Dodelijk ongeval op Heiligen- bergerweg: Leusdenaren gaan aktie voeren Ingezonden Leden vergadering ABTB Atletiekcentrum vanavond in R.O. leusder krant DE HEILI GENBER GERWEG MOET VEILIG! plaatselijk nieuws DINSDAG 3 MAART 1981 (Van de redaktie) LEUSDEN - Vorige week don derdagavond vond even voorbij het viadukt op de Heiligenbergerweg op Amersfoorts grondgebied een dodelijk ongeval plaats, waarbij de 15-jarige Andrei van Gijn uit Leus den het slachtoffer werd. Andrei was met twee vrienden op weg naar Amersfoort, toen hij achterop werd gereden door een 23-jarige Leusde- naar. Deze automobilist wilde - naar zijn zeggen - een sigaret opsteken en raakte daardoor van de rech- terweghelft af. Andrei werd door de ze manoeuvre geschept en kwam door de klap tegen een verkeerspaal terecht. Dit werd hem fataal. De twee vrienden kwamen grotendeels met de schrik vrij. Met dit trieste ongeval werd opnieuw bewezen hoe gevaarlijk de Heiligen bergerweg om en nabij het viadukt is. Regelmatig vinden daar ongevallen plaats, zij het dan met minder onher roepelijk gevolg dan donderdagavond het geval was Het viadukt is te smal om het langzame verkeer èn de steeds groter wordende stroom auto's van en naar Amersfoort nog veilig te kunnen verwerken De fietsers hebben op het viadukt bijna geen ruimte, zodat (door bijvoorbeeld een windvlaag) iedere on verwachte manouvre fataal kan zijn Temeer omdat de automobilisten in het algemeen op dit stuk weg te snel rijden Ook het gedeelte vanaf het viadukt tot aan de Ringweg Randenbroek is ge vaarlijk voor het fietsverkeer door het nog steeds ontbreken van een fietspad Al geruime tijd proberen overheidsin stanties om die onveilige situatie te ver beteren. maar men is daar tot nu toe niet in geslaagd Rijkswaterstaat heeft wel plannen om het fietsgedeelte op het viadukt te verbreden ten koste van de rijweg voor automobilisten, maar of dit een echte oplossing is, wordt in het al gemeen ernstig betwijfeld De aanleg van een fietsbrug naast het viadukt is niet mogelijk volgens Rijkswaterstaat, zo heeft wethouder Wagenaar meerde re malen laten weten Het fietspad op Amersfoort gebied laat lang op zich wachten doordat de gemeente Amersfoort er tot nu toe niet in is geslaagd om de nodige grond hier voor te verwerven De eigenaren willen die grond niet verkopen zegt de ge meente Amersfoort Met name de ENFB afdeling Amersfoort heeft zich voor dat fietspad sterk gemaakt, tot nu toe zonder enig resultaat. De Vrouwenraad Leusden heeft een grote enquête onder de Leusdense vrouwen gehouden, waaruit bleek dat de Heiligenbergerweg en viadukt als het gevaarlijkste knelpunt werd erva ren De gemeente Leusden wijst steeds naar de gemeente Amersfoort en Rijkswaterstaat die instanties zullen het probleem kunnen en moeten oplos sen, zegt het gemeentebestuur Kort geleden bracht een delegatie van de Vrouwenraad dat probleem onder aan dacht van de werkgroep Verkeersaan- gelegenheden. Voor de Vrouwenraad is het dodelijk ongeval van donderdagavond de drup pel, die de emmer deed overlopen Zij zal nu aktie gaan voeren, samen met de Aktie Veilig Over Leusden Voor zover nu bekend zal in eerste instantie een grote fietstocht worden georganiseerd naar het stadhuis van Amersfoort, op vrijdagmorgen 13 maart, als protest te gen het zo lang uitblijven van adekwate verkeersmaatregelen voor de Heiligen bergerweg Op dit moment is de Vrouwenraad en de Aktie Veilig Over zich aan het beraden over verdere aktiviteiten op de verschillende in stanties zodanig onder druk te zetten, dat zo spoedig mogelijk een voor ieder een aanvaardbare oplossing voor het probleem zal worden gevonden Want het was al duidelijk en het zal nu nog extra duidelijk zijn geworden: de Heiligenbergerweg moet veilig worden. Want dagelijks gaan ettelij ke honderden Leusdense kinderen op weg van en naar school over die weg. Volgens de aktievoerenden is het de taak van de gemeente Amersfoort om voor een veilige schoolroute te zorgen. Rijkswater staat voor een veilig viaduct. Het is jarenlang gevraagd zonder enig re sultaat. Het wordt nu geist. Opnieuw is Leusden weer opge schrikt door een dodelijk verkeers ongeval. Vorige week donderdag avond werd Andrei van Gijn met een paar Leusdense vrienden op het viadukt van de Heiligenbergerweg door een automobilist geschept. Zijn vrienden kwamen er goed af. Voor André betekende het echter een onherroepelijk einde. Wie ooit in zijn direkte omgeving het onvoorstelbare verdriet heeft mee