Houtskeletbouw op vrije kavels in het plan Bosveld Woordvoerder HSB: „We willen woningen op het zuiden" Wagenaar: „Dat wil iedereen" Bretagne-„ramp" is ondeugdelijk Ook ruimte voor 250 tot 350 woningen op totale opper vlakte van 2,5 tot 3 ha. Géén concurrentie met plaatselijke voorzieningen Gemeente blijft financieel buiten de realisering ALS KANDIDATEN AKKOORD GAAN 1 Jeugddienst in Dorpskerk Aktiviteiten Vrouwenkafé Amnesty schrijft voor gevangenen Leusder Krant Commentaren/ Aleniiifjeii Skateboard baan dinsdag in commissie FOTO-KOPIE NODIG? ZUIDEN. plaatselijk nieuws DONDERDAG 5 FEBRUAR11981 vervolg van pagina 1 Die twee vormen hebben te maken met ruimtebeslag en de eisen die een bepaalde gemeente kan stellen De ene manier is het stapelen" van een at letiek en turnhal op elkaar (met daar omheen het „woningschild" in ter- rasvorm plus een ring woningen aan het comples gekoppeld; óf het bouwen van die twee hallen naast elkaar, eveneens met woningen als schld Het is duidelijk, dat in het laatste geval méér ruimte no dig zal zijn. Bij het op elkaar plaatsen van de twee hallen,zal de hoogte onge veer 22 meter worden (maximaal), maar door de terrasvorming, zal die hoogte geleidelijk worden bereikt en vi sueel niet storend hoeven te zijn. Zelfs bij het kleinschalige model stond de financiële haalbaarheid duide lijk vast OP RELATIEF KLEIN TERREIN Het voordeel van deze conceptie is - volgens de stichting - dat op een relatief klein terrein, mét parkeren in clusterbouw, een bebouwde dicht heid van ruim zestig wooneenheden Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaaliaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. per hectare kan worden bereikt in een lagere prijsklasse van circa 350,- huur per maand in de premie sfeer, terwijl gelijktijdig de realise ring van een grootschalige sportac commodatie wordt meegenomen. De oppervlakte van de sportac commodatie zélf, dus zonder enige wo ningbouw of andere bouw, is ongeveer één hectare Inclusief de schild- en randwomngen is een ruimte van 2 hec tare nodig met parkeren, openbaar groen e d. zal ongeveer totaal 3 hectare voor dit comlex nodig zijn. Het parkeren van de bewoners van het complex is geïntegreerd aangepakt, wat betekent, dat de bewoners hun auto binnen het sportcomplex zullen kunnen parkeren (drive-in) VOOR- EN NADELEN De realisering van een dergelijk groot sportcomplex zal de gemeente in prin cipe geen cent kosten Wel zullen de voor- en nadelen van een dergelijk complex binnen de gemeentegrenzen tegen elkaar afgewogen moeten wor den. Belangrijke voorwaarden zijn een goede verkeersafwikkeling en een goed openbaar vervoer van en naar het sportcomplexAchter de realisering van de aansluiting van de Noorderrandweg op Rijksweg 28 zal dan ook enige druk gezet moeten worden, wil straks van een redelijke ontsluiting sprake zijn Ook andere factoren zullen een be langrijke rol kunnen spelen in de afwe ging van de raad, zoals de al eerder genoemde concurrentie-positie met de eigen ativiteitenhal- en sporthal, de voor- en nadelen voor de middenstand (géén concurrentie, maar misschien wél een verhoogde consumptie), de werkgelegenheid, de definitieve be stemming van 't Ruige Veld, waar het centrum wordt gedacht, in het kader van het struktuurplan, etc. Vragen, waarop in de komende periode een antwoord gegeven zal moeten worden. Het is duidelijk, dat sprake is van een uniek centrum, zeer zeker wat de bouw betreft. Door de gekozen in tegratie van de sportvoorzieningen mét het wonen, zal zeker een aan trekkelijk geheel kunnen worden gerealiseerd. Leusden ligt ideaal in het centrum van het land, met vlakbij ontsluitingen via de weg en het openbaar treinvervoer. Ontsluitin gen via de weg en het openbaar treinvervoer. Ontsluitingen, die