kijk op de film edeilandse première: „Een vlucht regenwulpen" irian de Palma weinig subtiel in ïorror/thriller „Dressed to kill" DOOR BERT VOS BLIJ DAT WE RIJ DEN? kijk op de film DONDERDAG 19 FEBRUAR11981 een douche sprake is. Die laatste scène is trouwens véél sterker, dan het van-dik-hout-zaagt-men-planken-ge- doe van Angie Dickinson in haar blootje Die eerste scène is teveel op het grote publiek gericht, dat best ,,in" is voor wat funktioneel bloot, zoals ze dat noemen Het verhaal op zich is - als je na afloop alles op een rijtje zet - niet eens zo opzienbarend, waarbij halverwege al méér dan duidelijk is wie de dader is. De enige lol die de toéschouwers dan nog beleven, is de gedachte, dat de hoofdfi guren in deze thriller dat niet weten. In sommige films is dat een pluspunt (of kan dat zijn), in Dressed to kill" ont neemt een dergelijk vrijgeven van een hoogst onzekere factor de toeschouwer enige spanning, die alleen maar opge pept kan worden met shockeffekten tij dens de jacht op de dader Het draait allemaal om een vuige vrouwenmoordenaar, die - verkleed als vrouw - op nogal wrede wijze een eind maakt aan de levens van vrouwen, zo ook aan dat van Kate Miller (Angie Dic kinson). Opvallend hierbij is, dat de slachtoffers allemaal voorkomen in het archief van de psychiater Robert Elliott (Michael Caine) en dat was de zoon van Kate Miller, Peter (Keith Gordon) ook al opgevallen Peter is een handige knut selaar en fabriceert een camera, waar mee hij in staat is om de ingang van de praktijk van de dokter in de gaten te houden. Erg subtiel is dat allemaal niet uitge werkt, maar dat hoeven we niet van Brian de Palma te verwachten Toch geloof ik, dat de tijd voorbij is (of bijna voorbij) dat een film volge stopt moet worden met veel geweld en veel bloed om het publiek in de ban te kunnen houden. Na de reek sen Zombie-films bewees Stanley Kubrick dat het ook anders kan. Brian de Palma, die zonder meer kwaliteiten heeft om werkelijk een „master of suspence" te worden, zal zich moeten beperken ten aanzien van die twee aspekten. Want zegt het spreekwoord het niet? In de beper king toont zich de meester. (Grand 3, 16 jaar). EEN VLUCHT REGENWULPEN Deze week de Nederlandse première van Ate de Jong's „Een vlucht regen wulpen", gebaseerd op het gelijknami ge boek van Maarten 't Hart, die in deze roman heel wat autobiografische ele menten stopte. De hoofdrol wordt gespeeld door Je roen Krabbé, die zowaar een dubbelrol heeft als Maarten, de hoofdpersoon uit de roman én zijn alter ego Verder be langrijke rollen worden vertolkt door Marijcke Mertens als Maarten's moe der, Henriette Tol als z'n zuster, Claire Wauthion als Adriënne, Huib Rooy- mans als Jacob en Willeke van Ammel- rooy als Martha. Rijk de Gooyer speelt een bovenmeester. De hoofdfiguur Maarten, een 34-jari- ge celbioloog, droomt, dat hij nog zeven dagen te leven heeft als hij niet binnen een week een vrouw vindt. Door zijn streng Gereformeerde opvoeding, een ongelukkige jeugdliefde en de verering van zijn moeder is hij nauwelijks geïnte resseerd in Vrouwen. Hij is alleen nog bezig met „klonen", het kweken van leven zonder bevruchting Geholpen door z'n alter ego gaat hij op zoek naar de vrouw Dat is In het kort de strekking van deze nieuwe Nederlandse speelfilm, die ik echter op het moment, dat ik dit schrijf, nog niet hebben kunnen zien. Hoe het er allemaal uit zal zien? Daar ben ik even nieuwsgierig naar als u. Volgende week wellicht méér voor hen, die dan nog niet zijn geweest. (Grand 2, 12 jaar). DE JONGEDAMES VAN WILKO In het Amersfoortse Filmhuls draait vanaf zaterdag tot en met dins dag in