De come-back van Harry M. Hagenaars: Virtuoos werk in Galerie Hakhorst Redaktie uitgebreid BURGERLIJKE STAND Openbare avond Vrijmetselarij Weet u nog...? Walcrlooi DINSDAG 3 MAART 1981 loep op Leusden LEUSDEN/AMERSFOORT - Van zondag 8 maart tot donderdag 2 april eksposeert de Amersfoorter Harry M. Hagenaars teken- en schilderwerk in eetkafee-galerie „De Hakhorst", Waarden 25a. Er zit een heel verhaal vast aan deze ekspositie Want het is eigenlijk een co meback met een enorm groot aantal laren ertussen. Harry M. Hagenaars wil dat verhaal van zijn leven best kwijt. Het is een goede inleiding tot zijn huidige werk „Ik was in Rotterdam in mijn jonge laren al in de kunst bezig'vertelt Harry, die inmiddels na een hartinfarct gebruik heeft moeten maken van de mogelijk heid om vervroegd als tekenleraar uit het onderwijs te treden „In Rotterdam heb ik heel leuke op drachten gehad. Ik wilde naar de aka- demie, maar mijn vader zag dat niet zitten Toen had ik de keuze tussen kantoor en school En zo werd ik via de kweekschool onderwijzer. Maar in het lager onderwijs was in die tijd helemaal geen emplooi. Zevenduizend onderwij zers liepen werkloos rond. Als onderwijzer kon je f 7 - vergoe ding krijgen, als je volontair ging spelen 7.- in de maand Toen stond er een advertentie in de krant: de burgemees tervan Rotterdam had het plan opgevat om intellektuele werklozen te werk te stellen. Ze hadden in een lokaal de mo gelijkheid gemaakt om een tentoonstel ling van Rotterdam te maken. Daar maakte ik wandschilderingen, en daar kreeg ik al gauw meer geld dan als vo lontair. PRENTEN TEKENEN VOOR HET PRENTENKABINET Die tentoonstelling kreeg veel be langstelling, en zo kreeg ik relaties Voor het Prentenkabinet in Rotterdam, kon ik toen prenten gaan maken. In het gemeentearchief van Rotterdam werk te een miljonair die daar een eigen ka mer had, die groter was die van de ar chivaris. Hij had de hobbie om unifor men te ontdekken, en hij aasde op een verzameling prenten uit de tijd van Na poleon. Maar die prenten moesten bij degene, van wie ze waren, in de familie blijven. Ik mocht al die akwarellen toen namaken, vanwege mijn zelf ontwikkel de akwareltechniek Ik kreeg als ieder ander tekenles op da kweekschool. Dat was me wat, die tekenles' Ik nam die les serieus. Ik gooi de nooit gummetjes op de kachel. Wil lem Hardenberg had boekjes gemaakt, gedrukt op zwart papier voor die teken les. Ook in het middelbaar onderwijs moest men vechten voor een baan' Mu ziekles heb ik bijvoorbeeld gehad van iemand als Bernhard Diamand. Een ge woon muziekmannetje kreeg op zo n school geen kans om les te geven' Mijn eigenlijke tekenles heb ik dus gehad van iemand als Willem Hardenberg. Die boekjes moeten nog ergens zweven Driekwart jaar werkte ik voor die mil jonair achter tralies op de zolder van het archief De prenten, die ik moest kopie- ren werden elke dag uit de kluis te voor schijn gehaald. Voor het Prentenkabinet ging ik de stad in. Men brak er stukken architek- tuur af. en wilde die op tekening bewa ren. Ik maakte de tekeningen Bij de Delftse Poort moest een stukje worden afgebroken en de archivaris stuurde mij er naar toe om een akwarel te maken. PILGRIM FATHERS WAREN OOIT BIJ DE SCHIE Prof. Dr Bakhuizen van den Brink had iets te maken met de Christian Scientists. De Christian Scientists ken den weer mensen in Amerika, die wa ren afstammelincfen van de Pilgrim Fa thers. Prof. Bakhuizen van den Brink had op de tentoonstelling van mij een prent gezien van de drie Schieén, de Schiedamse Schie. de Rotterdamse Schie en de Delftshavense Schie Die komen op één punt bij elkaar, en daar ligt Overschie Ik had zo n kaart ge maakt, zo n prent in de trant van de beroemde kaartentekenaar Blaauw Een geschilderd riviertje, met oevertjes met boompjes erlangs. En boertjes met koetjes En een galg Het profiel van Rotterdam zag je ommuurd. Het cen traal gedeelte was Delftshaven met zijn poortjes en zijn torentjes De