busdienst blijkt (nog) niet haalbaar Provincie ziet ruimte voor 20.000 extra huizen Gemeente werkt aan bouwregistratieverordening Definitief ontwerp Munnikhove en Bosveld in expositie Semeente blijft zoeken naar andere mogelijkheden 0m beunhazerij in bouw tegen te gaan Wijzigingen in „Wegwijs VERKEER DONDERDAG 12 FEBRUAR11981 plaatselijk nieuws (Van een onzer medewerkers) LEUSDEN - Als het aan het college ran burgemeester en wethouders Igt wordt nog deze maand gestopt met het busje,_dat dinsdagmorgens ren verbinding onderhoudt tussen ie woonkernen Leusden-zuld en centrum. Ook de raadsleden welke deel uitmaken van de commissie al gemene bestuurszaken zijn het eens met het collegestandpunt. Alleen de heer R. Bloemhof (Progressief Leus den) wil eerst met zijn fractie over leggen welk standpunt moet worden Ingenomen tijdens de raadsvergade ring van 26 februari. Op die datum zal het collegevoorstel om de busdienst op te heffen aan de orde komen. Toch bleek dinsdagavond tijdens de vergadering van de commissie A.B.Z niemand de hoop op te geven dat er in de één ol andere vorm openbaar ver voer komt tussen zuid en centrum. De suggestie van de heer Bloemhof om het huidige experiment voort te zetten tot er meer zicht is op eventuele andere mo gelijkheden. werd niet overgenomen. Het zou alleen maar verwachtingen wekken, die later misschien niet waar gemaakt zouden kunnen worden, meenden de overige commissieleden PROVINCIE De gemeente is druk bezig om te be zien in hoeverre een andere vorm van openbaar vervoer, of wat daar op lijkt, tussen zuid en centrum haalbaar is. Tot ieders verrassing blijkt de provincie Utrecht zich sterk te willen maken voor een verbinding tussen de twee Leus- dense woonkernen. Ook de provincie is van mening dat een openbaar vervoer verbinding in Leusden noodzakelijk is, aan de totstandkoming wil de provincie dan ook best meewerken In het verle den bleek het niet mogelijk een buson derneming de verbinding tussen zuid en centrum te laten verzorgen. Het feit dat de zogenaamde concessiegrens tussen Leusden-Zuid en Leusden-Cen- trum liep, was daar mede schuldig aan. In het algemeen is het een vervoers onderneming niet toegestaan buiten Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 45,20 per jaar, 123,10 per half jaar, I 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. f}ij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n v de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. zijn concessiegebied te komen. De pro vincie heeft nu haar medewerking toe gezegd om als dat nodig mocht zijn de concessiegrens te doorbreken. De pro vincie vindt een goed openbaar vervoer binnen de gemeentegrens van Leus den mede noodzakelijk omdat in Leus den een versneld woningbouwpro gramma wordt uitgevoerd. Van provinciezijde is de verwachting uitgesproken dat als de busroutes ge wijzigd moeten worden omdat de nieu we wi|ken ook in de route moeten wor den opgenomen, het wellicht haalbaar is om ook de verbinding zuid/centrum te integreren. De gemeente is vast van plan om een dergelijke routewijziging snel tot stand te laten komen. Het laat ste woord is echter aan één van de twee busondernemingen VAD en Cen traal Nederland die de busdienst daad werkelijk uit moeten voeren BOVAMO Ook de werkgroep BOVAMO, welke de bevordering van het openbaar ver voer in onze contreien voorstaat, heeft de gemeente suggesties aan de hand gedaan om toch een verbinding tussen Zuid en Centrum in stand te houden. De werkgroep Bovamo denkt daarbij aan een liftsysteem, zoals dat elders in het land ook wel functioneert, of een vrijwil