Fraai gestileerde neo-romantiek in Wandal Kleiser's „The Blue Lagoon" kijk op de film Flash Gordon, the all American hero": de onbegrensde kracht van de U.S.A.... 10 DONDERDAG 12 FEBRUAR11981 kijk op de film van Grease" naar het eiland liet over vliegen, waar dit Travolta-succes voor de ietwat verbaasde ogen van de in boorlingen een Fiji-première beleefde. Het effekt bleef met uit enkele dagen later konden leden van de filmploeg konstateren, dat verschillende typische Travolta-dansen in de plaatselijke ritue le dansen waren opgenomen Terug naar de film. ,,The Blue La goon", die nu in Nederlandse première 11 AMERSFOORT - Deze week twee nieuwe films, waarvan één een Nederland se première. Dat Is de nieuwste speelfilm van regisseur Randal („Grease") Geiser, die zich na de romantiek uit de vijftiger jaren op een verhaal uit het >egln van deze eeuw heeft gestort en dat verwerkt heeft tot een fraai gestl- eerde neo-romantische „love story" met Brooke Shields en Christopher Atkins In de hoofdrollen. Een film om met geroerd gemoed naar te kijken. Sulten Nederland al een behoorlijk succes en met de power van een landelijk damesblad achter „The Blue Lagoon" zal het hier ook best lukken, denk Ik. Cinema 1). Nieuw is de sciende fiction-film „Flash Gordon", gebaseerd op de geli|knamige seroemde strips en met uitstekende muziek van de groep Queen", maar dat aatste wist u alFlash Gordon, the All American Hero" werd gerigisseerd door Mike Hodges, die niets heeft nagelaten om de juiste strip-sfeer te treffen, kompleet met de onvergetelijke overdrijvingen in full color (Grand 3) Geprolongeerd werden „Flying High" (Grand 1), „Het verboden bacchanaal" (Grand 2), „Being There" (Grand 4), „The Jazz Singer" (Grand 5) „The Aristocats" (Grand Matinee), „The Empire Strikes Back" (Euro). Voor aktiefilms kan men weer terecht in Duo 2, waar In het weekprogramma Sam Pechkinpah's „Convoy" nog eens In reprise over het doek gaat, terwijl In de nachtvoorstelllngen „Man Dingo" wordt gedraaid. In Duo 1 „Hete heerlijkheden" en „Kleine poesjes, grote daden" voor de liefhebbers van dit onuitputtelijke genre. THE BLUE LAGOON Ga er maar aan staan. Een (vrijwel) onbewoond eiland ergens in de tropen. Twee kinderen, een jongen en een meisje, spoelen aan op het goudgele strand na een scheepsramp. Blauwe luchten, warme zon en verder het rui sen van de oceaan en de verkoelende palmen, zo nu en dan onderbroken door Brooke Shields als Emmelme in „The Blue Lagoon" van Randal Kleiser. GLANZEND Zo nu en dan lees je tot je im mense verbijstering dingen, die je nooit van je leven hebt gewe ten. nauwelijks hebt vermoed. Verbijsterende zaken, die werkelijk bestaan. Neem nou die kwestie van onze nationale poetslappen. Dat schijnt een enorm probleem te zijn. Poets lappen zijn, zoals u wellicht zult weten of op z'n minst zult ver moeden, lappen van stof, waar mee gepoetst wordt. Nu wordt er in ons leger enorm veel gepoetst, want ook al wordt er nog wel eens smalend gedaan over „de langharige jongens" die onze grenzen moeten verdedigen, ter wijl ze het veel te druk hebben met hun eigen vakbond, ge poetst moet er worden en ge poetst wordt er! Dat is wellicht ook één van de belangrijkste re denen, dat NAVO-bevelhebbers ondanks hun bedenkingen, toch wel van mening zijn, dat de Ne derlandse soldaten er best wat van kunnen. Alles schijnt te glan zen dat het een lieve lust is en dat valt op bij de generaals, die orde, tucht en netheid voorop stellen. Ik kan me nog herinneren, toen ik in 's Konmgs wapenrok" vertoefde, dat we een groot deel van de dag doorbrachten met poetsen. Onze schoenen, onze koppels, onze geweren en onze voertuigen: eindeloze poets-ri tuelen waren het, begeleid door het blafferige commentaar van een sergeant, die als grootste ideaal een super blinkend leger scheen te hebben en maar niet wilde rusten voordat dit ideaal zou zijn bereikt Er was geen be ginnen aan, dat is duidelijk, maar er werden balen boetskatoen en poetslappen gebruikt om de ui terlijke