Thrillers: van Spillane tot Jack Higgins „Oude beschavingen van de Lage Landen" De oorsprong en geschiedenis van de Brabanders: een verrukkelijk boek. Oude beschavingen van de Lage Landen «ley k Ruud Borman r ;i'm i j ms '4 ai- Speurtocht naar het dagelijks leven van onze voorouders van ijstijd tot volksverhuizing DONDERDAG 29 JANUAR11981 12 De liefhebbers van kwallteits-thrll- lers hebben eigenlijk weinig te kla gen In dit land. Veel uitgeverijen hou den er een kwalitatief uitstekend thriller-fonds op na en er verschijnen regelmatig nieuwe titels In vertaling van vooraanstaande auteurs. Van daag aandacht aan de nieuwe thril lers van C.A. Haddad, William H. Hal- lahan, Thomas Chastaln, Jack Hig gins. Mickey Spillane en de Neder landse auteurs George Weinhofen en Martlen Carton. In een volgende aflevering van deze rubriek trou wens veel méér, want er komt geen eind aan de stroom. En dat is voor de liefhebbers van dit genre een ver heugend verschijnsel. Operatie Abrikoos. Door C.A Had dad. Er zijn eigenlijk maar weinig thril ler-auteurs. die hun verhaal nooit in het midden-Oosten hebben gesitueerd. Sinds van daaruit al ettelijke tientallen jaren de politieke spanningen het we reldbeeld blijven beheersen, is het mid den-Oosten een ideaal terrein gebleken om thrillers juist dóór te plaatsen De Israëlische auteur C A Haddad deed reeds eerder van zich horen met de thrillers ,,De Marokkaan" en Opdracht in Libanon". Zijn boeken getuigen van kennis van het midden-Oosten, van de politieke verhoudingen, met name uiter aard in Israel zelf en de tegenstrijdige belangen die in deze landen een soms belangrijke rol spelen. In Operatie Abrikoos" beschrijft Haddad de ontwik kelingen rond een nogal opzienbarende samenzwering tegen de Israëlische re gering. De Israëlische zakenman David Haham, die we al eerder tegenkwamen in de romans van Haddad, wordt in de ze samenzwering betrokken, dankzij het feit. dat hij een voormalig geheim agent is van de Israëlische inlichtingen dienst en bovendien bevriend met de journaliste Dahlia Shohet. ..Operatie Abrikoos" is niet alleen een boeiend ge schreven aktie-thriller. maar bovendien wordt in dit boek het hedendaagse, ge compliceerde Israel sfeervol en niet zonder ironie beschreven. Een goede thriller heeft in ieder geval twee elemen ten, die een thriller kwaliteit kunnen ge ven: goed gedoseerde spanning en hu mor. Haddad is er in geslaagd om die twee elementen samen te voegen tot een roman, die je in één adem uitleest. Moord In Manhattan. Door Thomas Chastain. De Amerikaanse schrijver Thomas Chastain behoort tot de nieu we generatie schrijvers, die de zoge naamde „hard-boiled-detectives" in ere houden. Verhalen rond eigenzinni ge privé-detectives, die zich weinig aantrekken van de gebruikelijke nor men en gewoon hun eigen gang gaan met als enig doel de opdracht afron den. Zo'n privé-detective is J.T Span ner, een ex-politieman. Spanner zowel als de hoofd-inspekteur Kauffman be horen tot de vaste hoofdpersonen in de thrillers van Chastain. Spanner is een man, die in het gelukkige bezit is van twee ex-echtgenotes, die samen zijn kantoor runnen om in ieder geval zeker te zijn van een regelmatige alimentatie. Die twee vrouwen kunnen uitstekend met elkaar én met Spanner opschieten Moord in Manhattan" begint met de moord op een jonge vrouw, die ge heel ontkleed uit een rijdende auto wordt gegooid, vlak vóór de auto van J.T. Spanner en dóór heeft J T. een gruwelijke hekel aan. Hij besluit de moord te onderzoeken Thomas Chas tain heeft een voortreffelijke stijl, waar mee hij de sfeer in New York uitstekend weet uit te tekenen. Tegenover de grim migheid van het dagelijkse,leven zet hij