Gouden Klomp optocht net voor de sneeuw binnen De Til op carnavalstoer Groot(s) carnaval Gouden Klomp Carnaval op Klim-Op school Zie ook pagina 14 en 15 DINSDAG 3 MAART 1981 plaatselijk nieuws 13 LEUSDEN/CENTRUM De Leus dense carnavalsoptocht was welis waar nog geen schaduw van de ver gelijkbare bezigheid op Rosenmon- tag In Düsseldorf, maar en dat is op zich al bijzonder verheugend —de trektocht van elf kilometer over de straten, wegen, lanen en pleinen van Zuid en een groot deel van Centrum was heel wat groter gevarieerder en beter verzorgd dan ooit sinds de oprichting van het Gouden Klomper carnavalsgezelschap. Een toevallig bij ons in de buurt staande Achtervel- der had nog wel enige bezwaren, maar In het oostelijke deel van de gemeente zijn ze op dit gebied nu eenmaal verwend. WIJ hebben de passage van de op tocht getimed bij De Til en ons digi taal klokje haalde 16 minuten en 47 seconden. Eerlijkheidshalve Inclu sief de sanitaire stop bij het jongeren centrum, waar een zeer dankbaar gebruik van werd gemaakt. De gure koude, voorafgaand aan de reeds aangekondigde sneeuwval, werkte bij menige deelnemer de kleine boodschap In de hand. Wij zullen u niet vermoeien met een opsomming van alle meewerkende groepen en/of individuelen en voor de weinigen, die niet als toeschouwer van de tocht hebben genoten, doen wij slechts een greep in de massa. Voorop liep de harmonie Lididuna, waarvan vooral de majorettes on danks hun panty-P het knap koud in deslanke beentjes hadden. Daarna volgden niet minder dan vijf eenden (ingeruild tegen het fregat van Jan den Hartog?) met het ..tweede elftal" van de Gouden Klomp en in wat groot uitgevallen bierkratjes een deel van het bestuur en de senaat. Wat verder op was de Leusdense sport leuk ver tegenwoordigd met de auto- en de fietscrossclub, met de Haaien en met Roda Een bejaarde brandweerauto (blusoefeningen houdend met be hulp van pijpjes pils), de jeugdraad, het ..eerste elftal" en nog wat idioten completeerden het geheel Via onder meer de tweede fase en de berg-etap- pe over de cols in de Walstro kwam de hele handel weer in het oudere Leusden en met een Leusdens kwar tiertje vertraging bij het gemeente huis tot definitieve stilstand. TWEE SLEUTELS Met ex-marineman Harry van Schaik en dito-vliegenier George Dietrich zeer ervaren derhalve op paarden uit de gang van buur vrouw Jansen als eersten werden alle deelnemers aan de optocht stuk voor Optocht Leusden-centrum. LEUSDEN Bij gelegenheid van het carnaval werd de Klim-Op school omgedoopt in Puupenklumkesland. Dat er een geheel andere sfeer heer ste. bleek wel toen alle kinderen ver kleed op school kwamen en gezellig gingen hossen op het uitnodigende ritme van de carnavalsmuziek die uit de geluidsinstallatie schalde. Zelfs een aantal ouders deed er aan mee. Al dansend verzamelde de Puupen- klumkesfamilie zich in de aula. waar even later Prins Goedgemutst, de carnavalsprins van Leusden, met eni ge leden van zijn gevolg de feest- Carnaval in De Til. LEUSDEN/CENTRUM Ook het jeugd- en jongerenwerk van De Til was afgelopen dagen In de ban van het feest der zotheid, dat met een fraai woord carnaval wordt genoemd. In het bolwerk van de „zwarte prins" Gradus van den Hengel werd zater dagavond een zeer geslaagd feestje gebouwd voor tieners vanaf 15 jaar en twens. De jongelui wisten bijzon der goed waar Abraham de mosterd vandaan heeft, want er heerste al direct een uitmuntende stemming In het jongerencentrum aan de Ha- mersveldsewea. De bijpassende geluiden van de stuk door burgemeester J. W. M. Ra demaker verwelkomd Bert Steman zou als derde ruiter de stoet vooraf gaan Hij weet echter het verschil niet tussen de voorkant en het achter einde van zo'n edel dier en bedankte voor de eer om erger te voorkomen. Onze burgervader had ook wethou der J Mandemaker en de gemeente raadsleden Evelien Blom en Corri Verduin tot een nuttige besteding van hun vrije zaterdagmiddag weten te bewegen Bij het begin van de ontvangst begon het te sneeuwen, maar dat kon de dubbele pret niet drukken. Behal ve prins Goedgemutst Co. was ook prins Frans Puup VII met groot ge volg helemaal uit