netheid van ons dappere leger in stand te houden. En nou schijnt het mis te zijn gegaan. Een speciale, in 1978 in het le ven geroepen studiegroep heeft zich intensief met het poetslap- penvraagstuk bezig gehouden. Want het werd allemaal véél te duur. Wie enig idee heeft van de omvang van de militaire poetsin dustrie kan dat heel goed begrij pen. Miljoenen poetslappen, ge sneden uit overtallige uniformen, moesten aan het eind van iedere vruchtbare poetsdag worden in gezameld en m een speciale wasserij van al het verzamelde vuil" worden ontdaan. Dat is on betaalbaar geworden, had staatssecretaris Van Eekelen van defensie bedroefd vastge steld. En de enige oplossing was dan ook een studiegroep. Nu zou je venvachten, dat een beetje slimme legerjongen op het idee zou zijn gekomen om dat poet sen dan maar wat binnen de be taalbare perken te houden, want perslot van rekening hoeven on ze kernkoppen nou ook weer niet zó te glinsteren in de zon, dat ze door de eerste de beste Rus zon der enige moeite kunnen worden opgespoord. Maar nee hoor, niks daarvan. De studie-projekt- groep heeft zich gebogen over de allesbeheersende en uiterst belangrijke vraag, of misschien een ander soort poetsdoek zou kunnen worden gebruikt. Van papier bijvoorbeeld, of van een andere, niet geweven stof Een probleem van we reldorde, dat Is waar. Want wat komt er van onze beschaving te recht, als ook al geen aandacht meer wordt geschonken aan on ze nationale poetslappen? Niks toch zeker? Het zou het begin van de totale anarchie in het le ger kunnen zijn. Duizenden ser geants zouden werkeloos wor den of hooguit een baantje kun nen vinden in een autowasserij of zo. Tienduizenden militairen zouden hun opleiding met op z'n minst een jaar bekort zien bij ge brek aan poetsmogelijkheden en dat betekent dan een nog grotere druk op onze sociale uitkeringen- pot. En dan hebben we het nog niet eens over de speciale was serijen, die zo zorgvuldig het vuil van ons leger verwijderen. En ons leger? dat poetst on verstoorbaar voort. Het glanst en schuurt, maar kan niet krassen. Lang leve de poetslappen. Ze zijn een werkelijk behoud van on ze glanzende kanonskogels. De NAVO waardigHet zou goed zijn als ze in Brussel déér ook eens oog voor hadden! DOOR BERT VOS de schreeuw van een vogel. Een oude re man, een scheepskok, die voor wijze man speelt en de regels van goed en kwaad voor het tweetal opstelt voordat hij sterft. Twee kinderen, die aan het begin van een leven staan, zonder steun van een volwassen maatschap pij, moeten dat leven zelf ontdekken Dét is het onderwerp van de nieuwe speelfilm van regisseur Randal Kleiser (de maker van Grease"), gebaseerd op de roman van Henri DeVere Stac- poole uit 1903 ..The blue lagoon" (De blauwe lagune) is de titel en Brooke Shields en Christopher Atkins spelen de hoofdrollen Een film, die buiten Ne derland reeds bijzonder succesvol is en het misschien nu ook in ons vaderland gaat maken als de romantische verras sing in tropenverpakking. Henri DeVere Stacpoole's roman was in zijn tijd erg succesvol, zo wordt ons van de zijde van de filmmaatschap pij meegedeeld en dat geloven we erg graag. Want in die tijd bloeide de romantiek nog volop en wat is er idylli- scher dan twee fraai gebouwde jonge mensen op een onbewoond tropisch ei land? Ook nu zijn we blijkbaar weer rijp voor de romantische film, anders is het succes van ..The Blue Lagoon" eigen lijk onmogelijk te verklaren. Regisseur Kleiser: ,,lk las het boek ongeveer acht jaar geleden en ik dacht, op een dag maak ik er een film van". Het Brooke Shields en Christopher Atkins ontdekken de liefde in „The Blue Lagoon", een sprookje van Randal Kleiser. kon Kleiser eigenlijk weinig schelen, dat het boek reeds eerder was verfilmd in 1948 met Jean Simmons en Donald Houston onder regie van Donald Hous ton Want Kleiser is van mening dat zijn film véél beter de bedoelingen van Stacpoole weergeeft dan Houston deed. ,,The Blue Lagoon" werd grotendeels opgenomen op het eilandje