Ingezonden Afschrijven windmolen duurt tachtig jaar „Techniek is voor mij punt één, orgelspelen komt als tweede" Kantlijn leusdef krant' Orgelbouwer W.J. Korles Vrouwenraad thema-ochtend DONDERDAG 5 FEBRUARI 1981 Loep op Leusden 14 Op uw artikel „Windmolen op Stadhuis" in de krant van 29 ja nuari j.l. wil ik gaarne even reage ren. Hoe spectaculair en interes sant zo n project ook moge klin ken, vrees ik toch dat de baten die men zich daar blijkbaar van voor stelt, heel erg tegen zullen vallen. Waarschijnlijk wil men dat idee verwezenlijken omdat het ener gieprobleem „zodat het er al zou zijn"? erg in de publiciteit is en het de suggestie bij het publiek zal oproepen van „Kijk nou. de gemeente Leusden is tenminste energie- en milieubewust". Prachtig allemaal en misschien staat het ook nog monumentaal. Wat zal ongeveer de werkelijk heid blijken te zijn als die investe ringen eenmaal zijn gedaan? De installatie van 200.000,- in 10 jaar terugverdienen? Ik heb eens gerekend want het leek me een fantastisch idee doch kom tot een geheel andere uit komst. Weliswaar zit er veel energie in de luchtstromingen doch helaas ha len we er betrekkelijk weinig uit in verhouding met het oppervlak dat een bepaalde windmolen in de ruimte inneemt. Voor de energie die een molen met een propeller nuttig afgeeft be staat een formule die de werkelijk heid dicht benaderd. Deze luidt: N max 0,000285 xV3 xD2 x nF (KW) waarin V windsnelheid in meter per sec., D de diameter van de propeller; nF het vleugel rendement van de prop. ongeveer 0,85. Volgens uw inlichtingen zou de diam. van de prop. 5 meter worden wat een aanvaardbare afmeting lijkt te zijn. De molen zal volgens bovenstaande formule bij een windsnelheid van 2m/sec., een nuttige energie afge ven van: 0 000285 x 23 x 52 x 0.85 0,0484 KW Volgens statistische gegevens kunnen we in het midden van ons land bij voldoende hoogte, de volgende windsnelheden verwachten Per jaar genomen gedurende 5 dagen 0 50 dagen 2m/sec. flauwe koelte 120 dagen 4 m/sec. lichte koelte 80 dagen 5.5 m/sec. matige koelte 75 dagen 7 m/sec. m.k. tot frisse bries 25 dagen 9 m/sec. frisse bries 10 dagen 11 m/sec. tot stormkracht stijve bries tot storm 57,6 KW/uur 1117,0 KW/uur 2068,0 KW/uur 3738,9 KW/uur 2648,0 KW/uur 2513,0 KW/uur We kunnen verwachten, onder elkaar gezet gedurende 50 dagen 1200 uren lang een vermogen van 120 dagen 2880 uren lang een vermogen van 80 dagen 1920 uren lang een vermogen van 75 dagen 1800 uren lang een vermogen van 25 dagen 600 uren lang een vermogen van 10 dagen 240 uren lang een vermogen van 5 dagen *-0 365 dagen 8640 uren een opgewekt vermogen van 12142,6KW/uur Wanneer de huidige KW/uur prijs op 22 cent gesteld wordt, zouden we een besparing krijgen van 0.22x12142 2671,00 inlOjarendus 26710,00 Nu is het natuurlijk niet zo dat zo n molen altijd maar doordraait en ook wel eens uit de wind gezet moet wor den, b.v. bij storm en onderhoud Er is bovendien een vrij intensief toe zicht op nodig zodat we gerust 3% van de baten kunnen schrappen zo dat we in 10 jaar 25000,- bespa ren. Dit gedeeld op de 200 000 - die de installatie zou kosten, dan zou de molen na 200 000 25000 10 na 80 jaar afgeschreven kunnen zijn. Voorwaar een resultaat om te grienen. Stel nu dat er in het toekomstige gemeentehuis gemiddeld 20 ver trekken met ieder 30 TL buizen van 60 watt verlicht zijn gedurende gem 2 uur per dag Dat is totaal 20 x 30 x 60 36.000 watt gedurende 2 uur 72 KW/uur dag. Jaarlijks verbruik bij 240 werkdagen dan 64800 KW/uur. Zo gerekend zal de molen dus slechts ongeveer 1/5 deel van de benodigde stroom opwekken en dat is dan allemaal nog onder de meest gunstige omstandigheden berekend (ook 's nachts doordraaien) Van stroom leveren aan het winkel centrum is dus in het geheel geen sprake, laat staan dat dat bij wind snelheden boven de 3 a 4 m/sec. al mogelijk zou zijn. Ik ga wel twijfelen, als ik lees dat het ir. bureau Verhoeven het zo zou hebben berekend maar die formule komt toch ook niet zomaar in de we reld. Misschien