„Een vlucht regenwulpen", uitstekende tragi-komedie van Ate de Jong Terence Hill als supersmeris: een superman in uniform Maarten 't Harts jeugdsyndromen speels verfilmd <en DONDERDAG 26 FEBRUAR11981 IeusJet krant kijk op de film 12 AMERSFOORT - Deze week de beloofde beschouwing over de nieuwste Nederlandse film ,,Een vlucht regenwulpen" van Ate de Jong. Verder zitten we al bijna weer in de krokusvakantie en dat betekent vermaak voor de jeugd met Terence Hill als „De Supersmeris", een nieuwe komische film, waarin Terence Hill over superman-achtige krachten blijkt te beschikken, wat na tuurlijk leidt tot de meest absurde situaties. Een uitstekende Franse film staat op het programma „Le dernier métro" van Francois Truffaut, terwijl in Duo 2 „De strijd der Giganten" wordt geleverd, een niet onaardige mixing tussen karate, vrij worstelen en een zeskamp voor gevorderden, zich afspelend in de Verenigde Staten en dat is weer eens wat anders dan Hongkong. Geprolongeerd werden „Dressed to kill (Grand 1). „Een vlucht regenwulpen" (Grand 2), „Flying High" (niet weg te branden! in Grand 4). ..Being There" (Grand 5) „The Aristocats (Grand Matinee), „The Blue Lagoon" (Cinema 1). „Flash Gordon" (Cinema 2) „De bende van hiernaast" is nog steeds in twee matinee voorstellingen van Cinema te zien en zoiets overkomt een Nederlandse |eugdfilm zelden. De kindervoorstellingen op zaterdag- en woensdagmiddag wordt deze keer gevuld met een muziekfilm met de groep „Kiss" en dat vind ik niet bepaald een beste keus Zeker niet voor de wat jongere kinderen, tenzij ook zij gek zijn op keiharde muziek. Overigens wordt de naam van de groep aan het eind geschreven met de SS-runentekens en zoiets laat bij mij zonder meer de haren recht overeind staan Overigens helemaal duidelijk wordt niet wélke film wordt bedoeld. Mocht het de film „Kiss in attack of the Phantoms' zijn. dan is de film gekeurd op 12 jaar en niet voor alle leeftijden. Maar dit terzijde. EEN VLUCHT REGENWUL PEN Het maken van een Nederlandse speelfilm is een riskante bezigheid. Zeker als een boek van eigen bodem als basis dient en zeer zeker als daar voor een literaire bestseller wordt gekozen zoals „Een vlucht regen wulpen" van Maarten 't Hart. De praktijk heeft bewezen, dat de Neder landse literatuur per definitie onge schikt moet worden geacht voor een redelijke verfilming. Dat komt omdat onze Nederlandse schrijvers be paald niet uitblinken in wat men noemt „verhalend schrijven", enkele uitzonderingen zoals Vestdijk, daar gelaten. En een goed plot zoek je vaak vergeefs bij hen. Een film als „Kort Amerikaans" van Guido Pie- ters was helemaal niet onaardig, maar ging toch ten onder aan een Terence Hill en Ernest Borg nine in Supersmeris". HET GEHEIM DAT JE DEELT De man in de zwarte cape snelt door het kale huis langs een ver baasde kerel, die dat elke avond meemaakt en er niks van snapt. Geren op de trap en ja hoor, weer mis. Een kale kamer, een haard vuur en een schilderij waarop die dolende ridder Het geheim dat je deelt met Sandeman. Ik word altijd eventjes niet goed als ik die nep-thriller zie. Niks geen geheim Gewoon energieverspilling door die haard te laten branden in een kale, onbewoonde kamer Zeker alleen maar aangestoken om die fles sherry op temperatuur te hou den. Echt, ik word daar niet goed van. Neem een glaasje sherry, knap je van op, zeggen ze dan. O ja Nou, mij niet gezien hoor Dét is vast het geheim die je deelt met Sandeman: je krijgt er een kater van. Komt er opeens zon enorme woesteling de kamer in met een stofzuiger in z'n hand. Te gek Schreeuwt tegen de wind in dat ie zo n sterke stofzuiger heeft mee gebracht uit Noorwegen Tja, denk ik dan, je staat daar nou wel