Zuster Alcantara werd 100 jaar Uitkeringen vaak onvoldoende Culdoto met toneelstuk „Je kunt het toch niet meenemen" trok veel belangstelling I Hele dag feest in huize St. Joseph Vrouwen en bijstand DONDERDAG 5 FEBRUAR11981 Achtervelds nieuws ACHTERVELD - Maandag vierde zuster Alcantara in huize St. Joseph haar 100ste verjaardag. Dit is een dag geweest die niet ongemerkt voorbijgegaan is. Zij is de oudste in woonster van de gemeente Leusden. De dag werd begonnen met een plechtige Heilige Mis in de kapel van het huis. De Mis werd opgedragen door pastoor Groen Smit terwijl de gezangen werden verzorgd door het koor van het bejaardenhuis. Tijdens de Mis bracht de pastoor in zijn feest rede de eenvoud, de tevredenheid en de bescheidenheid van de jarige naar voren. Na de Mis werd de jarige in de recrea tiezaal van het huis met een daverend applaus en een welkomstlied ontvan gen De belangstelling was zo groot dat de zaal geheel gevuld was en er nog enkelen op de gang moesten plaats ne men Onder de aanwezigen waren on geveer 43 familieleden van de 100-jari- ge zuster. De directeur van het huis, de heer Hilhorst verwelkomde alle aanwe zigen. ..Dit is een bijzondere dag We hebben hier in het huis al heel wat fees ten meegemaakt doch nog nimmer de verjaardag van een honderdjarige Zus ter. we vinden het allemaal heel fijn dat u deze dag bewust kunt meemaken U hebt in uw leven heel wat meegemaakt. Alle ontwikkelingen, zoals radio, televi sie. ruimtevaart en ga zo maar door hebt u bewust meegemaakt en u hebt dit alles goed doorstaan Ook in de bejaardenzorg hebt u heel wat veranderingen meegemaakt Als men aan de zuster vraagt hoe bent u nu zo oud geworden, krijg je als antwoord ,,met hard werken". U hebt altijd hard gewerkt; reeds vanaf uw jeugd toen u de zorg voor het gezin op u moest ne men, maar ook in uw verdere leven U hebt altijd hard gewerkt voor anderen Bejaard zijn is een gunst, maar oud wor den is een kunst. U bent een tevreden, eenvoudig en bescheiden iemand. Het is zelfs voorgekomen dat er een bus voor doorlichting van de bewoners voor de deur stond. Er stonden er heel wat te wachten Ook zuster Alcantara was daarbij. Zij mocht van de anderen voor gaan Het antwoord was dat behoeft niet. laat eerst die oude mensen maar gaan. Ze was toen 91 jaar. Je hoort over zuster Alcantara maar eenmaal per jaar spreken Dat is op haar verjaardag Ver der hoor je haar het hele jaar niet meer. Ik denk dat dat ook zo is met onze Lieve Heer. Op 2 februari weet hij dat u er bent en verder weet hij het dan ook niet meer. U bent gelukkig goed gezond van geest en leest nog steeds de krant Van alles wat er om u heen gebeurt heeft u nog de volle belangstelling. U zag wel op tegen deze dag. Heel begrijpelijk. Ik feliciteer u van harte met deze 100-ste verjaardag en hoop dat u een heel pret tige en onvergetelijke dag zult hebben." De volgende spreker was de burge meester van Leusden die met zijn echt genote aanwezig was ..Ik zie hier heel veel mensen uit uw geboorte-omge ving. Ik vind dit fijn Ik kan over die streek meepraten omdat ik daar burge meester ben geweest Namens de 21.000 inwoners van de gemeente Leusden wil ik u hier heel hartelijk qe- lukwensen met uw 100-ste verjaar dag. Ik spreek deze felicitatie uit met de bewondering voor uw opge wektheid en het geloof. Met het geloof en werken kan men zo ver komen." De voorzitter van het stichtingsbe stuur de heer Blom, feliciteerde haar ook met deze dag. ..eindelijk is het dan zover dat we een 100-jarige in ons mid den hebben Door de kerk wordt ge steld ,,De sterke vrouw, wie zal haar vinden Nu die sterke vrouw is hier. U hoopte dat u steeds nog wat zou mee maken Dat is nu wel in vervulling ge gaan De