Jeugdraad niet gelukkig met gang van zaken rond jongerencentrum Veranderingen in je leven ook positief benaderen Lezing over Lapland trok veel belangstelling Gouden Klomp in „Zeemanshuis" I Ie—etlen hpiait Kelder gemeentehuis wordt opgedrongen hronfe Thema-ochtend bij vrouwenraad DINSDAG 17 FEBRUAR11981 plaatselijk nieuws 3 LEUSDEN Donderdagavond 12 februari j.l vergaderde het bestuur van de Stichting Jeugdraad Leusden in de kommissiekamer van het oude gemeentehuis. Als belangrijkste punten stonden op de agenda het Dorpshuis Leusden-Zuid, de plaats bepaling van het Jeugd- en Jonge rencentrum en de kadertraining. Een aantal jongeren uit Leusden- Zuid was bij deze vergadering aan wezig. Om 20.00 uur opende voorzitter Gerard Cloosterman de vergadering. Na de behandeling van de notulen, mededelingen en ingekomen stuk ken, ging de Jeugdraad over tot het bespreken van de stand van zaken rond het dorpshuis Leusden-Zuid De heer Van Dorp betreurde het dat er in de vergaderruimte geen tekeningen van het dorpshuis waren opgehangen, aan de hand waarvan hij zijn verhaal duidelijk had kunnen maken. Nadat hij een stukje verleden rond deze zaak had geschetst, vertel de hij dat de werkgroep met de PUSW (Provinciale Utrechtse Stichting Wel zijnsbevordering) een steekproefge- wijze enquête onder personen boven de 18 jaar heeft gehouden. Aan de hand daarvan is een programma van eisen samengesteld. Nu ligt er een goed plan van archi- tekt Wassink om de huidige school te verbouwen tot een multifunktioneel centrum, waarin de bibliotheek en de basisschool gevestid kunnen wor den. Het geld is er ook. Nu wil men de procedure starten, die nodig is om wijzigingen in het bestemmingsplan aan te brengen Men streeft er naar 1 september aanstaande te beginnen met het ter visie leggen van de plan nen. Met het opstarten van aktiviteiten heeft de Jeugdraad nog moeite in verband met moeilijkheden rond de huisvesting tijdens de verbouwing. Men wil in ieder geval de jeugd snel onderdak bieden Deze groep vormt het grootste knelpunt in deze zaak Een afgevaardigde van de PJGU ver telde dat de PJGU samen met een Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteur. Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze mspekteur bezorging, overdag 03420- 16141. toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. groepje jongeren uit Leusden-Zuid initiatieven wil nemen in overleg met de Jeugdraad. De Jeugdraad vroeg de aanwezige jongeren hun wens duidelijk te ma ken met betrekking tot aktiviteiten Verder zal de PJGU namens de jeugd om een plaats voor de jeugd in de werkgroep vragen. TELEURGESTELD Als volgende puntstond het jeugd- en jongerencentrum op de agenda De gemeente heeft de Jeugdraad verzocht om te adviseren inzake de mogelijkheden van jongerenwerk in de kelder van het nieuwe gemeente huis De Jeugdraad is teleurgesteld over deze brief Een gedeelte van de Jeugdraad voelt zich niet serieus ge nomen Men is immers gedwongen de kelder als ruimte te accepteren. Dit lijkt weinig meer op een inspraak procedure, vond men, en het feit dat CRM de gemeente ook voor het blok gezet heeft dmv. bestemming sub sidiegelden is dan nog een schrale troost Men wil in een brief de ge meente deze mening duidelijk ma ken De volgende keer komt de Jeugdraad op dit onderwerp terug De heer Van Es zal informatie uit Rijswijk vragen waar het jongeren werk onder het gemeentehuis ge huisvest was, maar nu is verplaatst. Hij stelde ook voor een adviescom missie in te stellen, waarin leden uit de Jeugdraad, de gemeente en de architekt zitting hebben. Verder gaf hij een impresie van een bezoek aan het jongerencentrum in Hoevelaken, dat gevestigd is in een atoornkelder onder het sociaal cultureel centrum ,,De Stuw" Men heeft daar wel wat problemen, maar de hoofdindruk