de soms bevrijdende humor van Span ner, waardoor het geheel in evenwicht wordt gehouden. Het zit allemaal inge nieus in elkaar, maar het hardhandige optreden van Spanner is er de oorzaak van, dat alles in een stroomversnelling terecht komt en de moord wordt opge lost. Moord in Manhattan" is een thril ler met kwaliteit. De vervalsing van tagar Ross. Door William HHallahan. Afgezien van een ietwat chaotisch einde is ,,De ver valsing van Edgar Ross" een bijzonde re thriller. Edgar Ross is een berooide, maar briljante ontwerper en als hem ge vraagd wordt een vervalsing van een beroemde vervalsing te maken tegen een gigantisch bedrag, aarzelt hij dan ook niet lang Met de hulp van zijn vriend Michael Townsend, die profes sor in de Engelse literatuur is, gaat hij op zoek naar de juiste ingrediënten om de vervalsing te kunnen maken Het moet een echte ,,Wise-vervalsing" wor den. Thomas Wise was een Engelse bibliofiel uit de negentiende eeuw, die er in slaagde om méér dan vijftig nooit eerder gepubliceerde pamfletten uit het Victonaanse tijdperk te „ontdekken". Die „ontdekkingen" waren stuk voor stuk eigen vervalsingen, waarmee hij een fortuin wist te vergaren. De grootste verzamelaar van Wise-vervalsingen is een schatrijke oliemagnaat uit Texas en diens aartsvijand Emmet O'Kane heeft gezworen een Wise-pamflet te be machtigen om zijn grote vijand de ogen uit te kunnen steken. Zo'n Wise-verval- sing moet Ross vervaardigen Hallahan, die zich goed heeft gedo- kumenteerd, beschrijft de speurtocht naar het juiste papier, de juiste inkt en de juiste lettersoorten om de vervalsing te kunnen maken op een amusante wij ze Dat is de kracht van het boek, dat naar mijn gevoel wordt ondergraven door de wat chaotische afloop. De aan vankelijk met zorg en precisie beschre ven speurtocht krijgt daardoor een wat onbevredigend einde Maar voor het overige is „De vervalsing van Edgar Ross" een erg amusante thriller, waarin vooral de soms aandoenlijk klungelige handelswijze van de twee amateur-ver valsers voor menige glimlach zorgen Terug In de stad. Door George Weinhofen. Nederlandse thrillers zijn zo langzamerhand weer uit de vergetel heid gehaald. Verschillende nieuwe na men verschijnen op het vaderlandse thrillerfront en ook al is de kwaliteit niet altijd van een goed niveau, in het alge meen kan worden gesteld, dat we weer op de goede weg zijn. Zelfs een beken de auteur als Joop van den Broek, die in de eerste periode na de tweede wereld oorlog voor enige faam zorgde ten aan zien van thrillers van eigen bodem, is na lange tijd weer aan het schrijven gesla gen (waarover in een volgende afleve ring méér). Een nieuweling is George Weinhofen. een Amsterdammer, die met „Terug in de stad" als thriller-au teur debuteert. Het is geen slecht de buut, ook al is „Terug in de stad" ook niet meteen een uitschieter. Weinhofen heeft als pré. dat hij Amsterdam op z'n duimpje kent en dat sfeervol in zijn boek verwerkt, maar aan de andere kant zijn de hoofdpersonen uit het boek nog wat houterig en is de intrige en het plot niet opzienbarend. Dat neemt niet weg dat „Terug in de stad" als debuut beslist de moeite waard is en ik kijk dan toch wel met enige nieuwsgierigheid uit naar zijn tweede roman. Apollo en de kunstenmakers. Door Martien Carton. Van Martien Carton kennen we reeds de thnller-achtige ro mans rond de journaliste Tonia („Me dusa en de groene weduwen" en „Ne- fertete en de cruise-vaarders") en met Apollo en de kunstenmakers" maken we opnieuw kennis met haar. Martien Carton kan prima schrijven, maar toch heb ik zo langzamerhand m'n beden kingen tegen de wat al te uitbundige en te gemaakte manier, waarop de sfeer wordt