65% vrije sector woningen NGB in Langenbeek nog niet verkocht Rooie Vrouwen buigen zich over kernwapenprobleem Veel misverstand over onderwijs aan buitenlandse kinderen Knotgroep zaterdag weer aktief I Ansfridusprojekt loopt als een trein KPO sprak over energie Aktie vakantiebesteding van vrijwilligers in rekreatiewerk Film in De Til Carnaval voor jeugd in De Til Open deur dienst P. E. W. Ligthelm plaatselijk nieuws DONDERDAG 19 FEBRUAR11981 (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/DEN HAAG - Van de 76 geschakelde vrije sector-wo ningen, die Nationaal Grondbezit realiseert in het deelplan Lan genbeek van de Tweede Fase, is 65% nog niet verkocht. Negen maandagen nadat de woningen in de verkoop werden gebracht heeft NGB er nog slechts 26 van verkocht. De overige vijftig hui zen, die zijn ontworpen door de architect Joop Moolhuyzen, wachten nog steeds op een ko per. Overigens verwacht een woordvoerder van Nationaal Grondbezit dat de huizen, wan neer ze rond de bouwvakvakan tie alle zijn opgeleverd, allemaal wel verkocht zullen zijn. De in witte steen opgetrokken en met een soort golfplaten afgedekte wonin gen kosten tussen 210.000- en 260 000 - Aanvankeh|k kreeg de reali- sator voor de verkoop de beschikking van de gemeente over een lijst van per sonen. die zich in het verleden hadden aangemeld als belangstellende voor een koopwoning in de vrije sector Maar NGB-woordvoerder Houbaer laat we ten. dat men aan die lijst niet erg veel De vrije sector-woningen van Nationaal Grondbezit in Langenbeek. nog 50 stuks niet verkocht heeft gehad, „het ging vaak om men sen, die jaren op een lijst hebben ge staan en inmiddels waren de omstan digheden noqal veranderd Om allerlei redenen vielen er telkens van die lijst mensen at als gegadigden. De lijst heeft ons uiteindelijk weinig kopers opgele verd". Ook langs andere wegen slaagde NGB er tot nog toe niet in veel kopers voor de huizen te interesseren. Toch is Houbaer bepaald niet pessimistisch. Hij verwacht dat de verkoop nu zal gaan aantrekken en denkt dat de woningen wanneer het gehele projekt is gereali seerd - rond de bouwvakvakantie - na genoeg alle verkocht zullen zijn. Hou baer .We zullen er nu wat meer publici teit aan gaan geven de komende vier maanden. Mocht hel dan nog niet luk ken, dan zullen we de huizen op een andere wijze aantrekkelijker moeten maken" De woordvoerder van Natio naal Grondbezit denkt daarbij bijvoor beeld aan het inkopen van de oude wo ningen van potentiële kopers. De ook door NGB gerealiseerde en eveneens door Slokker gebouwde 122 premiekoopwoningen in Langenbeek zijn thans allemaal verkocht HAMERSHOF Van de 103 premiekoopwoningen in het woon- en winkelcentrum ..De Ha- mershof" zijn er op dit moment nog 22 niet bewoond Een woordvoerdster van makelaardij Schoeman. die de wonin gen voor realisator Delta Lloyd in de verkoop brengt, meldt dat de verkoop rond de jaarwisseling en in januari zo goed als stil gelegen heeft. Nu is er echter weer wat meer belangstelling voor de nog overgebleven huizen en op sommige hebben potentiële kopers mo menteel een optie „Ik denk dat we te gen de zomer alles wel kwijt zullen zijn. al is het wel duidelijk dat we met enkele woningen met kleine terrassen het langst zullen blijven zitten. Die liggen wat minder gunstig en dat zullen wel de laatst overblijvende zijn", aldus de woordvoerdster van Schoeman De nog resterende premiekoopwoningen in „De Hamershof" variëren in pri|S van 131 200-tot 143 200.- ANSFRIDUS Het derde projekt in Leusden, waarin op dit moment nog woningen te koop zijn, is het Ansfridusplannetje De ver koop van de zestien luxe bungalows, die aannemingsbedrijf Bloemendal bin nenkort gaan bouwen op de hoek van Noorderinslag en Hamersveldseweg, loopt werkelijk als een treinMakelaardij RBR bracht de woningen half decem ber in de verkoop en een maand later waren er al veedien verkocht De reste rende twee zullen, zo verwacht woord voerder Snel, wat de verkoop betreft ook geen enkel probleem opleveren; „er liggen op dit moment opties op en als die belangstellenden zouden afha ken, dan zijn er nog genoeg andere kandidaten" Volgens Snel bewijst de voorspoedi ge verkoop, dat het projekt qua grootte, uitvoering en prijs van de woningen een schot in de roos is „Alle complimenten voor Bloemendal, die dit op deze wijze heeft ontwikkeld", aldus Snel De zestien bungalows komen te staan op de plaats waar tot voor kod het Ansfridushuis stond. De huizen kostten tussen I 180.000 - en f 220 000,-. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteur. Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: t 45,20 pier jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van t 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Maandagavond 16 fe bruari werd tijdens een bijeenkomst van de KPO In „Blijhof" een lezing over energie gehouden. Op deze bij eenkomst waren ongeveer 80 dames aanwezig. De lezing werd gehouden door de heer Schipper, aan de hand van een film, die werd vertoond door de heer Achterberg, medewerker van het gasbedrijf Centraal Nederland. De film behandelde een aantal feiten uit het verleden, heden en de toe komst, zoals de vondst van energie bronnen en de weg die energie aflegt vóór we het kunnen gebruiken - waarbij blijkt dat er een klein percen tage voor gebruik is overgebleven - en de rol van de derde wereld in deze problematiek. De heer Schipper zette na het verto nen van de film met behulp van een ..overheadprojector" de feiten nog eens op een rijtje: van de groei via het ontdekken van de grenzen aan de groei en de besparingen tot en met het geven van toekomstbeelden voor het energie verbruik in Nederland in het jaar 2000. Zijn betoog was erg duidelijk. Zowel de film als de lezing waren be doeld om de aanwezigen een aantal feiten aan te reiken en hen dan zelf aan het denken te zetten. Al voor de pauze bleek dat het onderwerp de dames best aansprak, gezien het feit dat een aantal dames heel alert reageerde op de woor den van de spreker. De koffiepauze werd door vrijwel iedereen gebruikt om het dokumentatiemateriaal dat de he ren bij zich hadden - over aardgas, elek triciteit, isolatie, subsidieaanvrage op dit gebied enzovoort - eens nader te gaan bekijken en beslag te leggen op een aantal folders. Na deze pauze trad de spreker in diskussie met de aanwezigen. Uit de vragen vanuit het publiek bleek dat men het energieprobleem echt overdacht had. Een dame vroeg zich af waarom men toch niet meer deed met het vele water dat men in Nederland heeft Met de huidige technologische kennis moest het toch mogelijk zijn ook in ons land een kunstmatig verval te scheppen'? De heer Schipper vertelde dat sinds een jaar zon plan bestaat, maar daarbij is men uitgegaan van een ingepolderde Markerwaard. Andere punten die tij dens deze levendige diskussie naar vo ren kwamen waren de rol van de bevol kingsexplosie, stadsverwarming en het gebruik van kernenergie. Tenslotte gaf de heer Schipper op verzoek van me vrouw Van Hasselt een aantal tips voor energiebesparing aan de hand van zijn eigen huishoudelijke situatie. LEUSDEN - Zoals reeds vele jaren organiseert het jeugdwerk ook dit jaar weer een carnavalsfeest in De Til. Za terdag 28 februari wordt het festijn ge houden voor jongeren vanaf ongeveer vijftien jaar Carnavalsmuziek brengen de Favorieten", de band die ook in 1980 voor de muziek zorgde. De avond begint om acht uur. Vanaf zondag 22 februari zijn er al kaartjes te verkrijgen in De ui, ue toegangsprijs oedraagt 4 gulden. Maandag 2 maart wordt het kinder carnaval gehouden in De Til. Het kin dercarnaval begint om 19 00 uur en duurt tot ongeveer 21.30 uur. Muzikale medewerking verlenen de „Vaten-Kra- kers'. De entree voor kinderen is f 1,25. Kaartjes zijn op zondag 1 maart te verkrijgen tussen 10.00 en 13 00 uur in De Til. LEUSDEN - Het belangrijkste on derwerp wat tijdens de vergadering van de Rooie vrouwen woensdag 14 februari in De Til aan de orde kwam, was het kernwapenprobleem. Waar kiezen de Rooie vrouwen in Leusden voor? Volgen zij de meest voor de hand liggende lijn van het partijbestuur van de PvdA waarin voorgesteld wordt kerntaken af te stoten om er enkele te behouden of zegt de groep, wij willen net als het IKV algehele ontwapening. Een gegeven wat hierbij het overwe gen waard kan zijn is het feit dat Joop den Uyl geen lijsttrekker van de PvdA wil zijn als de partij zou kiezen voor het afstoten op dit moment van alle kerntaken. Over het algemeen ging de discussie bij de Rooie vrouwen over het geheel of gedeeltelijk afstoten van kernta ken, hoewel sommige vrouwen moeite hadden met het eenzijdig ont wapenen. Waar de meeste vrouwen