buitenaardse „Zal de wereld weer branden?" Een doem-gerucht voor het jaar 2000. Het Smalfilm-Hobbyboek: voortreffelijk handboek „Loos alarm", de scherp-komische kijk van tekenaar Jan Sanders LAN.DSê«APPEN leustler' h „Buitenaardse landschappen" - fantasie der SF-auteurs „Geïllustreerde Planeten-atlas"; bijzonder fascinerende tocht door ons zonnestelsel boeken DINSDAG 17 FEBRUAR11981 Wij leven- en niemand zal dat ont kennen - In een sombere tijd, waarin de toekomstverwachting nu niet be paald optimistisch is. De kernbom men liggen klaar, de wereld wacht in feite gespannen af wat er gaat ge beuren. Sinds Ronald Reagan presi dent van de VS is geworden, lijkt het er al niet beter op geworden: forse, dreigende taal in de richting van de Sovjet Unie, verhoging van defensie. In het Midden Oosten is het al niet veel beter: de voortdurende oorlogs handelingen maken van deze streek een brandhaard bij uitstek, waar erg gemakkelijk de vlam in de pan kan slaan als voorspel op het grote, maar afschuwelijke gebeuren: de derde wereldoorlog. Kortom: de komende twintig jaar zal waarschijnlijk de be slissing vallen. Een beslissing tus sen leven of dood. Het internationale doemdenken heeft inmiddels grootse en groteske vormen aangenomen Inspelend op die nieuwe „trend" brengt Bruna een herdruk uit van een paar hoofdstukken uit het boek van Jules Silver, „Voorspellingen", dat eerder bij Meulenhoff te Baarn ver scheen. Uit dat boek verzamelde Bruna de hoofdstukken over het einde der tij den en bracht dit opnieuw uit onder de titel: „Zal de wereld weer branden?' Enige jaren geleden heb ik onder meer op basis van dit boek een uitge breid artikel geschreven, waarin alle voorspellingen over de apocalypse op een rijtje waren gezet. Wie dat leest, zal zich niet erg gelukkig voelen, want het is duidelijk, dat veel tekenen er op wijzen, dat we inderdaad best eens bezig zou den kunnen zijn aan de voorbereidin gen van onze totale ondergang als mensheid. Volgens de voorspellingen van in middels bekende oude en moderne profeten van de apostel Johannes tot Edgar Cayce en Jeane Dixon) kan het bijna niet missen: we zijn bezig aan de laatste loodjes. Geen opwekkende ge dachte, maar zoals Jules Silver ook al schreef: voorspellingen hoeven niet uit te komen, mits de ontwikkelingen ten goede worden gekeerd Met andere woorden, als we ons nu zouden bezin nen, is het mogelijk, dat de laatste we reldbrand aan ons voorbij gaat of in ie der geval enige tijd wordt uitgesteld Hoe het ook zij, wie de oeroude profe tieën leest en die plaatst in het licht van onze hedendaagse kennis, zal verbij sterd raken door de precisie waarmee sommig wapentuig wordt omschreven met de beperkte kennis van toen. Als de voorspellingen ook maar voor vijftig procent juist zijn - en moderne voor spellers als Edgar Cayce haalden een hoger percentage - dan ziet het er niet zo best uit met de verzamelde mens heid Zelfs twintig procent zal nog af schuwelijk zijn. „Zal de wereld branden?" is een klein, maar afschuwelijk boekje voor hen, die denken, dat de wereld waarin wij nu leven, eeuwig zal zijn. En voor hen, die denken dat voorspellen van de toekomst onmogelijk is, wens ik veel plezier toe bij het lezen van deze bun del. Want zij zullen deze èn andere soortgelijke uitgaven slechts als een wrange grap beschouwen. Zij zullen „deze wereld in ieder geval niet beérve- n. „Zal de wereld branden?" - een boekje voor pessimisten die hun bange vermoedens bevestigd willen zien V. „Zal de wereld weer branden? door Jules Silver. Hoofdstukken uit het reeds eerder verschenen boek Voorspellingen. 112 blz. paperback. Uitgave. A. W Bru na Zn te Utrecht. 