Verkeerslichten in Leusden: „Volstrekt onlogisch" Stichting Europa/ Kinderhulp vraagt gastouders Werkgroep niet bijeen Commentaren/ Aleiiiiijjeii DINSDAG 10 FEBRUAR11981 plaatselijk nieuws VERKEERSPLAN De eerste deelnota voor het Verkeersplan Leusden is ver schenen. Deze nota, betreften- de de planvoorbereiding, geeft voor alle soorten verkeer de belangrijkste problemen aan, terwijl daarnaast aandacht wordt geschonken aan de doelstellingen en prioriteits stellingen. Wat dit laatste be treft: het langzaam verkeer krijgt prioriteit voor zover dat gelijkwaardige kruisingen be treft, terwijl ook het openbaar vervoer volgens de nota voor rang dient te krijgen. Zo op het eerste gezicht een goed uit gangspunt, maar nu is het zaak, om die doelstellingen ook werkelijk te verwezenlij ken. Want het gaat uiteindelijk natuurlijk om de invulling van het totale verkeersplan. Hoewel de stijl van de nota nu niet bepaald is gericht op de doorsnee leek en de begrijpe lijkheid soms wel eens te wen sen overlaat, kunnen we toch blij zijn met deze nota. Het l9 een eerste daadwerkelijke aan zet tot het verkeersplan. In deze eerste deelnota wor den probleem- en aandacht punten aangegeven, maar het lijkt ons toe, dat deze opsom ming wel wat onvolledig is. Alleen de voor de hand liggen de zaken worden genoemd, terwijl er toch méér punten zijn, die de aandacht verdienen of een probleem zijn. Zaak voor de werkgroep om die lijst adekwaat aan te vullen. Verder zou het aan te beve len zijn de volgende nota's in een wat toegankelijker stijl te schrijven, zodat voor iedereen duidelijk is wét precies wordt bedoeld. Nu is het nog een te ambtelijke taak, die met name bij leken al gauw aanleiding kan geven tot onnodige mis verstanden over hetgeen er werkelijk staat. Een dergelijke aanpak, gericht op de door snee burger, kan de werkelijke inspraak alleen maar ten goe de komen en soms eindeloze dlskussfes voorkomen. V. Uit dit oogpunt zouden we dan ook niet „zo maar" over willen gaan op het buiten de spitsuren op non-actief zetten van de Installaties, zoals de VVD meerdere malen heeft gevraagd. Veel deskundigen zetten een ernstig vraagteken achter een dergelijk be leid, zeker als het gaat om een weg als de Noorderinslag, die ook buiten de spitsuren vrij intensief wordt ge bruikt door de „achterblijvers" van de slaapstad Leusden én door het doorgaande verkeer, dat in sommige Leusdense wegen nog steeds een dankbare sluiproute zien. Als de In stallaties reageren op het aanbod, dan is gebruik van oranje knipper lichten bovendien vrijwel overbodig, omdat de weggebruikers dan zeker niet onnodig lang hoeven te wachten voor een rood licht, zoals in het spits uur vaak wel het geval is. Kortom: enige bezinning én beleid lijkt wel gewenst! Het verkeersaanbod bi1 het kruispunt Lockhorsterweg-Heiligenbergerweg is gedurende de hele dag vrij groot. Defecten aan de verkeerslichtinstallaties mogen dan ook zeker niet weken achtereen blijven bestaan. Een attenter toezicht op deze installatie is zeer zeker geboden. Een oranje knipperlicht is hier - met name door het intensieve en niet regelmatige gebruik door scholieren van dit kruispunt - uit de boze. (Van de redaktie) LEUSDEN Al geruime tijd wor den de verkeersllchtln9tallatle8 op Noorderinslag en Helllgenberger- weg door talrijke weggebruikers als Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro. 