Leusdens college van b. en w. achter het woonwagenschap Tabaksschuur wordt morgen afgebroken Mogelijk verkoop brandweergarage en gemeentewerf Wip-Wap en Wegwijzer hielden creatieve instuif Derde jongeren centrum kan snel van de grond komen leusdep krant WETSWIJZIGING IS DRINGEND NOODZAKELUK Oud papier actie DWS Bazar in De Regenboog Kaartavond Film voor de jeugd Leusder Krant JONGEREN ZULLEN MOETEN HELPEN Verlovingskaarten, ondertrouwkaarten of geboortekaarten DINSDAG 3 MAART 1981 plaatselijk nieuws 7 - Beeld van de Tabaksschuur (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Tabaksschuur in de wijk Groenhouten wordt morgen afgebroken. Vanavond zal wethouder Jan Wagenaar (VVD) er in de commissie Ruimtelijke Ordening mededeling van doen dat er voor de Tabaksschuur een sloopvergunning is afgegeven. De vergunning werd desgevraagd afgegeven door de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, onderdeel van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De Tabaksschuur was een overblijfsel van de voormalige boerderij 't Spul. Deze boerderij, die de gemeente jaren geleden kocht van de gebroeders W.A. en F. de Kruijff ter realisering van de wijk Groenhouten, ging in 1978 tegen de vlakte. Gedurende vele maanden was er toen door de buurtbewoners aktie voor het behoud van de boerderij gevoerd. Men slaagde er echter niet in een geschikte en exploitable bestemming voor de boerderij te vinden. De boerderij ging tegen de vlakte en het terrein kreeg de bestemming van openbaar groen. Alleen de Tabaksschuur bleef indertijd overeind. De gemeente mocht het bouwsel van CRM niet slopen, omdat het een monument was. In de afgelopen jaren is de bouwkundige staat van de schuur echter dusdanig verslechterd, dat handhaving onmogelijk bleek. Vandaar de sloopvergunning. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Burgemeester en wet houders van Leusden denken erover om de gemeentewerf en de plaatse lijke brandweergarage wellicht te verkopen. De werf en de garage zou den volgens het college betrokken kunnen worden bij de verkoop van de zes gemeentelijke gebouwen, die na het gereedkomen van het nieuwe gemeentehuis in de Hamershof een andere bestemming kunnen krijgen. Voorwaarde voor het te koop aanbie den van de gemeentewerf en de brandweergarage is, dat het over plaatsen van deze diensten naar een plaats buiten de kern van Leusden kostendekkend is. Volgens de afdeling voorlichting van de gemeente is het niet zo, dat de werl en de garage per sé verkocht moeten worden Als een koper de gemeentelij ke gebouwen aan de Zwarteweg 14 en 16a wil hebben en daarbij ook de brand- ACHTERVELD In verband met de oud papieractie van de muziekver eniging D.W.S. staat zaterdag de container weer op het terrein van de heerj Rutteter hoogte van de Coöp eratie. Allen die hun oud papier op willen ruimen, kunnen dit die dag tot ongeveer 13 00 uur in deze container komen deponeren Degenen die door bijzondere omstandigheden verhin derd zijn hun oud papier zelf te ko men brengen, kunnen dit voor vrij dagavond 19.00 uur telefonisch me dedelen bij 033-941197 en 03425- 1688 De inwoners van Stoutenburg en omgeving kunnen hun oud papier deponeren bij de voorzitter van de vereniging de heer Willem Wouters aan de Hessenweg te Stoutenburg. weergarage, dan kunnen deze panden als een geheel worden verkocht. Dat zelfde geldt voor de werf en daar om heen liggende gebouwen van de ge meente", aldus gemeentelijk voorlich ter Hermans. B en W willen de verkoop van deze zes gebouwen (het gemeentehuis en de panden aan de Hamersveldseweg en Zwarteweg) en eventueel de werf en brandweergarage in handen geven van een makelaar Op die manier wordt vol gens het college de mogelijkheid open gehouden om in overleg tussen de ge meente en de koper de uiteindelijke be stemming van de gebouwen en de on middellijke omgeving daarvan te bepa len Met de verkoop van deze gebou wen moeten de kosten van de bouw van het nieuwe gemeentehuis worden ge dekt Burgemeester en wethouders gaan de raad ook voorstellen het perceel Ha mersveldseweg 52 met de zich daarop bevindende opstallen te kopen. Het ACHTERVELD Woensdag 4 maart zal in de Christelijke school ,,De Regenboog" aan de Walter van Amersfoortstraat weer de jaarlijkse bazar van de Christelijke vrouwen vereniging worden gehouden De ba zar is geopend van 14 30 tot 17.00 uur en 's avonds vanaf 19.00 uur Tijdens deze bazar zijn er weer een groot i aantal artikelen, door de dames zelf vervaardigd, te koop. Ook zullen er nog een