12,50. boeken, voor u besproken dqoR BERT VOS Filmtaal is internationaal, universeel Film is een visueel gebeuren, met film kan een verhaal worden uitgebeeld, een idee, een mening. Met een film kun nen herinneringen worden vastgelegd of kan de toekomst in beeld worden gebracht. Film is fascinerend, film fasci neert niet alleen de makers, maar ook de kijkers, de toeschouwers thuis bij een familiefilmpje of in de bioscoop bij een horrorfilm van Stanley Kubrick. Film is beweging, maar het gaat er om hoe je die beweging kreëert, de be wegende beelden op elkaar aan laat sluiten, in elkaar over laat vloeien om, 1lom, een logisch beeldverhaal te krij- V blijft boeien. Filmen is makkelij ker dan men denkt, zeggen de fabrikan ten in allerlei advertenties, waarin tal van schitterende camera's worden aan geboden, die voorzien zijn van de meest geavanceerde technieken om het filmen inderdaad gemakkelijk te ma ken. Maar het is een levensgroot mis verstand te denken, dat met een volau tomatische, van alle snufjes voorziene, filmcamera ook even automatisch goe de films gemaakt kunnen worden, zón der dat men enig inzicht heeft in het gebruik van de filmtaal Zo n gedachte doet me denken aan een kennis van me, die - nu al weer tientallen jaren geleden - zich een schrijfmachine aan schafte. omdat hij dacht, dat hij dan goed zou kunnen schrijven. Helaas, hij vergat datje eerst de taal moet leren, de vormen ervan moet leren beheersen, ermee moet kunnen manipuleren. Met de film is dat exact zo. Er zijn verschillende boeken die de be ginnende amateur wegwijs willen ma ken in de „doolhof" van de film, van het film maken Van het filmpje kopen, via opname tot aan het monteren, geluid toevoegen en vertonen Eén van de beste boeken op dit gebied voor ama teurs vind ik het „Smalfilm Hobbyboek" van Jan van Weeszenberg, die niet al leen gedetailleerd, maar erg begrijpelijk via een stap-voor-stapmethode de le zer leert met de camera om te gaan, de filmtaal te leren Niet alleen via de goed leesbare, aantrekkelijke tekst, maar ook door de talrijke illustraties, die dui delijk aangeven, wat wordt bedoeld. Het boek is niet alleen bestemd voor amateurfilmers, die wat méér willen dan het maken van simpele vakantie- of familiefilms, maar juist ook voor de doorsnee huis-tuin- en keukenfilmer is „Buitenaardse landschappen". Lezers van science fiction-romans zullen er vele van herkennen, zoals ze zijn neergelegd in een fascinerend platenboek van Robert Holdstock en Malcolm Edwards. In tal van SF-ro- mans worden buitenaardse land schappen beschreven, alsof de au teurs er zelf jaren van hun leven heb ben doorgebracht. Met een soms verbijsterende vanzelfsprekendheid worden opzienbarende details vrij gegeven over ecologische, antropo logische en andere bepalende eigen schappen van een planeet en haar bewoners. Het planten- en dierenle ven, het intelligente ras dat er leeft en werkt, de soms al even verbijsteren de technologie of het volkomen ont breken ervan. Achaïsche gemeen schappen en technologishe struktu- ren wisselen elkaar af. Schrijvers als Jack Vance, Frank Herbert en bijvoorbeeld ook de Neder- landseSF-auteur Wim Gijsen (De eer sten van Rissan) weten samenlevingen te kreëren, die ongelooflijk rijk aan de tails zijn. Planetaire landschappen ont rollen zich tijdens het lezen voor je geestesoog en de kreaturen in dit land schap komen tot leven. Fantasie in opti ma forma. Verschillende bekende SF-illustrato- ren in binnen- en buitenland weten wel weg met deze beschrijvingen. Zij kreë ren een bepaald soort realiteit in fasci nerende kleuren en leggen in beelden vast, wat schrijvers met woorden heb ben