Pilgrim Fathers kwamen uit Enge land naar Nederland, Overschie Ze vluchtten omdat ze het niet eens waren met de Anglikaanse kerk Omdat wij niet zo verdraagzaam waren als we le ken te zijn, gingen ze met de May Flo wer naar Amerika. Toen vroeg Prof Bakhuizen van den Brink of ik die kaart nóg eens wilde maken. Die kaart hangt nu in de stichtingskerk van de Pilgrim Fathers in New Plymouth, Amerika, ge schonken door de Christran'Scientists Daar heb ik niet over te klagen mijn werk is wijd verspreid' In Rotterdam kreeg ik vele opdrach ten doordat ik voor die miljonair en voor de archivaris werkte Min vader ver diende in zijn vak 25 - in de week en ik verdiende al spoedig met tekenen 45,- in de week. bijna het dubbele van mijn vader' 75 PRENTEN KOPIËREN Hoe kwam daar een eind aan? Eén van de laatste opdrachten was een vo gelvlucht van Veere De scheepvaartfa- milie Van Ommeren kwam daar van daan. Er moesten 75 prenten geko pieerd worden Ik moest vaak vechten tegen mezelf om het aan te blijven pak ken 's Maandags had ik geen zin om te beginnen. Ik maakte langdurig mijn kwastjes schoon, legde uitgebreid cal ques klaar en ging dan weg. Aan de Mathenesserlaan was een bios, die ma tinees had. Bijna niemand zat er tijdens die matinees in de zaal. De portier ken de me al Dinsdagsmorgens had ik zo n spijt, want ik wilde graag die 45,- verdie nen, en ik maakte snel één prent hele maal klaar. En ik legde voor woensdag meteen alles gereed." Als ik even naar de linkerwand van de kamer (in Harry M Hagenaars flat aan de Mozartweg) kijkt, volgt Harry mijn blik naar het kleurige wandkleed. Dat hijzelf blijkt te hebben gemaakt ,,lk weet eigenlijk als ik begin niet hoe het gaat worden, en wat het zal worden Ik had een idee: daar moeten vogeltjes in. Dat zijn er vijf geworden. In een vijf hoek Die vijfhoek Dat zie ik nu pas. VOGELVLUCHT VEERE Waar was ik ook al weer gebleven"? Oh ja. Die plaat van Veere. Daar moest het wapen van Veere ook in afgebeeld worden Dat kleine wapentje bezorgde me veel moeilijkheden Ik zocht het in de heraldiek op, en wist op het laatst de kleuren van een leeuw niet. Toen was het augustus 1939, en de mobilisatie brak uit Een schoolvriend vroeg ik of hij het wapen wilde inkleuren Of hij de plaat wilde afkleuren en wilde wegbren gen. Ik was in mobilisatie in Renswoude, Veenendaal. Ede Oorlog en bezetting veranderden de maatschappij dusda nig. Drie oorlogsdagen bracht ik door aan de Grebbelinie. en toen trokken we terug op Utrecht Het was moeilijk om uit dienst te komen, want je moest aan tonen. dat je een middel van bestaan had. Die miljonair was naar Engeland. Van Ommeren was naar Engeland Die konden niet voor me instaan Ik wou in dienst niet in de opleiding; ik werd korporaal. Ik trouwde en kreeg 1.- in de week Ik behield mijn soldij en kreeg kostwinners vergoeding We hebben er inmiddels 41 jaar opzitten' We vluchtten naar Friesland Voor even. We bleven er veertien jaar Beet- sterzwaag Daar dook ik onder Inmid dels hadden we een baby We hadden de huisraad bij mijn vrouws ouders in de kelder opgeslagen We hadden geen huis meer Ook geen huis in Friesland We woonden op kamers. Mijn vrouw heeft veel genaaid of versteld voor de boeren Ik akwarelleerde Ging het veld in. Ik hoorde van de omwonende Friese boeren wel bij wie ik het kon proberen Hun eigen plaats geakwarelleerd, dat willen ze wel Op mijn fietsje met harde banden nam ik mijn ezel mee. en ging tekenen VOOR DE BOEREN PLAATSEN TEKENEN Ik zat te tekenen En dan kwam er iemand uit de boerderij. Dan zagen ze mijn schets, en dan vroegen ze of die te koop was ,,Kom eerst maar eens een kop koffie drinken", zeiden ze. Dan kwam de bakker en die keek naar de tekening en die zei: ,,Ga daar en daar oók maar es heen". En die koffie, dat was een maaltijd met ham en eieren en andere lekkere dingen Ik had een vaste prijs voor mijn akwa rellen De prijs was 15,- in die tijd. Het was duidelijk, dat de boeren er echt blij mee waren