huisarts Boersema was heel kort. Ik wil hier geen reclame maken voor de huisartsenpraktijk. Van harte gefeliciteerd met deze dag. Ik hoop dat u nog vele jaren mag blijven waarbij wij als artsen u zullen kunnen helpen 100 RODE ROZEN Zuster Jacobina sprak namens het bestuursteam en de zusters van het moederhuis St. Joseph ..Het is de eer ste maal dat er in onze congregatie een zuster honderd jaar wordt Toen u bij ons bent gekomen bleek al heel spoe dig dat u niet tegen de stadslucht kon Op advies van de dokter moest u naar buiten U bent toen naar Achterveld ge gaan waar u behalve de bejaardenhulp ook het boerderijwerk en de groenten- tuin deed -U was graag buiten in de natuur en u knapte ook heel spoedig weer op. De wereld kwam je achterna De mensen die aan de kant gezet wer den. werden liefderijk opgenomen en verzorgd Hoewel altijd niet alles van een leien dakje ging bleef u altijd gedul dig. We weten dat u een geduldig en tevreden mens bent. Voor het vele werk dat u in de tuin gedaan hebt bieden wij als symbool hiervoor deze 100 rode ro zen aan." Namens de bewonerscommissie voerde zuster Hyronima het woord Ook zij bracht de tevredenheid en de zacht moedigheid van de jarige naar voren Namens de bewonerscommissie en de bewoners werden de beste gelukwen sen aangeboden. Zij bood een nieuwe stok aan en hoopte dat ze hiermede de tweede honderd jaar zou halen. Ze kreeg deze stok omdat ze nu gebruik maakte van een stok die van haar in middels overleden zuster was geweest. De stok werd overhandigd met "de bede ..Heer, sterk mijn voet. zodat ik niet wankele". Zuster Annie las een heel mooi ge dicht voor dat geheel betrekking had op het leven van zuster Alcantara. Als jongste van de zusters en tevens lid van de kapelcommissie wenste zuster Theodora de jarige alle goeds toe De 99 rode en één witte anjers waarmee de kapel was versierd hebben wij u ten geschenke gegeven Heel veel geluk en blijf nog maar een poosje bij ons Na deze toespraken was er voor de belangstellenden gelegenheid om de jarige hun gelukwensen aan te bieden. Hiervan werd door velen ge bruik gemaakt waarbij Achtervelders waren die in hun kinderjaren nog om karnemelk bij de zuster geweest waren Ook was daarbij de 87-jarige Jan van Laar die heel wat jaren samen met de zuster op de toen zogenoemde ge stichtsboerderij had gewerkt In de mid dag volgde er een gezellig samenzijn met de familieleden. Om half acht in de avond werd er nog een feestavond georganiseerd. Laten we hopen dat de ze avond weer net zo gezellig verloopt als vanmorgen Gelukkig zijn er nu niet zoveel en hebben we wat meer lucht TONEELSTUK Na de koffie werd er een toneelstuk opgevoerd dat het gehele leven van de jarige betrof. Het geheel werd door de heer Hilhorst voorgelezen in verband met ziekte van Jan, de tuinman, die dat zou doen Diverse voorkomende din gen werden op het toneel uitgebeeld. Door de spelers werd hierbij geen woord gesproken. Het werk in het huis. het waken bij zieken, het boerderij-werk en het werk in tuin en keuken werden op een heel leuke en geestige wijze uitge beeld Het was hard werken Na een dag werken en een nacht waken ging de volgende dag het werk weer gewoon door Vele namen van personen die in het huis waren verpleegd kwamen in het stuk voor Diverse oude Achtervel ders die aanwezig waren hadden de genoemde personen ook gekend. Alie Pruim, die sigaren peukjes zocht en ze dan oppruimde Ze verborg haar pruim altijd in bed. tot zuster Alcanatra er lucht van kreeg. Eerst geloofde ze het niet maar toen bij het opmaken van het bed de pruim te voorschijn kwam was het wel afgelopen Meneer Braakman die elke week melk kwam halen Als dank kregen de zusters dan een eigen ge bakken beschuitbol die