76 gegadigden hebben in principe kavel of koopwoning toegewezen gekregen Woningbouw in Achterveld start deze herfst, maar er blijven nog een heleboel vragen Bestemmingsplan wordt in huidige vorm niet door provincie aanvaard leusderk Inschrijving deelnemers Zeskamp KPJ won kaartwedstrijd van ABTB Damesschietclub Ons Genoegen Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 24 FEBRUAR11981 Achtervelds nieuws [van een onzer verslaggevers) ACHTERVELD - Deze herfst zal er in Achterveld weer gebouwd gaan worden. Nadat er, zo wordt het Achterveldse raadslid Henk Ossendrijver niet moe te verklaren, sedert 1972 in „De parel van de Gelderse vallei" nauwelijks nog een huis is bij gekomen. Prachtig dus, dat er nu eindelijk weer eens wat wordt gedaan aan de behoef te aan woningen in deze kern van de gemeente. Maar er blijven toch nog wel wat vragen over. Waarom heeft het eigenlijk zoveel jaar moeten duren? Hoeveel huizen gaan er nu gebouwd worden en over welke periode gebeurt dat? Voor wie zijn die huizen? En, niet in de laatste plaats, kan de nu geplande nieuwbouw de drei gende vergrijzing van het dorp een halt toeroepen? In onderstaand verhaal zetten we de zaken op een rijtje. door MARNIX KREYNS ACHTERVELD - De jongste geschiedenis van Achterveld begint, voor zover zij de woningbouw betreft in mei 1976. Althans, in dat jaar kwam het gemeentebestuur naar buiten met het ontwerp-bestem- mingsplan Achterveld, waaraan uiteraard geruime tijd ten gemeente huize gewerkt was. Nu bijna vijf jaar geleden konden de Achtervel- ders op een expositie in Ons Gebouw kennis nemen van het ontwerp- bestemmingsplan en uiteraard ging de aandacht vooral uit naar de nieuwbouwplannen. Die zagen er veel belovend uit. De bij het ont- werp-bestemmingsplan behorende kaart toonde een uitbreidingsge bied ten oosten van de bestaande bebouwing in het dorp, waar ruimte bleek te vinden voor niet minder dan 280 woningen. Maar, zo werd in de toelichting op het bestemmingsplan meteen al duidelijk gemaakt, het lag niet in de bedoeling van de gemeente om dat hele gebied ook vol te bouwen. „De woningbouwproduktie gedurende de looptijd van dit bestemmingsplan (maximaal tien jaar) zal slechts ongeveer 180 bedragen. Het meest noordelijk gebied is daarom niet in dit bestem mingsplan als woongebied opgenomen aldus pagina 3 van de toe lichting. Waarom 180 woningen in ongeveer tien jaar'? Dat wordt in de toelichting uitvoerig uitgelegd Onder het kopje „prognoses" wordt een en ander becij ferd. Als je op een rijtje zet, wat er jaar lijks aan veranderingen zijn in de hui zenmarkt in Achterveld, dan kom je op een aanbod van 47 woningen - veroor zaakt door sterfte, verhuizingen naar het bejaardentehuis, verhuizingen bin nen de kern en vertrekkers naar elders. Daartegenover staat een vraag van 51 woningen, gevormd door huwelijkskan didaten, inwonenden die een eigen huis willen en verhuizers binnen de kern. Theoretisch", zo staat in de toelichting op het bestemmingsplan, ,,zou dus het grootste deel van de lokale vraag door het lokale aanbod kunnen worden be vredigd. Er zouden slechts vier huwelijkskandidaten en/of inwonenden elders naar woonruimte behoeven uit te zien." Maar in de praktijk is de situatie veel minder gunstig. Dat komt doordat een deel van het aanbod wordt opge slokt door mensen die zich in Achter veld vestigen Daar kan het gemeente bestuur, zeker waar het gaat om koop woningen, vrij weinig aan doen De ge meente beschikt niet over voldoende instrumenten om de verkoop van wo ningen aan „immigranten" te verhinde ren. Gevolg, naar schatting tien huizen per jaar worden door immigranten ge kocht en niet vier, maar