Want als ik wegreed zat mijn fietstas vol appels of zelfs met ge rookt bokkenvlees, een stukje spek Mijn vrouw deed naaiwerk bij de boe ren in de vlek Petersburg Moskou. Tus sen de middag wipte ik daar wel binnen En dan aten we met z'n allen in de woonkeuken. We wisten in die tijd niet of we in de week daarna nog iets zou den verdienen Toen konden we een zolderkamer krijgen in een villaatje in Donkerbroek Er was geen stromend water, en je moest op de kachel koken Behalve dat schilderen deden we in dat dorp ook mee met alle moeilijke tij den van de bezetting. We kregen ook, als alle bewoners daar, een voer hout. Er kwam een wagen met een paard, en die bracht ons stammetjes om te sto ken Zagen en klieven geblazen. Dan lukte het wel eens om geld te verdienen met hout zagen En ik hielp de boeren wel. Ik heb op het land rogge gebonden Ik heb aardappelen gerooid achter de machine Ik heb bomen geplant In de ontginning heb ik ook nog gewerkt Grond op gooien in ijzeren kiepkarren Toen was de bezettingstijd voorbij, en ik ging dóór met schilderen Enorm veel boeren emigreerden in die tijd naar Canada. In die tijd mat ik me een baard aan Een dominee daar had tegen me gezegd ..Neem een baard, dan zien ze meteen dat je een kunstschilder bent" Tenslotte wou ik toch een baantje met zekerheid Toen liep ik tegen een reklameburo aan in Drachten En daar werd ik bedrijfsleider-ontwerper We hadden timmerlieden en schilders We maakten dekors. Toen ontstond de tra ditie om in grote hallen zo n soort beurs te gaan houden Ze huurden een tent. en richtten er stands in Daar heb ik een paar jaar gewerkt STANDHOUDER Toen had ik het idee om zélf stand houder te spelen, en dat lukte. In Rotter dam moest ik een draaiend vliegveld Waalhaven maken Het was een grote kuip met gaten erin, waardoorheen je er in kon kijken Je zag de draaiende ton met vliegtuigen Datzelfde wilde ik doen boven Drachten. Een timmerman maakte het Drachten in kleine houten blokjes Met wegen en huizen Tegen de wand, de lucht en de horizon Ik liet bij Phonogram een grammofoonplaat maken. Vliegtuiggeronk De stewar dess. die binnenkomt, en zegt: ..We zijn bij Drachten En die daar een verhaal tje over houdt. Die stand was gebouwd met de cabine van een vliegtuig, de „Francisca". Dat is de naam van mijn dochter, die toen zo n jaar of vijf oud was Daarna gingen we naar Appelscha met het hele spul. In Appelscha is een prachtig bos met een kampeerterrein. Ik maakte een plattegrond van Appel scha. en deed hetzelfde op dat stukje grond van het parkeerterrein. De kam peerders kwamen kijken, en betaalden entree De commissaris van de Konin gin kwam óok. en die zei „Dat was een leuk vliegtochtje". Dat vond ik natuurlijk erg aardig Die commissaris zei „Ikken u" Dat klopte, want er was ook een stand van een fotograaf. Zij hadden een daglichtatelier, en zij fotografeerden mij, en hingen die foto in hun stand". Harry M Hagenaars schiet naar zijn boekenkast toe. rommelt er even in, en haalt een grote foto tevoorschijn. Een wat vergeelde foto. Harry heel jong. Met een kleine baard, en smetteloos blank gezicht „We stonden met onze tent in een stukje bos. We sliepen op stro In die tijd was het mode om triple sec te drinken Als we niet konden slapen namen we een glaasje triple sec. We deden er ook een poes op Die kwam bij ons binnenlopen We brach ten haar ver weg, maar vóórdat wij op onze plek terug waren, was die poes er al weer. Toen hebben wij haar maar gehouden We waren in de schulden gekomen bij de winkelier in Donkerbroek. Toen kwam de geldsanering. Ik had niet vol doende schilderwerk in het vooruitzicht Geldvernieuwing. dat betekende geld te kort En ik zag het niet meer zitten Mijn vrouw zei toen „Je hebt je akte in je zak, Harry'" Dat was letterlijk zo Die had ik opge vouwen, en op die vouwen versleten, in mijn zak steeds bij me gehouden. Ik naar Assen Ik had een baard De In- spekteur in Assen zei „Ik heb geen vakature" Het was 1946 en ik haalde die akte in 1935 Toen moest ik naar Heerenveen, en die inspekteur zei „Ik help u wel". Ik was ten einde raad. Ik moest liften naar Sneek Toen ik daar aankwam, kreeg ik meteen boterhammen te eten Zó nood lijdend zag ik er uit In een heel klem dorpje bij Leeuwarden. Warrega. werd ik onderwijzer ONDERWIJZER IN WARREGA Dat was mijn eerste ervaring als on derwijzer Ik vond het best wel leuk De Inspekteur, het hoofd van de school en de burgemeester uit Bolsward kwamen op bezoek In Bolsward konden ze nooit een onderwijzer houden, en ze vroegen of ik daar heen wilde Ik ging. 