met enige goede wil nog aanmerkelijk te verbeteren zijn. Van belang is echter de vraag, wat de gemeenteraad wil. Zijn de voordelen gróter dan de eventuele nadelen of haalt Leusden zich met het aantrekken van een der gelijk complex alleen maar moeilijk heden op de hals? Voor de raadsfrakties een niet onaanzienlijke klus om dat op een redelijk korte termijn te klaren, waarbij zeer zeker niet voorbij gegaan zal kunnen wor den aan een grotere openheid ten opzichte van de Leusdense bevol king dan in het recente verleden werd betracht rond het aktiviteiten- centrum en sporthal-complex. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. (Van de redaktie) LEUSDEN - De overgebleven kan didaten voor houtskeletbouw, die oorspronkelijk in het plan Langen- beek zouden gaan bouwen, krijgen nu een kavel toegewezen in de vrije sector van het plan Bosveld, op ba sis van premiebouw. Het gaat nu om elf kandidaten, waarvan een belang rijk deel reeds vanaf het begin de keuze voor houtskeletbouw hebben gemaakt. De elf kandidaten zullen nu kavels vlakbij de Liniedijk krijgen, waar ze hun houtskeletbouw zullen kunnen realiseren. De Stichting Houtskeletbouw Leusden heeft reeds kontakt met een HSB-archi- tect, die elders reeds een bepaald model heeft gebouwd en een realisa- tor, die bekend is met de HSB-syste- men. Even nog leek het er dinsdag avond op, dat het plan niet door zou gaan, toen de woordvoerder van HSB Leusden tijdens de diskussie in de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening in konflikt kwam met wethouder Wagenaar, maar de woordvoerder, de heer Kra nenburg, koos tenslotte toch eieren voor zijn geld, toen bleek, dat zowel de commissie als de voorzitter dat optreden niet zo erg waardeerden. Overigens zullen de hout- skeletbouwers hun woningen mo gen reserveren o pkavels, die aan vankelijk voor Leusdense eigenbou wers waren bestemd. komst tussen deze kandidaten en de gemeente was getekend inzake realisering van de woningen in Lan- genbeek, moest naarstig naar een andere oplossing worden gezocht, omdat de gemeente haar verplich tingen wilde nakomen. Die oplos sing werd tenslotte gevonden in Bosveld, waar vrije sector kavels ter beschikking van de HSB-bou- wers werden gesteld, geheel aan gepast aan het woningtype, dat zij op het oog hadden. AANMERKELIJK GOEDKOPER Woordvoerder Kranenburg van HSB Leusden was aan de ene kant wel te vreden over het aanbod van de ge meente We kunnen in Bosveld nu be ter bouwen, helemaal geént op de ske- letbouw", zei hij, .omdat voor een vrij breed huis van 7,5 meter is gekozen, worden de tuintjes echter wat korter, maar acht meter, maar daar staat te genover, dat wij aanmerkelijk goedko per kunnen gaan bouwen dan gebruike lijk Zoals het er nu uitziet zullen we - sterk afhankelijk van de grondprijs - 20 000- tot 30.000- goedkoper kunnen bouwen Toch zijn we niet hele maal tevreden met de ligging van de kavels. Het bleek dat de HSB-kandidaten veel liever een woning gehad zouden hebben met de tuin op het zuiden ..Voor ons betekent dat, dat we géén zich wel realiseren, dat wat wij als ge meente nu voorstellen, voor u de snel ste manier is om te kunnen gaan bou wen En wat de ligging betreft het is een duidelijke zaak, dat niet iedereen een woning op het zuiden kan krijgen Ik neem direkt aan, dat dit voor HSB-wo- ningen veel beter is, maar als de moge lijkheden er niet zijn, dan zijn we uitge praat Méér dan dit kunnen we niet doen. ONWAARDIG SLOT Woordvoerder Kranenburg van HSB, die blijkbaar zag, dat er niets meer in zat, wond zich daarover bij zonder op. „Ik vind dit beslist geen goede afronding van de toch zeer prettige gesprekken die we met de wethouder altijd hebben gehad. Ik vind dit een onwaardig slot. We heb ben jaren moeten wachten