„Dat depolitiserende idee verdween steeds meer naar de achtergrond" Technische School vierde groots Don Bosco-feest Pieter Geljon, secretaris D'66, over het uittreden van D'66 uit Progressief Leusden: leusdcr krant" Voorlichtings avond Don Bosco DONDERDAG 5 FEBRUAR11981 BfH^TliCB* jCFUlfc interview (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „De bindende factor in D'66 is niet van struc turele maar van culturele aard. Het is een stijl van werken, een manier van denken, die moeilijk valt te definiëren, maar waarvan niettemin valt te zeggen dat het een rationele, ordenende, prakti sche manier van denken is." „Het brengt iets de-politise- rends met zich mee en het meest neutrale wat daarvan gezegd kan worden, is dat het kennelijk grote groepen begint aan te spreken". De citaten zijn afkomstig uit de Haagse Post van 3 mei vorig jaar, waarin onder de titel „Deskun digheid als ideologie" een analy se van D'66 werd gegeven. De citaten worden mij aangereikt door Pieter Geljon, behalve tandarts te Leusden-Zuid se cretaris van de afdeling Leusden van D'66. In die laatste kwaliteit is hij bereid gevonden te praten over de afscheiding van D'66 van het progressieve samen werkingsverband „Progressief Leusden" en over de voorberei dingen van het zelfstandige D'66 op de raadsverkiezingen van volgend jaar. We hebben er ongeveer een uur praten op zitten, wanneer Geljon met de HP-citaten op de proppen komt. Hij is bang, dat hij er tot op dat moment niet goed in geslaagd is om duidelijk te ma ken wat hij bedoelt. De citaten geven zijn mening kort en bondig weer. ,,Ze geven precies aan, waarom ik lid ben van D'66" Geljon spreekt toch al erg be hoedzaam Hij zegt er veel prijs op te stellen, dat Progressief Leusden tot aan de volgende verkiezingen goed blijft samenwerken en hi| wil persé niet, dat uitspraken van hem het klimaat binnen Progressief Leusden zouden kunnen verslechteren. Dat klimaat is toch al wat minder vriendelijk van karakter dan eni ge tijd geleden. De mededeling van D'66, dat men de volgende raadsperio de geen deel meer zou uitmaken van het samenwerkingsverband en de wij ze, waarop die mededeling gedaan werd, leidde tot boze en andere emo tionele reakties bij PvdA, PPR en PSP, de overige partijen in Progressief Leus den. WETHOUDER De aankondiging van het vertrek kwam - enkele maanden geleden - op een moment, dat de democraten van Terlouw hoog scoren in de opiniepeilin gen En dus was het verband snel ge legd. D'66, enkele jaren geleden een splinter van onbetekenende omvang is thans groot genoeg om het zonder be vriende partijen te rooien. Was de eigen aanhang bij de laatste gemeente raadsverkiezingen waarschijnlijk am per groot genoeg om Rinze Bloemhof met zijn linkerbril op een raadszetel te krijgen - en had men dus een steuntje van progressieve vrienden nodig om de lijsttrekker op het lichtgroene skai te krijgen nu weet Bloemhof zich met het gehele zitvlak stevig op zijn zetel en zelfs meer dan dat. Bij de verkiezingen van volgend jaar kon D'66 Leusden wel eens uitgroeien tot een fractie van een dusdanig effectieve grootte, dat het le veren van een wethouder tot de moge lijkheden gaat behoren. Een opportunistisch besluit dus, sug gereerde ik in november tegenover D'66-fractieleider Bloemhof en afde lingsvoorzitter Van de Kolk. Zij slaag den er niet in mij geheel van de zuiver heid van hun motieven te overtuigen Nu aan Geljon de vraag, hoe hij tegen het alleen verder gaan van D'66 aan kijkt ,,Dan moet ik eerst wat achter gronden vertellen", zegt hij en begint in het najaar van 1979, toen hij door een bestuurslid van D'66 qevraaqd werd in het afdelingsbestuur plaats te nemen. Geljon: ,,Dat was een beetje gek. Ik woonde nog niet zo