het kader van de Poolse film een uit 1979 daterende speelfilm van regisseur Andrzej Wajda: „De jonge dames van Wilko". We bevinden ons in de dertiger jaren. Na zijn vriend begraven te hebben en nadat hij van de dokter het advies ge kregen heeft om wat tot rust te komen, begeeft Viktor (Daniel Olbrychski) zich naar zijn oom en tante in Wilko. Het betekent voor hem een terugkeer naar een oord waar hij in zijn jeugd zeer gelukkig is geweest. In de hoop deze tijd weer tot leven te brengen, bezoekt Viktor het nabijgelegen huis waar des tijds zes zusters woonden, waarmee hij - met ieder afzonderlijk - een bepaalde (liefdes)verhouding heeft gehad. In de vijftien jaar afwezigheid blijkt echter veel te zijn veranderd. De zuster (Fela) met wie hij de innigste banden had on derhouden, is gestorven De andere zusters zijn ofwel (ongelukkig) ge trouwd ofwel door opgedane ervarin gen vrijgezel gebleven. Alleen de jong ste (Tunia; Christine Pascal) beant woordt aan de herinneringen van Viktor doordat ze veel gelijkenis vertoont met Fela. Hij voelt zich dan ook direkt met haar verbonden. De gesprekken en flirten van Viktor met de zusters, worden gekenmerkt door het besef dat wat geweest is niet meer terug kan komen. Onvervulde wensen, teleurstellingen, gevoelens van afwijzing, dat alles heeft een af stand geschapen. Viktor voelt zich door deze situatie verdwaald in Wilko en waant zich zelfs op een andere planeet. De enige uitweg voor hem is net zo plotseling te vertrekken als hij gekomen is. De film laat zich erg moeilijk beschrij ven. Het verhaal dient alleen maar als aanleiding om het tijdsbegrip tot uiting te brengen. Het zit vol met symbolen die verwijzen naar de dood, leven, melan cholie en nostalgie. Ook de auteur neemt eraan deel Met name in de slot scène, waarin hij geconfronteerd wordt met Viktor, de belichaming van de man die hij eens geweest is Deze film toont wel aan hoe veelzijdig Wajda is, en hoe goed hij in staat is om sferen over te brengen. De schitterende fotografie en het decorontwerp dragen daar toe bij. Het spel van de actrices Is zeer subtiel. Het verschil in de karakters van de zusters komt goed naar vo ren. Naast de uit de films van Zanussl bekende actrice Maja Komorowska, die In staat is snel wisselende emo ties weer te geven, speelt ook de vrouw van Wajda (Krystyna Zachwa- towicz als Kazla) een opmerkelijke rol. Zij beeldt een typische, grauwe, maar warme en sympathieke Poolse huisvrouw uit. (Filmhuis, zaterdag tot en met dins dag: 20.15 uur) ELISA, VIDA MIA In de „Spaanse nachtvoorstellin gen" van het Filmhuis Amersfoort deze week een reprise van „Elisa, vida mia" van regisseur Carlos Sau- ra, gemaakt in 1976. „Van al mijn films benadert „Elisa, vida mia" het meest mijn eigen gedach- tenwereld" heeft Carlos Saura gezegd bij de presentatie van de film op het Festival van Cannes in 1977. De titel is ontleend aan een gedicht van Garcilaso de la Vega, vrij vertaald: „Wie had kunnen voorspellen, Elisa, mijn leven - toen wij wandelden in het dal, bloemen plukkend in de frisse bries - dat ik eens de sombere eenzame dag zou beleven, die met een lange schei ding een bitter einde maakte aan onze liefde?" Saura „In Elisa, vida mia tracht ik te laten zien hoe iemand, die zijn hele leven tussen de mensen heeft gewoond op een bepaald punt in zijn leven de eenzaamheid nodig heeft om zichzelf te vinden. De afzondering van Luis, Eli- sa's vader, is de afzondering van een asceet, maar hij is niet meer dan een halve asceet. Zijn doelstellingen zijn be scheiden - misschien zoekt hij niet meer dan een ander soort gezelschap, met meer gevoel en begrip". De