groot aantal attracties zijn. zoals sjoelen, rad van avontuur enzo voort Ook voor de jeugd zijn er een aantal leuke dingen te doen De op brengst van deze bazar komt weer geheel ten goede aan de school perceel ligt in de reserveringsstrook van de tweede rijbaan van de Noorderin slag Als het koopcontract is getekend zullen de opstallen worden gesloopt Volgens voorlichter Hermans van de gemeente betekent de koop van het perceel niet, dat de termijn wordt aan gelegd. ..Vergevorderde plannen in "die richting bestaan nog niet De bedoeling van het kopen van het perceel aan de Hamersveldseweg is, dat na het slooen van de opstallen het kruispunt Noorder- inslag/Hamersveldseweg een stuk overzichtelijker wordt",aldus de voor lichter. De raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening behan delt vanavond onder meer beide (bo venstaande) voorstellen van B en W De vergadering begint om 20 uur LEUSDEN Op 24 februari jongstleden werd in het schoolge bouw van De Wegwijzer een „creatie ve instuif" georganiseerd. Regelma tig worden de ouders in staat gesteld om op school de werkstukken hand vaardigheid van hun kinderen te be kijken. De schoolteams van het scho lenkoppel De Wip-Wap De Wegwij zer waren op het idee gekomen het ditmaal te combineren met een in stuif, waarbij de ouders zelf creatief bezig konden zijn en zich qua presta ties konden meten met hun kinderen. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Burgemeester en wet houders van Leusden zijn het hele maal eens met het standpunt dat het woonwagenschap regio Amersfoort inneemt met betrekking tot het de centralisatiebeleid van woonwagens in den lande. Het Amersfoortse woonwagenschap heeft haar werk zaamheden met betrekking tot de de centralisatie opgeschort omdat de centrale overheid geen juist beleid zou voeren. Door de houding van het woonwagenschap is het voor de be geleidingscommissie die in Leusden is opgericht ten behoeve van het Leusdense kampje niet erg zinvol om haar werkzaamheden op dit mo ment nog voort te zetten. De Leusdense begeleidingscommis sie fungeert vanaf mei vorig jaar. De door de gemeenteraad ingestelde com missie bestaat uit vertegenwoordigers I van het Amersfoorts woonwagen- schap, de gemeente, omwonenden en de bevolking De commissie kreeg een veelomvattende taak mee. Zij moest in formatie gaan geven aan de Leusdense bevolking en in het bijzonder aan de omwonenden over het op te richten woonwagenkamp en haar bewoners Verder zou de commissie de gemeente moeten adviseren over materiele zaken als werkgelegenheid, onderwijs en an dere aan te passen of te scheppen voorzieningen Ook het leggen van con tacten met de toekomstige bewoners staat in de taakomschrijving van de be geleidingscommissie. Na haar installatie is de commissie al enkele malen bijeen geweest en heeft inmiddels ook al een zeer plezierig ver lopen informatie-avond achter de rug. Gelet op het overheidsbeleid dat de centralisatie van de woonwagen kampjes in Nederland voorstaat, is Leusden genoodzaakt een woonwa genkampje voor een tiental wagens te creëren De plaats voor het kamp is inmiddels vastgesteld even ten noor den van de Middenweg in het Ruige Veld Tussen het woonwagenschap, waar van ook de gemeente Leusden deel uit maakt, en de gemeente Leerdam zijn problemen gerezen over de plaatsing van een woonwagenkamp op het grote kamp in Amersfoort. Het kwam er in het kort op neer dat een gezin, afkomstig uit Leerdam, haar woonwagen neerzette op het Amersfoortse kamp. Dit laatste was mogelijk omdat daar een plaatsje was vrijgekomen door vertrek van een gezin in het kader van de decentralisa- Zowel het tentoongestelde als ook het op de avond vervaardigde deed trouwens veel latent talent vermoe den. Het was verbazingwekkend te zien hoe goed sommige kleuters het er van afgebracht hadden, maar ook de werkstukken van de kinderen van de lagere school stonden op een hoog peil Zo waren er onder meer tekeningen, tassen, carnavalssteken. kleibeeldjes. schilderijen gemaakt met behulp van zaden, mozaïekwerk en spetterwerk te bewonderen Het was een enorme kluif voor de ouders tie. Het woonwagenschap en ook de gemeente Amersfoort vonden het niet juist dat een gezin zich vestigde op een kamp waar men juist streefde de woon wagens te verspreiden over de gehele regio De betreffende woonwagen werd dan ook teruggebracht naar Leerdam Ondanks alle protesten van de ge meente Amersfoort kwam de wagen toch weer terug De huidige wet bleek niet in dergelijke situaties te voorzien De rechter