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. „volstrekt onlogisch" ervaren, zoals door enkele leden van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Or dening vorige week werd vastge steld. En dat Is een terechte vaststel ling. Hoewel volgens mededelingen van de gemeente de verkeersilchtln- stallatles medio december 1980 ge heel afgesteld zouden moeten zijn, Is gebleken, dat de wens de vader van de gedachte was. Tot nu toe Is er nog geen sprake van enige logica In het verkeerslichtgebeuren. De verkeerslichten op de kruising Burgemeester de Beaufortweg-Heili- genbergerweg-Lockhorsterweg heeft geruime tijd staan knipperen, veelal ook tijdens de zeer drukke spitsuren Met name voor de zeer talrijke scho lieren van en naar Amersfoort een uiterst gevaarlijke situatie. Opmer king van een scholier ..Je moet na tuurlijk wel even gokken wanneer je over kunt steken Juist omdat dit kruispunt vrijwel de gehele dag door wordt overgestoken door scholieren, kan hier niet gespro ken worden over spitsuren voor scholieren. Het zou dan ook zeer zeker aan te bevelen zijn hier in geen geval op verzoek van de VVD de knipperlichten buiten de normale spitsuren in werking te stellen Juist omdat sinds enige tijd de bekende bocht ook al geen afremmende wer king meer heeft, wordt hier bij voor baat vrij hard door de automobilisten gereden Wat de andere verkeerslichtinstal laties op de Noorderinslag betreft: niemand kan hier nog een touw aan vast knopen Het is waar, dat èls de installaties allemaal werken, met na me het langzaam verkeer en het van de zijwegen komend verkeer buiten de spitsuren vrij vlot worden bediend, maar dat is zo langzamerhand een zeldzame en zeker afwisselende ge beurtenis geworden Op de meest vreemde tijdstippen worden de oran je knipperlichten in werking gesteld. Daardoor hadden nogal wat jeugdige bezoekers voor de bibliotheek vorige week woensdag nogal wat moeite om de Noorderinslag bij de Hamersveld- seweg over te kunnen steken: zij stonden voor een oranje knipper licht. terwijl de installatie bij de Groe ne Zoom keurig werkteOp een ander moment is het andersom, zon der enige regelmaat of logika In de vergadering van OW/RO werd vorige week dan wel door de direkteur Gemeentewerken, de heer Pais, gesteld, dat dit allemaal groten deels werd veroorzaakt door vernie lingen aan de installaties, maar dat lijkt ons niet zo'n geweldig argument. Je moet er natuurlijk in de eerste plaats van uitgaan, dat de computer installaties voor de verkeerslichten niet zo gemakkelijk voor leken te bereiken of te vernielen zijn. Is dat wèl het geval, dan is er iets mis met de bescherming van deze installaties. De opmerking van de heer Pais, dat er konstant monteurs aan het sleute len zijn, is ook niet geheel overeen komstig de waarheid. Geruime tijd is dat in ieder geval niet zo geweest. Wèl verscheen er opeens een „tentje" bij de Hamersveldseweg, één dag nadat de opmerkingen in decommis- sie waren geplaatst Overigens schijnt het toch steeds een moeilijke zaak te blijven, die ver keerslichten. Een desbetreffende no ta is ooit eens een keer in de werk groep verkeersaangelegenheden be handeld, althans besproken, zonder dat men er veel wijzer van is gewor den en één en ander zou in begrijpe lijke vorm door de gemeente worden dend met de doelstellingen dient bij konflikten tussen de verschillende manieren van vervoer (voetgangers, fietsers, bromfietsers, auto's) het be lang van de fiets, bromfiets en voet ganger voorrang te hebben boven dat van het gemotoriseerd verkeer, wanneer het gaat om voorzieningen van gelijke orde, aldus ongeveer de eerst prioriteitsstelling. Nummer twee geeft aan, dat indien bij toepas sing van de eerste prioriteitsstelling het openbaar vervoer in gedrang komt, het belang daarvan op z'n minst even zwaar zal moeten wegen als dat van de fiets en de voetganger. In de deelnota worden ook ver schillende probleempunten aange geven. maar erg volledig ziet dat er niet uit. De werkgroep Verkeersaan gelegenheden doet er goed aan om juist die punten verder uit te