liger op een busje dat de gemeente ter beschikking zou moeten stellen. In bei de suggesties ziet de commissie alge mene bestuurszaken niet veel Een liftsysteem, waarbij vrijwilligers bij enkele vaste punten lifters oppikken, is sterk afhankelijk van de wil van auto bezitters om vreemden in hun auto mee te nemen Ook is niet duidelijk hoe de aansprakelijkheid, in geval van onge lukken geregeld zou moeten worden De suggestie om een vrijwilliger een busdienst te laten onderhouden met een busje dat de gemeente zou moeten financieren lijkt niet haalbaar Een der gelijk systeem kost de gemeente ook erg veel geld. EXPERIMENT „We hebben een goede poging ge daan, het experiment is echter mislukt", zo concludeerde burgemeester mr. J.W.M, Rademaker. Het heeft lang ge duurd voor er in Leusden een busje ging rijden tussen Zuid en Centrum. Vooral de handtekening van de commissie die in Nederland de vervoersvergunningen afgeeft liet lang op zich wachten Achteraf blijkt de handtekening zelfs nog min of meer per ongeluk gezet te zijn, zo vertelde éen van de ambtelijke medewerkers dinsdagavond. In januari 1980 kondigde wethouder Mandema- ker tijdens een bijeenkomst van Pro gressief Leusden in de Hakhorst al aan dat „het busje nu wel spoedig zou gaan rijden Het werd echter oktober Wet houder Mandemaker had Je eer om de eerste rit achter het stuur van het busje te zitten Het ging echter slechts om een proef. De raad had uitgesproken dat de proef als geslaagd beschouwd zou wor den als het busje voor minstens 50% kostendekkend zou zijn. Tevens werd bepaald dat de proefperiode slechts drie maanden zou duren. Omdat in december nog niet alle ge gevens bekend waren, besloot de raad de busdienst voort Ie zetten Met dien verstande dat de dienst op vri|dag zou vervallen. Op dat moment zag het er al naar uit dat de belangstelling voor de minibus niet erg groot was. SOCIALE BEHOEFTE De bus heeft in de laatste drie maan den van het vorig jaar in totaal 25 och tenden en middagen gereden. Na het opmaken van de kas blijkt dat slechts 8,5% van de gemaakte kosten zijn „terugverdiend" Wel kwam uit een gehouden enquête een verrassend punt naar voren Het bleek dat de bus dienst niet zozeer in een economische behoefte voorzag, maar meer in een sociale. De verwachting was dat busge bruikers vooral in Leusden-centrum boodschappen zouden gaan doen in de Hamershof en op de weekmarkt. Het is echter gebleken dat vooral oudere mensen de bus namen om familie op te zoeken Ondanks het feit dat de ge meente dit sociale aspect wel onder kent, lijkt het haar niet juist de proet voort te zetten vanwege de hoge kosten die dit met zich mee brengt. BELBUS Alhoewel de meerderheid van de raad zich wel zal kunnen verenigingen met het collegestandpunt de busdienst op te heffen, willen de raadsleden niet dat er nu niets meer wordt gedaan. De heer J.C van Dijk (VVD) herhaalde dinsdagavond nogmaals de eerder ge dane suggestie om het systeem van een „belbus" te onderzoeken. Bij dit systeem kunnen mensen naar een cen traal punt bellen om te vertellen dat ze van de bus gebruik willen maken. De heer Bloemhof wilde liever het huidige busje laten rijden tot bekend is wat het standpunt van de busondernemingen VAD en Centraal Nederland is. Zijn collega's in de raadscommis sie voelden daar niet veel voor, om dat er geen enkele kijk op is, wanneer een dergelijk uitsluitsel gegeven zal worden. De knoop wordt dan ook de finitief doorgehakt. Dinsdag 24 fe bruari eindigt het Leusdense busex periment, dat zelfs de landelijke pers haalde. Twee dagen later zal naar alle waarschijnlijkheid de