Kamerleden VVD bezochten Leusden Scholieren knotten elzen in Paardenmaat Schooltijden staan ter discussie Verontreiniging drinkwater door Methylbromide in de provincie Utrecht praktisch uitgesloten ONDERZOEK WIJST UIT: Heilsdep kreunt* Inleiding in de politieke filosofie Openbare avond EHBO Veertien geslaagden B-cursus EHBO Geachte secretaresses, seen inschrijving leuters bij Blijhof Film bij Blijhof Utrechts Landbouw Genootschap hield jaarvergadering plaatselijk nieuws Van éénn onzer verslaggevers). LEUSDEN - De VVD-Tweede Kamerleden Braams en Blaauw hebben gisteren een werkbezoek gebracht aan Leusden. In gezelschap van het Statenlid Hittink - die de verhinderde gedeputeerde De Bruyne verving - spraken zij met de Leusdense wethouders over een drietal onderwerpen. Allereerst stelde loco-burgemeester Jan Wagenaar zijn partijgenoten in kennis van de dringende behoefte van Leusden om aangesloten te worden op de Rijksweg 28. De Kamerleden zegden toe zoveel als mogelijk hun politieke invloed te zullen aanwenden voor een snelle realisering van die aansluiting en, wanneer dat niet op korte termijn lukt, alternatieven te zullen helpen ontwikkelen. Voorts kwam de versnelling van de woningbouw in de Tweede Fase aan de orde, waarbij de Kamerleden tevens geconfronteerd werden met de problematiek van verkoopregulerende bepalingen en VVT. Tenslotte was ook de vuilverwerkingsproblematiek onderwerp van gesprek. LEUSDEN Vrijdag 27 februari en vrijdag 6 maart vindt er geen inschrij ving plaats voor peuters in Blijhof A Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteur. Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 1 45,20 per laar, 123,10 per half jaar. f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van t 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. LEUSDEN Nu zijn jullie, meisjes en jongens van 4 tot en met acht jaar, weer aan de beurt Voor jullie draait er aanstaande woensdag 25 februari een sprookjesfilm over een gouden gans Ook wordt er nog een tekenfilm vertoond. De eerste voorstelling is van 13.30 tot 15.10 uur en de tweede voorstelling van 15.30 tot 17.10 uur De toegangsprijs bedraagt f 1,50, en als je geen lid bent van Blijhof f 2,50 LEUSDEN Op de vrijdagavon den 13, 20 en 27maarten 3en 10april wordt in de Internationale School voor Wijsbegeerte een cursus „Inlei ding In de politieke filosofie" gege ven. Drs. G. C. Kwaad uit Nijmegen zal deze cursus leiden. De heer Kwaad is wetenschappelijk mede werker van de sectie sociale en poli tieke wijsbegeerte aan de Centrale I Interfaculteit van de Katholieke Uni- I verslteit te Nijmegen. De cursus be- I staat uit vijf inleidingen met mogelijk heid tot discussie. Tevens zal een aantal korte teksten van verschillende filosofen en the oretici. waaronder Rousseau, Schmitt. Berlin, Rawls en Althusser, worden bestudeerd en besproken. In deze cursus zal een poging worden gedaan om enkele thema's uit de politieke filosofie te belichten en de onderlinge verbondenheid daarvan aan te geven De bijeenkomst begint steeds om kwart voor acht en eindigt om tien uur Op vrijdag 13 maart vertrekt er om 19.00 uur een bus van station Amersfoort rechtstreeks naar de School, voor vervoer terug wordt in overleg gezorgd j Het cursusgeld bedraagt 50 gulden, inclusief koffie U kunt zich aanmelden telefonisch of schriftelijk tot uiterlijk 9 maart bij de Internationale School voor Wijs- I begeerte, Dodeweg 8, 3832 RD Leus den, telefoon 15020 LEUSDEN Donderdagavond 19 februari hield het Utrechts Land- bouwgenootschap zijn jaarvergade