breiden. Voetgangersproblemen: (volgens de deelnota) het veilig oversteken van een aan tal hoofdwegen (Arnhemseweg, Noorderinslag en Centrumweg) verschillende punten in Leusden- Zuid en Achterveld (in de nota aan geduid als „Verblijfsklimaat"). Fietsers-problemen: het oversteken van de verschillen de hoofdwegen het ontbreken van verschillende fietspaden, waar ze wèl nodig zijn het te harde rijden door automobi listen op de Beafortweg, Hamers veldseweg en Asschaterweg, de Pa ter Stormstraat in Achterveld en de Dodeweg in Leusden-zuid. het sluipverkeer. Hierdoor wordt het langzaam verkeer de dupe. Tenslotte nog wat aandachtpunten voor fietsverkeer uit de nota. Uiter aard dient de externe verbinding met Amersfoort alle aandacht te krijgen, evenals de verbinding van Achterveld met Leusden. Wat betreft een snelle re fietsverbinding met Amersfoort wordt gedacht aan een fietsroute langs de bestaande Pon-lijn Achterveld: nog veel problemen op te lossen LEUSDEN Velen van u hebben inmiddels plannen gemaakt voor de zomervakantie. Ook de Stichting Europa Kinderhulp is bezig zij doet dit nu al 20 jaar voorbereidingen te treffen voor de zomermaanden voor Nederlandse, Franse, Duitse en En gelse kinderen. Die kinderen, die hun leventje slijten in de afbraakbuurten van grote steden waar nauwelijks een sprankje zon komt en waar ze met armoede en kriminele zaken gecon fronteerd worden. Deze kinderen zou de Stichting zo graag een paar fijne weken bij een gastgezin gunnen. Hierbij denkt de Stichting dan vooral aan veiligheid, bescherming en aandacht. Dat hebben ze hard nodig: een paar weken uit die depri merende sfeer, een paar weken ge nieten van een onbezorgde vakantie in een hartelijk gezin De Stichting Europa Kinderhulp zoekt gastouders voor vooral Franse kinderen, maar ook voor een paar Nederlandse en Duitse kinderen is er nog geen gast gezin. De Engelse kinderen hebben, althans voor 1981 vrijwel allemaal hun plekje in een Nederlands gastge zin gevonden Reserve-gezinnen blij ven echter nodig De kinderen tussen de zes en twaalf jaar oud, komen dit jaar als volgt Frankrijk: uit Noord Frankrijk 1-25 juli uit Parijs 23 juli tot 13 augustus uit Elbeuf (bij Rouen) 11 augustus tot 5 september Engeland Londen en Liverpool 12 augustus tot 2 september Duitsland Berlijn en Hannover 13 juli tot 6 augustus Nederland in de regio Utrecht voor namelijk uit Den Haag 27 juli tot 15 augustus Spreekt u de taal en wilt u dit jaar meedoen, dan kunt u zich voor nade re informatie wenden tot de heer H. Boon, Ruiterhorst 19, telefoon 943951. Ook kunt u bellen naar de sekretarie van de regio Utrecht- 'tGooi. mevrouw E. Bennink, Haar- weg verwerkt tot een gemeentelijke nota. Dat is al weer wat maandjes geleden en terecht werden dan hierover ook vragen gesteld Wethouder Wape naar beloofde nu, dat in april volledi ge informatie wordt verstrekt. Misschien dat in deze notitie dan ook staat aangegeven, waarom on danks het advies van de werkgroep Verkeersaangelegenheden nog steeds geen verkeerslichtinstallatie op het kruispunt Asschatterweg-Mid- denweg is neergezet Het hele kruis punt moest toen mede daarvoor wor den gerekonstrueerd. maar tot nu toe moeten we het juist op dit onover zichtelijke kruispunt doen met een miserabel knipperlichtje. In veel an dere plaatsen is het een goede ge woonte om vér voordat een verkeers lichtinstallatie ook werkelijk in ver band met dan doorgetrokken wegen noodzakelijk is. deze al worden ge- la. 4241 TA Arkel, telefoon 01830- 20841 Gezien de verantwoording, die de Stichting tegenover de kinderen draagt, wordt de gastouders een be wijs van goed gedrag gevraagd Een dergelijk bewijs is tegen een kleine vergoeding te verkrijgen bij de ge- meentesekretarie. Indien