hebt u na het lezen van dit relaas de neiging om de brief in de prullenbak te gooien. Ik wil geen bet weter zijn, maar de krant is toch een belangrijk instrument om excessen in de uitgaven die gemeenten zich menen te kunnen veroorloven, te beperken Ik denk hierbij ook aan het millioe- nen-project van het aktiviteitencen- trum en de sporthallen die gebouwd zullen worden. Hoe brengen we dit straks bij inzak kende conjunctuur nog met ons al len op? Leusden is een mooi dorp (stad9) met veel groen en laten we hopen dat er straks nog wat geld overblijft om de gemeentelijke plantsoenen in stand te houden G.H Wehkamp Grienden 4 Leusden OEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN-CENTRUM EN -ZUID Donderdag 5 februari 20.00 uur: KPO en ABTB bijeenkomst in Ros Beijaart Donderdag 5 februari 20.00 uur: The ma-avond VBOK, De Koningshof. Vrijdag 6 februari 20.00 uur: EHBO rayonwedstrijden. De Heerd. Maandag 9 februari 19.45 uur: Jaar vergadering Cine-Leusden, Groot Krakhorst Maandag 9 februari 20.00 uur: In spraakavond Munnikhove/Bosveld, voorlichtingscentrum, Zwarteweg 16a. Maandag 9 februari 20.00 uur: Bijeen komst NCVB. 't Trefpunt. Dinsdag 10 februari van 14.00 tot 18.00 uur: expositie ontwerp Munnik hove/Bosveld, Zwarteweg 16a Dinsdag 10 februari 20.30 uur: Werk- groep verkeer, Zwarteweg 16a. ACHTERVELD Donderdag 5 februari 20.00 uur: KPJ creatieve avond, De Moespot. Vrijdag 6 februari 20.00 uur: klaver- jaswedstrijd De Hessenkar. Zaterdag 7 februari 20.00 uur: dansen café Buitenlust. Dinsdag 10 februari 9.00 uur: Welfa reclub Zonnebloem Ons Gebouw Dinsdag 10 februari 20.00 uur: EH- BO-cursus Ons Gebouw. kerkdiensten LEUSDEN-ZUID ACHTERVELD „llc AVHXS lil zijn WKItK" door Tea Middelkoop van Maanen LEUSDEN - Een bijzondere hobbie waar ik door iemand opmerkzaam werd gemaakt Is het maken van pijporgels door de heer W. J. Kortes. Ik stelde mij iets enorms voor. Een hoge schuur waar je met een trappetje bij de pijpen moet komen, maar dat viel erg mee. Pijporgels, dat weet ik nu, pas je aan aan de ruimte die je hebt en waarvoor je het orgel wilt gebruiken, als huisorgel of als kerkorgel. Meneer Kortes woont met zijn gezin op het Molenhoekje, waar ik gezellig ontvangen werd. Meneer Kortes: „Als vak is het pijporgel bouwen een heel oud beroep Het begon met een panfluit waarbij de lucht met de mond geleverd moest worden. Later werd het voetenwerk en tegenwoordig gaat de luchttoevoer doormiddel van een windmachme Via de toets blaas je de wind door de pijpen Orgels hebben mij altijd gefascineerd, vooral de werking ervan Hoe alles werkt fascineerde mij al van kindsaf aan. Dit had catastrofale gevolgen voor de familie, horloges, poppen die geluid maken, alles moest onderzocht worden Later ben ik in de elektrotechniek gegaan Zo n vijf jaar geleden ben ik begonnen met het eerste orgel te bouwen TECHNIEKEN Door veel te kijken bij een orgelbouwer heb ik dit aangeleerd De techniek is voor mij punt éen, het orgelspelen komt als tweede Ik ben een beetje eigenwijs en probeer dan ook naast de bestaande technieken, zelf technieken toe te passen, die de ene keer wel lukken en de andere keer niet Omdat ik niet professioneel ben, kom ik voor problemen te staan waar een orgelbouwer om lacht Daar trek ik mij niets van aan Ook houtsnijwerk heb ik voor het eerst toegepast bij de orgels". In de huiskamer staat een pijporgel dat het tweede exemplaar is wat meneer Korles gemaakt heeft Hij laat mij de werking van buitenaf zien en speelt een paar kleine stukjes „Je moet een orgel zien als een zangkoor of een orkest Alles vind je terug. De één speelt op de fluit, de ander op de bas. Alleen de motor zorgt voor de wind. Hoe groter de totaalconstructie, hoe meer mogelijkheden een orgel heeft" Het orgel waar meneer Kortes op speelt heeft vier mogelijkheden, hoe meer knoppen/instrumenten hij uittrekt, hoe voller het geluid. VERSCHIL IN ORGELS Wat is het verschil tussen een kerkorgel en een huiskamerorgel? „Ten eerste pas je de hoogte van een huiskamerorgel aan de