Elfjarige Gouden Klomp bouwde grandioos feest Ook de Haaien vierden carnaval Rare neuzen- carnaval bij Blijhof Zo gek nog niet Boerendozijn prinsen op visite DINSDAG 24 FEBRUAR11981 plaatselijk nieuws LEUSDEN/CENTRUM - Anderhalf [uur nachtrust en een fris bad hebben Ihopelijk gezorgd voor enige nuchter heid, die nodig was om de receptie in Ihet tijdelijke activiteitencentrum van |de elf jaar geworden Gouden Klomp lop papier te zetten. Garantie voor Ivoliedigheld kunnen wij u niet geven lomdat onze notities door bier (of was het sherry?) van een wat onstabiel geworden carnavalvierder groten deels onleesbaar zijn geworden. Ze ker is in ieder geval, dat de jubileum receptie om precies 14.00 uur begon in de sfeervol aangeklede grote feest tent aan de Larikslaan op een origi nele manier: aan iedere bezoeker werd direct een handvol bankbiljet ten van ƒ11,— uitgereikt en een vet leren medalje als bewijs van welkom. Tot de allereerste, die dat lot on dergingen, behoorden burgemeester J. W. M Rademaker (die overigens ook in de avond in de tent werd gesignaleerd), wethouder G. van Woudenberg, gemeente-secretaris R. van Gooi en enige leden van de gemeenteraad Om misverstand te voorkomen gebruiken wij hier niet de benaming raadsleden", want die waren er in een andere uitvoering eveneens Het openingswoord van Piet Wendel, namens de organise rende senaat van de Gouden Klomp, werd gevolgd dooreen polonaise van talrijke bezoekers, die met woord en daad prins Goedgemuts en zijn ho gere personeel kwamen gelukwen sen met het feit. dat de Leusdense carnavalsvereniging na elf jaar nog altijd bestaat Onze burgervader beklom als eer ste de ,,buut" met een spitsvondige uiteenzetting van het begrip klomp en met de gemeentelijke felicitaties tot de Leusdenaren. die er wel en (nog) niet waren. Als verkapte subsi die offreerde hij de prins een met bloemen fraai opgemaakte klomp en wat dat. gewoonlijk uit een blok hout vervaardigde schoeisel betreft, zou het niet de enige blijven. De Taktfui- vers uit Bilthoven sjouwden een van een heel wat vochtigere inhoud voor zien super-exemplaar het podium op, waarna de Amersfoortse Leutbroe- ken met een heuse schijtlaars op de proppen kwamen. Prins Puup VII uit Achterveld had een enorme pijp met speciale inhoud voor zijn Leusdense collega meegebracht en wat ook op viel waren de bijzonder veel jonge ren van vroeger" met allerhande blij ken van erkentelijkheid voor hetgeen de Gouden Klomp speciaal voor de oudere dorpsgenoten deed, doet en nog zal doen. en met name de dames van de raads leden Zij en de overige GK-vrouwen verrichten onnoemelijk veel carna- valswerk, zonder daarbij op de voor grond te treden. Frits den Ouden, behalve Leusdenaar ook president (misschien wel president-generaal?) van de Federatie van carnavalsver enigingen in Midden Nederland had. natuurlijk ook in de vorm van een klomp en wel zeer nuttig geschenk voor Folkert Goedgemutst: een tijde lijke parkeerplaats voor het prinselij ke glas bier Ook de dames van de Zonnebloem waren natuurlijk aan wezig - zo'n uitgesproken mannen- aangelegenheid is carnaval dus ook weer niet - en wel met zonnebloemen en zonnepitten (zangzaad voor de dansmariekes9) De Zonnebloem werd lid van de Club van Honderdelf (de KPO trouwens ook!) en prins Goedgemutst werd benoemd tot Zonnekoning Ook Gradus van den Hengel (namens de Til) en mini-prins Maarten met zijn ouders kwamen feliciteren en dat deed ook een af vaardiging van de Fidele Kolner (de leerschool van de Gouden Klomp) De bewoners van het Zeemanshuis aan de Asschatterweg bleven niet achter en brachten met een welge vulde enveloppe hun dank uit voor de zes inmiddels gehouden bijzonder geslaagde carnavalsavonden in "t Ha- mersveld Zeer geapprecieerd werd ook de bloemenhulde van mevrouw v d. Weide, die vele jaren de Mof als residentie aan het carnavalsgezel schap beschikbaar stelde. Als laatste van de lange reeks - eigenlijk te laat, maar hij kreeg toch nog toegang vanwege zijn charmant gezelschap - kwam de Amersfoortse stadsprins Joris V met een ploegje huppelde- pupkes voor de (mid)dagsluiting zor gen. LEUSDEN/CENTRUM - Wie beweert, dat een echte honden- liefhebber na verloop van tijd op zijn huisvriend gaat lijken, zou