voordat er iets van de grond kwam. En nu hebben we zelf een heel goed reali seerbaar plan, dat zelfs aanmerkelijk goedkoper is. Dat is iets wat de ge meente in V/2 jaar niet is gelukt. Wij zijn van mening, dat de gemeente een alternatief voor het huidige plan dient te bieden." VERKEERDE KEELGAT Dat schoot bij Jan Wagenaar duide lijk in het verkeerde keelgat Boos wierp hij de heer Kranenburg voor de voeten, dat in eerste instantie de HSB-kandida- Zoals bekend heeft de houtske letbouw in Leusden een tamelijk lange geschiedenis achter de rug. Al drie jaar is de gemeente Leusden bezig om in het plan Langenbeek 58 houtskeletbouwwoningen van de grond te krijgen zonder succes. Afgezien van het feit, dat veel aan- vankeli|ke kandidaten voor HSB in middels hadden afgehaakt en voor een conventionele woning hadden gekozen, bleek op een gegeven moment de aannemer, die de HSB- woningen zou gaan bouwen, failliet te zijn gegaan. Nog niet zo lang ge leden leek alles rond te zijn, maar toen gooide de provincie roet in het eten, door niet akkoord te gaan met de grondverkoop door volgens GS onvoldoende verkoopregulerende voorwaarden. Inmiddels waren er slechts acht tot elf kandidaten over gebleven, die de lange rit tot het (bittere) eind uit wilden zitten en be slist voor houtskeletbouw bleven kiezen. Omdat er inmiddels een overeen- zonne-collectors op ons dak kunnen zetten, want dan moeten de tuinen pal op het zuiden liggen." Kortom de HSB- kandidaten wilden verder gaan praten met de gemeente om toch nog een be tere kavelligging te versieren NIET TEN KOSTE VAN ALLES Gerrit van Tiel (VVD) zei, wat de an dere commissieleden eveneens voel den: „Iedereen wil wel op het zuiden wonen, maar niet iedereen kan dat. Ik ben van mening, dat die zonne-collec- toren, hoe aardig ook, niet de doorslag kunnen geven We hebben uiteraard ook verplichtingen ten opzichte van an dere Leusdenaren, die straks in Bos veld willen gaan wonen. We kunnen het streven van de houtskeletbouw-kandi- daten om een zo goed mogeli|ke wo ning te realiseren wel ondersteunen, zeker gezien de voorgeschiedenis, maar niet ten koste van alles Wethouder Wagenaar was die me ning ook duideli|k toegedaan „Het woord is nu aan u. U moet als houtske- letbouwers uitmaken ot u accoord kunt gaan met de voorgestelde kavels. U br^it daar volkomen vrij in Maar u moet ten zelf voor de nodige vertraging had den gezorgd. „De gemeente heeft steeds zo goed mogelijk geprobeerd om een oplossing te vinden U komt tenslotte met een geheel ander type woning aandragen, waarmee wij ak koord zijn gegaan, ook al betekende dat wél, dat wij naar heel andere soorten kavels moesten zoeken, waarin dit mo del zou passen. Akkoord, wij hebben nu een geschikt stuk grond voor u gevon den en dan vind ik het beslist niet op z n plaats, dat u nu aan het slot van de diskussie zo te keer gaat Het enige wat ik nu van u wil is zo snel mogelijk bericht of u akkoord gaat, zodat we de zaak nu tenminste zo snel mogelijk bouwrijp kunnen maken. Als dit niet snel wordt afgerond, zullen de andere gegadigden voor het plan Bosveld nog langer moe ten wachten en dat is beslist niet de bedoeling Met andere woorden: take it or lea ve it. Dat begreep de heer Kranen burg heel goed. want zijn laatste woorden in de diskussie waren aan merkelijk minder opgewonden: „Wij zullen op korte termijn ons gezamen lijke standpunt bepalen en we nemen aan. dat het antwoord positief zal kunnen zijn." De ..ramp" die volgens de gemeente ondeugdelijk is (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De door jongens zelf gemaakte skateboardbaan (in vak termen „ramp"), die een tijdje lang op het pleintje Bretagne heeft ge staan, is ondeugdelijk en er kan nim mer toestemming voor worden gege ven om die „ramp" op