huiskamer aan. Het pijpwerk, de lengte en het volume is verschillend. Voor een huiskamer gebruik je de meer zachtere tonen. Een kerkorgel is gebaseerd op gemeentezang in een grote ruimte Akoestiek mis je in een huiskamer. Bovendien krijgt een kerkorgel meer wind zodat deze veel harder aanspreekt De techniek van een huisorgel en kerkorgel is gelijk". Het lijkt mij een vrij dure hobbie, of verkoopt u de orgels? „Ik verkoop de orgels niet, toch is het geen dure hobbie. Ik gebruik oud hout. waar ik trouwens liever mee werk. Er wordt nog wel eens een orgel gesloopt in kerken, waar ik dan naartoe ga en wanneer ik een orgel klaar heb en met een nieuwe bezig ben, sloop ik gewoon weer wat van de vorige af wanneer ik dat nodig heb. Verder maak ik alles zelf behalve de pijpen die van tin zijn en in de fabriek gemaakt worden. Orgelspelen komt bij de heer Korles op de tweede plaats. Wanneer je net om gaat rekenen in tijd, dan is het wel een dure hobbie Een orgel bestaat voor 85 procent uit handwerk. Met een klein orgel ben ik zo n half jaar bezig, juist omdat ik het in mijn vrije tijd doe en met een grote ongeveer twee jaar als ik een beetje aan het prutsen kan blijven Ik ga ook steeds hogere eisen stellen Het orgel wat ik nu aan het bouwen ben heeft een vrijpedaal en twee klavieren. Dat eist weer meer techniek en dat is juist waarom ik het doe. Het eerste orgel waar ik samen met een oude meneer, ome Jaap, zomaar aan begonnen ben, deels om ome Jaap bezig te houden, had kop noch staart. Al jaren had ik in mijn hoofd „ik begin nog eens met een orgel te bouwen' Ik ben toen naar een orgelbouwer gegaan en wist dat ik nog ergens een heel oud boek had liggen over deze materie Na het boek gelezen te hebben, dat overigens uit 1804 stamt en ontzettend veel techniek bevat en mijn licht bij de orgelbouwer opgestoken te hbben, zijn wij wat logischer begonnen Toen ome Jaap overleed ben ik ermee doorgegaan. Ik wilde altijd lekker dingen doen. die een ander niet deed" Wat is het moeilijkste van een orgel? „Het moeilijkste is het sekreet (geheim), oftewel de windlade Iedere orgelbouwer legde daar zijn ziel in. dit was ook het geheim van elke orgelbouwer Met de windla valt of staat een orgel Als dit niet in een keer goed is kun je het wel slopen Daar wordt ook de meeste tijd aan gespendeerd Het blijft altijd een verrassing als deze luchtdicht is De motor pompt lucht in de balgen Via de windla komt deze lucht weer in de pijpen EERST ONTWERPEN Wanneer ik een nieuw orgel ga bouwen begin ik met het ontwerp Hoe groot wil ik het orgel hebben, wat wil ik erin Dit zet ik op tekening. Hierna begin ik met de windla. Alles maak ik zelf, ventielen, noem maar op, worden stuk voor stuk gemaakt". Meneer Kortes is woninginrichter en mijn vraag is of hij niet liever orgelbouwer had willen zijn „Als ik het vroeger gekend had en financieel gekund had, had ik het misschien wel willen doen Toch is dit moeilijk te zeggen. Op de manier waarop ik het nu doe, is het ontspanning en kan ik niet zien of het een sleur zou gaan worden, hoewel elk orgel verschillend is. Je spreekt dan natuurlijk niet meer van hobbie. Op de manier waarop ik nu werk, zet het geen enkele zoden aan de dijk". Tot slot gaan we nog even naar de schuur achter het huis waar de orgels gemaakt worden Een prachtig orgel met twee klavieren is al vrij ver gevorderd, voor zover ik dat als leek kan beoordelen. Het houtsnijwerk voorop het orgel is reuzegoed aangebracht als twee uitbouwtjes. Binnenin het orgel lopen een heleboel aluminium stangetjes van de toetsen naar de windla, die de ventielen langs mechanische weg openen zodat de toon gevormd kan worden. Wanneer je zo'n orgel van binnen bekijkt, kan ik meneer Kortes zijn opmerking bij het begin van het gesprek heel goed plaatsen. „Als je geen geduld hebt moet je hier niet aan beginnen". LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk: zat 19.00 uur gebedsdienst met communieviering H van Hattum; zon. 9 00 uur H Mis, voorganger B v.d Steen, predi kant H. van Hattum, 