lang in Leusden, was nog niet zo lang lid van D'66 en had me nog nooit met de plaatselijke politiek bemoeid Ik had geen enkele ervaring, maar het oude bestuur zat met het pro bleem, dat erg weinig mensen binnen de afdeling echt aktief kunnen of willen zijn. En dat oude bestuur zat er al zo lang, dat het van zichzelf vond. dat men begon vast te roesten. Van nieuwe le den zagen ze of hoorden ze toch altijd al weinig Ik heb er toen echt wel tegen aan gehikt, maar na wat gesprekken heb ik besloten die uitdaging wel aan te willen nemen". BREUKLIJN Geljon spreekt van een breuklijn tus sen de voormalige D'66-bestuursleden en de drie nieuwe (Geljon, Van de Kolk, Wesenaar). ,,Wij behoren tot de tweede lichting van D'66. Ik heb op grond van landelijke motieven gekozen voor D'66 Ik zie wel wat in D'66 als die onafhan kelijke, compromis-zoekende partij tussen links en CDA/VVD. Een partij, die niet werkt vanuit dogma's of auto matismen Een partij, die met haar fris se aanpak depolitiserend kan werken." Dat D'66-lid ging zich intensief be zighouden met de Leusdense progres sieve poltiek Pieter Geljon ging deel nemen aan fractievergaderingen en werd een habitué op de publieke tribune bij commissie- en raadsvergaderingen En die progressieve samenwerking, zo moest Geljon vaststellen, die liep best goed. „Het verbaasde me eigenlijk een beetje, dat dat allemaal best liep. Het loopt ook wel in die prima club. maar gaandeweg vroeg ik mij steeds vaker af voel ik me hier wel helemaal thuis. Dat depolitiserende idee van me ver dween steeds meer naar de achter grond. Er zijn tussen D'66 en de andere progressieve partijen in Leusden nau welijks problemen over de te verwezen lijken doelstellingen, dat loopt vrijwel parallel Maar de manier waarop ik die zou willen verwezenlijken verschilt van de manier, waarop het nu in Progressief Leusden gebeurt Het gaat mij om dat met-dogmatische, om het niet alsmaar strak vanuit de achterbannen werken. Voor D'66 is het ontzettend belang rijk, dat het gaat om mensen. Voor mij is essentieel in het zelfstandig opereren van D'66, dat die mensen voldoende ruimte krijgen om hun invloed uit te oefenen ANDERE BENADERINGSWIJZE En dat kan niet met de vier progres sieve partijen samen? „Daar heb ik over gedacht Ik geloof uiteindelijk niet dat het kan De benade ringswijze is verschillend Misschien dat het in de fraktie wel zou gaan. maar Progressief Leusden is meer dan alleen de fraktie. Maar ik heb inderdaad lange tijd op twee gedachten gehinkt De frak tie, die het vaak goed doet versus de D'66-manier van de zaken aanpak ken" Niettemin komt nu juist vanuit de fraktie een voorbeeld van een zaak, die Geljon op zijn D'66-manier anders zou hebben aangepakt Het kan nauwelijks iets anders zijn dan het evenemen tencentrum. waarover de avond voor de dag van dit gesprek in de gemeente raad een beslissing is gevallen Ik zeg dat die hele affaire het imago van Progressief Leusden geen goed ge daan heeft en bovendien ook weer tot moeilijke situaties intern aanleiding kan geven De zaak is dus niet goed aange pakt Geljon „Het ging om drie dingen: inspraak, financiën en afweging Wat die financiën betreft, ik denk dat het daar helemaal niet goed is gegaan Kijk. je kan die gemeentelijke cijfers gaan aanvechten en er je eigen cijfers tegen over zetten Maar dat loopt dan toch uit op een welles-nietes-spelletje, waar van je inderdaad alleen maar kunt zeg gen dat de tijd wel zal leren, wie er gelijk had En daar zit je dan Daar heb je dan je energie in gestoken en het ding komt er en verder niks Ik zou liever geprobeerd hebben zelf een alternatief te ontwikkelen. Want we willen wel een accommodatie, dat is bekend Ik had liever energie gestopt in een in onze