veertien wo ningzoekenden per jaar zullen er niet in slagen een huis te vinden. Daar komt nog wat bij „Bij een produktie van circa veertien woningen per jaar zal het inwo nertal echter nog steeds afnemen. Pas bij de bouw van circa achttien woningen per jaar zal een evenwicht intreden en zal het inwonertal niet dalen Tot op zekere hoogte kunnen de plaatstelijke woningbehoevenden dan kiezen uit een bestaande woning of een nieuwe woning. Een zeer klein aantal woningen - circa vier - komt per jaar extra be schikbaar voor zich van elders vesti gende hoofdbewoners", aldus de toe lichting waarmee een verklaring gege ven wordt voor het getal van 180 wonin gen in ongeveer tien jaar. De sociografische documentatie van de gemeente Leusden laat op 31 okto ber 1979 zien, dat het bevolkingsaantal in Achterveld, waar dus al jaren niet wordt gebouwd, inderdaad terugloopt. De cijfers: Datum 1-1-75 1-7-75 1-1-76 1-7-76 1-1-77 1-7-77 1-1-78 1-1-79 aantal inwoners 2789 2780 2728 2751 2751 2730 2731 2674 AANTAL INWONERS LOOPT TE RUG Een tabel laat een schatting zien van het aantal inwoners van Achterveld bij de bouw van respectievelijk nul, veer tien en achttien woningen per jaar: De voortzetting van een dergelijke ten dens is zonder overdrijving desastreus te noemen voor het dorp Achterveld. Het voorzieningennivo kan onmogelijk op het bestaande peil gehandhaafd blij ven Het aantal winkels in Achterveld is de afgelopen jaren dan ook drastisch teruggelopen. Het heeft verder gevol gen voor het verenigingsleven, de peu terspeelzaal. de scholen, enzovoort Al in de toelichting op het ontwerpbe- stemmingsplan wijst het gemeentebe stuur hier uitvoerig op. STREEKPLAN Maar het is bepaald niet alleen het bestuur van de gemeente, dat bepaalt wat er in Achterveld gebouwd mag wor den. Het provinciaal bestuur heeft een zeer dikke vinger in de pap, beslist in feite over de woningbouw. En het pro vinciaal bestuur heeft een wat andere kijk op de zaken. In november 1976 maakt de Provinciale Planologische Dienst (PPD) de uitkomsten van haar onderzoek van het ontwerpbe- stemmingsplan „Achterveld" aan de gemeente Leusden bekend Afgezien van het feit dat de PPD vindt dat het uitbreidingsgebied dichter bebouwd zou kunnen worden - meer woningen per hectare - wijst de PPD er in die brief op, dat het aantal van 180 woningen in tien jaar door haar te groot gevonden wordt. Het strookt niet met het bestem mingsplan, zo laat de PPD weten, want er is daarin aan de kern Achterveld slechts een zeer betrekkelijke uitbrei ding toegedacht. „Het streekplan stelt in dat verband, dat er wel mogelijkhe den voor indicentele bebouwing aan wezig zijn, maar dat er daarbij naar ge streefd moet worden, dat de aard van het Valleilandschap tussen de kernen Hamersveld, Hoevelaken, Barneveld en Renswoude. zo zuiver mogelijk wordt gehouden." Overigens is er in middels een nieuw streekplan vastge- aantal inwoners A'veld per 1 jan. 1975 1980 1985 bij bouw nul woningen 2790 2555 2340 bij bouw 18 woningen 2790 2790 2790 bij bouw 14 woningen 2790 2740 2690 steld, maar dat wijkt op dit punt in es sentie niet af van het hierboven geci teerde. Acht woningen per jaar, zo denkt de provincie Verder wijst de PPD er op, dat het streven om het bevolkingsaantal gelijk te houden, nog niet betekent dat je ook je voorzieningenapparaat op het zelfde peil zult kunnen houden. „Het voorko men van een daling van het inwonertal is slechts een beperkt instrument om een achteruitgang van het verzorgings niveau tegen te gaan", zo staat het in de brief. VVT Een derde, zeer belangrijke, passage uit de PPD-brief van november 1976 is de volgende Rekening houden met het