zich heerlijk liet smaken. Stein Routers die de zuster heel veel werk uit handen nam. De oudjes die onder haar toezicht in de tuin werkten Dit ging niet altijd even gemakkelijk Ze wilden wel werken als het hen gelegen kwam Dat ging bij de zuster echter niet door Een zekere Teuntje die als ze kwaad werd met ste nen begon te gooien In de avond kwam ze dan huilend om vergeving vragen Een zekere Leentje, die als ze kwaad werd de zuster altijd zo in de arm beet dat de tanden er in stonden. De zuster zette haar dan een dag vast en ook dat was dan weer over De aardappelschil lers en schilsters die tijdens hun werk de krant zaten te lezen Dit was ook heel vlug afgelopen. De krant op de kop en klaar was het weer. Al deze voorvallen werden op een zeer leuke wijze uitge beeld. Er is uitgerekend dat als men de Burgemeester Rademaker op bezoek bij de jarige. aardappelen die zuster Alcantara in haar leven heeft gepit stuk voor stuk achter elkaar legt, men dan een weg krijgt naar Rome en terug SERENADE Na een korte pauze kwam de muziek vereniging D.W.S de jarige een sere nade brengen Het muziekkorps was nog maar net verdwenen of Prins Frans Puupe de Zevende met zijn adjudant van de carnavalsvereniging diende zich aan. Van hem kreeg de zuster een sym bolisch cadeau zijnde een ouderwets geëmailleerd melkbusje waarop het woord karnemelk stond Als verrassing van de avond kwam dan nog het optreden van de Tiroler kapel Dit optreden werd zeer op prijs gesteld en deed de reeds zeer goede stemming in grote mate verhogen. Aan het eind van de avond verliet de jarige zuster als eerste de zaal. Dit ging ge paard met een geweldig applaus van de aanwezigen. Een dag om nooit te ver geten. weging gebracht. De rollen in het to neelstuk werden door een ieder goed vertolkt De beide avonden was het aanwezige publiek geweldig en thousiast over het gebrachte Een da verend applaus was dan ook de belo ning voor hetgeen de spelers hebben gebracht. Veel uren van repetitie en voorbereiding werden goed beloond Na afloop kregen alle spelers en speelsters bloemen aangeboden Ook de regisseur, zijn echtgenote en de gri- meuse werden niet vergeten De rollen waren als volgt, opa - Wim Vos. vader Paul - Henk Smit. moeder Penny - Mien van Dalen, dochter Essie - Betty van Ruitenbeek, dochter Alice - Eveline Hak, schoonzoon Ed - Martin de Jong. negermeisje Rheba - Mar garet van Druten. negerbediende Ro nald - Hans Wittebrood. Boris een rus - Hans Wunderink - Gay actrice - Riek van den Hengel, groothertoging Olga - Riek van den Hengel, ambtenaar di recte belastingen - Wout Bakkenes, Tony verloofde van Alice - Timo van de Burgwal, meneer de Pinna - Henk Schouten, meneer Karsten - Gerrit Tij mensen, mevrouw Karsten - Greet Wessels. politie Wout Bakkenes. An- géline Suiker en Rens Wouters LEUSDEN - De thema-avond „Vrouwen in de bijstand" in het vrou- wenkafé op 26 januari trok vijftien vrouwen. Dit was eigenlijk niet zo veel omdat het aantal bijstandsvrou wen in Leusden vele malen groter is. Op de thema-avond kwamen twee dingen erg duidelijk naar voren. Al lereerst was dat een grote behoefte aan infromatie over de Algemene Bij standswet (ABW), wat zijn je rechten, hoe zitten uitkeringen in elkaar. Vra gen die een antwoord en de oplos sing moeten geven voor de proble men waarvoor je komt te staan als je een bijstandsuitkering krijgt. UITKERING ONVOLDOENDE De uitkeringen zijn laag Je kunt er eigenlijk niet van rondkomen De dage lijkse dingen aanschaffen kan nog net, maar als je wasmachine kapot gaat zit je meteen in de financiéle problemen Er ontstaan schulden die je niet of nau welijks kunt afbetalen van het toch al zeer minimale inkomen Als binnenkort de energieprijzen verhoogd