verteld Dat is de kern van „Buitenaardse landschappen". Tien werelden werden in beeld gebracht door bekende SF-tè- kenaars en schilders „Rama" uit de roman van Arthur C Clarke, Pern' van Anne McCaffrey, de zwerfsteden van James Blish, „Mesklin", van Hal Cle- Kort geleden verscheen de tweede bundel tekeningen van de befaamde Nederlandse tekenaar Jan Sanders. Sanders is internationaal bekend door zijn kostelijke tekeningen, die de scheepvaart in al haar onuitputte lijke facetten in soms grimmige vriendelijkheid te kijk zette, ,,'t Kan Verkeren" was de titel van de eerste bundel, waarin dit aspekt de boven toon voerde. In „Loos alarm" komen de matrozen, de kapiteins en de scheepsbonzen er evenmin genadig af, maar Sanders iaat ook zijn licht schijnen op andere facetten uit onze rijke, maar soms besmeurde samen leving. De tekeningen zijn stuk voor stuk kostelijke juweeltjes van (soms grimmi ge) humor Je blijft kijken, want elk on derdeeltje van iedere tekening heeft iets te zeggen, maakt het geheel amu santer. Natuurlijk ontbreekt het hondje niet en ook de eeuwige schilderende ma troos met z'n pot verf is in de meeste gevallen aanwezig, ook al moet je 'm eventjes zoeken. Daarnaast brengt Sanders zijn maatschappij-kritiek in licht-amusante tekeningen duidelijk Hoewel in de afgelopen jaren de ruimtevaart bepaald niet in de aan vankelijk verwachte versnelling is gekomen en - in tegenstelling tot de Sowjet-Unie - in de Verenigde Staten hoofdzakelijk wordt beperkt tot het ontwikkelen van de Shutle en het lan ceren van kommunikatie-satellieten, is de belangstelling voor de astrono mie enorm gestegen. Ook in Neder land is het aantal amateur-astrono men sterk gegroeid, zich verenigend er heel wat uit deze voortreffelijke hand leiding te leren, waardoor ook de jaar lijkse vakantiefilm een waar genoegen kan worden om naar te kijken door fami lieleden, die anders het verplichte num mer lijdzaam ondergaan Het handboek behandelt in zo n 250 bladzijden de verschillende gen- re's in de film, de taal van de film, de continuïteit in de beelden, de filmexpressie, de montage, de moge lijkheden voor creatief gebruik van de camera, het camerastandpunt, beeldcompositie, beeldwisselingen, filmverhaal, draaiboek, reportage, het gebruik van licht, het geluid en de speciale effecten, titels en animatie. „Het Smalfilm Hobbyboek" is een erg volledige handleiding, waarbij ook het internationale jargon (de vaktaal) en passant wordt uitgelegd. Het is een herziene versie van El- seviers Grote Smalfilmboek. V. „Hol Smalfilm Hobbyhoek door Jan van Weeszen- borg Uitgave Focus Elsevier te Amsterdam gebon den. 255 blz met register, prijs 39.50. in instellingen, verenigingen e.d. waarvan de Volkssterrewacht Simon Stevin wel de belangrijkste is. Kijken naar de planeten en de ster ren. het is een veel voorkomend tijdver drijf geworden, waarbij sommigen zelfs de amateur-status zijn ontgroeid en als ware astronomen nachten achtereen de hemel bestuderen op zoek naar het kosmisch avontuur, dat alleen vanaf de aarde voorlopig op deze wijze te bele ven is. Het aantal boeken over astronomie stijgt evenredig, dat zal duidelijk zijn. Wat dat betreft wordt altijd snel inge speeld op een nieuwe behoefte Sterre- atlassen, populair-wetenschappelijke verhandelingen, tijdschriften: in de boekhandel liggen ze te kust en te keur. Kortgeleden verscheen bij de uitge verij Rostrum te Haarlem een voortref felijke planeten-atlas van de hand van Paul Doherty, van een inleiding voor zien door de bekende astronoom en televisie-presentator Patrick Moore Voortreffelijk, omdat deze planeten- atlas niet alleen ruim geïllustreerd is met