Voorbereidingen bouw evenementenhal gestart Is! Ontwerp sociaal-cultureel plan begint gestalte te krijgen Vrijheid van schoolkeuze moet centraal staan Oud papier container Planadviesgroep vergaderde VANIM Mi IK IIB LEIISIIEIt Kit AK I Raad vergadert donderdag BDli fr.Z. krant: Werkgroep RO/CML vanavond bijeen Belastingtarieven 1981 goedgekeurd m Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ,'A'. -J Z V:' .Jm. Ut Reimus&Snel FOTO-KOPIE NODIG? Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420)16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement t 11,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 24 FEBRUAR11981 - 12e JAARGANG NO. 87 de één of andere reden niet terecht komt. De schoolraad pleit er dan ook voor om aanmelding van leerlingen cen traal te laten plaatsvinden bij de afd. onderwijs van de gemeente Alle ou ders die hun kind aanmelden voor het openbaar onderwijs zouden te horen moeten krijgen dat hun aanmelding geaccepteerd wordt Als het onmo gelijk is het kind op de school te plaatsen welke door de ouders is verkozen, moet de gemeente in over leg met de ouders het kind op een andere school plaatsen De schoolraad is verder van mening dat er een beroepsprocedure ontwik keld moet worden voor die ouders die het niet eens zijn met de gemeentelij ke beslissing ian één onzer medewerkers) LEUSDEN De schoolraad voor et openbaar onderwijs in de ge- ieente Leusden is samengesteld uit srtegenwoordigers van ouders, on- erwijskrachten, gemeente en een iveetal belangstellende leden. De hoolraad adviseert de gemeente ver alle zaken die het openbaar nderwijs aangaan, meestal geeft len adviezen waarom door de ge- ieente wordt gevraagd. In een aan- al gevallen geeft men de gemeente ok ongevraagd advies. Zo werkt de choolraad op dit moment aan een ongevraagd) advies waarin de vrij- eid van schoolkeuze een erg be- Bngrijke plaats inneemt. In zijn ver- adering van vorige maand besprak e schoolraad de eerste helft van een otitie, welke werd opgesteld door de oorzitter van de raad, de heer Jaap Irandligt, in samenwerking met de heer Kruyf, vertegenwoordiger van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel, afdeling Amersfoort. Werd de vorige maand vooral ge sproken over de „schoolgrenzen" welke de gemeente al of niet hanteert als het gaat om toelaten van leerlin gen op openbare scholen, nu kwa men de grootte van de school en de klassegrootte ter sprake. ZES-TWEE In het verleden heeft de gemeente het besluit genomen om openbare scholen niet groter te laten zijn dan zes klassen lagere- en twee klassen kleuterschool. In Leusden wordt daar alleen in het geval van de openbare school ..de Heerd" in Leusden-cen- trum van afgeweken omdat deze school is aangewezen als ..opvang" voor de kinderen uit de tweede fase Het feit dat andere scholen, voor zover ze geen openbare school zijn. binnen zekere grenzen wel ongelimi teerd kunnen groeien, komt het openbaar onderwijs zeker niet ten goede Alhoewel dat nooit met harde gegevens waar gemaakt kon worden lijkt het er op dat kinderen voor het openbaar onderwijs ..verloren" gaan ten gunste van het bijzondere onder wijs. Zoals wethouder G van Woudenberg het vorige week tijdens de vergade ring van de schoolraad het uitdrukte ,,ls het ouders vaak om het even naar welke school hun kind gaat" Dat dit wel eens waar zou kunnen zijn blijkt uit het feit dat de openbare basis school De Bongerd aan de Asschat- terweg al jarenlang nieuwe kinderen moet afwijzen omdat de school in de ogen van de gemeente ..vol" is. De christelijke basisschool Vallei die naast De Bongerd staat is al toe aan zi|n achtste lagere schoolklas. Voor de mensen die het openbaar onderwijs voorstaan geen plezierige