deed dan ook de uitspraak dat de wagen op het Amersfoortse kamp mocht blijven staan MINISTER Ook de verantwoordelijke minister bleek niet in staat of bereid op de één of andere manier in te grijpen. Inmiddels zijn wel in de tweede kamer vragen over deze zaak gesteld, welke er toe hebben geleid dat er plannen zijn om de wet zodanig te wijzigen dat bovenbeschre ven problemen voorkomen kunnen worden De rechterlijke uitspraak heeft grote gevolgen voor elke gemeente of woonwagenschap dat een woonwa genkamp beheert. Als men moet toe staan dat op een door decentralisatie opengevallen plaats op een kamp een woonwagen van buiten de regio gezet wordt, kan met het hele decentralisatie- streven wel vergeten WOONWAGENSCHAP Het woonwagenschap heeft naar aanleiding van het hele gebeuren be sloten al haar werkzaamheden met be trekking tot het decentralisatiebeleid op te schorten, wat onder meer betekent dat alle onderhandelingen met het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening zijn gestaakt Dit laatste heeft vergaande gevolgen voor het pro ces dat moet leiden tot het tot stand komen van het Leusdense woonwa genkamp. Juist om deze reden heeft de Leusdense begeleidingscommissie op 22 januari j I. een brief naar het college van burgemeester en wethouders ge zonden met de vraag hoe de gemeente over de hele zaak denkt Zelf ziet de commissie het niet als erg zinvol om met haar werkzaamheden door te gaan COLLEGE Ook het Leusdense college van B. en w. blijkt achter het standpunt van het Amersfoortse woonwagenschap te staan In de maandagavond gehouden vergadering van de raadscommissie voor welzijn en onderwijs kwam een no titie van B en W. aan de orde waarin het om boven dit niveau uit te komen De oudercommissie, hierop voorbereid, heeft gebracht de artistieke gevoe lens met sapjes en wijn los te weken, hetgeen mede gezien de gezellige sfeer tijdens de instuif, goed gewerkt heeft Mevrouw Verspoor en de heer Van Bekkum toonden zich namens het schoolteam na afloop zeer tevreden over de opkomst en de inzet van de ouders en onderschreven graag de mening van velen, dat deze instuif voor herhaling vatbaar is college haar mening over de hele zaak naar voren bracht. B en W. blijven er naar streven om een woonwagen kampje in Leusden zo snel mogelijk te realiseren, toch is het college het met haar Amersfoortse collega's eens dat de werkzaamheden met betrekking tot de decentralisatie opgeschort moeten worden totdat er betere wettelijke maat regelen genomen worden Het Leus dense college zal zelf geen brieven aan het ministerie gaan sturen om het Amersfoortse woonwagenschap niet in de wielen te rijden. Wel zal Leusden aan de gemeentes die aan het woonwagenschap deelne men vragen wat ze denken van een gezamenlijke brief aan de ministeries van Binnenlandse Zaken en Ruimtelijke in een ftripf ZOu aanqedron- (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Als het aan de groep mensen ligt die druk doende is om in Leusden een centrum voor open- jeugd- en jongerenwerk van de grond te krijgen, dan kan een dergelijke voorzie ning nog deze zomer in gebruik worden genomen De boerderij Zwarteweg 29 in Leusden-centrum is inmiddels be schikbaar gekomen voor het jeugd werk Als de gehele gemeenteraad het voorbeeld volgt van de commissie wel- zijn, welke maandagavond vergaderde, zal ook het geld niet het grootste pro- 1 bleem zijn De commissie welzijn bleek er geen enkele moeite mee te hebben een bedrag van 44.000- beschik baar te stellen voor verbouw en inrich ting van het boerderijtje. De kosten wel ke geraamd zijn om het boerderijtje te verbouwen zijn betrekkelijk laag omdat er op gerekend wordt dat de jeugd zelf de handen uit de mouwen steekt en actief mee helpt met de voorgenomen werkzaamheden BEHOEFTE Naar de mening van B en W. van Leusden bestaat er een grote behoefte aan een derde jeugd- en jongerencen trum naast de Til en het Claeverenblad. De twee laatstgenoemde centra heb ben een confessionele achtergrond, het nieuwe centrum is vooral bedoeld voor de niet confessioneel-gebonden jeugd. Het ligt in de bedoeling om een defini tief centrum voor deze vorm van jeugd werk te vestigen in Leusdens hoofdcen trum, ,,de Hamershof" Voor dat het zover is kunnen er echter nog wel de nodige jaren verstrijken Gelet op de grote vraag van de kant van de jeugd lijkt het B. en W juist om niet langer te wachten, maar te komen tot een tijdelij ke voorziening. Inmiddels heeft zich al een bestuur gevormd van een op te richten stichting, die de