worden, wordt de situatie nog uitzichtlozer De Sociale Dienst meent dat men van een uitkering ook kan sparen, zodat het aanschaffen van dure apparaten geen problemen kan opleveren In de prak tijk blijkt dat dit reserveren totaal onmo gelijk is Het zoeken van oplossingen voor de ze problemen was het tweede punt De ABW gaat ervan uit dat je zelf allerlei pogingen onderneemt om zo snel mo gelijk te zorgen voor je terugkeer in de maatschappij De meeste mensen wil len daar ook vreselijk graag aan werken, maar hoe moet je dat doen7 Werk is er niet of onvoldoende. Vind je wel iets dan is de kinderopvang vaak veel te duur Bovendien hebben veel vrouwen te weinig of een te eenzijdige opleiding De ABW geeft je weinig gele genheid om te studeren Meestal stuit je ook daar weer op te hoge kosten. Een dagopleiding (Moedermavo bijvoor beeld) kun je ook niet volgen, zo rede neert men, als je overdag naar school kunt. kun je overdag ook werken. Dan bli|ven de part-time opleidingen over of niet eigenlijk, want ook dat kun je niet betalen Studiebeurzen (als je die bij uitzondering krijgt) zijn zo klein dat ze nauwelijks de kosten dekken LANDELIJKE AKTIE Deze problemen zijn niei typisch voor Leusden Je komt ze overal teqen Gro ningen en Deventer kampen ermee, evenals Utrecht, Rotterdam, Den Hel der enzovoort. In die plaatsen hebben vrouwen met een bijstanduitkering groepen gevormd om samen uit de pro blemen te komen. Leusden heeft nu ook zon „Vrouwen in de bijstand"- groep Deze groep wil de landelijke ak- tiepunten overnemen en steunen. Op het moment wordt aktie gevoerd om de woonkostenvergoeding aan te passen in verband met de verhoging van de energieprijzen en de verlaging van de huursubsidie De extra kosten verhogen de vaste lasten met ongeveer 25 procent!,Het belangrijkste punt is de aktie die gevoerd wordt om het verschil tussen de uitkeringen van een onvolle dig gezin of éen-ouder-gezin en een volledig gezin (twee ouders met of zon der kinderen) weg te werken Een onvol ledig gezin ontvangt 1273.70. terwijl een volledig gezin 1404.10 ontvangt Dat verschil bedraagt op het moment 138.69, terwijl aantoonbaar is dat één-oudergezinnen met diverse uitga ven te maken hebben die het levens onderhoud even duur zo niet duurder maken (reparaties, oppas enzovoort). In februari gaat een afvaardiging van alle bijstandsvrouwengroepen naar staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van CRM om te pleiten voor opheffing van dat verschil. Naast aktie voeren, wil de groep ook hulp en informatie geven bij en over aanvragen en bezwaarschriften en vrouwen erop wijzen dat het mogelijk is voor financiële problemen een oplos sing te vinden Het zijn voornamelijk praktiese dingen die hier te lezen zijn. In de praktijk blijkt dat er naast het finan ciële probleem ook het probleem is van de angst voor willekeur en intimidatie. Vrouwen hebben een uitkering omdat er geen werk is, omdat ze niet voldoende opgeleid zijn, ze kleine kinderen hebben, er geen kinderop vang is en omdat de mogelijkheden om te studeren nihil zijn. Niemand zit voor de lol jarenlang op een be staansminimum. Je moet zelf wat doen aan de verbetering van je posi tie. De bijstand is geen eindstation. Vrouwen die hulp of informatie wil len kunnen terecht bij- - Yvonne Holtman, Beerzewijk 21, tel. 946345; - Rose Verkerk, Tjongerwijk 13, tel. 940731 - Hanneke Samson, Patrljzenhoeve 10, tel. 946052; - Noortje Klinkenberg, Brasem 9, tel. 940755. ACHTERVELD - Zaterdag en zon dagavond werd er door de toneel vereniging Culdoto het toneelstuk opgevoerd „Je kunt het toch niet meenemen". Beide avonden was de zaal geheel gevuld. De zaterdag avond was het een volle zaal terwijl het zondag een overvolle