ervaring De schoolraad dringt er bij de gemeente dan ook weer iedere keer op aan om iets aan deze situatie te doen De gemeente is de enige die verandering in de situatie kan bren gen omdat formeel gezien de ge meenteraad het bestuur van de open bare scholen is, terwijl scholen voor bijzonder onderwijs geleid worden door schoolbesturen. BETER INZICHT De schoolraad dringt er bij de ge meente op aan om de vaak als erg star ervaren normen te laten varen. Om beter beleid te kunnen voeren zou ook een beter inzicht verkregen moeten worden in het aantal kinde ren dat aangemeld wordt voor het openbaar onderwiis en daar toch om KLASSEGROOTTE Het komt voor dat openbare kleu ter- of lagere scholen nieuwe aan meldingen moeten weigeren omdat het maximaal aantal leerlingen al be haald is. De gemeente hanteert voor de openbare scholen een norm waar bij in twee kleuterklassen maximaal 60 leerlingen moeten zitten, de lagere school mag in het geval dat de school 6 klassen heeft bezocht worden door maximaal 180 leerlingen Als de scholen zich strikt aan deze norm houden kunnen er aan een gecombineerde kleuter- lagereschool maximaal acht leerkrachten verbon den zijn. Wordt een kleuterschool bezocht door 61 leerlingen dan kan de gemeente op de school een derde leerkracht aanstellen Hetzelfde geldt voor een zevende leerkracht op de lagere school als daar 181 leerlin gen naar school gaan In beide gevallen kan de extra leer krachten een aparte taak binnen de school krijgen. Hij of zij hoeft niet noodzakelijkerwijs één bepaalde klas te begeleiden. De schoolraad zou graag zien dat de gemeente, als dat nodig is. afstapt van de gefixeerde norm van 30 leer lingen per klas. Omdat er nog al een aantal problemen aan de hele mate ria verbonden is. gaat de schoolraad de gemeente vragen een werkgroep in te stellen die over de hele proble matiek advies kan uitbrengen BELEID Zeker met de op handen zijnde integratie van kleuter- en lager on derwijs voor de deur wil de voorzitter van de schoolraad dat de gemeente een actiever beleid gaat voeren met als doel de hele overgang soepel te laten verlopen Ook op andere terreinen van het onderwijs vraagt voorzitter Jaap Brandligt van de gemeente meer in spanning. De zorg van wethouder Woudenberg dat opgepast moet wor den voor ..bevoogding" van gemeen tezijde werd niet door de voorzitter van de schoolraad gedeeld Voor wat betreft de integratie van kleuter en lager onderwijs doen de hoofden van scholen erg hun best. zo meende de wethouder voor onder wijs Een bewering waarover voorzit ter Brandligt zich niet verder wilde uitlaten Alle discussies binnen de school raad over schoolgrenzen. zes-twee. en klassegrootte zullen resulteren in een advies dat in zijn geheel aan de gemeente zal worden aangeboden (Van één onzer verslaggevers). LEUSDEN - Gisteren (maandag) is een begin gemaakt met de voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van het evenementencentrum, dat naast het woon- en winkelcen trum „De Hamershof" moet komen te staan. Gisteren ging de eerste spa de de grond in, zij het dat dat wel met een graafmachine gebeurde. Met de start van de werkzaamheden wordt vooruitgelopen op de beslissing van Gedeputeerde Staten, die momen teel nog geen goedkeuring aan het raadsbesluit hebben gehecht Maar. zoals bekend, is de bouw aan een strak tijdschema gebonden. Het evenemen tencentrum moet op 15 oktober zijn deuren kunnen openen. Die datum is van groot belang in verband met het verkrijgen van een subsidie van het Mi nisterie van Onderwijs voor het gymnastiekonderwijs voor scholieren, dat ook in het evenementencentrum ge geven gaat worden De ontwikkelings maatschappij ..Drachten" heeft ver klaard dat opening van de hal voor 15 oktober mogelijk is. wanneer begin maart met de bouw gestart kan worden Or>afhankeli|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes I 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. LEUSDEN - Vanavond komt de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML voor een vergadering bij een. De vergadering wordt gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis aan de Hamersveldseweg 2 en begint om 20 00 uur De agenda vermeldt. 