flink de Viking uit te hangen met je onver woestbare stofdinges, maar mooi dat je een beetje te laat komt met die opruimerij. Eeuwen te laat. Had je moeten doen toen die collega 's van je huishielden in ons vader landje en ook dachten dat alles on verwoestbaar was en het uitpro beerden. Allemaal puin. Had jij mooi kunnen ruimen, noorman! Over stofzuigers gesproken Welke maffe idioot gaat nou tijdens zijn trouwdag op de stoep van het stadhuis staan schreeuwen dat ie een bepaald merk stofzuigers zo goed vindt? En die ambtenaren, taxichauf feurs, getuigen, de hele ratteplan mee staan joelen. Zeker geld no dig om de bruiloft te kunnen beta len. Een dagelijks voorkomend ta fereeltje op de stadhuisstoep En dan heb ik het nog niet eens over die idioot, die zo'n fles staat uit te wringen met z'n gezicht op donderen Meneer heeft gewoon vergeten om een nieuwe fles ket chup te halen. Moet niet zo zeuren BahI Net een klein kind dat z'n zin niet krijgt Bovendien, ketchup in een plastic fles moet ik toch al niet Gewoon eerlijk glas kan d'r zeker niet meer af! En als die piasgootjes op de proppen komen moet ik altijd heel erg nodig. Kan er niks aan doen. En dan denk ik gewoon aan de kalimijnen in Frankrijk. Die gebrui ken ook piasgootjes, rechtstreeks de Rijn in. En die gekke moeders maar juichen over die ingenieuze piasgootjes. Verdorie, nou moet ik alwéér. Helemaal bont maakt die slun gel uit die quiz het. Komt met een hele boel pakken van één of ander spul de keuken binnen. Met een gezicht van: kijk mij eens eventjes flink wezen. Doet z 'n vrouw de kast open en ja hoor: d'r hele kast al vol met die pakken. Mooie geëmanci peerde jongen, hoor Eventjes vrouwtje helpen Maar mooi niet eventjes in de keukenkast geke ken of het misschien wel nodig was Verwaande kwast! Dag hoorI Zou ons aller Zeeuws meisje fris en vrolijk tot ons roepen, als ze ons de margarine weer heeft aangesmeerd die we toch niet ne men, omdat we in de supermarkt vaak gewoon de goedkoopste soort er uitpikken Sherry uit een fles persen via een piasgootje de keukenkast in en het dan op laten zuigen door Erik de Noorman. En daar maken ze dan weer margarine van Eer lijk, ik begrijp er niks van. Ik denk dan ook, dat het allemaal heel erg geheim is. En dat willen die linke longens van de reclame met nie mand delen Zelfs niet met Sande man. Want misschien dat we er dan écht een kater van krijge- n DOOR BERT VOS zers van ..Een vlucht regenwulpen zit ten zonder meer in een nadelige positie, omdat Ate de Jong de struktuur van het boek nogal rigoreus heeft aangepakt om toch enigszins een goed lopend ver haal te krijgen De mijmeringen (de mo nologue interieur) van de hoofdpersoon Maarten heeft de regisseur knap weten op te vangen door een alter ego in te voeren, die in beeld gesprekken voert met de hoofdpersoon. De herinnerin gen aan het verleden - die in het boek konstant de sfeer bepalen - heeft hij in vloeiende overgangen naar flash backs weten in te passen. Geen vervangende overvloeiers, hooguit een kleurveran dering Heden en verleden lopen wel door elkaar heen (soms letterlijk), maar de kontinuering van het verhaal wordt daardoor niet (teveel) aangetast. De hoofdpersoon krijgt daardoor relief en zijn handelingen worden daardoor wèl duidelijker. ,,Een vlucht regenwulpen" is in de handen van Ate de Jong bijna een volle dige komedie geworden Ik zeg bijna", omdat ook De Jong niet ontkwam en de soms nogal zware ondertonen, tot ui ting komend in de calvinistische sfeer van het verleden, van de jeugd van Maarten Hoewel ik soms vond, dat die elementen wat al te zwaar waren aan gestipt. is Ate de Jong desondanks ,er in geslaagd om tot een goed gedoseerde compositie gekomen van zware