verantwoording op zich wil ne men voor de organisatie en begeleiding van de activiteiten voor het nieuwe cen trum STICHTING De stichting zal, zo zich laat inzien, binnen zeer korte tijd in het leven geroe pen worden. Als doelstelling ziet de stichting het organiseren van activitei ten voor jeugd en jongeren, bedoelde activiteiten dienen gericht te zijn op educatieve, creatieve en recreatieve ontplooiing van de jeugd Betrokken heid van de deelnemers moet naar de mening van de stichting centraal te staan De groep mensen, die straks het stichtingsbestuur gaan vormen heeft zich al enige tijd geleden belast met het voorbereiden van de plannen voor de inrichting van het boerderijtje Zwarte weg 29 In samenwerking met de ge meentelijke afdeling bouwkunde is een begroting opgesteld van de kosten die gemaakt rdoeten worden om de meest noodzakelijke voorzieningen mogelijk te maken ZELFWERKZAAMHEID De geraamde kosten zijn vrij laag ge houden omdat er rekening mee wordt gehouden dat de jongeren voor wie het centrum bedoeld is zelf hard mee zullen werken met de verbouw en de inrich ting. Een deel van de aanpassing van het boerderijtje kan of mag echter niet in eigen beheer worden uitgevoerd Uit de door de stichting in oprichting opgestelde begroting blijkt dat men er gen moeten worden op maatregelen die de opschorting in de regio Amersfoort ongedaan kunnen maken. Ook zal de gemeente Leusden het woonwagen schap officieel berichten dat zij het eens is met de maatregelen die het schap tot nu toe heeft genomen Buiten het woon wagenschap om zal de gemeente Leusden verder geen stappen onderne men. Of de Leusdense begeleidings commissie haar werkzaamheden moet opschorten, is een zaak die de ze commissie zelf moet beslissen, zo meent het college van B. en W. De commissie welzijn kon zich overi gens geheel verenigen met het door het college gevoerde beleid inzake het woonwagenkamp. rekening mee houdt dat alle schilder werk door de jongeren zelf wordt uitge voerd. Ook het aanleggen van verlich ting etc. is een klus die men denkt aan jongeren over te laten, met dien ver stande dat alles zo zal moeten gebeu ren dat de electriciteitsmaatschappij geen bezwaar maakt Verder rekent men er op dat het aanbrengen van een verlaagd plafond in de deel-koestal-pin- kestal-paardestal een klus is die men aan jongeren kan overlaten. Hetzelfde geldt voor een aantal andere kleinere voorzieningen, zoals kapstokken etc UITRIT Wel zal er naar de mening van het toekomstige bestuur een andere uitrit moeten komen. De ingang van het boerderijtje Zwarteweg 29 ts nu te be reiken via de zeer drukke Zwarteweg. Het is mogelijk een andere uitnt te ma ken, die dan uitkomt op de Olmenlaan Vanuit het oogpunt van verkeersveilig heid een dringende noodzaak In het pad zullen twee duikers aangelegd moeten worden, een klus die het be stuur denkt uit te besteden Ook het aanleggen van de centrale verwarming en de toiletten laat men liever door der den uitvoeren. KOSTEtf Voor de hele verbouwing denkt de stichting in oprichting genoeg te hebben aan ruim f 25.000,- Voor de hele in richting, inclusief spelmateriaal, schat men de kosten op bijna 19.000- De commissie welzijn had maandag avond veel lovende woorden over voor de groep mensen die na slechts een half jaar hard werken al zoveel had we ten te bereiken. Mevrouw van Amerom complimenteerde de initiatiefnemers met het feit dat ze kennelijk de kosten goed in de hand weten te houden, gelet op de begroting waarover de commis sie zich moest uitspreken. Geen van de raadsleden had moei te met het voorstel om krediet ter beschikking te stellen voor het jon gerencentrum. LEUSDEN Donderdagavond kunnen jongeren in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar komen kaarten in De Til Er kan die avond geklaver- jast en geschutjast worden. De avond begint om 19 30 uur en duurt vanwe ge de krokus-vakantie tot elf uur. Je kunt je aanmelden tussen 19 00 en 19.30 uur Er zijn weer leuke prijsjes te behalen LEUSDEN Aanstaande donder dag, 5 maart, draait er voor jong en oud(er) vanaf 8 jaar een grandioze film bij Blijhof aan de Ansfriduslaan 49 Men kan John Travolta en Olivia Newton-John zien schitteren in ..Grease"1 De voorstelling begint om 13 30 uur en duurt tot 15 20 uur. De toegangs prijs bedraagt f1.50 voor leden en f 2,50 voor degenen die geen lid van Blijhof zijn Natuurlijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. 1 creatieve instuif werd goed bezocht. PROBLEMEN

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7