ogen beter plan. Maar er werd gezegd, wij hoeven geen alter natieven te ontwikkelen, dat moet het college doen Wat natuurlijk ijdele hoop is, want het college wilde deze hal Ik vind het tot het D'66-denken behoren om je constructief op te stellen, zelf po sitief aan plannen te werken. Ik zeg niet. dat we er niets concreets mee bereikt zouden hebben, maar het had mij in ieder geval meer bevrediging gegeven en niet zo'n grote kater als ik er nu van heb." 35 LEDEN D'66 straks alleen verder met de ei gen werkwijze. Maar, als dat zou kun nen, toch ook wel met eigen mensen Dat nu lijkt nog niet zo'n erg eenvoudige zaak. Het aantal mensen, dat je op een lijst zet moet toch op z'n allerminst zes bedragen Dat lijkt werkelijk het mini mum, er van uitgaande dat je je twee, drie serieuze kandidaten wilt onder steunen met een schaduwfractie. Maar D'66 heeft in Leusden, dacht ik. niet zo erg veel leden Geljon: We hebben 35 leden in Leusden. Dat is niet veel, in verhouding tot het aantal D'66-stem- mers Maar dat nijpende verschijnsel doet zich bij D'66 in het hele land voor In vrijwel alle afdelingen staat het aantal leden niet in verhouding tot het aantal kiezers." - Maar jullie slagen er wel in een aan vaardbare lijst samen te stellen? Geljon: „Ik denk dat er wel voldoende mensen te vinden zullen zijn, maar daar wil ik nu niet te expliciet op vooruit lo pen. Ons huishoudelijk reglement zegt, dat we acht maanden voor de verkie zingen een lijst moeten gaan samen stellen We zijn nu in de voorbereidende fasen. Namen noemen is praematuur, dat doe ik niet Maar het wordt wel moeilijk, denk ik We hebben hier in Leusden een aantal uitstekende men- - Pieter Geljon sen, maar die zijn zeer druk bezet. Die hebben vaak wel de bereidheid om in cidenteel steun te bieden, maar ze deinzen er voor terug om zich voor een aantal jaren vast te leggen. - Wordt Bloemhof lijsttrekker? Geljon: „Dat weet ik niet. Ik weet niet of hij beschikbaar is. En de leden ma ken uit, wie waar op de lijst komt" - Maar als Bloemhof de D'66-lijstaan- voerder wordt, dan ontstaan er proble men. Hij moet dan meer dan een jaar lang zowel fractievoorzitter van Prog ressief Leusden als lijsttrekker van D'66 zijn In de PvdA is al gezegd dat dat niet te combineren is Wordt Bloemhof lijst trekker, dan moet hij vanaf dat moment ook maar een zelfstandige D'66-fractie in de raad gaan vormen, zo zegt men in PvdA-kringen. Geljon: „Ik heb zulke geluiden vanuit de PvdA vernomen. Maar het is nog geen standpunt dat ons officieel door hun bestuur is meegedeeld. Als er zo'n uitspraak komt, dan zullen we ons moeten beraden. Ik denk dat er in dat geval weinig anders op zal zitten, dan maar vervroegd uit te treden Ik begrijp ook wel de moeilijkheid, waar de PvdA mee zit. Maar wij hebben, voordat we het besluit namen, ook wel beseft dat we Rinze daarmee in een uiterst moei lijke positie zouden brengen. We heb ben daar over nagedacht En niettemin het besluit genomen. MARNIX KREYNS onderwijs LEUSDEN - Elk jaar weer wordt In Leusden op de technische school het Don Bosco-feest gevierd. Dit feest wordt, zoals bij vele rooms- katholieke feesten het geval is, ge vierd op de sterfdag van de heilige. De eigenlijke dag zou 31 januari moeten zijn, maar doordat deze dag dit jaar op een zaterdag viel werden de festiviteiten verschoven naar vrijdag 30 januari. In een schooljaar wordt op Don Bosco aan verschillende feesten aandacht geschonken, St. Nicolaas, kerstviering, Don Bosco-feest, Paasviering en aan het einde van hel schooljaar een algemene ex cursiedag. Meestal ligt elk jaar de nadruk op één dezer festiviteiten. Dat was dit jaar het geval met het Don Bosco-feest. Reeds vóór de kerstvakantie wa ren de eerste besprekingen en