Folkert deed er elf jaar over om prins te worden lei ■siler 1 krnnt Gouden Klomp heeft Club van 111 ■e—siien Icrant de Trimt qelmti fercmb J DONDERDAG 12 FEBRUAR11981 gevarieerd allerlei LEUSDEN/CENTRUM - Met een welluidend „Kom binnen, trek je jas uit, ga zitten en steek maar van wal" werden wij dezer dagen ontvangen in prlvé-residentie van de Leusdense carnavalsprins Goedgemutst. Met het eerste en het derde deel van deze viervoudige opdracht hadden wij geen moeite. Jas-uit kon niet, omdat die vanwege het zachte weer thuis aan de kapstok hing en voordat punt 4 uit de volzin aan de orde zou ko men, keken wij toch liever eerst even de kat uit de boom. Je komt immrs niet dagelijks bij een prins over de drempel. Wij althans niet en een iet wat ontspannen sfeer leek ons daar om gewenst. Al zeer spoedig was die situatie bereikt, want uitgekleed - en daarmee bedoelen wij ontdaan van zijn carnavaleske outfit - is Folkert van der Veer gewoon een gezeflige vent zonder capsones en spraakwa- terlijk bepaald niet onderbedeeld. Hij is er zelf bij geweest en weet daar om nog zeer goed. dat hij als Folkert. Philippus, Antonius van der Veer op 8 juni 1944 is geboren Nog wel ..met z'n tweeën". Negen maanden lang is hij samen geweest met alleen zijn twee lingzus Annie (die nu in De Meern of daar in de buurt woont) en dat verklaart mogelijk zijn meer dan gemiddeld ge voel van gemeenschapszin. Folkert verkeert graag in gezelschap en is altijd bereid wat voor een ander te doen. Hij woonde oorspronkelijk in Utrecht maar verhuisde naar Amersfoort omdat hij als De prinsen plak 1980-1981. kok/patissier met de nadruk op de laat ste helft van dat beroep koekenbak ker" lijkt juister maar is te kleinerend) bij ,.de Witte" aan het werk ging. Daar kwam hij o m in contact met ene Janus Visser, die op dat moment in de ban was gekomen van de oprichtingsplan- nen voor een carnavalsclub in Leusden. waarmee Gijs van den Hoef. Ton Ste- geman en Rien Osnabrugge zich onle dig hielden. GOUDEN KLOMP Op 7 februari 1980 kwam de Gou den Klomp metterdaad van de van de grond en vanaf het allereerste begin behoort Folkert van der Veer (met Ja nus Visser en nog enige tientallen „dorpsgekken") tot de leden van het dorstleutige gezelschap. Folkert werd meer en meer Leusdenaar en toen hij een jaar of acht geleden een huis in Rademakercity kon krijgen, liet hij die kans niet lopen Hij trouwde met Hanna en heeft daar na negen lange jaren nog altijd geen spijt van Tot op de dag van heden is hij Gouden Klomper in hart en nieren gebleven en bepaald niet langs de kantlijn. Hij heeft altijd midden in de drukte gestaan en gestadig zijn carna valstoekomst gewerkt Folkert begon vanaf het eerste be staansjaar van de Leusdense lolbroe ken en pretrokjes zijn GK-carrière be scheiden als lid van de Raad van Elf. Hij heeft alle hem nu voorafgaande prinsen zien komen en gaan en werkte intussen stug aan zijn promotie Onder prins PAM was hij 2e adjudant en hij keek het vak zo goed af van „eerste hulp" Gijs van den Hoef. dat hij spoedig daarna 1 e adjudant werd van achtereenvolgens de prinsen Ajakkes (1976). Jan III (1977). Pier (1978) en Prinsheerlijk (1979) Op de elfde van de elfde in 1980 bereikte Folkert als prins Goedgemutst de allerhoogste machtspositie bij de Gouden Klomp en vanzelf rees toen bij ons de vraag, hoe hij aan zijn prinselijke naam was gekomen. „Daar heeft ei genlijk niemand wat mee te maken", was zijn antwoord, maar op voorwaar de. dat wij het niet verder zouden vertel len. liet hij voorzichtigjes weten, dat hij zo lang hij leefde al goedgemutst was en daarom Goedgemutst werd. Als het aan hem ligt zal hij ook nog heel lang goedgemutst blijven Het Leusdense carnaval is niet be perkt gebleven tot het pakken van pils jes. het hossen en klossen, het houden van polonaises