duidelijk moeite mee hadden, was de politieke overweging van Joop den Uyl. Wan neer je gevoel zegt, weg ermee waar om zou je als rooie vrouw dan niet kiezen voor algehele afstoting van kerntaken. Mocht het partijbestuur hier anders over denken is het dan niet juist belang rijk dat je als vrouw je minderheids standpunt weergeeft? Wanneer het tot een regeringsformatie komt, zullen er toch compromissen gesloten moeten worden. Nu al het lijsttrekkersschap koppelen aan een uitspraak geeft de plaatselijke groeperingen geen ruimte om hun eigen mening naar voren te brengen De Rooie Vrouwen in Leusden betreu ren het dat de meeste Rooie Vrouwen groeperingen in het land hun standpunt hebben ingenomen aan de hand van het punt dat Joop den Uyl naar voren heeft gebracht. Naar aanleiding van de diskussie is een werkgroep gevormd die zich over deze materie gaat buigen. WERKGROEPEN Wat de overige werkgroepen betreft, de werkgroep gemeentepolitiek houdt zich momenteel bezig met onderwijs; op dit gebied nemen zij zoveel mogelijk deel aan vergaderingen Verder is het evenementencentrum deze maand vol op in diskussie geweest. De werkgroep emancipatie zal een nota uitbrengen waarvan de eerste twee hoofdstukken in concept klaar zijn Zo snel mogelijk zal dit concept afge maakt worden om adequaat te kunnen reageren wanneer B W antwoord ge ven op de emancipatienota van de vier vrouwelijke raadsleden. De werkgroepaktie heeft eveneens naar aanleiding van het evenementen centrum afgelopen maand een brief naar alle frakties verzonden waarin zij aandachtspunten opgenomen hebben met de vraag of de frakties deze punten in overweging willen nemen, voordat zij hun stem uitbrachten tijdens de raads vergadering Naar aanleiding van problemen bin nen de landelijke kerngroep is een com missie van 17 ingesteld. Deze commis sie heeft een diskussienota samenge steld waarin vragen opgenomen zijn die zowel met betrekking tot de landelijke kerngroep gebruikt kunnen worden als voor de eigen groep. Ted Jansen, lid van de plaatselijke kerngroep, heeft de diskussienota doorgenomen. Door enkele vrouwen zullen er voor de volgende vergadering enkele onderwerpen uitgehaald wor den die dan ter diskussie zullen komen. AMERSFOORT - Op een toene mend aantal seizoenscampings wordt in de zomervakantie rekreatie werk georganiseerd door jongeren- teams, die daar een boeiende en leer zame ervaring aan overhouden. Door de Stichting Rekreatiewerk provincie Utrecht wordt rekreatie werk omschreven als een bijdrage aan zelfontplooiing van rekreanten en de ontwikkeling van het rekreatie- milieu. De Stichting Rekreatiewerk richt zich vooral op de zgn. verblijfs- rekreatie, waar meest mensen uit de grote steden een vaste standplaats hebben voor hun zomerhuisje of sta caravan van april tot oktober. Omdat gezinnen daar jarenlang te rugkomen, ontstaan er een soort zo- merdorpen als een tweede leefmilieu met z'n eigen ontwikkelingen en be hoeften. In die semi-permanente sa menleving op seizoencampings biedt de stichting hulp bij de ontwikkeling een begeleiding van rekreatiewerk doorjon- gerenteams met de plaatselijke rekrea- tiekommissies. Het aksent van dat rekreatiewerk valt op het organiseren van leiden of bege leiden van sportieve rekreatie, spel. ex pressie, het organiseren van ontmoe tingsbijeenkomsten, enz. De medewer king aan dat rekreatiewerk wordt ge daan door jongerenteams van 3 5 vrijwilligers, onder begeleiding van de rekreatiekonsulent voor de program mering van aktiviteiten. Medewerkers kunnen een keus maken uit een werk periode van 2 of 3 weken Ter voorbe reiding wordt eerst een gezamenlijke centrale training aangeboden, gevolgd door een plaatselijke uitwerking op de campings zelf. Vrijwilligers vanaf 18 jaar worden gezocht via scholen, ker ken. arbeidsbureaus, mai-centra, vw- kantoren, enz. Geïnteresseerden kun nen zich voor nadere informatie en aan melding richten tot het bureau Stichting (io) Rekreatiewerk provincie Utrecht, Korte Bergstraat 9, 3811 ML Amers foort (tel 033-621147 of 13449). In deze stichting rekreatiewerk werken samen de Federatie van Utrechtse VVV' s, de provinciale Utrechtse Sportraad, de landelijke Fe deratie van Kampeerdersgroeperingen (LFK-afd. Utrecht), de provinciale inter kerkelijke rekreatie kommissie (PIRK) Utrecht, de vereniging van rekreatie- ondernemers (Recron, distrikt Utrecht). (van éen onzer medewerkers) LEUSDEN - „Scholen zijn vaak slecht op de hoogte als het gaat om onderwijs aan kinderen van buiten landse werknemers.'' Deze uitspraak is afkomstig van mevrouw Van de Graft, één van de leden van de werk groep onderwijs. In deze werkgroep heeft mevrouw Van de Graft zitting namens de schoolraad voor het openbaar Onderwijs. Het probleem van het les geven aan buitenlandse kinderen kwam maandag j.l. ter spra ke tijdens een vergadering van de werkgroep onderwijs. Mevrouw Van de Graft waarschuwde de afdeling onderwijs van de gemeente dat er vaak geheel verkeerde ideeën leven over het les geven aan buitenlan ders. Uit eigen ervaring wist mevrouw Van de Graft een aantal gemaakte fouten te noemen. Zo heeft er wel het idee ge heerst dat het goed was om buitenland se kinderen gewoon in de klas met ne- derlandstalige kinderen mee te laten doen. Het resultaat was dan dat kinde ren wel nederlands gingen spreken, maar het schrijven een probleem bleef Ook het lesgeven in zowel de moeder taal als in het nederlands blijkt een vaak veel te zware belasting voor de kinde ren. welke in veel gevallen afkomstig zijn van landen waar het onderwijs op een zeer laag niveau staat De oplos sing van het probleem is niet erg simpel, zo meent mevrouw Van de Graft. Er zijn momenteel dan ook allerlei verschillen de opvattingen over hoe les gegeven moet worden aan anderstaligen. In Leusden is het probleem welis waar niet erg groot, toch zijn er op een viertal scholen in onze gemeente al Gevestigd tandarts Behandeling volgens afspraak. Calabrië 14 Leusden Tel. 033-946616. „concentraties" van buitenlandse kin deren. Het gaat hier om de openbare scholen Hobbit en Heerd en de R.K. basisscholen Klim-Op en Kinderland. Op elk van de scholen volgen 7 8 buitenlandse kinderen de lessen. Het ministerie stelt de scholen in staat om extra aandacht te besteden aan deze groepen kinderen door extra leerkrach ten te subsidiëren Aan de Leusdense schoolhoofden is recentelijk door de afdeling onderwijs van de gemeente om advies gevraagd, hoe het onderwijs aan anderstalige kin deren aan te passen. Ook de Amers- foortse Onderwijs Adviesdienst is om hulp gevraagd Via deze dienst lijkt het zelfs mogelijk gedurende een aantal uren in de week kinderen les te geven in hun eigen moedertaal. Een vorm van begeleiding welke door de afd onder wijs als erg waardevol wordt gezien Corrie Verduin (progressief Leusden) noemde de suggestie van het CDA in Leusden om alle anderstaligen onder te brengen in één brugklas niet erg geluk kig De suggestie van het CDA is ge daan tijdens het vorig gehouden alge mene beschouwingen Ook het hoofd van de afdeling Onderwijs, de heer S Lakeman verklaarde niet enthousiast te zijn over de gedane suggesties. Ge raadpleegde deskundigen zijn het wat dit betreft met de afdeling onderwijs eens. LEUSDEN - Zaterdag (21 februari) gaat de knotgroep Leusden weer aan de slag Deze keer gaan zij elzensin gels knotten. Het terrein bevindt zich in Leusden-Zuid, aan de Roo van Aldewe- reltlaan 2. Men begint om 9 00 uur tot 12.30 uur. ledereen is van harte welkom Denkt u wel om warme kleding en kaplaarzen. Voor inlichtingen: D Leunis, tel 942902 LEUSDEN - Op zondag 22 februari aanstaande wordt er in de Marcuskerk een open deur dienst gehouden om 10.30 uur Het thema van deze dienst is „Sekten stellen vragen". De heer A. Kruiswijk is voorganger en de gospel groep „Christian Crusaders" uit Gind- hoven verlenen muziakale medewer king Organist tijdens deze deinst is de heer A. Zevenbergen. Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken en na te praten, ledereen is van harte wel kom. LEUSDEN - Vrijdag 20 februari is er weer een filmavond in De Til. De avond begint om 20.00 uur en is be doeld voor de jeugd van twaalf jaar en ouder. De film waarin Paul Newman de hoofdrol speelt gaat over een ijshockey- team dat de meeste wedstrijden verliest. Er wordt aangedacht om het team te ontbinden Maar dan komen er drie nieuwe spelers en hel team wint, alleen het ijshockey li|kt meer op ijs-rugby. Dan moei de club toch uit elkaar Maar tijdens de laatste wedstrijd De toegangsprijs bedraagt 3 gulden De Til vertoont elke derde vrijdag van de maand een film voor drie gulden en tree.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3