getekend. Trendgevoelig, noe men we dat geloof ik en voor Martien Carton is dat een maniertje geworden die op den duur wat irriteert Voor het overige is Apollo en de kunstenma kers" net als de twee voorgaande ro mans „typisch vanuit vrouwelijk ge zichtspunt" geschreven en dat is voor de verandering toch wel verademend. Een roman met thriller-elementen en een forse glimlach zo nu en dan, maar echt satirisch, zoals de uitgever wil, nee, dat is het toch echt niet. Spillane Super Omnibus. Wie gere geld de boeken van Spillane leest, schijnt er aan verslaafd te raken Jaren geleden heb ik - dacht ik - wei eens een Spillane in handen gehad, maar veel kan ik me er niet meer van herinneren. Toch is Spillane een uitstekend schrij ver, die met een voortreffelijke stijlbe- heersing spanning, sfeer èn verrassing weet te kreëren. Mijn hernieuwe kennis making met deze auteur via zijn „Super Omnibus" was dan ook bijzonder aan genaam Vijf korte romans in één band. Vier daarvan zijn zonder meer juweel tjes op de korte toer in het genre van de hard boiled detective, met een soms geraffineerde plot, zorgvuldig uitge werkt. Van „De gesluierde vrouw" was ik echter wat minder onder de indruk, omdat Spillane in dat verhaal van z'n eigen genre afwijkt. Een tikkeltje fanta sie of science fiction en het blijkt duide lijk, dat hij dót genre onvoldoende be heerst om er een geloofwaardig verhaal van te kunnen maken Maar voor het overige zijn „Het bloed kruipt", „Een zaam bestaan", „Koud als kogels" en „Een vriend en een vrouw" prima voor beelden van thriller-detectives van ni veau. Aanbevolen! De Griekse moordenaar, door Jack Higgins. Tenslotte aandacht voor de nieuwe thriller van de bekende schrijver Jack Higgins „De Griekse moorde naar". Higgins is zo langzamerhand een befaamd thriller-auteur geworden, ook in Nederland, waar ettelijke romans van zijn hand in de boekhandel liggen. Zijn nieuwste roman draait om een ter rorist, die dood en verderf zaait op de meest onverwachte plaatsen Toch is „De Griekse moordenaar" een zeer be kend en uiterst succesvol concertpia nist, John Mikali. Een eerzuchtig en ta lentvol man. die aanvankelijk uit wraak z'n eerste moord pleegde en daarna in opdracht verder gaat „om de kick" Nie mand koestert enige verdenkingen te gen hem, totdat de Griekse moorde naar een fout begaat en per ongeluk de dochter van kolonel Asa Morgan doodt, Morgan, een meedogenloze en harde militair van de oude stempel met enor me ervaring op het gebied van terreur bestrijding opent de jacht op de Griekse moordenaar. Jack Higgins heeft met deze fnril- ler opnieuw z'n faam bevestigd. Het is een uitermate spannende roman, waarin Higgins niet nalaat om tevens de IRA een rol te laten spelen. Een onderwerp, dat hem blijkbaar nogal aanspreekt. „De Griekse moorde naar" is een boek, dat je niet loslaat, omdat het alle elementen bevat van een goede thriller: spanning, aktie, humor, een gedegen sfeerbeschrij ving èn een goed plot. De Griekse moordenoar, door Jack Higgins (The Cretin Lover (Solo)) 1980. Vertaling Rob Buschman, 1980, uit gegeven door Elsevier Nederland te Amsterdam. Ge bonden. 220 blz. Prijs 24.50. Spillane Super Omnibus 1979 Vertaling Guus van der Mode, 1980 Uitgave Lultlngh te Laren NH. paperback. 378 blz Prijs 19,90 Apollo on de kunstenmakers, door Martien Carlon. 1980. Uitgegeven door De Kern te Bussum, paperback, 164 blz. Terug In de stad. door George Weinhofen 1980. Uitge geven door A.W Sijthoff te Alphen e d.RI|n Paperback, 189 blz. Prijs 13,50. De vervalsing van Edgar Ross. door William H Halla-1 han. (The Ross Forgery. 1973). Vertaling Thomas Nlco- laaa, 1980. Uitgegeven door A.W. Bruna Zn te Utrecht. Paporback. 