Singel, straten en hofjes in Claeverenblad Wildenburg L w-x\. llilïl l n ni m I iu uya pc Q[JP ry-n\i j r-t i 1 1 ^1 J Opvallende verkeersstructuur in voorlopig ontwerp 226 woningwetwoningen in plan Zwanenburg Vergadering Commissie Ruimtelijke Ordening OVEREENSTEMMING MET WSL I I fa, - Lp- Open avond in vrouwenkafé plaatselijk nieuws DONDERDAG 26 FEBRUAR11981 (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een singel, straten en hoven. Dat kunnen de belang rijkste elementen worden in de deelplannen Claeverenblad en Wil denburg van de Tweede Fase. Althans, wanneer de visie wordt ge volgd van de architect Van de Werf, die deel uitmaakt van de Rotter damse architectengroep Kokon. Van de Werf toonde dinsdagavond in de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML, als lid van de projektgroep die zich bezighoudt met de invulling van genoemde deelplannen, een aantal „schematische gedachten", zoals hij het zelf uitdrukte. De schetsen, die de werkgroepsleden dinsdagavond te zien kregen, zijn een eerste uitwerking van de resultaten van een diskussie, die vanaf 1 januari jongstleden in de projektgroep gehou den wordt. Ir. Frans van de Werf (van de architectengroep KOKON) Ik zou het jammer vinden als er in die wijk geen buurtsteunpunt komt" Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 45.20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. Het meest in het oog springend in de thans gepresenteerde gedachten is de 'singel. Deze gaat gevormd worden door de nu reeds bestaande Kupers- gracht en zal het plan Claeverenblad/ Wildenburg in oost-west richting door snijden. ClaeverenbladA/Vildenburg is gesitueerd ten zuiden van Groenhouten en het plangebied wordt begrensd door Hamersveldseweg (oostzijde), Cen- trumweg (noordzijde). Groene Zoom (westzijde) en Zuiderinslag (zuidzijde). In het draaiboek voor de beide deel plannen is indertijd al aangegeven dat de Kupersgracht een groene zone in deze wijk zou moeten zijn. Van de Werf en de zijnen zijn de mening toegedaan, dat een dergelijke groene strook niet aan de achterzijde van de woningen moet komen te liggen - waardoor dat groen al snel een tamelijk particulier ka rakter zou kunnen krijgen - maar dat het aardig zou zijn om de woningen met de voorgevel langs het water te zetten. Er zouden zo n 200 van de 1000 in Claeverenblad/Wildenburg te bouwen woningen langs de singel kunnen ko men staan. Volgens Van de Werf kun nen dat erg aantrekkelijke woningen worden, waarvoor ongetwijfeld grote belangstelling zal bestaan. De architect benadrukte echter wel, dat men dan ook niet moet schromen om de Kupers gracht echt het karakter van een singel te geven. Ga je - bijvoorbeeld uit vrees voor onvoldoende variatie - in zo'n sin gel elementen brengen, die qua karak ter meer thuishoren op woonerven of in straten, dan wordt het een chaos Van de Werf betoogde voorts, dat er zeker niet gevreesd hoeft te worden voor onvoldoende variatie in het gehele plan. Loodrecht op de singel komen een aantal straten te liggen, die ook echt het karakter van een straat moeten krijgen. Wel zullen er, zo meent Van de Werf, in de straten hier en daar verbredingen moeten worden aangebracht, die er uit zullen zien als pleintjes. Volgens de Ko- kon-architect is dat nodig als verkeers- remmend element. Tenslotte zouden er. aan de randen van de wijk een aantal hofjes moeten komen te liggen. Een na deel van de situering van de wijk is, dat deze aan drie zijden begrensd wordt door tamelijk grote wegen. Dat heeft tot gevolg dat achter de hoven, die een af sluiting van de wijk vormen, geluidswal len zullen moeten verrijzen. VERKEER Opmerkelijk is de verkeersstructuur van de wijk, zoals die nu is voorgesteld. In de latere wijken van de eerste fase en de nu gerealiseerde wijken van de tweede fase komen geen of nauwelijks doorgaande wegen voor. Voor Claeve renblad'Wildenburg is nu het voorstel om