was dat men tevreden was met de ruimte De heer Van Es zal van dit bezoek nog een verslag maken Daarop ging men over tot het be spreken van de kadertraining. Men wil deelnemen aan een aantal kortlo pende kursussen, waarvan een ge deelte op het spelaanbod en een gedeelte op de bestuurtechnische kant van de zaak gericht is De Jeugdraad besloot datasuggesties j rond te sturen aan diverse kursuslei- ders Bij het punt suggesties voor het jaarplan" en de rondvraag bracht geen van de leden iets naar voren De PJGU-afgevaardigde vroeg naar de aktie Jantje Beton en kreeg ten ant woord dat die aktie in oktober ge voerd was en dat daar het afgelopen jaar weinig verenigingen aan mee gedaan hadden De heer Cloosterman sloot daarop de vergadering. LEUSDEN - In verband met rioleringswerkzaamheden in Hamershof zal de Smidse in de loop van deze week - waarschijnlijk vanaf woensdag 18 of donderdag 19 februari - tijdelijk voor het verkeer worden afgesloten. De werkzaamheden zullen ongeveer drie weken in beslag nemen. Gedurende deze periode zal met borden een omlei dingsroute worden aangegeven. uverzicht van de vergadering van de Vrouwenraad slaat Dit eitje komt via de eilijder in de baarmoeder Wordt het eitje be vrucht dan nestelt het zich in de baarmoeder Wordt het niet bevrucht dan wordt het afgestoten samen met het weefsel dat in de baarmoeder gegroeid is voor de innesteling. Dit is de menstruatie Na de menstruatie komt er weer een impuls van het zenuwstelsel. Maandelijks gaat deze golfbeweging door het lichaam Tijdens de overgang raakt deze cirkelgang van slag Iedere vrouw ervaart dit anders. Ook de tijd die met de overgang gepaard gaat is verschil lend. Na deze uitleg verdeelden de vrou wen zich in groepjes om twee aange kruiste vragen van de lijst te bespre ken De eerste vraag, die voor iedere groep gelijk was, luidde: Vertel aan elkaar hoe je je eigen levensfase van dit moment ervaart, bijvoorbeeld wat vind je er goed aan7 Wat had je niet I verwacht7 Wat vind je er moeilijk aan? Na de discussie bleek dat de mees te groepen zich slechts met de eerste vraag hadden beziggehouden omdat alleen daarover al zo ontzettend veel te vertellen was Wat de vragen na afloop van de discussie betreft; deze bleken toch vooral medisch gericht j te zijn Op zoveel mogelijk vragen l probeerde Jozien antwoord te geven. maar bleef bij haar standpunt dat een positieve beleving van de overgang minstens net zo belangrijk als even tueel medicijnen is, zo niet belangrij ker Vermeldenswaard is dat voor deze gelegenheid Maria Glissenaar een tekening had gemakt, die de meeste vrouwen erg aansprak. Op de tekening was een vrouw in een eivormig huisje te zien waarin aan twee kanten een raampje gete kend was. Kijkt de vrouw naar de ene kant dan ziet zij het verleden wat zij goed kent en aan gewend is Kijkt zij naar de andere kant dan ziet zij de onbekende toekomst, waarvan zij niet kan weten waar en hoe het einde is. Toch schijnt er boven deze twee kanten de zon Zal zij in het ei blijven zitten of durft zij aan de kant van de toekomst uit het huisje te stappen Na afloop van de ochtend was er de mogelijkheid tot het kopen van of kijken in boeken over dit onderwerp. Bovendien konden vrouwen zich op geven voor een nieuwe VIDO-groep. Heeft u alsnog interesse in de VI DO-groep dan kunt u zich opgeven bij Ans Troost, telefoon 940317 of bij Anneke van Hasselt, telefoon 940218. ACHTERVELD Donderdagavond waren ongeveer50 K.P.O.