190 blz Moord In Manhattan door Thomas Chastain. (Vital sta tistics, 1977) Vertaling Carla von Splunteren, 1980 Uit gegeven door A.W Bruna Zn te Utrecht. Poperback, 191 blz. Operatie Abrikoos, door C A. Haddod (Operation Apri cot. 1978). Vertaling Nettle van Straten, 1980 Uitgege ven door A.W. Bruna Zn te Utrecht, paperback. 188 Wie méér wil weten over de ge schiedenis van ons eigen land en dan met name ten aanzien van de oude beschavingen van de Ijstijd tot de volksverhuizing, moet het boek van Ruud Borman: „Oude bescha vingen van de Lage Landen" ter hand nemen. Borman, zelf als ar cheoloog verbonden aan het Arn hems Gemeentemuseum, heeft aan de hand van talrijke onderzoekingen en geschriften van Nederlandse ar cheologische wetenschappers de nieuwste bevindingen tot een aan trekkelijk boek verwerkt, compleet met talrijke foto's in kleur of zwart wit en andere illustraties. Stap voor stap neemt hij ons mee naar het verleden, naar de tijd, dat onze l voorouders de geschiedenis van de La- l ge Landen begonnen te schrijven in steen en keramiek I Borman gunt ons niet alleen een uit- f gebreide kijk achter de archeologische schermen, hij vertelt niet alleen over de problemen, waarmee de onderzoekers vaak worstelen, maar legt voor ons het verleden bloot op een begrijpelijke, maar vooral aantrekkelijke wijze Het boek is vooral zo aantrekkelijk, omdat het eigenlijk allemaal gebeurde op plaatsen, waar we nu wonen, werken en leven. Het vertelt van beken de vindplaatsen en minder bekende „De geschiedenis van het oudheidkun dig bodemonderzoek" en wat daar ver der uit voortvloeide voor onze ge schiedschrijving - die overigens regel matig korrekties verdient door nieuwe vondsten - is het begin van een boek, dat ons enorm veel vertelt over onze eigen culturele schatten uit het verle den. Vaak denken we, dat we voor grote collecties van vondsten uit de pré-histo rie het best terecht kunnen in landen als Frankrijk (Dordogne) Duitsland of En geland. Niets is minder waar. Onze ei gen musea herbergen vaak schitteren de collecties, die het bekijken alleszins waard zijn en veelal niet onderdoen voor de buitenlandse musea. En ook dat is een verdienste van dit boek de nieuwsgierigheid wordt geprikkeld, je wilt het zelf gaan bekijken. Dit boek is daarvoor een uitstekende handleiding. „Oude beschavingen van de Lage Landen" is een fascinerende speur tocht vol verrassingen. Een boek waar in de mens centraal staat De complete geschiedenis van onze vroege voorou ders, van de rendierjagers uit 8000 voor Christus tot aan de Volksverhuizers in de vijfde eeuw na Christus. Een waar devol boek, zeker ook als naslagwerk. Na of vóór een bezoek aan een museu- m „Oude beschavingen van de Lage Landen", door Ruud Borman. Uitgave Elsevier Nederland te Amaterdam. 1980. Gebonden 256 bladzl|den met ruim 350 afbeeldin gen (de meeste In kleur). Prijs 49,50. boeken, voor u besproken dqOR BERT VOS r 'V' ,T "««t- l^jggr y- y„- f v Even wat extra aandacht voor een schitterend boek: „De oorsprong en de geschiedenis van de Braban ders", geschreven door J.G. Kikkert. Geschiedenisboeken zijn - mits met gevoel geschreven - altijd erg boeiend. Er zijn wat mij betreft twee categorieën geschiedenisboeken: de saaie, puur wetenschappelijk op gezette standaardwerken die voor de leek echt niet om door te komen zijn, en het moderne, kleurrijke geschie denisboek, geschreven vanuit een geheel ander oogpunt: in begrijpelij ke, heldere taal geschreven met - wat erg belangrijk is - een vleug hu mor hier en daar. Een dergelijke rela tiverende stijl van schrijven maakt een geschiedenisboek tot een ware belevenis, waarbij de wereld van toen gaat leven in ai haar vaak kleur