doorrijden van de wijk in noord-zuid- richting in ieder geval over twee straten mogelijk te maken, terwijl de in west oost richting liggende singel ook voor autoverkeer berijdbaar is. Uiteraard kwamen daarop reacties vanuit de werkgroep, met name van de heer Buh- lervan de Eerste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB). Hij toonde zich weinig enthousist over de voorgestelde ver- keerssstructuur. Tot een uitvoerige dis kussie daarover kwam het echter niet. omdat gemeentewerkendirekteur ir. M. T. Pais de werkgroep voorhield, dat de verkeerssituatie in de wijk nog aan de orde zal komen in de gemeentelijke werkgroep „Verkeersaangelegenhe- den" BUURTSTEUNPUNT EN SCHOOL Centraal in de wijk, gelegen aan de singel, zouden volgens de ideeën van ir. Van de Werf een school en een buurt steunpunt (winkels) gesitueerd moeten worden Het gaat voorlopig om het re serveren van ruimte voor dergelijke voorzieningen. Welke school er geves tigd zou kunnen worden is bijvoorbeeld nog niet duidelijk, terwijl ook de vraag of er een buurtsteunpunt moet komen nog open is Tegen verdere uitbreiding van het winkelbestand in Leusden verzette zich het werkgroepslid Spaans Hij wees er op, dat het huidige inwonertal van Leusden voor Biezenkamp en voor al Hamershof nog onvoldoende draag vlak biedt. Spaans vreest dat verdere uitbreiding van het winkelbestand met vestigingen in verschillende wijken de situatie voor de Hamershofwinkeliers bepaalt niet gunstiger zal maken ,,lk vrees dat er dan in de Hamershof zelfs een zekere verpaupering zal gaan op treden", aldus Spaans. Ir. Van de Werf kon die gedachte best volgen Hij wees er echter op dat zijn taak slechts bestond uit ,,het geven van condities en niet uit het vestigen van het leven zelf. Dus als straks zou blijken, dat er geen winkels moeten komen, dan komen er geen winkels. Ik zou dat overi gens wel jammer vinden, omdat ik win kels en andere voorzieningen in een wijk interessant voor het leefklimaat er van vindt. Een wijk is meer dan alleen wonen, en je hebt niet zoveel mogelijk heden om dat waar te maken. Een buurtsteunpunt, een school en ook ver keersverbindingen met andere delen van het dorp behoren tot de eenvoudige middelen, die je moet aangrijen voor het integreren van een wijk in de rest van de plaats", aldus de architect. NADERE UITWERKING Over het algemeen reageerden de leden van de werkgroep Ruimtelijke Or dening van het CML tamelijk positief op de nu voorgelegde ideeën. Er waren wel een aantal vragen, bijvoorbeeld over het verkeer, de mogelijke geluids hinder, bouwhoogtes en dergelijke Maar antwoorden daarop kunnen pas bij een nadere uitwerking van de plan nen gegeven worden. Duidelijk is in ie der geval op dit moment al wel, dat voor een juiste beoordeling van de plannen voor Claeverenblad/Wildenburg meer inzicht nodig is in de toekomstige situa tie op de Hamersveldseweg tussen Zuiderinslag en Noorderinslag. Pais zei daar dinsdagavond niet meer over dan Een schets, zoals die dinsdagavond in de werkgroep R O van het CML werd gepresenteerd dat de sfeer van de Hamersveldseweg zoveel als mogelijk bewaard moet wor den en dat het geen specifieke route voor doorgaand verkeer zal zijn WONINGDIFFERENTIATIE Er zullen in het plan Claeverenblad/ Wildenburg zo'n 1000 woningen moe ten verrijzen Wat de differentiatie be treft. lag het tot nog toe in de bedoeling om meer dan 50% in de woningwet sfeer (huurhuizen dus) te realiseren De rest zouden dan premiekoopwoningen en een deel (W10) vrije sectorkavels worden. ,,Je kunt je", als ir. Pais, „af vragen of een dergelijke differentiatie nog wel in voldoende mate aansluit op de huidige woningmarktsituatie. Met name moetje vraagtekens zetten bij de geschakelde vrije sector In de diskus- sies met de provincie over de versnel ling van de woningbouw in de tweede fase praten we ook over het al dan niet handhaven van het woningbouwpro gramma". GROND