't Bleek dat het hoofd van die school zo moeilijk was! Ik stond daar acht jaar aan de lagere school Als je veertig bent. begin je aan je tweede jeugd Toen ging ik de hoofdak te halen De baas had de zesde klas En ik stond acht jaar in de derde klas. Moet je je voorstellen Oh, ik ging wel overal in „In het Rode Kruis Het eerste hooi- maal feest Dat was rijst met krenten Die traditie wilden ze weer in ere terug brengen Ik ging studeren Iemand van de am bachtsschool gaf avondles in tekenen Hij leerde mij gipstekenen. en leerde mij de eisen van het traditionele examen. week, en was de hele dag bezig met teken- en schildermateriaal, en om din getjes te bedenken om de leerlingen aan de slag te krijgen. Ook in de vakanties schilderde ik niet. Ja, alleen tegen het eind. MET WANDKLEED BEGONNEN Ik ben begonnen met een wandkleed. Omdat de meisjes op school dat ook wel wilden doen. Toen maakte ik er nog één. van een paradijsvogel en een fa zant En na mijn pensionering ben ik op nieuw begonnen Het eerste echte akwarelleren deed ik in de oude Rivièra. bij Saint Raphael En hoe ik nou ben gaan eksposeren7 Ja, dat moet ik ook nog even vertellen Dat is een leuk verhaal. Ik liet de hond van de buren uit. En ik houd van jeu de boules Door die hond van de buren, kwam ik aan de praat met iemand, die jeu de boules speelt En die nodigde me uit m Leusden jeu de boules te spelen. In Leusden ontmoette ik Rob Bouwer van eetkafee-galerie De Hakhorst, en zo is het gekomen" Harry M Hagenaars toog gericht aan het werk, en het resultaat is tot donder dag 2 april te zien in De Hakhorst De Hakhorst is dagelijks geopend na 16 30 uur Op zondag na 14 00 uur 's Maan dags is De Hakhorst gesloten. Harry M. Hagenaars heeft al zijn schilderwerk eigenhandig van passe partouts voorzien en ingelijst t Ziet er keurig verzorgd uit En wat kunt u nu van hem zien? Daar zijn in de eerste plaats heel fijn uitgewerkte takken met besjes en bloe sem Japansachtig aandoend. Er zijn ook héél fijn gedane akwarelletjes van bomen met heel tere takken silhouet- Er was een nieuw examen tekenen in middels. Ik was de oudste op het exa men in Den Haag Ik slaagde cum lau- de. Ik solliciteerde in 1956 aan de Jacob van Campen-ulo (die later met het ly ceum tot de Amersfoortse Berg" werd samengevoegd), en aan nóg een Amersfoortse school Ik gaf les op de Schothorst en op de Amersfoortse Berg in tekenen Tot 1979 Ik was nooit ziek. Ik was niet te vet Ik had geen proble men. Noch met de docenten Noch met de leerlingen Niet met de rector. Niet met mijn vrouw En mijn kinderen zijn goed getrouwd. Ik zag alleen het laatste schooljaar niet zo zitten, want ik moest naar een nieuw lokaal. En ik kreeg 6 april 1979 een hartinfarct En toen moest ik ophou den met werken Ik was tekendocent aan twee middel bare scholen, en heb nooit in mijn vrije tijd geschilderd Ik gaf 32 lesuren per ten, uunr\ei aiaicfNcruu tegen de neme hemel. Gedaan met dekkende verf. Er zijn ver stilde plassen met de zon in het wit er boven. En het wit zich weerspiegelend in het water. En daartegen afstekend ragfijne bloemetjes en boompjes Er zijn meer van die landschapjes, die aardige en typisch tekenachtig ge schilderde prenten zijn Mettegenluch- ten in blauw of bruin zich aftekenend als verstilde silhouetten rijen van ijle bo men. Virtuoos knap zijn Harry M Hage naars science fiction achtige tekenin