Nanuya Le- vu (ofBig Turtle), één van de Fiji-eilan- den Een eilandje zonder wegen, elec- triciteit of binnen-faciliteiten. Aan de ene kant wat lastig voor de filmploeg, maar anderzijds uitermate ideaal als het mysterieuze paradijselijke eiland dat Stacpoole beschreef Het eiland is eigendom van Richard Evenson, die zeven jaar eerder als lid van een kabel- televisieploeg uit San Francisco hier een tweedaags bezoek bracht, het ei land kocht en het sindsdien niet meer heeft verlaten. De film werd hier ge maakt met volle medewerking van een inboorlingen-stam uit de omgeving, die zelf als kannibalen optraden Aardig is misschien de anekdote, dat Kleiser als dank voor hun medewerking een kopie ook in Amersfoort van start gaat, is be slist niet slecht gemaakt. Regisseur Kleiser is er in geslaagd om het paradij selijke van het verhaal in bijzonder fraaie beelden over te brengen. Je zou „The Blue Lagoon" het best een ge slaagde kruising kunnen noemen tus sen „Robinson Crusoë" en het Adam en Eva-verhaal uit Genesis Puur natuur, zogezegd. Reinheid van geest en lichaam. Naïeviteit gaat hand in hand met vertederende romantiek, waarbij de summiere regels van scheepskok Paddy als de ware wet Flash Gordon Is een stripfiguur, maar wat voor eentje! Deze „All Ame rican Hero" verscheen het eerst In 1934 In een nleuwsbad als geestes kind van de befaamde strip-tekenaar Alex Raymond, die later ook de geestelijke vader zou zijn van Rip Kirby. Raymond zelf kwam In 1956 bij een motorongeluk vroegtijdig om het leven, maar zijn stripfiguren zijn nog even springlevend als zo'n 25 jaar geleden. In ieder geval wat Flash Gordon betreft. Dat is ook tamelijk logisch als men bedenkt, dat de strip naar Raymond's dood werd voortge zet door Dan Barry en gedurende ja ren was Flash Gordon een erg popu laire figuur. Ook een uitstekende voorspeller, want de Amerikaanse held van jong en oud wist heel wat toekomstige zaken te voorspellen, zoals het gebruik van weersatellie- ten, lasers etc. en niet in de laatste plaats de lancering van de eerste Amerikaanse Spoetnik, zes jaar voordat het werkelijk gebeurde. Kortom: Flash Gordon kan weinig kwaad meer doen bij de Amerikanen, die In hem terecht de ..All American Hero" schijnen te zien bij gebrek aan echte helden. „Flash Gordon" is beslist niet de eer ste verfilming van deze fameuze strip Er zijn eerder al vier Flash Gordon-films gemaakt, de eerste in 1936 onder regie van Frederic Stephani: „Spaceship to the unknown". Het eerste deel met Bus ter Crabble als Flash en Jean Rogers als Dale Arden. De film werd in datzelf de jaar gevolgd door „Perils from the planet Mongo", eveneens van regis seur Stephani en met dezelfde hoofd rolspelers. In 1938 pakten regisseur Ford Beebe en Robert Hill de draad weer op met „Deadly Ray from Mars", ook met Buster Crabble als Flash, en Jean Rogers als Dale. Dat veranderde bij „Purple Death from Outer Space" uit 1940. Regisseur Ford Beebe kreeg as sistentie van Ray Taylor, terwijl Jean Rogers' plaats als Dale Arden werd in genomen door Carol Hughes. En toen was er een hele tijd niets tot 1980, toen regisseur Mike Hodges het opnieuw (en beter) probeerde met „Flash Gordon, the All American Hero", waarin de oor spronkelijke geschiedenis nog eens op nieuw breed wordt uitgemeten. Worden de bijrollen in deze nieuwe Flash Gordon-produktie vertolkt door gerenommeerde acteurs als Max Von Sydow (keizer Ming de Meedogenloze) en Chaim Topoi (dr Zarkov) de hoofd rollen zijn in handen van amateurs, die nog maar nauwelijks de status filmac teur of actrice hebben veroverd. Flash Gordon wordt strip-getrouw vertolkt door de 25-jarige Sam Jones, (shammmü! zhoeffff'! Beng!!!) en de Canadese actrice en voormalig fotomo del Melody Anderson zet een romanti sche Dale Arden neer. Kortom: niets is aan het toeval over gelaten om de strip vrijwel perfekt te kunnen imiteren en regisseur Mike Hodges heeft er een erg plezierige film van gemaakt voor mensen, die stripge- voelig zijn en de opgeblazen, vol pathos