en toespraken tot Jan Rap en z'n maat (met onze excurses voor deze gemeenplaats) en het uitde len, respectievelijk ontvangen van min of meer fraaie onderscheidingen en aanverwante artikelen. Een zeer zwaar accent is altijd gelegd, mede door Fol kert Goedgemutst van der Veer op het element naastenliefde. De avonden in het Zeemanshuis, de bezoeken aan Leusdense zieken en bejaarden privé, in tehuizen of waar elders ook, de mid dag voor de „buiten de boot gevallen" jeugd, steun aan instellingen als de UW. de Zonnebloem en wie weet wat nog meer, zijn goede bewijzen daarvan. Grotendeels bekostigd uit de vereni gingskas en als die weer eens leeg was. werd zwoegend en zwetend voor nieu we ping-ping gezorgd met onder houdswerk op het kerkhof, houthakken en meer van die klussen, waartoe bijna niemand meer bereid wordt gevonden De gedachten zijn ook nog gegaan in de richting van een verhuisonderneming Leusden schijnt voor zo'n bedrijf een uitstekend werkterrein en de eerste proeve van bekwaamheid - je kunt im mers niet weten - heeft de Gouden Klomp reeds afgelegd bij het verkassen van de niet-onbekende Leusdenaar Frans Vlugt Kennelijk tot volle tevre denheid van de opdrachtgever, want als dat niet het geval was. had" hij zijn laadklep vast wel geroerd LUSTRUMFEEST Een lustrum is doorgaans een periode van vijf verenigingsbestaansjaren. Niet evenwel in de carnavalswereld, want daar gaat het om een tijdperk van elf jaar en zo staat de Leusdense carna valsclub nu in het voorportaal van het eerste lustrum. Goed gemutst is vriend en vijand dankbaar voor het, mede door hun toedoen, verworven prinsschap in dit jubileumjaar Met zijn gemalin - Han na, Vrouwe van Bohemia, frutselde in middels eigenhandig het fraaie prinsen- pak ineen - en met medewerking van 't complete ernst- en luimgezelschap wil hij van dit feestjaar iets groots maken. Voor wat 21 februari betreft - de officië le viering van de elfde verjaardag - ver wees hij ons beleefd doch dringend naar de Gouden Klomper senaat. Buiten de camavalstijd houdt Goed gemutst zich bezig met heel andere zaken. Hier biedt hij een bruidspaar een proeve van bekwaamheid aan prins Goedgemutst met gemalin Hanna van Bohemia Het wordt steeds moeilijker mensen te vinden die nog niet zijn geabonneerd op de Leusder Krant. Misschien is er iemand in uw omgeving, een familielid, de buurman, of wie dan ook, die nog geen abonnement op de Leusder Krant heeft. Indien het u mocht lukken een abonnee te werven dan stellen wij daar natuurlijk een leuk presentje tegenover. Een presentje waarbij we gedacht hebben aan de vogels in het komende voorjaar. Dit leuke zelfbouw vogelnestkastje krijgt u van ons kado als u een jaarabonnee aanbrengt op de Leusder De nieuwe abonnee ontvangt de krant één maand gratis. Stuur daarom vlug onderstaande bon L een nieuwe &onneevanuwKrantQe abonnee op. Adres: Naam:Postcode. De nieuwe abonnee «s. Naam'P0SK'maand 9'aV,s en plaatS'' "aide krant eerst een maan betaalt anbN°°^nte!TD®z® bon verzonden!- kan I I I LEUSDEN/CENTRUM - Een be- staansperiode van vijf jaar is voor nagenoeg elke vereniging een leuke aanleiding tot het bouwen van een feest(je). In carnavals kringen geldt echter een andere norm. Daar duurt een „lustrum" elf jaar. U kunt dat weliswaar niet op de vingers van uw beide han den natellen, maar de per 7 fe bruari 1970 in het leven geroepen Leusdense carnavalsclub de Gouden Klomp bereikte dit jaar die mijlpaal en op zaterdag 21 fe bruari wordt met veel tam-tam en nog meer bombarie de elfde ver jaardag herdacht. De Gouden Klomper senaat kreeg het ver zoek dat varkentje te wassen en het bestuur hoefde het die jon gens maar eenmaal te vragen. Jan den Hartog, Gijs van den Hoef. Hans en Arie Houtveen en Piet Wendel gingen met vice-voorzitter Piet Valkenet direct aan de