tal van foto's van planeten, manen en andere verschijnselen in ons zonne stelsel, maar vooral, omdat Doherty bij zonder up to date is en alle onderzoe kingen, ontdekkingen van recente da tum in zijn atlas heeft verwerkt, ook al moest hij de laatste ontdekkingen van de Voyager rond Saturnus en haar rin gen missen Zowel als naslagwerk voor de geïnte resseerde leek als voor de amateur astronoom is „De Geïllustreerde Plane ten Atlas" van Paul Doherty een kostba re aanwinst. Op zeer duidelijk, overzichtelijke en voor leken begrijpelijke wijze vertelt Do herty over ons uiterst boeiend zonne stelsel, behandelt planeet voor planeet en vergeet daarbij ook de andere he mellichamen binnen ons zonnestelsel niet. Begrippen worden uitgelegd, de planeten gaan voor ons leven, gaan ons iets meer zeggen, dan oppervlakkig mogelijk is uit de toch al sporadische berichten in onze dagbladen Dankzij de talrijke foto's, tekeningen en grafieken is deze geïllustreerde pla- netenatlas een juweeltje van een na slagwerk geworden, waarbij ook mid dels de fantasie van de illustratoren een waarschijnlijkheids-beeld wordt gege ven van het landschap van onze plane ten en ook dat is fascinerend en vooral opwindend' V. Geïllustreerde plsnetenatlas door Paul Doherty (At las of the planets. 1980). vertaling Huub Eggen en Govert Schilling, bewerking Huub Eggen, 1980 Uitga ve Rostrum-Haarlem. 1980. Gebonden groot formaat. 145 blz. prijs 49,50 ment, „Eros", afkomstig uit de fantasie wereld van Harry Harrison. „Arrakis", de planeet uit „Duin" van Frank Her- bert. de Ringwereld van Larry Niven, „Trantor" uit de Foundation-trilogie van Isaac Asimov, beelden uit „Hothouse" van Brian Aldiss en het einde der we reld, gezien door H G Wells in zijn befaamde roman „The Time Machine" Kijken en genieten in „Buitenaardse landschappen" is een feest van herken ning en wie de eerder genoemde SF- romans nog moet lezen, zal met dit boek er naast een extra dimensie toe voegen aan hetgeen de schrijvers aan buitenaardse landschappen hebben gewrocht „Buitenaardse landschappen'' is voorzien van een uitstekende doku- mentatie, aangevuld met een „galac tische tijdstabel", waarin de ver schillende landschappen en hun bij behorende beschavingen in de tijd zijn vastgelegd. Een schitterend naslagwerk. v ..Buitenaardse landschappen' door Robert Hold- stock en Malcolm Edwards. 1980 Vertaling Pon Ruiter met medewerking van Annomarle Klndt (research) en Arnold Spalnk Uitgave Rostrum te Haarlem, groot for maat. 116 blz. prijs 29.95 over, soms overgoten met een sausje wrange humor, zoals de plaat van de frites-tent, de olie als wereld-hoer, de hondepoep in het park, de onverbidde lijke chaos van het water-toerisme, etc Jan Sanders' werk is eigenlijk niet te omschrijven. Je moet het zien en onder gaan En alleen de verstokte zuurpruim zal het boek niet beschouwen als een regen milde humor. Maar die mensen zijn dan ook al lang verloren voor deze wereld en zeker voor de wereld van Jan Sanders. ..Loos alarm", een boek barstensvol schitterende, lachwekkende, humoristi sche èn satirische tekeningen van een gedreven tekenaar, die de wereld om hem heen steeds uitstekend observeert en dat vast legt in een levensechte kari katuur Je kijkt, kijkt opnieuw Als een eindeloze film blijft de humor in alle de tails aan ons voorbijgaan. Onverbiddelijk dwingend tot een be vrijdende lach „Loos alarm" warm aanbevolen voor mensen, die een op- kikkertje nodig hebben V. „Loos alarm", door Jan Sanders, met een voorwoord van Slmon Carmlggelt 1980 Uitgave Meulenhoff Am sterdam. Groot formaat. 87 blz. Prijs 25,-.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9