gemeente grond te plaatsen. Dat staat in een bijlage bij de agenda van de raads commissie „Algemene Bestuursza ken". die aanstaande dinsdagavond onder meer over een skateboard- baan praat. De leden van de commis sie komen dinsdag om 20 uur in de raadszaal van het gemeentehuis Ha- mersveldseweg 2 bijeen. Het plaatsen van een skkateboard- baan komt in die commissie ter sprake op verzoek van verschillende raadsle den. Eerder werd er al over gesproken in de raadscommissies „Welzijn" en FEI waar eerder door het college van b en w gedane toezeggingen aan de Leusdense jeugd in een voorstel wer den voorgelegd. Afgezien van de kos ten van zo'n voorziening - volgens het college zou er een bedrag van 15.000,- mee gemoeid zijn, de skate boarders zelf menen dat 5.000,- ge noeg is - waren de raadsleden ook geïnteresseerd hoe het met de aan sprakelijkheid van zo'n baan zou zitten De ABZ-commissieleden kunnen nu le zen in de bijlage, dat de wettelijke aan sprakelijkheid voor dit soort zaken is geregeld in het Burgerlijk Wetboek Dat betekent dat bij geschillen omtrent aan sprakelijkheid, de burgerlijke rechter uitspraak dient te doen SUBJECTIEF Rozendaaliaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Maandag 9 februari geeft Amnesty International Leus den een ieder die zich wil inzetten voor het leven van politieke gevan genen de kans dit te doen door mid del van het schrijven van brieven. De schrijfavond wordt gehouden in de Hamersveldschool, Lijsterbeslaan 54, van 19.30 tot 22.00 uur. Amnesty „De wettelijke aansprakelijkheid bij dit soort zaken, is geregeld in het Bur gerlijk Wetboek Dat betekent dat bij geschillen omtrent aansprakelijkheid, de burgerlijke rechter uitspraak dient te doen De rechter zal het geschil bezien op zeer subjectieve elementen zoals rede lijkheid, normale in het maatschappelijk leven aanvaardbare risico's, iets viel re delijkerwijze wel of niet te verwachten etc. Duidelijk is dat vóórdat een uitspraak wordt gedaan, nooit met zekerheid ge steld kan worden of men wel of niet (of ten dele) aansprakelijk is Het enige dat men kan stellen is dat de kans op aan sprakelijkheid kleiner is naarmate het „gezond verstand" meer maatregelen heeft getroffen teneinde ongevallen te voorkomen. In het geval van de plaatsing van een „ramp" dienen dan ook de nodige voor waarden te worden gesteld mb.t. plaats, uitvoering, degelijkheid, e.d ten einde de kans op ongevallen en daar mee de kans op aansprakelijkstelling zoveel mogelijk in te dammen", aldus de bijlage. Op grond van het bovenstaande wordt geconcludeerd, dat de Bretagne- ramp in ieder geval niet op gemeentelij ke grond geplaatst kan worden Daar om was door de skateboarders ge vraagd Wat er dan wel kan gebeuren wordt dinsdagavond in de commissie vergadering wellicht duidelijk. i International verzet zich tegen de on rechtmatige gevangenhouding van mensen en/of de toepassing van marteling. Dit keer wordt geschreven naar de autoriteiten van de volgende landen. Kameroen, China, Turkije, Pakistan en Guatemala Naast de informatie die op iedere schrijfavond over allerlei landen te verkrijgen is. zal op deze avond extra aandacht geschonken worden aan de situatie in Turkije Er zijn voorbeeldbrie ven (in de taal van het betreffende land) aanwezig, die u kunt overschrijven. Bo vendien liggen er postzegels, pen en papier klaar Het is niet nodig dat ieder een een hele avond komt schrijven; één brief overschrijven kost ongeveer één kwartier Misschien kunt u daar wel eens tijd voor vrijmaken In ieder geval bent u altijd van harte welkom om te komen schrijven voor politieke gevan genen Tot ziens op maandag 9 februa ri aanstaande! Inlichtingen telefoon 94777 Welke politieke richting je ook hebt, je wilt het liefst een tuin op het zuiden. Zo