Pinkeltje geholpen )uderen oordeel zelf Ge varieerde expositie van Loysden in 't Hamersveld INGEZONDEN BURGERLIJKE STAND ieusder krant leüsUen I Vergadering Raad. I DINSDAG 24 FEBRUAR11981 Loep op Leusden LEUSDEN/CENTRUM - De onlangs in deze krant geuite noodkreet van peuterspeelzaal Pinkeltje is verhoord. De firma Schoonhoven, die in Leusden o m. heel wat grondwerk heeft) verzet, had een stapel of wat tegels over. een flinke vracht zand en een paar handige jongens, die in een mum van tijd de modderpoel tot een fraai tegelplat hebben omgetoverd. Pinkeltje is fijn geholpen! Met oelangstelling lees ik de serie „De mens in zijn werk" Het laatste artikel (19 febr.) heeft mij getroffen door de grote letters: n.l .Bewoners laten weten dat ze er nog steeds bij horen". Ik begrijp goed wat de heer Hilhorst bedoelde, maar is het niet erg, om ouderen te MOETEN wijzen dat ze „er nog bij horen"??'' Welke reden zou er zijn om er niet bij te horen9 Op dezelfde dag. dus 19 febr. lees ik. fook met grote letters: „A.O.W ster ren op tournee „in de Telegraaf". Hierin staat dat 14 amateurspelers net een gemiddelde leeftijd van 75 jaar een tournee maken door Spanje, om overwinteraars uit hun verveling te halen met 2 blijspelen Zou ik nu in vergelijking met het artikel in de Leusder Krant moeten vragen waarom dringen deze men sen zich zo op9? waarom willen zij in de belangstelling? Ik ben er van overtuigd dat alle twee de vragen onjuist zijn. maar wel een diepe achtergrond hebben. Deze achtergrond is tweeledig, na melijk A Men laat zich wegdrukken door de maatschappij vanwege de leeftijds grens van 65 jaar, of B. Men blijft zich zelf, en heeft lak aan de door „MEN" gestelde grenzen. Zij die steeds duidelijk gemaakt moeten worden „je hoort er nog bij", zitten wel aan de verkeerde kant Het is wel vaak te begrijpen dat deze gedachtengang ontstaan is. Hoe vaak zien we in de samenleving de achterstelling van ouderen. In de sociale wetten, de totale wetgeving, de verzekeringsmaatschappijen en ga zo maar door. zien we dat bewust en ook soms onbewust de ouderen weggedrukt worden, liefst vergeten, of onzichtbaar gemaakt. Veel onbegrip is er ook om en over ouderen door onwetendheid Zou men nooit denken: die leeftijd zal ik ook ooit hebben9 Deze gedachten in dankbaarheid of soms in verbitte ring? De ouderen hebben vaak meer dan 50 jaar hard gewerkt en vele in ar moede hun gezinnen, dus de maat schappij, helpen opbouwen, zeer ze ker helpen herbouwen na 1945 Velen zijn uitgeblust door teleurstel ling, tegenslag en onbegrip Daarom zijn velen gaan denken na mij de zondvloed, of wat kan ik er nog meer aan doen Laat mij maar m'n laatste jaren of dagen aftellen Deze gedachtengang is niet hun LEUSDEN- Wellicht is nu de tocht in het winkelcentrum Hamershof verminderd sinds er vorige week een koepel boven de passage is geplaatst. Of ik blijf me zelf, ik laat me geen stempel opdrukken, ik maak zelf wel uit hoe of wat zonder aanwijzing van boven af. Ik weet het wel, de grootste schreeu wers worden het best gehoord. Schreeuwen is onze mentaliteit niet. zeker op onze leeftijd. VERGEET echter niet, dat men dan zelf meewerkt aan wegdrukken, niet meetellen en nog erger, men werkt mee aan de nu bestaande onrecht vaardigheid Ouderen oordeel zelf. waar sta ik, waar wil ik staan, aan welke kant. Pas daarna heeft men recht van spreken of slikken. GEBOREN 15 febr '81Maurice, z.v. W. Reijersen en W. Willekers. 11 febr '81. Keppel, Jacob, geh met K Gans. oud 83 jaar. 14 febr. '81: Grote Gansey, Berendi- na. oud 88 jaar. 18 febr '81: Schaepman, Theodora Antonia Maria, wed v. A H I Kra mers, oud 81 jaar kijk op kunst wel organisatorisch als leerstofin- houdelijk Binnen de groep werkt ieder kind op z'n eigen niveau. De begeleiding van de kinderen gebeurt daarom ook zeer individueel. Het gaat ons echter iets te ver om onze vorm van onderwijs in de geza menlijke scholen advertentie van dis dag 17 februari te omschrijven als Montessorik-onderwijs. te meer om dat naast het individueel bezig zijn, het sociale aspect een zeer belangrij ke plaats inneemt op onze school Wij zouden het daarom op prijs stellen, dat u in de komende uitgave van uw krant een rectificatie opneemt om deze hinderlijke zetfout recht te „zetten". Voor de goede orde vermelden wij hieronder nog eens ons adres geen Uilenhove maar Uilenhoeve 39." Waarmee wij er op vertrouwen dat I de zetfout inderdaad is rechtgezet. En maken wij tevens van de gelegen heid gebruik om voor het slordige zet- en correctiewerk onze veront- schuldigingen aan te bieden. MONTESSORISCHOOL Ontvingen wij van mevrouw R. van den Berg-Zittema en de heer R. van den Engel, respectievelijk hoofdleid ster kleuterafdeling en hoofd afde ling lagere school van de montesso- rieschool 't Ronde, het volgende schrijven Geachte Redaktie, Zoals bekend streeft het Montessori- onderwijs ernaar zo direkt mogelijk in te spelen op de persoonlijke be hoeften van het kind. Daarvoor biedt onze school vele mogelijkheden, zo- schuld. wel van de maatschappij met z'n te weinig gevoel voor hen die het mogelijk maakten in een weer opge bouwd land te leven in rijkdom en weelde Nu kan men zeggen: en de werke loosheid dan, en de andere zorgen van nu? Ook dat hebben de ouderen aan de lijve ondervonden, dus kom niet met zulke verhalen aan. want dan zouden zij nog veel meer kunnen vertellen. Jammer is het echter dat zo veel ouderen zich in de hoek LATEN zetten. Het zelfsrespect en de lust er bij te horen is gewond, geslagen, en zij kunnen hier niet meer tegen op en berusten maar zwijgend De A.O.W sterren hebben goed be grepen dat zij het zelf moeten doen Hun eigen leven inrichten naar leef tijd en lichamelijke vermogen Zijn deze mensen dan een last voor de maatschappij9 Of brengen zij ge luk in het leven van anderen en van zich zelf. Zij laten zich niet in een dode hoek drukken, zij laten zich niet aanleunen van ze horen er ook nog bij. (met de klemtoon op nog) Neen zij laten zien aan de mensen om zich heen dat ze er zijn, willen leven zoals zij willen zon der opgedrukt stempel. Zij wensen niet afgesch even te wor den door anderen Zij beslissen zelf, hoe te leven Maar ja, heeft men eenmaal grijze of weinig haren, of loopt men met een stok, dan is het afgelopen. Meetellen is er niet meer bij Vergeten is dan wel dat b.v. in Leus den de bevolking bestaat uit een groep van 60 jaar en ouder van totaal 9y2%. Kan deze grote groep zomaar af geschreven worden Deze vraag is voor de ouderen zelf, wat doe je waar hoor je bij? Bij de groep van laat maar. het hoeft niet meer9 DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Woensdag 25 februari 9.00 uur: handwerkhobbyclub, De Moespot Donderdag 26 februari 13.30 uur: I bejaardensoos, Ons Gebouw Donderdag 26 februari 20.00 uur: K P J Discussieavond, De Moespot LEUSDEN CENTRUM EN ZUID Dinsdag 24 februari 20.00 uur: Verga dering werkgroep RO/CML, raads- j zaal, Hamersveldseweg 2. Woensdag 25 februari van 20.00 tot 21.30 uur: Voorlichtingsmarkt over onderwijs, voorlichtingscentrum ge- I meente, Zwarteweg j Donderdag 26 februari 19.30 uur: KOEPEL IN HAMERSHOF met dank voor de toegestane ruimte in de krant. L Bunnik Wierickewijk 40 Leusden. OVERLEDEN 11 febr. '81 Sandfort, Anna Maria Adriana, wed. v. P. C. Lammens, oud 85 jr. GEHUWD 16 febr '81: W. J P. H. Smulders en M. R. Marqui. ne kleurmuancen en -overgangen voor het water en de lucht. De rotsen zijn meer tekenkundig opgevat, en steken te sterk, als geknopt, tegen de lucht af. Er moest zelfs dekwit ge bruikt worden om weer wat openheid voor het opspattende water te verkrij gen Rietje Wisman is specialiste in het huisdierschilderen. De Ierse setter- klub vroeg haar de prijswinnaar te schilderen Zo krijgt ze vaker op drachten van mensen, die hun huis dier vereeuwigd willen zien. Ze schil dert de dieren naar foto's Van haar zag ik dit keer een alleraardigst poes je Ton Sparink is de magisch realist in het gezelschap Hij situeert zijn onderwerpen graag in een onheil spellende sfeer. Een oude boom met grillige kale takken krijgt iets heel dreigends doordat deze zich aftekent tegen een hemel, die niet veel goeds voorspelt Om de onheilssituatie te aksentueren wacht naast de oude boom een roofvogel zijn kans af Van Klaasje Visser zag ik een akwa- relletje van een Zweeds meertje. Op tekenachtige wijze opgevat. Met een roeibootje aan de kant van het water Goed in de begroeiing ingebed. In de verte zijn twee berkeboompjes door het aangeven van de lichte stamme tjes