vorm waarin Saura zijn film heeft gegoten is complex; complexer nog in zijn persoonsverwisselingen dan „Cna Cuervos". De zestigjarige Luis heeft zich teruggetrokken in een afgelegen huis waar hij bezoek krijgt van zijn doch ter Elisa. Luis heeft lang geleden zijn vrouw en twee dochtertjes verlaten, zonder enige uitleg te geven. Elisa van haar kant bezoekt haar vader op het moment dat zij na zeven jaar huwelijk definitief met haar echtgenoot breekt. De eerste begripvolle ontmoeting tussen vader en dochter leidt tot een stroomversnelling van herinneringen, waarin werkelijkheid en verbeelding over elkaar heen schuiven. De vader schrijft een roman over zijn dochter en hun onderlinge gesprekken krijgen een plaats in zijn manuscript of vloeien er soms uit voort. In deze wereld van her inneringen, herontdekking van vervlo gen gebeurtenissen en nieuw beleefd verleden is het mogelijk dat Fernando Rey (de vader) in heden en verleden er even oud uitziet en dat Geraldine Cha plin zowel Elisa als de moeder van Elisa is en dat zij als kind wordt gespeeld door Anna Torrent, het meisje uit „Cria Cuer vos". Fernando Rey, de favoriete acteur van Luis Bunuel werd op het Festival van Cannes voor zijn rol in „Elisa, vida mia" onderscheiden met de prijs voor de beste acteur. (Filmhuis Amersfoort, nachtvoorstel ling, za. 23 uur). Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 19 februari t/m woensdag 25 februari 1981: Grand, tel. 033-14632. Grand 1Flying High. A.l Do., vrij., ma. en di. 18.30 en 21 15 uur; zondag; 16.00, 18.30 en 21.15 uur; overige da gen: 13.30, 18.30 en 21.15 uur. Grand 2: Een vlucht regenwulpen. 12 jaar. Dagelijks: 13.30, 18.30 en 21.15 uur; zondag 13.30, 16,00, 18 30 en 21.15 uur. Grand 3: Dressed to kill. 16 jaar. Dage lijks: 13.45,18.45 en 21.30 uur; zondag: 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 uur. Grand 4: Het verboden bachanaal. 16 jaar Dagelijks 14.00, 19.00 en 21.45 uur; zondag: 14.00, 16.30, 19 00 en 21.45 uur. Grand 5: Being there A I. Dagelijks. 14.00, 19 00 en 21.45 uur; zondag: 14.00, 16.30, 19.00 en 21.45 uur. Grand matinee: The Aristocats A.l. Geheel Nederlands gesproken. Zater dag, zondag en woensdag 13.30 uur. Cinema, tel. 033-18900. Cinema 1The Blue Lagoon. A.l. Dage lijks: 13.45, 18.45 en 21.30 uur. Zon dag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 uur Cinema 2: Sea Wolves. A.l Za., zo., wo 18.30 en 21.15 uur. Overige da gen 13.30, 18.30 en 21.15 uur Cinema 2 Matinee: De bende van hier naast. A.l. Zaterdag en woensdag: 13.30; zondag: 13.30 en 16 00 uur. Euro, tel. 033-33655. Euro: Flash Gordon. 12 jaar. Za. en wo.: 18.45 en 21 30 uur; zondag: 13.45, 16.15, 18.45 en 21 30 uur; overige da gen: 13 45, 18.45 en 21.30 uur. EURO KINDERVOORSTELLINGEN Euro: Batman A.l. Za. en wo.: 13.45 uur. Duo, tel. 033-16572: Duo 1: Hoge school standjes. 18 jaar. Dagelijks: 14.15, 19.15 en 21.30 uur; zondag: 14.15, 16.30, 19 15 en 21.30 uur. Duo 2: Money Movers. 12 jaar. Dage lijks: 14 00,19.00 en 21 15 uur; zondag: 14 00, 16.15, 19.00 en 21 15 uur. DUO NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1: Sex wish. 18 jaar. Vrij. en za.: 24.00 uur. Duo 2: Race with the devil. 