Achterveld naar Leusden gekomen. Even werd nog gevreesd voor een overval, maar de samenwerking bleef voorbeeldig Voor het eerst in de GK-geschiedenis hield de prins met eigen gitaarbege leiding en met een door kou en emo tie wat omfloerste stem zingend zijn welkomstwoord tot de vele onderda nen. waarna ook Frans VII liet horen, dat Achterveld nog bestaat. Burge meester Rademaker hield op de lang ste dag van de kortste maand met een 11-punts proclamatie nog even de teugels in handen, maar moest ten slotte toch afstand doen van twee stadssleutels. De Gouden Klomp kreeg de circa 70 cm grote voordeur sleutel van het gemeentehuis en niet bedoeld als een vorm van discri minatie maar gewoon als een carna valesk grapje de achterdeursleutel (ook passend op de kluis!) van royaal geschat acherhalve centimeter of minder ging naar de oppergek van Puupenkoppenland GK-jeugdprins Maarten werd even brutaal en wees de burgemeester, tijdens het omhan gen van de zoveelste medalje. met nadruk op het feit, dat hij de eerstvol gende dagen geen ..baas van Leus den" zou zijn Terwijl de sneeuwval overging van nat naar vast hees onze eerste burger de Puupenkoppenvlag in een van de gemeentelijke masten, waarna aan de zichtbaar ontroerde Cees Leyenaar naar het gemeentehuis gelokt onder het voorwendsel, dat hij onmisbaar was in de optochtjury de Lisidunese Klomp (van ver dienste) werd uitgereikt. Tot slot van het buitengebeuren volgde de prijs uitreiking met betrekking tot de op tocht. Cees Leyenaar (daar is hij dan toch), Ton Stegeman en Rien Osna- Optocht in Leusden-centrum brugge hebben als onpartijdige en deskundige jury de 1e prijs toege kend aan de Pleeboys, de 2e aan de Roda-pupillen en de 3e aan de twee fietsende draken, die de gek staken met carnaval. In de hal van het ge meentehuis werd het geslaagde ge beuren nog dunnetjes overgoten met echte gemeentepils en voor wie daar de voorkeur aan gaf met wat anders. vreugde verhoogden door hun deel name Er werden onderscheidingen uitgereikt aan de best verklede kinde ren. maar het was moeilijk omdat er naast een enkele fluitketel vele origi ne ideeën waren uitgewerkt Tot slot werd de Prins een klomp met een gat erin aangeboden: het onderwijs moet bezuinigen. Daarna rouleerden de kinderen voor allerlei spelletjes, een film van vroegere feesten, ballonnendans, narrenbal. levensgrote viskom en schilderen (kliederen). Het laatste halfuur was het verzamelen om te luisteren naar buutreedners. De kin deren stonden in de rij voor de ton. Dank zij de hulp van een zestien-tal moeders, en enkele vaders op de achtergrond, was het weer een zeer geslaagd feest. Favorieten uit Apeiooorn waren daaraan niet vreemd en voor de rest zorgde de jeugd zelf op een niet-on- verdienstelijke wijze. Pas ver in de kleine uurtjes werd het weer stil in De Til. Gisteravond vond in hetzelfde etablissement een herhaling van de onderneming plaats, maar dan voor de jongere jeugd en opnieuw bleek veel belangstelling voor het van oor sprong ondermoerdijkse gebeuren Niet ten onrechte wordt wel eens gezegd, dat De Til in dit opzicht als een kweekbak mag worden gezien van de Gouden Klomp. Jong geleerd is immers oud gedaan en carnaval moet nu eenmal groeien LEUSDEN/CENTRUM De nieuwbouw van de Gouden Klomp aan de Larielaan was vrijdagavond als disco In gebruik bij de Leusdense tieners en twens. Voor de liefhebbers van deze wat luidruchtige bezigheid aantrekkelijk genoeg om, inclusief de gaande en de komende man, doorlo pend met zo'n 250 jongelui te komen luisteren en kijken naar Kees van Wildenburg en zijn Indrukwekkende apparatuur. Prins Goedgemutst en een deel van zijn hofhouding waren in cognlto —derhalve als boer(in) ter opluistering aanwezig. Zondag middag was de feesttent het domein van de Jongere jeugd van Leusden en plezier hebben de vele honderden jongens en meisjes volop gehad. Vooral toen het feest helemaal echt werd na de komst van prins Goedge mutst en zijn trawanten. De prille carnavallers, veelal gecostumeerd, garanderen het voortbestaan van de Gouden Klomp In de toekomst en de „strippenkaart" kreeg van jeugdprins Maarten de prijs voor de beste