gemaakt van mensen, die het dierbaarste door een verkeerson geval moesten missen, weet wat een dergelijk verlies betekent. Anderhalf jaar geleden heeft De Vrouwenraad een enquête gehou den onder de Leusdense vrouwen en het verkeer kwam in deze enquête als een zeer belangrijk aspect naar voren. De Heiligenbergerweg werd als één van de ergste verkeersknelpunten genoemd en met name het viadukt. Kortgeleden heeft een delegatie van de Vrouwenraad dat in een besloten vergadering van de werkgroep Ver- keersaangelegenheden nog eens onder de aandacht gebracht. Het is extra pijnlijk, dat kort hierna werd bewezen hoe gevaarlijk dit punt wel is. Onder meer hierdoor voelen wij ons nu gedwongen om tot aktie over te gaan. Aktie om zo spoedig mogelijk een eind te maken aan de ambtelijke touwtrekkerij tussen Rijkswaterstaat, het gemeentebe stuur van Amersfoort en van Leus den inzake een veilige voorziening voor het langzame verkeer op het viadukt en de Heiligenbergerweg op Amersfoorts grondgebied. Erg veel Leusdense kinderen moe ten wegens het ontbreken van voortgezet onderwijs in eigen plaats twee keer per dag over het bewuste viadukt. Twee keer per dag zijn deze kinderen (uw kinderen) bijzonder kwetsbaar, vooral op het viadukt van de Heili genbergerweg. En alle Leusdense vrouwen zullen ook wel dat gevoel van opluchting kennen, als hun kinderen 's middags weer veilig thuis zijn gekomen, voor al in de winter, wanneer door glad heid, wind of mist deze school kinderen extra kwetsbaar zijn. En de Leusdenaren, die regelmatig op de fiets naar Amersfoort gaan, zullen overigens óók dat gevoel van on veiligheid kennen, wanneer ze over het viadukt gaan, waar de meest noodzakelijke voorzieningen voor het langzame verkeer ontbreken. Onze schoolkinderen hebben recht op een veilige weg naar school. Het is de taak van ieder gemeentebe stuur om daar zorg voor te dragen. De gemeente Amersfoort heeft die taak zeker, omdat uit de verre omge ving schoolkinderen naar het voort gezet onderwijs in die gemeente gaan. Wij eisen van het gemeentebe stuur van Amersfoort, dat zij zo spoedig mogelijk in samen werking met Rijkswaterstaat een einde maakt aan de zeer on veilige situatie op het viadukt en héar deel van de Heiligenber gerweg! Wij eisen van de gemeente Leusden, dat zij alle mogelijke druk uitoefent op het gemeente bestuur van Amersfoort en Rijkswaterstaat om die veilig heid tot stand te brengen! Ook de gemeente Leusden heeft in deze een zware verantwoordelijk heid. Zeer binnenkort start de Vrouwen raad samen met de Aktie Veilig Over akties om de gemeente Amersfoort te dwingen haar ver plichtingen betreffende het Leusdens schoolverkeer en het overige langzame verkeer na te ko men. Naast andere aktiviteiten zal op vrij dagmorgen 13 maart a.s. een grote fietstocht worden georganiseerd om de ernst van de situatie te onderstre pen. Wij doen een dringend beroep op alle Leusdenaren, vaders en moeders; Leusdense schoolbesturen, leden van de oudercommissies, ouders van zesde klassers, die dit jaar de lagere school verlaten en straks ook naar Amersfoort zullen gaan, om mee te doen. De Heiligenbergerweg moet een veilige weg worden voor de fietsers, vooral voor de kwetsbare school jeugd. ledereen, die het daarmee eens is en ook daadwerkelijk mee wil helpen om dit doel zo snel mogelijk te bereiken, kan zich opgeven als deelnemer aan de fietstocht bij on derstaande leden van de organisa toren. Blijf niet aan de kant staan! Doe mee en help mee aan een veilige Heili genbergerweg. Het moet: U kunt zich nu opgeven bij: Nan van Dalen, tel. 941892; Janny Vos, tel. 944786; An Bergsma, tel. 941602; Eric v. d. Vlist. tel. 942845; Evelien Blom, tel. 03425-1888. De Vrouwenraad Leusden Aktiegroep Veilig Over Leusden ACHTERVELD Donderdag avond 5 maart wordt in de koffieka mer van Ons Gebouw de algemene ledenvergadering van de A.B T B gehouden Tijdens deze vergadering zullen de leden op de hoogte worden gebracht van het wel en wee van de afdeling Twee sprekeYs hebben zich deze avond bereid verklaard een in leiding te houden. De heer Van der Weerthof spreekt over „gaswinning uit mest", terwijl de heer Van Loen- horst het onderwerp „Electriciteit met de windmolen" zal behandelen Tijdens de pauze zal er ook een verloting onder de leden worden ge houden. De agenda bevat 12 punten te weten: 1. opening. 