voor bereidingen al in gang gezet. Begin januari begon de molen echter pas goed te draaien. Onder de bezielen de leiding van de heren Grüben en Akkermans werd iedereen naar ei gen belangstelling ingeschakeld. De bedoeling was, dat er een grootse binnenhuiscompetitie van allerlei verschillende spelen opgezet zou worden. Leerlingen en leraren wer den gevraagd ideeën voor deze spelen in te leveren. De heer Har- togsveld was degene die door zijn inzet velerlei interessante spel- soorten aandroeg. In totaal kwamen er wel 65 spelsoorten uit naar voren. In overleg tussen leerlingen en lera ren werden uiteindelijk 40 spelen ge kozen. Probleem hierbij was, dat elk spel aan een maximum speelduur van een minuut gebonden moest zijn, daar anders de totale speeltijd wel te lang zou worden. 380 LEERLINGEN Op Don Bosco volgen ongeveer 380 leerlingen de verschillende opleidin gen. Als iedereen elk spel zou moeten doen. dan zou men aan een speeltijd van ruim 6 uur komen. Om dit tegen te gaan werd gekozen voor een systeem van maximaal 30 van de 40 spelsoor ten, waarbij meestal 2 spelers tegelijk aan een spel deel konden nemen waar door de totale speeltijd teruggebracht kon worden tot ongeveer 3'/2 uur. Een week van tevoren begon het pas echt interessant te worden. Vóór, na en tus sen de schooltijden door kon je overal leerlingen en leraren energiek bezig zien om d.m.v. zagen, knippen, spijke ren, schaven, lassen, plakken, tekenen, schilderen, monteren, installeren, tes ten, veranderen, opnieuw beginnen enz de verschillende spelen voor te bereiden, want een technische school ontwerpt en maakt natuurlijk zijn eigen materiaal. Donderdag 29 januari werden na de lessen de spelen klaargezet en de hele administratieve organisatie klaarge legd. Overdag waren alle leerlingen door hun klasseleraar al geïnstrueerd hoe één en ander in zijn werk zou gaan En dan. eindelijk 30 januari, het feest kan starten Velen waren al veel vroeger aanwezig, maar om 8.30 uur werd het startschot gelost. Alle leerlin gen ontvingen van hun klasseleraar een stempelkaart om de score van de verschillenüe speien le Kunnen note ren, een bonboekje voor wat versnape ringen en de laatste instructies. Om 8.45 uur ging iedereen aan de slag. De spelletjes moesten toch nog even wen nen om in een zeker ritme te komen Het zenuwcentrum loste allerlei kleine probleempjes op. De leerlingen sloven zich uit om of mede een spel te begelei den of zoveel mogelijk punten te beha len om in aanmerking te komen voor één van de vele prachtige prijzen Men kon meedoen aan. kegelen, ringwerpen, basketbalwerpen, aardap pels poepen, stokhangen, pijltjes en ballen gooien op hoofden van leraren (geen echte natuurlijk), blokijzer op het juiste moment laten vallen, hengelen, stok vangen, smoelen trekken, kaars uitschieten met een waterpistool enz enz. Anderen waren weer bezig om een natje en een droogje te verzorgen ten einde iedereen op krachten te houden, ledereen was erg enthousiast, zo zelfs dat tijd geen enkele rol meer speelde. De spelen waren over de gehele school verdeeld zodat verschillende leerlingen ook eens binnenkwamen in lokaliteiten waar ze normaal geen les hebben en te maken kregen met personeelsleden, die ze anders hooguit eens een keer in De prijsuitreiking. de gang zagen lopen. Ook kreeg men met allerlei leerlingen uit andere klas sen te maken, want ieder mocht slechts éénmaal tegen dezelfde tegenstander spelen ZENUWEN Om de ouders van schoolverlatende kinderen, zowel jongens als meisjes, te helpen meer zicht te krijgen in de moge lijkheden, die het technisch onderwijs biedt, wordt bovengenoemde infor matieavond gehouden. Ook al hebt u in uw hart reeds besloten of al lang plan nen in de richting van