en heldendom gevulde beelden met de nodige ironie weten te waarderen. Want de waarschijnljkheidsgraad is in deze film - net als in de strips van dit genre - minimaal. Alles kan, alles is mogelijk en als het even kan moet je het niet al te Beeld uit de SF-film „Flash Gordon" van regisseur Mike Hodges. Sam Jones (Flash) en Dale (Melody Anderson) en Zarkow aan het hof van Ming. nauw nemen met de logika noch met de grenzen van het menselijk kunnen. Vooral dat laatste is van belang, want wat Flash Gordon namens het Ameri kaanse volk daar op die boosaardige planeet van Mongo bekokstooft, grenst aan het ongelooflijke. Sterker nog het is ongeloofliik! Dankzij de toch wel verbluffende technologische mogelijkheden in de he dendaagse cinema is „Flash Gordon" wat de technologie betreft realistisch genoeg. Duistere apparatuur, laserka nonnen, ingewikkelde machinekamers en vernuftige martelwerktuigen, raket ten, ruimteschepen en wat al niet meer, maken een belangrijk deel uit van het verhaal. Technologische trucs, die in 1938 nog ondenkbaar waren, peppen het komische verhaal nog wat op. Dat is het werk van Danilo Donati, die het pro- duktie-ontwerp voor zijn rekening nam, Glen Robinson, die zorg droeg voor de speciale effekten (Earthquake, Logan's Run, King Kong en Meteor) en Frank van der Veer (fotografische effekten). Over het verhaal kunnen we betrek kelijk kort zijn. Flash Gordon, een be kende Amerikaanse rugbyheid komt in kontakt met de atoomgeleerde dr Hans Zarkov op het moment dat deze ont dekt, dat binnen tien dagen de maan tegen de aarde zal botsen. Flash Gor don, die net de mooie Dale Arden had ontmoet, wordt tegen zijn zin de klaar staande raket van Zarkov ingeduwd (omdat het ruimteschip anders niet kan starten, Flash moet een knop ingedrukt houden en met z'n drieën kiezen ze het ruim, richting Mongo. de planeet, vanwaar alle onheil wordt veroorzaakt. Tja en daar ontmoeten ze de wrede keizer en zijn fraai gevormde dochter Aura, de Boommannen, de Valkenko ning. Vultan, de leider van de Boom mannen en Klytus, de boze genius aan het hof van Ming. Een behoorlijke ben de om tegen aan te knokken, maar Flash Gordon is niet voor niets de held van het Amerikaanse volk. Pijlsnel laat hij Ming en de zijnen paf staan door z'n flitsende rugby-spel En zo kunnen we nog wel uren door gaan, maar het is veel leuker om het allemaal zelf te gaan zien. Eén ding nog wel eventjes, het is niet allemaal even plezierig om te aanschouwen en dat komt doordat er naar mijn mening wat al te blijmoedig met de marteltuigen wordt omgesprongen en de (eigenlijk onno dig) wrede scènes wat afbreuk doen aan het onschuldige strip-vermaak. Te recht dat de filmkeuring dan ook een leeftijd van twaalf jaar adviseert. Juist op grond van die scènes Tenslotte aandacht voor de mu ziek van Queen, die de film een extra dimensie geeft, kompleet met de „Flash Gordonl-kreten", die het stripkarakter nog eens extra bena drukken. Grand 3, 109 minuten, 12 jaar). worden gehanteerd. Vindingrijkheid naast hulpeloosheid, ontluikende vol wassenheid naast de onwetendheid van een kind Aanvankelijk zijn het twee kinderen, die met een gezicht vol verwondering spelen aan het strand, de eerste vruch ten proeven om hun honger te stillen en een primitieve hut maken om te schui len tegen de soms opkomende storm en om de zwoele nachten in door te brengen. Regisseur Kleiser probeert hierin een soort „nieuw begin van de beschaving" tot uitdrukking te brengen onder het motto „eigenlijk zouden we helemaal weer zo opnieuw moeten kun nen beginnen", onwetend van alles wat zich buiten dit eenzame eiland afspeelt. Zorgvuldig schetst hij de ontwikkeling van de twee kinderen, die hoewel volko men afhankelijk van wat het eiland te bieden heeft, daarnaast de beschikking hebben over enkele scheepsspulletjes, die als een soort relikwieën worden be schermd. Volgens de theorie van Stac poole èn Kleiser is die ontwikkeling niet uniek. Het is niet zo, dat de twee kinde ren een geheel nieuwe