gen Het zijn gouaches op gekleurd pa pier. dat zéér nat is gemaakt, en waarin door het uitvloeiende water van alles ontstaat Daarin akwarelleert Harry M en daarna tekent hij er met de pen in. Alle prenten worden in een bepaalde tint gehouden Meest rood of blauw, blauwgroen, bruin. Het zijn fantasielandschappen, be volkt door figuren en dieren die in on derling absurde proporties worden af gebeeld Sprookjeskastelen torenen op hoge. spitse bergen Uit pijpleidingen stroomt het water bruisend het land schap binnen. Door het landschap ver spreid bevinden zich flatgebouwen, in dustrieën. fabrieken, luchtvervuilers. Rotsformaties gaan over in een vreemdsoortig huis. Dat huis gaat over in sneeuwbergen, en die sneeuwber gen gaan op hun beurt over in de lucht boog van een Gothische Kathedraal Alles is mogelijk in die landschappen Ydylle en vervuiling. Midden in een landschap staat een kinderwagen. Er vallen stenen naar beneden Er liggen vaak eieren. Het ene ei heeft ogen Het andere ei is kippig, en heeft een brilletje op Tegen een berg is een console ge timmerd. Fabriekjes zenden hun rook pluimen de lucht in Huizen en bomen worden in grijze sluiers gehuld. Bergfor- maties lijken op iglo's. Alles is vervorming, verwording en absurd bijeen zijn op de prenten van Harry M. Hagenaars. Soms gees tig, soms navrant. Maar altijd minu tieus beeldend getekend in gouache achtige akwarellen. Een verrassende come-back! DOOR ANCO MALI LEUSDEN - Met ingang van 1 maart 1981 is de redaktie van de Leusder Krant uitgebreid met één redakteur-verslaggever Het is de heer Caspar van Loo (22). die na vier jaar bij het dablad De Limburger gewerkt te hebben terugkeert naar de regio, waar hij een groot deel van zijn jeugd doorbracht (Amersfoort) Caspar zal zich voor de Leusder Krant bezig gaan houden met de verslaggeving van gemeentelijke bijeenkomsten en het schrijven van artikelen en reportages De redaktie hoopt door deze uitbreiding het nieuwspakket van de Leusder Krant nog meer up tot date en geva rieerder te kunnen brengen Bert Vos verantwoordelijk redakteur DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Woensdag 4 maart 9.00 uur: hand- werkhobbyclub, De Moespot Woensdag 4 maart 14.30 en 19.00 uur: bazar Chr Vrouwenvereniging. Christelijke School Donderdag 5 maart 13.30 uur: bejaar- densoos, Ons Gebouw Donderdag 5 maart 20.00 uur: leden vergadering A.B.T.B., koffiekamer Ons Gebouw LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Dinsdag 3 maart 20.00 uur: vergade ring Openbare werken en Ruimtelijke ordening. Zwarteweg 16a Vrijdag 6 maart 20.00 uur: Wereldge bedsdag, Marcuskerk Uit het bevolkingsregister van Leus den blijkt dat in de periode tot en met 27 februari 1981 zijn: GEBOREN: 12 feb 81 Myrthe Dieudonnée, d.v J B van Wieringen en G J Uringa 17 feb. 81 Claudia Elisabeth, d v D B Nunn en W. E. Visscher, Ronald, z v. G Konijnenberg en M J. van Sonde ren; Arja Dianne, d.v. M van Manen en E Middelman 18 feb 81 Hendrik, z v G. Gerritsen en J. a. van den Bogert. 19 feb.81 Kim, d.v. A E van den Berg en M J Osnabrugge 21 feb. 81 Maarten Nicolaas, z v P. N Passchier en M. C C. Peters 22 feb 81 Marcel Hendrik, z v H Brons en W Ravenhorst, Maria Jo hanna, d.v. H M Smal en A M Aleman. Chantal, d.v W. J van 't End en W. C. L. Veerbeek 24 feb. 81 Anne Ida Engelina Annelin- de.d.v H E de Bruineen J F Kodde. OVERLEDEN: Geen GEHUWD: 27 feb 81 B R Boemendal en H Kuiters; J. F. Damen en G. Boon. LEUSDEN Dinsdagavond 10 maart houdt de Internationale Orde der gemengde Vrijmetselarij „Le dro it humain" een openbare avond waar zowel mannen als vrouwen welkom zijn. De avond begint om 20 00 uur en wordt gehouden in de Doopsgezinde kerk, Stadsring 137 te Amersfoort. Inlichtingen telefoon 941901. 08370- 10733 en 03404-13354 Elke vrijdagavond serveren wij ons 5-gangenmenu f 35.- D&slauranl Doornseweg 18 Leus (Leusderhei) voor reserveren tel. 033-15177

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9