De voor de realisering van Claeve renblad/Wildenburg benodigde gron den zijn nog niet geheel in het bezit van de gemeente. De projektontwikkelaars Zo ligt de Kupersgracht er nu bij. Straks zou dit water het middelpunt van de wijk Claeverenblad'Wildenburg moeten worden Zeepaardstad B V. en Eurowoningen B V hebben beide gedeeltes van de grond in eigendom Op vragen van het werkgroepslid Ten Berge liet Pais we ten, dat er met Eurowoningen „stevig" is onderhandeld en nog wordt. „Tot nog toe hebben de onderhandelingen voor de gemeente een positief verloop". Moeilijker ligt het met Zeepaardstad Pais „Daar hebben we, laat ik zeggen, wat andere ervaringen mee We heb ben deze firma voorgesteld de grond te kopen, en daarbij een taxatie overlegd, maar daarop is helemaal niet gerea geerd. We hebben momenteel met Zeepaardstad weinig contact". LEUSDEN - Dinsdag 3 maart verga dert de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening in het gemeen telijk voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg 16a De vergadering begint om 20.00 uur en de agenda vermeldt de volgende punten 1 Opening 2. Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders 3. Vaststelling verslag 3-2-1981 4. Mededelingen: - informatie fa. v d. Berg - hoofdstructuur Claeverenblad- Wildenburg - eventuele aanpassingen rond om „De Biezenkamp". 5. Schaderegeling grasvliesveld. 5a Renovatie hoofdveld „Burg. Bui- ningpark" 5b Aanleg hockeyveld. 6. Eventuele realisatie indoor atle- tiekturncentrum in Leusden (Huis voor de Sport). 8 Voorbereidingsbesluit perceel Hessenweg 218 (terrein achter Huize St Joseph) 8. Voorbereidingsbesluit perceel Maanweg 16 9 Grondverkoop aan de Woning stichting Leusden in plan „Zwa nenburg". 10. Grondverkoop aan de St. Bouw team Leusden in plan „Zwanen burg". 11. Ontpachting terrein volkstuinen (onder voorbehoud) 12 Verkaveling plan „Paardenmaat". 13. Verbouw tijdelijk jeugd- en jonge rencentrum Zwarteweg 29 (onder voorbehoud) 14. Rondvraag 15. Sluiting (Van de redaktie) LEUSDEN - Het gemeentebestuur heeft met de Woningstichting Leus den een overeenstemming bereikt inzake de realisering van 226 wo ningwetwoningen in het plan Zwa nenburg. Op dinsdag 24 februari werd eveneens de bereidverklaring getekend. De benodigde gronden voor dit projekt zullen nu verkocht worden aan de Woningstichting. Een desbetreffend voorstel zal in de com missie OWRO aan de orde worden gesteld. Van de 226 woningwetwonigen zul len 62 worden bestemd voor één- en tweepersoons huishoudens. Het ligt in de bedoeling dat men de bouw wordt gestart in juni van dit jaar, terwijl de oplevering verwacht mag worden vanaf maart/april 1982. Met de Stichting Bouwteam Leusden (een kombinatie van Leusdense aanne mers) is in principe overeenstemming bereikt over de realisering van 73 pre mie A woningen en 4 vrije sector-wonin gen in het plan Zwanenburg. De voorlo pige koopovereenkomst tussen de ge meente en de Stichting Bouwteam Leusden zal binnenkort worden onder tekend Het ligt in de bedoeling met de bouw te starten in juni van dit jaar en ook deze woningen zullen dan in maart/ april 1982 kunnen worden opgeleverd. In de commissie openbare werken en Ruimtelijke Ordening van dinsdag 3 maart a s. zullen beide onderwerpen ter diskussie staan. I I I I I ■•"'te. r-». yr v.; r- lil. nr LEUSDEN - Maandag 2 maart is het open avond in het vrouwenkafé. Dat houdt in dat er geen thema besproken wordt, maar om nu eens op een niet serieuze manier met emancipatie bezig te zijn, zijn er deze avond meerdere spelen, gebaseerd op bijvoorbeeld het ouderwetse ganzebord en kwartet, waaraan iedere vrouw mee kan doen. De ervaring van de organisatiegroep die deze spelen al eens gespeeld heb ben, was reuze leuk en gezellig. Het vrouwenkafé is open van 20 00 tot 24 00 uur. Inlichtingen bij Jopie van de Wiel. telefoon 943726.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3