2. notulen vergadering d.d. 28 10- 1980 3. mededelingen 4. financieelverslag 5 verslag kascontrolecommissie 6. benoeming nieuw lid kascontro lecommissie 7. sociaal jaarverslag 8. bestuursverkiezing, aftredend is de heer Gerard van Burgsteden Als kandidaten zijn gesteld. G. M. C. van Burgsteden en H. D van de Burgwal 9 inleidingen 10. gelegenheid tot vragen stellen naar aanleiding van de gehou den inleidingen 11 rondvraag 12. sluiting Deze avond zijn ook de dames van de leden van harte welkom. Dinsdagavond 10 maart zal in de zaal van hotel De Roskam te Houten de algemene ledenvergadering van de A.B T B in de kring Utrecht wor den gehouden. De aanvang van deze vergadering is om 19 45 uur Tijdens deze vergadering zal er een inleiding worden gehouden door mevrouw Gardeniers, minister van C R M over het onderwerp' „emancipatie en wel zijnsbeleid" .N€ de pauze zal er gele genheid zijn om over dit onderwerp vragen te stellen Ook wordt deze avond afscheid genomen van de voorzitter de heer J. G van Bentum. Deze is niet meer herkiesbaar Als nieuwe kandidaten zijn gesteld de heren H Th. J. Vulto uit Schalkwijk en W P. J. de Wit uit Werkhoven. Na afloop van deze vergadering is er nog gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van de heer van Bentum en zijn echtgenote. Het indoor atletiek- en turncomplex, zoals het architectenbureau Timmleruit Doorn dat ziet. De twee mdoor-banen liggen m dit plan boven elkaar. Het is de bedoeling dat de woningen goed geïsoleerd van de sportaccommodatie worden gescheiden, terwijl ook het parkeergebeuren binnen het totale sportcomplex zal plaatsvinden (Van de redaktie) LEUSDEN - Vanavond zal de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening zich buigen over de twaalf door het gemeentebe stuur van Leusden gestelde voor waarden inzake de realisering van een landelijk indoor atletiek- en turncentrum in het gebied 't Ruige Velt. De plannen hiervoor zijn ont wikkeld door de stichting „Stad Rekreatie" te Utrecht. Zoals we reeds eerder schreven zal het com plex met twee overdekte banen als een soort schild omgeven worden met 250 tot 350 woningen in de so ciale sector (naar verwachting één- of tweepersoonshuishoudens en onvolledige gezinnen). Het zal vol ledig selfsupporting kunnen zijn volgens het stichtingsbestuur dat onder voorzitterschap staat van mr. L. de Vink. Het bestuur verwacht fi nanciële bijdragen van verschillende instanties, zoals de Sporttotalisator, Nederlandse Sportfederatie, CRM en belangstellende financiers. Het complex zal ongeveer 25 miljoen gulden moeten kosten. Een dergelijke accommodatie met landelijke atletiek- en turnfaciliteiten, waar ook trainers opgeleid kunnen worden, bestaat nog niet in Nederland. Ook verschillende sportbonden hebben hun belangstelling voor dit project ge toond. In een informele vergadering van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening werd het unieke ontwerp van het architectenbureau Timmler uit Doorn uitgebreid bediskus- sieerd en daaruit bleek, dat verschillen de raadsleden voorlopig geen overwe gende bezwaren hadden tegen de realisering van dit complex, mits aan een aantal voorwaarden kon worden voldaan en gegarandeerd kon worden, dat het complex geen enkele con currentie zou opleveren voor de eigen accommodaties zoals sporthal, aktivi- teitencentrum en tennishal. Het ge meentebestuur van Leusden staat evenmin afwijzend tegenover het plan, zodat er een goede kans bestaat dat het projekt doorgang zal kunnen vinden in dien aan de twaalf nu opgestelde voor waarden kan worden voldaan. De mo gelijkheid. dat door de realisering van dit projekt in Leusden een landelijke druk achter de realisering van de Noorderrandweg op rijksweg 28 zal worden gezet, moet niet uitgesloten worden geacht Eén van de voorwaar den is dan ook een goede ontsluiting en dat is alleen maar te realiseren door de aansluiting op rijksweg 28 Financieel zal de gemeente Leusden niets bijdragen aan het projekt. Als de raad het sein definitief op groen zet, zal het complex naar verwachting in 1984 kunnen worden gerealiseerd, mis schien eerder Na de verkennende (be sloten) bijeenkomsten ligt het in de be doeling om nu de verdere procedure via de in Leusden gebruikelijke weg te vol gen, dat wil zeggen in alle openbaar heid met informatie- en inspraakmoge lijkheden Vanavond wordt de spits afgebe ten door de commissie Openbare werken en Ruimtelijke Ordening. Aanvang 20 uur in het infor matiecentrum aan de Zwarteweg. Viadukt Heiligenbergerweg. levensgevaarlijk voor het langzaam verkeer.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5