale Utrechtse Sportraad, bij de inge bruikneming „Amerongen heeft de mooiste sporthal van de gehele pro vincie". Mooi op de eerste plaats door de bouwkundig zeer geslaagde integra- maart zal volgens de plannen met de bouw worden begonnen en het ligt in de bedoeling (mede In verband met bepaalde subsidies) in ieder geval het sportgedeelte van het complex op uiterlijk 15 oktober a.s. te openen. Over de „bezettingraad" van de sporthal lijken tegenvallers nauwe lijks te verwachten. De belangstelling voor uren is enorm. Ook hier krijgen inwoners de voorkeur boven niet-in- gezetenen. Centraal bedienings- en controlepaneel voor verlichting, verwarming, geluidsinstallatie, vouwwanden e.d. Noordgevel sporthal de Ploeg tie van de hal met de reeds aanwezige woonwijk van buitenaf gezien wijst niets op een sporthal en voorts vanwege de indeling. De grote sport- ruimte heeft, zoals reeds gezegd, een vloeroppervlakte van 22x24 meter. Deze is door middel van dubbele kunststoffen vouwwanden (horizon taal beweegbaar) onder te verdelen in drie gymzalen (o m. ten dienste van het onderwijs) van 14x22 meter De grote hal is geschikt voor bad minton (5 velden), volleybal (3 vel den), basketbal, zaalvoetbal en dito handbal, micro korfbal, zaalhockey en tennis In de kelder bevindt zich een schietcomplex van zes banen en op zolder een vierbaansbowlings- centrum. De hal wordt gecomple teerd met een beheerderskantoor (van waaruit centraal de verlichting, de verwarming, de geluidsinstallatie, het op- en neerlaten van de vouw wanden ed kan worden bediend), een restaurant met bar voor alge meen gebruik, een dito bij het bow- lingcentrum, enkele vergaderzaal tjes, was- en kleedruimten, materi aalberging en een tribune met 220 zitplaatsen De kosten van het gehele complex bedroegen, inclusief grond, inventaris, BTW en nog wat bijna drieënhalf miljoen gulden Het horeCa-gedeelte en het bow lingcentrum zijn verpacht (voor f60 000,— per jaar) Het overige wordt door de gemeente verhuurd op uurbasis met de mogelijkheid van eenmalig gebruik, kwartaal- of jaar contract en naar behoefte 1/3, 2/3 of de gehele hal Om enige indruk te geven volgen hier wat voorbeelden, waarbij wij de schietkelder (in Leus den niet gepland) en het bowlingcen trum (verpacht) gemakshalve buiten beschouwing laten Plaatselijke ver enigingen betalen voor de gehele sporthal op jaarbasis f387,80 en op kwartaalbasis f42,—per uur. Voor met-plaatselijke clubs, sportbonden enzovoort zijn de kosten op jaarbasis f57,75 per uur Dat deze tarieven geen onoverkomelijk bezwaar vor men. blijkt uit de vrijwel volledige bezetting gedurende het „winterhalf jaar" Over het gehele jaar gerekend (inclusief de vakanties) is de bezet ting circa 75 procent De Ploeg is op werkdagen van 08 00 tot 15.30 uur in gebruik bij het gymnastiekonderwijs, daarna tot 23.00 uur bij sportclubs, die voorts op zaterdag van 09 00 tot 22.00 uur en op zondag van 09 00 tot 19 00 uur van de sporthal gebruik kunnen maken Twee beheerders (te vens het klein onderhoud en het schoonmaken verzorgend) runnen de Amerongense sporthal LEUSDEN Duidelijke verschillen met de a.s. sporthal van Leusden zijn het uiterlijk (hier aangepast aan de Hamershof), de grotere afmetingen en de annexe zaal voor culturele doeleinden in Leusden Wij krijgen een hal met een vloeroppervlak van 28x48 meter met daaromheen voldoende uitloopruim- te (die in Amerongen krap is) en een tribune met max 400 zitplaatsen Voor de acht bowlingbanen van 18 meter zuivere lengte, is een vloerop pervlak van circa 15x32 meter be schikbaar De „toneelzaal" (groter dan oorspronkelijk bedoeld) meet ongeveer 16x25 meter en biedt Dlaatsruimte aan zo'n 400 bezoekers Zowel de sporthal (ten dienste van de scholen en de „kleine" binnensport) als de toneelzaal (dan geschikt voor kleinere bijeenkomsten) zijn door middel van vouwwanden in drie gelij ke delen te splitsen. Een restaurant met bar. was- en kleedgelegenheden en diverse kleinere „dienstruimten" completeren het geheel De hoofdingang van het activitei tencentrum komt tegenover het win kelcentrum de Hamershof te liggen. De grote hal krijgt een „iets bollend" plat dak voor de afwatering. Begin Met vouwwanden is de Amerongense sporthal te verdelen m drie kleinere ruimten Vanaf de tribune blik op het westelijk deel Westgevel sporthal de Ploeg. LEUSDEN - De maand februari wordt bijzonder belangrijk voor de Leusdense carnavalsvereniging de Gouden Klomp. Tien dagen lang komt aan het einde van deze maand een grote feesttent te staan aan de Larikslaan hoek Groene Zoom. In die tent wordt o.m. een disco gehouden, die in afwijking van eerdere berich ten om „huiswerktechnische" rede nen verplaatst is naar vrijdagavond 27 februari. De carnavalsclub hoopt, dat dit jaar de grote optocht beter van de grond komt dan ooit Het is immers het elfde bestaansjaar van de pretonderneming De optocht start in Leusden-Zuid. waar de „zuiderlingen'' op zaterdagmorgen 28 februari rond een uur of twaalf op carnaval worden geattendeerd Via de Landweg en een bocht bij de St Ansfri- duslaan terug naar de nieuwbouw en vervolgens via de Middenweg en een bezoekje bij prins Goedgemuts thuis (aan de Hondsdraf) hoopt men rond 14 00 uur het gemeentehuis te berei ken. Daar krijgt de prins de „stadssleu- tel", terwijl tevens de Lisidunese klomp wordt uitgereikt. Niet verwonderlijk is, dat de lengte van het parcours in dit ju bileumjaar precies elf kilometer is. De vooruitzichten wijzen op een weer "grotere en betere optocht dan vorig jaar De optocht-commissie weet zich reeds verzekerd van deelname van een dertigtal wagens en groepen en dat is een record in de Leusdense carnavals- geschiedenis Gehoopt wordt op een nog grotere aanmelding (bij Jan Roos tel. 942650, bij Rob van der Werve, tel 943624 of bij Georg Dietrich tel 03434- 1173). Voor verenigingen e.d is deze optocht - denk maar eens aan Roda vorig jaar! - een uitstekende gelegen heid om in de publiciteit te komen en wel onder de leus „Op 28 februari heel Leusden op de been en in de carnavals optocht door Leusden heen!" LEUSDEN - Vrijdagavond 6 fe bruari om 20.00 uur wordt er een EH- BO-rayonwedstrijd gehouden in de openbare lagere school „De Heerd", Berkelwijk 33. Aan deze wedstrijd nemen acht wed- strijdploegen deel. te weten Achterveld. Utrecht. Nieuwegein en Leusden Alle leden van de EHBO vereniging „Ha- mersveld" worden uitgenodigd te ko men kijken en er wat van te leren Ook andere belangstellenden zijn van harte welkom

Leusder Krant | 1981 | | pagina 13