ontwikkeling door maken, met eigen rituelen, met een eigen, nieuw gemaakte wet Opval lend is het westerse patroon in die ont wikkeling. Want inplaats van wilde in boorlingen te worden, wat best mogelijk had kunnen zijn, blijven ze de innerlijke beschaving behouden, die „de wester se cultuur kenmerkt".Kortom: alles voltrekt zich volgens het verwachtings patroon van de toeschouwer, ondanks enkele afwijkingen. Het onderkomen van het tweetal wordt steeds groter en luxer van uitvoering en de puberteits- problemen leveren al dezelfde moeilijk heden op als bij onze eigen kinderen, zij het dan wat minder geciviliseerd en ei genlijk ook met minder echte proble men. En zo die er al zijn, dan vloeien die voort uit onwetendheid, uit angst voor het onbekende Het is duidelijk, dat er een kind gebo ren wordt uit dit paradijselijke, natuurlij ke huwelijk, waarmee afgerekend wordt met het zorgeloze kinderleven. Randal Kleiser heeft van „The Blue Lagoon" een zeer fraaie, romantische gebeurtenis gemaakt, waarin Brooke Shields als Emmeline en Christopher Atkins als Richard domineren en excel- lereren. Hun volkomen natuurlijke, on bevangen spel zal wellicht veel snel ge roerde toeschouwers ontroeren, zoals ook het verhaal dat zonder twijfel zal doen. Want „The Blue Lagoon" is zon der meer een ontroerende geschiede nis, wars van geweld ondanks de af schrikwekkende rituelen der kanniba len bij het godenaltaar van het eiland. Een geschiedenis niet bezoedeld door sexuele frustraties, kommunikaties- toornissen en wat al niet meer aan mo derne westerse bijverschijnselen van een geordende maatschappij. De vraag is, wat de bedoeling van dit fraais is. Is het een antropologische be schouwing op het fenomeen mens of zo maar een pretentieloze film, waarmee een nieuwe trend van Hollywood wordt ingeluid9 Ik denk het laatste We heb ben overigens al eerder iets dergelijks, zij het dan minder indringend, mogen aanschouwen in „The black stallion", waarin een jongen en een paard aan spoelen op een onbewoonde kust. Door de tweeslachtigheid van die film, waar voor Coppola zich indertijd sterk maak te, niet zo'n succes. Ik denk, dat „The Blue Lagoon" een beter lot beschoren zal zijn. Omdat de tijd gewoon rijp is geworden voor neo-romantiek als te- genhang van economische recessie Cinema 1alle leeftijden, 102 minuten) filmagenda Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 12 februari t/m woensdag 18 februari 1981 GRAND 033-14632 GRAND 1 Flying High, al.; dagelijks 13.30-18.30- 21.15; zondag 13 30-16.00-18.30-21.15 GRAND 2 Het verboden bacchanaal, 16 jr; za, zo en woe 18.30-2115; overige dagen 13.30- 16 00-18.30-21 15. GRAND 3 Flash Gordon. 12 jr dagelijks 13.45- 18.45-21.30. zondag: 13 45-16 15-18 45- 21.30 GRAND 4 Being There, a l dagelijks: 14.00-19.00- 21.45, zondag 14 00-16.30-19.00-21 45 GRAND 5 The Jazz singer, a l.; dagelijks 14 00- 19 00-21 45. zondag 14 00-16.30-19 00- 21.45. GRAND MATINEE The Aristocats, a.l. geheel Nederlands ge sproken; zat en woe 13.30; zondag 13.30- 16 00 CINEMA 033-18900 Cinema 1 The Blue Lagoon, a.l.; dagelijks 13 45- 18 45-21 30. zondag 13.45-16 15-18 45- 21.30 CINEMA 2 The Empire strikes back, a.lza. zo en woe 18.30-21.15, overige dagen: 13.30- 18 30-21 15 CINEMA 2. matinee De bende van hiernaast, a.l.; zat. zo en woe 13.30, zondag: 13.30-16 00 EURO 033-33655 Euro Sea wolves, a I za. en woe 18.45-21,30; zondag: 13 45-16.15-18.45-21.30; overige dagen 13 45-18 45-21 30 Panda's avonturen, a.l.za. en woe: 13.45. DUO 033-16572 Duo 1 Hete Heerlijkheden, 18 jr dagelijks 14.15- 19.15-2130. zondag 14 15-16 30-19 15- 21.30. DUO 2 Convoy, 16 jr.; dagelijks: 14.00-19.00- 21.15, zondag 14 00-16 15-19.00-21.15 DUO 1 Kleine poesjes, grote daden, 18 jr.vrij. en za 24.00 DUO 2 Man Dingo, 18 jr.; vrij en za 23.45 FILMHUIS 033-19505 (reserveringen van ma t m. do van 10-12 uur. vrij 10-17 u) Zonder verdoving, zaterdag t.m. dinsdag 20.15 uur Pascual Duarte, zaterdag 23 uur

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11