en lich te tonen. Vooral in het begin is ..Een vlucht regenwulpen" een vrolijke film als de hoofdpersoon Maarten in een droom door de Allerhoogste wordt mee gedeeld, dat hij nu eindelijk maar eens aan het nageslacht moet gaan denken Maarten en zijn assistente in ,,Een vlucht regenwulpen Dat het tenslotte toch lukt met de zus ter van zijn jeugdliefde, is een overwin ning, een afscheid nemen van zijn verleden, zijn jeugd, een afscheid ne men ook van een toch wel aanwezig Oedipus-complex. omdat Maarten er pas in slaagt, als zijn moeder is overle den Die verbinding tussen heden en verleden is steeds tastbaar aanwezig door de moeder „En," vraagt het meis je, erg nieuwsgierig, ,,hoe vond je het nou?" Een Maarten antwoordt naar waarheid: ,,lk dacht dat ik dood zou gaan Dat ,.Een vlucht regenwulpen" als film zo succesvol is geworden, is niet in de laatste plaats te danken aan de voor treffelijke dubbelrol van Jeroen Krabbé (als Maarten èn als zijn alter ego). Deze jeune premier van de Nederlandse film, die naar eigen zeggen Amerikaanse alle Nederlandse speelfilmmontages gezegd kan worden. Wat overblijft is de naar mijn opvattin gen te zware rol, die het onverwerkt calvinistisch verleden in ,,Een vlucht re genwulpen" krijgt toebedeeld. Maar ibuo - nogal dreutelig calvinisme zonder enige diepgang. „Lieve Jongens" van regisseur Paul de Lussanet mocht zich evenmin op een grote be langstelling verheugen, ook als is Gerard Reve dan een echte volks schrijver... Kortom: een riskante onderneming voor Nederlandse filmers om de produkten van hun schrijvende literaire broeders tot on derwerp van hun film te kiezen. Zelfs Wim Verstappen, die nu twee boeken van Simon Vestdijk verfilmde, heeft niet dét succes geboekt als werd ver wacht. En dat, terwijl de romans van Vestdijk zich wel degelijk lenen voor een filmische benadering. Des te meer is het een knappe pres tatie van de jonge Nederlandse regis seur Ate de Jong {17), die „Een vlucht regenwulpen" van Maarten 't Hart zelf tot een bruikbaar scenario omwerkte en daar tot ieders verrassing een erg ple zierige. sfeervolle film van maakte Want plezierig is deze nieuwste Neder landse filmproduktie zeker, ondanks enkele fundamentele bezwaren die ik überhaupt heb tegen onze vaderlandse literatuurbedrijvers. Bezwaren, die ook in de film zitten gebakken. Als je afgaat op de inhoud van onze literatuur, dan zou je moeten konklude- ren, dat onze hedendaagse schrijvers behept zijn met jeugdsyndromen die hen maar niet los willen laten, met calvi nistische en andere op het geloof geba seerde frustaties En dat willen ze he laas weten ook. Ze schrijven dat van zich af in een „roman" en als dat niet in één keer lukt, gooien ze er daarna nóg een paar romans tegen aan. Die auto biografische aspekten storen mij ten zeerste en dat is ook de reden, dat ik de vaak met verve op schrift gestelde le venservaringen niet tot mijn favoriete lektuur reken Ook „Een vlucht regen wulpen" was dus duidelijk niet aan mij besteed. Dat heeft tot gevolg, dat ik tamelijk onbevangen - zij het met enig gezond wantrouwen - de verfilming door Ate de Jong heb aanschouwd En ik moet zeg gen, dat ik me daarbij geen moment heb verveeld. Onze jongste regisseur van Nederland heeft de vrij moeilijke opga ve om een praktisch onverfilmbaar boek om te zetten in een speelfilm, uit stekend weten te volbrengen. Sterker nog: het is één van de beste Nederland se films van de laatste tijd geworden. Bij deze beoordeling moet je er dan wèl van uitgaan, dat ik het boek zelf niet heb gelezen en een poging daartoe na enkele hoofdstukken heb aestaakt. Le- De hoogstverlegen Maarten, die tot dan weinig of geen kontakt heeft gehad met vrouwen (laat staan