11 00 uur: H Mis, voor ganger en predikant A Goes. Kin derwoorddienst Herv./Geref. Marcuskerk: zon 9.30 uur: geref woordienst. ds W de Vries te Amersfoort; 10 30 uur herv woorddienst, ds J. J. Kooman te Hoogland, 19.00 uur: herv /geref woorddienst, ds G. Hengeveld te Hoogland Geref. Kerk (vrijgem.): zo 9 30 en 16 45 uur ds M Nap. In beide diensten viering Heilig Avondmaal Dorpskerk: zo. 9 30 uur geref./herv. woorddienst, ds G. Hengeveld te Amers foort; 10.30 uur geref./herv. woorddienst, ds J Weernekers; 18.30 uur. geref./herv jeugddienst, mevr D. A. de Leeuw te Maarn. Ned. Herv. Kerk: zo 9 00 uur ds. Van Kampen uit Poederoyen Ger. Kerk De Glind, jeugddorp: zo 10.00 en 19 00 uur- ds Westerneng uit Barneveld. R.K. Kerk: za 19 00 uur H Mis voorganger en predikant A Goes; zo 8 30 uur H. Mis, voorganger en predikant A. Goes; 10.30 uur: Gebedsdienst met communieviering geleid door H van Hattum Opmerking van een mid denstander: ,,Als dt gemeente nou die windmolen in de passa ge van de Hamershof opstelt, dan kan die molen het hele win kelcentrum van electriciteit voor zien Wie wind vangt zal electriciteit oogsten. Raadslid: „Nou weet ik waar om Wagenaar die helicop ters op het dak van het nieuwe gemeentehuis wil laten landen. Dat is natuurlijk voor het geval er geen wind is. Progressief Leusden doet aan stemmingmakerij, zegt de libe raal Van Tiel. De stemming zit er bij PL de laatste tijd inderdaad goedm. Behalve als het op stemmén aankomt. Overigens schijnt Marion Defa- res op de gang nog vrij duidelijk haar stem uitgebracht te heb ben Een stoeterij in het plan Claeve- renblad? Is minister Van der Stee misschien stiekem op be zoek geweest? Mandemaker was de grote afwe zige bij Leusder Kringen. Ja, en niet alleen déar Waar koopt Mandemaker trou wens zijn fraaie petten? De Stuurgroep Inspraak Orgaan Leusden is opgericht, maar we hebben nog steeds geen uit spraak over de inspraak. HSB-kandidaten geven voorkeur aan vrije sector grond in Bosveld. Wij ook. Volgens Ad Wisman zijn talrijke Leusdenaren op een rij dende trein gesprongen. Jawel, maar dan wèl in Amersfoort. Leusden mag na de tweede fase alleen nog maar voor eigen be hoefte bouwen. Zegt gedepu teerde Schapenk. Kan best zo zijn, maar de vraag is natuurlijk hoe die eigen behoefte er uitziet. Honger hebben de bestuurderen in Leusden vast wel. Amersfoort wordt wellicht spoe dig echte groeistad, maar toch kan ze niet alle benodigde wo ningen bouwen, zegt, alweer die meneer Schapenk uit Utrecht. De eigen behoefte van Leusden is straks vast erg regionaal van karakter. Konijntje in De Wetering: „Het gaat alweer wat beter, dank u. Heb alleen nog wat moeite met dat atletiekcomplex op m'n wei landje. Vast teveel beton. Nog eventjes en de houtskelet- bouw-woningen worden bejaar denwoningen. Elke keer als ik in Leusden een knipperend verkeerslicht zie, moet ik denken aan een knipoog van de VVDDie is vast erg oranjegezind. Vraag het maar aan Don Oui- chotte: tegen windmolens is het slecht vechten. Weet wethouder Wagenaar wel dat de sloop van het St. Ansfri- dushuis al enige tijd op een laag pitje is gezet? Toch een waren huis die er brood in ziet? Pruttelende inwoner van Lan gen beek: Luctoretemergo '-ik worstel door waterplas en mod der en blijf boven Steeds maar weer verraste fiet ser voor groen licht: ,,'t Is eigen lijk te gek Je hebt niet eens tijd om van je verrassing te beko men!" LEUSDEN - „Sta eens even stil!" Dit is de titel van de thema-ochtend met discussie over veranderingen in een vrouwenleven. De Vrouwenraad Leus den nodigt u uit voor deze ochtend op woensdag 11 februari om 9.0 uur in Groot Krakhorst. Koffie tussen 9.15 en 9.30 uur. Mevrouw J. Brester-Zimmerman, als arts werkzaam bij het Rutgershuis houdt een inleiding. Enkele vrouwen vertellen over hun ervaring in een ge spreksgroep voor vrouwen tussen de 40 en 60 jaar. De discussie wordt geleid door mevrouw Maria Glissenaar. Alle vrouwen van Leusden zijn hartelijk wel kom.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 14