zaal was. De beide avonden werden de bele venissen voorgeschoteld van de familie Daalmeyer. De hele familie bestaat uit opgewekte mensen die alles van elkaar kunnen verdragen. Dit moet ook wel want allen beoefe nen ze hun hobby uit in de huiska mer. Moeder Penny is al enkele jaren bezig met het schrijven van to neelstukken. Zij is volop op haar schrijfmachine bezig terwijl de dochter Essie in dezelfde kamer balletdansen aan het leren is. Zij wordt hierbij op de piano begeleid door haar echtgenoot Ed. Terwijl de ze zo bezig zijn komt vader Paul bin nen met hun huisgenoot meneer De Pinna. Deze beiden zijn volop bezig met het vervaardigen van vuurwerk, waarbij dan zo nu en dan een klaar gekomen stukje vuurwerk wordt ge probeerd. Terwijl deze allen zo in dezelfde huis kamer bezig zijn, komt de Russische dansleraar Boris binnen die met zijn geweldige stem alles overstemd Vrij wel gelijktijdig met hem komt ook opa de huiskamer binnen Deze werkt al geruime tijd met meer en houdt zich bezig met het kweken van slangen, be zoeken aan de dierentuin en het bezoe ken van promoties aan diverse univer siteiten Tussen hem en de dansleraar ontwikkelt zich een gesprek over de toestand in Rusland Terwijl Boris zich geweldig opwindt blijft opa even kalm Inmiddels is het etenstijd geworden en begint het negermeisje Rheba, bijge staan door Donald de negerbediende de tafel te dekken Voordat men aan tafel kan gaan komt de dochter Alice binnen Zij vertelt dat ze de komende avond met de zoon van haar werkgever uit zal gaan Moeder Penny is direct geweldig enthousiast en begint reeds over een verloving en een huwelijk te praten. VERLOVING 1 Na de maaltijd gaat weer iedereen zijn gang. Na haar uitgaansavondje komt Alice met haar partner weer bin nen. Het is dan reeds ver in het nachte lijk uur. Na een flinke discussie waarin Alice naar voren brengt dat het tussen haar familie en de familie van Tony niets zal worden, besluiten ze na een lang durig gesprek toch maar zich met elkaar te verloven Dit samen zijn wordt her haaldelijke malen gestoord door de va der, moeder, zuster en beide bedien den die op de onmogelijkste ogenblik ken binnen komen. Voordat men die dag echter aan de maaltijd kan begin nen komt eerst nog een inspecteur van de directe belastingen binnen Deze komt opa even vertellen dat hij uiteinde lijk toch eens inkomstenbelasting moet gaan betalen Opa ziet hier het nut niet van in. Hij weigert dan ook Alle brieven van de directe belastingen heeft hij steeds onbeantwoord gelaten. Op het moment dat opa en de inspecteur met elkaar aan het woord zijn krijgt de in specteur de slangen in de gaten en ge lijktijdig wordt er ook weer vuurwerk uit geprobeerd Van schrik neemt de in specteur vlug de benen Nadat Alice en Tony hebben bekend gemaakt dat ze zich zullen gaan verloven, gaat het da gelijkse leven weer gewoon verder Er komt een actrice op bezoek die met moeder een van haar toneelstuk ken zal bespreken Deze actrice is echter een liefhebster van sherry en nuttigt eerst enkele glaasjes voordat het gesprek kan beginnen Zover komt het echter niet. De actrice krijgt last van haar sherry en zegt dat op het moment dat ze de slangen ziet het tijd is om een dutje te gaan doen. Ik weet dat als ik sherry drink en ik slangen zie, het tijd is om te gaan dutten Zij wordt op de bank gelegd en is al spoedig in een gezonde slaap SCHOONFAMILIE Inmiddels is afgesproken dat de ouders van de toekomstige verloofde van Alice een bezoek zullen komen brengen om kennis te maken De heer en mevrouw Karsten komen echter met hun zoon een avond te vroeg. Dit tot grote consternatie van de hele familie Daalmeyer Op het moment dat deze familie binnen komt is moeder Penny juist