ring in De Til. Het was de bedoeling dat die avond de sekretaris van het ULG een inleiding hield over het onderwerp ,,Wat doet het ULG voor boer en boerin" I Dit kon echter geen doorgang vinden omdat de heer Menkveld wegens ziekte had moeten laten afweten Zijn plaats werd ingenomen door de i heer S Koopmans, SEV-er van het i ULG. Nadat de notulen en de jaarver- I slagen gepasseerd waren, werd er gesproken over de moeilijke situatie in de landbouw Ook besteedde de spreker aandacht aan de WIR en de SIR en de Hinderwet. Na de pauze vond er een geluiden- kwis en een verloting plaats Om half elf werd de vergadering gesloten, de i voorzitter bedankte alle aanwezigen I maar hoopte wel dat er de volgende keer een grotere opkomst zal zijn Kinderen van de Vallei aan het werk. LEUSDEN - De werkgroep Milieu- Educatie van het CML heeft zich weer I ingezet om te proberen de jeugd wat dichter bij de natuur te brenqen Afgelopen week hebben drie Leus dense scholen, te weten de 5e P C. Basisschool, de Klim-Op en de Vallei, elzen geknot aan de Hamersveldse- weg op het terrein ..Paardenmaat" van de gemeente Deze elzen blijven LEUSDEN Het is vrijwel uitge sloten dat het waterleidingnet in de provincie Utrecht ergens is verontrei nigd door het gebruik van methylbro mide in de tuinbouw. Dat blijkt uit de eerste resultaten van een gezamen- LEUSDEN Maandagavond 9 fe bruari was voor de jeugdige EHBO- ers een spannende avond. Nadat zij twee jaar geleden hun A diploma hadden behaald werd nu, na het vol gen van zestien lesavonden, het B diploma afgenomen. De lessen wer den gegeven in „Kinderland" en stonden onder leiding van mevrouw S. v. d. Pijpekamp en mevrouw S. van Vliet. Na het examen waren de ou ders uitgenodigd om de diploma uitreiking bij te wonen. De heer Te Niet, de instrukteur die met plezier het examen had afgeno men, maakte van de gelegenheid ge bruik een uiteenzetting te geven over de EHBO Zo merkt hij op dat het noodzakelijk is dat er in elk gezin een EHBO-er behoort te zijn voor de ongevallen die in en om het huis nu eenmaal gebeuren. De heer Te Niet liet Jolanda v d. Beek demonstreren hoe men iemand in de stabiele zijlig ging moet brengen, terwijl hij André van Vliet bij een pop liet voordoen hoe een mond-op-mond beademing toegepast moet worden Als dank voor zijn medewerking ontving de heer Te Niet een presentje uit handen behouden in het nieuwe oestem- mingsplan, maar waren hard toe aan een knotbeurt Deze praktische lessen zijn vooraf gegaan door een door de werkgroep opgestelde lesbrief voor de scholie ren Tevens werd er op de scholen een diaserie vertoond over het onder werp „Boven knotten". De werkzaamheden werden en- lijk onderzoek van het Waterleiding bedrijf Midden Nederland (WMN) en de inspectie voor de volksgezond heid. De andere waterleidingmaat schappijen in de provincie (Amers foort, Ijsselstein, Doorn, Rhenen en van mevrouw v d. Pijpekamp. Tenslotte werd de heer P. Brandsen, hoofd van de R.K basisschool „Kin derland", die ook in het komende cursusjaar weer een van de lokalen beschikbaar heeft gesteld. Ook volgend jaar (en dan al weer voor de derde maal) is er weer een B cursus voor jongens en meisjes die het afgelopen jaar hun A diploma hebben gehaald Zij krijgen automa tisch bericht om hier aan deel te nemen Jongens en meisjes vanaf 14 jaar die geen A diploma hebben maar wel een jeugdcursus willen volgen, kunnen zich opgeven bij mevrouw Van Vliet. Van Boetzelaerlaan 43, Leusden-Zuid, telefoon 944267. De nieuwe cursus gaat in september aanstaande van