op sexueel gebied) moet nou maar eens spijkers met kop pen slaan „Gaat heen en vermenigvul digt u" is het oeroude credo waarmee Maarten de „wereld" wordt ingezon den. Om de zaak wat te versnellen wordt er meteen bijgezegd, dat maar zeven dagen tot zijn beschikking staan Slaagt hij niet in zijn opdracht, dan zal hem dat z'n leven kosten Een uitstekend uitgangspunt om een komedie op te baseren en de eerste drie kwartier is „Een vlucht regenwul pen" dan ook een regelrechte komedie, waarbij de soms dramatische onderto nen allerminst domineren. Maarten is een verlegen celbioloog, een kamerge leerde, die maar weinig feeling heeft met het soms frivole, maar toch wel bur gerlijke wereldje om hem heen. Hij zorgt voor zijn doodzieke moeder (zij heeft kanker) en op zijn laboratorium houdt hij zich driftig bezig met onderzoekingen op het gebied van „kloonen", het ver menigvuldigen van levende wezens zonder bevruchting. Zijn pogingen om aan de vrouw te komen, om op z'n minst een keer met een vrouw in bed te raken, zijn tot mislukken gedoemd, ook al doet z'n play boy-achtige alter ego alle moei te om hem de regelen der kunst bij te brengen Op het laatste moment klapt Maarten gewoon dicht en laat het juiste ogenblik ongebruikt voorbij gaan. Dat levert tal van komische situaties op, die zonder enige overdrijving, zonder grof te worden, door Ate de Jong in beeld worden gebracht. aanbiedingen heeft laten varen voor de ze dubbelrol, overtuigt, zowel als Maar ten als zijn alter ego Geen opgelegde mannetjes-makerij, geen typetje, maar een erg aansprekende natuurlijkheid Daarbij komt, dat ook alle bijrollen die natuurlijkheid hebben, die zo bepalend kan zijn voor het slagen van een speel film ..Ik ben de beste acteur-regisseur van Nederland" schijnt De Jong in een interview tamelijk arrogant te hebben gezegd. Niet de beste misschien, maar wel'een'erg goeie. Je voelt, dat de ac teurs en actrices met veel plezier heb ben meegewerkt aan deze film en de prestaties zijn er dan ook naar Marijke Merckens als de moeder, Henriette Tol als Zus, Claire Wauthion als Adrienne, Huub Rooymans als Jakob, die in te- - genstelling tot Maarten geen last heeft van verlegenheid ten opzichte van vrouwen, Willeke van Ammelrooy als Martha, de jeugdliefde van Maarten en Rijk de Gooyer als militante boven meester: het zijn allemaal stuk voor stuk prima vertolkingen. Zoals gezegd: de beste Nederlandse speelfilm van de laatste tijd, een plezie rige tragi-komedie, gemaakt naar een bijna onverfilmbaar boek. Met sfeervol le muziek van Laurens van Rooyen en camerawerk van Paul van den Bos, die het fraaie Hollandse landschap van het Westland in erg mooie beelden en sfeerbepalend deel uit laat maken van het verhaal. De montage van Edgar Burcksen mag ook niet onvermeld blij ven, want die is uitstekend, wat niet van daar zullen we voorlopig wel niet aan kunnen ontkomen als het gaat om het verfilmen van onze eigen literatuur. (Grand 2. 12 jaar). SUPERSMERIS Het is al bijna weer krokusvakantie en ook daar houden de bioscoop exploitanten rekening mee. Vakantie voor de jeugd en net ais bij de grote re vakanties wordt dan gezocht naar passende films voor het wat jeugdi ger publiek. Komedies, lachfilms, slapstick, dus. Dit jaar viel de keus op „Super snooper" (Supersmeris) met de befaamde komiek Terence Hill in de hoofdrol als de politie agent, die alles kan dankzij zijn nu cleair verworven krachten. Overi gens is ook binnenkort een nieuwe komedie van z'n oude makker Bud Spencer te verwachten in de tweede aflevering van de sheriff, die ze al weer ziet vliegen. (Why did you pick on me). Terence Hill speelt de rol van Dave Speed, een aardige politie-agent in het zonnige Miami. Door