u niet in de gelegenheid bent zich als gastgezin in te zetten voor deze kinderen, dan is uw gift of een jaarlijkse donatie ook van harte welkom. De Stichting Europa Kinder hulp is een vrijwilligersorganisatie, die niet gesubsidieerd wordt en geen betaalde krachten in dienst heeft In 1981 verwacht de Stichting plus minus 3 000 kinderen. De kosten (vervoer, verzekeringen, enzovoort) worden voor het grootste deel gedekt door bijdragen van vaste donateurs en de 200 medewerkers in het gehele land, terwijl ook de buitenlandse or ganisaties hun steentje bijdragen. Toch zal de Stichting heel blij zijn met uw bijdrage, elke 40 gulden bete kent een kind meer met vakantie. U kunt uw gift storten op gironummer 175 67 36 ten name van Stichting Europa Kinderhulp, regio Utrecht- 't Gooi, Nederhorst den Berg LEUSDEN Als gevolg van ver plichtingen elders van de voorzitter van de werkgroep verkeersaangele genheden kan de op dinsdag 10 fe bruari geplande vergadering geen doorgang vinden. Deze vergadering zal nu worden gehouden op dinsdag 17 februari, waarbij de vergader plaats alsmede de aanvangstijd en de agenda ongewijzigd blijven. plaatst en in ieder geval op oranje knipperlicht worden gezet om de weggebruiker alvast te laten wennen aan het feit, dat de situatie met ver keerslichten beveiligd gaat worden In Leusden is tot nu toe een dergelij ke handelswijze achterwege geble ven. Het blijft hier bij tamelijk vage toezeggingen Natuurlijk, het coördineren van verkeerslichtinstallaties is een alles behalve gemakkelijke zaak Deskun digen zijn het daar in ieder geval over eens. Maar dat betekent niet, dat een zo n belangrijke zaak daarom maar op de langere baan geschoven moet worden. Een adekwaat beleid van de gemeente hierin wordt nog steeds in Leusden gemist. En juist door dat aarzelende en vaak onlogische be leid wordt de onzekerheid van de weggebruiker alleen maar vergroot, om nog maar niet over de verkeers onveiligheid voor iedereen te spre ken Openbaar vervoer: Wat het openbaar vervoer betreft moet aandacht geschonken worden aan de volgende punten prioriteit van het openbaar vervoer op de met verkeerslichten geregelde kruisingen. de funktie van de Heiligenberger- weg voor het openbaar vervoer. de mogelijkheid van een busroute langs de bestaande Ponlijn situering van bushaltes in relatie tot de woonwijken en de diverse ver- keersaantrekkende objekten. funktie van het openbaar vervoer in het (interne) verkeer van Leusden Autoverkeer Tenslotte de problemen van het autoverkeer. Bekende punten als de Hertekop. de Arnhemseweg wat be treft de ontsluiting worden genoemd en verder geluidshinder voor de Arn hemseweg, de Middenweg, de Zwar- teweg en de Hamersveldseweg. Ge makkelijk door iedereen aan te vullen met bijvoorbeeld de Asschatterweg Aandacht moet volgens de nota geschonken worden aan de ontslui ting van Leusden op Rijksweg 28, de funktie van de Lockhorsterweg en de Heiligenbergerweg na de totstand koming van die ontsluiting, de voor rangskruisingen in verblijfsgebie- den. de vormgeving van de wegen die verblijfsgebieden doorkruisen, het parkeren (met name in Groenhouten en de Wetering) en de werking van de verkeerslichteninstallaties buiten de spitsuren en tijdens de avonduren. WERKGROEP De eerste deelnota zal zoals gezegd worden besproken in de werkgroep Verkeersaangelegenhe den. In tegenstelling tot eerder be richten komt deze werkgroep niet vanavond bijeen, maar volgende week dinsdagavond om half negen In het gemeentelijke informatiecentrum aan de Zwarteweg. ledereen, die het verkeer ter harte gaat en denkt een inbreng te kunnen hebben, Is van harte welkom. Leusden-Zuid: sluipverkeer

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3