start. Onderstaand de namen van de jon gens en meisjes die het B certificaat behaalden Henny Kruysbergen, RiekeGriffioen, Yvar Steketee, Klaas Lagemaat, Jo landa de Wild, Elma Bunnik, André van Vliet, Els Siewers, Diane van Woerden, Jolanda v. d. Beek, Ad Stegeman, Herman Schimmel, Irma Herder en Jan de Greef. thousiast begeleid door medewerkers van het Stichts Landschapsbeheer, leden van de werkgroep en een vrij williger Met erg veel inzet werd het knotten door de kinderen verricht, hetgeen blijkt uit een thans keurige singel geknotte elzen. Weliswaar was het goed koud, maar het aangelegde vuur en de door de gemeente ver strekte warme chocolademelk ver goedden veel de Elfgemeenten) hebben aan het onderzoek meegewerkt. De coördi natie was In handen van het provinci aal bestuur. Een vergelijking van kaartmateri aal wijst uit, dat nergens kunststof hoofdleidingen tuinbouwgronden doorsnijden Een verdere uitbreiding van het enquête-onderzoek naar het gebruik van methylbromide is daar door, volgens de genoemde instan ties niet meer noodzakelijk Het planologisch beleid in de pro vincie is er altijd op gericht geweest de woonbebouwing aan de wegkant te houden, terwijl de kassen daar achter kwamen te liggen In tegen stelling tot het Westland liggen in Utrecht nagenoeg geen bedrijven achter elkaar, waardoor het niet noodzakelijk is hoofdleidingen onder de bedrijven door te trekken. Het onderzoek heeft zich tot nu toe beperkt tot de leidingen waarvoor de waterleidingmaatschappijen verant woordelijk zijn. In de praktijk bete kent dit, dat tot en met de woonhui zen van tuinders het gevaar voor verontreiniging praktisch nihil is. De door de tuinbouwbedrijven zelf aan gelegde leidingen zijn nog niet on- (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De laatste tijd wordt er binnen tal van overlegorganen ge sproken over het aanpassen van de schoolrijden In verband met het ver anderde leefpatroon In onze samen leving. Ook de Leusdense vrouwen raad heeft zich onlangs in de discus sie gemengd door er bij de onder wijsmensen op aan te dringen een overblijfregeling tot stand te brengen om beide ouders in staat te stellen een (deeltijd)baan te aanvaarden. Ook in de commissie onderwijs is wel eens gesproken over andere school tijden, waarbij het VVD-raadslid me vrouw Van Amerom wel het verst ging met haar suggestie om ook te kijken naar schooltijden van bijvoor beeld 's morgens acht tot 's middags twee. Schooltijden die overigens in het buitenland inmiddels erg nor maal worden gevonden. Op dit ogenblik is het Leusdens schoolhoofdenberaad het verst met de hele discussie over schooltijden In het hoofdenberaad hebben verte genwoordigers zitting van alle Leus dense scholen, zowel die van het openbaar- als van het bijzonder on derwijs. Binnen het overlegorgaan is het erg moeilijk gebleken met een eenslui tend standpunt te komen Een eerste poging om te komen tot gelijke gewij zigde schooltijden is inmiddels mis lukt. Op dit ogenblik staat een tweede, alternatief voorstel ter discussie. Het voorstel komt er in het kort op neer dat de aanvangstijd voor zowel de kleuter- als de lagere school ver vroegd wordt naar 8 30 uur. De kleu ters en de leerlingen van klas 1 en 2 zouden dan ophouden om half twaalf, leerlingen van de hogre klas sen een kwartiertje later en 's woens dags zelf om half één. In het voorstel zouden alle leerlin gen 's middags weer beginnen om één uur. De kleintjes stoppen dan weer om drie uur. terwijl de klassen 3, LEUSDEN - Donderdag 26 februa ri zal het Astmafonds de