raad haar flat geven. UTRECHT - De bestaande locaties voor nieuwbouw In het centrale deel van de provincie Utrecht zijn bij lan ge na niet voldoende om aan de vraag naar woningen tegemoet te ko men. Tot 1995 zal extra ruimte moe ten worden gezocht voor de bouw van ongeveer 20.000 hulzen. Om op korte termijn Iets aan dit woningte kort te doen komen allereerst in aan merking de Nleuwegelnse wijk Plet- tenburg en het noordwestelijk deel van IJsselsteln waar technisch de mogelijkheid Is om vóór 1985 res pectievelijk 2000 en 1500hulzen neer te zetten. Deze cijfers geeft de Provinciale Pla nologische Dienst in een zojuist ver schenen rapport over de extra bouw mogelijkheden in en rond de stao Utrecht Volgens de samenstellers van de nota kunnen naar verwachting pas in de tweede helft van de tachtiger jaren bouwstromen van enige betekenis op gang komen. Om die reden dringt de PPD erop aan dat iedere mogelijkheid voor extra woningbouw in dit deel van de provincie wordt gesteund Tot in 1995 komen nog vijf andere locaties voor woningbouw in aanmer king. Rond 1985 zou kunnen worden gestart in De Meern-oost (ruimte voor 600 woningen) en in noordwest-Maars- senbroek (1050 huizen). Tot 1990 zou den bouwplannen kunnen worden ont wikkeld in Vleuten (3600 woningen) en in De Meern-noord (2000 woningen) Rond 1990 is wellicht nog de mogelijk heid om 6000 huizen in Houten te bou wen. De locaties Groenekan/De Bilt (3300 huizen) en Nieuwegein/Galecop (2000 woningen) leveren grote techni sche problemen op, maar worden in de PPD-nota toch als reserve achter de hand gehouden Iedere locatie is door de PPD beke ken op planologisch gebied (bijv. ligging ten opzichte van openbaar vervoer), op formele gronden (eventuele strijdigheid met streek- en bestemmingsplannen) en op de bestuurlijke haalbaarheid Het rapport behandelt wel de bouw mogelijkheden in De Uithof en nieuw bouw in de rest van de stad Utrecht, maar voorziet daar enige bestuurlijke problemen of verwacht geen beteke nend soelaas op korte termijn Er heeft nog geen overleg plaatsgevonden met de betrokken gemeentebesturen. Wel staat vast dat de meeste genomede lo caties op het ogenblik nog in strijd zijn met de geldende streekplannen. Bij de PPD is men echter van mening dat Ge deputeerde Saten in een aantal geval len gebruik kunnen maken van de zoge naamde ..afwijkingsbevoegdheid" Voorafgaande herziening van het streekplan is in dat geval niet noodza kelijk, hetgeen grote tijdsbesparing op levert. De voorgestelde nieuwe bouw plaatsen zijn in enkele gevallen in strijd met het rijksbeleid. Vandaar dat de PPD in de nota grote waarde hecht aan een goed overleg met de Rijksplanologi sche Dienst. Gedeputeerde STaten van Utrecht hebben zich nog niet uitgespro ken over de inhoud van de planologi sche studie Wanneer het provincie be stuur een voorlopig standpunt heeft be paald zal de statencommissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisves ting om haar mening worden gevraagd. Daarna zullen de gemeenten in het overleg worden betrokken, GS hebben het ambtelijk rapport gis teren aan de betrokken gemeentebe sturen overhandigd. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De gemeente Leusden Is bezig een bouwregistratieverorde ning op te stellen die tot doel heeft de beunhazerij in de bouw tegen te gaan. Het lag in de bedoeling voor de eerste maal over een dergelijke ver ordening te praten tijdens de dins dagavond gehouden vergadering van de raadscommissie algemene bestuurszaken. Tijdens de vergade ring bleek echter dat er aan een der gelijke verordening zoveel haken en ogen zitten dat het college van bur gemeester en wethouders het niet raadzaam vonden nu al met een voorstel te komen. Tot voor kort werd er van uitge gaan dat het aanpakken van de zoge naamde beunhazerij in de bouw een zaak was waar het bedrijfsleven zelf wat aan moest doen. Zij waren im mers in de eerste plaats gedupeerd. Vorig jaar werd er echter in de Twee de Kamer een motie aangenomen waarin de minister gevraagd werd iets te gaan doen aan het probleem van de beunhazerij in de bouw. Op zijn beurt heeft de minister het pro bleem doorgeschoven naar de ge meentes, die met maatregelen moes ten komen. Toen de minister van Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting, Beelaerts van Blokland op 30 december van het vorig jaar een bezoek bracht aan Leus den heeft hij nogmaals de aandacht ge vestigd op het probleem en gevraagd om in Leusden een verordening tot stand te brengen De minister denkt via een zogenaamde bouwregistratiever ordening de zaken in de hand te kunnen krijgen. Een dergelijke verordening ver plicht een ieder die een bouwwerk laat uitvoeren te vermelden wie het werk daadwerkelijk uitvoert. Via een bouw vergunning is iets dergelijks niet te rea- seren omdat de bouwvergunning alleen te maken heeft met de technische as pecten van een bouwwerk Hoe een bouwregistratieverordening er in de praktijk moet uitzien weet het college van b en w. op dit moment ook nog niet. Men wil niet geconfronteerd worden met een onnodige papierwinkel als iemand alleen maar een antenne wil plaatsen. Een voorziening waar overi gens wel een bouwvergunning voor no dig is. Ook eigenbouwers wil men niet graag bestempeld zien als beunhazen, ,,We zijn er voorlopig nog niet uit", ver zuchtte voorzitter burgemeester Rade maker Toch zal er een verordening moeten komen, Voorlopig gaat men eerst maar eens kijken hoe andere ge meenten in het land het probleem op lossen. LEUSDEN - Dinsdagmiddag kon den Leusdenaren kennis nemen van het definitieve ontwerp van het plan Munnikhove en Bosveld wat betreft de premiewoningen. De maandag avond ervoor was er een inspraak avond rond dit plan. De daar gedane suggesties zullen in beraad geno men worden, waarna de definitieve bestekfase zal volgen. Projektont- wikkelaar Bohan bouwgemeen- schap b.v. te Utrecht is belast met de realisatie en de verkoop. Het plan is ontworpen door architect Verhagen uit Eindhoven. In Munnikhove en Bosveld zullen In totaal 245 premie koopwoningen worden gebouwd, 156 in Bosveld en de rest In Munnik hove. De te bouwen woningen zijn onder te verdelen in drie types. Type 1 is het kleinste model en bestaat uit drie slaap kamers De woning heeft wel een zolder maar die is net te laag om er een zolder kamer in te maken. Bij het type 2 is de kaplijn opgelicht zodat er meer ruimte op de zolder is, geschikt voor een ka mer. Type 3 zal in totaliteit gerealiseerd worden in het plan Bosveld Bij Bosveld wordt namelijk een brink gecreëerd die vraagt om een statige woning. De wo ningen van het type 3 hebben dan ook een opgetrokken voorgevel waardoor veel ruimte ontstaat in het bijzonder op de zolder Deze woningen hebben twee zolderkamers en in totaal dus vijf slaap kamers Wat betreft de begane grond van de drie woningtypes kan opgemerkt wor den dat voor alle drie dezelfde afmeting geldt Tevens hebben alle te realiseren woningen een bijkeuken. De toekomsti ge bewoners hebben de mogelijkheid te kiezen voor het leefgedeelte aan de voor- of aan de achterzijde van de wo ning. In de woningen worden een stan daardkeuken en badkamer geplaatst, de bewoners kunnen zelf uit drie kleu ren betegeling