rijke, vrolijke, maar ook trieste en sombere aspekten. Dit laatste is het geval met de door Kikkert beschre ven oorsprong en geschiedenis van de Brabanders. Een verrukkelijk boek en dan niet alleen voor de Bra banders zélf, maar ook voor de ande re volksstammen, die ooit hun baker mat in de Lage Landen hadden en daar sindsdien zijn blijven hangen. In Brabant was altijd iets aan de hand en dat kwam eerder door de ligging dan door de mensen, die dit gewest be woonden Toen Brabant uit de mist van de prehistorie te voorschijn kwam, werd het een grensprovincie van het Ro meinse rijk, een verre uithoek van de georganiseerde wereld. Toch is Bra bant, later in zijn geschiedenis, ook wel eens een middelpunt van cultuur ge weest. Met de Brabanders kun je alle kanten op. Dwars door Brabant lopen allerlei grenzen er zijn rijke en arme streken, ontwikkelde en onontwikkelde, evengoed als er revolutionaire en lijdza me Brabanders zijn geweest, roomse en onroomse. Het verhaal van de Brabanders kent geen duidelijk begin en ook geen duide lijk einde; het is een brok historie, Ne derlandse, Belgische en Europese ge schiedenis; boeiend, dat wel. Het is een fel gekleurd en grillig verhaal met schil derachtige hoofdpersonen. Sinds de prehistorische stofstormen het Brabantse land hebben gevormd, leefden daar de „Venus van Mierlo", het elegante meisje uit de Steentijd, elf duizend jaar geleden: de „man van Wil lemstad". ploeterend in de venen, al weer vierduizend jaar later; de hoofd man Ambiorix, genadeloos vervolgd door de Romeinen, maar nooit gevon den; tegenkeizer Clodius Albmus. mar cherend over de Brabantse heenwegen, op weg naar roem in Rome; koning Clo- vis, de gewetenloze nationbuilder der Franken; keizerin Judith, wier jaloezie het lot van generaties Brabanders hielp bepalen; Reinier Langhals, de grootste lastpost van het Westen; de rijke koop man Werimbold, die zijn vroeg fortuin in Brabant vergaarde, hertog Hendrik I, de meest wispelturige vorst van zijn tijd; hertog Jan I, dichter, strijder en politi cus, maar bovenal lieveling van de vrouwen, Jan van Ruusbroec, de mysti cus uit het Soniënwoud, Rombout en Anton Keldermans, de Mechelse bouw meesters, de rjuzen der Gotiek, Ever- hard Tsercales de Jongere, die de eer van zijn vrouw offerde op het altaar van zijn ambities; meester Jeroen Bosch, de uitbeelder van de menselijke on deugden en vele, vele naamloze Bra banders, begijnen en boeren, priesters en proleten, ambtenaren en ambachts lieden. Ze leefden allemaal in Brabant, op de grens van de Germaanse en de Ro maanse wereld, land van vrede en oor log, waar het hoogste en laagste in de mens beurtelings zegevierden of elkaar in evenwicht hielden. Het duurde lang vóórdat zij tot het besef kwamen, dat zij Brabanders wa ren. En omstreeks die tijd, dat er tussen de Maas en de Franse grens een soort Brabants nationaal gevoel ontstond, was het uit met de politieke zelfstandig heid van Brabant. Zo gaat dat in de geschiedenis. Zoals gezegd een schitterend boek Met echter naar mijn gevoel toch een belangrijk euvel. Boeken als deze heb ben uiteraard een index Zoiets is on misbaar. Maar dan moet je wel op een dergelijke index kunnen bouwen. He laas heb ik meerdere malen moeten konstateren, dat verschillende namen, plaatsen en dergelijke niet in de index voorkwamen en wèl in de tekst. Een tikkeltje onzorgvuldig geweest dus, ten zij men is uitgegaan van het belangrijk ste Voor het overige niets dan lof. V. „Oorsprong en geschiedenis ven de Brabanders", door J.G. Kikkert 1980. Uitgave: Elsevier Nederland te Amsterdam, met veel Illustraties, gebonden, 244 blz. Prijs f 49,50.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 12