wekelijkse instruktieavond van de EHBO-ver- eniging „Hamersveld" verzorgen. Die avond wordt er onder meer een film vertoond. Behalve leden zijn op deze bijzondere avond ook andere belangstellenden welkom De bijeenkomst vindt plaats in de openbare lagere school „De Heerd", Berkelwijk 33, aanvang 20.00 uur. derzocht. In het onderzoek zijn de eigen waterbronnen van bedrijven buiten beschouwing gelaten Die be drijven wordt dringend geadviseerd de kwaliteit van het bronwater regel matig te laten controleren. Temeer daar de kwaliteit van het bronwater de laatste tijd sterk ter discussie staat. Deze resultaten zullen zeker niet leiden tot opheffing van het verbod op het gebruik van methylbromide. Integendeel, het ministerie heeft on langs dat verbod voor onbepaalde tijd verlengt. Bij iedere onheffings- aanvraag zal worden bekeken of het interne waterleidingnet gevaar loopt. Mocht dat het geval zijn, dan zal geen ontheffing worden verleend De in spectie en het WMN wijzen erop. dat de aanwezigheid van kranen in de kassen altijd grote risico's met zich mee brengt. Niet alleen vanwege de kans op besmetting van de leidingen door methylbromide, maar omdat er in de kassen ook allerlei bestrijdings middelen worden gebruikt Bij de beoordeling van een ontheffingsaan- vraag wordt sinds kort ook het gevaar voor luchtverontreiniging in de om geving meegewogen. Bij de waterleidingbedrijven en de inspectie zijn nog slechts enkele aan vragen om een ontheffing binnenge komen. Een tuinder heeft inmiddels te horen gekregen, dat geen onthef fing kan worden verleend De andere aanvragen zijn nog in behandeling Het gebruik van methylbromide loopt overigens snel terug, in de glas tuinbouw wordt de methode van de hydrocultuur steeds meer gehan teerd. De gewassen groeien daarbij op steenwol, waarbij geen ontsmet tingsmiddelen worden gebruikt, op het ogenblik bestaat circa veertig procent van de glastuinbouw in de provincie uit hydrocultuur. 4, 5 en 6 nog een kwartier langer doorgaan De werkgroep die het voorstel in het schoolhoofdenberaad heeft ge bracht gaat het idee nu ook bespre ken met oudercommissies, school besturen, gemeente enzovoort In ieder geval lijkt nu al wel voorspel baar dat vooral de verkeersbrigade- dienst grote moeite zal hebben met het voorstel Men was in deze kring juist blij dat de schooltijden momen teel zo gelijk lopen. Het Leusdens schoolhoofdenbe raad hoopt op uiterlijk 26 maart alle reacties weer terug te hebben, ten einde de veranderde schooltijden eventueel nog het nieuwe schoolsei- zoen te kunnen laten ingaan. Warm aangekleed ging men aan het werk Ook u zult wel regelmatig gevraagd worden „even een tafeltje voor de lunch of diner te reserveren bij. Sommige secretaresses bellen dan steevast hetzelfde restaurant, anderen mogen het risico nemen om eens iets anders voor te stellen. Wellicht heeft u wel gedacht aan „DE KLEPPERMAN" in Hoevelaken, maar u aarzelde omdat u ons en ons bedrijf niet kende. Dat is jammer, want wij kunnen net iets méér bieden: een gezellige, sfeervolle rustige omgeving, gemakkelijke bereikbaar heid en probleemloos parkeren, een keuken die de ware reden is voor ons bescheiden succes van de afgelopen /aren. Echter, u kunt niet aanbevelen wat u zelf niet kent, daarom komt u eens gezellig bij ons aan, dan weten wij zeker dat u ons binnenkort zult bellen voor een reservering. Tot spoedig in „De Klepperman". Tel. 03495-34120. Alle werkdagen geopend vanaf 12.00 tot 24.00 uur. Hoogachtend, De Klepperman

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3