weer met haar oude liefde bezig, het schilderen Zij is juist bezig de heer De Pinna uit te tekenen als discus werper De heer de Pinna is zodanig gekleed dat hij niet naar voren kan ko men om de familie Karsten te begroe ten Er ontwikkelt zich een gesprek tussen beide families waaruit blijkt dat de beide echtelieden zich in dit gezin zeker niet op hun gemak voelen Zeker niet in verband met hun maatschappe lijke positie Mevrouw Karsten laat dit dan ook door haar manier van antwoor den en door gebaren zeer goed mer ken Er wordt ook nog een woorden spelletje gedaan waarbij de antwoor den van de familie Karsten worden voorgelezen. Een zeer vermakelijk iets Donald de bediende wordt in een na burige zaak om eten gezonden want ondanks het feit dat het tussen de beide families niet klikt wordt toch maar be sloten te blijven eten ARRESTATIE Terwijl men op het eten zit te wachten komt de politie binnen en arresteert de echtgenoot van Essie Het blijkt dat hij als hobby het drukken van gezegdes en spreekwoorden heeft. Alle uitdrukkin gen die hij hoort drukt hij. En die zijn niet altijd even netjes Er zijn erbij die zeker als opruiende taal kunnen worden aan gemerkt Ook wordt het vuurwerk ge vonden, terwijl ook de actrice naar be neden wordt gebracht die boven haar roes lag uit te slapen Het gehele gezel schap wordt gearresteerd Als de hele zaak weer uitgezocht is, worden allen weer vrijgelaten Het verblijf in de cel was voor enkelen nu niet zo leuk De deftige mevrouw Karsten zat in de cel met een naaktdanseres terwijl ook de heren nu niet direct zulke leuke gasten in hun cel aantroffen Alice maakt ten gevolge van dit voorval een einde aan haar verloving en wil voor enige tijd met vakantie naar de bergen Dit wordt door iedereen tegen gehouden. Als dan ook nog onverwachts de heer Karsten met zijn zoon Tony binnen komt is de cata strofe volmaakt EIND GOED, AL GOED Uiteindelijk is het opa die de hele zaak met zijn rustige en nuchtere kijk op alles weet te redden. De heer Karsten weet hij zover te krijgen dat hij zijn zaak en de beurs aan de kant wil gaan zetten Zoon Tony deelt zijn vader mede dat hij de zaak van zijn vader niet meer over wil nemen en liever een eenvoudig en gezellig leven wil hebben. Hij vertelt nu ook dat hij opzettelijk een avond vroeger met zijn ouders is gekomen om hem te kunnen laten zien hoe het is om in een normaal gezellig gezin te kunnen leven Voordat vader en zoon Karsten binnen kwamen, was de dansleraar ook weer gearriveerd Hij vraagt of zijn vriendin de Groot Hertogin Olga ook binnen mag komen Dit wordt toege staan Na de kennismaking wordt be sloten om eten klaar te gaan maken De Groot Hertogin die kelnerin is heeft een geweldige honger. Samen met dochter Essie en de beide negerbedienden verdwijnen zij in de keuken Als mijn heer Karsten dan hoort dat er een Groot Hertogin is. draait hij helemaal bij Nu hij de Groot Hertogin gezien heeft, zijn zoon hem heeft verteld dat hij niet meer in de zaak wil en opa hem heeft uitge legd dat hij beter een normaal leven kan gaan leiden dan altijd maar met zijn zaak en de beurs bezig te zijn, gaat hij overstag. Alles wordt bijgelegd en eindigt met een geweldig happy end Dit met uitzondering voor mijnheer De Pinna die bij het uitproberen van zijn vuurwerk gewond is geraakt Ondanks de verwondingen deelde hij mee in de feestvreugde Met een heerlijke op zijn Russisch klaargemaakte maaltijd was alles weer goed Het is een stuk dat op een voortref felijke wijze werd gebracht De komi sche stukken en diverse uitdrukkingen en gebaren kwamen goed over en me nigmaal werden de lachspieren in be Scène uit de toneelvoorstelling van Culdoto.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9