1 Opening 2 Verslag vergadering 28-1-1981 3 Mededelingen. 4 Munnikhove-Bosveld woning ontwerpen 5 Langenbeek - inrichtingsplannen 6 Gedachtenwisseling m.b.t. 't Rui ge Velt (toek bestemming). 7 Rondvraag 8 Sluiting. LEUSDEN - Afgelopen woensdag vergaderde de planadviesgroep. De ze groep, bestaande uit een selektie uit de gemeenteraad en een aantal burgers, dient burgemeester en wet houders en de gemeenteraad, be hulpzaam te zijn bij het vaststellen van het sociaal-cultureel plan. De noodzaak van dit plan is hierin gele gen: De rijksoverheid keerde in het verleden ten behoeve van sociaal- culturele aktiviteiten zogenaamde doeluitkeringen uit. Met dit systeem was een ieder weinig tevreden; het rijk kreeg het verwijt in de gemeente lijke autonomie te tasten, terwijl de gemeenten ontevreden waren, om dat ze niet meer waren dan een ver edeld doorgeefluik. Om aan deze situatie een eind te maken, heeft de rijksoverheid de gemeenten ver zocht, voor 1 september a.s. een sociaal-cultureel plan toe te zenden. In dit, door de gemeenteraad vastge stelde plan, vertelt de gemeente wat voor aktiviteiten op sociaal-cultureel gebied op het programma staan en wat die aktiviteiten gaan kosten. Na een weging van dit plan keert „Den Haag" dan een bedrag ineens uit. In Leusden houdt de planadvies groep zich bezig met de advisering van burgemeester en wethouders t a v het sociaal-cultureel plan. B&W op hun beurt zullen het aan hen uitgebrachte advies bezien en zono dig wijzigen/aanpassen Tenslotte resulteert het werk van de planad viesgroep en B&W in een ontwerp sociaal-cultureel plan. dat ter vast stelling aan de gemeenteraad wordt aangeboden Overigens is de planadviesgroep niet de eerste club die zich met het op te stellen sociaal-cultureel plan bezig houdt Het eerste ..veldwerk" is door mensen gedaan, die zich vanuit hun professie met de facetten die het sociaal-cultureel plan bestrijken be zighouden. Deze profs opereerden onder de naam plangroep Onder andere materiaal uit de plangroep werd deze avond besproken door de planadviesgroep, onder voorzitter schap van mevrouw Van Ameron De belangrijkste punten van be spreking waren het inventarisatie rapport. de akkommodatienotitie en het belevingsonderzoek Dit laatste punt kwam echter te vervallen omdat de onderzoeksters hun rapport nog niet klaar hadden Als eerste werd echter een brief van een inwoonster van Leusden voorgelezen Zij had bij de vorige vergadering vanaf de pu blieke tribune vragen gesteld t a v inspraak van de burger bij de weging en het ontwerp inventarisatie-rap port Zij was niet tevreden over de wijze waarop haar vragen waren be antwoord en had ze daarom nu op schrift gesteld Een deel van de plan- adviesgroep had wel begrip voor de klachten van deze inwoonster, maar men kan haar geen ander antwoord geven, dan dat zij tijdens de vorige vergadering gekregen heeft. Ten aanzien van het ontwerp-in- ventarisatierapport en de samenvat ting aanbevelingen gaat de diskussie eigenlijk alleen over de bewerking van het stuk in drie delen de konklu- sie van de Plangroep. aanvulling met nagekomen stukken en de reakties uit de inspraakavonden Het geheel moet men dan zien als de aanbevelin gen van de planadviesgroep naar de raad. Bij het punt akkommodatie-notitie