woningbouwprogramma voor de kern Leusden-Centrum, dient de woning bouw in Achterveld in ieder geval be perkt te worden tot de eigen behoefte De eigen woningbehoefte van Achter veld moet bepaald worden aan de hand van de criteria, gesteld in de brief van Gedeputeerde Staten van 3 december 1975, nummer 2006RO/2113" De geinteresseerde toeschouwer begrijpt onmiddellijk op welke criteria de PPD hier doelt Het gaat om de criteria voor de toewijzing van nieuwbouw woningen, de veelbesproken Vijf Vinger Theorie (VVT) Voor de goede orde volgen hier nog eens die vijf categoriën van mensen aan wie volgens de provincie een nieuwbouwwoning mag worden toege wezen: 1. de aan de plaats economisch ge- bondenen; 2. de daar wonende bejaarden; 3. de daar wonende incomplete gezin nen; 4. de daar wonende zwerfforensen, 5 een deel van de in de desbetreffen de plaats wonende woningbehoe venden. die aan een andere - in de directe omgeving gelegen - ge meente economisch gebonden zijn. Hierbij moet goed bedacht worden dat in het geval van Achterveld voor het woord „plaats" niet „gemeente Leus den" gelezen mag worden, maar „Ach terveld" Om tot categorie I te kunnen behoren, moet men dus in de kern Ach terveld werkzaam zijn. EIGEN INWONERS En dat is natuurlijk een heel andere grondslag, dan de gemeente hanteer de. toen zij voor Achterveld een woningbouwprogramma van 180 wo ningen voor tien jaar bedacht Afgezien van het feit. dat dat inhield dat er vier woningen per jaar niet voor eigen be hoefte zouden worden gebouwd, ging de gemeente er van uit, dat er in de eerste plaats gebouwd zou moeten voor de eigen inwoners. Daarbij de vraag of die eigen inwoners nu econo misch gebonden zijn aan hun woon plaats buiten beschouwing latend De gemeentelijke criteria leiden tot geheel andere resultaten dan de VVT. Dat bleek eind vorige maand zeer dui delijk, toen de provincie uitsluitsel gaf over de vraag, welke van de 111 door de gemeente ingediende gegadigden voor een koopwoning in aanmerking zouden kunnen komen. Slechts 58 ge gadigden bleken aan de VVT-regels te voldoen Niettemin hebben thans 76 Achterveldse woningzoekenden be richt gekregen, dat zij in principe een koopwoning toegewezen hebben ge kregen De gemeente heeft namelijk op grond van de vijfde vinger van de VVT de mogelijkheid om een percentage woningen extra toe te wijzen Dat per centage is door Provinciale Staten ge steld op dertig. In dit geval gaat het dus om 30% van 58 19) dat boven de 58 toegewezen mag worden. Daarbij moet nog worden aangetekend dat de provinL cie enige souplesse getoond heeft door gegadigden die in Achterveld wonen en in Leusden-centrum werken ook tot ca tegorie I toe te laten Niettemin komen 35 gegadigden niet in aanmerking voor een koopwoning Volgende maand moet duidelijk worden hoeveel van de ongeveer dertig gegadigden voor een huurwoning door de provincie geaccep teerd worden. Een hoofdstuk apart in dit verhaal wordt gevormd door de gang van zaken rond de aankoop van de benodigde gronden voor de uitbreiding van Achterveld. De ze waren voor het grootste gedeelte in handen van de familie Kok, met wie de gemeente al in 1974 aan het onderhan delen ging. De onderhandelingen sleepten zich voort, maar leidden nim mer tot resultaat. De door de familie Kok gevraagde prijs was en bleef voor de gemeente te hoog. Die impasse werd op verrassende wijze doorbroken door de heer De Vor, eigenaar van het gelijk namige bedrijf van tractoren en andere landbouwwerktuigen in Achterveld. Hij kwam wel tot overeenstemming met de familie Kok en werd eigenaar van de gronden. Vervolgens moest de ge meente met De Vor rond de tafel gaan zitten. Men kwam