kiezen Voor het over grote deel zullen de woningen een over dekte inpandige entree hebben. START Bohan bouwgemeenschap b.v. wil in oktober starten met de realisatie van het plan Ongeveer twee maanden voor de start zal begonnen worden met de verkoop. Als de winter meezit, zullen de eerste woningen ongeveer negen maanden later opgeleverd worden. Naar alle waarschijnlijkheid wordt eerst het plan Bosveld gebouwd en zal de gemeente dit deelplan dan ook als eer ste bouwrijp maken Belangstellenden hoeven niet persé inwoners van Leus den te zijn. Er zullen in de toekomst wat méér toewijzingen kunnen plaatsvin den aan inwoners die economisch ge bonden zijn aan de regio. PLANOLOGIE ..Niet alle turnen kunnen op het zuiden liggen". 1 och is het plan zo ont wikkeld dat in de kleinste tuintjes op het noorden toch in de zomer de zon schijnt, zodat de aanbidder ook in deze tuintjes aan zijn trekken komt. Aansluitend op de achtertuinen zul len speelterreintjes worden gecreëerd voor kleine kinderen Bewoners van het plan zullen geen last hebben van inten sief verkeer Er is een toegangsweg maar verder zullen er door het plan geen grote wegen leiden. Tevens zijn er voetgangers- en fietspaden. De woon omgeving van het plan wordt geken merkt door veel groenzónes en water partijen aangelegd door de gemeente PRIJZEN De koopwoningen die gebouwd gaan worden zullen alleen bestaan uit premie B-koopwoningen. Premie B wil zeggen dat de hoogte van de premie bepaald wordt door de stichtingskosten van de woning Des te duurder de woning, des te lager is de premie Deze premie B- regeling richt zich dus niet op het inko men van de koper Van deze rijkspre mie moet niet teveel verwacht worden Een subsidie van circa 10.000 - zal tot het maximum gerekend moeten wor den. De prijzen van de woningen kunnen nog niet exact gegeven worden. Glo baal komt het erop neer dat voor het kleinste type (type 1woning ongeveer 150.000,- neergeteld moet worden en voor het grootste type ongeveer 170.000,-. Deze prijzen zijn gesteld op basis van .vrij op naam" hetgeen wil zeggen dat alle kosten voor de aankoop van de woning, exclusief hypotheek- kosten in de prijs begrepen zijn. LEUSDEN - In de gemeentelijke in formatiegids Wegwijs in Leusden" zijn enkele gegevens niet meer geheel juist Daarom wordt onderstaand een over zicht gegeven van de belangrijkste wij zigingen: GEWIJZIGDE TELEFOONNUMMERS Alarmnummer Politie bg.g. 03404 24824. SOCCLE was 944172, wordt kantoor 944172, privé 942374. GEWIJZIGDE ADRESSEN Gemeenteraad: In plaats van de heer J Konijnenbelt H. van der Sloot (CDA). Wanmolen 6, 3833 EE, telefoon 944171. Bureau Voorlichting: In plaats van Burg. de Beaufortweg 63 Zwarte weg 16a. Rayonbureau Politie Leusden-C: In plaats van Zwarteweg 16a Wevers- hilt 15. V.V.V.-agentschap: In plaats van Torenakkerweg 8 Kooiker gracht 11. GEWIJZIGDE TIJDEN Dienstenregeling busdienst Amers- foort-Barneveld: was vertrek Amersfoort 22.24 uur, aan komst Leusden-C ongeveer 22.45 uur, wordt vertrek Amersfoort 21.24 uur, aankomst Leusden-C ongeveer 21.45 uur voor de dagen maandag tot en met zaterdag Bezoekuren ziekenhuis de Lichten berg: Toevoegen bezoekuren alle andere af delingen 13-45 - 14 15 - 18.30 - 19.30 uur. Maatschappelijk Werk in Kruisge- bouw Achterveld: Toevoegen maandag 11.00-12.00 uur (MDE) Een volledige lijst, waarin ook de ge wijzigde secretariaten van verenigin gen en instellingen zijn opgenomen, is verkrijgbaar bij het bureau Voorlichting, Zwarteweg 16a wukomtsluitingsweg WOONSTRAAT FIETS EN ïM?OMFlETSl?OUTfc

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3