best gelijk kunnen hebben Kijk alleen maar eens naar een niet ver hier vandaan wonende kennis, die al een jaar of wat een buldog bezit. Het is een langzaam groeiende en voor de naaste omgeving bijna onmerkbare procedure. Wat dat betreft ligt een vergelijking met de evolutie van een doorsnee boven- moerdijker tot een waare carna- valler voor de hand. Op een paar uitzonderingen na, is ook dat doorgaans een kwestie van tijd Neem de Gouden Klomp maar als voorbeeld Toen Leusden nog Hamersveld was - die goede, oude tijd - waren niet alleen hockey, verkeerslich ten, inspraak, rooie vrouwen, houtskeletbouw, bankgiro-cen trale en meer van die welzijnsele- menten, onbekende grootheden in ons dorp Dat gold ook voor het gekkenwerk en narrengedoe. door een drietal dorpsidioten - ex- cusez Ie mot - onder de fraaie benaming van carnaval elf jaar geleden van beneden de grote rivieren hier ingevoerd. Moet u nu eens kijken, waar dat grapte toe geleid heeft. Het handjevol gele- genheids-van-lotje-getikten is aangegroeid tot honderden zot ten en zottinnen Zij weten, gelukkig maar een paar dagen per aarvan gekkig heid niet hoe ze met een spijker in en een kamerbreed tapijt op hun kop aan worstjes op hun borstjes en een paard in de gang zijn geko men Wel zijn ze blij, dat hun neus van voren staat en niet opzij, om van bodemloze fluitketels, bloem kolen en aanverwant goed maar te zwijgen. Als piraten, trappisten, politici, oliesheiks en ander moei lijk volk hosseklossend achter een prins, die minstens een kalf met vijf poten, maar liever nog een duidendpoot moet zijn. Eén ding weet ik zeker en velen met mij vinden, dat je er even aan moet wennen. Wie echter een maal een klap met de molenwiek heeft gehad, begri/pt de achter grond van de mallotigheid, die o.m. geleid heeft tot de realisatie van nóg een activiteitencentrum en wel aan de Larie-laan (op het straatnaambordje staat foutief ks in plaats van e) in Leusden. Vri/wel niemand neemt er aanstoot aan. Integendeel en terecht, want wat is tenslotte onschuldiger dan een paar dagen per jaar op de carna- valstoer eens echt uit de dagelijk se beslommeringen te stappen? De Alaafgemeenschap is zo gek nog niet Z. Otlap. CARNAVALSPLINTERS SCHEREN. Vanochtend nog tij dens het scheren heb ik met be wondering gedacht aan de Gouden Klompers, die de aan het eerste ..lus trum" voorafgaande dagen hebben doorgebracht met het aankleden van de feesttent. De verwarming deed het nog niet en het was knap frisjes Alleen met heel hard werken kon men zich warm houden en het resultaat mag er zijn ijskoud geweldig! KORT. Het leven duurt maar kort en iedereen tracht die periode zo nuttig en aangenaam mogelijk door te bren gen Dat carnaval daartoe een steen heeft mogen bijdragen, bewees de geweldige drukte en bepaald geen kouwe drukte op het Gouden Klomper jubileumfeest. HONDERDELF. Een candidaat voor de ..Club van Honderdelf" wil lid, worden op afbetaling. Als e.e.a. gere geld kan worden, zal hij met speciale verwijzing naar het randschrift van de munt, honderdelf werkdagen lang een gulden laten overmaken op de rekening van de Gouden Klomp bij de Bank voor Toeters en Blazers aan de Biezenkamp BOERENDOZIJN. Zaterdagavond was omtrent een boerendozijn (da s 13 stuks) carnavalsprinsen uit bin- nen- en buitenland op audiëntie bij onze prins Goedgemutst, die bij al dat klatergoud en -zilver een uitste kend figuur sloeg. KAT. Ik begon met een pilsje en de bekende kat uit de even bekende i boom te kijken, maar kwam weldra ogen te kort om al het aanwezige i fraais te bewonderen. VERWACHTING. In blijde verwach ting (of moet ik afwachting zeggen9) net als kleine kinderen in de dagen van hoor-wie-klopt-daar-aan-het- raam waren veel carnavallisten reeds tijdig aanwezig om het entree van de massa prinsen en hun gevolg niet te missen STIL. Na verloop van tijd werd ik stil i van het lawaai, dat door de muzikale j decibels producerende groeperin gen ten gehore werd gebracht. U J denkt aan een grapje? Niks hoor, ik ben doodernstig, maar met twee le den van de EHBO en twee brand wachten was ik vrijwel de enige voor zijn werk in de feesttent aanwezige HEER OLIVIER. Het laatste gedeelte van de ..zoekgeraakte" miljoenen van Heer Olivier (of