16 jaar. Vrij. en za 23.45 uur. Liz Blake (Nancy Allen) oog in oog met de vrouwenmoordenaar in Brian de Palma's „Dressed to kill". Scène uit „Een vlucht regenwulpen" van regisseur Ate de Jong. Scène uit „Een vlucht regenwulpen" met Jeroen Krabbé. AMERSFOORT - Deze keer twee nieuwe films, waarvan één Nederlandse remlère: „Een vlucht regenwulpen" van Ate de Jong, gebaseerd op het ge- jknamige boek van Maarten 't Hart met Jeroen Krabbé in de hoofdrol als de utobiografische figuur Maarten. De tweede nieuwe film is „Dressed to kill" van de inmiddels befaamde regisseur rian de Palma, door sommigen ook wel de opvolger van Hitchcock genoemd. In Dressed to kill" speelt Angie Dickinson een hoofdrol, evenals Michael Caine Geprolongeerd werden: „Flying High" (Grand 1), „Het verboden Bacchanaal" Grand 4), „Being There" (Grand 5), „The aristocats" (Grand matinee), „The Blue agoon" (Cinema 1„Sea Wolves" (Grand 2), „De bende van hiernaast" (Cinema matinee) en „Flash Gordon, the all American hero" (Euro). In Duo 2 in het weekprogramma de Australische aktiefilm „The Money Movers" n in de nachtvoorstellingen een reprise van „Race with the Devil" met Peter onda in de hoofdrol. In de kindermatineevoorstelllngen van Euro deze week aandacht voor een uperheld: Batman (woensdag en zaterdag). DRESSED TO KILL De Amerikaanse critici waren nog al verrukt over Brian de Palma's nieuwste horror-thriller „Dressed to kill" met Michael Caine, Angie Dic kinson, Nancy Allen en Keith Gordon in de hoofdrollen. In uitbundige su perlatieven wordt Brian de Palma ge prezen als de meester van de sus pence, die best eens definitief de op volger van Alfred Hitchcock zou kun nen zijn. Ik heb al vaker in deze ru briek geschreven, dat Brian de Pal ma wat dat betreft hoge ogen gooit, Scène uit „Dressed to kill". Nancy Allen als Liz Blake op het station van een ondergrondse, waar ze wordt achtervolgd door de vrouwenmoordenaar. maar niet de subtiele benadering van Hitchcock heeft. En dat is jammer, want het zou de kwaliteit van de Pal ma's films beslist ten goede komen. De meeste Hltchcock-films kenmerk ten zich door een voortreffelijke ver haalopbouw, met onverwachte shock-effecten, een prima slot en weinig echt bloed of geweld (met uit zondering misschien van „The Birds"). Een benadering, die bijvoor beeld Stanley Kubrick in „The Shi ning" ook als uitgangspunt nam met meer dan voortreffelijk resultaat. De Palma is niet zo zuinig met bloed en geweld. Wat het bloed betreft han teert hij nauwelijks enige terughou dendheid en ook al zegt hij, dat dit komt door zijn afkomst (zijn vader was ortho pedisch chirurg) een ander credo van hem is: „Als je de mensen wilt schok ken, moet je geen halve maatregelen nemen, dan moet je ze aan geweld blootstellen". Prima natuurlijk, maar het kan op allerlei manieren. In „Dressed to kill" neemt De Palma inderdaad geen halve maatregelen. Als de kwantiteit van het bloed ook de kwa liteit van de film zou garanderen, dan is „Dressed to kill" beslist een filmtopper te noemen. In Amerika schijnt dat ook op te gaan, maar ik twijfel of dat ook in Nederland het geval zal zijn. De filmkij kers zijn - dacht ik - een beetje uitgeke ken op de overdaad aan bloederig ge weld, ook al kan dit nog steeds voor fikse shockeffecten zorgen. Ik vind het dan ook jammer, dat De Palma niet voor een wat subtielere benadering heeft ge kozen bij de verfilming van zijn eigen scenario. Natuurlijk, „Dressed to kill" is beslist geen slechte film uit cinematografisch oogpunt bekeken. De Palma weet wat filmen is en bovendien kent hij zijn pap penheimers. Het ontbreekt dan ook niet aan pure shock-effekten in deze film, waarin Angie Dickinson al vrij vlot na het begin, waarin zij zich overgeeft aan nogal vrijmoedige sex-fantasieën, het loodje legt Het eerste begin in de douche is wel nodig om de aandacht gevangen te houden, want wat De Palma daarna presteert in een nogal langdurige scène in het museum, waar Angie als Kate Miller op mannenjacht is, kan alleen maar een erg sterke film dragen „Dres sed to kill" is dóarvoor niet sterk ge