-dames bij een in D'Ouwe Peerdestal. Deze avond werd verzorgd door mevrouw Brokke-Muller die een lezing hield over haar voorjaarstocht door Lap land. Zij maakte deze tocht met een nomadenfamilie en 3000 rendieren ten noorden van Noorwegen en Zwe den in de omgeving van Kautokeino. Tijdens de lezing werd ook een groot aantal dia's van deze tocht vertoond. In de door haar bezochte streek ko men alleen berkenbomen en moeras sen voor. Naaldbomen treft men daar niet aan. De rendieren eten daar al leen wat berkenblad en rendiermos. Daar deze Laplanders boven de pool cirkel wonen is het in de zomer daar dag en nacht licht. De trek vindt steeds plaats In de nachtelijke uren omdat de sneeuw dan het beste draagt. Er moet tijdens zo n trek dan van alles gebeuren. De geboren kalf jes worden dan gemerkt met een eigen familiemerk. Kalfjes die niet gemerkt zijn mogen na een jaar door een ieder worden toegeëigend. Ook worden er tijdens deze trek rendieren geslacht, de huiden be werkt en schoenen en kleding ge maakt. Dit alles wordt door de vrouw gedaan. Tijdens de trek leeft men in hutten die steeds opgebouwd en af gebroken worden. In deze hutten heeft een ieder zijn eigen plaats om te eten en te slapen RENDIERENTREK De drang van de rendieren om elke lente en komende herfst te gaan trek ken brengt voor de families heel veel werk mee. Dit vele werk wordt door de families met veel liefde en saam horigheid gedaan. Een grote voor raad levensmiddelen zoals brood, koffie, gedroogd vlees. melk. kleding, hout enzovoort voor tijdens de trek van een maand vraagt veel voorberei ding. ledereen die men op de trek tegenkomt wordt hartelijk verwel komd. Er wordt dan koffie en eten gepresenteerd ook al is dit midden in de nacht De pels van de dieren is voor hen zeer belangrijk, niet alleen voor de verkoop maar ook voor zich zelf omdat daar kleding en schoeisel van vervaardigd worden In de zomer kan het daar heel warm zijn en in de winter zeer koud Deze kleding is dan ook zeer belangrijk vooral omdat het een natuurprodukt is In Zweden en Finland leven momenteel nog onge veer 200 nomaden. Zij worden door de regeringen van die landen be schermd om uitsterven te voorko men De paasvakantie voor de kinderen is een heel lange vakantie Zij maken steeds de gehele trek mee. Dit wordt gedaan om te voorkomen dat. als de kinderen groot zijn, zij er niet ineens voor komen te staan. Dit zou dan veel te zwaar voor hen zijn Mevr Brokke had ook nog een aantal gebruiksvoorwerpen meege bracht die waren gemaakt van hout, geweien en beenderen van rendie ren Na de lezing en de diavertoning had men een heel goede indruk ge kregen hoe een dergelijk nomaden volk leeft en wat er allemaal gedaan moet worden om een trektocht goed te doen verlopen Na deze zeer duidelijke uiteenzet ting konden er nog vragen gesteld worden. Hiervan werd een gretig ge bruik gemaakt en mevrouw Brokke beantwoordde alle vragen met veel genoegen. Na afloop werd mevrouw Brokke die vergezeld was van haar echtgenoot heel hartelijk bedankt voor deze zeer mooie en leerzame avond. LEUSDEN/CENTRUM - Het „booreiland" op palen, boven de hoofdingang van bejaardentehuis 't Hamersveld aan de Asschatterweg, had woensdagavond een niet alle daagse functie. Voor de zesde keer was het door ex-carnavalsprins PAM zo genoemd naar directrice me vrouw T. Zeeman als „Zeemans huis" in gebruik bij de Gouden Klomp voor de jaarlijkse viering met de be woners van het feest der zotheid. Dat ook de Leusdense carnavalsclub dit feest rekent tot de hoogtepunten uit het seizoen, blijkt uit het feit, dat de Gouden Klomp nagenoeg op volle sterkte aanwezig was met prins Goedgemutst, Raad van Elf, senaat, jeugdraad, dansmariekes en de GK- dames, die met een première voor de draad zouden komen. Mevrouw Zeeman, in de loop der jaren ook op carnavalsgebied veel wijzer geworden de organisatie van zo'n avond is een klus van belang had aan B B een uitstekende as sistente Betsie Berkhof (in opleiding voor bejaardenverzorgster) heeft zeer enthousiast de ..moeder van 't Hamersveld" veel werk uit handen genomen Het werd een bijzonder gevarieerde avond met op de ,,Ha- mersvelders" aangepaste muziek, voordrachten en praatjes en mede daardoor een groot succes Afgewis seld door bingo en een loterij (gratis en zonder nieten, waar krijg je dat nog?) met assistentie van de jeugd raad traden de dansmariekes met een welhaast professionele garderobe driemaal op met solo-Sylvia als extra attractie. Prins Goedgemutst zong met gitaarbegeleiding van Folkert van der Veer luister- en meezinglied- jes uit de tijd van toen, hetgeen me vrouw Van den Hengel inspireerde tot het ten gehore brengen van 't Ha- mersveld-volkslied VOGELTJESDANS Serieus bedoeld (ja. toch?) was het eerste optreden van de gouden klom- per dames met de bekende vogeltjes dans, die uitliep opeen aaneenscha keling van lachen, brullen, gieren. Als jonge blagen hipten degolden-shoe- ladies over het parket Veel succes oogstte ook de bekende buutrede- naar Ome Willem als kletskop, klets meier en kletsmajoor met kletskoek en kletspraat. Via het kletsiizer lan ceerde hij een hele reeks dijenklet sers Tegen sluitingstijd kwam ook boer Wendel (net klaar met het melken?) nog even kijken of alles goed ging. Gezelligheid kende geen tijd in 't Ha mersveld en de avond vloog voorbij. De verzameling carnavalsmedailles van mevrouw Zeemand werd met de prinsenplak van Goedgemutst uitge breid en zowel zij als haar rechter hand werden met een ,,één van links, één van rechts en één van voor" bedankt voor de gastvrijheid Betsie Berkhof vertolkte de erkentelijkheid van de Hamersvelders met de aanbie ding van een fraai handbeschilderd paar gouden klompen en dat deze avond in 1982 een zevende vervolg zal krijgen, staat nu reeds vast LEUSDEN Voor het dagelijks bestuur van de vrouwenraad was het een prettige ervaring veel vrouwen te zien op de themaochtend, woensdag 11 februari in Groot Krakhorst. Deze themaochtend had als onder werp: „Sta eens even stil", verande ringen in een vrouwenleven met na me tussen de 40 en 55 jaar. Niet alleen het dagelijks bestuur had deze ochtend voorbereid, maar ook de groep vrouwen die aan de VIDO-groep (vrouwen in de over gang) hebben deelgenomen. Het programma van de ochtend was strak aan tijd gebonden, hetgeen achteraf geen overbodige voorzorgsmaatre gel bleek. Na enkele welkomstwoorden van mevrouw Donja, voorzitster van de vrouwenraad, gaven vijf vrouwen uit deze VIDO-groep een korte uitleg Veel belangstelling voor de expositie bestemmingsplan Zwanenburg waarom zij deel hebben genomen aan een VIDO-groep en hun ervarin gen in de groep. Het bleek dat de vijf vrouwen om verschillende redenen aan de VIDO- groep deelgenomen hebben Deze redenen varieerden van vast weten wat je te wachten staat tijdens de overgang, tijdens de overgang je ge voelens beter op een rijtje kunnen zetten, na de overgang graag hier over kunnen praten en door een ope ratie plotseling in de overgang geko men leder voor zich had de VIDO- groep ontzettend fijn en goed gevon den HYPOFYSE Het volgende onderdeel nam Jo zien Brester voor haar rekening Zij gaf uitleg over de veranderingen in een vrouwenleven en startte bij de eerste mensturatie Voordat zij hier echter aan begon vertelde zij dat niet alleen de medische kant belangrijk is maar juist ook de koppeling met de beleving van iedere verandering. Zo probeert zij ook in haar beroep te werken. Zij is als arts werkzaam bij het Rutgerhuis en Lisidunahof. Door haar beroep maakte ze kennis met een VIDO-groep. Zij voelde zich di- rekt persoonlijk bij de groep betrok ken, waardoor zij is gaan meepraten vanuit haar gevoelens als vrouw. Jozien gaf de verbinding aan tus sen de impuls van het zenuwstelsel en de hypofyse. De hypofyse is een hersenaanhangsel die onder andere twee stoffen aanmaakt, die ervoor zorgen dat maandelijks een eitje lo-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3