tot overeenstemming en in de raadsvergadering van augus tus vorig jaar werd het besluit tot aan koop van de gronden genomen. Helaas - Achterveld vanuit de lucht. Het uitbreidingsgebied ligt ten oosten van de bestaande bebouwing, op deze foto rechtsboven. betekende dat nog niet, dat de zaak rond was Gedeputeerde Staten bleken de prijs, die de gemeente voor de grond wilde betalen, te hoog te vinden en gaf geen goedkeuring voor het raadsbe sluit Opnieuw werd er vervolgens ge sproken met De Vor en een nieuwe overeenkomst werd de raad in novem ber ter goedkeuring voorgelegd Het duurde tot januari voordat Gedeputeer de Staten wel goedkeuring aan dit raadsbesluit gaven. Wethouder Jan Wagenaar. aanvankelijk nogal boos, omdat de goedkeuring nogal lang op zich liet wachten, moest later toegeven, dat de gemeente niet alle vereiste ge gevens tijdig op tafel had kunnen leg gen. VRAGEN Wat is nu de situatie op dit moment? Slechts een paar dingen zijn zeker - de gemeente is eigenaar van de voor de uitbreiding van Achterveld beno digde gronden - 76 gegadigden kunnen, wanneer zij dat willen, een koopwoning dan wel een kavel bouwgrond krijgen; - er kan deze herfst worden gestart met de bouw. maar dat gebeurt dan op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, want er is geen goedgekeurd bestemmings plan. Daar staat een reeks van onzekerhe den tegenover - hoe moet het nu verder met het be stemmingsplan, dat in de in 1976 ge presenteerde vorm zeker niet door de provincie zal worden goedge keurd? Moet er een geheel nieuw bestem mingsplan komen of kan het ontwerp op voor de provincie bevredigende wijze worden aangepast? - mogen er nu ineens 76 koopwonin gen plus een nu nog onbekend aan tal huurwoningen worden gebouwd - de gegadigden daarvoor worden in maart aan de VVT getoetst - of moet dat programma over een aantal jaren worden uitgesmeerd? Henk Ossen drijver neemt het standpunt in, dat er een achterstand van negen jaar in- haald moet worden en er dus zonder moeite een reeks van woningen ge bouwd zou mogen worden. Maar het standpunt van de provincie in deze is (nog) niet bekend - als er inderdaad ineen keer 76 koop woningen plus een aantal huurwo ningen mogen worden gebouwd, zijn we dan weer voor tien jaar uitgepraat wat de woningbouw in Achterveld be treft? - zal het straks wel gaan om 76 koop woningen/kavels of haken er mis schien gegadigden, om bijvoorbeeld financiële redenen, af? - kan er nog een oplossing gevonden worden voor de 35 gegadigden, die af moesten vallen, omdat zij niet aan de VVT-regels voldeden? - en, niet in de laatste plaats, hoe moet het nu verder met Achterveld? De in de toelichting op het ontwerp-be- stemmingsplan door de gemeente aangevoerde argumenten voor de bouw van 180 woningen in tien jaar - om het aantal inwoners van Achter veld op het huidige peil te handhaven - staan nog steeds recht overeind. Bij stringente toepassing van de VVT-regels is het onmogelijk zo n woningbouwprogramma uit te voe ren Met alle gevolgen van dien, SCHAPENK Dé man die op dergelijke vragen antwoord moet geven, is de met ruimtelijke ordening in deze provin cie belaste drs. A. Schapenk. Eerder deze maand was hij nog in Achter veld. maar veel wijzer zijn de belang stellende Achtervelders toen van hem niet geworden. De gedeputeer de deed enerzijds de opvallende uit spraak dat er wat hem betreft wel 249 ^woningen in Achterveld gebouwd zouden mogen worden, „als de be hoefte maar wordt aangetoond". Var. de andere kant hield Schapenk on wrikbaar vol, dat de VVT op Achter veld normaal van toepassing is en in dat geval is het onzinnig om over 249 woningen te praten. Nu heeft de gedeputeerde