was het van ex-nota ris Josje Slis?) is in Leusden boven water gekomen In de GK-feesttent is dat geld in coupures van elf gulden —voor een deel gratis en voor de rest tegen een geringe betaling onder de carnavalvierders uitgedeeld. PELLEBOER. ..Koud en veranderlijk" luidde de weersvoorspelling van zo wel Jan Pelleboer als de Enkhuizer Almanak voor de dagen rond 21 fe bruari De weerprofeten hadden ge lijk het was zaterdag inderdaad verre van warm, maar met behulp van een regiment straalkacheltjes en verder op eigen energie van de carnavallis ten werd de temperatuur in de tent op de duur toch behaaglijk TWIGGY. Kent U Twiggy nog van een jaar of wat geleden op de TV? Wel, in een pantalon, waarin zij het nog benauwd zou krijgen, huppelde zaterdag een allerliefste donkerblon de Leusdense schoonheid over het ..parket" in de tent. HEREN. Hoewel er duidelijk .Heren" op de deur stond van een achter de tent staande wagen, gingen tiental len carnavalsgekken daar binnen om wat in te leveren Karei. Om zijn identiteit te bescher men noem ik hem Karei en met die Karei was het net zo gesteld als met het carnavalsgeld 's middags geel en in de avond- en nachtelijke uren blauw. J.B.F. Deze letters staan voor Jan Boeren Fluitjes en die waren aanwe zig in de vorm van een met de Kurke- trekkerè uit Dodewaard meegeko men boerenblaaskapel LEUK. Wie mij kent. weet dat ik in principe weinig om carnaval geef Zaterdag evenwel heeft dat onder- moerdijkse gedoe mij danig aange grepen Bloedernstig als ik ben vond ik het erg humoristisch en nog leuk TWEEDE ELFTAL De stroom feliciterenden hield maar niet op Evelien Blom - uit naam van de KPO - richtte haar dank in de vorm van rode rozen speciaal tot het tweede elftal" van de carnavalsclub gegaan door Frans Vlugt ('s middags nog een kruising tussen een postbo de en een telegrambesteller) als een van een hellebaard voorziene Suisse - een vroeger in r.k. kerken de jeugd nogal eens angstaanjagende ordebe waarder - en een aantal huppelde- pupkes kwam de ene prins na de andere met zijn hofhouding persoon lijk prins Goedgemutst feliciteren en onderwijl ontstond een levendige ruilhandel in eremetaal. De uit Keulen afkomstige Fedele Kölner op kop. gevolgd door de Amersfoortse Leutbroeken, de Mid- den-Nederlandfederatie en de zeer grote groep van de Puupenkoppen uit Achterveld met prins Frans Puup de zevende, dansmariekes en Raad van Elf. Daarna ging de prinseninva sie verder met de Hooglandse Eem- schuimers, de Valleituiters uit Scher- penzeel, de Kiezelfoorters uit de kei- stad, de Dodewaardse Kurketrekkers met een eigen boerenkapel, deTakt- fuivers uit De Bilt, de Keuters uit Hooglanderveen en de Zeister Slot- narren Alles bijeen meer dan een boerendozijn (13 stuks) carnavals toppers. De prinsen, die eerder op de dag daartoe geen gelegenheid had den gevonden, pakten toen uit met allerlei fraaie geschenken. Gezegd moet worden, dat de Gouden Klomp een zeer goede naam heeft bij de geachte concurrentie De hoeveel heid cadeaus en de bijbehorende mooie woorden spraken een duidelij ke taal. GRANDIOOS FEEST Het tweede deel van de avond was informeler maar werd door de inmid dels bereikte zeer plezierige stem ming een grandioos feest Slechts weinig niet rechtstreeks bij carnaval betrokkenen waagden een gang naar de tent. maar deste meer officiele persoonlijkheden deden verschrik kelijk hun best bij de polonaises en hospartijen Het gouden klomper geld rolde rijkelijk en met af en toe een toepasselijke spreekbeurt via het Metsijzer en optredens van de Leus dense dansmariekes vloog de avond voorbij. De zeer tevreden prins Goed gemutst. de GK-bestuursleden, de senatoren en de leden van de Raad van Elf haakten in op reeds eerder gesloten kennismakingen of maak ten nieuwe contacten Een nieuwtje m b.t de carnavalsoptocht van a s. zaterdag willen wij u niet onthouden. Het bestuur van de Gouden Klomp heeft niet minder dan drie paarden gestolen uit de gang van buurvrouw Jansen. Op die knollen doen voorzit ter George Dietrich, penningmeester enkele spelletjes gedaan worden. Het belooft die morgen een dolle boel te worden, zo belooft de leiding van Blijhof Ook de carnavalsmuziek zal niet vergeten worden Het kinderfestijn is om 12 uur weer afgelopen, zodat iedereen die dat wil de carnavalsoptocht nog voorbij kan zien komen Met lege handen gaan de kinderen trouwens niet naar huis Blijhof biedt ieder deelnemend kind een traktatie aan. die na afloop wordt meegegeven De toegang voor leden kost f 1.50 Niet leden betalen een guldentje meer. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Ook de speel- en rekreatleverenlglng Blijhof wil niet achterblijven als het carnavalsge- weld losbarst. Blijhof organiseerde in voorbije jaren al eens een boerenkool-met-worst- carnaval en een maskercarnaval. Dit jaar wordt het een rare-neuzen-car- naval. Kinderen in de leeftijdscatego rie van 6 tot 12 jaar zijn op zaterdag 28 februari van 10-12 uur van harte welkom in het clubhuis van de vereni ging, Ansfriduslaan 49. Verkleed ko men is niet verplicht, het mag natuur lijk wel. Het enige wat niet opgedaan hoeft te worden is een feestneus. De feestneuzen worden ter plaatse in elkaar geknutseld, waarna er nog Harry van Schaik en secretaris Bert Steman (die geen ruiterervaring heeft) de optocht te paard' P R.-man Rob van der Werve zal zich wel met zijn racefiets moeten behelpen Wie opgevallen is, dat de naam van Johan Mater, de ..stiefvader" van de Leusdense dansmariekes, nog niet is gevallen, mag weten, dat hij net aan een voetbalknietje is geopereerd Even heeft hij zich op krukken nog laten zien - hij kon er niet van buiten - maar helaas werd hem dat spoedig te veel Het feest was sneller voorbij dan velen zich konden voorstellen Ener zijds een goed teken, maar ander zijds is afscheid nemen van goede vrienden altijd naar Er was echter niets aan te doen en zo ging het lustrumfeest" met zeer geslaagd als kwalificatie de carnavalsgeschiede nis in Over elf jaar volgt de tweede editie. LEUSDEN/CENTRUM - Na de ge slaagde receptie werd de feesttent van de Gouden Klomp met vereende krachten gereed gemaakt voor de „reünie" van alle vaste medewerkers uit de afgelopen jaren in de vorm van een uitgebreide koffietafel. Met de circa 75 aanwezigen een hele brok werk. Als blijvend aandenken kregen de (oud)steunpilaren van de carna valsvereniging een speciaal voor het jubileum vervaardigde ereplak. Om 20.00 uur begon de grote feestavond. In de Roda-kantine was een ont vangstcentrum Ingericht voor de vele uitgenodigde prinsen en andere hoogwaardigheidsbekleders, waar van de meesten vergezeld van hun Raad van Elf, dansmariekes en wat dies meer zij. Een tijdelijke autobus dienst tussen Buiningpark en feest tent zorgde voor de verplaatsing van het carnavaleske gezelschap. In de tent was inmiddels de Bob East Showband begonnen met het op gang brengen van de benodigde sfeer. Straalkachels zorgden voor een redelijke en later zelfs voor een ruim voldoende temperatuur. Ce remoniemeester Piet Wendel nam de honneurs voor de „thuisclub" waar en stuk voor stuk kwamen de gast- groepen met daar tussendoor de ..losse" feestgangers binnen. Vooraf leven geroepen jeugdcommissie- nieuwe-stijl slaagde voortreffelijk en iedereen was verplicht vrijwillig ver kleed. In de loop van de vooravond is ook de Jeugdraad van Elf van de Gouden Klomp een uur op visite geweest bij de carnavallende zwemmers. Onder leiding van p r-man Rob van der Werve. die in de haast met twee rechterhandschoenen verscheen Jeugdprins Maarten las een 10-punts proclamatie voor en besloot met de hoop, dat heel Leusden die vrijdag avond naar de haaien (of Haaien?) zou gaan. Zelfs prins Goedgemutst kon zich later op de avond nog even vrijmaken uit zijn voorbereidend werk t.b.v. het jubileum van zaterdag Rond 22.00 uur voerde hij kort het hoogste woord LEUSDEN/CENTRUM Ook de Haaien hebben carnaval gevierd. Vrijdag was het zwembadrestaurant, net als in Limburg en Brabant ont daan van al het „overtollige" meubi lair, één grote pretruimte. Wat het eerste deel van de avond betreft, werd met een goeddeels op ene An- dré van Duin afgestemde disco door lopend gehost. Vooral de beenspie ren kregen zo een flinke alternatieve training. De carnavalsavond begon met de jongste jeugd en naarmate het later werd, waren de leeftijden van de deelnemende Haaien hoger. De eer ste activiteit van de onlangs in het

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7