noeg, helaas. Overigens schijnt de douche-scène aan het begin een verwijzing naar Hitchcock's „Psycho" te zijn, evenals een slotscène, waarin eveneens van Waar ik me zorgen over maak is het plan van onze regering. Een plan, dat ze nog vóór de verkiezin gen in de daad om schijnt te willen zetten U hebt het toch ook gele zen? Onze regering wil een meer derheidsbelang in de Volvo Car ta brieken. In onze DAF dus. Een tikkeltje aan de late kant, maar als Dries en Hans nog op de valreep een eigen autofabriek willen ko pen, is het geen slechte keus en bovendien kunnen we de naam al tijd nog weer veranderen in DAF. Afgezien daarvan: we hebben al zo'n 150 miljoen gulden in dat Zweedse filiaal gepompt, dus dat pikken we dan moot even weer te rug Toch - ik zei het al - maak ik me een tikkeltje zorgen. Want de nog al opvallende koppigheid van de minister-president en de zijnen in ogenschouw nemend, ben ik bang, dat we nog wonderlijke tij den tegemoet zullen gaan als de DAFJES straks onder staatsbe- scherming van de lopende band af gaan rollen Ik denk, dat de buiten landse auto-industrie dan geen im port-vergunning meer zal krijgen Op zich is dat niet zo 'n ramp, maar het betekent wèl, dat we met z'n allen over zullen moeten stappen op het nationale automerk. De naam DAF kan weer in ere her steld worden als afkorting van de Dries van Agt Fabrieken. En Dries kennende, zullen we er met z'n al len aan moeten geloven. Weg met de Japanse, Duitse, Franse, Zweedse en Amerikaanse auto's, die toch veel te groot zijn. Weg met die Italianen, die toch maar steeds staken en weg met die Engelse kabouters, laat Thatch zélf maar zien dat ze die wagens kwijtraakt binnen haar sterk geslonken impe rium. Allemaal in de DAF. Met re geringskorting aan iedere burger verstrekt. Kassa! Extra contröle voor hen, die het hebben gewaagd de vaderlandse trots te trotseren Een metertje te snel gereden? Dat gaat u dan een fiks bedrag kosten meneer, mevrouw. Maar als u mis schien mocht besluiten om zo'n fijn, handig, zuinig en gezellig DAFJE aan te schaffen, dan. En oom Agent zal die dissidenten een kleurig foldertje overhandigen en met een groot, maar doordrin gend vraagteken blijven wachten op het antwoord. Alle autootjes uit onze vader landse fabriek worden natuurlijk keurig afgesteld op een maximum snelheid van 100 kilometer, zodat u op de snelweg in ieder geval geen bekeuring zult krijgen. Ver dere voordeleneigenlijk teveel om op te noemen. Maar wat dacht u van een jaarlijkse mogelijkheid tot inruilen voor het allernieuwste mo del? En de prijs zal u best bevallenI En die prachtige autoradio met twee keer vijftig watt HiFi-stereo geluid? Ontvangt wèl alleen de va derlandse zenders met het NOS- keurmerk maar dan heb je ook een geluidje om te zoenenI U aarzelt nog? Kom kom, meneer, me vrouw! Alléén staatsautorijders krijgen binnen Nederland maar liefst 25 korting op elke liter ben zine. Waar krijgt u dat elders (Alle buitenlandse merken betalen 25% extra). En in het buitenland zult u wel kom zijn. Want nergens ter wereld zullen ze zulke rustige, beschaaf de en prettige autohjders kennen. De Nederlandsers zullen weer erg gezien zijn. Liever niet naar het buitenland natuurlijk, want u be taalt dan wèl een tijdelijke export vergunning van f 250,-per week, maar als u toch gaat (en u hebt vast genoeg geld overgehouden dankzij deze zuinige auto), dan U denkt dat dit een utopie zal blijven? Gelukkig. En onze Dries mag best die voormalige DAF-fa briek kopen? Ach ja. Als het uit de hand mocht lopen kan ie er altijd nog een fietsenfabriek van ma ken.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 13