nog de toezegging gedaan om vragen, die hij op de bijeenkomst niet mondeling heeft behandeld, schriftelijk te beantwoorden. Wellicht dat uit de antwoorden van Schapenk op die vragen wat meer duidelijkheid ont staat. Verder is er nog het ambtelijk overleg, dat de gemeente onder aan voering van wethouder Jan Wage naar regelmatig met de provincie voert. Op dit moment is een verhaal over de woningbouw in Achterveld daarom nog een verhaal met veel open vragen. ACHTERVELD - In de Moespot werd de revanche wedstrijd gespeeld tussen A B.T.B enK.P.J DeABTB was deze avond de uitdager voor deze wedstrijd en er waren 48 deelne mers. De A B T.B. was aanwezig met 27 deelnemers en de K.P.J. met 21. De leiding was ook deze avond weer in handen van Gerard van Ruiten beek Zpwel bij de klaverjassers als bij de schutjassers werden er drie ronden gespeeld Bij de schutjassers had men heel wat meertijd nodig dan bij de klaverjassers. De laatste ronde van de schutjassers moest zelfs wor den ingekort in verband met de tijd. Na het bekend worden van de uitslag bleek dat de K.P.J ook deze revan che wedstrijd weer had gewonnen Bij de K.P.J was bij de klaverjassers de gemiddelde score 4510 punten en bij de A B T.B 4438. Bij de schutjas sers was dit 62 voor de KPJ. en 52 voor de ABTB De plaatsvervan gend voorzitter van de A.B.T B dank te allen voor hun aanwezigheid en het sportieve spel. en bood tevens de wedstrijdleider een leuke attentie aan. De gelukkige prijswinnaars wa- Schutjassers I.P.v.d. Hoven A.B.T.B 85, 2. mevr. Wouters-Hak ABTB 84. 3. Gijs van Ruitenbeek KPJ 69, 4. mevr E. v Dijk-v. Hamersveld A.B T B: 68 en 5. Kees Voorburg K P J 62 punten. De poedelprijs was voor Wim Kok van de KPJ Klaverjassers 1 Henk Voorburg K.P.J. 5633. 2. mevr. S. van Rossum A.B.T.B 5281, 3. Jan Pommer K.P.J. 5173, 4. Jos de Vette K P J 5103 en 5 Jan v. d Pol A B.T B 5004 punten De poedelprijs was voor Ronald de Vette, K P.J.-lid Donderdagavond 26 februari is er een ingelaste discussie-avond. Deze zal worden gehouden in De Moespot en aanvangen om 20.00 uur. Deze avond zullen enkele personen van het J.A.C het een en ander komen vertellen over hun werk Ook zal er voldoende gelegenheid zijn om vra gen te stellen Zaterdag 7 maart zal door de K.P J. op het terrein van de heer J. Rutte, ter hoogte van de Coöperatie, een ijzer- container worden geplaatst. Allen die oud ijzer hebben op te ruimen kun nen ditdiedag in de bedoeldecontai- ner deponeren. ACHTERVELD De dames van de damesschietclub van de schietver eniging Ons Genoegen hebben reeds geruime tijd de schietsport be oefend onder de voortreffelijke lei ding van de heer B. Voskuilen Zij hebben al heel wat vorderingen ge maakt en weten nu reeds zo goed met hun wapen om te gaan dat zij onder linge wedstrijden kunnen gaan hou den. Dat er enkele zijn die het reeds heel goed onder de knie hebben bleek wel uit de uitslag van hun onderlinge wedstrijd. 1. An Oudshoorn 47,2. An Voskuilen 45, 3. Thea van Ruitenbeek 45, 4 Kitty van Hamersveld 44, 5. Tuny Tolboom 38 en 6. Nel Tijmensen 37 punten. PROGRAMMA ZONDAG 1 MAART 1981 Achterveld 1 - Actief 1 14.30 uur scheidsrechter: A. v. Amerongen Hoogland 8 - Achterveld 5 11 00 uur Dames: B.V.C. 1 - Achterveld 1 10.00 uur. Rozendaallaan 9 Leusden-C ACHTERVELD Groepen die nog mee willen doen aan de zeskamp op Koninginnedag, kunnen zich opge ven bij Wim van Middelaar, Jan van Arkelweg 31, telefoon 2001. Een groep dient te bestaan uit vier heren, drie dames en een coach. Graag zo spoedig mogelijk opgeven opdat de organisatoren verder kunnen gaan met het realiseren van de zeskamp

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5