apart neergezet. Als blikvanger dient de goed geakwarelleerde stam van een grote berkenboom. U hebt twaalf dagen de tijd om naar het werk van „Loysden" te gaan kij ken. Neemt u even de tijd voor een bezoekje aan ,,'t Hamersveld ANCO MALI bruikt oe achterkant van het schil derskarton voor een stilleven met witte kan en schaal met fruit. Door dit gebruik van het karton spreekt de straf geruite struktuur ervan wel heel erg dóór de schildering heen Alsof het om een stramien ging voor een borduurwerk in kruisjespatroon. De schaal, het fruit en de bloemen ko men, ook in de ruimte, goed tot hun recht De lichte kan op de achter grond is vooral door het niet voldoen de naar de zijkant aftemperen van de lichtval te veel in het platte vlak ge bleven De ruimte, die de kan in beslag neemt, is te klein voor de gesuggereerde boiling. Van Jeane Huis in 't Veld zijn er ook verdienste lijke houtsnijwerkjes te zien Een madonna, die het kind in haar lange haardracht heeft vervlochten. En een kind dat de handen naar de moeder uitstrekt om te worden opgetild Bram Schouten houdt het bij de schepen en de zee De jaarlijkse reünie van ronde en platbodem jach ten". Golven en wolkenlucht zijn ge varieerd geschilderd. Wat meervaria- tie in de lichtsterkte van de donkere zeilen en de bootlichamen zou de levendigheid van de schildering ten goede komen Deze zijn te mono chroom donker van kleur. Vooral de zeilen zouden wat licht kunnen van gen, waardoor hun stofuitdrukking zou winnen. Van Diny Pot zag ik een stilleven met anemonen, goudsbloemen, paarse klaver. Tegen grijze achter grond, in grijze lijst ingekaderd Goed geschilderd in het traditionele genre. Moeder en kind van Joop de Groot is levendig geschilderd, in prettige kleuren. Een jonge moeder drukt een naakt kind tegen zich aan. De achter grond suggereert een zonnig land schap Vooral ook mooi geschilderde gezichtjes, en natuurlijke „haarpar- tijen" Theo Uilenbroek laat onder andere de akwarel „Zuid-Engeland" zien Een donkere rotskust met opspat tend water in witte schuimkoppen. Goede kleuren en sfeer Kwa opvat ting en techniek valt de akwarel in twee delen uiteen De linkerpartij is typisch waterverfachtig met heel fij- LEUSDEN - De Leusdense vereni ging van zondagsschilders, „Loys den", gaat van maandag 2 tot en met vrijdag 13 maart eksposeren in het bejaardencentrum 't Hamersveld aan de Asschatterweg 34. Het publiek kan er de gehele dag, van 's morgens ongeveer half tien tot 's avonds onge veer half tien, terecht om de tentoon stelling te bekijken. Van de tien leden laten negen ichilder-enthousiasten hun werk zien. „Loysden" is een gezellig jroepje van schilderende Leusde- baars, dat zo nu en dan bijeenkomt. Hiet om les te nemen, maar om es te >espreken hoe ze individueel aan de jang zijn 't „Hoedoejij dit Hoe los jij lat op" is dan niet van de lucht. Mevrouw Klaasje Visser-Alkema zegt „Zo'n ekspositie is een enorme stimulans. Die heb je altijd wel nodig Soms doe je een tijdje niets, en door zo'n ekspositie ga je weer aan de gang. Het leuke is, dat er bij „Loysden" absoluut geen rivaliteit bestaat De één verkoopt veel, de ander minder. Maar dat is geen punt. Ik hoop ook, dat dat zo blijft'" Mevrouw Visser wil ook graag kwijt, dat „Loysden" de stichtingen en instellingen, waar de vereniging mag eksposeren, enorm dankbaar is. Geschikte ekspositieruimte is moei lijk te vinden. Eksposeren kost veel geld „Loysden" stelt het dan oók zéér op prijs, dat het werk van de leden zo nu en dan in belangeloos beschikbaar gestelde zaalruimten mag worden tentoongesteld. In willekeurige volgorde wil ik graag iets zeggen over het werk van de leden in de kleine vóór-ekspositie. die ik kon zien. Alexander Zuiderwijkzal onder an dere een in olieverf geschilderde im pressie laten zien, die hij in Limburg opdeed Het is een breed met het paletmes uitgewerkt landschap, ge schilderd op een paneeltje, dat over een onderschildering beschikte. Het bruinpaarse veld is met voren door trokken Twee hooischelven vormen er het aksent van De tegenover lig gende berm, met sporadisch op gaand struikgewas, gaat over in een heuvel. Groot gehouden van opzet Goed van kleur. Jeane Huls In 't Veld-Kerkhof ge-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9