verkle ding. GROOT CARNAVAL Zaterdagavond werd Groot Carna val tot ver in de kleine uurtjes zeer druk bezocht. Zonder onder meer twee senatoren: Jan den Hartog van wege familie-omstandigheden en Hans Houtveen bleek ontoonbaar door de enorme pleister over en rond de middag opgelopen snee over zijn neus. Wie zijn neus schendt, schendt ook de rest! Wel ter plekke was coach Johan Mater van de dansmariekes, hoewel nog lang niet voor 100% en voorts het trio Fix Fox. Overigens had president George Dietrich van de Gouden Klomp de avond reeds geopend met een wel komstwoord tot het aanwezige en nog verwachte carnavalsvolk Daar bij bedankte hij de senatoren voor de organisatie van het zo geslaagde lu strumfeest en zakelijk als hij is. vergat hij de enorme medewerking niet van de Rabobank, Centra-Wahle en hap snap Jacco, die in feite met carnaval niets hebben te maken, maar het spul wel sponsoren. Het goede doel (denk onder meer aan het komende feest voor de ..buiten de boot gevallen jeugd") werkte zo aanstekelijk, dat ook Coen van den Berg spontaan een flinke steen bijdroeg Verder blijkt geen van de Gouden Klompers be reid om zijn auto te laten staan en voortaan de racefiets van Rien Osna- brugge te gebruiken voor zijn woon werkverkeer. Het probleem wordt op gelost met het verloten van het snelle trapding Na deze presidentiële buut- rede werd het feest hossend en klos send, dansend en sjansend vrolijk vervolgd De Jeugdraad van Elf. die zich ook uitstekend amuseerde en hulp bood bij het opruimen van lege glazen, moest om 22.00 uur onder de wol en diverse optredens van solo-Sylvia en de Leusdense dansmariekes gaven een leuke variatie aan het feest. Niet te vergeten ook de sprankelende show van het ..tweede elftal" (de dames van de Raad van Elf) van de Gouden Klomp Kunst en amuse- Prins Goedgemutst en zijn ballerina. ment tegelijk. Het was binnen duide lijk beter dan buiten de tent en dat bleek ook uit de ondertussen voor zichtig gevoerde promotie van het lidmaatschap van de Club van Hon derdelf. Wie nog in het bezit wenst te komen van de annexe ereplak de financiële kant van de zaak neemt u dan maar voor lief —moet wel snel zijn Er zijn geen veertig van die superonderscheidingen meer over en naslag is uitgesloten DRUKKE ZONDAG Zondag is het rustdag, maar blijk baar niet voor een carnavalsprins. Goedgemutst had na slechts luttele uren nachtrust aan de zijde van Vrou we van Bohemia in de echtelijke sponde maar nauwelijks tijd om op te staan. Scheren hoefde gelukkig niet voor de ruige baarddrager en met een paar droge beschuitjes achter zijn kiezen trok zijn dorstleutige hoog heid naar het Früschoppen met de boerenkapel de Blaaspijpjes in de feesttent, waar het opnieuw erg ge- Op weg naar de vrijstaat van de rockers werd om even op verhaal te komen? met de Gouden Klom pers nog even aangelegd bij het een zoveeljarige bruiloft vierende echt paar Van Plateringen, dat via Vrouwe van Bohemia de prins en zijn gemalin terloops had uitgenodigd. Misschien wel in de overtuiging, dat daarvoor geen tijd was. hetgeen evenwel uit liep op een grote misrekening, omdat behalve het prinselijk paar ook de veertig eerder genoemde Achter- veldgangers op de koffie kwamen Weer geheel opgekalefaterd ging een groot deel van het illustere gezel schap daarna op weg naar het roc kershome aan de Centrumweg Jam mer. dat de gemeente die (openbare) weg niet had schoongemaakt, want met de Gouden Klompers kwam een hoeveelheid modder en veen naar binnen, waarmee een modern stads tuintje aardig opgehoogd kan wor den. De h.h. rockers keken gelukkig niet zo nauw en weldra zag het er naar uit, alsof de carnavallers weke lijks bij die jongens over de vloer komen Het werd éen grote verbroedering met zowat 30 van de 50 leden plus Bruno de waakhond (het paard in de gang9), die zowat een halfuur met smart op de prins c.s. hadden ge wacht. Pils bleek bijna even overvloe dig aanwezig als in de tent aan de Larikslaan en gezegd moet worden, dat de „sleutelaars" (in de zomer aan motoren en 's winters kennelijk aan automobielen) van de oorspronkelijk kale keet een ordentelijk onderko men hebben