zei mevrouw Verduin gehoord te hebben dat in Leusden-Zuid ruimte vrij is. maar dat jeugdverenigingen daar hun neus stoten Er schijnt spra ke te zijn van 190 vrije dagdelen De heer De Jongh vond. dat men dan de dag- en avondaktiviteiten moet gaan scheiden en alles beter moet organi seren De heer Offereins onder streepte deze woorden De plan- adviesgroep wil het rapport toestu ren aan verenigingen, zodat ze zelf op de ruimte afkunnen. De ambtelijk medewerker suggereerde het over zicht onder Soccle te laten vallen, omdat Soccleal ietsaan bemiddeling in deze doet Verder besprak men het stuk ..We ging". waarbij men vaststelde of be paalde stukken tekst als kriterium of als doel gezien moesten worden, en het punt ..Programma" In april is de planadviesgroep van plan i v m. prio riteitstelling een extra vergadering te beleggen LEUSDEN - De tarieven voor de ge meentelijke belastingen, die onderdeel uitmaken van de begroting voor 1981. zijn onlangs goedgekeurd. De bedra gen zijn nu als volgt vastgesteid. Onroerend-goedbelasting: gebruikstarief 11,03 zakelijk gerechtigden tarief 13.90 per 10 m2 bewoonbare oppervlakte Reinigingsrechten: per aansluiting Hondenbelasting: 1e hond 2e hond 3e hond en volgende Legesverordening: De tarieven zijn met 5% verhoogd. Dit geldt niet voor de tarieven die wette- 24.93 125- 62.- 86- f 110- LEUSDEN Aanstaande donder dag staat er bij de openbare school ,,De Bongerd" een container, waarin men oud papier kwijt kan De contai ner staat op de parkeerplaats naast de school, bereikbaar vanaf de As- schatterweg De opbrengst van het papier is voor de school De contai ner staat pr tot onaeveer vier uur. lijk zijn geregeld en evenmind voor de tarieven die betrekking hebben op foto kopieën, raadsvoorstellen en het wel standstoezicht Kinderen knotten elzen pag. 3 Achterveld mag gaan bouwen, maar veel vragen nog onbeantwoord pag. 5 Jaarverslag Muziek school pag. 6 Jubilerende Gouden Klomp vierde uitgebreid feest pag. 7 X Sportpag 9 Loep op Leusden pag. 9 Loysden exposeert pag. 9 LEUSDEN De leden van de ge meenteraad komen aanstaande don derdag (26 februari) voor hun maan delijkse vergadering bijeen. De bij eenkomst wordt gehouden In de raadszaal van het gemeentehuis, Ha mersveldseweg 2, en begint om 19.30 uur. De agenda vermeldt: 1 Opening 2 Mededelingen 3 Notulen 4 Ingekomen stukken 5 Voorbereidingsbesluit Hessen weg 1891 6 Vaststelling Verordening open baarheid van bestuur en ge dragscode ambtelijke hulp aan raadsleden 7 Busdienst Leusden-centrum/ Leusden-zuid 8 Voorlopige vaststelling kosten openbaar kleuteronderwijs over 1979 9 Voorlopige vaststelling kosten openbaar lager onderwijs voor 1979 10a Voorbereidingsbesluit gedeelte W7 van het bestemmingsplan Leusden-centrum 10b Plaatsbepaling RK kleuter- en lagere school ..Kinderland" te Leusden-centrum 11 Aanleg 2 tennisbanen en over name in eigendom van 1 tennis baan ten behoeve van de L T V. ..Leusden" 12 Gronduitname voor de realisatie van de tennishal 13 Bouwrijpmaken en afwerken terrein tennishal 14 Bouwrijpmaken plan ..Paarden- maat" Aanleg tweetal bruggen ten zui den van pan Langenbeek Vaststelling 71e begrotingswij ziging 1978 Eindwijziging begroting 1978 Rondvraag Sluiting Venekeringen Gratis huizenpocket Computerhypotheek adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties tvmaketaardiiog baars woningen bjy. Bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, J833 GP Leusden C telefoon 033-943880 hamersveldseweg 26 leusden, tel 033-944569 Rozendaallaan 9 Leusden-C. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur) Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel Jir. 03420-16141"

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1