een andere school, komt u gerust kijken hoe net er op „Don Bosco" aan toe gaat. het ver plicht u tot niets. Breng uw zoon of dochter mee, zodat ze ook zelf kunnen zien wat er te koop is Na een kopje koffie wordt begonnen met een uiteen zetting van studiemogelijkheden. Uiter aard wordt ook de gelegenheid gebo den de school te bezichtigen. Komt u vooral op tijd, dan kunnen we om 20 00 uur beginnen en de avond om 22 00 uur besluiten. Als u met de auto komt. ge bruik dan de inrit aan de Dodeweg in dien u met het openbaar vervoer gaat, neemt u dan de bus van C N (Centraal Nederland) lijn 58 of 80. De bushalte ligt vlakbij de voetgangersingang aan de Arnhemseweg. Bijgaande foto's geven een indruk van de bedrijvigheid Aan het eind kwamen tel- en zenuwcentrum extra in actie en in de zenuwen, omdat op zo kort mogelijke termijn punten geteld moesten worden. Voor elk spel waren maximaal 4 punten te behalen, dus een leerling die 30 spelen goed volbracht had, kon uiteindelijk aan 120 punten komen Alle leerlingen, van klein tot groot, konden prijs winnen daar de spelen zodanig waren samengesteld dat kracht en grootte niet belangrijk waren. Behendigheid en inzicht waren het motto waar alles om draaide. Om 13.00 uur werden in de kantine door de directeur de prijzen uitgereikt De prijzenverdeling was als volgt 1 Luc Kemps B3B en Tonnie de Kroes B4C 2. Ernst Dijkstra E3B 3. Jan de Lange B4C 4. Mike Drent E3B 5. Henk van 't Hoenderdaal vuto-1 6 Hans Ossendrijver 2B 7 Arnout Groen 2B 8 John Keijzer M4B 9 Bart Hiddink E4C 10 Bert Kruithof M3C 11 Marcel Jacobs 2B 12 Wimco Robbertsen 2C 13 Peter Gorissen 2D 14 Rien Ploeg vuto-2 15 Hayri Erdogan vuto-3 16 Reinier Wijnbergen 1A 17 Peter Kluvers 2B 18. Peter Urban 2B 19 Danny Albinus vuto-1 20 Eric Eggenkamp 2B 21 Paul Gerritsen vuto-2 22 Eric Smal 1A 23. Alex Bergen 2C 24 Anton Verkerk 2B 25 Berend Jan Bekker 1C 26 Erik Hak 1C 27 Jan Huskens 2D Hel kaarsen uitschieten met een waterpistool LEUSDEN - Zit uw zoon of dochter in de zesde klas en staat u als ouders voor de moeilijke keuze te maken uit allerlei soorten voortgezet onder wijs? Dan hebt u in de komende maanden geen gemakkelijke taak. Elk jaar blijkt de keuze voor steeds meer kinderen en ouders moeilijker te worden. De maatschappelijke ont wikkelingen zijn steeds minder voor spelbaar. Vragen als: „Kiest mijn kind wel het onderwijs, dat het meest bij hem past?" en „Wat kan mijn kind sraks met die opleiding in de maat schappij bereiken?" zijn erg belang rijk. U wilt daarover natuurlijk zo goed mogelijk geïnformeerd zijn, voordat u een definitieve keuze maakt. Ook wij willen daar gaarne aan bijdragen. Daarom houdt Don Bosco te Leusden op 12 februari een kennismakingsavond om 20.00 uur. Wij zijn een technische school en juist dit type school heeft het afgelopen jaar weer een opbloei te zien gegeven om trent het aantal leerlingen, dat deze schoolopleiding wilde volgen. Redenen hiervoor zouden kunnen zijn, een dui delijker keus tussen algemeen vor mend onderwijs en technisch onderwijs ofwel een henwaardering van het tech nisch onderwijs met zijn vele mogelijk heden Dit zowel wat betreft een redelij ke kans op een baantje in de maat schappij als de school achter de rug is, ofwel de mogelijkheid van verdere dag studie (bijvoorbeeld de M T S Wij er varen regelmatig een zekere onwe tendheid van ouders ten aanzien van het technisch onderwijs. Vele malen hebben we van ouders, die hun kind eerst naar een andere vorm van voort gezet onderwijs hadden laten gaan en zich later bij ons kwamen aanmelden, vernomen dat als ze alles van te voren hadden geweten, hun kind meteen aan het technisch onderwijs hadden laten weten.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5