gemaakt. Voorzien van waterleiding, gas electriciteit, een knots van een kachel, een dito bar, bankstellen (waaronder een echt lederen) en een oerend harde ge luidsinstallatie Het carnavalsfeestje was meteen aan de gang. compleet met het uitreiken van medailles en het ruilen van kledingstukken, zoals na afloop van interlandvoetbal. De prins hield zich wat gedeisd, maar president Dietrich was weldra zellig is geweest. Na een nood-mid- dagmaal hurry-up met een veertigtal onderdanen naar de Achterveldse optocht, waar het bezoek regelrecht uitliep op een drama Zo leek het in eerste istantie. want bij de passage van de vierde of vijfde wagen werd prins Goedgemutst overweldigd en gegijzeld door een aantal uit de eeuwige jachtvelden teruggekeerde indianen, die hem zonder aanziens des persoons aan een totempaal op de wagen vastbon den. Evenals Rob van der Werve. het enige bestuurslid van de Gouden Klomp dat niet uit de greep van de roodhuiden kon blijven Bij iedere kreet „Leusden Alaaf' kreeg onze prins een voorzichtige tik met een tomahawk, zodat hij er ten einde raad maar mee ophield Pas bij aankomst voor het 100-gramgebouw werden de prins en zijn nood-adjudant vrij gela ten met excuses en een pilsje, ver moedelijk na een dreigement van de Leusdense Rockers, want ook daar werden de carnavalsnotabelen ver wacht Bestuur Gouden Klomp te paard Carnaval in De Til. Kindercarnaval Gouden Klomp Kindercarnaval Gouden Klomp Frans Vlugt bekijkt het vanuit de hoogte. niet meer van een echte rocker te onderscheiden om van de vorige penningmeester maar tezwijgen Die bracht de VVD dichter bij het volk Kort gezegd het verbroederings feestje klonk als een klok CARNAVALSPLINTERS SUPERMARKT. In de supermarkt van ex-prins Ajakkes bleek het gou den klomper papiergeld a f 11geen cent waard Ik zal het rechtstreeks nog eens proberen bij de Bank voor Toeters en Blazers aan de Biezen- kamp en anders betaal ik er mijn belasting maar mee GEK. Carnaval is nuchter bekeken: gewoon een paar dagen gek doen om het niet te worden EHBO. Goed dat vrijdagavond de EHBO in het 100-gramgebouw aan wezig was, want anders had de Ach terveldse carnavalsprins de krente- puup niet kunnen uitreiken aan Eefje Bothof van de pleisteren jodiumclub Onze toevallig ook aanwezige burgemeester werd onderscheiden met de plak van prins Frans Puup VII en mevrouw Rademakers werd keu rig in de bloemetjes gezet. DORPSGEK. In Achterveld vond nóg een eervolle benoeming plaats Piet van Uhm huldigde buiten het protocol om Jan van Hamersveld (van rooie Jan) tot dorpsgek 1981 1 OP 8. De doorsnee Gouden Klomper is voor zijn verplaatsing be trekkelijk zuinig met benzine Finan ciële deskundigen van de carnavals club namen beide uitersten - het fregat van Jan den Hartog en de racefiets van Rob van der Werve - en kwamen zo aan een gemiddelde van 1 op 8 MENS. Een carnavalvierder is ook maar een mens en wie niet aangepast is verkleed op zo'n party staat eigen lijk voor Jan met de korte achter naam Toch was ik blij met mijn gewone kloffie (onderscheid moet blijven, nietwaar9) want wie bijvoor beeld als gans of pater (sorry voorde wat vreemde combinatie) verscheen had het heel wat benauwder dan ik. SNEE. Ex-prins Hanno had zater dag al vroeg een snee over zijn neus. Met name al direct na de start van de optocht Op zijn leeftijd enthousiast zwaaien naar jeugdige bloempjes on derweg. werd wel duur betaald. IGLO. De ingrediënten bij de kof fietafel tijdens de reünie van zaterdag een week geleden zijn kennelijk niet van Iglo afkomstig geweest. Geen van de (oud)steunpilaren behoefde voor observatie of erger naar een ziekenhuis DETAIL. Opvallend detail in de feesttent zaterdag was de meubile ring volledig vernieuwd en na infor matie bleek, dat dit niet was gebeurd omdat de eerdere banken en tafels in de vernieling waren geholpen Inte gendeel. want de Leusdense leut- broeken en pretrokjes waren voor beeldig met het spul omgegaan Het oorspronkelijke houtwerk was elders harder nodig U gelooft het wellicht niet. maar de volgende keer krijgen wij hier echt lederen bankstellen Z. Otlap.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 13