ook de kandidaten voor de Houtskeletbouw. die door de omstandigheden nu eindelijk een kans krijgen hun woningen te gaan realiseren op kavels van de vrije sector in het plan Bosveld op pre- mie-bouwbasis Een naar onze mening erg royaal aanbod, ook al had de gemeente dan wel enige verplichtingen aan de HSB-kandi- daten, die ruim drie jaar hebben moeten wachten op hun woning Toch bleken de HSB-ers niet te vreden. Afgezien van het feit, dat door hun brede woningtype van zeveneneenhalve meter, de tuinen „maar" acht meter diep konden worden, wilden ze ook nog de tuin op het zuiden om de zonnecollec tors optimaal te kunnen laten werken. Nu is energiebesparing al tijd welkom en als mensen daartoe bereid zijn door middel van alter natieven. dan is dat erg sympa thiek, maar dat dient uiteraard niet ten koste van alles doorgezet te worden Wij zijn echter van mening, dat de HSB-ers het onderste uit de kan willen hebben Ze lopen echter dui delijk de kans door dat te willen, het deksel op de neus te krijgen, zo liet wethouder Wagenaar woord voerder Kranenburg zonder om wegen weten Aan alles is een grens, zo ook aan de mogelijkhe den, die aan de HSB-ers geboden kunnen worden Premiebouw op vrije sectorgrond, dat wil iedereen wel. Een brede kavel voor een ze-_ veneneenhalve meter brede wo-~ ning, óók dót wil iedereen wel Een tuin op het zuiden, tja, niemand wil anders. Blijft over het argument van die zonnecollectoren. Het gaat er bij ons niet in, dat die collectoren niet in de juiste stand kunnen worden geplaatst, ook al ligt de woning dan niet op het zuiden Zou dat niet kunnen, dan hoeven we in Neder land niet meer te praten over zon- ne-energie als alternatieve ener gie. want hoeveel woningen liggen in Nederland op het zuiden7 Ga maar na in uw eigen straat Kortom we hebben steeds be grip gehad voor de houtskeletbou- wers. die jaren achtereen in de kou bleven staan Ze krijgen nu einde lijk de warmte, die ze verdienen Maar zó hoeft het natuurlijk ook weer niet Aan alles is een grens en die ligt maar al te vaak niet op het zuiden LEUSDEN - „En toch gehoorzaamt Abrahamdit is het thema van de jeugddienst, welke op zondag 8 februari 's avonds om half zeven begint in de Dorpskerk aan de Arnhemseweg 75 te Leusden-Zuid. Voorganger is mevrouw J J. de Leeuw-Wesseldijk uit Maarn Zij is een oudere dame van tegen de 70 jaar en pas vier jaar predikante. Toen de jongste van haar zes kinderen op kamers ging wonen, is zij aan haar theologie-studie begonnen. Deze stu die te mogen volgen was al sinds haar jeugd een hartewens en werd toen werkelijkheid De van de radio en televisie bekende gospelgroep „The Messengers" uit Soest, onder leiding van P J Houtza gers. zal het geheel muzikaal omlijsten. Pieter Leebeek uit Woudenberg is ook ditmaal de organist Na afloop van de dienst staat de voortreffelijke koffie van de heer en mevrouw Schippers voor u klaar. De jeugddienstkommissie hoopt dat u allemaal komt. LEUSDEN - Op maandagavond 9 februari is er In het vrouwenkafé ge legenheid te praten over „een leven met of zonder kinderen". De avond kan gezien worden als een vervolg op de thema-avond die hierover op 12 januari werd gehouden, maar ook vrouwen die deze avond gemist hebben zijn van harte welkom. Voor meer informatie over dit thema: Treesje Schaeffer telefoon 941853 Voor de maand februari staan de vol gende aktiviteiten op het programma: maandag 9 februari Een leven met of zonder kinderen Maandag 16 februari Het vrouwenkoor „Krimpvrij". Maandag 23 februari Leusdense krin gen in en over het vrouwenkafé Het vrouwenkafé is iedere maandag geopend van 20 00 tot 24.00 uur in eet- kafé de Hakhorst einde Noorderinslag. Inlichtingen Jopie van de Wiel. tel. 943726

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3