slag. Wat, waar en hoeveel waren de uit gangspunten van het plan de cam pagne. Als „wat" kwam uit de bus een receptie met reünie en aanslui tend een enorm feest, als „waar" een feesttent aan de Larikslaan hoek Groene Zoom en „hoeveel" (dat grapje zou kosten) viel toch wel wat tegen Veel meer dan uit de clubkas kan worden betaald. Na eni ge vijven en zessen werd toen de „Club van 111" opgericht. Een wel zeer fraaie en bijzonder grote draag- plaquette (ontwerper P Wendel) werd vervaardigd in een oplage van 111 stuks. Voor de ware carnavalier echt iets om te willen bezitten, maar dan moet hij er wel supersnel bij zijn, want die dingen vliegen de deur uit. Op dit moment zijn er reeds meer dan 40 van eigenaar veranderd en voor de overige kunt u terecht bij Piet Wendel (tel. 941367). De aan schaf van zo'n plak edelmetaal moet u niet zien als een vorm van geldbe legging, maar veeleer als een blijk van erkentelijkheid voor de vele goede werken van de Goude Klomp staande leden van de Club van 111 JUBILEUM De herdenking van elf-jaar-Gouden- Klomp bestaat uit diverse onderde len Van 14 00 tot 16.00 uur" wordt voor iedéreen, die de carnavalsclub een goed hart toedraagt een recep tie gehouden in de 12x40 meter gro te feesttent aan de Larikslaan. Om 17 00 uur volgt een reünie met kof fietafel van pakweg 70 ex-functiona rissen met de huidige Gouden Klomp (Achterveldse Eddy zorgt voor de achtergrondmuziek) en om 19.00 uur start een nieuwe stadsau tobusdienst in Leusden op de route Buiningpark-Larikslaan In de Roda- kantine worden enige tientallen car navalsprinsen met hun gevolg voor lopig ontvangen Het betreft minder of meer uitgebreide delegaties van carnavalsondernemingen uit buiten en binnenland (inclusief Achter veld), waarmee de Gouden Klomp in de afgelopen elf jaar plezierig con tact heeft gehad Per autobuspendel gaat de hele handel naar de feest tent, waar de grote jubileumavond met talrijke verrassingen tot 02.00 uur op zondagochtend zal voortdu ren. Om predies 20 00 uur begint prins Goedgemutst met de officiële ontvangst van zijn collega's met aanhang Er zullen op die avond „bergen" prinsen te bewonderen zijn en u mag ze zelfs aanraken. De tent biedt plaats aan circa 600 car- navallers Zorg dus, dat u er op tijd bij bent. De internationaal bekende Bob East Showband - al ruim een jaar geleden gecontracteerd! - en enige boerenkapellen zorgen voor de bijpassende geluidjes. Voor le den is de toegang gratis en niet-le- den betalen 17,50 Kaarten zijn verkrijgbaar bij Jan den Hartog (van Lockhorstlaan 15. Leusden-Z). Arie Houtveen (Geulwijk 18, Leusden- C), Piet Wendel (Lijsterbeslaan 13, Leusden-C.) en Hans Houtveen (Utrechtseweg 28, Amersfoort). In dien nog voorradig ook in de tent. t.a.v zieke, bejaarde en minder be deelde plaatsgenoten SPONSORS Plotseling kwam een drietal spon sors als het ware uit de hemel geval len De Rabobank Leusden. Centra Wahle en Jacco's Cafetaria namen wier naam een plaats krijgt in de Gouden Boek van Verdienste - bij een te brengen bedrag te besteden aan een tweede middag voor de „uit de boot gevallen jeugd". Een verbe terd vervolg op de al weer vier jaar geleden in de Mof gehouden en zeer geslaagde middag voor deze mis- spontaan het tekort op de begroting voor hun rekening De Club van Honderdelf wankelde even (omdat winst maken niet tot de bedoeling behoorde) totdat net nalve dozijn or ganisatoren op de lumineuze ge dachte kwam om het door de hon derdelf super-Gouden Klompers - deelde groep jonge Leusdenaren. Het geld, dat daarna eventueel nog over blijft, zal de eerste stap zijn naar de „adoptie" van een kind uit de derde wereld in het kader van de actie SOS-kinderdorpen Inzake de wijziging van doelstelling is druk overleg gaande met de reeds be-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5