een toeval komt hij in het bezit van para-normale krachten Hij kan om een hoekje kijken, tilt hele vrachtwagens moeiteloos op, laat klok ken draaien, biljartballen rollen zoals hij dat wil, springt van een hoog gebouw om netjes op z'n voeten terecht te ko men. Kortom Dave is gewoon een su perman in uniform. Hij heeft eigenlijk maar één probleempje Al zijn super krachten laten hem beslist in de steek op het moment dat hij oog in oog komt te staan met de kleur rood. Dan wil niks meer lukken. Zijn maat, sergeant Willy Dunlop (een prima rol van Ernest Borgnine) heeft het er maar moeilijk mee. Bovendien zit hij ook met een probleempje; hij is stapel gek op de fraaie filmster Rosy Labou- che (Joanne Dru). Bovendien liggen beide heren in de clinch met een plaat selijke gangster Torpedo (Marc Law rence) die de stad overspoelt met valse bankbiljetten. Maar met alle bijzondere talenten van onze supersmeris, komen ze al gauw op het spoor van de biljetten en dan zijn de poppetjes aan het dan sen. Dat het allemaal best voor elkaar komt, behoeft geen betoog. Dave kan dan zijn Evelyn (Julie Gordon) in zijn armen sluiten en de gangsters in de boeien Zo hoort het ook, nietwaar? „Supersnooper" is een lekker ont spannende film, zoals we van regisseur Sergio Corbucci kunnen verwachten, die zijn sporen inmiddels heeft verdiend op het gebied van aktiefilms èn kome dies. Geen bijzondere uitschieter maar met voldoende spanning en vertier om de anderhalf uur plezierig door te ko men zonder je te vervelen. En wat is er geweldiger voor de kinderen dan een dorpsagent die alles kan? (Grand 3, alle leeftijden). LE DERNIER METRO „Le dernier metro" is de nieuwste film van de bekende Franse regis seur Francois Truffaut, die vooral be kendheid verwierf met films als „Tl- vervolg op pagina 13 filmagenda Gerard Depardieu en Catherine Deneuve in ..Le dernier Metro Filmagenda voor Amersfoort van donder dag 26 februari t/m woensdag 4 maart. Grand 033-14632 Grand 1. Dressed to kill. 16 jaar. donderdag en vrij dag 13 30 - 18.30 -21.15 uur. Overige da gen 18 30 - 21.15 uur. Grand 2. Een vlucht regenwulpen. 12 jaar, dagelijks 13.30 - 18.30 - 21.15 uur Zondag 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur. Grand 3, Supersmeris. Alle leeftijden, da gelijks. 13 45 - 18.45 - 21 30 uur. Zondag: 13.45 - 16.15 - 18 45 - 21.30 uur. Grand 4, Flying High. Alle leeftijden, dage lijks 14 00 - 19.00 - 21 45 uur Zondag 14.00 - 16.30 - 19.00 - 21.45 uur Grand 5. Being there. Alle leeftijden, do. vr. za. ma. wo. 14.00 - 19.00 - 21 45 uur. Zon dag 14.00-16 30-19.00-21.45 uur Let op dinsdag 14 00 - 18 30 uur. Grand Matinee. The Aristocats. Alle leeftij den. za. ma. di. wo 13.30 uur. Zondag 13.30-16 00 uur. Cinema 033-18900 Cinema 1The Blue Lagoon. Alle leeftijden, dagelijks 13 45 - 18.45 - 21.30 uur. Zondag 13.45 - 16.15 - 18 45 - 21.30 uur Cinema 2, Flash Gordon. 12 jaar. donder dag en vrijdag 13.30 - 18.30 - 21 15 uur Overige dagen: 18 30 - 21.15 uur Cinema matinee. De bende van hiernaast. Alle leeftijden, za ma. di. wo.. 13.30 uur. Zondag. 13.30 - 16.00 uur. Euro 033-33655 Euro, Le dernier métro. 16 jaar. za en wo 18 45 - 21 30 uur Zondag 13.45 - 16 15 - 18 45 - 21 30 uur Overige dagen 13 45 - 18.45 - 21 30 uur. Euro. Kiss. Alle leeftijden, za. en wo.: 13.45 uur. Duo 033-16572 Duo 1Casanova. 18 jaar Dagelijks 14 15- 19 15 - 21 30 uur Zondag 14 15 - 16 30 19.15 - 21.30 uur Duo 2. Strijd der giganten. 16 jaar. dage lijks 14 00 - 19 00 - 21.15 uur. Zondag 14.00 - 16.15 - 19.00 - 21 15 uur Duo 1Hot honey. 18 jaar. vrij. en za: 24.00 uur. Duo 2, Opdracht voor vijf veroordeelden 16 jaar. vrij. en za.: 23.45 uur.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 12